Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

poruka: 99
|
čitano: 13.042
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada bitovi i kiloherci postaju višak?".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Budokai kaže...

 

Ponekad se s tugom prisjetim svog bivšeg "lampaša" Fender Bassmana 70 W i proklinjem dan kad sam prodao to pojačalo. {#}

 

Imao sam poslije nekoliko vrhunskih tranzistoraca, no taj vodeni, duboki, lepršajući zvuk koji je izlazio iz tog pojačala je neponovljiv. Još ubodeš Fender Jazz bass s kraja 70-ih, podesiš midl, trebl i bas na sredinu i udri baja.

U kojoj god garaži, dvorani, sali svirao, bila ona drvena, betonska, keramička zvuk je uvijek kvalitetan, ne trebaju ti na pojačalu moderni kompresori, ekvilajzeri, limiteri i ostala čuda tranzistorske suvremene tehnologije.

 

Jedino tko je svirao na tom setupu, zna o čemu pišem {#}

  CIJEVI

Cijevi, općenito govoreći, prednjače u točnosti, korektnosti i realitetu reprodukcije najvećeg i najznačajnijeg, za ljudsko uho najosjetljivijeg, srednjetonskog područja (zato ne čudi što većina audiofila i posebice glazbenika drži da cijevaši zvuče znatno prirodnije od tranzistorskih pojačala).

 

 

BTW

Zasto ne pokusas sa rekonstrukcijom odnosno izrade tog pojacala sa identicnim(?) lampama?

 

 

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
12 godina
protjeran
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

BTW

Zasto ne pokusas sa rekonstrukcijom odnosno izrade tog pojacala sa identicnim(?) lampama?  

U muzičkoj sam penziji {#}

Da sviram aktivno kao prije nabavio bih si, može se naći očuvanih primjeraka.

Pazite kada ce Kepler da ga nafuraju mali sirok i pljosnat..(c) Vlada011
12 godina
odjavljen
offline
Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

evo tko se hoce okusat :)

 

24bit 96.0 Khz vs 16bit 48.0 Khz

 

kasnije cu stavit sa 24/192

 

 

 

Iskreno razliku ja ne cujem ,no razlika kod 128 kbps mp3 se sigurno cuje 

jer mp3 je prelos he-aac 50kbps je bolji nego taj 128 kbps mp3

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Arnold Layne kaže...

 

Iskreno razliku ja ne cujem ,no razlika kod 128 kbps mp3 se sigurno cuje 

jer mp3 je prelos he-aac 50kbps je bolji nego taj 128 kbps mp3

Na 128 se čuje. Ako je sirovina kvalitetna na 256 kodirano Fraunhoferom garantiram da barem 75% ljudi neće čuti razliku (zbog hardvera). Na 320 FH rijetki će čuti ikakvu razliku...

 

Moj prijenosni snimač (zoom H2) ima ugrađen mp3 enkoder i snimke na 320 kbps zvuče sjajno. Ako hoćeš, mogu nešto s terena dići da poslušaš...

Čvarci su bomboni od svinje
16 godina
neaktivan
offline
Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

Ali ...kada pricamo o analogijama sa slikom mozemo mp3 mirne duse usporediti sa divx/xvid-om gdje isto tako vecina ne vidi razlike izmedu HD (izvornika) i standardne definicije zato sto jednostavno nisu culi/vidjeli original!

 

O cemu se tu prica? Sto uzimamo za referencu? Kako cuti razliku kada se prica i (valjda) misli na elektronsku glazbu ili glazbu koja je producirana na sintisajzeru/PC-u? Ona je sama po sebi dinamicno siromasna (do zla-boga) nema alikvota (harmonika) i samo ton majstor zna kako treba zvucati.

U sadasnjim (ma ne samo sadasnjim) vremenima gdje se sat tonskog studija placa suhim zlatom vazi princip "'ko nabije taj dobije"! Dalje je lako...ceka vas baterija profi soft. alata   sa kojima se peglaju nedostaci pjevaca ili instrumentalista

 

Situacija se opako menja ako pricamo o klasicnoj glazbi, govoru (tu je ljudsko uho najosetljivije) ili jednostavno..horskom pjevanju. Obicno, audifili - oni pravi, posjecuju koncerte klasicne glazbe i u glavi imaju referencu za kvalitetan zvuk (i ne hvale se sa svojom opremom)

 

Slusati pop-rock, techno/house ili sto vec na skupoj opremi koja kosta koliko jedan manji auto je zaista bedasto.

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
 
2 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Arnold Layne kaže...

evo tko se hoce okusat :)

 

24bit 96.0 Khz vs 16bit 48.0 Khz

 

kasnije cu stavit sa 24/192

 

 

 

Iskreno razliku ja ne cujem ,no razlika kod 128 kbps mp3 se sigurno cuje 

jer mp3 je prelos he-aac 50kbps je bolji nego taj 128 kbps mp3

Uploadaj na neki servis da ne moram skidati da bih poslušao.

Nešto kao Box

 

 

{#}

Pazite kada ce Kepler da ga nafuraju mali sirok i pljosnat..(c) Vlada011
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2012 23:02 (Budokai).
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

Ali ...kada pricamo o analogijama sa slikom mozemo mp3 mirne duse usporediti sa divx/xvid-om gdje isto tako vecina ne vidi razlike izmedu HD (izvornika) i standardne definicije zato sto jednostavno nisu culi/vidjeli original!

 

O cemu se tu prica? Sto uzimamo za referencu? Kako cuti razliku kada se prica i (valjda) misli na elektronsku glazbu ili glazbu koja je producirana na sintisajzeru/PC-u? Ona je sama po sebi dinamicno siromasna (do zla-boga) nema alikvota (harmonika) i samo ton majstor zna kako treba zvucati.

U sadasnjim (ma ne samo sadasnjim) vremenima gdje se sat tonskog studija placa suhim zlatom vazi princip "'ko nabije taj dobije"! Dalje je lako...ceka vas baterija profi soft. alata   sa kojima se peglaju nedostaci pjevaca ili instrumentalista

 

Situacija se opako menja ako pricamo o klasicnoj glazbi, govoru (tu je ljudsko uho najosetljivije) ili jednostavno..horskom pjevanju. Obicno, audifili - oni pravi, posjecuju koncerte klasicne glazbe i u glavi imaju referencu za kvalitetan zvuk (i ne hvale se sa svojom opremom)

 

Slusati pop-rock, techno/house ili sto vec na skupoj opremi koja kosta koliko jedan manji auto je zaista bedasto.

Baš zato i pokušavam objasniti da je malo bogatiji mp3 velikoj većini dovoljan, a za ostale flac. Sve iznad toga je suludo trošenje para i diskovnog prostora.

 

U produkciji za radijski program kao profi format se koristi mp2 48/256. U zadnje vrijeme svi nabrijavaju kao svinje pa se moraš prilagoditi, ili ljudi prebace jer im je to lakše nego stalno pojačavati i stišavati (vjerovao ti ili ne). U produkciji emisija i priloga sve normaliziram u Sound Forgeu koji jednostavno ubije dinamiku. Za TV je to previše, no na radiju je to standardno. Ipak, ni to nije problematično ako je sirovi materijal korektan...

Čvarci su bomboni od svinje
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

Ali ...kada pricamo o analogijama sa slikom mozemo mp3 mirne duse usporediti sa divx/xvid-om gdje isto tako vecina ne vidi razlike izmedu HD (izvornika) i standardne definicije zato sto jednostavno nisu culi/vidjeli original!

 

vecina ne vidi jer neznaju sta gledat 

da im se pokaze vidjeli bi svi 

 

isto tak ja nisam vidio razliku dok nisam poceo enkodirat ,a sada nemogu gledat nikakve ripove nego skidam bluray (50gb) ili ga kupim 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2012 23:21 (Arnold Layne).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

Uploadaj na neki servis da ne moram skidati da bih poslušao.

Nešto kao Box

 

 

{#}

neces mi valjda preko toga slusat 24bit 96khz FLAC i onda na temelju toga usporedit kvalitetu zvuka ?

ovo bi najbolje bilo pustit preko MPCHC sa madFLAC pluginom 

 

evo i na MediaFire 

 

http://www.mediafire.com/?tvoh0a0r73i2t4j

http://www.mediafire.com/?c15dd6xetkm49b8

 

isprike za dupli post

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2012 23:21 (Arnold Layne).
16 godina
protjeran
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
bocic kaže...

Pa, ima. Manje imaš onog zavijanja na nižim kvalitetama, fade-outovi su ono na čemu i najbolje čuješ razliku. Doduše, sve to ovisi na čemu slušaš, ali razlike ima i to ohoho. Uploadao sam dva svoja snimka koja su u originalu bila u wav-u pa mi reci jel ti čuješ razliku. Iskodirani su u mp3 128 kilobita

 

Snimak 1 (s Fraunhoferom)

 

Snimak 2 (s Lameom)

Slušam na "običnim" (jeftinim) slušalicama na integriranoj (Realtek ALC662) zvučnoj. Ne primječujem razliku. Možda mi je subjektino LAME kodirana snimka "mekša" a Fraunhofer "metalnija", "oštrija" ali ne mogu to sa sigurnošću tvrditi.{#}

 

Jesi možda primjetio razliku kod korištenja Ogg Vorbis-a ili WMA ?

 

Evo što pokazuje frekvencijska analiza (Audacity) snimki, ako to nešto znači:

Snimak 1 Snimak 1
Snimak 2 Snimak 2
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2012 23:57 (the_tux).
12 godina
protjeran
offline
Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

@Arnold Layne

 

Meni se default otvori na VLc Media playeru.

Upravo skidam pa se javim (editirat ću post)

 

Ne mogu sad odfljit liniju, poslušao sam na monitorima Alesis M1Active 520 i zvučnoj E-MU 1212M PCIe i baš ne čujem nikakvu razliku.

 

Il` je kasno, il sam ja ogluvio od bass guitar, no ne primjetim baš nikakvu razliku.

 

Čak i zvučnu podesim na 24/96 i 16/48 i nema razlike {#}{#}

 

Probat ću sutra na hajfaj leniji. {#}

Pazite kada ce Kepler da ga nafuraju mali sirok i pljosnat..(c) Vlada011
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2012 0:11 (Budokai).
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

  CIJEVI

Cijevi, općenito govoreći, prednjače u točnosti, korektnosti i realitetu reprodukcije najvećeg i najznačajnijeg, za ljudsko uho najosjetljivijeg, srednjetonskog područja (zato ne čudi što većina audiofila i posebice glazbenika drži da cijevaši zvuče znatno prirodnije od tranzistorskih pojačala). 

 

Subjektivno, lampaši mi zvuče "toplije" a tranzistori preciznije i "hladnije". Posebno mi se sviđaju basevi reproducirani na lampašima.

16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
the_tux kaže...

Slušam na "običnim" (jeftinim) slušalicama na integriranoj (Realtek ALC662) zvučnoj. Ne primječujem razliku. Možda mi je subjektino LAME kodirana snimka "mekša" a Fraunhofer "metalnija", "oštrija" ali ne mogu to sa sigurnošću tvrditi.{#}

 

Jesi možda primjetio razliku kod korištenja Ogg Vorbis-a ili WMA ?

 

Evo što pokazuje frekvencijska analiza (Audacity) snimki, ako to nešto znači:

Ja na mojim čujem dosta razlike, ali imam studijske Audio Technica sluške koje su potpuno 'flat' i to iz rec interfacea (vidi MOJ PC) preko malog Yamahinog pulta (MG102c).

 

Koristim samo wav. mp3 i mp2 su finalni formati. mp3 za upload na net, a mp2 za postavljanje na server radija kako bi se moglo emitirati. mp3 koristim i po zahtjevima klijenata prilikom snimanja voiceovera.

 

Pokazuje veći raspon frekvencije kod Lamea u visokim tonovima što ne znači baš puno vezano uz kvalitetu kompresije.

 

P.S. Inače, cijeli ovaj snimljeni dio je već normaliziran u Sound Forgeu i spreman za montažu na matricu. Prvi dio je moja snimljena najava, a drugi dio (sugovornik) je s prijenosnog snimača.

Čvarci su bomboni od svinje
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2012 0:12 (bocic).
16 godina
protjeran
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
bocic kaže...

Ja na mojim čujem dosta razlike, ali imam studijske Audio Technica sluške koje su potpuno 'flat' i to iz rec interfacea (vidi MOJ PC) preko malog Yamahinog pulta (MG102c).

 

Koristim samo wav. mp3 i mp2 su finalni formati. mp3 za upload na net, a mp2 za postavljanje na server radija kako bi se moglo emitirati. mp3 koristim i po zahtjevima klijenata prilikom snimanja voiceovera.

 

Pokazuje veći raspon frekvencije kod Lamea u visokim tonovima što ne znači baš puno vezano uz kvalitetu kompresije.

 

P.S. Inače, cijeli ovaj snimljeni dio je već normaliziran u Sound Forgeu i spreman za montažu na matricu. Prvi dio je moja snimljena najava, a drugi dio (sugovornik) je s prijenosnog snimača.

Kada imaš slušalice za 300 ili više kuna. Ne mogu moje Genius, hama za 30-50 kn tome konkurirati. {#}

Vjerojatno bi na boljoj opremi primjetio razliku. Ako nebi, još bolje, barem ne moram bacati novce na skuplju opremu.{#}

 

Zaboravio sam te pitati, da li si koristio ili koristiš određene presete (hi-pass, low-pass filtere) kod kompresije u LAME i Fraunhofer codec?

 

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
the_tux kaže...

Kada imaš slušalice za 300 ili više kuna. Ne mogu moje Genius, hama za 30-50 kn tome konkurirati. {#}

Vjerojatno bi na boljoj opremi primjetio razliku. Ako nebi, još bolje, barem ne moram bacati novce na skuplju opremu.{#}

 

Zaboravio sam te pitati, da li si koristio ili koristiš određene presete (hi-pass, low-pass filtere) kod kompresije u LAME i Fraunhofer codec?

Imam sluške koje kod nas cijene 800 kuna, a na B&H su 55 baksa... {#} Inače, sjajne su prvenstveno zbog toga što su doista 'flat', dakle nema pumpanja baseva i visokih. Čak i Sennheiserove (od 1500 do 3500 kuna) i Beyer Dynamicove (isti raspon cijene) koje se vode kao studijske imaju nekakve extra bassove i drekove. Gotovo sve! Praktički je nemoguće naći prave flat sluške, a ove su još i povoljne.

 

Primijetio bi razliku, samo ne znam kako bi uštekao veliku bananu u komp... {#}

 

Encoderi su integrirani u Wavelab i nemaju filtera. Imaju nekih drugih opcija, ali ne onih na koje si navikao u vanjskim enkoderima.

Čvarci su bomboni od svinje
12 godina
odjavljen
offline
Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

evo jos i ove usporedbe

 

16/48 - 24/192

 

 

primjetite razliku u velicini za jednak file

a ovak za informaciju 5.1 24bit 192Khz audio file od 2sata i 4 minute u FLAC-u je velik 13GB sa 13900Kbps bitratetom :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2012 1:17 (Arnold Layne).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
the_tux kaže...
Slušam na "običnim" (jeftinim) slušalicama na integriranoj (Realtek ALC662) zvučnoj. Ne primječujem razliku. Možda mi je subjektino LAME kodirana snimka "mekša" a Fraunhofer "metalnija", "oštrija" ali ne mogu to sa sigurnošću tvrditi.{#}

Zašto to nisi pustio na frekvencijsku analizu? U programu za obradu slika (recimo Gimp ili Paint.net) staviš slike u dva sloja i onda staviš da se gornji sloj pretapa načinom "Difference" (razlika) i onda ćeš lako vidjeti razlike.

 

Inače, ako hoćeš provjeriti čuješ li stvarno razliku ili ti je to samo subjektivni dojam, to lako možeš provjeriti - double-blind testom. Sve ti piše na stranici o kojoj govori Dragin članak i za koju imaš link u tom članku.

 

the_tux kaže...
Jesi možda primjetio razliku kod korištenja Ogg Vorbis-a ili WMA ?

 

Evo što pokazuje frekvencijska analiza (Audacity) snimki, ako to nešto znači:

Na spomenutoj stranici ti pred kraj piše da je problem s Ogg Vorbisom taj što većina programa kodira tim kodekom koristeći ffmpegov defektni (barem u starijim verzijama ffmpega) defaultni interni enkoder pa ako program koji koristiš za kodiranje koristi ffmpeg, to bi mogao biti razlog zašto su ti odrezane frekvencije iznad 15,4 kHz.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

Eh, a šta kažeš na VOX-a 120 za gitaru. Godinama su susjedi smišljali planove kako me ušutkati.

Ali malo, pomalo, pošto kćer sluša Rozgu, a žena Jabuku.......kvaliteta zvuka nije mi ...baš...bitna.

A za slušat u autu i vozikat se jednostavno preskupo. Tako sam otkrio da mogu predvidjeti kako će zvučat melodija, pa čak

i dio teksta buduće Huljićeve pjesme.

Ali moram priznat ovo: Kada sam slušao Hendrixa, Zeppeline i ekipu na kasetama i pločama, imali su neko romantično mutnilo.

Sada kao da su ogoljeni na ovim re-master ili kako već. Ipak ta novopronađena kvaliteta ima svoje čari{#}

God save flat rate
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Sil kaže...

Uhvatio si se izvora gdje je relativno lagano čuti razliku između različitih cd playera. :) Rekao bih, čak i u salonskim uvjetima koji nisu kontrolirani. Odvoji malo vremena i posjeti jednu od hifi trgovina. Rado će ti dati da preslušaš par različitih modela cd playera. Čak ne moraju biti niti velike razlike u cijeni da se čuje razlika. Nedavno sam sa kolegom koji je išao kupovati cd player otišao poslušati par komada u salonu. Radilo se o jeftinijim modelima Marantza, NADa, Audiolaba, Harmana... Sve smo slušali na istom sistemu bez ikakvih promjena. Čovjek nema istrenirano uho, i opet smo donijeli zajednički zaključak da nam je na prvu najviše sjeo Marantz, jer je imao svjetliji, otvoreniji, atraktivniji zvuk od drugih modela. Osobno sam i u svom sistemu preslušao par različitih cd playera i postoje nijanse od modela do modela. Izvor je prema mom mišljenju čak nešto bitniji od pojačala, iako znam puno ljudi koji se ne bi složili sa mnom. Recimo, nedavno sam nabavio usb dac i po nekoj teoriji sličnoj ovome što tvrdiš bi to trebalo isto zvučati kao i moj cd player NAD C542, ali nije tako... Audioperformance Supersonic DAC je fino složen, ali ipak laganu prednost dajem CD playeru što se tiče reprodukcije. CD player je nešto rezolutniji i više otvoren u detaljima kod visokih tonova.

 

 

Sinergija je bitna stavka koliko god ti mislio da nije. Recimo... jedan primjer. Nedavno sam sa ebaya naručio četiri ECC82 cijevi za pojačalo. Svaka je imala drugačiji utjecaj na zvuk. Jedna je davala više dimenzije u zvuk, druga više prezensa... Na kraju sam odlučio koja je najbolja za mene i to je nešto što zovem sinergija. Cijev se odlično uklopila u moje pojačalo. Ne znači da bi ta ista cijev dobro sjela u neko drugo pojačalo. Ali sve su to nijanse... Čovjek treba poznavati svoj sistem, stvari koje sluša i vidjeti da li ima razlike ili ne. To su sitnice koje ovaj hobi čine zanimljivim. Bitno je da se slažemo oko fundamentalnih stvari, a to su ipak stvari koje su najbitnije za dobar zvuk... Zvučnici i prostor. Ostalo je sve samo nadogradnja.

Ne želim se sada uvaljati u veliku diskusiju, no preslušavali ste playere bez ABX boxa, trebalo je pričekati da se prespoje, izvadi CD i stavi u drugi... to je proces tijekom kojeg uši (i mozak!) zaboravi što je prije bilo.
S druge strane, što znači "svjetliji, otvoreniji, atraktivniji" zvuk? Brdašce na 10 kHz, te bass boost na 40 Hz? Nismo u restoranu, i zvuk ne možeš opisivati kao kušač hrane. Zvuk ima svoje karakteristike, i točno se zna - ako je "svijetliji", znači da je visokotonski dio podignut u odnosu na ostatak za par decibela. Želiš li takav CD player? :) Ja sigurno ne.
Jedini način na koji možeš testirati zvuk DACa i CD playera je da snimiš istu pjesmu kroz oba, napraviš time alignment te podesiš glasnoće da budu jednake, te odvališ ABX test da vidiš čuješ li stvarno razliku ili umišljaš. Radio sam to, i znam rezultat, hydrogenaudio ima podosta materijala o tome pa ako te zanima, prolistaj malo te forume, no da odmah upozorim tebe i ostale - vjerujete li u hifi na način na koji vjeruju hifisti, budite pripremljeni na poniženje :) a to je, koliko vidim po reakcijama na ovaj tekst, problem.

Što se lampi tiče, o njima samo sve najlošije mislim, zbog jedne njihove karakteristike, a to je da pojačavaju (IIRC parne) harmonike zvuka koji dolazi u njih. Lazarus kaže da je to za ljudsko uho ugodnije, sa čime se slažem, da, je, ugodnije je, no to nije hifi. Pojačalo ne smije ni na koji način mijenjati karakteristiku zvuka, što lampaška pojačala rade. Zato na njima, kako je netko rekao, bas gitara dobro zvuči.

 

No daleko smo odmakli od teme :)

I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Father_Dougal kaže...


Jedini način na koji možeš testirati zvuk DACa i CD playera je da snimiš istu pjesmu kroz oba, napraviš time alignment te podesiš glasnoće da budu jednake, te odvališ ABX test da vidiš čuješ li stvarno razliku ili umišljaš.

  I sve to pod uslovom da vam je stabilan napon gradske mreze i da ne zivite u soliteru gdje ima 100 perilica i hladnjaka + neonki (reaktivna energija iliti jalova struja)

Na stranu ambijent i vanjska buka ali razlike se cuju na vrhunskim sistemima u zavisnost od doba dana, temperature i vlaznosti vazduha (zvucnici) i naravno....od  raspolozenja (:

Father_Dougal kaže...


Što se lampi tiče, o njima samo sve najlošije mislim, zbog jedne njihove karakteristike, a to je da pojačavaju (IIRC parne) harmonike zvuka koji dolazi u njih. Lazarus kaže da je to za ljudsko uho ugodnije, sa čime se slažem, da, je, ugodnije je, no to nije hifi.

  Sve sto je analogno (tako i lampe) je ugodnije za ljudsko uho. Zapravo vrhunski lapmapasi (i najskuplji) ne zvuce "lampaski" sto je i cilj HI-FI. Na svu srecu ljudi se ne rukovode HI-FI "religijom" vec osobnim ukusima. Na pr. imao sam prilike vidjeti [ekstreman slucaj] equalizer izmedu pretpojacala i pojacala snage i vrlo cesto uporaba tonskih kontrola..sto je svetogrde za Hi-FI :)

 

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

 Na stranu ambijent i vanjska buka ali razlike se cuju na vrhunskim sistemima u zavisnost od doba dana, temperature i vlaznosti vazduha (zvucnici) i naravno....od raspolozenja (:

Ovo je nonsens. Takvima, koji u ovo vjeruju, treba prodavati 192 kHz sa ružičastim šumom umetnutim od 23 kHz na više, tako da im na spektroskopu bude vidljivo da nečeg ima, ali neće moći biti ziher... :)

I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...
Na pr. imao sam prilike vidjeti [ekstreman slucaj] equalizer izmedu pretpojacala i pojacala snage i vrlo cesto uporaba tonskih kontrola..sto je svetogrde za Hi-FI :)

Pa sad, ako netko želi ujednačiti odziv zvučnika/sobe (ili u mom slučaju, subwoofera), čime bi to drugime trebao napraviti i gdje drugdje ubaciti equalizer?

 

16 godina
protjeran
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
bocic kaže...

 

Primijetio bi razliku, samo ne znam kako bi uštekao veliku bananu u komp... {#}

 

 

Našao bi se nekakav adapter. {#}

mbaksa kaže...

Zašto to nisi pustio na frekvencijsku analizu? U programu za obradu slika (recimo Gimp ili Paint.net) staviš slike u dva sloja i onda staviš da se gornji sloj pretapa načinom "Difference" (razlika) i onda ćeš lako vidjeti razlike.

 

Inače, ako hoćeš provjeriti čuješ li stvarno razliku ili ti je to samo subjektivni dojam, to lako možeš provjeriti - double-blind testom. Sve ti piše na stranici o kojoj govori Dragin članak i za koju imaš link u tom članku.

Evo (rađeno u Paint.NET-u):

Snimak_1(Fraunhofer)+Snimak_2(LAME) Snimak_1(Fraunhofer)+Snimak_2(LAME)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Father_Dougal kaže...

Ovo je nonsens. Takvima, koji u ovo vjeruju, treba prodavati 192 kHz sa ružičastim šumom umetnutim od 23 kHz na više, tako da im na spektroskopu bude vidljivo da nečeg ima, ali neće moći biti ziher... :)

  Koji dio ti je non-sens? Isto cujes (kvalitetno) u 15:00 i 02:00?

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
16 godina
moderator
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
the_tux kaže...
mbaksa kaže...

Zašto to nisi pustio na frekvencijsku analizu? U programu za obradu slika (recimo Gimp ili Paint.net) staviš slike u dva sloja i onda staviš da se gornji sloj pretapa načinom "Difference" (razlika) i onda ćeš lako vidjeti razlike.

 

Inače, ako hoćeš provjeriti čuješ li stvarno razliku ili ti je to samo subjektivni dojam, to lako možeš provjeriti - double-blind testom. Sve ti piše na stranici o kojoj govori Dragin članak i za koju imaš link u tom članku.

Evo (rađeno u Paint.NET-u):

Zanimljivo, i LAME reže iznad 15,4 kHz, a ujedno ima i mjestimično malčice niže visoke tonove, što znači da ti se možda i dobro čulo da je Fraunhoferov kodek "metalniji". {#} Inače, provjeri i opcije LAME-a - on ima stvari poput lowpass filtra, moguće je da je bio uključen i da je zbog toga rezano iznad 15,4 kHz (mislim da je recimo u RazorLameu pod defaultu uključen low-pass filter).

16 godina
offline
Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

Koju verziju lame enkodera koristiš?

Evo kako izgleda original u FLACu, sniman direktno sa magnetofona na CD, onda NeroAAC Q0.50 i nakon toga lame 3.98.4 V2.

Drugačiji zoom zbog drugačijeg raspona, no bitno je do koje frekve enkoder kodira...

FLAC FLAC
m4a nero q0.50 m4a nero q0.50
mp3 lame 3.98.4 v2 mp3 lame 3.98.4 v2
I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

  Koji dio ti je non-sens? Isto cujes (kvalitetno) u 15:00 i 02:00?

Ako sam odmoran, da, isto čujem. Ako si htio reći od stanja slušača, tu se slažemo, kad je netko umoran, ne može se koncentrirati na slušanje, no to nema veze sa kvalitetom zvuka koji izlazi iz sustava, ona je nepromijenjena!, nemoj prodavati fore da se u 2 u noći bolje čuje jer poraste vlažnost zraka... to su gluposti. Doba dana sa kvalitetom zvuka nema nikakve veze. To je apsolutna glupost.

Ako znaš nešto što ne znam(o) po tom pitanju, molim te da polinkaš rezultate znanstvenog istraživanja koje potvrđuje ovu tvoju tezu.

I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
16 godina
moderator
offline
Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

Father_Dougal i Lazarus Long - prije nego se postreljate ovdje na forumu budite sigurni da jedan ne govori o kruškama, a drugi o jabukama. {#} Jer, kako se meni čini, jedan govori o kvaliteti emitiranog zvuka, a drugi govori o ljudskoj percepciji zvuka. Emitirani zvuk je isti u različito doba dana, ali percepcija tog zvuka (zapravo i zvuk koji je došao do uha) nije (i posve je razumljivo da se po noći, kad ima daleko manje buke, "bolje čuje").

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
mbaksa kaže...

Father_Dougal i Lazarus Long - prije nego se postreljate ovdje na forumu budite sigurni da jedan ne govori o kruškama, a drugi o jabukama. {#} Jer, kako se meni čini, jedan govori o kvaliteti emitiranog zvuka, a drugi govori o ljudskoj percepciji zvuka. Emitirani zvuk je isti u različito doba dana, ali percepcija tog zvuka (zapravo i zvuk koji je došao do uha) nije (i posve je razumljivo da se po noći, kad ima daleko manje buke, "bolje čuje").

Lazarus je inzistirao na tome da nema utjecaja vanjske buke... :)

Uostalom, rekoh već da se hifisti i moja malenkost nikako ne slažemo... :)

I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2012 20:46 (Father_Dougal).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Father_Dougal kaže...

Ako sam odmoran, da, isto čujem. Ako si htio reći od stanja slušača, tu se slažemo, kad je netko umoran, ne može se koncentrirati na slušanje, no to nema veze sa kvalitetom zvuka koji izlazi iz sustava, ona je nepromijenjena!, nemoj prodavati fore da se u 2 u noći bolje čuje jer poraste vlažnost zraka... to su gluposti. Doba dana sa kvalitetom zvuka nema nikakve veze. To je apsolutna glupost.

Ako znaš nešto što ne znam(o) po tom pitanju, molim te da polinkaš rezultate znanstvenog istraživanja koje potvrđuje ovu tvoju tezu.

  Ne vulgariziraj. Nije zapisano u kamen da se zvuk mora promjeniti zbog vlage u zraku. Ako si malo bolje procitao ja sam pricao o high end sustavima. Niti jedna mjerna tehnika i niti jedan pristup ne moze dokazati kako i sto sve jedan covjek moze cuti.

Lagano si preskocio dio sa naponom gradske mreze.

 

U meduvremenu dok razmisljas zasto suptilno pokusavas uvrediti sve one kojima je hi-fi hobi trkom na ovaj link:

Speed of sound in humid air 

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice