Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

poruka: 137
|
čitano: 37.130
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko".
14 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
keke13 kaže...

U IT temi vidim samo programiranje i devops, kakva je situacija sa ostalim segmentima IT-a?

Od helpdeska (ne govorim o studentima na najnižem nivou), networkinga, securitya itd..

neka ljudi podijele malo iskustva. Kakva je situacija sa IT-o u firmama kojima to nije primarni posao?

Oni tuku od €10000 na više, ali ne smijem reći gdje.

15 godina
offline
Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

Jos jedna stvar koja se skoro pa ne spominje su dani godisnjeg... ja sam trenutno na 30, kaj bi se moglo reci da je mozda overkill, ali ipak super dode... no u zadnjih nekoliko interviewa ekipa je nudila 20 dana, to mi je s druge strane nevjerojatno malo... kak se tu stoji u svicarskim firmama? :D

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Blade18 kaže...

Jos jedna stvar koja se skoro pa ne spominje su dani godisnjeg... ja sam trenutno na 30, kaj bi se moglo reci da je mozda overkill, ali ipak super dode... no u zadnjih nekoliko interviewa ekipa je nudila 20 dana, to mi je s druge strane nevjerojatno malo... kak se tu stoji u svicarskim firmama? :D

Pobogu, tko nudi 20 dana?

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko

U mom slucaju jedna njemacka firma koji ima ured kod nas i jedna americka koja nema ured kod nas... 

14 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Old Iggy kaže...
Blade18 kaže...

Jos jedna stvar koja se skoro pa ne spominje su dani godisnjeg... ja sam trenutno na 30, kaj bi se moglo reci da je mozda overkill, ali ipak super dode... no u zadnjih nekoliko interviewa ekipa je nudila 20 dana, to mi je s druge strane nevjerojatno malo... kak se tu stoji u svicarskim firmama? :D

Pobogu, tko nudi 20 dana?

Svi nude 20. Dodatne dane dobiješ za godine staža, broj djece i tko zna što dalje...

"Veliki" benefit je kod nekih slobodni dan kad ti se dijete rodi i kad imaš rođendan. To je u principu to. Ako ne pokažeš ekstazu, onda si nezahvalan.

 

Vani dobiješ 25 standardno dana bez da te pitaju kolko si star, kolko staža imaš, djece, familije, ičega... Već ima firmi koje na tih 25 daju još extra 5 dana, pa imaš 30.

16 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
neutrino kaže...
Old Iggy kaže...

Pobogu, tko nudi 20 dana?

Svi nude 20. Dodatne dane dobiješ za godine staža, broj djece i tko zna što dalje...

"Veliki" benefit je kod nekih slobodni dan kad ti se dijete rodi i kad imaš rođendan. To je u principu to. Ako ne pokažeš ekstazu, onda si nezahvalan.

 

Vani dobiješ 25 standardno dana bez da te pitaju kolko si star, kolko staža imaš, djece, familije, ičega... Već ima firmi koje na tih 25 daju još extra 5 dana, pa imaš 30.

Ja još nisam vidio da IT firma u RH daje samo 20 dana, u pravilu daju 25, zato i pitam tko tako malo daje (na stranu što je zakonski 4 tjedna + ostali slobodni dani, to nije benefit već zakonska osnova).

Vani zna biti svakako - negdje daju 30, negdje dobro da daju i 15 (da ne govorim o plaćanju GO).

14 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Old Iggy kaže...

Ja još nisam vidio da IT firma u RH daje samo 20 dana, u pravilu daju 25, zato i pitam tko tako malo daje (na stranu što je zakonski 4 tjedna + ostali slobodni dani, to nije benefit već zakonska osnova).

Obično su to američke (tj. njihove podružnice u Hrvatskoj), ali da velika većina IT-a je 25 barem.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.11.2023 20:42 (captain_soap_McTawish).
12 godina
offline
Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

Na par razgovora što sam bio, svi nude 20 dana + benefiti u smislu staža... cca 24 dana za mene.

Plaće se kreću za sistemca s nekim iskustvom i pokojim certom od 1700-2300€.

Uz to ide prijevoz + gablec + standardni perkovi u smislu božićnice, regresa, uskrsnice i sl.

 

Uvjeti - kako gdje. Negdje si 8h pon-pet, negdje si pasivno dežuran 24/7, više manje home office je bye bye, radi se on site.

 

Cybersec je tražen, tu su plaće do 3000€ za čovjeka s relativno malo iskustva, ali s certom. I puno bolji benefiti.

 

Know your limits.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

Pričamo samo o developmentu jer za sve drugo bez veze nema šanse :D

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
neutrino kaže...
digitall kaže...

 

 ne znam što si našao na tabu, nikad nisam tamo ušao niti hoću.

doslovno iznad sam napisao da ne želim tu reklamirati određene firme, nisam plaćen za to. mogu ti eventualno poslati u privatnoj poruci.

naravno da su plaće tajna, koja se otkriva kad s nekim piješ svaki dan...

Ne razumijem to prenemaganje, pa anoniman si ovdje. Jel ti na osobnoj piše "digitall"?

Jesi plaćen za pisanje komentara ovdje?

 

Napiši ime fime i bruto iznos. Slobodno dodaj i tehnologije.

Ako je istina to što tvrdiš, koristi od toga imaju i firma i budući zaposlenici.

 

Za sada se to i dalje svodi na "ja znam lika koji tuče€8000".

 svoje sam rekao, ako želiš mogu poslati u privatnoj poruci 

neutrino kaže...
Friday kaže...

Cek, zaboravio sam pitati - jel ima tu nekih bonusa, dionica, orgija... ? Nesto osim same place?

Čak i kad ima, to je sročeno na vrlo zakukuljen pizdunski način, gdje površnim čitanjem dobiješ dojam kako tu ima svega, ali realno nemaš doslovno ništa. Eventualno nekih 500-tinjak eura extra love na godišnjoj razini (bonus+božićnica+...)

 what?! 500e godišnje? pričamo o blagajnici u konzumu?

ja stvarno ne smijem napisati koliko imam bonusa plus ove standardne gluposti božićnica, regres i sl.

nekome bi moglo biti zlo :)

 

i ne znam u kakvim vi to IT firmama radite, jer nešto tako loše još nisam čuo, 500e godišnje lol, pa prije 20 i nešto godina sam imao drastično više, i to u firmi gdje sam imao plaću 2500kn

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.11.2023 23:20 (digitall).
15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko

Ajde dobro, sad je bar jasno da si troll... 

8 godina
offline
Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

Kako pricamo o ciframa, stavim ovdje ponudu koju sam dobio (i odbio) od jedne Hrv tvrtke (200+ zaposlenih). Znam da je prošlo vec 2god od te ponude i da se hrpa stvari promijenila.

Ukratko o meni u tom trenutku (jesen 2021. godine).

  • Svrstao sam se u nekog MID-a (MID1 do MID2)
  • imao sam 4.5god iskustva
  • Full stack
  • .NET (ASP.NET MVC i WebApi), SQL (MSSQL i PostgreSQL), Javascript (React), Html, Css..

 

To je dovelo do ove ponude, slika u privitku.

Prevedno u eure, to je Bruto1: 19_000kn -> 2520€

Bozicnica, godisnji su dosta niski pa čisto da vidite da nije baš bajno (ista stvar mi je i u trenutnoj firmi, bilo je 20, sad je 22 dana).

 

 

Samo me zanima što mislite o tome, forum je pa raspravljamo, recimo da netko dobije sada tu ponudu sa tim iskustvom (4.5 god), kakva bi njegova placa bila?

Ako imate komentar, zanima me koja bi vaša bruto placa bila za tako iskustvo u Hrv.

2 debelo potplacen
5 potplacen
1 normalno placen
2 preplacen
2 debelo preplacen
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Repko kaže...
Samo me zanima što mislite o tome, forum je pa raspravljamo, recimo da netko dobije sada tu ponudu sa tim iskustvom (4.5 god), kakva bi njegova placa bila?

Ako imate komentar, zanima me koja bi vaša bruto placa bila za tako iskustvo u Hrv.

To je cca 1600 netto, ako je Zagreb, bez djece itd.

To mi je slabo za mida.

16 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Manje firme, startupi, u pravilu uvijek nude minimalno koliko smiju po zakonu, npr. godisnji 20 dana i bozicnice/regresa koliko mogu po zakonu bez poreza. Mozda je nesto bolja bila prosla godina kad su se svi trgali doci do radnika ali u normalno vrijeme je tako.
Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko

Mislim da je netko već spomenuo - Amerikanci super plate (i općenito imaju vrhunske uvjete - od dionica, bonusa, remote worka, opreme, večera, teambuidlinga i ostalog), ali škrti su sa godišnjim do zla boga. I ovaj zakonski minimum im je previše. A kad čuju trajanje naših porodiljnih, onda padaju u nesvjest.

 

Tak da mi se tu čini da kod nas biraš između - vrhunske plaće i vrhunskih popratnih uvjeta i banana GO ili ok plaće, banana popratnih uvjeta i vrhunski broj dana GO. Moram priznati da tek trebam čuti za firmu koja svo troje ima na levelu da zazubice krenu.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Bukva kaže...

Mislim da je netko već spomenuo - Amerikanci super plate (i općenito imaju vrhunske uvjete - od dionica, bonusa, remote worka, opreme, večera, teambuidlinga i ostalog), ali škrti su sa godišnjim do zla boga. I ovaj zakonski minimum im je previše. A kad čuju trajanje naših porodiljnih, onda padaju u nesvjest.

 

Tak da mi se tu čini da kod nas biraš između - vrhunske plaće i vrhunskih popratnih uvjeta i banana GO ili ok plaće, banana popratnih uvjeta i vrhunski broj dana GO. Moram priznati da tek trebam čuti za firmu koja svo troje ima na levelu da zazubice krenu.

Kod Amera ti je najveći problem sigurnost radnog mjesta. Amer će te lagat u facu da te doživljava kao rođenog brata dok sve super funcionira. Na pojavu prvog i najmanjeg sranja, ide ona popularna: "sorry, just business, nothing personal".

 

Kaj se tiče godišnjeg, svima izvana koji plaćaju razvoj u Hrwandi je svejedno je li neki dron 5 dana manje ili više na godišnjem. Problem ti je u RvaCkom mentalitetu i RvaCkom šefu, toj gnjidi nije u interesu da tebi bude bolje. Ne postoji nikakav problem ljudima dati 30 dana godišnjeg. U konačnici se to svodi na par dana više godišnjeg gdje naviše juniori protifiraju, jer efektivno dobiju ekstra 2 tjedna ako imaju minimalnih 20 dana. Ti dodatni dani poslodavcu ne znače baš ništa, ali Rvat bi rađe krepo nego pomogao Rvatu.

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Bukva kaže...

Mislim da je netko već spomenuo - Amerikanci super plate (i općenito imaju vrhunske uvjete - od dionica, bonusa, remote worka, opreme, večera, teambuidlinga i ostalog), ali škrti su sa godišnjim do zla boga. I ovaj zakonski minimum im je previše. A kad čuju trajanje naših porodiljnih, onda padaju u nesvjest.

 

Tak da mi se tu čini da kod nas biraš između - vrhunske plaće i vrhunskih popratnih uvjeta i banana GO ili ok plaće, banana popratnih uvjeta i vrhunski broj dana GO. Moram priznati da tek trebam čuti za firmu koja svo troje ima na levelu da zazubice krenu.

 Mozes imat i sve troje, tj onako kako ti odgovara.

Nemoj radit u tudoj firmi nego budi contractor ili otvori svoju firmu.

Zaradis puno vise, uzmes si odmor kad ti odgovara. Kad ti zavrsi ugovor ne moras odmah novi.

 

10 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
neutrino kaže...
Bukva kaže...

Mislim da je netko već spomenuo - Amerikanci super plate (i općenito imaju vrhunske uvjete - od dionica, bonusa, remote worka, opreme, večera, teambuidlinga i ostalog), ali škrti su sa godišnjim do zla boga. I ovaj zakonski minimum im je previše. A kad čuju trajanje naših porodiljnih, onda padaju u nesvjest.

 

Tak da mi se tu čini da kod nas biraš između - vrhunske plaće i vrhunskih popratnih uvjeta i banana GO ili ok plaće, banana popratnih uvjeta i vrhunski broj dana GO. Moram priznati da tek trebam čuti za firmu koja svo troje ima na levelu da zazubice krenu.

Kod Amera ti je najveći problem sigurnost radnog mjesta. Amer će te lagat u facu da te doživljava kao rođenog brata dok sve super funcionira. Na pojavu prvog i najmanjeg sranja, ide ona popularna: "sorry, just business, nothing personal".

 

 Pa i jeste just business. Ti si zaposlenik, imaš ugovor i možeš dobiti otkaz u bilo kojem trenutku. Za svoj rad si kompeziran plaćom, dodatke dobiješ ako tvrtka želi, a ostalo je propisano zakonom.

 

U 2023-oj hrvati se još uvijek čude i zgražaju kako mogu dobiti otkaz bilo kad kao da je 1975 i socijalizam.

Nadglednik dina
9 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Blade18 kaže...

Ajde dobro, sad je bar jasno da si troll... 

 ako ti tako kažeš mora da jesam.

više mi se čini da si ti jer nisi rekao da želiš da ti pošaljem u privatnoj poruci 

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko

Pa nisam ti nista pisao u privatnu poruku jer mi nije jasno zasto jednostavno nebi tu napisao tih par firmi, jer ako vec je reklama, mislim da je na benefit svima... 

ali ako ti je to problem, evo, posalji mi par firmi u poruku pa cu ja prosljediti ovdje... 

9 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Blade18 kaže...

Pa nisam ti nista pisao u privatnu poruku jer mi nije jasno zasto jednostavno nebi tu napisao tih par firmi, jer ako vec je reklama, mislim da je na benefit svima... 

ali ako ti je to problem, evo, posalji mi par firmi u poruku pa cu ja prosljediti ovdje... 

 plaće su tajna, koliko mogu biti... dobijem info u povjerenju i sad bi ti to javno objavljivao.. e pa ništa od toga.

zaboravi na sve, ne postoji firma u hr koja daje plaću više od 3000e i to je to, završeno, svi sretni.

blaženo neznanje

6 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
keke13 kaže...

U IT temi vidim samo programiranje i devops, kakva je situacija sa ostalim segmentima IT-a?

Od helpdeska (ne govorim o studentima na najnižem nivou), networkinga, securitya itd..

neka ljudi podijele malo iskustva. Kakva je situacija sa IT-o u firmama kojima to nije primarni posao?

 Ja sam L2 support. Radim remote za stranu firmu. 2k eura neto, što je neki prosjek za tu poziciju vani. Kod nas sam radio L2 za 1000 eura prosjek, rijetko tko je nudio više. 

 

 

15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Pa napisi imena firmi koje daju bolje place od ovih kaj smo mi napisali, tak i tak je dalje sve na čovjeku koju će si placu ispregovarati, sigurno nece te firme automatikom svima davati 5k eura neto… i dalje ne kuzim cemu to pretjerivanje s tajnosti, nikad te nitko ovdje nije pitao koju placu imas ti ili netko koga znas, sam si poceo s klošarskim pozicijama, Konzum božićnicama i firmama koje nude bogatstva…
Ako nisi troll, imam full osjecaj da je raditi s tobom noćna mora i da bi ljudi radili i za manje, samo da ne moraju s tobom xD
9 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko

pa tražio si naziv firme, poziciju i plaću...

 

reći ću samo jednu, newfireglobal

16 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Ja znam dvoje koji su otisli tamo i sranje im je, evo jedan trazi drugi posao. Ali ako su im plate dobre sve se da izdrzati do neke mjere.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Pixel kaže...

 Mozes imat i sve troje, tj onako kako ti odgovara.

Nemoj radit u tudoj firmi nego budi contractor ili otvori svoju firmu.

Zaradis puno vise, uzmes si odmor kad ti odgovara. Kad ti zavrsi ugovor ne moras odmah novi.

 

 Bijah i u contractoringu.

 

To ti je - plaća vrhunska, popratni uvjeti nepostojeći, slobodno vrijeme banana, GO - što je to?

U contractoringu, što očito ljudi ne kuže, zarađuješ koliko radiš. To znači da bilo koje bolovanje ili GO i tebi je pipa s novcem zatvorena.

Druga stvar je što si ti u daleko lošijoj poziciji nego bilo koji "normalni" zaposlenik. Kada god "shit hits the fan" ti si prvi koji ćeš osjetiti na svojoj koži jer si doslovno potrošni materjal toj firmi.

Da li bih zarađivao više u contractoringu nego sada? Na bankovnom računu da. No ESOP ne bih imao i vjerojatno kada gledaš ukupno - bio bih u minusu. A bullshita i stresa bi bilo nemjerljivo više.

 

Ono što malo ispitujem teren i gledam gdje i što dalje je consulting. I vjerujem da bi tu moglo biti svo troje i to mi se sve čini da će biti sljedeći korak kada mi na trenutnom radnom mjestu vesting period završi.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Bukva kaže...
Pixel kaže...

 Mozes imat i sve troje, tj onako kako ti odgovara.

Nemoj radit u tudoj firmi nego budi contractor ili otvori svoju firmu.

Zaradis puno vise, uzmes si odmor kad ti odgovara. Kad ti zavrsi ugovor ne moras odmah novi.

 

 Bijah i u contractoringu.

 

To ti je - plaća vrhunska, popratni uvjeti nepostojeći, slobodno vrijeme banana, GO - što je to?

U contractoringu, što očito ljudi ne kuže, zarađuješ koliko radiš. To znači da bilo koje bolovanje ili GO i tebi je pipa s novcem zatvorena.

Druga stvar je što si ti u daleko lošijoj poziciji nego bilo koji "normalni" zaposlenik. Kada god "shit hits the fan" ti si prvi koji ćeš osjetiti na svojoj koži jer si doslovno potrošni materjal toj firmi.

Da li bih zarađivao više u contractoringu nego sada? Na bankovnom računu da. No ESOP ne bih imao i vjerojatno kada gledaš ukupno - bio bih u minusu. A bullshita i stresa bi bilo nemjerljivo više.

 

Ono što malo ispitujem teren i gledam gdje i što dalje je consulting. I vjerujem da bi tu moglo biti svo troje i to mi se sve čini da će biti sljedeći korak kada mi na trenutnom radnom mjestu vesting period završi.

 Nije bas tako, ali valjda kako si svako dogovori i ovisno sto radis.

Osobno, preko ljeta sam normalno rekso kad sam na godisnjem, nikakav problem, samo trrba reci ba vrijeme. Isto tako sad oko nove godine tjedsn prije, nakon, nikakav problem.

O lovi necu jer je nda, ali ovo so u fimama zaradis je smijurija prema tome. Kakvi bi to posebni benefiti trebaju, plati me posteno pa si sam osiguram benefite.

Da kad ne radis nema prihoda i to se bilo u pocetku tesko priviknuti jer onda samo zbrajas cifru kolko ne zaradis ako si jedan  dan na pauzi.

Al onda na kraju vidis da toliko vise zaradis, da kad bi hzjeo imati ista primanja kao da radis u nekoj firmi, dosta ti je 3-4 mj contract ostalo mozes prst u uho. Naravno da neces, ali akumuliras zalihu vrlo brzo pa onda bolovsnja, godisnji, pauze nisu nikakav problem.

Sve koje unam su u debelom plusu tako da ne znam sto ti gledas kad bi bio na kraju u minusu.

A eto kad je kriza mos mislit kak u nekoj firmi nes odletit, nagledao sam se tog. Stvar je ako si dobar niti ces odletit u firmi niti u contractingu. Ima dovoljno ekipe koja se slepa i oni prvi lete.

Sto se stresa tice ima ga , barem meni manje jer ti ne visi poslodavac za vratom, nitko te ne davi, imas posao kojeg treba odraditi i to je to.

Puno vise s distance gledam ba to sve neko kad sam bio u firmama i das se previse u sve

16 godina
odjavljen
offline
Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, koliko

Cek, meni to nema nikakvog smisla. Kakav to daily rate moras imati da radis 3-4 mjeseca pa onda neka golema pauza? I kakav to daily rate moras imati da kroz contracting uopce zaradis ZNATNO vise nego na dobroj perm poziciji? Mene je recruiter zvao neki dan, bas lik radi iskljucivo recruiting za baze i BI. Pitao me jel trazim nesto, bla bla. Rekao sam mu da ne trazim i da sam jako zadovoljan tu gdje jesam. Pitao me "ok, ali da trazis za koju cifru bi pristao ici na contracting negdje?". Rekao sam mu "vidi, da mi ponudis sada 700 eura daily rate vjerojatno bih te odbio bez razmisljanja". Jer tih 700 eura dnevno na godisnjoj razini meni ne bi bilo isplativo niti u smislu place koju imam kao permanent niti u smislu sigurnosti koju imam kao permanent. E sad, ako ti kazes da mozes odraditi 3-4 mjeseca pa prst u uho... Ja pretpostavljam da ti onda imas daily rate debelo preko 1000 eura dnevno. Malo mi je to tesko za povjerovati ali ako je tako onda si stvarno super-ekspert u svom podrucju i dobro je da mozes tako.

 

EDIT:

Koliko je uopce neki normalan broj dana GO? Ja imam 26 i to mi se cini kao posve dovoljno za bilo sta. Pogotovo sa ovim radom od kuce - kad god trebam nesto obaviti samo odem i obavim. Ne bude me 2-3 sata i nitko mi nista ne kaze. Tak da mi GO ostaje bas za odlazak na more i takve stvari. Evo npr period izmedju Bozica i Nove Godine - vecina firme je na GO a mi koji "radimo" imamo zapravo samo popaljene laptope i to je to (doduse, ja volim neki zanimljivi PoC odraditi u tom razdoblju jer znam da me nece nitko sa nicime gnjaviti dok brainstormam).

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2023 12:49 (Friday).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Friday kaže...

Cek, meni to nema nikakvog smisla. Kakav to daily rate moras imati da radis 3-4 mjeseca pa onda neka golema pauza? I kakav to daily rate moras imati da kroz contracting uopce zaradis ZNATNO vise nego na dobroj perm poziciji? Mene je recruiter zvao neki dan, bas lik radi iskljucivo recruiting za baze i BI. Pitao me jel trazim nesto, bla bla. Rekao sam mu da ne trazim i da sam jako zadovoljan tu gdje jesam. Pitao me "ok, ali da trazis za koju cifru bi pristao ici na contracting negdje?". Rekao sam mu "vidi, da mi ponudis sada 700 eura daily rate vjerojatno bih te odbio bez razmisljanja". Jer tih 700 eura dnevno na godisnjoj razini meni ne bi bilo isplativo niti u smislu place koju imam kao permanent niti u smislu sigurnosti koju imam kao permanent. E sad, ako ti kazes da mozes odraditi 3-4 mjeseca pa prst u uho... Ja pretpostavljam da ti onda imas daily rate debelo preko 1000 eura dnevno. Malo mi je to tesko za povjerovati ali ako je tako onda si stvarno super-ekspert u svom podrucju i dobro je da mozes tako.

Contracting može biti i po pet - šest puta bolje plaćen po satu / danu od permanent pozicije.

700 eura za projekte na zapadu ili bliskom istoku je sitna lova.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Je li stvarno hrvatski IT u krizi ili nije, ko
Old Iggy kaže...

Contracting može biti i po pet - šest puta bolje plaćen po satu / danu od permanent pozicije.

700 eura za projekte na zapadu ili bliskom istoku je sitna lova.

 

OK, ajde mi daj onda reci koja je to normalna lova i koja je to onda vrhunska lova u tim tvojim krugovima? Ako je 700 sitna lova onda se valjda radi o 6-7k dnevno, ili? I koju to strucnost posjedujes da ti netko ponudi takvu lovu?

Da ne bi bilo zabune - ja za fuseve mogu uzeti 2k eura dnevno bez problema. Ali to su stvari koje ulete povremeno. Pa nije to nesto sto svaki dan mozes odraditi. Neupucena ekipa bi mogla, citajuci neke postove ovdje, dobiti dojam da je posve normalno da senior dev zaradi godisnje milijun dolara? Mislim da tu ipak treba povuci crtu izmedju onoga sto "moze biti" i onoga sto je realno za ocekivati. Moj CEO ima godisnju placu oko 30 milijuna dolara (a placa mu je zapravo peanuts uzevsi u obzir dionice i sve drugo) ali to je pomalo edge case i spada u "moze biti" a nikako ne u nesto sto je normalno.

Freak Show Inc.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice