Bojno polje Fukushima I

poruka: 211
|
čitano: 63.891
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bojno polje Fukushima I".
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Commodore kaže...

 

1. kratkorocno

2. kad vec dajes usporedbu s auto industrijom nadam se da si svjesan kako je najpouzdaniji i po mnogima najbolji proizvodjac automobila na svijetu Toyota. Kako i za Toyotu vazi ono "shit happens".

Koliko god rizik mal bio, posljedice su ogromne i  moguce nepopravljive. Nezahvalno se u ovim procjenama oslanjati na statistiku jer svakom novom nuklearkom i svakim novim danom opasnost eksponencijalno raste. 

 

Šta "kratkoročno"? Efekt puknuća brane? Nemaš pojma. 

 

Windscale je imao kratkoročan efekt - puknuća brane su katastrofe koje mijenjaju čitave krajolike. Čak i mali optpadni bazen tvornice aluminija koji se izlio praktički je trajno uništio okolna sela i polja. 

 

Ova diskusija postaje besmislena. Umjesto da pitaš što ne znaš, ti postavljaš tvrdnje, sve redom izvučene iz prsta. Pročitaj o Windscaleu, Černobilu, upiši u Google "dam disasters" itd. 

 

Daješ nekakve tvrdnje o stvarima o kojima se nisi potrudio ni proguglati, a kamoli da imaš neko dublje znanje. 

 

 

This space for rent!
14 godina
protjeran
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...
Commodore kaže...

Zasto mislis da su potrebne? Hrvatska nema nikakav prirast stanovnistva, rast industrije ili neki drugi oblik povecanja potraznje koji bi se morao zadovoljiti novim kapacitetima. Jedan odgovoran odnos prema elektricnoj energiji mogao bi i eliminirati sadasnju potrebu za uvozom.

 

A frazetina... 

 

Sjediš tu, pred računalom u kasnu noć, tipkaš i govoriš o "odgovornom odnosu prema električnoj energiji" - {#}.

 

Što je to? Pa idi onda spavat s kokoškama čim zađe sunce i budi aktivan samo na dnevnom svjetlu, a grij se na drva koja sam nasječeš sjekiricom u šumi. 

 

Energetske potrebe i potrošnja neprestance rastu, a to što su nam uništili industriju ne znači da je nećemo ponovo graditi ili da ćemo iz tuge i očaja trošiti sve manje energije i svjesno ići suprotno svim trendovima.

E, sad si me ulovio :)

Sjedim tu (tj. lezim) zato jer imam upalu uha i prelezat cu mislim jos koji dan. Da svi u susjedstvu, ili u drzavi trenutno trose struje ko moje kucanstvo mogli bi se pokriti sa par vjetrenjaca. Odgovornost prema potrosnji energije, vode, oneciscavanju i sl. je kod mene normalna stvar koju prenosim dalje. Neki me ljudi cak smatraju cudakom po tom pitanju.

Ovaj suzivot s kokoskama i nije losa ideja. Znam neke ljude koji su otisli tim putem i vjeruj mi da su uglavnom sretni i zadovoljni, a to je ono najbitnije prije nego zaspis. Ne bi bilo u redu prema gostu na forumu da ova rasprava sad krene tim  pravcem. Uglavnom, ono sto moderan nacin zivota ljudima najvise donosi je depresija kao najcesca bolest danasnjice. Sad ce tebi ovo zvucati ko zajebancija, ali ja stvarno nista ne bi imao protiv da ujutro na posao odem na konju. Istina da mi je posao vezan uz racunala no mogao bi ga raditi na old fashion way ili bi radio nesto drugo.

14 godina
protjeran
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
pinkskin kaže...

Kad već spominješ toyotu, dokazali su da su za nekontrolirano ubrzanje auta najviše krivi korisnici, a to su iskoristile USA auto industrije da napušu situaciju.

Posto vozim Toyotu, moram ti reci da mi poziv na vanredni servis nije uputila americka auto industrija niti je isprika u pozivu bila zbog greske koju bi ja mogao napraviti u voznji.

14 godina
protjeran
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...
Commodore kaže...

 

1. kratkorocno

2. kad vec dajes usporedbu s auto industrijom nadam se da si svjesan kako je najpouzdaniji i po mnogima najbolji proizvodjac automobila na svijetu Toyota. Kako i za Toyotu vazi ono "shit happens".

Koliko god rizik mal bio, posljedice su ogromne i  moguce nepopravljive. Nezahvalno se u ovim procjenama oslanjati na statistiku jer svakom novom nuklearkom i svakim novim danom opasnost eksponencijalno raste. 

 

Šta "kratkoročno"? Efekt puknuća brane? Nemaš pojma. 

 

Windscale je imao kratkoročan efekt - puknuća brane su katastrofe koje mijenjaju čitave krajolike. Čak i mali optpadni bazen tvornice aluminija koji se izlio praktički je trajno uništio okolna sela i polja. 

 

Ova diskusija postaje besmislena. Umjesto da pitaš što ne znaš, ti postavljaš tvrdnje, sve redom izvučene iz prsta. Pročitaj o Windscaleu, Černobilu, upiši u Google "dam disasters" itd. 

 

Daješ nekakve tvrdnje o stvarima o kojima se nisi potrudio ni proguglati, a kamoli da imaš neko dublje znanje. 

 

 

Mislim da sam jasno napisao da su hidroelektrane najgori narusavatelji okolisa. I bez pucanja brana. No kad se sve zbroji, po mom misljenju, najoptimalniji izbor. Da ne postoji rizik, nuklearne elektrane bi bile prvi i jedini izbor jer vjetrenjace, valovi i sl. ne mogu proizvesti dovoljno struje a i takvi izvori imaju utjecaja na okolis. 

16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Commodore kaže...
 Uglavnom, ono sto moderan nacin zivota ljudima najvise donosi je depresija kao najcesca bolest danasnjice. Sad ce tebi ovo zvucati ko zajebancija, ali ja stvarno nista ne bi imao protiv da ujutro na posao odem na konju. Istina da mi je posao vezan uz racunala no mogao bi ga raditi na old fashion way ili bi radio nesto drugo.

 

Jelda - pa i ja bih rado bio Clint Eastwood/Jossie Wales, ali da nitko ne puca na mene već samo da sam baja na golemom konju i da imam pristup Intenetu 24/7. 

 

Ali izgleda da jedno ne ide uz drugo...{#}

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2011 0:15 (Drago).
14 godina
protjeran
offline
Bojno polje Fukushima I

i tako ode tema u 3pm...

 

moderator di je? da udjeli zasluznima po kartonceka... ah dobro je, tu je spama{#}{#}

 

p.s brijem da sad meni ne gine jedan{#}

-To Start Press Any Key. A gdje je ANY tipka?-
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2011 0:22 (dado8).
Moj PC  
10 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...
Jelda - pa i ja bih rado bio Clint Eastwood/Jossie Wales, ali da nitko ne puca na mene već samo da sam baja na golemom konju i da imam pristup Intenetu 24/7. 

 

Ali izgleda da jedno ne ide uz drugo...{#}

Pa nabavi si kojeg lipicanca {#}, vidiš da su i jadnim konjekima uzeli, pa jedva da i za hranu imaju{#}.

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Ja ti se bojim te goleme zvjeradi, da budem iskren. Draži su mi tovari...

 

 

This space for rent!
14 godina
protjeran
offline
Bojno polje Fukushima I

Ma ne, ja bi bio obican stocar na konju ili magarcu, a internet bi nekako i prebolio ako bi stednja isla tako daleko. Posto sam svjesan da tako nece ici i da sam ne mogu nista promijeniti, mogu jedino zamoliti gospodina iz nuklearnog drustva da puno, puno puta izmjere prije nego sto pilaju. Da, ako se vec mora, daju sve od sebe da moj sin normalno zivi. I najvise od svega, da traze alternativu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Commodore kaže...

Nezahvalno se u ovim procjenama oslanjati na statistiku jer svakom novom nuklearkom i svakim novim danom opasnost eksponencijalno raste.

Nezahvalno se oslanjati na statistiku, a rast opasnosti je statistički podatak? Rast nije eksponencijalan već linearan: opasnost po elektrani * broj elektrana. Međutim, kako se sa svakom ugrađenom elektranom povećava iskustvo, rade se novi mehanizmi zaštite i sl. opasnost po elektrani se smanjuje, pa je ukupan rast čak i blaži od linearnog. Jednostavno ne mogu vjerovati koliko si toga uspio ubacit u jednu rečenicu: besmislena fraza, pa izjava koja je kontradiktora toj fazi, a uz to je još i paušalna, preuveličana procjena u svrhu strašenja.

 

Što se poziva na servis tiće, nije da kvar ne postoji, već je mogućnost ozbiljnih posljedica situacije u koju te kvar može dovesti ovisan o tvojoj reakciji. To znaći da predstavlja neku opasnost, ali daleko manju nego je predstavljena. S druge strane, ne laje pas radi sela, već radi sebe. Da kvar nije postojao ili da se radilo o izoliranom incidentu koji bi možda mogao ponoviti u nekim specifičnim okolnostima, Toyota bi više izgubila zbog pada imiđa i mogućih tužbi nego sa servisiranjem vozila, a ovako su se ispričali, popravili i vratili povjerenje korisnika.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
protjeran
offline
Bojno polje Fukushima I

Zato sam i napisao da se nezahvalno oslanjati na statistiku. S jedne strane povecavaju se sigurnosni mehanizmi prema predvidjenim opasnostima dok s druge strane realnost postaju situacije koje ranije nisu predvidjene. Vjerujem da su japanci mogli predvidjeti ovaj scenarij da bi elektrane bile spremne na njega. 

 

Neko je ranije spomenuo elektranu u okolici Zg koja bi bila hladjena Savom. Prepostavljam da bi se u studiju sigurnosti uvrstila mogucnost da Sava jedan dan iznenada prestane teci kroz Zg? Ne bi bilo prvi put u povijesti da neka rijeka zbog potresa  promijeni tok ili ponre.

 

Za Toyotu si u pravu. Nakon svih ovih dogadjanja jos vise povjerenja imam u njih. Dok mi sa 150 ne otpadne tocak :)

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Sa fuzijom je od uvijek bilo otprilike za 20 godina, a danas bez obzira na jako puno novca, još više ideja, sigurno ne prije 20 godina demonstracija. Mislim da treba hvaliti fuziju ali držati se fisije.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Na kraju cemo preskociti fuziju i prijeci direktno na materijsko-antimaterijske reaktore:P
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Valja imati na umu da od ovih 18% el. en. iz obnovljivih najveći dio (~15%) dolazi iz hidro. Dakle samo ~3% ukupne svjetske proizvodnje el. en. dolazi iz ostalih obnovljivih izvora (vjetar, sunce, geotermalna, biomasa i ostalo). Mislim da ljudi općenito podcjenjuju to da uz ovakvo stanje udjela pojedinih izvora transformacija strukture proizvodnje el. en. ne ide preko noći (da o cijeni i ne govorimo).

13 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Korištenje energije Sunca za proizvodnju električne energije u termoelektranama je značajno naprednije i ekonomičnije od fotonapona. Efikasnost je duplo manja od one u NE i ograničenje je da se one mogu koristiti samo u podnebljima gdje je udio direktne komponente Sunčeva zračenja dovoljno velik. Kod nas na moru bi to išlo, ali tu u Zagrebu ne baš. Trend je značajan porast ovih elektrana (posebno SAD i Španjolska). Trenutno ih ima skoro 700 MW, a u izgradnji je još 2000 MW. Za razliku od fotonaponskih ove elektrane imaju određenu inerciju tako da su manje osjetljive na promjene Sunčeva zračenja od fotonaponskih. Dodatno se kod njih mogu napraviti spremnici topline i tako omogućiti da rade i kada nema Sunca. 
Problem je da u Njemačkoj za to nema uvjeta i da ljudi jednostavno vole fotonapon. Računala se centraliziraju i sele u 'oblak', a dosta ljudi misli da proizvodnja el. en. treba ići u decentralizaciju i da svatko sebi proizvodi. Meni je to razumljivo u nerazvijenim i udaljenim krajevima, ali u gusto naseljenim mjestima uz danas tako veliku cijenu to nema smisla. 
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Kada se Krško gradio onda je jedan od uvjeta bio da naša industrija bude značajno uključena i to je bila velika dodatna ekonomska korist. Također su se već od početka rada NE Krško u sve sigurnosne analize uključivali ljudi iz Slovenije i Hrvatske i tako pokupili znanje. Zahvaljujući tome sada u Hrvatskoj ima ljudi koji stvarno nešto znaju o nuklearnoj energiji. Nije kod nas baš sve tako kao ti stanovi.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

G. Zdenko, imam jedno pitanje za Vas.

Na stranu financijski aspekt svega (gubitak investicije, mogucnost ponovnoga koristenja/pokretanja NE Fukushima etc), gledano iz kuta kontrole i suzbijanja/rjesavanja problema da li je "opcija betona" bila rjesenje situacije od dana 0?

 

Freedom, morality, and the human dignity of the individual consists precisely in this; that he does good not because he is forced to do so, but because he freely conceives it, wants it and loves it.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Kao i uvijek u komunikaciji ljudi (a posebno na forumima) stvar je u definiciji pojmova. Za mene "nuklearni lobi" znači da je profesor profesionalno, dakle i interesno povezan sa nuklearnom tehnologijom, što sam shvatio iz njegovog posta). Lobiranje može, ali i ne mora biti vezano sa materijalnim probicima, može ali i ne mora biti moralno upitno. Nije mi ni u primisli bilo ocjenjivati profesorov moralni integritet, prvi put sam se susreo sa njegovim imenom. Ako sam krivo i shvaćen, izvinjavam se, ali profesoru.

Slična stvar i za Balkan (ili balkan). Mislim da je jasno da ga nisam upotrijebio kao geografski pojam (usput, geografi smatraju i Sloveniju dijelom Balkana). Da bih vam bolje približio pojam balkanizma: vaš post miriši na balkan, pa makar ga napisao i Parižanin.

Idemo dalje... Sve što ste niže naveli velike su objede prema meni i kraju iz kojeg dolazim. Zovem se Zoran Vejmelka, stanujem u ulici Ivana Meštrovića 27 u Zadru, a telefon mi je 098 843 200.

Sada je ovo moj već drugi post.

A profesoru, i vama, ponovo savjet iz prvog posta, šutite još neko vrijeme. Bilo koji komentar je manje produktivan u ovom trenutku. Gledano sa stanovišta nuklearnog laika, kao šro sam ja i još 4.000.000 sugrađana, koje će možda netko na referendumu pitati da se izjasne pro ili kontra nuklearke, tj ako tada više ne budemo na balkanu.

16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Zorane, a meni tvoj post miriši na isprazno dociranje provincijalca kojemu je etiketiranje svojih sugrađana "Balkancima" (ili sada "balkancima" - gdje je ovo valjda karakterna osobina koju u svom rječniku koristiš da bi neistomišljenike eliminirao iz bilo kakve rasprave?) - način da "poentira". Lijepo je tako geografsku odrednicu pod koju i sam spadaš "preurediti" da znači niskost karaktera onog drugog, i sebe onda isključiti iz toga - to je valjda "nad-balkanski" i "ne-balkanski"? 

 

Problem je, Zorane, što je to etiketiranje, a etiketiranje je isprazno od sadržaja u diskusiji - ili si ovdje došao iznijeti svoje mišljenje i podijelite ga s drugima da čuješ što oni misle, ili si došao masirati svoj ego praveći se "nad-balkancem"? 

 

Meni se čini da se radi o ovom zadnjemu - nastupio si svisoka tražeći od Zdenka da"zašuti", da ti slučajno ne bi odgovorio na tvoje etiketiranje - "dio nuklearnog lobija" koji onda kad ne možeš definirati koji je to "lobi" u ovoj poštanskoj marki od države redefiniraš kao "profesionalno, dakle interesno povezan s tehnologijom".

 

Naravno da je Zdenko profesionalno povezan s tehnologijom, to mu je struka, ali profesionalno i interesno nisu jedno te isto, kako pokvareno pokušavaš progurati, niti je profesionalna "povezanost s tehnologijom" jednaka lobiranju. Zdenko je k tome objasnio da je povezan profesionalno općenito s elektroenergetikom uključivši i obnovljive izvore, a to što si ti "pretpostavio" samo znači ono što je bila jasno iz prvog čitanja tvog posta - da nemaš pojma o kome se radi niti o čemu se radi, ali bi svejedno pljucnuo, usput zatraživši da se netko slučajno ne usudi odgovoriti ti. 

 

Ukratko, nisi odgovorio niti na jedno moje pitanje, ni o tome koji je to " nuklearni lobi" kod nas, jer takvo što i ne postoji, što znaju svi koji se potrude potrošiti koji dan na upoznavanje te materije, osim Branke-Škrinje i ovakvih provincijalaca koji se napajaju s njenih izvora. 

 

Također nisi objasnio gdje ga konkretni tekstovi "demantiraju", jer oni to, naravno, ne rade. 

 

Na koncu, idiotsku tvrdnju  o tome kakvi su Balkanci (koje si tada pisao tada velikim slovom - valjda se još nisi dosjetio pretvoriti to u karakternu osobinu?) u odnosu na Japance nisi i dalje obrazložio. Balkancima ili balkancima se još uvijek nije dogodio niti jedan nuklearni incident ni izbliza nalik Fukushimi. Kako to objašnjavaš?

 

Ukratko, sve kritike na tvoj prvi post još uvijek stoje jer nisi argumentirao niti jednu svoju tvrdnju.

 

Umjesto toga u maniru provincijalca koji dijeli okolo moralne i tehničke packe i razumije se u sve čega se dotakne, jer ima nedefiniranu "tehničku naobrazbu" (zanima me koji stupanj, posebice u odnosu na autora Osobnog stava), odlučio si se izvući iz potrebe za argumentacijom svojih tvrdnji "balkaniziranjem" onih koji se s njima ne slažu.

 

Ti, naravno, imaš pravo na svoje mišljenje, ali isto tako i drugi imaju pravo, posebice na forumu.

 

Kad dođeš ovamo, na forum, koji je mjesto diskusije, i izneseš svoj ničim potrkijepljeni stav uz trenutni zahtjev da onaj drugi zašuti, ne ponašaš se kao tvoj (valjda idealni iz nekog razloga)"Parižanin". Dapače, začepio bi drugima gubicu na mjestu kojemu je isključiva svrha čuti što drugi misli.

 

Onda razmisli malo tko je Balkanac ili u tvojoj verziji - balkanac.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2011 12:45 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...

Balkancima ili balkancima se još uvijek nije dogodio niti jedan nuklearni incident ni izbliza nalik Fukushimi. Kako to objašnjavaš?

Slažem se u ostatku, ali nemoj podcjenjivati moć ovdašnjih ljudi da zaseru. Incident se nije dogodio samo zato jer nemamo nuklearnu elektranu. Slovencima se dogodio (naravno, ne nužno njihovom krivnjom). :)

16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
naxeem kaže...

Slažem se u ostatku, ali nemoj podcjenjivati moć ovdašnjih ljudi da zaseru. Incident se nije dogodio samo zato jer nemamo nuklearnu elektranu. Slovencima se dogodio (naravno, ne nužno njihovom krivnjom). :)

{#}

 

Duhovito, ali moram reći da se ništa ni izbliza nalik ovom u Japanu nije dogodilo u NE Krško. Mislim da su svi njihovi akcidenti bili INES 0, a Zdenko može to potvrditi ili povrgnuti ako mu se da. 

 

BTW, po meni izvrstan tekst na koji mi je ukazala kolegica i nekako stav vrlo sličan mojemu:

 

 

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/mar/21/pro-nuclear-japan-fukushima

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
naxeem kaže...
Drago kaže...

Balkancima ili balkancima se još uvijek nije dogodio niti jedan nuklearni incident ni izbliza nalik Fukushimi. Kako to objašnjavaš?

Slažem se u ostatku, ali nemoj podcjenjivati moć ovdašnjih ljudi da zaseru. Incident se nije dogodio samo zato jer nemamo nuklearnu elektranu. Slovencima se dogodio (naravno, ne nužno njihovom krivnjom). :)

  A i šanse da Sloveniju pogodi tsunami.. jel.. :D šala, no bio sam u posjetu NEK i imaju neku knjižurinu sa valjda svim mogućim scenarijima i što učiniti. Problem je što priroda zna izmisliti nešto nepredviđeno tu i tamo i kad pogledamo ove nuklearne nesreće uvijek se dogodilo da se poklopio baš najgori slijed događaja.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Netko je negdje na forumu već rekao, kako je u ovako važnim (i opasnim) stvarima važno gledati worse-case scenario. Ja, kad projektiram infrastrukturu za IT sustav, gledam što i kako će se događati ako se dogodi najgore: ako se raspadne RAID, ako se raspadne backup, ako je nedostupan KVM, ako se OS ne može podići, ako virus pohara i bekape i sl. - gledam kako napraviti sigurnosne mehanizme koji će štetu od najgore moguće havarije zadržati u okviru propadanja 48-satnog poslovanja, što se u nekim projektima doslovno translatira u stotine tisuća eura.

 

Mala anegdota: znaš li što mi se dogodilo na jednom? Uza sve mjere opreza, hostanje mašine u jednom od najvećih i najpoznatijih (i skupljih) podatkovnih centara, nije se ubacio virus, nisu servere napali hakeri, nisu riknuli svi diskovi, nego je eksplodiralo napajanje podatkovnog centra i doslovce raznijelo trostruku zidnu pregradu i nekoliko tisuća servera, među kojima i glavne i backup servere klijenta. Isključivo moja suluda briga za sigurnost i robusnost sustava spasila je stvar, jer sam (paranoično) replicirao cijeli bazu u četiri primjerka na servere i na vlastitu razvojnu mašinu. Kolika je bila šansa za to? Nikakva!

 

Kad su u pitanju nuklearne elektrane, ne radi se tu više samo o milijardama dolara, nego i ljudskim životima, dugotrajnoj zagađenosti okoliša kroz podzemne vode i tlo, kancerogeno zračenje koje je jednostavno opasno - zračenje se ne ispire, ne smanjuje - samo se taloži, a jednom kad se nataloži u koštanoj srži, gotovo je. U takvoj situaciji, ne znam baš koliko je lako odrediti financijsku granicu, ali ista bi trebala biti jako visoka. Činjenica je (barem tako piše) da su u slučaju Fukushime preskočene neke stvari, da se oglušilo na neka upozorenja i zabrinjavajuće pokazatelje.

 

Ja sam za nuklearne elektrane, jer smatram da su odlično rješenje uz pravilno i oprezno postupanje. Zdenko je rekao da se ide na financijski optimalna rješenja, na dovoljno. Moje je mišljenje da se u ovom slučaju ne smije tako. Trebalo bi se ponašati barem onako kako se ponašalo u zlatno doba svemirskog programa, a s novim stvarima onako kako se ponašaju "rasipni" fizičari na CERN-u. Milijarde u sigurnosti i znanosti nebi smjele biti ograničene. Koliko se moglo napraviti za sigurnost Fukushime samo za cijenu ovih 200-tinjak ispaljenih Tomahawka od sinoć?

 

Toliko.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2011 13:19 (naxeem).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Commodore kaže...
Drago kaže...
Commodore kaže...

Zasto mislis da su potrebne? Hrvatska nema nikakav prirast stanovnistva, rast industrije ili neki drugi oblik povecanja potraznje koji bi se morao zadovoljiti novim kapacitetima. Jedan odgovoran odnos prema elektricnoj energiji mogao bi i eliminirati sadasnju potrebu za uvozom.

 

A frazetina... 

 

Sjediš tu, pred računalom u kasnu noć, tipkaš i govoriš o "odgovornom odnosu prema električnoj energiji" - {#}.

 

Što je to? Pa idi onda spavat s kokoškama čim zađe sunce i budi aktivan samo na dnevnom svjetlu, a grij se na drva koja sam nasječeš sjekiricom u šumi. 

 

Energetske potrebe i potrošnja neprestance rastu, a to što su nam uništili industriju ne znači da je nećemo ponovo graditi ili da ćemo iz tuge i očaja trošiti sve manje energije i svjesno ići suprotno svim trendovima.

E, sad si me ulovio :)

Sjedim tu (tj. lezim) zato jer imam upalu uha i prelezat cu mislim jos koji dan. Da svi u susjedstvu, ili u drzavi trenutno trose struje ko moje kucanstvo mogli bi se pokriti sa par vjetrenjaca. Odgovornost prema potrosnji energije, vode, oneciscavanju i sl. je kod mene normalna stvar koju prenosim dalje. Neki me ljudi cak smatraju cudakom po tom pitanju.

Ovaj suzivot s kokoskama i nije losa ideja. Znam neke ljude koji su otisli tim putem i vjeruj mi da su uglavnom sretni i zadovoljni, a to je ono najbitnije prije nego zaspis. Ne bi bilo u redu prema gostu na forumu da ova rasprava sad krene tim  pravcem. Uglavnom, ono sto moderan nacin zivota ljudima najvise donosi je depresija kao najcesca bolest danasnjice. Sad ce tebi ovo zvucati ko zajebancija, ali ja stvarno nista ne bi imao protiv da ujutro na posao odem na konju. Istina da mi je posao vezan uz racunala no mogao bi ga raditi na old fashion way ili bi radio nesto drugo.

Još uvijek kao najčešća bolest stoje akutne respiratorne infekcije, i još dugo će tako biti...

16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
naxeem kaže...

 

 

Kad su u pitanju nuklearne elektrane, ne radi se tu više samo o milijardama dolara, nego i ljudskim životima, dugotrajnoj zagađenosti okoliša kroz podzemne vode i tlo, kancerogeno zračenje koje je jednostavno opasno - zračenje se ne ispire, ne smanjuje - samo se taloži, a jednom kad se nataloži u koštanoj srži, gotovo je. U takvoj situaciji, ne znam baš koliko je lako odrediti financijsku granicu, ali ista bi trebala biti jako visoka. Činjenica je (barem tako piše) da su u slučaju Fukushime preskočene neke stvari, da se oglušilo na neka upozorenja i zabrinjavajuće pokazatelje.

 

Ja sam za nuklearne elektrane, jer smatram da su odlično rješenje uz pravilno i oprezno postupanje. Zdenko je rekao da se ide na financijski optimalna rješenja, na dovoljno. Moje je mišljenje da se u ovom slučaju ne smije tako. Trebalo bi se ponašati barem onako kako se ponašalo u zlatno doba svemirskog programa, a s novim stvarima onako kako se ponašaju "rasipni" fizičari na CERN-u. Milijarde u sigurnosti i znanosti nebi smjele biti ograničene. Koliko se moglo napraviti za sigurnost Fukushime samo za cijenu ovih 200-tinjak ispaljenih Tomahawka od sinoć?

 

Toliko.

 

Bez želje da umanjim opasnot od zračenja, ali ovdje si malo zabrijao. Razni radioizotopi zrače različito, a karakteristika svih radioizotopa je da im se zračenje, naravno, smanjuje, a ne povećava. Nekima je vrijeme poluraspada nekoliko sekundi, nekima su to godine, nekima milijuni godina, nekima sati ili dani itd. 

 

Doza i brzina doze te radioizotop kojim si ozračen je bitna odrednica po osnovu koje se može, vrlo neprecizno, izračunati možebitni povećani kasniji rizik od raka. 

 

Zdenko je fino dao linkove na tekstove koji se time bave. 

 

Prije svega, jako se malo STVARNO znao o dugoročnom utjecaju zračenja (duljini izloženosti, jačini doze itd) na kasniju incidenciju karcinoma. Jedna od najvećih epidemioloških studija toga tipa provedana u Japanu nad preživjelima u Hiroshimi i Nagasakiju koji su bili unutar 3 km od epicentra pokazala je da je u 50 godina incidencija raka kod njih bila povećana za svega 0,5%.

 

S ekipom u Černobilu nije sprovedena nikakva smislena epidemiološka studija jer je lova koju su Rusi i Ukrajinci dobili za to od EZ pronevjerena i "nestala". 

 

Meni se čini da je strah od raka kao posljedice radijacije nesrazmjerno i neopravdano velik u odnosu na stvarne empirijske podatke koje do sada imamo, a koji su, priznajem, manjkavi. 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2011 13:40 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Bojno polje Fukushima I

Evo mene, potpunog laika za nuklearnu fiziku, Balkanca i balkanca, formalno visoko obrazovanog (ali nažalost ne tehničke struke), neslužbeno mjerene inteligencije kvocjenta 138 da objedujem ovo:

 

- kao i uvijek na ovom forumu (a valjda i na većini drugih) krene tako ekipa sa pseudointelektualnim prepucavanjima koja su osnovi - "moj je veći od tvog" ili "mogu pišati dalje od tebe", zaboravljajući poantu, te niti pokušati razumijeti "druge strane". Sve je puno nekavih argumenata, iskazivanja upućenosti u ovaj ili onaj segment ljudskog djelovanja ili prirode (kao da treba odvajati) a sve pršti i blješti kao sajam taštine i gomile frustriranih ega. I tako uvijek.

I zato čisto sumnjam da će više od 5% onih koji pročitaju ovo htjeti usvojiti kako ja smatram da bi trebalo, no ipak moram napisati sljedeće što je poziv svima da zanemare svoje male (jer su stvarno minijaturni) egiće i da vide što se događa. A događa se sljedeće:

- Čovječanstvo srlja u samouništenje jer ne vidi jednostavnu istinu - nismo dorasli baviti se - razbijanjem atoma, genetikom i svim sličnim postignućima koje smatramo "napretkom". Ne možemo nikako predvidjeti sve konzekvence našeg prtljanja po atomskom i subatomskom svijetu. Ne možemo znati ni kakve će dugoročne posljedice biti pisanja/brisanja po genetskom kodu.

Čak i Japanci, koji su, po meni, čak već na višem evolucijskom stupnju (vidim to po količini samozatajnosti, empatičnosti, organiziranosti, savjesnosti itd...), nisu bili spremni za ovakvu katastrofu (mislim samo na nuklearku) te je spriječiti, što mislite, kakve šanse ima čovječanstvo kad se priroda malo jače trzne od ovoga ? A znate da hoće ...

 

Ne sumnjam da će biti vrlo negativnih reakcija na ovaj post, no zanima me da li postoji itko tko vidi ovo što ja vidim ...

Moje velecijenjeno mišljenje sam velikodušno dao vama na čast čitanja.
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2011 14:06 (AnyDog).
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Drago, imaš problem...Čitaš iz mojih postova ono što želiš pročitati.

Zadnji put na temu Balkana: ja jesam ponosan Balkanac, masu onog što se veže na Balkan (i balkance) mi se sviđa, ono što se kolokvijalno naziva balkanizmom prezirem, a to sam ti pokušao i objasniti drugim postom, i mislim da su me drugi shvatili.

No, da se vratimo na temu: evo jedan primjer iz moje branše (QC u prehrambenoj industriji)

Prihvatljivi rizik kod proizvodnje konzervi:   opasnost od botulizma u konzervama riješava se termičkom sterilizacijom; vrijeme preživljavanja spora Clostridium botulinum je 0,1 do 0,25 minuta/121C; praktično vrijeme sterilizacije (u Hrvatskoj!) je, nećete vjerovati, 45 minuta/120C. Koliko je u Japanu, ne znam, pretpostavljam da je značajno kraće. Hoću reći, kad se procjenjivalo potrebno vrijeme komercijalne sterilizacije vodilo se računa tko će provoditi sterilizaciju, Japanci ili "provincijalci".

Hazard analysis za nuklearnu elektranu morao bi uzimati u obzir i faktor "balkanskog", a o tome nam vjerojatno profesor ima što reći. Ja se toga kao laik bojim, baš kao što se bojim da mi otpadne kotač na autu pri 150 km/h, pa zato vozim Hondu.

A jedem ćevape, jer su Balkanski!

Ovo je moj već treći post!

16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
AnyDog kaže...

 

- Čovječanstvo srlja u samouništenje jer ne vidi jednostavnu istinu - nismo dorasli baviti se - razbijanjem atoma, genetikom i svim sličnim postignućima koje smatramo "napretkom". Ne možemo nikako predvidjeti sve konzekvence našeg prtljanja po atomskom i subatomskom svijetu. 

 

 

 

Čovjek se igra Boga! Samo Bog stvara i razara!

 

{#}

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
zoranzadar kaže...

Drago, imaš problem...Čitaš iz mojih postova ono što želiš pročitati.

Zadnji put na temu Balkana: ja jesam ponosan Balkanac, masu onog što se veže na Balkan (i balkance) mi se sviđa, ono što se kolokvijalno naziva balkanizmom prezirem, a to sam ti pokušao i objasniti drugim postom, i mislim da su me drugi shvatili.

No, da se vratimo na temu: evo jedan primjer iz moje branše (QC u prehrambenoj industriji)

Prihvatljivi rizik kod proizvodnje konzervi:   opasnost od botulizma u konzervama riješava se termičkom sterilizacijom; vrijeme preživljavanja spora Clostridium botulinum je 0,1 do 0,25 minuta/121C; praktično vrijeme sterilizacije (u Hrvatskoj!) je, nećete vjerovati, 45 minuta/120C. Koliko je u Japanu, ne znam, pretpostavljam da je značajno kraće. Hoću reći, kad se procjenjivalo potrebno vrijeme komercijalne sterilizacije vodilo se računa tko će provoditi sterilizaciju, Japanci ili "provincijalci".

Hazard analysis za nuklearnu elektranu morao bi uzimati u obzir i faktor "balkanskog", a o tome nam vjerojatno profesor ima što reći. Ja se toga kao laik bojim, baš kao što se bojim da mi otpadne kotač na autu pri 150 km/h, pa zato vozim Hondu.

A jedem ćevape, jer su Balkanski!

Ovo je moj već treći post!

 

Zorane, čitam ono što si napisao i kako si napisao. Ako si mislio nešto drugo - ja to ne mogu znati jer ne čitam misli. 

 

Što se tiče redefiniranja pojmova "lobiranja" i "balkana" i to po potrebi i ad hoc.

 

Da parafraziram Samuela Johnsona: redefiniranje termina je zadnje utočište (forumskih) nitkova.

 

Podsjeća me to na forumsku seljačku "skolastiku" vjerskih manijaka (koje mi je inače zabavno čitati) gdje objašnjavajući nelogičnosti u Bibliji odjednom počnu redefinirati svaku riječ koja im ne odgovara - u Postanku im "dan" više ne znači ono što svima znači - dan, već je to nedefinirano dug vremenski period; u Novom zavjetu Isusovi braća i sestre nisu više braća i sestre već "rođaci"; mladić koji ogrnut lancunom (plahtom) istrči iz Isusove sobe više nije ogrnut lancunom već je to "toga" - itd. itd. 

 

Ja nemam neku želju tebe vrijeđati i ponižavati, ali kada kreneš sa zahtjevom da netko zašuti i to na na forumu, optužiš ga da je "lobist", a meni udijeliš da sam "balkanac" jer mi baš takav tvoj diskurs pljuckanja i začepljivanja usta ne paše - onda ili brani svoje stavove ili se ispričaj, a nemoj mi ići objašnjavati što "za tebe" znači koja riječ.

 

Što se drugog dijela posta tiče, da li je faktor "balkana" uključen u procjenu sigurnosti, valjda zna Šimić. Ali kako si mu zapovijedio da šuti, kako da ti odgovori?! {#}

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...
Prije svega, jako se malo STVARNO znao o dugoročnom utjecaju zračenja (...)

Meni se čini da je strah od raka kao posljedice radijacije nesrazmjerno i neopravdano velik u odnosu na stvarne empirijske podatke koje do sada imamo, a koji su, priznajem, manjkavi. 

Nisam mislio na raspad u zraku, nego taloženje u kostima i utjecaj na tlo, floru i faunu, dakle hranu i živi svijet, što ne možemo zanemariti. U pravu si, nemamo dobre podatke i zato je opreznost izrazito važna.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice