Tresla se brda, rodio se Leak

poruka: 697
|
čitano: 292.626
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tresla se brda, rodio se Leak".
16 godina
moderator
online
Tresla se brda, rodio se Leak

Dakle, imamo jednog hrabrog ili ludog, ili hrabrog i ludog tipa kojemu svi već "sapunjaju dasku", a koji objavljuje ono što bi trebali raditi dosadni novinari današnjice, prvo "embeddani" u američke invazijske snage u Iraku, a sada embeddani u sam otvor za ekspulziju neprobavljivih tvari Pentagona i dobijemo mišljenje da - ne valja to što radi?

 

Kriv je što nije sam pročešljao tisuće dokumenata i izvadio sočne i zanimljive detalje, već je ostavio taj posao - gasp! - urednicima nekih novina?

 

Čekaj - zar nisu urednici ti koji bi trebali upravo iz te gomile svačega izvući ono bitno? Zar bi WikiLeaks i njegov "tata" trebao biti predfiltar koji bi olakšavao njihov posao? 

 

Nije mi posve jasno koja je greška WikiLeaksa, a nisam baš ni posve uvjeren da je sve nebitno jer Assange je i dalje na tjeralicama i dosta je duhova uskomešala objava ovih dokumenata.

 

Da li bi mi to mogao malo razjasniti?

This space for rent!
 
40 0 hvala 5
16 godina
neaktivan
offline
Tresla se brda, rodio se Leak

Oleže,

 

Slažem se s dobrim dijelom onog što si napisao, ali možda bi trebao prestati gledati u drveće kako bi ugledao šumu. Pojedinačno, svakako se radi o pošti koja nije za javnost. Skupno gledano, ukazuje se slika da je američka diplomacija puna likova sumnjivih sposobnosti i morala. Pretpostavljam da bi prosječni pripadnik Zemlje Slobodnih i Doma Hrabrih trebao barem težiti da im diplomaciju vode ozbiljni i sposobni. Ovaj zadnji leak pokazuje da je takvih možda pola posto. Ne bi li diplomati trebali paziti što pišu u diplomatskoj pošti?

 

Nemoj WikiLeaks promatrati samo kroz ovaj slučaj. Dokumenti is rata pokazuju da je moto američke vojske definitivno SNAFU i da kukala majka onima koje ti dođu oslobađati. Možda sada više Hrvata vidi s kakvom ekipom smo u vojnom savezu.

 

Ovu planetu uglavnom vode sumnjivi tipovi (kao i prethodnih milenija) i možda nije loše da se ta činjenica predoči (makar sumnjivim metodama) tupom dijelu javnosti koji zagovara zabranu smrtne kazne, prava silovatelja, štakora i sl. (http://www.javno.hr/zivot_i_stil/Zoo/11729/VIDEO-Tisucu-stakora-ceka-udomitelje.html).

 

Pozdrav,

 

M.

 

 
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Tresla se brda, rodio se Leak

Fantastičan komentar! Bravo! Posebno mi se sviđa opaska o odgovornosti novinara općenito. Neke stvari ipak trebaju ostati tajne, budući da ih facebook generacija jednostavno ne može, ne zna, ili krivo tumači i zlorabi.

 
4 7 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Klirrr kaže...

Fantastičan komentar! Bravo! Posebno mi se sviđa opaska o odgovornosti novinara općenito. Neke stvari ipak trebaju ostati tajne, budući da ih facebook generacija jednostavno ne može, ne zna, ili krivo tumači i zlorabi.

 

inace se slazem sa olegom ali sada je apsolutno u krivu - kao sto je netko ostavio dobar komentar na economistu.com "I'll respect government's privacy just as soon as they start respecting their citizen's privacy." Ovo je cista FAK JU TU!!! reakcija (wikileaksa i onih koji ih podzavaju, ukljucujuci mene) prema The Drzavi. Moje povjerenje u drzavu je na apsolutnoj nuli i ovi dokumenti samo to potvrduju.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.12.2010 12:02 (Genie).
13 godina
neaktivan
offline
Tresla se brda, rodio se Leak

Ovo je smiješno. Na svoju ruku nazvati nekoga novinarom ili blogerom ili istraživačem samo da bi onda na osnovu toga ta zanimanja mogao iskritizirati.

 

Interesantno mi je još kako u Hrvatskoj općenito prevladava favoriziranje onih novinara i novina čiji su članci skup osobnih komentara. Pusti prikaz činjenica (tko?, gdje?, kada?, kako?), nekad poznato kao objektivno novinarstvo, dobiva ovakav komentar.

 
5 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Genie kaže...
Moje povjerenje u drzavu je na apsolutnoj nuli i ovi dokumenti samo to potvrduju.

 Tvoje "povjerenje u državu" trebalo je biti na apsolutnoj nuli i prije objave ovog, jednostavno zato jer je to ispravno i pametno. Ne kužim, trebala ti je objava 200.000 trivijalnih bedastoća, ukradenih sa servera, da stvoriš nepovjerenje prema nečem?

Heroj a ne zločinac
16 godina
neaktivan
offline
Tresla se brda, rodio se Leak
Nema iskrene diplomacije. Da je pročitati komunikaciju domaćeg državnog vrha
tijekom rata, povraćali bi pred računalima saznajući što se sve i kako
radilo (i s kim). Naivno je i glupo misliti da bilo tko, pa i Amerikanci, ne
kriju stvarna mišljenja, planove, ciljeve i ne štite svoje interese. Sva ta
anti-američka propaganda u najmanju je ruku komična i svojstvena isključivo
djeci predškolskog uzrasta ili onima koji su u nekom trenutku svoje
povijesti iskusili američke bombe ili ih tek trebaju okusiti.
Mišljenje o tome da se Ameri nebi smjeli miješati u globalnu politiku, još
je naivnije. Kako je jedan profesor rekao, u svijetu vlada nasilje, u ovom
ili onom obliku, a nasilju možeš popustiti i biti onaj koji trpi ili mu se
prilagoditi i biti onaj koji kontrolira. Osobno mi je puno draže da svijet
kontroliraju Ameri, nego Kinezi. Da su im saveznici Rusi, nego
Sjevernokorejci. - Da, biranje je između dvije nepovoljne verzije, ali
utopistički i dječije je naivno pakostiti boljoj strani na ovaj način. (iz
bilo kojeg razloga).
Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
Moj PC  
12 8 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Drago kaže...

Dakle, imamo jednog hrabrog ili ludog, ili hrabrog i ludog tipa kojemu svi već "sapunjaju dasku", a koji objavljuje ono što bi trebali raditi dosadni novinari današnjice, prvo "embeddani" u američke invazijske snage u Iraku, a sada embeddani u sam otvor za ekspulziju neprobavljivih tvari Pentagona i dobijemo mišljenje da - ne valja to što radi?

 

Kriv je što nije sam pročešljao tisuće dokumenata i izvadio sočne i zanimljive detalje, već je ostavio taj posao - gasp! - urednicima nekih novina?

 

Čekaj - zar nisu urednici ti koji bi trebali upravo iz te gomile svačega izvući ono bitno? Zar bi WikiLeaks i njegov "tata" trebao biti predfiltar koji bi olakšavao njihov posao? 

 Koliko sam ja shvatio, WikiLeaks je sam preuzeo biti "taj predfiltar", odnosno nekakav watchdog. Ako nema predfiltra, nego se jednostavno odnekud ukrade, ili od lopova dobije 200.000 poruka koje objaviš, onda nisi ni watchdog, ni predfiltar nego obična banda hackera koja provaljuje u tuđe accounte i objavljuje mailove. Zašto bi onda uživao zaštitu rezerviranu za novinare, umjesto išao u zatvor kao hacker?

 

Ne zagovaram da se lika zatvori, daleko od toga, ali ovo zadnje što je objavio nije ni novinarstvo, ni "watchdog-izam" nego obična provala u Inboxe. I nije da ne valja sve što radi, ali ovo zadnje ne valja i to treba reći.

 

Danas tako mogu objaviti moj ili tvoj inbox pod egidom da "javnost ima pravo znati". Nema pravo znati. Ima pravo znati ako sklapamo atomsku bombu, ali nema pravo znati što pišemo o nekim ljudima iza njihovih leđa, ako smo odabrali da pišemo iza njihovih leđa. Nema pravo gledati stotine tisuća naših svakodnevnih trivijalnosti da bi na temelju toga "izgradila sliku" o nama. To što se zove uzvišenim "izgrađivanjem slike" običan je voajerizam. Tako smo svi mogli "izgraditi sliku" preko Pukijevih SMS-ova, ukradenih mrtvome čovjeku. Bio je to samo lijep naziv za krađu od leša i zavirivanje u privatnost koja sa atentatom nije imala veze.

 

Heroj a ne zločinac
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Zli Luđak kaže...
Genie kaže...
Moje povjerenje u drzavu je na apsolutnoj nuli i ovi dokumenti samo to potvrduju.

 Tvoje "povjerenje u državu" trebalo je biti na apsolutnoj nuli i prije objave ovog, jednostavno zato jer je to ispravno i pametno. Ne kužim, trebala ti je objava 200.000 trivijalnih bedastoća, ukradenih sa servera, da stvoriš nepovjerenje prema nečem?

 

ne nije samo mi je potvrdila, jer kao sto vjerujem da i sam tako mislis - potrebno je vise izvora da bi se nesto potvrdilo. ovo mi je doslo kao mak na konac. a takodjer ne razumijem kako su ucjene, mazanje ociju, bezocno laganje i direktno spijuniranje ljudi "trivijalne bedastoce"? I moram ti reci da NIMALO ne osjecam ikakvo zaljenje prema tim "jadnim" diplomatima i drzavama koje se osjecaju ugrozene tim dokumentima. Recimo ja bi VRLO rado htio cuti i znati sto su si medjusobno saptali nasi vrli drzavnici ili kakve su ugovore potpisivali kada su prodvali nas javne kompanije u bescjenje. (hint ni netreba ovdje na sto se tocno misli). WikiLeaks samo podsjeca da NEMA nedodirljivih i to je JAKO dobro za opce dobro.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Zli Luđak kaže...

 

 

Danas tako mogu objaviti moj ili tvoj inbox pod egidom da "javnost ima pravo znati". 

 

 

koji si ti naifac... koda vec nisu provalili... :P 

 

Na drage Organe Bebednosti koji su dio Veceg Organa se naravno referiram. :D

13 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak

Pa koliko se zna - Wikileaks je podatke unaprijed dao na par adresa - New York Times, Guardian, Le Monde i Spiegel - i nije objavio cijeli set informacija od puta, a i određene osjetljive podatke su zamračili - tako da mi nije jasno u čemu je problem? I da, javnost IMA pravo znati - i kako je jedan korisnik ovdi napisao - onog momenta kad država bude poštovala moju privatnost, ja ću poštovat državne tajne - dotad ...

13 godina
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak

Odlican odgovor gospodinu Olegu!

Inace citajuci kolumne Olega Mastruka vec sam nebrojeno puta do sada stekao dojam da doticni nema nikakve veze sa informatickim vremenom u kojem zivimo. Ne bi me zacudilo da doznam kako vrle kolumne doticni pise na dobroj staroj Remington-ki (popularni pisaci stroj sa pocetka proslog stoljeca)!

Dragi Oleg, vaznost WikiLeaka je bas u tome sto je omogucio da strogo povjerljive informacije postanu dostupne sirom svijeta bez ikakvog filtriranja, korigiranja, cenzuriranja i ostalog iranja. Svidjalo se to tebi ili ne upravo je to pravac u kojem se krece nasa civilizacija. I jos jednom izrazavam svoje cudjenje da ti toga nisi svjestan?!

16 godina
moderator
online
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Genie kaže...
Zli Luđak kaže...
Genie kaže...
Moje povjerenje u drzavu je na apsolutnoj nuli i ovi dokumenti samo to potvrduju.

 Tvoje "povjerenje u državu" trebalo je biti na apsolutnoj nuli i prije objave ovog, jednostavno zato jer je to ispravno i pametno. Ne kužim, trebala ti je objava 200.000 trivijalnih bedastoća, ukradenih sa servera, da stvoriš nepovjerenje prema nečem?

 

ne nije samo mi je potvrdila, jer kao sto vjerujem da i sam tako mislis - potrebno je vise izvora da bi se nesto potvrdilo. 

 

Izvrsno! To što netko "zna", odnosno misli da zna ne znači ništa dok nema konkretnih podataka koji potvrđuju to znanje ili neznanje. WikiLeaks samo koristi dostupnu tehnologiju da nam pokaže da vladanje na koje smo navikli gdje se jedno govori javno "neopranim masama", a radi i misli nešto sasvim drugo unutar vladajuće elite, nije više sistem koji se može održati. 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
KrEsHo1 kaže...

Pa koliko se zna - Wikileaks je podatke unaprijed dao na par adresa - New York Times, Guardian, Le Monde i Spiegel - i nije objavio cijeli set informacija od puta, a i određene osjetljive podatke su zamračili - tako da mi nije jasno u čemu je problem? I da, javnost IMA pravo znati - i kako je jedan korisnik ovdi napisao - onog momenta kad država bude poštovala moju privatnost, ja ću poštovat državne tajne - dotad ...

 A kako to država ne poštuje tvoju privatnost, Mr Paranoia man?

 

Najbolji su mi ovi koji uleću s vizijom nekih velikih teorija zavjere, kakvih, čega, tko? I o kojoj državi uopće govorimo, Americi, Hrvatskoj? Pa to je kao da upoređujemo slona i točku nacrtanu tupom olovkom.

 

Država je sranje i ne poštuje te, to je svakako točno, ali to se ne očituje tako da ti netko uđe u Inbox i objavi cijeli njegov sadržaj na webu. Nepoštovanje države se očituje na način da ti uzimaju ogromnu lovu kroz poreze i troše na pi**arije.

 

Postoje načini da se boriš protiv toga, ali taj način nije da uzmeš 100.000 mailova koje šalju zaposlenici, na primjer, ministarstva financija, i objaviš ih.

Heroj a ne zločinac
13 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Zli Luđak kaže...

 

Ne zagovaram da se lika zatvori, daleko od toga, ali ovo zadnje što je objavio nije ni novinarstvo, ni "watchdog-izam" nego obična provala u Inboxe. I nije da ne valja sve što radi, ali ovo zadnje ne valja i to treba reći.

 

 

 

 

Jedna od činjenica iz objavljenih dokumenata je da je Clintonica čitala inbox glavnog tajnika UNa. WikiLeaks je ostavio nama da svatko sam prosudi koje je čitanje inboxa veće zlo.

15 godina
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Zli Luđak kaže...
KrEsHo1 kaže...

Pa koliko se zna - Wikileaks je podatke unaprijed dao na par adresa - New York Times, Guardian, Le Monde i Spiegel - i nije objavio cijeli set informacija od puta, a i određene osjetljive podatke su zamračili - tako da mi nije jasno u čemu je problem? I da, javnost IMA pravo znati - i kako je jedan korisnik ovdi napisao - onog momenta kad država bude poštovala moju privatnost, ja ću poštovat državne tajne - dotad ...

 A kako to država ne poštuje tvoju privatnost, Mr Paranoia man?

 

Najbolji su mi ovi koji uleću s vizijom nekih velikih teorija zavjere, kakvih, čega, tko? I o kojoj državi uopće govorimo, Americi, Hrvatskoj? Pa to je kao da upoređujemo slona i točku nacrtanu tupom olovkom.

 

Država je sranje i ne poštuje te, to je svakako točno, ali to se ne očituje tako da ti netko uđe u Inbox i objavi cijeli njegov sadržaj na webu. Nepoštovanje države se očituje na način da ti uzimaju ogromnu lovu kroz poreze i troše na pi**arije.

 

Postoje načini da se boriš protiv toga, ali taj način nije da uzmeš 100.000 mailova koje šalju zaposlenici, na primjer, ministarstva financija, i objaviš ih.

Oleg, mene zanima kako glavonje kroje moj zivot. Direktno ili indirektno tako da pozdravljam ovo sto se dogodilo. I jos nesto, privatnost? Postoji li to jos uvijek?

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
tnakir kaže...

Oleg, mene zanima kako glavonje kroje moj zivot. Direktno ili indirektno tako da pozdravljam ovo sto se dogodilo. I jos nesto, privatnost? Postoji li to jos uvijek?

 

upravo tako.. Oleg ne kroji moj zivot - tako da me njegov Inbox ne zanima :) 

13 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Zli Luđak kaže...
KrEsHo1 kaže...

Pa koliko se zna - Wikileaks je podatke unaprijed dao na par adresa - New York Times, Guardian, Le Monde i Spiegel - i nije objavio cijeli set informacija od puta, a i određene osjetljive podatke su zamračili - tako da mi nije jasno u čemu je problem? I da, javnost IMA pravo znati - i kako je jedan korisnik ovdi napisao - onog momenta kad država bude poštovala moju privatnost, ja ću poštovat državne tajne - dotad ...

 A kako to država ne poštuje tvoju privatnost, Mr Paranoia man?

 

Najbolji su mi ovi koji uleću s vizijom nekih velikih teorija zavjere, kakvih, čega, tko? I o kojoj državi uopće govorimo, Americi, Hrvatskoj? Pa to je kao da upoređujemo slona i točku nacrtanu tupom olovkom.

 

Država je sranje i ne poštuje te, to je svakako točno, ali to se ne očituje tako da ti netko uđe u Inbox i objavi cijeli njegov sadržaj na webu. Nepoštovanje države se očituje na način da ti uzimaju ogromnu lovu kroz poreze i troše na pi**arije.

 

Postoje načini da se boriš protiv toga, ali taj način nije da uzmeš 100.000 mailova koje šalju zaposlenici, na primjer, ministarstva financija, i objaviš ih.

Činjenica da država svakom građanu uzme otisak prsta sa 16 godina je recimo u SAD ili UK nezamisliva, činjenica je da si obavezan prijavit svaku promjenu adrese državi je narušavanje mog prava da živim gdje hoću - npr - recimo kad sam išao na tehnički pregled iz nekog meni nepoznatog razloga mi je fotografirano auto itd itd

13 godina
offline
Tresla se brda, rodio se Leak

Mislim da će ove objave dati potvrdu nama "malima" o tome tko to vodi državu. Što je sve spreman napraviti za jedno slikanje s predsjednikom USA (vidi Pahora, kod nas bi to trebalo biti i gore).

 

Ove objave također pokazuju da državni aparat, bilo koje države, propušta na sve strane. Država koja ne zna štiti i ne štiti, ono što bi trebalo biti zaštićeno, i treba doživjeti nešto ovako. Što se tiče filtriranja, u ime i za nekoga, totalno sam protiv jer se gubi cijela slika. Smisao cijelog ovog čina je pokazati tko i s kakvim podacima donosi odluke i što je sve spreman učiniti kako bi ostao u sedlu.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Tresla se brda, rodio se Leak

Oleže, ne moram ni čitati kolumnu, dovoljno je da pročitam podnaslov na naslovnici BOL-a da bih se u potpunosti složio s tobom. Olega za preCjednika! {#}

 

edit:

 

Sad, kad sam i pročitao kolumnu, mogu samo "zlatnim slovima uklesati u stijenu" cijelu kolumnu i poantu iste. Iako ju zapravo mogu prepisati "kredom u dimnjak", eto kakvo nam je društvo danas, ne sam nama u Hrvatskoj, nego kakva je i u kojem smjeru ide civilizacija. Ipak, ljudi kao Oleg su tu da nam barem povremeno rastjeraju oblake i vrate osmjeh na lice i sjaj u oči (hhmm...), no dosta pjesništva... jer Kiklop je, a spominjan je u BUG-u, valjda već prošao za tekuću godinu...

A legend says that Chuck Norris was intended to be included as a wonder/unit in Civ4 but was removed due to a seemingly irreparable bug that allowed his creator to defeat UN in less than one turn.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.12.2010 13:18 (Leprechaun).
Moj PC  
0 6 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Tresla se brda, rodio se Leak

Diplomatsko osoblje imenuje vlast koju su na izborima postavili birači i ta vlast se scrpi iz volje ljudi. A birači imaju pravo znati što ti ljudi su postavili na određena mjesta i, u krajnjoj liniji plaćaju, rade i kako rade. To što oni sami sebi određuju koji su dokumenti tajni, a koji ne, mogu okačiti mački o rep, jer sami sustavno zloupotrebljavaju ovlast stavljajući oznake tajnosti na svakakve dokumente, trpajući ih pod nekakvu "zaštitu državnih interesa". U sustavu u kojem nominalno javnost ima pravo uvida u javne dokumente, a u stvarnosti se to pretvara u hod po trnju, i ovakav "lopovski" način prikupljanja i objave podataka je vjerojatno jedini mogući. A što se tiče važnosti pojedinih podataka, tko može odlučiti što je bitno, a što ne? Da je WL sam napravio filtar, po čemu bi se razlikovao od diplomatskih mehanizama koji arbitrarno odlučuju što je bitno, tajno ili apsolutno nužno za zaštitu interesa države? Prodaja atomske bombe? dopuštanje korištenja teritorija za CIA-ine protuustavne aktivnosti? kupovanje poklona ljubavnici o trošku poreznih obveznika? to što smo Americi totalno nebitni?

Što da vlada stavi oznaku tajnosti na proračun? Da li bi imali pravo doći do podataka bez obzira na stredstva?

iddqd
 
6 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Zli Luđak kaže...
Drago kaže...

Dakle, imamo jednog hrabrog ili ludog, ili hrabrog i ludog tipa kojemu svi već "sapunjaju dasku", a koji objavljuje ono što bi trebali raditi dosadni novinari današnjice, prvo "embeddani" u američke invazijske snage u Iraku, a sada embeddani u sam otvor za ekspulziju neprobavljivih tvari Pentagona i dobijemo mišljenje da - ne valja to što radi?

 

Kriv je što nije sam pročešljao tisuće dokumenata i izvadio sočne i zanimljive detalje, već je ostavio taj posao - gasp! - urednicima nekih novina?

 

Čekaj - zar nisu urednici ti koji bi trebali upravo iz te gomile svačega izvući ono bitno? Zar bi WikiLeaks i njegov "tata" trebao biti predfiltar koji bi olakšavao njihov posao? 

 Koliko sam ja shvatio, WikiLeaks je sam preuzeo biti "taj predfiltar", odnosno nekakav watchdog. Ako nema predfiltra, nego se jednostavno odnekud ukrade, ili od lopova dobije 200.000 poruka koje objaviš, onda nisi ni watchdog, ni predfiltar nego obična banda hackera koja provaljuje u tuđe accounte i objavljuje mailove. Zašto bi onda uživao zaštitu rezerviranu za novinare, umjesto išao u zatvor kao hacker?

 

Ne zagovaram da se lika zatvori, daleko od toga, ali ovo zadnje što je objavio nije ni novinarstvo, ni "watchdog-izam" nego obična provala u Inboxe. I nije da ne valja sve što radi, ali ovo zadnje ne valja i to treba reći.

 

Danas tako mogu objaviti moj ili tvoj inbox pod egidom da "javnost ima pravo znati". Nema pravo znati. Ima pravo znati ako sklapamo atomsku bombu, ali nema pravo znati što pišemo o nekim ljudima iza njihovih leđa, ako smo odabrali da pišemo iza njihovih leđa. Nema pravo gledati stotine tisuća naših svakodnevnih trivijalnosti da bi na temelju toga "izgradila sliku" o nama. To što se zove uzvišenim "izgrađivanjem slike" običan je voajerizam. Tako smo svi mogli "izgraditi sliku" preko Pukijevih SMS-ova, ukradenih mrtvome čovjeku. Bio je to samo lijep naziv za krađu od leša i zavirivanje u privatnost koja sa atentatom nije imala veze.

 

 

 

 

Krivo si shvatio, a watchdog i (pred)filtar nisu sinonimi kako ti to misliš. Watchdog jer riječ samo označava udrugu koja štiti nečija prava (potrošača, kupaca računalne opreme, dojilja nerotkinja, ekspatriranih Romulanaca...). Ja ne tvrdim da je WikiLeaks ni predfiltar ni Watchdog, a nisam vidio da to itko tvrdi. Ti tvrdiš da je trebao filtrirati informacije. 

 

Ovo s "krađom" dokumenata  je smiješno i gotovo je nevjerojatno da ti, koji primaš plaću radeći u novinama, ne vidiš koliko je bizaran tvoj argument posebice iz tvoje pozicije. Posao novinara je da "kradu" takve informacije koje im oni na poziciji moći, pokvareni i prijetvorni, odbijaju dati. Ne znam da li se WikiLeaks predstavlja kao novinska stranica, ali svakako je izvor. Ti bi kao novinar trebao zastupati stav da se izvor informacija, ako nisu dezinformacije, treba po svaku cijenu ZAŠTITITI. Umjesto toga, iz nekog meni posve neshvatljivog razloga ti bi satro tipa koji objavljuje informacije koje zorno pokazuju da postoji golema, suštinska diskrepancija između javno objavljenih stavova vlada i organizacija i stvarnog djelovanja i mišljenja. WTF? Zato jer nema iskaznicu HND-a koju, usput za one koji to ne znaju, može s lakoćom dobiti svatko tko se par puta pojavio u impresumu bilo kojih novina i tko plati godišnju članarinu.

 

Primjerice, ti bi štitio idiota Gorana Vugrinca koji objavljuje tekstove bez glave i repa na JL-u, o Baba Vangi i tko ga je kome metnuo, ali ne i tipa koji riskira glavu da dođe do stvarnih informacija? Jer je "bloger"? 

 

 

Kakva "provala u inboxe"? Kako doći do informacija koje ti oni s pozicije vlasti sustavno odbijaju dati i otvoreno ti lažu? Kako bi trebao funkcionirati društveno svjestan i angažiran netko? Poslati mail sa zahtjevom za komentar, pa ako ga odbiju - nikom ništa, plaćica ionako stiže? To je uzor novinarstva i društvenog angažmana? Meni nije. 

 

Kažeš: "Danas tako mogu objaviti moj ili tvoj inbox pod egidom da "javnost ima pravo znati". Nema pravo znati ."

 

Prvo, naravno da jedno nema veze s drugim, pa tako Wikileaks ne namjerava objaviti  inbox moga sina, moga brata ili bilo koga čiji inbox država zapravo lako može špijunirati, i to preko svojih specijaliziranih službi i čini. Nije isto privatna prepiska i službena prepiska. Da li je moguće da to ne razumiješ ili se samo praviš?

 

To da javnost "nema pravo znati", jednostavno nije točno. Privatne i osobne stvari nema nikakvo pravo znati. Službenu komunikaciju itekako ima pravo znati, posebice ako su fakti posve različiti od javno deklariranih načela. Ja mislim da imam pravo znati što rade oni koje ja plaćam iz poreza. Ako misliš da nemaš pravo znati, što si onda čitao to? Malo licemjerno?

 

 

"Ima pravo znati ako sklapamo atomsku bombu, ali nema pravo znati što pišemo o nekim ljudima iza njihovih leđa, ako smo odabrali da pišemo iza njihovih leđa. "

 

 

Da, kada bi to bila prepiska Nives Faranhajt sa svojim štemerom, onda uistinu ne bismo imali pravo znati, kao što ni objava Pukanićevih SMS-ova nema nikakvog smisla.
Ovdje se ne radi ni o kakvim privatnim dopisima tko je koga uz tarabu, već o službenim dokumentima koji govore o razmjerima laganja narodu onih odabranih "da služe narodu" (jer u demokraciji je svaka vlast navodno služenje narodu koji ju je odabrao).
Da li je moguće da ne vidiš razliku između privatnog i službenog? Ako ne, prestani smjesta čitati transkripte. 
This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.12.2010 13:16 (Drago).
15 godina
neaktivan
offline
Tresla se brda, rodio se Leak

Uvijek me nanovo začude biseri koji u svemu vide zavjere ,pogotovo danas ,kad sa dva - tri klika mišem možeš saznat skoro sve o pojedinoj osobi

,i to ne zbog špijuniranja neke tajne službe ,nego zato jel je sama ta osoba stavila svoje privatne podatke na uvid svima!!

 

Svako pametan zna da je ovo ,šta je izašlo ,jednostavno praksa u svim državama i jedini koji se sad tome čude i laju su razne političke kreature

 

 
,koje su mnogo opasnije od amerikanaca i ovoga što je sad izašlo.

 

Ili ,dovoljno je samo pogledati u susjedno dvorište ,gdje je jedan bivši premijer

 

 

 

,do grla u aferama jedva dočekao da se malo skrene pažnja s njegovih nestašluka!!

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.12.2010 13:21 (kizo2703).
Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Zli Luđak kaže...

 

Država je sranje i ne poštuje te, to je svakako točno, ali to se ne očituje tako da ti netko uđe u Inbox i objavi cijeli njegov sadržaj na webu.

 

 

Ne, država takve stvari ne radi, iako vjerojatno za takvo što ima ovlasti - a i da nema, može se lako izvući s kršenjem zakona, barem kod nas. Nisu li Amerikanci sa zakonima poput Patriot Acta omogućili upravo takve stvari FBI-u i sličnim organima, a sve pod izlikom otkrivanja terorista?

Kako znaš da nitko iz MUP-a nema mogućnost čitanja tvojih mailova? 

Ako i nemaju tehničku infrastrukturu za takvo što, MUP ti lako može zaplijeniti računalo pod izlikom da traže dječju pornografiju ili nešto slično i onda ti čitati mailove do mile volje.

A kad država ima ovlasti da nama radi takve stvari, onda mi je drago kad vidim da netko iste stvari radi njima.

16 godina
moderator
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak

Naravno da postoji razlika privatnog i sluzbenog. Medjutim, diplomacija nije posao javnog sluzbenika na salteru, vec, efektivno, posao gdje ti nekog placas da bi on vjesto lagao i muljao za tvoje drzavne interese. Americki diplomati nisu i ne trebaju biti sveci - nije da ih ja nesto osobito branim ili da me briga, ali takva im je definicija posla. Da sutra svi umru tesko da bih suzu pustio, ali da im netko kopa po mailovima i otkriva "velike istine" na temelju toga sto je ambasador Pero kazao drzavnom tajniku Anti mi je svejedno glupo.

 

I onda se netko cudom cudi da ti ljudi, kojima je muljanje jezgreni dio posla - gle cuda - muljaju i lazu! Big fucking deal.

 

I jos nesto, koliko sam ja citao ovaj zadnji paket Leaksa, a priznajem da nisam citao mnogo, jer je to ipak stotina tisuca dokumenata, mene je iznenadilo koliko je tu zapravo malo muljanja i serovanja, iskreno kazem da sam ocekivao i mnogo vise, znajuci od koga dolazi.

 

Nisu mi jasne ove tvoje imputacije da bi stitio Vugrineca i clanove HND-a kad dobro znas da ne bi vec bi im surovo sudio i domacim madijima masovno ukidao koncesije, koje zlorabe, i prava izlazenja. Novinarstvo povlaci odgovornost. WikiLeaks je rulja koja misli da tu odgovornost moze zaobici, a ne ja. 

Heroj a ne zločinac
16 godina
moderator
online
RE: Tresla se brda, rodio se Leak

Pa za što je konkretno WikiLeaks "odgovoran"? Zato što je većina dokumenata dosadna? Zato jer su objavili dokumente koji pokazuju da državne službe lažu i muljaju? Nešto treće?

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Tresla se brda, rodio se Leak

kako god da bilo... glavno da curi! cekamo bankarske tajne. 

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Zli Luđak kaže...

Naravno da postoji razlika privatnog i sluzbenog. Medjutim, diplomacija nije posao javnog sluzbenika na salteru, vec, efektivno, posao gdje ti nekog placas da bi on vjesto lagao i muljao za tvoje drzavne interese. Americki diplomati nisu i ne trebaju biti sveci - nije da ih ja nesto osobito branim ili da me briga, ali takva im je definicija posla. Da sutra svi umru tesko da bih suzu pustio, ali da im netko kopa po mailovima i otkriva "velike istine" na temelju toga sto je ambasador Pero kazao drzavnom tajniku Anti mi je svejedno glupo.

 

I onda se netko cudom cudi da ti ljudi, kojima je muljanje jezgreni dio posla - gle cuda - muljaju i lazu! Big fucking deal.

 

I jos nesto, koliko sam ja citao ovaj zadnji paket Leaksa, a priznajem da nisam citao mnogo, jer je to ipak stotina tisuca dokumenata, mene je iznenadilo koliko je tu zapravo malo muljanja i serovanja, iskreno kazem da sam ocekivao i mnogo vise, znajuci od koga dolazi.

 

Nisu mi jasne ove tvoje imputacije da bi stitio Vugrineca i clanove HND-a kad dobro znas da ne bi vec bi im surovo sudio i domacim madijima masovno ukidao koncesije, koje zlorabe, i prava izlazenja. Novinarstvo povlaci odgovornost. WikiLeaks je rulja koja misli da tu odgovornost moze zaobici, a ne ja. 

Hehe, dobro da nisi rekao da je posao političara (u koje spadaju diplomati) da muljaju, lažu itd.

 

Ako svi razmišljaju isto kao i ti, da je posao diplomata, da muljaju, lažu itd, nije niti čudo da nam je država politički u k... kako jest.

 

Nažalost očekivao sam od tebe više, da ćeš braniti "internetskog liberatora informacija" umjesto da mu se smiješ. Meni su neke od informacija koje su procurile čak i bile zanimljive, bez obzira da su to bili mail-ovi. Sad je problem što su to naši novinari samo iskopirali, umjesto da naprave neki kvalitetni sadržaj iz toga.

 

Ali u državi u kojoj su "Severinine gaćice" vrhunac novinarskog dostignuća i vijest za naslovnicu, niti ne očekujem nešto više.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.12.2010 13:45 (dado2202).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
skank666 kaže...

kako god da bilo... glavno da curi! cekamo bankarske tajne. 

 

e to te ja pitam :D

16 godina
moderator
offline
RE: Tresla se brda, rodio se Leak
Drago kaže...

Pa za što je konkretno WikiLeaks "odgovoran"? Zato što je većina dokumenata dosadna? Zato jer su objavili dokumente koji pokazuju da državne službe lažu i muljaju? Nešto treće?

 Ometaju ljude u poslu. Diplomacija je posao uz ostalo i laganja i muljanja. I ti sad fino lazes i muljas radeci svoj posao, a netko ti objavi mailove i misli da je otkrivanjem tvog laganja i muljanja ucinio bog zna sto.

 

Jedna je stvar traljavog slaganja npr drzavnog budzeta, a druga laganje na mjestu gdje je laganje prednost.

 

OK, ovo je uzasno pojednostavljena spika, ali nadam se da se shvaca bit.

 

Meni je nevjerojatno da ima ljudi koji se cudom cude sto je americki ambasador negdje jednu stvar rekao osobi A a drugu osobi B. Pa ono, to mu je posao! Sta u facu treba reci Putinu sto misli o ruskim oligarsima? Ili ga pustite da radi posao diplomatskog muljanja kako najbolje zna bez da mu objavljujete mailove, ili ajmo srusiti cijeli sustav tzv demokracije i graditi nesto iznova. (Ja sam "za" BTW)

 

Ili OK, ajmo se onda sloziti da je bas ovo sto radi WL optimalan nacin kontrole drzavnih sluzbenika. Hoce li onda biti neobicno kad se npr americki ambasador pojavi kod Predsjednika Kine a ovaj mu kaze "LOL STFU n00b, citao sam sve o tvom serovanju na interwebzu" I ajd sad ti tako radi...

Heroj a ne zločinac
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice