Je li open source budućnost?

poruka: 152
|
čitano: 50.860
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Je li open source budučnost ?

zamislimo svijet u kome nema aktivacija softvera ili sustava, apdejtova. malvera, advera i smijesnih crvica

svijet gdje smo svi slobodni

open source je prije 7 god bio nista. ko je cuo za linux tad ? sta je to ?

danas ga mnogi vec imaju.

kako je krenulo za 10 god ce biti na 40% kucnih racunala

zar i dalje nece biti podrske za igre ?

codemaster napravi zatvoreni kod u otvorenom i prodaje svoj genijalan rad. autodesk, adobe,....

svi kvalitetni developeri mogu lijepo zarađivati, oni manji ne. nestaju klineri, defragmenteri, defenderi, i milion tamo nekih gluposti nist koristi.

dobro jebote dali ste nam hardver i izmislili program, ne mozete to prodavati sto godina

open source inflacijom raste i buducnost mu se smije, skoro ce biti presudan problem MSu

sto ce kad naraste populacija ? hoce li imati MS dovoljno novaca da placa velike softver zajednice gdje spadaju i igre da ne naprave zatvoreni kod u open source ?

mislim da je jos malo takve politike ostalo

 
1 10 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
nick_01 kaže...

hoce li imati MS dovoljno novaca da placa velike softver zajednice gdje spadaju i igre da ne naprave zatvoreni kod u open source ?

mislim da je jos malo takve politike ostalo

Zar se otvoreni kod nemože vrtiti na Windowsima? {#}

...world is full of kings and queens who blind your eyes and steal your dreams...
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Septah kaže...
nick_01 kaže...

hoce li imati MS dovoljno novaca da placa velike softver zajednice gdje spadaju i igre da ne naprave zatvoreni kod u open source ?

mislim da je jos malo takve politike ostalo

Zar se otvoreni kod nemože vrtiti na Windowsima? {#}

pa da ali otvoreni na zatvorenom

15 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
nick_01 kaže...

svijet gdje smo svi slobodni

open source je prije 7 god bio nista. ko je cuo za linux tad ? sta je to ?

danas ga mnogi vec imaju.

kako je krenulo za 10 god ce biti na 40% kucnih racunala

Da, zamislimo :)

 

Nego, linux se vuce tu godinama i sada je na nekih par posto. Kojom si matematickom metodom dosao da ce za 10 godina biti na 40% kucnih racunala?

 

Svi znamo da volis open source, al ono, budi realan.

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
nick_01 kaže...

pa da ali otvoreni na zatvorenom

Al stvarno ne vidim zašto bi Microsoft plačao razvojnim timovima da nedaju otvoreni kod...

...world is full of kings and queens who blind your eyes and steal your dreams...
14 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
nick_01 kaže...

zamislimo svijet u kome nema aktivacija softvera ili sustava, apdejtova. malvera, advera i smijesnih crvica

svijet gdje smo svi slobodni

To! Unistimo sva racunala na svijetu, zatvorimo sve zloceste programere koji zele zaraditi svojim radom u zatvor, uhvatimo se za ruke i pjevamo kumbaya...

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
13 godina
protjeran
offline
Je li open source budučnost ?

Trebala bi biti budućnost (ć), ali to u ovom ekonomskom svjetskom modelu nije moguće. Osobnog sam mišljenja da bi software bio daleko napredniji da je sve bilo open source od početka.

 

Za one koji tu trabunjaju o neki poštenim radovima programera: Open Source NE znači i BESPLATNO. Kao recimo RedHat i brdo open source komercijalnog software-a.

 

 

@tnakir: Mislim da su te statistike glupost. Nitko točno ne može reći koliko je korisnika kojeg sustava. Naravno Windows dominira ogromnim brojem (svi znamo zašto da se ne ponavljamo), ali ove statistike od 1% itd su čista i apsolutna glupost izvučena iz nekih članaka. Osobno vjerujem da je taj broj daleko viši od 1%. Naravno ne 40%, ali dosta viši od 1%.

Better safe than Sony
 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Bypass kaže...

@tnakir: Mislim da su te statistike glupost. Nitko točno ne može reći koliko je korisnika kojeg sustava. Naravno Windows dominira ogromnim brojem (svi znamo zašto da se ne ponavljamo), ali ove statistike od 1% itd su čista i apsolutna glupost izvučena iz nekih članaka. Osobno vjerujem da je taj broj daleko viši od 1%. Naravno ne 40%, ali dosta viši od 1%.

Slazem se, samo provociram :)

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2011 17:02 (tnakir).
16 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
tnakir kaže...
Kojom si matematickom metodom dosao da ce za 10 godina biti na 40% kucnih racunala?

Pa kad prije 7 godina nije bilo opensourcea. Odnosno Linuxa. Zapravo je 40% ništa za 10 godina.  :)

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Sama ideja nije losa, ali zasto mislis da ne bi bilo tvrtki koje bi prodavale otvoreni kod? Znaci pay-to-view model za kod. A i znanje kako napisati bilo sta je vec besplatno, produkt tog znanja nema smisla da bude besplatan. Znas i sam kako nastaju majce, jel da? Ajde napravi majcu dovoljno dobru za nosenje (produkciju) pa se javi hoces li je dati besplatno ;)
DUMP Udruga mladih programera
15 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
nick_01 kaže...

zamislimo svijet u kome nema aktivacija softvera ili sustava, apdejtova. malvera, advera i smijesnih crvica

svijet gdje smo svi slobodni

..

 -ima jedan takav svijet.. ''u njemu caruje drugarstvo'' -Branko kockica.

 

Interesantno, za slobodu upotrebljen termn 'caruje' ili još proročanskije 'kockica' kao Borg? Jer da je Branko npr USA citizen, vjerovatno bi se zvao Borg.

Eto, to su neke moguće vizije budućnosti i postotka linuxa, open-a itd.

 

- linux postoji 20 godina. Tek u posljednjih nekoliko godina je sam kernel postao prepoznatljiva riječ, kad je postao naziv OSa (osim razlike malo-veliko slovo). Naravno, brka se što je što, kao distribucija i licenca.

Može se reči da skoro pa nema točne informacije u odnosu na dezinformacije...

-e, pa da napravimo još veću zbrku idemo dalje;

 

-Open ne znači free.

-linux je jezgra. Ta jezgra je jedina komponenta koja je nedostajala Stallmanu da ima OS, kao potpora GNU filozofiji.

Pošto je linux (Linus) za razliku od GNU ili Stallman vrlo prihvatljivo ime (za OS) tako je i prihvaćeno...

Distribucija može i nemora biti besplatna. Filozofija koja počivana GNUu je da software treba biti besplatan, ali ne i rad, znanje, usluge... upravo zato možeš raditi besplatnim softwareom i naplatiti svoj posao. To je GNU.

Kod može i nemora biti otvoren, pa svejedno može biti skup-jeftin ili free.

Izdavači igara, kao potrošnog softwarea nikad neće raditi besplatno, jednostavno biznis to nemože. Mogu samo primijeniti način naplate, recimo igra je free ali plaćaš upgrade ili kilove u SanAndreasu... Cilj posla je zarada. Osnovne životne potrebe i humaniste prisile na naplatu rada.

Jednako kao što film ili muzika nisu besplatni, neće biti ni potrošni software.

Trajniji kao OS, može biti po recimo formuli kao mobitel za jednu kunu... dakle uređaj je (skoro) besplatan ali se naplati od usluge. MS sad planira Cloud, Apple ima iCloud ...

 

Ima i jedna sitnica kod linuxa, recimo vrhunski programeri ne rade za kikiriki ili for free.. rade za plaću, plaća ih netko... canonical ili donacije, svejedno.

To što je njihov proizvod besplatan uopće nema veze s njima kao programerima. Nitko zapravo nezna sve razloge zašto je to tako...

 

Možda mnogima nije poznato, ali voda i zrak su recimo 'stvari' koje se nesmiju prodavati, opća dobra, besplatna...

Stallman, misli da je to i znanje (s tim se slažem) ali on znanje proširuje na software što je upitno. U primjeru igre, glazbe, filma, zabave.. uopće nije kriterij (školskog) znanja, pa nema posebnog razloga da recimo MS-Word bude besplatan ili GTA-SanAndreas... S druge strane, MS upravo školarcima 'gura' besplatno sve potrebno da bi ih zadržao nakon škole... pa u tome zapravo MS slijedi Stallmana.

(ovo je karikirana usporedba u mom stilu pisanja...)

 

O statističkim metodama koji daju rezultat 40% radije nebih... ili ovako, 90% nekih stvari je na *nixu, dokje 90% desktopa na MSu. Nema tendencija promjenama. Apple je ugasio server liniju u prebacio se na i-proizvode i usluge... -što to govori?

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
ihush kaže...
Onaj-čije-se-ime-ne-spominje je ugasio server liniju u prebacio se na i-proizvode i usluge... -što to govori?

Da se prebacio na proizvodnju gadgeta...

Gledam te!
16 godina
offline
Je li open source budučnost ?

možda ću zvučati precinično, ali je hrvatska već društvo bez aktivacija...

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Je li open source budučnost ?

Da ne proizvodi servere?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?

Dva komentara u temi i oba debilna.

 

iHush napise jedan od mozda najboljih mogucih objasnjenja autoru teme a ti jedino sto vidis je recenica o Apple-u i jos nisi ni shvatio sta hoce da kaze.

Apple je vidio da nema sanse u borbi s linuxom i MS medju serverima jer na tom trzistu ljudi netraze shiny looks vec performanse za razumnu cijenu i software koji radi (za nepismene, da MS Server OS stvarno radi).

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budučnost ?
nick_01 kaže...

zamislimo svijet u kome nema aktivacija softvera ili sustava, apdejtova. malvera, advera i smijesnih crvica

svijet gdje smo svi slobodni

open source je prije 7 god bio nista. ko je cuo za linux tad ? sta je to ?

danas ga mnogi vec imaju.

kako je krenulo za 10 god ce biti na 40% kucnih racunala

zar i dalje nece biti podrske za igre ?

codemaster napravi zatvoreni kod u otvorenom i prodaje svoj genijalan rad. autodesk, adobe,....

svi kvalitetni developeri mogu lijepo zarađivati, oni manji ne. nestaju klineri, defragmenteri, defenderi, i milion tamo nekih gluposti nist koristi.

dobro jebote dali ste nam hardver i izmislili program, ne mozete to prodavati sto godina

open source inflacijom raste i buducnost mu se smije, skoro ce biti presudan problem MSu

sto ce kad naraste populacija ? hoce li imati MS dovoljno novaca da placa velike softver zajednice gdje spadaju i igre da ne naprave zatvoreni kod u open source ?

mislim da je jos malo takve politike ostalo

 

Open source je free?

 

Buducnost je sve, i da, pise se b-u-d-u-ć-n-o-s-t.

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
16 godina
offline
Je li open source budučnost ?

cinjenica je da je 70-80% linuxa napravljen od strane placenih programera, koje su firme financirale da razviju određeni dio koji njima treba, a odabrali su linux na platformu.

 

Evo nekidan izasla i lista najvecih kontributora linuxa, i Microsoft je na 5. mjestu!

 

Ja kao sw developer ne planiram izdati svoj sw kao open source (OSS), jer nisam nasao poslovni model koji ce mi platiti kredite i kupiti kruh. Mogao bi davati software u zamjenu za razna prehrambena/druga dobra, ali nisam bas siguran dali bi to funkcioniralo :) (odnosno bi, da npr. banka ili HEP želi jednu licencu u zamjenu za račun za struju)

Zanimljive su eventualno dualne licence, komercijalna i open source, ovisno u primjeni (npr: www.sencha.com - ExtJS). 

 

Open source je super, uvijek ce imati dio trzista, ali samo dio, IMHO manji. Tako je u zadnjih 30-tak godina, tako ce biti i jos toliko. 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budučnost ?
hudo kaže...

cinjenica je da je 70-80% linuxa napravljen od strane placenih programera, koje su firme financirale da razviju određeni dio koji njima treba, a odabrali su linux na platformu.

 

Evo nekidan izasla i lista najvecih kontributora linuxa, i Microsoft je na 5. mjestu!

 

Ja kao sw developer ne planiram izdati svoj sw kao open source (OSS), jer nisam nasao poslovni model koji ce mi platiti kredite i kupiti kruh. Mogao bi davati software u zamjenu za razna prehrambena/druga dobra, ali nisam bas siguran dali bi to funkcioniralo :) (odnosno bi, da npr. banka ili HEP želi jednu licencu u zamjenu za račun za struju)

Zanimljive su eventualno dualne licence, komercijalna i open source, ovisno u primjeni (npr: www.sencha.com - ExtJS). 

 

Open source je super, uvijek ce imati dio trzista, ali samo dio, IMHO manji. Tako je u zadnjih 30-tak godina, tako ce biti i jos toliko. 

I sad će ljudi povjerovati da je Microsoft stvarno jedan od najvećih kontributora.

 

Ljudi čitate dezinformacije, iskrivljene informacije proširene od raznih kvazi portala.

 

Microsoft jest peti po izmjenama i dodacima u zadnjem kernel-u, ALI to se samo odnosi na njihove drivere, a ne na kernel kao takav.

 

Nadam se da ikad čuo za licence(?). Ne znam koji poslovni model ti više od toga treba. Osim ako se bojiš da će ti kopirati kod ili izmjeniti, a ti si lijen update-ati i razvijati isti.

Better safe than Sony
12 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
brainiac kaže...

Dva komentara u temi i oba debilna.

 

iHush napise jedan od mozda najboljih mogucih objasnjenja autoru teme a ti jedino sto vidis je recenica o Apple-u i jos nisi ni shvatio sta hoce da kaze.

Apple je vidio da nema sanse u borbi s linuxom i MS medju serverima jer na tom trzistu ljudi netraze shiny looks vec performanse za razumnu cijenu i software koji radi (za nepismene, da MS Server OS stvarno radi).

 

Ko ti? Ja?

Ja se zajebajem, a ihush je dobio TU za odlican post.

16 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?

a sad svi na pivu..

 

http://freebeer.org/blog/

Odabrao Đelo Hadžiselimović, preveo Saša Kolka. tekst čitao Miljenko Kokot..
16 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Bypass kaže...

I sad će ljudi povjerovati da je Microsoft stvarno jedan od najvećih kontributora.

 

Ljudi čitate dezinformacije, iskrivljene informacije proširene od raznih kvazi portala.

 

Microsoft jest peti po izmjenama i dodacima u zadnjem kernel-u, ALI to se samo odnosi na njihove drivere, a ne na kernel kao takav.

 

Nadam se da ikad čuo za licence(?). Ne znam koji poslovni model ti više od toga treba. Osim ako se bojiš da će ti kopirati kod ili izmjeniti, a ti si lijen update-ati i razvijati isti.

 

Mozda sam krivo razumio, procitao, ali mislim da je MS dodao drivere i prilagodio kernel/neke djelove, da bi linux mogao bolje vrtiti MS virtualizaciju. Kako kod, zanimljiva cinjenica. 

 

Sto se tice licenci, mozda sam trebao napomenuti da mislim na besplatni open source, zar nije tako ova rasprava i zapocela? Kako da zaradim dajuci otvoreni kod besplatno na koristenje?

 

 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2011 18:58 (hudo).
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budučnost ?
hudo kaže...

Mozda sam krivo razumio, procitao, ali mislim da je MS dodao drivere i prilagodio kernel/neke djelove, da bi linux mogao bolje vrtiti MS virtualizaciju. Kako kod, zanimljiva cinjenica. 

 

Sto se tice licenci, mozda sam trebao napomenuti da mislim na besplatni open source, zar nije tako ova rasprava i zapocela? Kako da zaradim dajuci otvoreni kod besplatno na koristenje?

 

 

Da, zanimljiva činjenica, ali preuveličavanje s obzirom da se radi o Microsoftu, a i nije da je to nešto bitno za rad kernel-a. Microsoft kao i drugi proizvođači kontribuiraju kernel-u samo da bi njihovi proizvodi bolje radili na istim, i obično samo na djelovima kao driver-i, moduli itd što je zanemarivo (ako gledamo kernel) onom što recimo IBM i RedHat rade.

 

Dobro, autor ove teme je malo neinformiran.

 

Ja mislio da pričaš o OSS-u kao komercijalnom.

 

Ali i besplatnim opensource-om se može zarađivati. Ako radiš na nečem što se koristi masovno onda uvijek postoji mogućnost da te sponzoriraju tvrtke, ulagači i slično. Naravno to je rezervirano za velike projekte, ali moguće je.

 

Dok u komercijalnom slučaju imaš licence pa možeš normalno naplatiti svoj rad ako želiš.

Better safe than Sony
14 godina
neaktivan
offline
Je li open source budučnost ?

Nadam se da će Google izdati pravi OS

:)
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Bypass kaže...

Da, zanimljiva činjenica, ali preuveličavanje s obzirom da se radi o Microsoftu, a i nije da je to nešto bitno za rad kernel-a. Microsoft kao i drugi proizvođači kontribuiraju kernel-u samo da bi njihovi proizvodi bolje radili na istim, i obično samo na djelovima kao driver-i, moduli itd što je zanemarivo (ako gledamo kernel) onom što recimo IBM i RedHat rade.

 

Dobro, autor ove teme je malo neinformiran.

 

Ja mislio da pričaš o OSS-u kao komercijalnom.

 

Ali i besplatnim opensource-om se može zarađivati. Ako radiš na nečem što se koristi masovno onda uvijek postoji mogućnost da te sponzoriraju tvrtke, ulagači i slično. Naravno to je rezervirano za velike projekte, ali moguće je.

 

Dok u komercijalnom slučaju imaš licence pa možeš normalno naplatiti svoj rad ako želiš.

true.

 

Samo mi je smjesno kada uleti ovako neko, i kaze: "ja bi da je sam software open source i besplatan!" I ja bi, da ga koristim. Ali kako ga radim, naplatio bi ga sto je vise moguce! I tu sada upada zakon ponude i potraznje, trziste (i to globalno), konkurencija, sreca ... Mozda cu naplatiti 90% softwarea kojega napravim, ali cu probati i sa besplatnim, pa naplatiti support ili nesto trece (sto sam evo prije tjedan dana i pokrenuo: http://www.hudosvibe.net/post/Uvod-u-novi-OSS-projekt.aspx)

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
14 godina
neaktivan
offline
Je li open source budučnost ?

Ja se slazem s time da bi programi trebali biti open sourcem ali ne i da bi trebali biti besplatni. Da je sve besplatno kako ti kazes gdje bi bile sve firme? Kako bi ljudi koji su zavrsili za programere zaradjivali za kruh? 

Forum: http://www.elite7hackers.byethost16.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budučnost ?
hudo kaže...

true.

 

Samo mi je smjesno kada uleti ovako neko, i kaze: "ja bi da je sam software open source i besplatan!" I ja bi, da ga koristim. Ali kako ga radim, naplatio bi ga sto je vise moguce! I tu sada upada zakon ponude i potraznje, trziste (i to globalno), konkurencija, sreca ... Mozda cu naplatiti 90% softwarea kojega napravim, ali cu probati i sa besplatnim, pa naplatiti support ili nesto trece (sto sam evo prije tjedan dana i pokrenuo: http://www.hudosvibe.net/post/Uvod-u-novi-OSS-projekt.aspx)

Zanimljiv projekt. Pratit ću razvoj ;)

 

Pogledaj jedan divan i vrlo koristan opensource komercijalan projekt (ujedno i besplatan za personalno korištenje):

 

http://www.highcharts.com/

 

A sad pogledaj njihove klijente {#}

Better safe than Sony
16 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Bypass kaže...

Zanimljiv projekt. Pratit ću razvoj ;)

 

Pogledaj jedan divan i vrlo koristan opensource komercijalan projekt (ujedno i besplatan za personalno korištenje):

 

http://www.highcharts.com/

 

A sad pogledaj njihove klijente {#}

 

Fora charting biblioteka! Slicna licenca kao ExtJS, ili RavenDB baza podataka koju ja koristim u mojem OSS projektu. 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
14 godina
neaktivan
offline
Je li open source budučnost ?

Highcharts koristim već ima pola godine.

 

Odlična stvar, konkretno ih koristim za prikaz grafova temperature, vjetra, vlage, oborine itd, pomoću PHP-a, MySql i Js-a :)

 

Što reć osim, ŽIVIO OPEN SOURCE :)

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
hudo kaže...
true.

 

Samo mi je smjesno kada uleti ovako neko, i kaze: "ja bi da je sam software open source i besplatan!" I ja bi, da ga koristim. Ali kako ga radim, naplatio bi ga sto je vise moguce! I tu sada upada zakon ponude i potraznje, trziste (i to globalno), konkurencija, sreca ... Mozda cu naplatiti 90% softwarea kojega napravim, ali cu probati i sa besplatnim, pa naplatiti support ili nesto trece (sto sam evo prije tjedan dana i pokrenuo: http://www.hudosvibe.net/post/Uvod-u-novi-OSS-projekt.aspx)

Sve je to istina, ali nažalost i to da su programeri među rijetkima koji zapravo ne moraju odgovarati za svoj rad;

 

npr. kad je Apple izdao Snow Leopard (ili onaj prije?), koliko se sjećam bio je određeni broj korisnika kojima su obrisani svi podaci. Ovo je ispravljeno nekom zakrpom, štojaznam... Međutim, šteta je učinjena i ona je jedino i isključivo odgovornost Applea. Možemo mi sad pričati o backupu, ali ostaje činjenica da je ovo propust programera i nedovoljnog testiranja. Međutim, za razliku od svih drugih proizvoda, koje uredno možeš koristiti za namjenu za koju su proizvedeni, kod softvera to nekada jednostavno nije slučaj. Da, softver je svakako dosta zaguljenija kategorija, ali svejedno (ili tim više).

 

I tu bi trebalo poraditi na zakonskoj regulativi. Prije nekih desetak godina sam radio neke stvari za faks (AutoCAD/ArchiCAD), trebalo je odraditi neke vježbe. Točno dan prije predaje vježbi srušio se ArchiCAD i povuka kompletan projekt za sobom - čitav semestar rada je jednostavno propao. OK, asistent i profesor znaju da je tako nešto moguće i naravno da sam imao neke starije verzije, koje sam uspio doraditi i predati sa zakašnjenjem, ali da sam biro koji mora stići na natječaj - prošla baba s kolačima...

 

Znam da ovo otvara vrata mnogim besmislenim žalopojkama i vjerojatno i neosnovanim tužbama, ali na dulji rok ovo je jednostavno neodrživo i to za sve - korisnici su prisiljeni plaćati softver koji može jednostavno ne napraviti svoj posao (ili još nešto gore), programeri su prisiljeni davati softver van u suludim rokovima nadajući se da će sve biti OK, izdavači su prisiljeni nadati se da će saftver jednostavno - raditi iz prve.

 

Da se ovo uredi, da se zakonski uredi na način da se izdavač softvera ne može ograditi od moguće štete koju je njegov softver napravio, nakon prvih nekoliko dobivenih tužbi bi se situacija drastično promijenila - sav softver bi se temeljito testirao, automatski bi se produljile verzije izdavanja i uslijed svega bi konačni proizvod debelo poskupio. Kupac bi s druge strane mogao godinama raditi u nekom softveru i koncentrirati se na rad, umjesto na forsirano mijenjanje detalja programa, samo kako bi se prisililo ljude na kupovinu novih verzija.

 

A oni koji si tako skup softver ne bi mogli priuštiti? E, oni bi bili prisiljeni preći na FOSS, koji ne bi mogao upasti u odredbe takvog zakona, jer ne bi bilo niti ugovora koji veže dvije strane.

 

Dok se nešto tako drastično ne dogodi, sasvim sigurno da se situacija neće promijeniti (plus namjerno otežavanje proboja na desktop tržište raznim ucjenama i malverzacijama - Foxconn i sl.)...

Gledam te!
14 godina
offline
Je li open source budučnost ?

Vidim da neki navode Red Hat kao uspješan linux komercijalni proizvod. No mislim da se tu mora obratiti pažnja na poslovni model na kojem počiva Red Hat. Postoji i Fedora koja dosta slična Red Hatu i mislim (barem sam tako pročitao) da je ona orginalno pokrenuta od proizvođača Red Hata. No ona za razliku od Red Hat-a počiva na open source zajednici tj. nema službenu podršku. Red Hat ima potpunu korisničku podršku i razne nekakve certifikate i sl., dakle ono što je potrebno enterprise korisnicima. Ta je distribucija ustvari za enterprise korisnike dok je Fedora za obične kućne korisnike.

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice