Dodatni router (povećanje brzine na 5GHz kanalu)

poruka: 7
|
čitano: 4.181
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Maksimalna brzina na 5GHz kanalu (AC)

Dobar dan,

 

Ne mogu nigdje naći odgovor koja je realna brzina koju mogu očekivati preko WiFi-a u kućnoj mreži.

 

Moja kućna mreža (LAN) izgleda ovako:

- Router Ubee (Bnet) - sposoban za AC brzinu prijenosa podataka
- NAS Synology DS115, kabelom spojen na Ubee router.
- Laptop Asus Zenbook (također podržava AC)

 

Znači, problem mi je mala brzina prijenosa podataka između Laptopa i NAS-a, preko WiFi-a.
kopanjem po internetu i postavkama routera shvatio sam da trebam pronaći kanal koji nije zagušen. To sam napravio. Onda sam proširio propustnost (bandwidth) tog 5GHz kanala na 80MHz i tu sam osjetio razliku. Brzina prijenosa sa NAS na Laptop je porasla sa prijašnjih 13 MB/s na trenutnih 35 MB/s u prosjeku.

 

Tada sam malo računao i shvatio da je čak i to daleko od IDEALNE brzine koju bi AC standard trebao nuditi. Nije čak ni pola od toga tj. realna očekivana brzina. Na Synology forumu ljudi tvrde da imaju brzine preko 60MB/s koristeći opremu AC standarda (WiFi-5)

 

To sam probao riješiti dodavanjem Asus RT-AC1200G+ routera (kao access point) iza Ubee routera. Pretpostavka je bila da fancy router sa 4 antene mora biti bolji od standardnog Ubee routera koji mi je dao ISP, ali time nisam dobio ništa.

 

- Sad me zanima radim li nešto krivo? Trebam li nazvati Bnet i reći da stave Ubee router u "bridge mode", da radi samo kao modem, a da ASUS radi kao router? Iako ne vidim kakve to veze ima s prometom koji se odvija unutar kućne mreže i mislim da ne bi pomoglo.

- Ima li netko slično iskustvo? Koliku brzinu prijenosa imate preko WiFi-a (pod uvjetom da je AC)?
- Je li realno očekivati brzine iznad 40MB/s preko WiFi, bez obzira što je 5 GHz, nije zagušen kanal, bandwidth 80MHz.

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Maksimalna brzina na 5GHz kanalu (AC)

Teoretska brzina za 802.11ac od 867Mbps u praksi iznosi u idealnom slučaju bez smetnji i više korisnika do 400Mbps što je 50MB/s.

12 godina
offline
Re: Maksimalna brzina na 5GHz kanalu (AC)

Za početak spoji laptop kablom na router i onda probaj kopiranje.

Možda otkriješ da je disk u laptopu usko grlo. Ili ubee ne može dovoljno brzo obrađivati podatke.. itd.

 

Ako će brzina biti drastično veća, onda kreni dalje u istraživanje.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: Maksimalna brzina na 5GHz kanalu (AC)

Odlična je brzina kopiranja, znam da s tim nema problema jer inače koristim kabel kad trebam prebacit velike kolicine podataka sa NAS-a

15 godina
offline
Re: Maksimalna brzina na 5GHz kanalu (AC)
AF139 kaže...

Teoretska brzina za 802.11ac od 867Mbps u praksi iznosi u idealnom slučaju bez smetnji i više korisnika do 400Mbps što je 50MB/s.

 U tom slučaju, mojih 40 MB/s je "close enough", s obzirom da ima i drugih spojenih uređaja na tom routeru.

ASUS router onda ni ne može ubrzati prijenos, tako da ću ga isključiti i vratiti sve kako je bilo.

Hvala na odgovoru.

15 godina
offline
Re: Maksimalna brzina na 5GHz kanalu (AC)

.. da (zaključak) + ali, može i pomoći kad je veće opterećenje, npr mimo-antene i više uređaja, tad je možđda 'jači' router u prednosti ili bliži max propustnosti (u jednom-oba smjera kao i trik da zbroje kanale-standarde kao ukupno 800+400.. i reklamiraju kao naziv uređaja 1200).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Maksimalna brzina na 5GHz kanalu (AC)
ihush kaže...

.. da (zaključak) + ali, može i pomoći kad je veće opterećenje, npr mimo-antene i više uređaja, tad je možđda 'jači' router u prednosti ili bliži max propustnosti (u jednom-oba smjera kao i trik da zbroje kanale-standarde kao ukupno 800+400.. i reklamiraju kao naziv uređaja 1200).

 Pa da, vjerojatno je marketinški trik zbrajanja antena, a taj MiMo nisam primjetia da radi niti sam našao u postavkama neku opciju kojom bi ga mogao uključiti / isključiti.

Upravo sam napravio test:

ASUS router, 4GB file, brzina 30 MB/s

Bnet router, 4GB file, brzina 38 MB/s

 

Svaka čast ASUSu na lijepom sučelju i mogućnostima lakog podešavanja, ali cini mi se da ovaj Bnet-ov router nije ništa lošiji.

Jedino što mogu je kupiti AX router, jer mi laptop podržava WiFi-6, pa dodati njega kao access point, ali s obzirom da ASUS RT-AX53U košta 650kn mislim da to nema smisla...

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice