Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 893.186
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
3 godine
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Za pocetak slozi si racun na Kraken ili Gemini, tamo je po meni najlakse napraviti kupnju, moral budes ostaviti osobne podatke za otvaranje racuna (slika osobne i slicno), cisto za probijanje leda.
Za NO KYC (bez ostavljanja osobnih podataka) kupnju BTCa preporucam Relai CH.

Nakon toga pocni se informirati o hardverskim walletima (Ledger Nano, Trezor, Blockstream Jade itd.) zato jer sigurno ne zelis drzati svoje bitcoine (kljuceve za BTC) na mjenjacnicama nego offline kod sebe.

Ako ti se cita nesto konkretno o BTCu preporucam Inventing BTC za pocetak (https://event.swanbitcoin.com/freebook/) i Bitcoin Standard.

Kod BTCa nemoj ocekivati povrat uloga od 5-10x, gledaj to kao stednju kamo stavljas visak novca, novac kojega ti nije zao.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Stane256 kaže...

Pozdrav,

naime namjeravam investirati neku manju svotu u bitcoin, e sad kako nikad prije nisam o tome ništa čitao ili učio zanima me kako krenut uopće u to i što mi je činiti? 

hvala na info

Otvoriš račun kod:

https://www.binance.com/en

ili

https://crypto.com/

 

Uplatiš novac i kupuješ kriptovalute. Možeš i naručiti njihovu VISA karticu s kojom možeš shoppingirati.

 

Opcija druga, otvoriš Revolut račun, uplatiš novac i kupuješ kripto, isto imaš karticu koju možeš naručiti:

https://www.revolut.com/en-HR

 

Razlika između prve i druge opcije je što su servisi kod prve specijalizirani za kripto i ponuda kripto valuta je puno veća. Revolut je prvenstveno prepaid račun sa karticom, a kripto im je usputna usluga i imaju limitiran broj kriptovaluta. Prednost je što je Revolut regulirana firma, znači novac ti je kod njih zaštićen.

 

Kad si ovo napravio kupiš hardware wallet tipa Ledger Nano, imaš ga u Linksu, na njega ćeš pohraniti ključeve za pristup svojim novčićima.

 

Treća opcija, kupiš Ledger Nano i instaliraš Ledger Live i preko njega možeš kupovati kriptovalute.

 

Četvrta opcija ovo što je kolega napisao.

 

Eto pa biraj. 

 

I usput, pogledaj i druge novčiće, nije bitcoin jedina opcija za ulaganje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2021 20:48 (mzopg).
4 godine
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Hvala puno na info! 

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Pozdrav,

Otvorio sam račun na blockchainu. Uplatio sam sredstva s visa karticom i prikazali su mi se coini na trading account. Kada idem na send da pošaljem coin na wallet s trading accounta to mi ne dozvoljava jer pise da nemam coine, dok na glavnom izborniku imam prikaz coina. Da li treba proći neko vrijeme od uplate do korištenja sredstava?
 
0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Gledam kupiti jedan kripto koji još nije izlistatan na burzi, Coreto

Coreto price today, COR to USD live, marketcap and chart | CoinMarketCap

 

E sad kako sam shvatio, da ga kupim trebam ledger, nisam siguran dal mi je dovoljan Nano S, da ne kupujem Nano X. Nije mi jasna ova razlika u kapacitetu, što to točno znači. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

ekipa da li je još uvijek najpovoljnija konverzija i nabrza metoda prebacivanja fiat valute sa bankovnog računa (visa debit kunski račun Zaba) na binance mjenjačnicu sljedeća:

 

1.Topup svoj revolut account-prebacit kune na revolut račun

2. Konvertirati kune u eure na Revolutu

3. Prebaciti eure na Binance preko Revoluta sa podatcima o uplati na Binance koji se dobiju preko Bank deposit opcije u samoj mjenjačnici

 

 

https://www.binance.com/en/support/faq/cccd74aac406458bafa18a97249402a4

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
WadeWilson kaže...

Gledam kupiti jedan kripto koji još nije izlistatan na burzi, Coreto

Coreto price today, COR to USD live, marketcap and chart | CoinMarketCap

 

E sad kako sam shvatio, da ga kupim trebam ledger, nisam siguran dal mi je dovoljan Nano S, da ne kupujem Nano X. Nije mi jasna ova razlika u kapacitetu, što to točno znači. 

Kapacitet ti je koliko možeš aplikacija instalirati na njega, računaj da ti za svaki novčić treba barem jedna aplikacija, a neki traže i dodatne aplikacije, obično ako nije nativni novčić.

Naravno aplikacije možeš brisati i ponovno instalirati, ali je malo gnjavaža to često raditi.

Ukratko ako ćeš držati puno različitih novčića onda je Nano X bolja opcija.

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
WadeWilson kaže...

 

E sad kako sam shvatio, da ga kupim trebam ledger, nisam siguran dal mi je dovoljan Nano S, da ne kupujem Nano X. Nije mi jasna ova razlika u kapacitetu, što to točno znači. 

 ne kužim šta će ti ledger ? napraviš trustwallet/metamask na mobu odeš na uniswap i kupiš taj coin

3 godine
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
loky4i4 kaže...
WadeWilson kaže...

 

E sad kako sam shvatio, da ga kupim trebam ledger, nisam siguran dal mi je dovoljan Nano S, da ne kupujem Nano X. Nije mi jasna ova razlika u kapacitetu, što to točno znači. 

 ne kužim šta će ti ledger ? napravištrustwallet/metamask na mobu odeš na uniswap i kupiš taj coin

Ok poslušao sam i išao sam na Trust Wallet i Uniswap opciju. Tamo sam prebacio nešto Tethera i approvao sam ga korištenje (što je koštalo nešto Ethereuma). I sad kada želim zamijeniti 250 dolara Tether za Coreto želi mi uzeti 40-80 dolara provizije u Ethereumu, varira iz sekunde u sekundu?? Kakva je to pljačka, ne razumijem?

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.9.2021 10:41 (WadeWilson).
12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Moj jedini savjet za početnike je..klonite se metamaska i opčenito svega kaj ima veze sa eter mrežom.Transakcije su skupe ko zlato.

Koristim metamask i Binance smartchain svaki dan.Tamo nemoš prdnut a da ti ne skinu pola dolara fee.

Nisam isprobal sve mreže,ali za sad Tron mreža je najbolja.Kupiš TRX,staviš ga na "freeze" i "kupiš" energy.Sve kaj si stavil na freeze možeš uzet nazad u svoj novčanik kad očeš.freeze je ujedno i stake,dobivaš postotak nazad,ovisi kolko si zamrznul.Energy ti treba za transakcije,ako imaš dosta energy imaš free transakcije!Znači ne plačaš fee.

Pa na kojoj još mreži imaš free transakcije?Nema bolje od ovog.

Uglavnom,za početnike..otvori račun na Binance i tamo započni svoju "avanturu".

Defi je za naprednije usere.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
WadeWilson kaže...
loky4i4 kaže...
WadeWilson kaže...

 

E sad kako sam shvatio, da ga kupim trebam ledger, nisam siguran dal mi je dovoljan Nano S, da ne kupujem Nano X. Nije mi jasna ova razlika u kapacitetu, što to točno znači. 

 ne kužim šta će ti ledger ? napravištrustwallet/metamask na mobu odeš na uniswap i kupiš taj coin

Ok poslušao sam i išao sam na Trust Wallet i Uniswap opciju. Tamo sam prebacio nešto Tethera i approvao sam ga korištenje (što je koštalo nešto Ethereuma). I sad kada želim zamijeniti 250 dolara Tether za Coreto želi mi uzeti 40-80 dolara provizije u Ethereumu, varira iz sekunde u sekundu?? Kakva je to pljačka, ne razumijem?

 E, to je Ethereum gas fee...  zato ETH uskoro zamjenjuju novi blockchaini 3. generacije jer ovo je neodrživo na duži rok. 

 Cardano npr. rješava taj problem prilično dobro i za razliku od nekih drugih projekata čini se najstabilniji i najsigurniji u kripto eko sustavu trenutno.

Lijep pozdrav ;)
10 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Dado_ZG78 kaže...
WadeWilson kaže...
loky4i4 kaže...
WadeWilson kaže...

 

E sad kako sam shvatio, da ga kupim trebam ledger, nisam siguran dal mi je dovoljan Nano S, da ne kupujem Nano X. Nije mi jasna ova razlika u kapacitetu, što to točno znači. 

 ne kužim šta će ti ledger ? napravištrustwallet/metamask na mobu odeš na uniswap i kupiš taj coin

Ok poslušao sam i išao sam na Trust Wallet i Uniswap opciju. Tamo sam prebacio nešto Tethera i approvao sam ga korištenje (što je koštalo nešto Ethereuma). I sad kada želim zamijeniti 250 dolara Tether za Coreto želi mi uzeti 40-80 dolara provizije u Ethereumu, varira iz sekunde u sekundu?? Kakva je to pljačka, ne razumijem?

 E, to je Ethereum gas fee...  zato ETH uskoro zamjenjuju novi blockchaini 3. generacije jer ovo je neodrživo na duži rok. 

 Cardano npr. rješava taj problem prilično dobro i za razliku od nekih drugih projekata čini se najstabilniji i najsigurniji u kripto eko sustavu trenutno.

 Imam vecinu u ETH i nesto sitno u ADA,sta mislis koju bih cijenu mogao dosegnuti (ada)?

14 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

 po koji put 

16 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
toma20 kaže...
Dado_ZG78 kaže...
WadeWilson kaže...
loky4i4 kaže...
WadeWilson kaže...

 

E sad kako sam shvatio, da ga kupim trebam ledger, nisam siguran dal mi je dovoljan Nano S, da ne kupujem Nano X. Nije mi jasna ova razlika u kapacitetu, što to točno znači. 

 ne kužim šta će ti ledger ? napravištrustwallet/metamask na mobu odeš na uniswap i kupiš taj coin

Ok poslušao sam i išao sam na Trust Wallet i Uniswap opciju. Tamo sam prebacio nešto Tethera i approvao sam ga korištenje (što je koštalo nešto Ethereuma). I sad kada želim zamijeniti 250 dolara Tether za Coreto želi mi uzeti 40-80 dolara provizije u Ethereumu, varira iz sekunde u sekundu?? Kakva je to pljačka, ne razumijem?

 E, to je Ethereum gas fee...  zato ETH uskoro zamjenjuju novi blockchaini 3. generacije jer ovo je neodrživo na duži rok. 

 Cardano npr. rješava taj problem prilično dobro i za razliku od nekih drugih projekata čini se najstabilniji i najsigurniji u kripto eko sustavu trenutno.

 Imam vecinu u ETH i nesto sitno u ADA,sta mislis koju bih cijenu mogao dosegnuti (ada)?

 Osobno mislim da će ADA s vremenom prestiči ETH ali ne dajem drugima savjete što da rade sa svojim novcima 

 Prouči jedno, drugo, odvagni sam... 

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Meni je i dalje dosta nejasno kako funkcionira taj naš porez na kriptovalute.

Recimo da samo držim kripto valutu u cold walletu i dobivam staking rewarde, te tu i tamo tradeam - prodam high, nadokupim dip (ali bez dodatnog kupovanja za FIAT valutu). I sad kroz nekoliko godina želim sve kaj mi se skupilo povuči van na devizni račun (koliko god bio veliki iznos do tada).

Koliko sam shvatio čim prođe više od 2 godine od zadnje kupovine FIAT-om ne treba platiti nikakav porez, dakle njih ne zanimaju tvoje akcije u kriptu - daytrading, staking itd.? 

Teoretski da početno uložiš 5k eura i nakon recimo 3 godine skupiš 250k eura (kroz daytrading i/ili staking) ali bez dodatnog kupovanja za FIAT, možeš ih povuči na devizni bez da platiš ikakav porez? 

Dokaz bi bio ispis transakcija sa exchange-a i stanja wallet-a po datumima ili kaj već?  

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
lijepo staviš novce na binance. znači postoji trag da si prebacio sredstva tamo i to je to. binance ne dostavlja izvješča poreznoj upravi prema tome na tebi je šta ćeš sa tom informacijom napraviti. ako želiš platiti porez onda plačaš porez na dobit od 10% + prirez prema mjestu stanovanja. i da ako držiš kripto 2 god bez da si ga pretvorio u fiat i ostvario dobit ne plačaš porez
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.9.2021 15:37 (livas).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Dado_ZG78 kaže...

Meni je i dalje dosta nejasno kako funkcionira taj naš porez na kriptovalute.

Recimo da samo držim kripto valutu u cold walletu i dobivam staking rewarde, te tu i tamo tradeam - prodam high, nadokupim dip (ali bez dodatnog kupovanja za FIAT valutu). I sad kroz nekoliko godina želim sve kaj mi se skupilo povuči van na devizni račun (koliko god bio veliki iznos do tada).

Koliko sam shvatio čim prođe više od 2 godine od zadnje kupovine FIAT-om ne treba platiti nikakav porez, dakle njih ne zanimaju tvoje akcije u kriptu - daytrading, staking itd.? 

Teoretski da početno uložiš 5k eura i nakon recimo 3 godine skupiš 250k eura (kroz daytrading i/ili staking) ali bez dodatnog kupovanja za FIAT, možeš ih povuči na devizni bez da platiš ikakav porez? 

Dokaz bi bio ispis transakcija sa exchange-a i stanja wallet-a po datumima ili kaj već?  

Obračunava se prema FIFO (First in, First out) metodi.

https://www.investopedia.com/terms/f/fifo.asp

12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Dado_ZG78 kaže...

Meni je i dalje dosta nejasno kako funkcionira taj naš porez na kriptovalute.

Recimo da samo držim kripto valutu u cold walletu i dobivam staking rewarde, te tu i tamo tradeam - prodam high, nadokupim dip (ali bez dodatnog kupovanja za FIAT valutu). I sad kroz nekoliko godina želim sve kaj mi se skupilo povuči van na devizni račun (koliko god bio veliki iznos do tada).

Koliko sam shvatio čim prođe više od 2 godine od zadnje kupovine FIAT-om ne treba platiti nikakav porez, dakle njih ne zanimaju tvoje akcije u kriptu - daytrading, staking itd.? 

Teoretski da početno uložiš 5k eura i nakon recimo 3 godine skupiš 250k eura (kroz daytrading i/ili staking) ali bez dodatnog kupovanja za FIAT, možeš ih povuči na devizni bez da platiš ikakav porez? 

Dokaz bi bio ispis transakcija sa exchange-a i stanja wallet-a po datumima ili kaj već?  

Odakle ti logika da buildanje portfolija daily tradeanjem nije oporezivo?

Svaki trade je prakticki taxable event tako da bi ti toeretski trebao pisati svaku transakciju i koliko si dobio/izgubio te na temelju toga raditi izracun poreza koji moras platiti. Staking je isto nesto na sto bi placao porez na rewards koji dobijas.

 

Jedino gdje vrijedi ovo pravilo dvije godine jest da isti crypto stoji na walletu ili bilo gdje bez da ga mices. Cak i ako stakeas ako se ne vidi da ti je cijelo vrijeme po walletu stajao (a zna se desiti da ga saljes u contract radi stejkanja) onda si prakticki u problemu da ti idu gledati po walletu. 

To je sve naravno jako tesko za provjeriti s njihove strane (moraju sve to skupa razumijeti) tako da pretpostavljam da ako slozit nekakvu tablicu sa svim tim podacima i transakcijama po koji bi platio malo poreza na zaradu, ne vjeruje da bi ti itko radio probleme.

 

Ja osobno zasad nista sto vadim ne prijavuljujem nego trosim preko Binance carda kad imam neke vece stvari za uzeti, vidjet cemo oce li me tko kroz koju godinu traziti da platim porez na to :)

12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
assassin.st kaže...

 

Jedino gdje vrijedi ovo pravilo dvije godine jest da isti crypto stoji na walletu ili bilo gdje bez da ga mices. Cak i ako stakeas ako se ne vidi da ti je cijelo vrijeme po walletu stajao (a zna se desiti da ga saljes u contract radi stejkanja) onda si prakticki u problemu da ti idu gledati po walletu. 

 

 

 

 dosta krivo...

 

oko poreza pogledajte si ovo :

 

12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
GrimReaperKC kaže...
assassin.st kaže...

 

Jedino gdje vrijedi ovo pravilo dvije godine jest da isti crypto stoji na walletu ili bilo gdje bez da ga mices. Cak i ako stakeas ako se ne vidi da ti je cijelo vrijeme po walletu stajao (a zna se desiti da ga saljes u contract radi stejkanja) onda si prakticki u problemu da ti idu gledati po walletu. 

 

 

 

 dosta krivo...

 

oko poreza pogledajte si ovo :

 

Ovo sto kazu crypto za crpyto tradeovi nisu operezivi, jel to ispada da i kad izlazim u USDT ili USDC nema nikakve porezne obaveze obzirom da su i to kriptovalute?

 

Ja znam da se zale da je tako prema US zakonima pa sam mislio da je slicno i kod na u EU..

7 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
assassin.st kaže...
GrimReaperKC kaže...
assassin.st kaže...

 

Jedino gdje vrijedi ovo pravilo dvije godine jest da isti crypto stoji na walletu ili bilo gdje bez da ga mices. Cak i ako stakeas ako se ne vidi da ti je cijelo vrijeme po walletu stajao (a zna se desiti da ga saljes u contract radi stejkanja) onda si prakticki u problemu da ti idu gledati po walletu. 

 

 

 

 dosta krivo...

 

oko poreza pogledajte si ovo :

 

Ovo sto kazu crypto za crpyto tradeovi nisu operezivi, jel to ispada da i kad izlazim u USDT ili USDC nema nikakve porezne obaveze obzirom da su i to kriptovalute?

 

Ja znam da se zale da je tako prema US zakonima pa sam mislio da je slicno i kod na u EU..

Pusti amere i EU, gledaj zakon u HR. Oporezuje se  promjena kriptovalute u fiat novac. USDT i USDC nisu fiat.

Ja planiram držati barem dvije godine (što u stable što u ostalim coinovima) da ne moram platiti porez.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.9.2021 9:26 (It'sMe932).
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
It'sMe932 kaže...
assassin.st kaže...
GrimReaperKC kaže...
assassin.st kaže...

 

Jedino gdje vrijedi ovo pravilo dvije godine jest da isti crypto stoji na walletu ili bilo gdje bez da ga mices. Cak i ako stakeas ako se ne vidi da ti je cijelo vrijeme po walletu stajao (a zna se desiti da ga saljes u contract radi stejkanja) onda si prakticki u problemu da ti idu gledati po walletu. 

 

 

 

 dosta krivo...

 

oko poreza pogledajte si ovo :

 

Ovo sto kazu crypto za crpyto tradeovi nisu operezivi, jel to ispada da i kad izlazim u USDT ili USDC nema nikakve porezne obaveze obzirom da su i to kriptovalute?

 

Ja znam da se zale da je tako prema US zakonima pa sam mislio da je slicno i kod na u EU..

Pusti amere i EU, gledaj zakon u HR. Oporezuje se  promjena kriptovalute u fiat novac. USDT i USDC nisu fiat.

Ja planiram držati barem dvije godine (što u stable što u ostalim coinovima) da ne moram platiti porez.

Onda odlicno, znaci ako imam racune od kupnje ethera iz 2017, mogu na temelju toga vadit sve to bez placanja poreza. Bez obzira sto je taj isti ether uglavnom propao u ICO-ovima, a ovo zadnje vecinom nije starije od godinu dana.

16 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

@assassin.st tako je, samo ti iznosi i cijene moraju odgovarati - ne možeš čarolijom dobiti dodatne ETH coine ;)

 

Dakle sa platformi moraš imati ispis transakcija - koje datume si pretvarao iz koje valute u koju valutu da na kraju imaš xy coina.

Inače te mogu zezati oko neslaganja salda (ulaz - izlaz).

 

Dakle složiš si tablicu sa transakcijama i datumima, te tečajima pojedinog coina.

Lijep pozdrav ;)
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Dado_ZG78 kaže...

@assassin.st tako je, samo ti iznosi i cijene moraju odgovarati - ne možeš čarolijom dobiti dodatne ETH coine ;)

 

Dakle sa platformi moraš imati ispis transakcija - koje datume si pretvarao iz koje valute u koju valutu da na kraju imaš xy coina.

Inače te mogu zezati oko neslaganja salda (ulaz - izlaz).

 

Dakle složiš si tablicu sa transakcijama i datumima, te tečajima pojedinog coina.

Ako imam racune za 10ak ethera kupnji sve skupa, mislim cash-outati ether ako bude potrebe za tim (zasad san zadovoljan drzanjem u stablecoinima)..

 

Ako to ne bude islo tako, onda cu trosit direktno crypto ili cashoutat preko servisa koji to omogucuju anonimno do odredjenog iznosa dnevno.

12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

U studenom bi trebala stići nova velika nadogradnja pod nazivom TapRoot. Prođe li sve ok možemo očekivati i značajan porast vrijednosti BTC-a. Mada prema dosadašnjem iskustvu vrijednost krene rasti nekoliko tjedana prije nadogradnje.

 

https://www.fool.com/investing/2021/10/01/heres-why-you-should-be-excited-about-bitcoins-tap/

 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Navodno se Brazil priprema stopama El Salvadora. 

 

https://coinquora.com/brazil-set-to-adopt-bitcoin-as-its-legal-tender/

 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Vidim da je ova tema naj aktivnija.. zanima me zasto neki coini, na coinmarketcapu kada gledam marketcap pise 0$ a coin nije mrtav

http://trakt.tv/user/MjezZza
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Mislio sam da samo kripto služi za ovakve malverzacije. Kako to? 

 

NatWest bank has pleaded guilty to failing to prevent alleged money laundering of nearly £400m by one customer.

https://www.bbc.com/news/business-58826491

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.10.2021 20:12 (mzopg).
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice