Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.094.429
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

imao sam i ja takvih faza u životu.. dok sam se osjećao kao mali tranzistorić, bacao pogled stidljivo na meki (soft) u prolazu, posebno jedan firmware... ah, tužna ljubavna priča, tj tako je s neuzvraćenim ljubavima.

 

.. microsoft :)

 

ili, sve je to samo soft, svaki os radi, savršeno (osim reactos).. nešto sasvim drugo je hw na čemu treba raditi, majstor-znanje koji to treba posložiti i time rezultat tj rad ili muka uz naravno namjenu, nije isto traktor, autobus .. osobni automobil, tako ni ostatak softa ovisi o namjeni tj ono što juzer ekšli radi, ne samo gledati i diviti se sličkama-desktopu, tj može, kao red iznad, lovestory-sapunica-mexička :)) ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

NALA - novi front end za apt
https://gitlab.com/volian/nala

 

"Outside of pretty formatting, the number 1 reason to use Nala over apt is parallel downloads."
Znači, nešto kao stari GetRight i sl. dl manageri, ali za repo i npr sys updates.

 

Dodatno, odlično formatira prikaz umjesto "plahti" informacija:

"Especially for newer users it can be hard to understand what apt is trying to do when installing or upgrading.
We aim to solve this by not showing some redundant messages, formatting the packages better, and using color to
show specifically what will happen with a package during install, removal, or an upgrade."

Uz Aptitude, nezamjenjivo imho (za ljubitelje komandne linije; else > Synaptic).

Upute za instalaciju treba vrlo precizno pratiti jer može zbuniti.

 

 

 
2 0 hvala 3
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

NALA - novi front end za apt
https://gitlab.com/volian/nala

 

"Outside of pretty formatting, the number 1 reason to use Nala over apt is parallel downloads."
Znači, nešto kao stari GetRight i sl. dl manageri, ali za repo i npr sys updates.

 

Dodatno, odlično formatira prikaz umjesto "plahti" informacija:

"Especially for newer users it can be hard to understand what apt is trying to do when installing or upgrading.
We aim to solve this by not showing some redundant messages, formatting the packages better, and using color to
show specifically what will happen with a package during install, removal, or an upgrade."

Uz Aptitude, nezamjenjivo imho (za ljubitelje komandne linije; else > Synaptic).

Upute za instalaciju treba vrlo precizno pratiti jer može zbuniti.

 

 

 Okej je ideja, ali tko će sve to imati instalirano. Ne vjerujem da će postati nešto popularan.

 

Meni je ovo odlično, odmah je postalo popularno: https://github.com/wimpysworld/deb-get

 

Mada sve to možeš flatpak-at i snap-at, ovo je za one koji ne vole sigurnost 

Nadglednik dina
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma ovo je isto kao apt, samo upišeš npr "nala update" umjesto "apt-get update" ili "nala install drek" umj "apt install drek", ali radi do 10x brže. 

TLDR - isto (i malo lijepše), ali ti bitno špara vrijeme.

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

I još ovo, dodatno na paralelni download: - fetch komanda (to samo jednom uradiš, ili po potrebi)
- testira brzinu službenih mirrora (meni sad 572 trenutnih), odabere najbrže i pusti ti da si odabereš koji ti pašu, za ubuduće.
(ako staviš "--auto", sam ti odabere 3 najbrža)

 

~$ sudo nala fetch
Fetching Ubuntu mirrors…
╭─ Fastest Mirrors ───────────────────────────────────────────────────────╮
│ │
│ Index Mirror Score │
│ 1 https://ubuntu.anexia.at/ubuntu/ 23 ms │
│ 2 http://mirror.united-gameserver.de/ubuntu/ 27 ms │
│ 3 https://ftp.arnes.si/pub/mirrors/ubuntu/ 29 ms │
│ 4 https://mirror.alwyzon.net/ubuntu/ 31 ms │
│ 5 https://mirror.kkg.berlin/ubuntu/ 31 ms │
│ 6 http://archive.ubuntu.mirror.ba/ubuntu/ 32 ms │
│ 7 http://ubuntu.mirror.true.nl/ubuntu/ 33 ms │
│ 8 http://mirror.serverloft.eu/ubuntu/ubuntu/ 34 ms │
│ 9 https://debian.linux.org.tw/ubuntu/ 34 ms │
│ 10 https://mirror.init7.net/ubuntu/ 35 ms │
│ 11 http://mirror.amsiohosting.net/archive.ubuntu.com/ 38 ms │
│ 12 http://ubuntu.lagis.at/ubuntu/ 38 ms │
│ 13 https://ftp.uni-mainz.de/ubuntu/ 38 ms │
│ 14 https://mirror.easyname.at/ubuntu-archive/ 38 ms │
│ 15 http://giano.com.dist.unige.it/ubuntu/ 39 ms │
│ 16 https://mirror.nl.leaseweb.net/ubuntu/ 39 ms │
│ │
│ Score is how many milliseconds it takes to download the Release file │
╰──────────────────────────────────────────────────────────────────────────╯
Mirrors you want to keep separated by spaces (1..16):

 

U terminalu ljepše (čitljivije) izgleda:

 

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Slažem se, odličan alat, isprobati ću ga sigurno, ali godine i godine apt-anja pa automatizmu će teško promijeniti navike. Bilo bi super kad bi se mergealo s apt-om pa da imamo napokon pravi alat. Ali to možemo sanjati.
Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Planirao sam si upiknuti Asus Zenbooka 5302 sa jeftinijim AMD-om Ryzenom 6000. Ali sam saznao nedavno da Asus zapravo notorno ne podržava Linux, pogotovo sa AMD-om:

I had issues with my zenbook and s3-sleep. The zenbook doesnt have the legacy sleep mode setting in the bios (or mine didnt).
There is a workaround for a similar issue with a lenovo laptop that I couldn't quite get to work right after a couple weeks of fiddling with kernel modules etc. I was able to get hibernate working but it wasn't nearly as good. This was with the ryzen zenbook.

Ima netko iskustva sa njima? Ima li smisla uzeti Zenbooka za Linux, stvarno mi se sviđa taj laptop po tipkovnici, ekranu, kućištu, ali se pitam da li će mi raditi probleme zbog ovog settinga kojeg Asus može ali ne stavlja u BIOS za AMD kao drugi proizvođači.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ako ti je važan support, tad biraš brand koji nudi računala s linuxom kao npr dell-ubuntu..

.. tj tvoj kriterij, koje računalo, cijena, os, .. pa i znanje ili volja za 'kompajliranjem'.. tj linux je jedan, kernel a to se radi upravo kroz kernel.

-(da nam je tu legendarni Cowboy..) :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Svejedno, rađe potrošim 1000kn na Intel varijantu, laptopa koji mi paše po featursima, nego da trošim dane sa učenjem i kompajliranjem svake nove verzije kernela, da bih dobio upotrebljiv Linux laptop za ono što stvarno želim raditi na njemu.

9 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo jedno pitanje:

U Windows 10 mi uredno radi mikrofon, a u dual boot-u u Mintu mi ne radi. Ima netko savjet?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-driver + mixer (npr alsa..).

.. tj ovisi koji mic, koristi li se analogni ulaz audio kartice (line in, mic, line out) ili zaseban usb uređaj (to je tad druga-dodatna audio kartica, driver, ueđaj.. kao što je na hdmi za izlaz recimo na monitor..), pa ovisi gdje gedaš-podešavaš, ako je usb tad vjerojatno na pogrešnom mjestu tj zvučna tad ne kontrolira drugu zvučnu i trebaš to izabrati kao ulaz-izvor (ne kao izlaz) itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
u pitanju je dell XPS laptop, a ne desktop računar...
p.s. pokušati ću ja to rješiti i sam uz 2 dobra prijatelja Google i jubito.😄
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.10.2022 18:00 (gumifufna).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Linux entuzijasti moze mala pomoć, imam laptop lenovo ideapad 3, sa ssd od 512gb vrti zadnju inačicu Zorin os 16.2. Ugradio bi dodatni drive Hdd putem sata utora, da li je itko radio transfer Home Directory na hdd, gledam postupke na yt i svaki jutuber ima svoj način, slično ali ipak drugačije u terminalu, ako moze ko pomoć makar sa nekim upustvima ko je učinio
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-nije to direktorij nego partricija, monutaš kao /home i to je to.. dok dokumente jednostavno kopiraš ili ostaviš, naravno prvo omogućiš share i logiraš se kao SU(root-admin...).

-linux je jedan (os) i ne ovisi o distri kako ćeš nešto napraviti, tj sve primjere koje pronađeš za terminal su ok, tj svaki posao se može napraviti na više načina ovisi što sve želiš ili navika..

-tu imaš sve korake, tj ako sam dobro pogodio što želiš.. približno. To s ene traži na YT.. tj ubuntu ima dobar support (askubuntu..) itd.. pa pogledaj. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Hvala ti na savjetima, proučiti ću korake i krenuti
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav

 

Može mi netko objasniti kako da djelim datoteke preko mreže između Linux minta i windows 10 i obrnuto. Gledao sam razne tutorijale i nikako ne mogu manjestiti da mi pod mrežom budu vidljivi svi pc sa windowsima a na windowsima kinux tako da mogu djeliti filmove.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-podesiti share, tj svaki user ima neko pravo-permisone + pass. Tek juzer kojeg os zna može nešto..

-dijeljenje preko sambe, kao i msov smb.. linux distre nude elegantno sve, od 1.0 nadalje.. 3.x (sigurnost) dok je u win defaultno isključeno client-server, dodati u programskim opcijama tj uključiti-kvačicom, ali pazi, otvori grupu i vidi što označuješ jer 'sve' znači da će automatika opet ukloniti smb ... tj uključiš ono što želiš, tad radi i to samo ako trebaš stari smb1.0 kojeg koriste stariji printeri i sl. ..

-mreža je ista, neovisno o osu, svi imaju-mogu sve ali sve mrežno mora biti podešeno, po praviima, omogućen-uključen protokol, user-pass, permisioni.. na svakom računalu koje dijeli (server) dok onaj koji pristupa kao client mora biti prepoznat od servera, tj na serveru moraš dodati-kreirati usera s imenom i passom kojeg koristi na svojem računalu (nekad je moglo i drugo ime, postroženo.. koristi onog tko je logiran i zato za sve mrežno mora biti pass, bez passa ne radi a dio juzera je navikao imati win bez pass-a... ne može mrežno jer je to uvjet itd.

 

-btw, nisu to turorijali koji se 'gledaju' nego se čita ... tad naučiš, tad radi, yt klipići su za juzere :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

dali mi možeš ti preko teamviewera to namjesti? na adroid tvboxu kroz kodi se normalno povoveze ali na pc ne ide

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ne. Mogu pomoći da to sam napraviš, no trebaš odgovarajuće znanje, osnove mreže, osa, gdje-što-kako.. pravila su ista za sve oseve dok su razlike u nijansama ili izgledu-organizaciji menija.

 

-trebaš znati user name client računala, npr pc-1-win i ime npr 'pero' + pass 'teškipas' .. na serveru, računalo koje dijeli podatke, dozvoljava pristup, kreiraš folder, npr naziva 'zaShare' .. pod win, desni klik, dalje traži, bit će ti jasnije.

-trebaš pro verziju win, home je teže, tj razlika je upravo mrežna, useri-grupa-baratanje (zato su u firmama primarno pro verzije dok kućna može biti home, ms politika-interes do sad..). Desni klik na računalo, upravljanje, pronađi korisnike-usere, ovisno o jeziku osa, .. dalje bi morao znati, tj kreiraš ime+pass pero i teškipas, tj svi useri-pasovi koje koristiš na ostalim računalima s kojima želiš pristupiti tom računalu, tu upišeš te juzere i passove + isključiš istek (90 dana).. itd.

-tad te s drugog win računala taj juzer pero vidi, može pristupiti sheranom folderu ovisno o permisionima-dozvolama, tj može ti i dalje biti 'skriveno' računalo, tad u adresu upišeš ip-broj-adresu, npr 192.168.1.11 .. ili koji je već ip pojedinog računala-servera u mreži (a to vidiš na routeru ili znaš).. posljednji broj A.B.C.D adrese je adresa računala, prva tri su mreža-subnet zadjednički za sve uređaje u jednoj mreži na jednom routeru, tj treći broj adrese je mreža-router.. (prva dva userski fixno uz još par mogućih za korištenje), gledaš samo C.D dio..

itd.

 

-ovisno o routeru (modem operatera) može biti i tu problema, ovisno o firmware-verziji i postavkama, pa tako starija oprema firewalla između lan-portova (dok wan-bežično dozvoljava).. tako je bilo na npr amisu a kako je sad ovisi koja oprema-linija-operater i trenutne postavke uređaja (modem-router)..

 

-prvi (osnovni) korak za bilo što u mreži je user+pass, kao za email, za sve, login nadalje.. sve ovisi o tom user+pass-u, dok permisioni određuju dalje što prepoznat juzer može-smije, npr čitati-pisati ili samo čitati i sl.

-treba koristiti ta pravila, ne dozvoliti pristup svemu bez ograničenja jer bi ubrzo mogao imati probleme (malware).. no recimo da si u kućnoj-internoj mreži relativno siguran, tj dok te štiti firewall s interneta. To se ne čačka, ne otvara, kao ni vrata nepoznatima.. zato je odgovor na početku ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Thorin20 kaže...

Pozdrav

 

Može mi netko objasniti kako da djelim datoteke preko mreže između Linux minta i windows 10 i obrnuto. Gledao sam razne tutorijale i nikako ne mogu manjestiti da mi pod mrežom budu vidljivi svi pc sa windowsima a na windowsima kinux tako da mogu djeliti filmove.

Najlakše ti je napraviti share folder na Windowsu i onda njemu pristupati preko Linuxa kad zatreba. Raditi shareove na Linuxu nije baš lako i traži se neko znanje.

Sve što staviš u share folder na Win, možeš otvoriti na Linuxu bez problema, ne vidim nikakvoga smisla raditi share na Linuxu posebno. Tutorijal ili tutorijal.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.12.2022 15:15 (Valentin17).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Valentin17 kaže...
Thorin20 kaže...

Pozdrav

 

Može mi netko objasniti kako da djelim datoteke preko mreže između Linux minta i windows 10 i obrnuto. Gledao sam razne tutorijale i nikako ne mogu manjestiti da mi pod mrežom budu vidljivi svi pc sa windowsima a na windowsima kinux tako da mogu djeliti filmove.

Najlakše ti je napraviti share folder na Windowsu i onda njemu pristupati preko Linuxa kad zatreba. Raditi shareove na Linuxu nije baš lako i traži se neko znanje.

Sve što staviš u share folder na Win, možeš otvoriti na Linuxu bez problema, ne vidim nikakvoga smisla raditi share na Linuxu posebno. Tutorijal ili tutorijal.

 O čemu ti pričaš? Share napraviš doslovno u 3 klika na linuxu:

  

 

 

Share-am disk trenutno da gledam filmove na TV-u.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.12.2022 19:18 (Entry Point).
13 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 O čemu ti pričaš? Share napraviš doslovno u 3 klika na linuxu

Isprika, moja navika je sustav bez grafičkoga sučelja, nisam znao za opcije koje nudi sučelje.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Valentin17 kaže...
Entry Point kaže...

 O čemu ti pričaš? Share napraviš doslovno u 3 klika na linuxu

Isprika, moja navika je sustav bez grafičkoga sučelja, nisam znao za opcije koje nudi sučelje.

-za sve postoji nekoliko frontenodva, ovisno o 'ukusu' distre-guija.. i želji juzera.

-jedino su upute za sve distre u terminalu, jer je to zadjedničko, jer je linux jedan (os), dok se distre razlikuju upravo po nakupinama softa, frontendu, x11...

-jedino što entry 'zaboravlja' da on ima podešeno računalo, distru, dodatke-soft i da je zato to kod njega u tri klika, dok ostalim juzerima ovisi što imaju i potrošit će klikove na traženje softa itd.

-mreža je ista, zajednička, ista pravila, ista 'težina' ili lakoća jer su ista pravila-uvjeti dok je windows jedan os (distra) pa je to kod juzera 99% identično, tj nije, tj razlika home-pro verzije je upravo u mrežnom dijelu (jer je prije mrežni rad bio praktički isključivo stvar firmi-biza ne kućnog juzera pa home nema upravljačku ploču za juzere mada je os idetntičan, tj to je diseblirano, ne da nema... kao i poveznica ADserver).

-za mrežni rad (za svaku komunikaciju) je važan protokol (standard), bilo što, video-kodek, hendešjk, wlan.. bluetooth, sve je to komunikacija-mreža (žična-bežična).. od servera do klijenta i da bi nešto radilo po nekom standardu-protokolu, obje strane moraju imati zajednički-uključen-podešen potreban protokol, od kojeg sam spomenuo MSov SMB (verzije..).

-netsh(el) u win-cmd-u.. može sve, tj pandan linux-terminalu, pa sve do tog da win ima WSL, bazirano na ubuntuu.. jer linux je mrežni car, os koji je primarno za mrežu, dok je win to tek naknadno dodavao kroz povijest i tu je povijesna razlika, kao to da juzer u prastarim win nije morao imati password (prazno) a to je nužno za mrežni rad tj user&pass su osnovni uvjet za sve na što tad idu permisioni kao pravo pristupa.

-naravno, za većinu juzera koji su do sad većinom na win je win lakši, kao i to da je dovoljno kad je ostalo pravilno podešeno kao kod entrya, napraviti folder i desnim klikom iz opcija sherati ga... no uz to postoji tisuću sitnica, npr prvi put kad se win računalo spoji na neku mrežu (router) tad se pojavi firewall upozorenje-dozvola-blokada.. i ovisno što juzer klikne (ili ne klikne=blokiranje) može nešto mrežno raditi.. tj do tad je blokirano firewallom dok se ne dozvoli i tad nema mrežne komunikacije jer je naprosto blokirana.. mada je sve ispravno, moguće, nije dozvoljeno i tad ne radi ali ne kao kvar nego kao opcija juzera, sigurnost jednako kao što modem blokira pristup s interneta (port-ulaz-wan).. identično pravilo, ista stvar, isti soft-firewall neovisno u kojoj kutijici se nalazi, pc-modem-uređaj, jer je sve jedna mreža, jedno pravilo a broj klikova ovisi često o (ne)znanju juzera kao i tome kako je inicijalno izabrana distra, podešena, dodatni soft iz softcentra itd..

 

-što ako juzer pod win nije pozitivno odgovorio na pitanje pristupa privatnoj-javnoj mreži firewalla? .. dok je zabranjeno nije dozvoljeno, to je samo jedan klik, no ako tog klika nema, tad ništa mrežno ne radi jer je naprosto zabranjeno a juzer tad nakon prve ponude-automatike mora potrošiti stotinu klikova kako bi pronašao opciju i omogućio mrežni rad u LANu kao preduvijet sheranju tj dozvoliti pristup svojem računalu, kao i to da istu stvar juzer na kućnjim računalima mora jednako podesiti na ostalima ako na njih želi mrežno pristupiti .. i u tome je razlika može li nešto biti na tri klika kao kod entrya ili na 33 klika neovisno o osu, tj nije ništa teže-lakše, možda samo različito i to ne u srži-osnovi nego u skinu-izgledu-nazivu menija ili organizaciji upravljačke ploče po kojoj ms seljaka podešavanje-opcije svako malo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

Hvala. Slažem se.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

nisam upućen, a treba mi...

kupnja laptopa na koji bi išao mint. 

nemam pojma kako se prati "zrelost" određenog hardvera. pa idu pitanja:

- ići na intel ili amd

- jeli pametnije prošlogodišnji hardver uzeti..recimo čak 11-generaciju intela

- kako je pokrivena scena sa generičkim drajverima koji su u paketu

- ako pričamo o intelu, jesu uredno pokrivene ove iris i ranije grafike na cpu

- isto pitanje za apu amd-a.. cirkusa ima na windowsima sa njima..ima li na linuxu

 

koja je preporuka oko izbora? bilo bi dobro da su i3 ili i5.. može 12-ta generacija 12xx.

btw čije mreže su 110% stabilne drajverski..od wifi do bt?

 

eto.. istovari ga rođo ko onaj kad prazni cisternu septičke.

hvala

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-jedino pravilo koje se vjerojanto neće promijeniti.. nikad ne uzeti novi hw unazad pola godine... + nova distra, + neka od vodećih koja služi ostalima jer je to lančano-kaskadno povezano.. (kašnjenje).

-intel gpu radi na svim distrama oduvjek, manje zezanja nego pod win (nakon 1703-1909.. gluparija s verzijama za win, tj abandanje supporta u ms-bazi.. u tome je sad linux bolji, paradox).

-izbjegavati amd.. (chipset+gpu..) jer je uvjek bio soft-driver ovisan, uvjek kasni s peglanjem bugova + 6mj nakon win.. i već si u idućoj godini-generaciji. nakon godine može, ne novo (serija na tržištu, support i dječje bolesti).

 

-moja preporuka bilo što s kde, recimo kubuntu.. ne pratim više koje sve ukuse nudi mint (guijevske managere).. naporno-zamorno. Kad hw podržava, tad je kde-plasma pandan win-aero ili macos-metal fičeru-uvjetu.. tad sve radi kako je i bilo zamišljeno prije desetljeća kad su s tim započeli no tad je bilo katastrofično, support.. a već +5 god je sve ok.

 

-naravno, kao drugi izbor mint.. ostale distre ovisi o tvojim željama-navikama-ukusima pa i specifičnim potrebama nekih appsa-dllova i sl. .. tj nije isto radiš li s appsima, surfaš, office, gaming.. mix svega itd.. recimo nešto kao ubuntustudio + ponekad i RT kernel, dok je ostalo-realno isto.. tj samo pitanje guimanagera + frontend appsa tj više stvar izgleda-navike nego razlike (jer je i dalje to jedan os-linux..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

odlično. i pretpostavio sam da je poželjniji stariji hw, posebno intel, koji je sada sa 11-om generacijom sića.

u dva navrata sam koristio prije 10g kombinacije amd apu-a.. to je bio mazohizam i iživljavanje nad vlastitom mentalnom higijenom.

reko idem pitat..valjda to sazrijeva. ali nema potrebe riskirati.  no ići će sigurno intel 11xx.

ipak je na svim područjima i dalje najpouzdanije rješenje plug&play..a ne oni fantomi... čestitamo, sklopili ste novi apu,a sada pođite na update biosa u kojem je ispravljen za početak boot, jer neće ništa raditi.

kakva je situacija sa ramom?  trenutno smo u fazi gdje se masovno čiste skladišta laptopa..što ćelavi sa 8gb, što win10 sa 8gb.. baš je bagatelno.

evo 16gb je službeno novi minimum. kakvo je stanje sa ramom na linuxu?

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2023 20:35 (torrente).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

ram je samo ram.. što više to bolje, kao s plaćom, autom, stanom.. ne postoji prevelik :) ..

-danas je normalno od 8 naviše.. ovisi koji model-serija (zalemljen-solidared.. i ograničenja 4-8 tj jednak modul, ograničenja biosa itd..) pa pripaziti samo to ima li jedan-dva dimm utora i što ekšli podržava kao max-kombinaciju .. a još logičnije je odmah u startu dodati ako već nema željenu količinu (može biti povoljnije iz niže klase.. npr i3 će uvjek imati manje rama nego i7.. u nekoj standardnoj ponudi-paleti branda-trgovca a često ti ne treba jači cpu nego samo više rama.. i tad ga dodaš, to je to..).

-no opet je pravi kriterij sama app, ono što korisitš, dok sve postaje bahatije, recimo browseri i to ne ovisi o osu.. ostalo je isto, tj mala prednost za win s agresivnim korištenjem 'viška' rama .. za keširanje i sl. no i problem bahatih appsa koje mogu povući koliko god im se da.. pa bahato uzmu sve neovisno što ne trebaju..). .. no to nije stvar osa, rezultat neovisan o win-lin-mac (ekšli jedino ne mac jer je zatvoren--) ili distre-ukusi kao mint i guiji...

 

 

-opet, stare priče, pravila .. i problem kojeg netko ima s razumijevanjem evolucije svega.. pa su tako manje zahtjevne gui-distre bile lakše-brže.. sad je to sve na gpu, browser koristi gpu za playanje yt-klipića.. multimedija i kao u igrama, kad gpu to radi tad ne osjetiš u performansama zastoj.. radi-glatko-brzo, tj upravo zato treba koristiti grafički gui i palsmu-aero-metal.. jer tad ne radi to sve sam cpu nego radi gpu koji je za to specijalizrian-brži inače bi idlao i trošio struju.. tj pogledaj što novi mac m1 radi s 8-16gb.. i teoretski je to jednako na svakoj platformi no appsi su bahati kad nisu ograničeni-kontrolirani tj mac ili osx-ajfon je zatvoren sustav i apple može paziti koja app koliko troši da bi računalo ili mob radili bolje-brže.. ostali to ne mogu jer nisu računalo-mob nego samo dio-komponenta-soft.. frankenštajn-zdelanac od čega je os samo jedan dio softa, driver drugi, apps treći.. i svi u tom zrendanju optužuju one druge da su uzrok nekog problema dok unutar jednog proizvoda kao mac nema takve mogućnosit-priče.. i zato radi kako je zamišljeno od vađenja iz kutije pa dok ne crkne..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

sve mi je jasno . ah da..i tog se sjećam kada su kartice preuzele rudarenje u video playerima. revolucija.

za sada od mac-a ništa. to kad uđem u dubolu starost, pa onako polućorav da gledam u retinu.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2023 23:56 (torrente).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
torrente kaže...

nisam upućen, a treba mi...

kupnja laptopa na koji bi išao mint. 

nemam pojma kako se prati "zrelost" određenog hardvera. pa idu pitanja:

- ići na intel ili amd

- jeli pametnije prošlogodišnji hardver uzeti..recimo čak 11-generaciju intela

- kako je pokrivena scena sa generičkim drajverima koji su u paketu

- ako pričamo o intelu, jesu uredno pokrivene ove iris i ranije grafike na cpu

- isto pitanje za apu amd-a.. cirkusa ima na windowsima sa njima..ima li na linuxu

 

koja je preporuka oko izbora? bilo bi dobro da su i3 ili i5.. može 12-ta generacija 12xx.

btw čije mreže su 110% stabilne drajverski..od wifi do bt?

 

eto.. istovari ga rođo ko onaj kad prazni cisternu septičke.

hvala

 Intel ili AMD - svejedno. Ja imam 13700k s DDR5 Ubuntu 23.04 (trenutno)

Generički driveri su sasvim u redu

Intelovi driveri rade odlično, dolaze s kernelom (kao i AMD-ovi)

AMD grafika bi trebala raditi out of the box. Možeš dodati ppa gdje su redovito apdejtani opensource driveri: https://launchpad.net/~oibaf/+archive/ubuntu/graphics-drivers
Ako nemaš ludu rezoluciju poput mene (5120x1440 @240Hz), onda ti ni ne treba ppa.

Možeš i AMD-ove drivere za linux, ali to ti je lutrija jer ne apdejtaju toliko brzo koliko se apdejta kernel pa prdne kod nove verzije jer ne može napraviti kernel module.

Izbor? Bilo koji procesor. Procesori su unaprijed podržani, tako da možeš voziti najnovije od bilo kojeg proizvođača. Sa wifi i bt ne bi trebao imati problema osim ako nije neka egzotika od čipseta.

 

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2023 21:54 (Entry Point).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice