Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

poruka: 72
|
čitano: 22.848
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici".
7 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

dali ovo znaci da ce se moc od isp-a tražit original firmware bez njihovih dodataka i remote gluposti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Ante kaže...
UncleJimbo kaže...

 To je super stvar, treba ljudima za prihvatljivu cijenu dati mogućnost i svatko će to uzeti prije nego "low level" opremu koja se nudi kao entry level jer je cjenovno prihvatljiva većini korisnika.

 Nece, uzet ce najjeftinije 99% ljudi. Da moze jeftinije od toga uzeli bi i to.

 

Krivo sam se izrazio, pod ovo "svatko će uzeti" mislio sam na one koji ciljaju na custom opremu, pa da ne moram sam kupovati tražiti platim njima za bolju opremu kao nadogradnju od one "entry" koje nude svima po defaultu.

11 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Ja se nebi cudio (poznavajuci nase zakone i rupe u njima) da opcija ako korisnik zeli NET sa svojom opremom (bez njihovod routera) bude skuplja opcija/pretplata a ne jeftinija :).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Entry Point kaže...
Sasoon kaže...
Entry Point kaže...

Ne zamaram se sa bridge modovima i slično, zakucam kabel u wan port u mojem routeru, isključim sve što se može u ISP-ovom i mirna bosna

 Ne mogu dobiti bridge, pa uglavnom napravim isto.

WAN port na mom routeru, a na njihovom postavim statički IP za moj router i stavim DMZ na moj router i to je to.

 

 Ja ni ne stavljam statički IP. ISP router ima 192.168.1.0/24, a moj TP Link ima 192.168.0.0/24. I vozi miško.

 

U njihovom routeru stavim statički IP za moj router, jer DMZ preusmjeruje sve na ip adresu, pa da se ne bi IP adresa slučajno promjeila.

16 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Entry Point kaže...

Ne zamaram se sa bridge modovima i slično, zakucam kabel u wan port u mojem routeru, isključim sve što se može u ISP-ovom i mirna bosna

Znači cijeli traffic, konekcije i portovi prolaze kroz HW i SW od smećarskog routera kojeg su ti uvalili, on i dalje upravljea svime što ide na net, i kod toga ima 99% problema sa konekcijama, brzinom i pucanjme (kada se overload CPU-a, ili krivi kineski SW koji ne zatvara konekcije kako bi trebao, ili još 50 drugih stvari sa tim jeftinim igračkama koji ti uvale). Iliti tvoj ruter služi za malo vlanova i ostali dio vrti palčeve, dok od ISP-a crkava i na kraju i dalje sve šteka.. Čemu imaš svoj router ako nije njihovo smeće u bridge modu, da tvoj pošten komad HW preuzme sve i da si možeš sve lijepo podesiti i posložiti?
To sigurno ne bi radio da imaš složenu mrežu kako spada unutar kuće i da želiš da tvoj router kojeg si platio, ali koji radi kako spada, to sve handla, da poštenim FW-om...

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
16 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
millennial kaže...

 kod nas telekom daje fritzbox tako da se nemam namjeru zahebavati sa vlastitim routerom. fritz za mene ima sve to mi treba i radi bez greške, jedino što je ružan za popizdit, ali to je manje bitno.

Kad bi FritzBox! bio minimum kod svih operatera 99% ljudi ne bi niti razmišljalo o svojoj operemi.

Ali nažalost većina operateri ti i dalje uvaljue Innobox, Zte i ostala smeća koja kupuju za 20 EUR (po kontenjeru), sa instaliranim nečime što liči na neki SW (ali je ustvari jedva minimalno funkcionalan), koji imaju HW star 15 godina unutra, i onda je svako riješenje problema - "doći će tehničar zamjeniti router" (i donijeti isto takvo smeće nazad)

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
15 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Ima T-scum Fritzbox u ponudi, ali ga dobro i naplaćuje mjesečno.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i prodane duše! Crni vragovi, a i oni drugi, žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
gkelekov kaže...

Znači cijeli traffic, konekcije i portovi prolaze kroz HW i SW od smećarskog routera kojeg su ti uvalili, on i dalje upravljea svime što ide na net, i kod toga ima 99% problema sa konekcijama, brzinom i pucanjme (kada se overload CPU-a, ili krivi kineski SW koji ne zatvara konekcije kako bi trebao, ili još 50 drugih stvari sa tim jeftinim igračkama koji ti uvale). Iliti tvoj ruter služi za malo vlanova i ostali dio vrti palčeve, dok od ISP-a crkava i na kraju i dalje sve šteka.. Čemu imaš svoj router ako nije njihovo smeće u bridge modu, da tvoj pošten komad HW preuzme sve i da si možeš sve lijepo podesiti i posložiti?
To sigurno ne bi radio da imaš složenu mrežu kako spada unutar kuće i da želiš da tvoj router kojeg si platio, ali koji radi kako spada, to sve handla, da poštenim FW-om...

 t-com router radi sasvim u redu, ništa ne crkava, ništa se ne grije, sve konekcije su u redu. Nula problema do sad, osim ako nisu imali tehničkih problema na razini grada/županije, ali to nije do routera.

 

Brina je full, 500/250, a moj TP-Link (Archer AX95) router tjera wifi. Evo rezultata u zadnjoj sobi (stan), najudaljenjiji zid (doslovno je antena uz zid):

 
Da, da imam kuću mrežu bi složio kako spada, i ne bi bili samo routeri u pitanju što se tiče mrežme opreme. Ali pošto sam u stanu nemam mjesta ni volje slagat neke kompleksnije mreže, ovo je sasvim dovoljno. Da mi t-comov router radi problema, pozabavio bi se time, ali kao što sam rekao, nema potrebe, radi sasvim u redu.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.12.2023 9:48 (Entry Point).
14 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris

Ja imam Fritzbox 5530 od T-coma i ne placam ga ni centa.

'I was born like this, I had no choice.' Willie Nelson
6 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

ja imam Arcadyan (doduse sada je bridge mode) ali i prije isto 500/250 uredno i bez ikakvih problema (+ sto idem preko rune pa u teoriji imam jos jednu "ruku" koja moze failat)

NULL!=NULL
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Koliko sam čitao po forumima u neke (novije?) HT routere više ni ne možeš ući preko IP adrese i mijenjati postavke nego se sve obavlja preko mojTelekom app-a. Tak da... Sretno! ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Ovo što HAKOM sada pušta u novom pravilniku a prenosi se iz EU regulative Router freedom, nije nitko spomenuo da ta EU router freedom regulativa kaže da će korisnik moći svoju opremu direktno spojiti na ISP-ov uplink

 

S napomenom da to vrijedi samo za uslugu solo internet (dakle bez telefona, bez IPTV-a u zasebnom VLAN-u)

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Tirkiz kaže...

Ovo što HAKOM sada pušta u novom pravilniku a prenosi se iz EU regulative Router freedom, nije nitko spomenuo da ta EU router freedom regulativa kaže da će korisnik moći svoju opremu direktno spojiti na ISP-ov uplink

 

S napomenom da to vrijedi samo za uslugu solo internet (dakle bez telefona, bez IPTV-a u zasebnom VLAN-u)

 Još za TV je lako, svi prelaze na TV app ili Android Box-eve (kao EON TV) tak da više to neće igrati neku veliku ulogu, ali kak telefon izbaciti iz igre kada svi paketi ga imaju uključenog? 

13 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Bio sam ove godine na IFA-i u Berlinu i posjetio Fritz štand. Planirao sam kupiti model 7590. Rekli su mi da pričekam i najavili da će imati zastupnika u Hrvatskoj :)

Veselim se novoj godini.... :)

 
2 0 hvala 2
3 godine
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
the chosen one07 kaže...

 Još za TV je lako, svi prelaze na TV app ili Android Box-eve (kao EON TV) tak da više to neće igrati neku veliku ulogu, ali kak telefon izbaciti iz igre kada svi paketi ga imaju uključenog? 

 

Da, svi sada nude TV preko običnog neta i bilo kojeg ISP-a i to je super, nema više VLAN-ova za IPTV, jedna glupost manje

 

Eh taj fiksni telefon... kojeg nitko i ne koristi a služi kao izlika za malo veću cijenu računa 

Upravo se bojim da će na tome forsirati samo da bude njihova oprema kod usera

 

Iako mislim da će narod zadaviti HAKOM da naredi telekomima da ne nude i fiksni tel. zajedno sa netom, tj. omoguće samo solo internet uslugu i gotovo

2 godine
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

a CG-NAT a isključeni IPv6....

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
I ne baš, to znači da možeš staviti svoj Router bez ISP gluposti...
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.12.2023 19:49 (spica).
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
I ne baš, to znači da možeš staviti svoj Router bez ISP gluposti...
15 godina
online
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Tirkiz kaže...

 

Iako mislim da će narod zadaviti HAKOM da naredi telekomima da ne nude i fiksni tel. zajedno sa netom, tj. omoguće samo solo internet uslugu i gotovo

 Pa postoji i sad ta opcija. Ok, možda ne kod svih operatera (ne znam), ali na A1 i na Iskonu je to moguće (znam iz osobnog iskustva).

Tigar Krezumica
15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
fromcelltohell kaže...
Tirkiz kaže...

 

Iako mislim da će narod zadaviti HAKOM da naredi telekomima da ne nude i fiksni tel. zajedno sa netom, tj. omoguće samo solo internet uslugu i gotovo

 Pa postoji i sad ta opcija. Ok, možda ne kod svih operatera (ne znam), ali na A1 i na Iskonu je to moguće (znam iz osobnog iskustva).

 -postoji, kod svih, tj odavno se jedna usluga ne može uvjetovati drugom.. dok je nešto sasvim drugo paketi koji se reklamiraju i-ili isplativost tj razlika u cijeni npr bez tel. ..

-nekad je tel. bio nositelj linije-računa, osnovna usluga-uvjet.. sad je internet, tj bez interneta nema paketa npr za tv.. no zbog zakona posotji i takva mogućnost, dok je tel. praktički nestao-sporedan ili +10kn na internet tarifu (što bi bilo 1,33€).. naravno, operateri recimo 'skrivaju' pojedini cjenik, recimo samo tel. ili samo tv.. odnosno paketi u kojima je sad internet nosioc dodatna usluga kao tel je zanemarivo mala stavka dok tv ovisi o paketu programa koji se žele recimo +50-100kn .. u eurićima..

 

-naravno, agent ima posao 'prodati' sve-više, pa možda ponekad kaže (glupost-netočno pa i kažnjivo kao dezinformacija..) da nema, nemoguće i sl. .. dok korisnik ako želi uslugu recimo pristane ili ga nekom drugom reklamom-trikom nagovore tj većina popusta-reklama se odnose na pakete, ne pojedinu uslugu kao što i ugovorna na 24mj ima pakete, .. tad je 'teško' izabrati samu čistu uslugu kao tel. (ili tv ili interenet) jer je u pravilu paket s popustima često jeftiniji od takve zasebne usluge bez paketa-ostalih usluga, .. tj 'legitimni trik' kojim operater zadovoljava formalnost da usluga posotji zasebno jer to kaže zakon-hakom, dok zakon ne propisuje cjenu paketa ili logične odnose cijena neke usluge npr da je veći paket logično skuplji od manjeg paketa.. to zakon ne uređuje neog je 'stvar tržišta' .. itd itd..

 

-kraće, posotji, ali je dovoljno spetljano i rezultira kao da ne postoji.. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
filter160 kaže...

Kakav link ide u taj ONT? jedna nit ili dvije? Kakav je konektor? LC? I ako ima standardni konektor jesi li probao SFP direktno u Mikrotik?

Jedna nit, LC ako dobro vidim iza ormara. Ne može direktno u SFP na mikrotik jer...

filter160 kaže...

Pretpostavljam da je ONT zapravo media converter?

nije "samo" media converter nego je to GPON terminal. Autorizacija ide preko serijskog broja i PLOAM passworda. Na mikrotiku to baš i ne ide samo tako, treba valjda ručno pisati po EPROMu SFPa - puno posla kad sam to gledao prije cca 2 godine.

filter160 kaže...

Btw, bolje ti je sve pustiti kroz jedan trunk port na kojem su definirani VLAN-ovi za iptv i voip, pa onda na switchu dalje vući trunk, pustiti te VLANove na access port ili kaj već.

Samo dodaj VLAN interface na recimo ether2 i stavi ih u bridge2/3/kajveć

Moglo bi se, ovo je prva konfa koju sam ikad složio tako da malo je zapetljana ali radi, dorade će biti kad se makne ONT ako se to ikad dogodi...

 

Dok mi svi skupa ovdje filozofiramo, HT se ulovio posla i objavio "specifikaciju", "Spajanje vlastite terminalne opreme" tipično beskorisna, ništa što već nismo znali... Jedina zanimljivost - IMS password "empty"? Greška ili ne treba više? Čudno...

8 godina
online
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Ja sam dobio produljenjem ugovora sa A1 umjesto Technocolor-a FritzBox 6660, evo već nekih mjesec i po dana radi na maxu. Tak da nije samo u Austriji, ima i u lijepoj našoj tih routera. Obzirom da sam prije koristio i dodatni svoj Asus, od kad sam dobio FritzBox, Asus sam izbacio iz igre, nemože isporučiti brzinu koju trenutno imam.

Taraba WoW
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
"nije "samo" media converter nego je to GPON terminal. Autorizacija ide preko serijskog broja i PLOAM passworda. Na mikrotiku to baš i ne ide samo tako, treba valjda ručno pisati po EPROMu SFPa - puno posla kad sam to gledao prije cca 2 godine."

Ima sfp-ova koji se mogu programirati preko web sucelja, cas posla
10 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Ivan35 kaže...
"nije "samo" media converter nego je to GPON terminal. Autorizacija ide preko serijskog broja i PLOAM passworda. Na mikrotiku to baš i ne ide samo tako, treba valjda ručno pisati po EPROMu SFPa - puno posla kad sam to gledao prije cca 2 godine."

Ima sfp-ova koji se mogu programirati preko web sucelja, cas posla

 Da, baš sam gledao.

Evo primjera https://hack-gpon.org/ont-fs-com-gpon-onu-stick-with-mac/

12 godina
online
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Pocetnik sam u ovome al izgleda mi kao dobra prilika za napokon se rijesiti T-scum opreme... Dakle trenutno imam Raisecom (pretpostavljam da je to ONT) u koji ide opticki kabel, a mrezni kabel spaja sa Speedport Plus ruterom. Dakle ako uzmem nesto kao Fritzbox 5530, spojim ga zasad jednostavno mreznim kabelom na ONT/Raisecom i podesim prema ovim objavljenim uputama (telefon mi ne treba iako ga imam u paketu)? I onda jednog dana mogu potencijalno izbaciti i ONT i ukljuciti optiku direkt u Fritza/ GPON? 

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Minneyar kaže...

Pocetnik sam u ovome al izgleda mi kao dobra prilika za napokon se rijesiti T-scum opreme... Dakle trenutno imam Raisecom (pretpostavljam da je to ONT) u koji ide opticki kabel, a mrezni kabel spaja sa Speedport Plus ruterom. Dakle ako uzmem nesto kao Fritzbox 5530, spojim ga zasad jednostavno mreznim kabelom na ONT/Raisecom i podesim prema ovim objavljenim uputama (telefon mi ne treba iako ga imam u paketu)? I onda jednog dana mogu potencijalno izbaciti i ONT i ukljuciti optiku direkt u Fritza/ GPON? 

To si mogao odavno napraviti, nisi trebao čekati 01.01.2024. ;)

Zatražiš da ti prebace router u bridge mode i daju PPPoE podatke za spajanje (user i pass). Kada te prebace na bridge ištekaš Speedport, nakačiš svoj router i podigneš PPPoE konekciju sa podacima koje si dobio (VLAN za net čini mi se da je 100). Sačekaš da se spoji i peglaj. Koristio sam isti setup sa Fritzom 4060 i radilo je perfektno.

 

Što se tiče izbacivanja ONT-a tj. uštekavanja optike u svoj router/ONT, to još nismo sigurni da se može tako lagano ;)

15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
UncleJimbo kaže...
Adoon kaže...

Odlična vijest, ali imam blagi osjećaj da će telekomi ovima koji skinu njihovu opremu ograničavati brzinu pa će biti ''nije do nas, to je do vaše opreme, niste dobro podesili postavke, bla, bla..

 

 

Iskreno mislim da je broj ljudi koji će gurati svoju opremu biti zanemariv, s druge strane oni će staviti takvu klauzulu da se ograde od svega, npr. nikakava podrška sa njihove strane neće biti moguća jer se oni na takav modem neće niti htjeti spajati.

 Pa nemaju se oni šta spajati na tvoj ruter, ako ti ne radi dokaži da je njihova krivica a ne tvoja konfiguracija ili neki bug u najnovijem updateu firmvera u tvom ruteru pa treba neki reset.

15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Sasoon kaže...
Entry Point kaže...
Sasoon kaže...
Entry Point kaže...

Ne zamaram se sa bridge modovima i slično, zakucam kabel u wan port u mojem routeru, isključim sve što se može u ISP-ovom i mirna bosna

 Ne mogu dobiti bridge, pa uglavnom napravim isto.

WAN port na mom routeru, a na njihovom postavim statički IP za moj router i stavim DMZ na moj router i to je to.

 

 Ja ni ne stavljam statički IP. ISP router ima 192.168.1.0/24, a moj TP Link ima 192.168.0.0/24. I vozi miško.

 

U njihovom routeru stavim statički IP za moj router, jer DMZ preusmjeruje sve na ip adresu, pa da se ne bi IP adresa slučajno promjeila.

 A od čeg će ti se promjenit ako je tvoj ruter jedini klijent kojeg ISPov ruter vidi :)

 

15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
the chosen one07 kaže...
Koliko sam čitao po forumima u neke (novije?) HT routere više ni ne možeš ući preko IP adrese i mijenjati postavke nego se sve obavlja preko mojTelekom app-a. Tak da... Sretno! ;)

 U moj telekom APP ga prebaciš u bridge i dalje radiš po svom...

15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
the chosen one07 kaže...
Tirkiz kaže...

Ovo što HAKOM sada pušta u novom pravilniku a prenosi se iz EU regulative Router freedom, nije nitko spomenuo da ta EU router freedom regulativa kaže da će korisnik moći svoju opremu direktno spojiti na ISP-ov uplink

 

S napomenom da to vrijedi samo za uslugu solo internet (dakle bez telefona, bez IPTV-a u zasebnom VLAN-u)

 Još za TV je lako, svi prelaze na TV app ili Android Box-eve (kao EON TV) tak da više to neće igrati neku veliku ulogu, ali kak telefon izbaciti iz igre kada svi paketi ga imaju uključenog? 

 o čemu ti to? ja nemam fiksni telefon, a bome ni fiksni broj već skoro 10 godina.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice