Single vs dual channel

poruka: 55
|
čitano: 32.730
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: Single vs dual channel
trebalo bi radit 12gb parcijalno dual channel [flex mode]4+4gb dual a ostatak od 4gb single
11 godina
offline
Single vs dual channel

Hvala na odgovorima 

U biti sada mi nije jasno ako i ugradim kako sam naumio jedan modul DDR4 RAM-a od 2400MHz kapaciteta od 16GB u drugi utor imao bih laptop sa i3 procom, 940MX, M.2 SSD-om i 20 GB!

Od kojih bi memorija radilo 4GB+4GB u dual channel-u dok ovih preostalih 12GB sa pločice od 16GB (16GB-4GB=12GB) u single channel-u.

Ok, ako sam dobro razumio pretposljednji post? Sad, zadnje: da li bih od tih 12GB imao ikakve koristi za moj sada skromni gaming (ujedno rečeno skupa sa ovih 4+4GB)? Samo mi to nije jasno

play hard :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Single vs dual channel

ja bi kupio samo 4gb dosta je 8gb za taj setup i3 i grafička mx 940

11 godina
offline
Re: Single vs dual channel

Hvala ti. Već sam kupio dodatnih 4GB DDR4 2400 i ugradio u slobodan utor. Opet nije mi to to. Sada sam htio da povećam memoriju ako bi to pomoglo u kombinaciji sa CPU+GPU+RAM za gaming po pitanju prosječnih FPS-a? Pitao sam u servisu i rekli su mi da kupim kad se odlučim na nadogradnju sadašnjih 8GB RAM-a na 20GB jer navodno više RAM-a jednako bolji FPS? Nebuloza i to mi to..

play hard :)
12 godina
offline
Single vs dual channel

Ne vrijedi nikakve novce vise lupat u taj laptop, dodavanje rama na 20gb ce ti pomoci isto kao da imas konja za utrku sa strganom nogom i ti mu samo zavojnu traku omotas oko noge nikakve pomoci.

Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Single vs dual channel

Evo. Prva stvar, hvala svima na dobrim i prije svega dobronamjernim sugestijama!

No, bi kako već bi kod mojeg servisera laptopa ipak sam se odlučio na sudbonosno da kupnji jednog modula RAM-a DDR4 2400 kapaciteta 8 GB. Nakon prelistavanja stranica Youtube osjeti se razlika od 12 GB RAM pa na više do 16 GB za, po mene osjetnih 4-5 pa čak ponegdje 10-11 FPS više. Sada Googlajući sam otkrio da je kako je netko već i ovdje pisao sinkroni rad na 4+4 GB i odvojenih 4 GB za 12 GB memorije ugrađene u laptop. Isto to je bilo na više videa gameplaya vidljivo i snimljeno MSI AB. Za moje igre koje igram imam s ovim setupom sad u svakoj na maxed out 20-25 FPS u Fraps tako da se nadam samo najboljem! Da probijem 30 FPS u prosječnom i ne osjetim trzanje u igrama. Za ubuduće igre mislim da ću se morati strpjet dok ne kupim neš jačega. U biti javim se pa postam negdje tu u igrama ili benchmarku na forumu rezultate ako bude bilo koja tema!

play hard :)
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.6.2020 20:08 (Xtr Zodiac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Single vs dual channel

Ja sam nedavno skinuo s 12gb na 8gb. Nisam osjetio nikakvu bitnu razliku. Prije mi je ram bio iskoristen do 5gb u prosjeku, sad je cca 4.5gb. Svugdje treba bar 8gb realno. Ispod 8gb nema se sta radit. A i sad su cijene tolko jeftine, tako da steta je uopce vozit na 4gb. 

11 godina
offline
Single vs dual channel

Evo da javim, pred tjedan dana sam kupio 8GB RAM-a DDR4 na 2666MHz od Crucial.Koji sada rade u dual channelu sa 4GB na matičnoj ploči i vidio sam da kako sam Crysis 3 na maxed out osim AA koji je na FXAA i Shadows (koje su na High ne na Very High) mogu sada igrati na nativnoj rezoluciji laptopa 1600X900. Sa još boljim framerateom! Prije iste postavke na 720p (1280x720p). Prije AVG mjereno Frapsom naravno ovisno o levelu koji igram, 19-21 FPS sada 21-23 FPS na višoj rezoluciji. Kad maknem mjerenje tj bez Frapsa u igri imam osjetnih 5 FPS više jer osjeti se. Ipak vrijedilo je isplatilo se. Na 720p sa maxed out sada 35 FPS, prije 26-28. Hm. Ništa drugo. Crysis se izgleda hrani i RAM-om. Sad treba vidjeti koju zahtjevniju igricu iz poslje 2016.-2020.-te godine. I voila.

play hard :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Single vs dual channel
Xtr Zodiac kaže...

Evo da javim, pred tjedan dana sam kupio 8GB RAM-a DDR4 na 2666MHz od Crucial.Koji sada rade u dual channelu sa 4GB na matičnoj ploči i vidio sam da kako sam Crysis 3 na maxed out osim AA koji je na FXAA i Shadows (koje su na High ne na Very High) mogu sada igrati na nativnoj rezoluciji laptopa 1600X900. Sa još boljim framerateom! Prije iste postavke na 720p (1280x720p). Prije AVG mjereno Frapsom naravno ovisno o levelu koji igram, 19-21 FPS sada 21-23 FPS na višoj rezoluciji. Kad maknem mjerenje tj bez Frapsa u igri imam osjetnih 5 FPS više jer osjeti se. Ipak vrijedilo je isplatilo se. Na 720p sa maxed out sada 35 FPS, prije 26-28. Hm. Ništa drugo. Crysis se izgleda hrani i RAM-om. Sad treba vidjeti koju zahtjevniju igricu iz poslje 2016.-2020.-te godine. I voila.

jel ti to inače tako igraš ili je samo proba, jer ne kužim kako možeš igrati išta na cca 20 fps

spusti malo postavke na mid/high, razlika u kvaliteti prikaza (pogotovo kad se zaneseš u igru) nije drastična, ali igranje na 20 i 40 fps je razlika između neigrivog i igrivog

 

meni je witcher 3 na staroj gtx 550ti radio na cca do 30 fps, sve na low, s padovima na 25, i to u onom početnom dijelu gdje pričaš sa yennefer u sobi

jednostavno sam deinstalirao igru koliko god bio željan igrati je i čekao kupnju jače grafe, jer tako nisam mogao igrati, to je mučenje

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.6.2020 7:40 (picajzla0707).
11 godina
offline
Re: Single vs dual channel

Igram na AVG FPS da je bude 25-30 ali to mjereno Fraps-om! No podesim Settings u Graphics i u Advanced Graphics prije kada je nova igra u pitanju. Na 30 niš ne trza a kad maknem Fraps recording je ionako više 4-5 AVG FPS. Igram EFootball PES 2020 na Video Settings High u gameplay je 35-40 AVG zavisi o kameri i stadionu a u cutscenes i replay 20-25 MJERENO s Fraps! Na 1600x900 tako da smanjim rezu, a ispod HD danas nikako neidem na 720p riješim stvar ili situaciju. Sa 900p na 720p dobijem prosječno 4 FPS+. I voila! U Crysis 3 je situacija slična jer starija igra iz 2013. dok je moj laptop iz kraja 2018. Iako sam htio i5 i jači dedicated GPU ili bar Ryzen 5 i Vega 8 koja sa tim procem daje više iako je tu negdje ko GeForce 940MX ili MX150. Dok ne izađe PES 2021 kroz kojih 3 mjeseca pa vidim min sys req

play hard :)
11 godina
online
Re: Single vs dual channel
Xtr Zodiac kaže...

Igram na AVG FPS da je bude 25-30 ali to mjereno Fraps-om! No podesim Settings u Graphics i u Advanced Graphics prije kada je nova igra u pitanju. Na 30 niš ne trza a kad maknem Fraps recording je ionako više 4-5 AVG FPS. Igram EFootball PES 2020 na Video Settings High u gameplay je 35-40 AVG zavisi o kameri i stadionu a u cutscenes i replay 20-25 MJERENO s Fraps! Na 1600x900 tako da smanjim rezu, a ispod HD danas nikako neidem na 720p riješim stvar ili situaciju. Sa 900p na 720p dobijem prosječno 4 FPS+. I voila! U Crysis 3 je situacija slična jer starija igra iz 2013. dok je moj laptop iz kraja 2018. Iako sam htio i5 i jači dedicated GPU ili bar Ryzen 5 i Vega 8 koja sa tim procem daje više iako je tu negdje ko GeForce 940MX ili MX150. Dok ne izađe PES 2021 kroz kojih 3 mjeseca pa vidim min sys req

ne trza na 30, ali je usporeno dozlaboga, a čim padne ispod 30 je neigrivo

probaj držati postavke da ti nejde ispod 40 fps, puno je bolje tako

 

recimo gta5 kad sam počeo igrati, namjestio postavke da bude 50-60 fps, no slučajno je ostao upaljen vsync koji je prepolovio fps na 30 i tu ga držao

nije trzalo, ali tako čudno usporeno je bilo da mi ništa nije bilo jasno dok nisam maknuo vsyns i odjednom se preporodio, fps od 50-60, tek povremeno pad do 40+

daleko bolji osjećaj, odmah igra postane nekako glatka

11 godina
offline
Re: Single vs dual channel
picajzla0707 kaže...
Xtr Zodiac kaže...

Igram na AVG FPS da je bude 25-30 ali to mjereno Fraps-om! 

ne trza na 30, ali je usporeno dozlaboga, a čim padne ispod 30 je neigrivo

probaj držati postavke da ti nejde ispod 40 fps, puno je bolje tako

 

recimo gta5 kad sam počeo igrati, namjestio postavke da bude 50-60 fps, fps od 50-60, tek povremeno pad do 40+

daleko bolji osjećaj, odmah igra postane nekako glatka

 ok tnx No, šta mi preporučaš da igram na manjim postavkama i 1600x900 ili višim i na 1280x720? Uzevši u obzir min 40 avg FPS ofkors

play hard :)
11 godina
online
Re: Single vs dual channel
Xtr Zodiac kaže...

 ok tnx No, šta mi preporučaš da igram na manjim postavkama i 1600x900 ili višim i na 1280x720? Uzevši u obzir min 40 avg FPS ofkors

 svakako veća rezolucija i onda namještaš postavke, a obzirom da si ograničen slabim hardverom, najbolje ti je poslužiti se internetom za pomoć 

recimo za crysis 3 koji si naveo da igraš, nađeš neki tutorial poput ovog - link, i onda gledaš koje postavke ti uzimaju najviše grafičke snage, pa njih i smanjuješ

doduše, crysis je starija igra pa su takvi tutoriali slabiji, dok recimo već za witcher 3 i novije igre imaš ovako detaljni prikaz svake pojedine postavke i njezinog utjecaja na perfomanse, te usporedbe grafičkog izgleda - link

 

recimo antialiasing, on je najčešće jedna od najzahtjevnijih postavki, to isključiš skroz ili gledaš da bude što blaži - jer vidiš u tom linku za crysis da ti može doslovno prepoloviti fps 

često su i postavke za sjene ili vodu vrlo zahtjevne, a kad se uneseš u igru uopće te sjene i vodu ne gledaš - ne moraš ih isključiti ili spustiti na low, nekad je dovoljno maknuti s ultra na mid sa dobiješ puno više fps-a

 

jebiga, možda zvuči kao zajebancija, ali to ti je po ure podešavanja, pa poslije igraš normalno danima i mjesecima

meni je recimo pola sata zajebancije s witcherom i postavkama donijelo jako dobar 40-60 fps učinak, a s minimalnim utjecajem na kvalitetu prikaza, a kad sam pustio da mi igra odabere postavke automatski, slika je bila lošija s nižim fps-om (EDIT: igrao sam je kad sam nabavio gtx 1050ti)

pogledaj samo koliko ti fps-a uzme foliage viewing distance na ultra, smanjiš ga sa ultra na high i dobiješ 20% veći fps, smaniš ambient occlusion i još ponešto, teksture ostaviš više ako imaš dovoljno video memorije i dobiješ sliku koju u gejmanju teško razlikuješ od very high, a igra ti ide puno glađe i ugodnije

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.6.2020 9:20 (picajzla0707).
11 godina
offline
Re: Single vs dual channel

Hvala. Nema problema sve kužim i shvatio sam odmah da nešto ne valja kad sam vidio da je danas nekakav gaming kvalitetniji na 60FPS. Svugdje na youtubeu ga ima.. kod većine recenzija i novijih naslova igara. Pogotovo što su im frekvencije ekrana već neki na 120Hz dok drugi čak 144Hz. Pa bi trebalo preko 100FPS

No to se mene ne tiče pa sam probao spustiti grafiku na High onda na Medium pa na Low i naposljetku na nekakav uravnoteženi advanced settings sa low-medium i very high ofcorse na 1600x900 koja mi je i reza ekrana na laptopu.

Snimao sam malo sa Frapsom po nekakvih 10-tak minuta gameplay i dole su rezultati za frame per second na slici.

Prvo odozgo je sve HIgh no AA no VSync

Drugo je Medium no AA no Vsync

Treće je sve Low no AA i no Vsync

Na dnu dolje su advanced settings između kojih sam odabrao shadows, shading i particles na low ostalo na high-very high no kao vidiš dolazi do velika raspona u fps-u koji je po meni najviše do mojeg proca i3 na 2.0GHz ostalo kužim sve

tnx

play hard :)
11 godina
online
Re: Single vs dual channel
Xtr Zodiac kaže...

Na dnu dolje su advanced settings između kojih sam odabrao shadows, shading i particles na low ostalo na high-very high no kao vidiš dolazi do velika raspona u fps-u koji je po meni najviše do mojeg proca i3 na 2.0GHz 

 ha čuj, nekad ti je taj minimalni fps pad koji se dogodi jednom u 10 minuta igre, malo trzne i poslije je sve ok pa nije toliko bitno

no, svakako je bolje imati average što veći, pri čemu ne mislim da ide preko frekvencije tvojeg monitora, odnosno da ciljaš tamo neki fps od 120+, dovoljno ti je da bude između 40 i 60 za glatko igranje

a povremeni padovi su takvi kakvi jesu, jbga, ali bolje je igrati na 40-60 uz tu i tamo pad na 20, nego cijelo vrijeme na 20-30 s padovima ispod 20

 

također, gledaj da sam podesiš postavke bez ovih predefiniranih low, mid i high profila koje ti nudi igra, jer ti automatika spušta sve, a neke opcije koje će ti utjecati na prikaz imaju manje utjecaja na fps nego neke druge, pa radije prosurfaj koje imaju najveći utjecaj i onda njih najviše smanjuješ, a one s minimalnim utjedajem na fps ostaviš na višim postavkama

nema ti druge nego se malo igrati s tim, kad nemaš hardver za nafrljit sve na max i da te boli briga

11 godina
offline
Re: Single vs dual channel

Sada razumijem framedrops--hvala! no očito je kako sam već proguglao da mogu iskoristiti potencijal laptopa i sa podešenim advanced graphics settingzima. Ipak se tu radi o sve na Medium ili ovako na High-Very High pa onda dve,tri opcije Low i voila! Vsync je obvezno OFF, reza ekrana je native da slika bude čim bolja a ionako na 40FPS malo bude škodilo da je 1600x900 nego tih prijašnjih 1280x720 iz pretprošlog decenija. Možda koji FPS tu i tamo no bzvz. Hvala i na toj preporuci! Sada ću probati kako ide ono što najviše igram eFootball PES 2020? Imam sve info

tnx

play hard :)
11 godina
online
Re: Single vs dual channel
Još nešto, vidi u nvidia control panelu pod 3d settings jel imaš opciju 'max fps', (moralo bi biti u novijim driverima) pa ga namjestiš na 59, tako da ti ograniči fps malo ispod frekvencije ekrana.
Tako ćeš izbjeći situacije kad u nekim igrama grafa može dati više od 60fps da ne radi bezveze uvijek na max, bit ćr hladnija i manje opterećena, a ti na 60hz ekranu ionako nemaš koristi od višeg fps-a
15 godina
offline
Re: Single vs dual channel
picajzla0707 kaže...
Još nešto, vidi u nvidia control panelu pod 3d settings jel imaš opciju 'max fps', (moralo bi biti u novijim driverima) pa ga namjestiš na 59, tako da ti ograniči fps malo ispod frekvencije ekrana.
Tako ćeš izbjeći situacije kad u nekim igrama grafa može dati više od 60fps da ne radi bezveze uvijek na max, bit ćr hladnija i manje opterećena, a ti na 60hz ekranu ionako nemaš koristi od višeg fps-a

 Zašto baš ograničenje 59, a ne 60fps na 60Hz monitoru?

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
4 godine
offline
Re: Single vs dual channel
boxer kaže...
picajzla0707 kaže...
Još nešto, vidi u nvidia control panelu pod 3d settings jel imaš opciju 'max fps', (moralo bi biti u novijim driverima) pa ga namjestiš na 59, tako da ti ograniči fps malo ispod frekvencije ekrana.
Tako ćeš izbjeći situacije kad u nekim igrama grafa može dati više od 60fps da ne radi bezveze uvijek na max, bit ćr hladnija i manje opterećena, a ti na 60hz ekranu ionako nemaš koristi od višeg fps-a

 Zašto baš ograničenje 59, a ne 60fps na 60Hz monitoru?

 Zbog toga što stvarna brojika frejmova u sekundi može oscilirati u + - , zato je preporuka stavit malo manji limit od brzine osvježavanja ekrana...

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.6.2020 19:56 (NoDe31).
11 godina
online
Re: Single vs dual channel
boxer kaže...

 Zašto baš ograničenje 59, a ne 60fps na 60Hz monitoru?

 zato što limiter kad staviš na 60, onda fps ide od 60 do 62 i uzrokuje trganje slike, čak i sa ta dva fps-a više

zato je i u defoltnim postavkama limitera, kad ga uključiš, postavljeno na 58 i maksimalni fps ide od 58-60, bez trganja slike

15 godina
offline
Re: Single vs dual channel

Jel' to vi pričate o fps limiteru u nvidijinom control panelu ili inače? O kakvim defaultnim 58fps postavkama limitera se ovdje priča?

Čudna mi je priča da svega 2 fpsa više izazivaju screen tearing...

 

Jer ovo o čemu vi pričate ja ne doživljavam. Ako uključim VSYNC u igri ili driverima  onda je FPS zakucan na 60 (Full HD monitor- 60 Hz - 2ms), ne ide preko, može jedino opasti nešto ispod ako je zahtjevnija igra ili scena. Ista mi je stvar i u AMD Radeon Software Vsync OFF - FPS limiter 60, a za takve stvari mi je najdraži RTSS. 

 

Neka proba sa RTSS limitirati fps na 60, ako mu dropa neka smanji malo detalje da mu drži konstantnih 60 fps.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.6.2020 22:31 (boxer).
4 godine
offline
Single vs dual channel

Ja pričam o RTSSu kojeg koristim u kombinaciji sa freesyncom i lockam ga na 142FPSa, jer sa 144 limitom točno vidim kad mi FPS oscilira u plus, a uvijek oscolira i nikad nije točno na 144hz/60hz,75hz,itd.... Vysnc je druga priča i radi na drugačiji princip...

Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
online
Re: Single vs dual channel
boxer kaže...

Jel' to vi pričate o fps limiteru u nvidijinom control panelu ili inače? O kakvim defaultnim 58fps postavkama limitera se ovdje priča?

Čudna mi je priča da svega 2 fpsa više izazivaju screen tearing...

 da, fps limiter u control panelu koji se kod nevidije čekao godinama, da ne kažem desetljećima

kad ga prvi put uključiš, po defoltu je postavljen na 58, kad sam ga stavio na 60 jer mi je bilo nelogično da bude ispod frekvencije monitora, javljao se tearing i to očigledan

čim sam ga vratio na defoltnih 58 tearing je nestao, i nije to samo subjektivni dojam, evo ti test - link

15 godina
offline
Re: Single vs dual channel
NoDe31 kaže...

Ja pričam o RTSSu kojeg koristim u kombinaciji sa freesyncom i lockam ga na 142FPSa, jer sa 144 limitom točno vidim kad mi FPS oscilira u plus, a uvijek oscolira i nikad nije točno na 144hz/60hz,75hz,itd.... Vysnc je druga priča i radi na drugačiji princip...

 

picajzla0707 kaže...

 da, fps limiter u control panelu koji se kod nevidije čekao godinama, da ne kažem desetljećima

kad ga prvi put uključiš, po defoltu je postavljen na 58, kad sam ga stavio na 60 jer mi je bilo nelogično da bude ispod frekvencije monitora, javljao se tearing i to očigledan

čim sam ga vratio na defoltnih 58 tearing je nestao, i nije to samo subjektivni dojam, evo ti test - link

 Nije da vam ne vjerujem, nego me to zbunjuje jer toga kod mene nema, ne oscilira FPS preko limita niti ima screen tearinga. 

AMD ima i zgodnu opciju Enhanced Sync (Vsync OFF u igrama) koja omogućava da imaš veći fps od refresh rate monitora bez screen tearinga, manji input lag od vsynca i radi sasvim OK. Vjerujem da i nvdija ima neki ekvivalent toga.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
11 godina
online
Re: Single vs dual channel
boxer kaže...

 Nije da vam ne vjerujem, nego me to zbunjuje jer toga kod mene nema, ne oscilira FPS preko limita niti ima screen tearinga. 

AMD ima i zgodnu opciju Enhanced Sync (Vsync OFF u igrama) koja omogućava da imaš veći fps od refresh rate monitora bez screen tearinga, manji input lag od vsynca i radi sasvim OK. Vjerujem da i nvdija ima neki ekvivalent toga.

ma nevidija kasni dva desetljeća s fps limiterom, a kad sam vidio taj tering nije mi na pamet palo da je zbog tih 1-2 fps-a koji prelaze 60, a znao sam ih vidjet na frapsu

kad sam vratio defoltnih 58, problemi su nestali, a tek sam kasnije negdje pročitao da se tearing javlja upravo zbog tog 'prekoračenja' limitera

 

za ovo drugo, mislim da nevidija to ima u obliku koji naziva fast sync, samo nisam koristio pa ne znam točno kako fercera

ionako mi je to manje bitno obzirom da uglavnom igram sporije sp igre na 60hz monitoru

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice