Kupnja brzog USB stick-a izdvojena tema

poruka: 644
|
čitano: 325.131
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Pozdrav, trebao bi stick od 128gb za prijenos 4k filmova do nekih 500kn. Trenutno razmisljam o sandisk extreme pro 128gb, ima li nešto bolje unutar buđeta?

Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Ako bas trazis usb stick onda je vjerojatno najbolji izbor samo cijena je u HR oko 400kn/128gb a to je preskupo

 

Ako bi prosao i vanjski ssd u obliku štapića onda mozda ovako nesto premda ne znam kakve su realne brzine

https://supernet.hr/proizvod/O_V047442?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click 

 

Imas i klasican vanjski ssd

https://www.links.hr/hr/ssd-vanjski-250-gb-sandisk-extreme-sdssde60-250g-g25-550-mb-s-usb-3-1-plavi-051410054

 

Nađe se svega samo je pitanje sustained write brzina i nakon koliko zapisa padaju brzine, nekima cak i ispod 80MB/s koji nemaju DRAM cache

15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
tython kaže...

Pozdrav, trebao bi stick od 128gb za prijenos 4k filmova do nekih 500kn. Trenutno razmisljam o sandisk extreme pro 128gb, ima li nešto bolje unutar buđeta?

 -bolji je svaki ssd (na usb..) a sad već i nvme.m2 adapteri.. tj flash memorije su slične ssd ali i daleko sporije u r/w i iopsu pogotovo za teže taskove.

-jedino što tad nemaš stikić-praktičnost same dimenzije (upaljač vs kutija cigareta razlika) no u tom rangu cijene može biti recimo 200-500gb ssd-a + adapter/kućište (na usb i rzalike usb30-31-32 type-c..) ovisno koji je disk, dok je dimenzija diska prihvatljiva-portabilna tj ako stane u džep tad je to možda dovoljno portabilno za tvoje želje.. + brže+trajnije i korisnije pogotovo ako već imaš disk ili dodaješ-mijenjaš novo veće i sl jer tad trebaš samo adapter-kućište ili možda externi-stolni docking-kućište u koji po potrebi ubodeš disk itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Uzeli smo jednom frendu za rođ navedeni sandisk extreme pro, ali od 256GB i stikić stvarno zvjerski radi, no nije baš za prebacivanje fajlova od 50gb u komadu jer nema tolki cache. 

 

Sebi sam složio nedugo prijenosni ssd sastavljen od sams pm961 256GB ssd-a i lcpower lc-m2-c-nvme kontrolera/kućišta. Performanse mi jako odskaču od kompa do kompa. Ko da usb kontroleri na ploči ne barataju dobro s navedenim kontrolerom.

 

Pošto je kontroler nvme to usb c 3.2 gen2, teoretski sekvencijalni zapis ide do 10gbit (iako ssd podnosi 3000/1700 r/w), a tu sam brzinu dobio jedino preko thunderbolt 3 interfejsa na jednom dell laptopu. Trenutno na privatnom kompu imam usb c, ali samo do 5gbit i prijenos većih fileova se drži između 250/350mbps, ali zato često bude između 50 i 120 ako je puno manjih gluposti kao slika. 

Čak sam i igre koje često igram preselio na njega i dosta ubrzao loadanje, naspram hdd-a, naravno. 

 

Trenutno ne vidim ni jedno kućište s kontrolerom bržim od 10gbit, ali vjerujem da će s usb4 i to doći, a onda i pm961 selim u brže kućište. Mana je što su veći od stikova koje tutneš u trapke uz novčanik i prašinu bez beda. 

 

 

prek thunderbolta prek thunderbolta
usporedba veličina. stick je prve extreme usporedba veličina. stick je prve extreme
Moj PC  
0 0 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Hvala svima na savjetima, veličina mi nije presudna pošto mi je samo za kućnu upotrebu pa uzimam sigurno vanjski SSD od 250gb. Mislio sam uzeti sandisk extreme. Ima li možda nešto bolje/brže do nekih 600kn?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Uzmi u obzir i da kupiš interni ssd plus kućište, po nekoj logici bi trebalo biti jeftinije nego externi ssd, bar je tak slučaj sa hdd-om. Ovo što je dax-lax napisao
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 20:33 (foofajter).
11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Nije to baš točno, usb stick lexar mi čita/piše 400/270mb/s punom brzinom koliko god veliki fajlovi bili, eksterni ssd nakon što potroši keš padne na 40mb/s.
Tako da nema tu pravila, nego ovisi o hardveru samom
13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Pretežno ovisi o vrsti i veličini datoteka koje prenosiš. Bilo koji malo bolji nvme ssd podere sve stickove u sustained-u, ali ako ih koči lošiji nvme to usb kontroler, teško da će doći do punog potencijala. Po reviewima, pm961 od 256gb bi u većim fajlovima smio pasti na minimalno 450mb/s, ali s jms583 kontrolerom bude to i manje, a pogotovo na klasičnom usb-u, bilo 5 ili 10gbit. Tek na thunderboltu ide po limitu. Ugreen ima jednu m.2 nvme ladicu s asmedia čipsetom koji nešto bolje barata s prijenosom, ali mi je jednostavno bio neisplativ za namjenu a i čekat ga je trebalo s amazona, tak da....

Edit: postoji i realtekov čipset koji je možda i najbolji, ali nisam pronašao neki case s njim
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 23:49 (dax-lax).
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Ma nema tu pomoci kakav god bio kontroler, TLC NAND flash ima svoje velike mane pri pisanju, pogotovo na manjim kapacitetima ima i majušni programirani dio TLC čelija da glumi SLC buffer i to je to, pustimo one beskorisne sintetske lab testove to u realnosti neces dobit jos pogotovo jer je razlika od kompa do kompa i drivera do drivera i svih ostali popratnih pizdarija. Nikad prezaljeni MLC NAND flash otisao polako u povijest a sad idemo i sve jos gore na QLC samo da se omasovi i pojeftini proizvodnja. Da barem intel/micron izbace neki 3D XPOINT pristojnog kapaciteta do 1000kn to bi onda bio posao bez maskiranja.

15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
foofajter kaže...
Uzmi u obzir i da kupiš interni ssd plus kućište, po nekoj logici bi trebalo biti jeftinije nego externi ssd, bar je tak slučaj sa hdd-om. Ovo što je dax-lax napisao

 -ne, obrnuto (jer dva proizvoda su skuplja npr banalno za dvije ambalaže..) i stanje u trgovinama je takvo da je cijena internog-externog diska podjednaka a tad je kućište +skuplje.. no imaš tad izbor-kombinacije..

 

picajzla0707 kaže...
Nije to baš točno, usb stick lexar mi čita/piše 400/270mb/s punom brzinom koliko god veliki fajlovi bili, eksterni ssd nakon što potroši keš padne na 40mb/s.
Tako da nema tu pravila, nego ovisi o hardveru samom

 -pogrešno, tj mješaš kontrolere.. tj usb 2.0 je max 40mb (od teoretskog 60) dok većina 2.0 bržih uređaja postiže do 30, tek hdd preko do 40.. ali 3.0 sve mijenja, no tad ne govoriš o disku nego o kontroleru koji omogućuje brzinu .. a iduće je disk koji može biti hdd s max cca 200mb ili ssd s 500 ili nvme s 3gb itd..i svaki je brži od flasha pogotovo da nema keša kad bi se razlika jasnije uočila.

-nešto sasvim drugo je kakav kontroler netko stavi u kutiju, jeftikaner-spor + koliko keša i ostatak elekronike .. sve je u rasponu cijena-mogućnosti, kao sve ostale komponente moguće.

-banalna usporedba, ssd je već dvostruko jeftiniji od flasha i dvosturko i više brži.. tj najsporiji ssd je brži od top modela flash stikića koji teško da će imati više od 200-300mb brzinu r/w tj pogotovo write koji je često nekoliko puta niža brzina npr 100/50 itd. praktički običan hdd na 2.0 može popišati većinu jeftinih stikića koji su formalno 3.0 dok su samo top modeli brži ili podjednaki, sve ostalo je prednost diskova, naravno je tad hdd nego ssd-chipovi jer to je ako ništa drugo zakon fizike tj može se istom tehnologijom napraiti od istih chipova (memorije koje su ekšli storage-ram) no u formatu ssd je lakše utrpati više tj jači kontroler i keš itd. dok u stikić to ne stane u istoj tehnologiji .. tj minijaturizacija stikića je ograničenje dok u format diska 2.5 sve stane + hlađenje ... što postaje problem za nvme, tj brzina+kapacite+potrošnja=toplina.. pa dolaze s hladnjacima itd. no barem dvostruko su veći od stikića dok stikić nema šanse-lufta osim da postane 'cigla' tj veći a to mjesto već drže ext diskovi.

 

-kad se govori o većem kapacitetu storage par tb.. tad se još većinom misli na hdd, no ssd je već tu, dostupan .. za godinu će 1-2tb biti normalna cijena-ponuda i tad ostali diskovi kao hdd ili flash više nemaju šanse u usporedbi cijene i preformansi dok će kapacitet i dalje rasti duplo svakih 18mj po murphyju.. što druga dvojica ne mogu pratiti iz svojih fizičkih-ograničenja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
ihush kaže...

 -pogrešno, tj mješaš kontrolere.. tj usb 2.0 je max 40mb (od teoretskog 60) dok većina 2.0 bržih uređaja postiže do 30, tek hdd preko do 40.. ali 3.0 sve mijenja, no tad ne govoriš o disku nego o kontroleru koji omogućuje brzinu .. a iduće je disk koji može biti hdd s max cca 200mb ili ssd s 500 ili nvme s 3gb itd..i svaki je brži od flasha pogotovo da nema keša kad bi se razlika jasnije uočila.

-nešto sasvim drugo je kakav kontroler netko stavi u kutiju, jeftikaner-spor + koliko keša i ostatak elekronike .. sve je u rasponu cijena-mogućnosti, kao sve ostale komponente moguće.

 ne miješam ja ništa, kod lexara je vrhunski phison kontroler i mlc memorija s kojom brzina zapisa ne pada ispod 270mb/s punim kapacitetom sticka, a write mu je na 400mb/s

eksterni ssd je pny elite 480gb, bez rama sa tlc memorijom i kad se zapuni keš, brzina pada na cca 40mb/s

 

govorim ti da sve ovisi o hardveru, ponajprije memoriji koja se koristi

15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

-ja ti govorim da je najsporiji jeftikaner ssd brži od tog izuzetka-top modela flaša-stikića dok su normalni-jeftikaneri npr dvostruko brži u writeu, dvostuko jeftiniji i dvosturkog kapaciteta.

-neovisno o tome na koji kontroler ćeš ga spojiti npr ide-sata ili usb-2-3-x dok m2 može i višestruko brže tj usb stikić ne može brže od usb kontrolera tj tad ako disk spajamo na usb to je usko grlo-limit. .. npr možeš ga spojiti adapterom na usb-c/thunderbolt i tad imaš dvostruku brzinu moguću u odnosu na usb .. do tb3-40gb dok je usb3-10gb.. itd.

-stikić je praktičan, mali, zgodan za npr slušanje glazbe u autoradiju i nošenje u džepu (kao i SD kartice).. tj najvažniji fičer je sam usb port koji postoji ja 99% uređaja dok nemaju svi SD ili usb-c ili m2 ... tj kompatibilnost, no tad nije primarni kriterij cijena ili performanse, portabilnost-prednost, ostalo više ne tj do prije godine su cijene bile drugačije i sad jednostavno ssd nema konkurenta koji su do sad bili falsh+hdd zbog prenosivosti ili kapaciteta/cijena po gb .. prije je bilo drugačije, omjer.. više nije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 11:41 (ihush).
11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Ti meni govoriš kako se ponaša hardver koji posjedujem i koji sam testirao? I još me uvjeravaš u suprotno?
Jel ti ponekad razmisliš o onom o čemu pišeš ili samo pustiš da prsti idu nevezano s mozgom?
Govorim ti da moj usb stick piše 270mb/s cijelom svojom veličinom - dakle 64gb, dok pny nakon 20gb padne na 40mb/s - koji je brži i bolji? Kad dođem doma postat ću ti real life zapis fajla od 50-60gb na jednom i drugom, pa ćemo valjda završit uzaludnu raspravu
15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
picajzla0707 kaže...
Ti meni govoriš kako se ponaša hardver koji posjedujem i koji sam testirao? I još me uvjeravaš u suprotno?
Jel ti ponekad razmisliš o onom o čemu pišeš ili samo pustiš da prsti idu nevezano s mozgom?
Govorim ti da moj usb stick piše 270mb/s cijelom svojom veličinom - dakle 64gb, dok pny nakon 20gb padne na 40mb/s - koji je brži i bolji? Kad dođem doma postat ću ti real life zapis fajla od 50-60gb na jednom i drugom, pa ćemo valjda završit uzaludnu raspravu

 -gluposti ili izuzetak.. :) tj to što tebi (valjda ssd) pny radi na 40 je smiješno.. pa i tad je brži od većine usb stikića.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Kad smo već na ovoj temi, je netko pronašao neko dobro m.2 kućište s jako dobrim hardverom (i velikom brzinom) za neku ok cijenu. Tj, kolike uopće jesu razlike između dobrog i lošeg kućišta. Bilo bi dobro vidjeti kakav benchmark.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
CyberDemonVZ kaže...

https://www.gearbest.com/hdd-enclosure/pp_009527672735.html

 

Dobiješ kabel TIP C muški na TIP C muški, ali dobiješ kabel TIP C muški na USB 3.0, brzine imaš ovisno di ga spajaš.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 19:33 (Valentin17).
11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
ihush kaže...

 -gluposti ili izuzetak.. :) tj to što tebi (valjda ssd) pny radi na 40 je smiješno.. pa i tad je brži od većine usb stikića.

 joj što prdiš bezveze, kao i obično kad nisi u pravu

niti je glupost niti izuzetak, radi se o inferiornoj tlc memoriji koja je užasno loša kad ponestane keša i to se teško ili nikako nemere izbjeć kod velikih fajlova

 

evo ti dolje prve dvije slike pny ssd sa 50+gb fajlom - krene sa 250-300mb/s i nakon što potroši keš padne na 30-50mb/s

ukupno vrijeme zapisa cca 8 minuta

 

druge dvije slike, lexar cijeli fajl piše od 250-290mb/s, nema pada skroz do kraja zapisa

ukupno vrijeme zapisa nešto preko 3 minute

 

koji je bolji?

eksterni ssd ima mrvu veći peak, no nakon što potroši keš možeš se jebat s brzinom

lexar piše punom brzinom kroz cijeli cijeli kapacitet, ukupno gledajući najmanje duplo je brži

 

i pogledaj petu sliku, to je pny ssd nakon što sam ga očistio, odspojio i 15 minuta kasnije ponovo išao pisati isti fajl - keš je ostao zapunjen, brzina se kratko digla na 280mb/s i onda 80% vremena na 'stabilnih' 50mb/s

ukupno vrijeme zapisa preko 15 minuta, keš će se oporavit valjda do sutra

 

malo podataka o čitanju...

lexar piše brzinom od oko 380mb/s, pny ssd oko 310mb/s (ovo gdje padne brzina je radi isto tlc crucial bx internog ssd-a kojem također write padne kad potroši keš, doduše na prihvatljivijih 150mb/s)

dakle i u čitanju je lexar usb stik dosta bolji od eksternog ssd-a pny elite

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
CyberDemonVZ kaže...

Kad smo već na ovoj temi, je netko pronašao neko dobro m.2 kućište s jako dobrim hardverom (i velikom brzinom) za neku ok cijenu. Tj, kolike uopće jesu razlike između dobrog i lošeg kućišta. Bilo bi dobro vidjeti kakav benchmark.

 Ne znam što da ti preporučim jer nema baš puno ekipe ta kućišta za neki osvrt. Lcpower usb 3 10gbps koje imam u sebi sadrži jms583 nvme to usb bridge kontroler koji je ok, ali ima i boljih.

Savjetujem da gledaš neko koje ima asmedia ili realtek kontroler umjesto ovog jer će biti brži i stabilniji. Da se razmemo, i s ovim je to brže od 95% stickova ako ti je unutra bolji ssd, ali zakaj ne ići na nešto bolje ako je moguće. 

 

Prolunjaj orico webom jer imaju nekoliko odličnih kućišta sa dobrim hlađenjem. Sebi pikiram na njihovo novo asm2354 20gbps kućište koje ima mini vent. Nekaj bolje za diy nisam još našao. Ssd će ići ili ovaj pm961 ili 970evo

11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

 Ne znam što da ti preporučim jer nema baš puno ekipe ta kućišta za neki osvrt. Lcpower usb 3 10gbps koje imam u sebi sadrži jms583 nvme to usb bridge kontroler koji je ok, ali ima i boljih.

Savjetujem da gledaš neko koje ima asmedia ili realtek kontroler umjesto ovog jer će biti brži i stabilniji. Da se razmemo, i s ovim je to brže od 95% stickova ako ti je unutra bolji ssd, ali zakaj ne ići na nešto bolje ako je moguće. 

 ma nvme ssdovi su bolji od bilo kojeg usb sticka, ne samo 95% njih

recimo poprilično jeftini kingston a2000 ima odlične brzine, a čak i kad potroši slc keš, opet ostaje na vrlo prihvatljivih 400-500mb/s, no to se već događa nakon stvarno velikih zapisa - link

slika dolje je s drugog izvora na cca 50gb fajlu

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
picajzla0707 kaže...
dax-lax kaže...

 Ne znam što da ti preporučim jer nema baš puno ekipe ta kućišta za neki osvrt. Lcpower usb 3 10gbps koje imam u sebi sadrži jms583 nvme to usb bridge kontroler koji je ok, ali ima i boljih.

Savjetujem da gledaš neko koje ima asmedia ili realtek kontroler umjesto ovog jer će biti brži i stabilniji. Da se razmemo, i s ovim je to brže od 95% stickova ako ti je unutra bolji ssd, ali zakaj ne ići na nešto bolje ako je moguće. 

 ma nvme ssdovi su bolji od bilo kojeg usb sticka, ne samo 95% njih

recimo poprilično jeftini kingston a2000 ima odlične brzine, a čak i kad potroši slc keš, opet ostaje na vrlo prihvatljivih 400-500mb/s, no to se već događa nakon stvarno velikih zapisa - link

slika dolje je s drugog izvora na cca 50gb fajlu

Tak je. Nvme perf su top kad je ssd u matičnoj, ali brzina u usb m.2 nvme kućištu više ovisi o samom usb bridge kontroleru. To vidim sa ovim svojim lcpowerom i jmicron kontrolerom. pm961 nvme ima deklarirane seq. perf 2800/1100MB, ali u kućištu to bude jako jako šareno. Krene od početka sporo sporo oko 30MB/s, pa dođe do limmita usb 5gbps na kompu. Trenutno nemam ni jedan komp sa 10gbps usb kontrolerom da prebacim neki bijesni file 

11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

Tak je. Nvme perf su top kad je ssd u matičnoj, ali brzina u usb m.2 nvme kućištu više ovisi o samom usb bridge kontroleru. To vidim sa ovim svojim lcpowerom i jmicron kontrolerom. pm961 nvme ima deklarirane seq. perf 2800/1100MB, ali u kućištu to bude jako jako šareno. Krene od početka sporo sporo oko 30MB/s, pa dođe do limmita usb 5gbps na kompu. Trenutno nemam ni jedan komp sa 10gbps usb kontrolerom da prebacim neki bijesni file 

 uh, znači nije baš jednostavno

baš ovih dana planiram uzet neki nvme ssd, čisto radi novih igara koje bi mogle imati koristi i da vidim kako to sve izgleda u radu

doduše moja h97 ploča je prva intelova koja podržava nvme i brzine su dosta ograničene, no opet bi trebale biti bolje od sata ssdova

razmišljao sam se o 500gb samsung 970pro jer je zadnji mlc ssd iz njihove ponude, no s druge strane kad razmislim - teško da ću imati neke potrebe za time, pa će biti sasvim dobar i neki poput kingstona a2000 ili eventualno za kasnije kad unaprijedim ploču i budem mogao iskoristiti veće brzine, da uzmem 970evo plus 500gb ili 1tb

a opet, razmišljat o future proof u nekih pet+ godina mi je bezveze u svijetu ssdova

 

za prebacivanje mi je sasvim dovoljan i ovaj lexar, doduše bilo bi dobro da je malo veći, no baš kad treba uskoči ovaj pny koliko god bio spor na huge fajlovima 

6 godina
neaktivan
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Nedavno san bio u potrazi za usb stickom, pa vidio da su današnji stickovi prilično loši, nekvalitetni, čak i oni skuplji koji bi trebali predstavljat višu klasu. More komentara ljudi o različitim stickovima koji brzo izdahnu ili se raspadnu, dok im je brzina zapisa nestabilna. Vidio san da je to slučaj za sve modele u rangu 200-400 kuna. Isto tako ljudi često navode kako prethodnici tih istih modela nisu imali takve probleme. Stoga san se odlučio za M.2 SSD (Apacer AST280 120GB) i kučište (Axagon EEM2-U3). Dosad san ga samo spaja na prednji panel kompjutera. Pri prebacivanju filma veličine 12GB, drži se na stalnih 300MB/s. 111GB prostora za 270 kuna, potpuno san zadovoljan. Takav usb stick bi košta najmanje 500 kuna. 

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Festus kaže...

..Dosad san ga samo spaja na prednji panel kompjutera...

 -usb na frontpanelu je ugl 2.0+3.0.. dok iza ovisno o mbo može biti 3.1-3.2 i type-c (thunderbolt) koji daje duplo u istoj generacij s usb npr tb3=40gb propustnost.. ali thunder kućišta i kontroleri su u pravilu skuplji od 'običnih' usb pa kome ta razlika nije bitna može ignorirati + praktičnost kao prednji port i sl. može bit iza običan prednost + kompatibilnost jer th nije kompatibilan.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Da, kod mene je 3.0 na frontpanelu. Kasnije ću ga testirat na stražnjoj strani pa ću javit o brzini zapisivanja. 

13 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Kontroler i driver na matičnoj imaju isto veliku ulogu u brzini. Evo dokaza. Oba kontrolera su usb3 5gbps 

Jedan je na asus x79 rampage 4 formula, a drugi je na asrock z370 pro4

x79 asmedia, rear panel x79 asmedia, rear panel
z370 intel, front panel z370 intel, front panel
Moj PC  
4 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

Kontroler i driver na matičnoj imaju isto veliku ulogu u brzini. Evo dokaza. Oba kontrolera su usb3 5gbps 

Jedan je na asus x79 rampage 4 formula, a drugi je na asrock z370 pro4

 Isti drive, uštekan ravno u ploču, obje ploče imaju na papiru isti brzinu, a konačan rezultat duplo veći?

Znao sam za razlike, ali 2x mi ipak zvuči puno.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
CyberDemonVZ kaže...
dax-lax kaže...

Kontroler i driver na matičnoj imaju isto veliku ulogu u brzini. Evo dokaza. Oba kontrolera su usb3 5gbps 

Jedan je na asus x79 rampage 4 formula, a drugi je na asrock z370 pro4

 Isti drive, uštekan ravno u ploču, obje ploče imaju na papiru isti brzinu, a konačan rezultat duplo veći?

Znao sam za razlike, ali 2x mi ipak zvuči puno.

 Ja sam s vremenom naučio da od brzine prijenosa nemam nikakva očekivanja jer se sa svakim kompom ponaša drugačije. Znam da su stari asmedia kontroleri smećance. Najbrži do sad su mi bili preko renesas/nec i intel kontrolera na matičnoj.

Najbrže do sad kaj sam uspio s istim driveom dobiti je na dell 7577 laptopu preko TB3 usb c porta. Dignem još jednom sliku sa tb3 na navedenom uređaju da se vide usporedbe

dell 7577 Thunderbolt3/USB C dell 7577 Thunderbolt3/USB C
15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
CyberDemonVZ kaže...
dax-lax kaže...

Kontroler i driver na matičnoj imaju isto veliku ulogu u brzini. Evo dokaza. Oba kontrolera su usb3 5gbps 

Jedan je na asus x79 rampage 4 formula, a drugi je na asrock z370 pro4

 Isti drive, uštekan ravno u ploču, obje ploče imaju na papiru isti brzinu, a konačan rezultat duplo veći?

Znao sam za razlike, ali 2x mi ipak zvuči puno.

 -zvuči ali je upravo takva teh.spec razlika.. tj desetljeće razlike i tad topmodel ispadne slabašan.. (mbo-chipset) jer nije samo jedna stvar nego kumulativno-sinergija, ne samo cpu-clock nego i ram i sve, .. sve se poduplalo zato takav rezultat (koji je prije desetljeća bez ssd-a bio moguć samo na RAIDu, tj ovisi o kontroleru možda bi u raznim modovima dao bolji rezultat, raid-ahci.. + asrcok uz driver (ovisi što se intsalira) obično doda i 'trubo'.. agresivno keširanje s raspoloživim ramom i to (dok ima rama) može dati veću razliku itd.

-brnuto (picajzlasti tip u temi..) :)) .. ima ssd koji je lošiji od prastarog ide-pata diska u ata66 modu tj i tad su diskovi išli 30-60(80).. koliko on ima + pict kao dokaz, što samo dokazuje da nešto ima jako loše, mbo ili škart disk-ssd.. ili postavke ili driver ili tko će ga znati, tj dok ne znamo sve možemo nagađati iz graha, dok se tad sve uklopi u formulu i tad je rezultat 'očekivan' tj kakav i treba biti s obzirom na mogućnosti+postavke.

 

edit:  dax-lax .. upravo za takovg della-15" trebam smisliti 'nešto'.. i nećkam se oko thunderbolta 3.. zvuči dobro, no po ovom rezultatu nije koliko bi trebalo biti (da opravda cijenu, vs usb-30-31..) kakav disk je u tome bio? jer planiram m2-nvme s r/w -2-3000 tj cca dvostruko od tvog rezultata, pa ako je takav disk, tad je ok.. i možda dobijem očekivano (a možda ne..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 15:57 (ihush).
13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
ihush kaže...
CyberDemonVZ kaže...
dax-lax kaže...

Kontroler i driver na matičnoj imaju isto veliku ulogu u brzini. Evo dokaza. Oba kontrolera su usb3 5gbps 

Jedan je na asus x79 rampage 4 formula, a drugi je na asrock z370 pro4

 Isti drive, uštekan ravno u ploču, obje ploče imaju na papiru isti brzinu, a konačan rezultat duplo veći?

Znao sam za razlike, ali 2x mi ipak zvuči puno.

 -zvuči ali je upravo takva teh.spec razlika.. tj desetljeće razlike i tad topmodel ispadne slabašan.. (mbo-chipset) jer nije samo jedna stvar nego kumulativno-sinergija, ne samo cpu-clock nego i ram i sve, .. sve se poduplalo zato takav rezultat (koji je prije desetljeća bez ssd-a bio moguć samo na RAIDu, tj ovisi o kontroleru možda bi u raznim modovima dao bolji rezultat, raid-ahci.. + asrcok uz driver (ovisi što se intsalira) obično doda i 'trubo'.. agresivno keširanje s raspoloživim ramom i to (dok ima rama) može dati veću razliku itd.

-brnuto (picajzlasti tip u temi..) :)) .. ima ssd koji je lošiji od prastarog ide-pata diska u ata66 modu tj i tad su diskovi išli 30-60(80).. koliko on ima + pict kao dokaz, što samo dokazuje da nešto ima jako loše, mbo ili škart disk-ssd.. ili postavke ili driver ili tko će ga znati, tj dok ne znamo sve možemo nagađati iz graha, dok se tad sve uklopi u formulu i tad je rezultat 'očekivan' tj kakav i treba biti s obzirom na mogućnosti+postavke.

 

edit:  dax-lax .. upravo za takovg della-15" trebam smisliti 'nešto'.. i nećkam se oko thunderbolta 3.. zvuči dobro, no po ovom rezultatu nije koliko bi trebalo biti (da opravda cijenu, vs usb-30-31..) kakav disk je u tome bio? jer planiram m2-nvme s r/w -2-3000 tj cca dvostruko od tvog rezultata, pa ako je takav disk, tad je ok.. i možda dobijem očekivano (a možda ne..) :)

 tb3 na tom laptopu sam koristio samo zato jer nemam ni jedan drugi komp s barem 10gbps usb-om. Disk je samsung pm961 m.2 nvme 256gb. Veći limit mu je jmicron jsm583 nvme bridge koji je ugrađen u ladicu.

Dakle, kontroler nije thunderbolt, nego usb 10gbps, pa je svejedno da li je tb 40gbps ili 20 ili 100, ne može brže od 10gbps. Tb3 m.2 nvme ladice su zbog intelove licence za tb dosta dosta skupe i po meni gube smisao. Dosuše, nešto se pisalo da će intel pustiti tb i na druge platforme bez royaltija. Vjerojatno sam samo sanjao

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 16:20 (dax-lax).
11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
ihush kaže...

-brnuto (picajzlasti tip u temi..) :)) .. ima ssd koji je lošiji od prastarog ide-pata diska u ata66 modu tj i tad su diskovi išli 30-60(80).. koliko on ima + pict kao dokaz, što samo dokazuje da nešto ima jako loše, mbo ili škart disk-ssd.. ili postavke ili driver ili tko će ga znati, tj dok ne znamo sve možemo nagađati iz graha, dok se tad sve uklopi u formulu i tad je rezultat 'očekivan' tj kakav i treba biti s obzirom na mogućnosti+postavke.

 sad bi ja trebao kupiti još jedno 10 dramless eksternih ssdova da tebi dokažem da će se kod svakog događati isto

najprije prdiš kako je i najlošiji eksterni ssd bolji od najboljeg usb sticka, kad ti pokažem da nije tako - ostaneš bez teksta i poslije grintaš ovako potiho

pa jebiga, da imaš iole intelektualne čestitosti priznao bi kad pogriješiš, jer neznanje nije sramota, sramota je uporno insistirati da si u pravu i kad nisi

stvarno si seronja

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice