Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

poruka: 12
|
čitano: 6.556
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini".
8 godina
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

Moram priznati da izgleda odlično. Mješavina dizajna iPhonea, Androida, Edge browsera i Windowsa 11.

Ali, dobra mješavina.

 

BTW, nikad mi nije sjeo Windows Phone zbog onih kaotičnih i glupih pločica, isto kao i Start izbornik u Windowsima 8 (a i kasnije). Vjerojatno je mnogima to bio razlog što nisu prihvatili Windows Phone, pa je tako i propao odličan Nokia hardver. 

 

Ovako nešto zamišljeno u ovom filmiću imalo bi vjerojatno puno više uspjeha. Naravno, prošlo je dosta godina i sada stvari izgledaju ljepše i moćnije.

 

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

Pločice (odnosno Tiles) i jesu bile fora i glavna značajka WP-a.

Nadalje, hardverski zahtjevi su bili puno manji nego kod Androida a sve se glatko izvršavalo.

 

Ono u čemu je Microsoft legendarno podbacio je katastrofalno loš marketing i nedovoljno ulaganje u programere da se izbace i održavaju najvažnije aplikacije za WP, a koje su postojale za druga dva ekosustava.

 

Ovo gore je čisto OK ali nedovoljno vizuelno različito od Androida.

 

sig
 
8 0 hvala 0
10 godina
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

šteta .. iako bi i MS da je uspio servirao "bloatware OS" kao što to rade danas android i IOS na telefonima ..

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

Imao sam neki stari low end windows phone i radio je jako glatko.

Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

Imao sam "mid-range" Windows Phone (Lumia 640) i radio je kao veoma sporo 💩. Bugovi u osnovnim elementima UI-ja (notifikacije koje neće da odu, dialer, SMS), meniji koji su tako neintuitivno složeni da im je najbolji feature bio to što su imali pretragu, 5-6 sekundi buljenja u "Resuming..." ekran prilikom svake promene aplikacije zahvaljujući velikodušnom 1GB RAM-a, jer od čak pet serija, 500, 600, 700, 800 i 900, samo je high end u tom momentu imao više (ujedno toliko i o "neverovatnoj optimizovanosti WP-a, što je bila jedna od glavnih mantri OSa), generalno jako nerazrađen UI (a specifičan UI je bio druga velika mantra, no u praksi se radilo o poluproizvodu). Npr ideja je bila da se za notifikacije koriste live tiles pa prve verzije WPa nisu imale notification shade koji se povlačio odozgo kao Android i iPhone, no, raspored tileova je bio fiksan (u smislu ne dinamički), a naravno da ne mogu sve aplikacije od kojih stižu notifikacije biti na ekranu odjednom, pa je onda preko volje uveden i loše implementiran notification shade; zatim strogo izbegavanje "hamburger menija" jer nije bio u skladu sa "paradigmom" (ideja je bila da se swipeuje sa ove ili one strane), pa onda opet njegovo uvođenje itd; ili situacija kada mi je bio potreban eksport kontakata i prvih nekoliko rezultata su bili specijalizovani WP sajtovi koji su svi objašnjavali neke komplikovane procedure kako sinhronizovati kontakte sa cloudom pa izvući / konvertovati nekako xml odatle, a zapravo je postojala opcija, samo što na odgovarajućem ekranu nije bilo nikakve naznake da postoji skrol i opcije koje se ne vide i očigledno gomila ljudi, čak i onih koji su pisali o WPu to nije provalila. Odvratan poluproizvod koji je s razlogom propao.

 

EDIT: Ono na videu izgleda kao običan Android skin sa nešto Windows 11 estetike, mislio sam da MS i ima neki sličan launcher.

EDIT 2: Naravno da ima - link.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2024 18:37 (Ivan(4)).
Moj PC  
2 5 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini
Nisu pločice razlog što se wp ugasio, naprotiv, pločice su bile super.

Razlog je nesposobnost MS uprave da obezbijedi saradnju sa Google-om i ostalim velikim igračima, na način da developeri za wp imaju pristup njihovim API-jma.

Bez toga se pribjegavalo improvizaciji i polurješenjima za elementarne stvari poput FB ili YT aplikacije.

MS nije prepoznala da platforma koja u to vrijeme nema optimalan rad YT I FB aplikacija ne može uspjeti.

Notifikacije na Viberu su kasnile satima...


Btw, imao sam Lumiu 930 (u to doba flagship). Po svemu je to bio vrhunski telefon u to doba, osim po tome kako mu rade ključne aplikacije za komunikaciju, društvene mreže i video stream. MS ke smatrao da je to nebitno, te da je dovoljna savršena integracija telefona u MS desktop sistem, no to očito nije bilo dovoljno.

I dan-danas žalim za tom Lumijom 930, toliko da sam godinama kasnije htio kupiti (i debelo preplatiti) Lumiju 950 XL, mokri san ljubitelja Windows phonea, ali sam odustao kad sam shvatio da je to već odavno (nažalost) mrtva platforma.

morrisoN
 
9 0 hvala 1
10 godina
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

Šteta što nije preživio. Više konkurencije bi bilo bolje za sve, bez obzira na što preferirate.

 

Meni je moja lumia (600 i nešto ne sjećam se broja) bila super telefon. Radio je super za to vrijeme.

Nadglednik dina
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini
Složio bih se s tvrdnjom da WP jednostavno većini nije sjeo. Rigidno sučelje na kojem je MS inzistirao, bez mogućnosti ozbiljnije modifikacije i personalizacije, spomwnuti problemi s notifikacijama i točkicama koje su se vrtile u nedogled... Daleko je to bilo od "bugfree" sustava kakvim su ga neki prikazivali. Koristio sam paralelno Lumiu 530 oko godinu-dvije paralelno uz Android i nije mi padalo napamet koristiti WP kao primarni uređaj.

Unatoč svim mogućum sredstvima koje je gigant MS ulupao, koliko je ono bio najveći udio WP? Oko 2 posto? Ta informacija dovoljno govori...
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2024 20:07 (nkdz).
Moj PC  
5 2 hvala 3
16 godina
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

bila je to sad već davna 2012. Među prvima sam nabavio Nokia Lumia 920 sa željom da programiram na njoj. Do onda sam već oko 2-3 godine programirao na Androidu i bio dosta dobro upoznat s iOS-om.

 

Prvo što me šokiralo je bilo da, valjda po uzoru na Apple, moraš godišnje keširati 100-tinjak dolara za developersku licencu, i da ti ona pokriva otključavanje, ako se ne varam, samo 3 mobilna uređaja za razvoj. MS u tom momentu sa svega 1% tržišta se prodavo za ekskluzivu... no ajd, naivan kakav sam bio, platih taj harač, kad ono, govno bilo zatvorenije i od iOS-a. Skoro na razini neupotrebljivosti za bilo kakvu kompliciraniju aplikaciju koja je npr. koristila NFC, BLE, USB OTG, pa čak i fuckin file browser u open/save dialogu. Još bi se to sve i progutalo i prihvatila sva ta nakaradna ograničenja da se nisu ubrzo počele pojavljivati applikacije koje su imale te feature u sebi, feature koje su običnim vulgaris developerima bile onemogućene. Znači, MS je uveo kaste među developere - i tu sam prelomio i odustao - reko': 'ko vas hebe, ionako ćete propasti s tim smećem, tako je i bilo.

Moj PC  
10 1 hvala 2
2 godine
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

HTC HD2 je bio jako fluidan ali tek kad sam gore flesao Android je postalo zabavno.

 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini

U to doba dok je WP bio aktuelan, vecina je hejtala plocice dok neko nije nabavio WP telefon. Koncept je bio daleko drugaciji sto su nudili iOS i Android pa ljudi na prvu nisu skontali benefite tih plocica.

Sam ja sam bio takav. No jednom prilikom se potrefilo da je sestra trebala novi telefon uzimati a ubrzo i ja poslije nje. I nagovorim je da uzme Lumiju 920. Cim je stigao telefon odmah mi se sve svidjelo, pa sam ja poslije toga uzeo sebi Lumiju 1020. I tako su onda i drugi poceli oko mene uzimati kad su vidjeli kako izgleda i radi u praksi WP.


Microsoft je zaista idiotska kompanija sto je propustila tako dobru priliku da se ukljuce kao treci veliki igrac na trzistu operativnih sistema + Nokijin fan base koji je u to doba bio ogroman a ne spominjajuci tehnologije koje je Nokija tada imala. Ali kad ljudi zaradjuju na Windowsu i Offisu boli ih briga hoce li neki tamo drugi proizvod uspjeti ili ne. Ja se iskreno evo sad cudim kako do sada nisu ugasili Surface liniju.


Prelazak sa Windows Phone 8.1 na Windows Mobile 10 je bio bolan. Sporo je radio, bugovi na sve strane, nenormalno naporan Resuming screen. Takodjer i tastaturu su uspjeli pokvariti, a swipe gesture na WP 8.1 su radile ubjedljivo najbolje od bilo koje druge tastature iOS-a ili Androida.

I dugo im je trebalo da ispeglaju Windows 10 mobile, bas dugo.

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
5 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Ovako bi izgledao Windows Phone u 2024. godini
Indestructible kaže...

...
Microsoft je zaista idiotska kompanija sto je propustila tako dobru priliku da se ukljuce kao treci veliki igrac na trzistu operativnih sistema + Nokijin fan base koji je u to doba bio ogroman a ne spominjajuci tehnologije koje je Nokija tada imala. Ali kad ljudi zaradjuju na Windowsu i Offisu boli ih briga hoce li neki tamo drugi proizvod uspjeti ili ne. Ja se iskreno evo sad cudim kako do sada nisu ugasili Surface liniju.


Prelazak sa Windows Phone 8.1 na Windows Mobile 10 je bio bolan. Sporo je radio, bugovi na sve strane, nenormalno naporan Resuming screen. Takodjer i tastaturu su uspjeli pokvariti, a swipe gesture na WP 8.1 su radile ubjedljivo najbolje od bilo koje druge tastature iOS-a ili Androida.

I dugo im je trebalo da ispeglaju Windows 10 mobile, bas dugo.

 Žuto: MS je bukvalno preoblikovao desktop Windows (tu mislim i na GUI i na UWP appove) i stvorio jednu od njegovih najomraženijih verzija (8) kako bi pokušao da navuče ljude na UI WP-a. Na kraju je WP umro, a njegovo nasleđe na PC-ju ostalo do danas.

 

Zeleno: Nenormalno naporan Resuming... ekran je postojao već na WP 8.1 za sve osim samih flagship modela, jer su sve Lumie ispod serije 900 imale ne više od 1GB RAMa (dok je 920 o kojem pričaš imao 2GB). Dakle, na primer, Lumia 830, sa MSRPom od u to vreme $530. Ja sam imao 640 i ta dva telefona su, što se tiče performansi, nudila potpuno isto iskustvo, jer su delili i SoC i RAM, kao i dijagonalu i rezoluciju ekrana (5", 720p, LCD na oba). I naravno isti OS.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice