Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

poruka: 21
|
čitano: 6.418
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže".
14 godina
offline
Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

Konačno, a trebali su lani ...

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

gašenje 3G?  mislio sam da se palilo samo 5G. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
Prije nego ugase 2G i 3G trebali bi ukljuciti VoLTE svima a ne kao do sada da su samo neki mobiteli podrzani, inace nece pozivi raditi uopce.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
marsovac zemaljski kaže...
Prije nego ugase 2G i 3G trebali bi ukljuciti VoLTE svima a ne kao do sada da su samo neki mobiteli podrzani, inace nece pozivi raditi uopce.

 Volte je uključen svima. A ostalo je do proizvođača mobitela.

6 godina
offline
Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

ode moj backup link za alarm u tri PIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi... super...

 

 

NULL!=NULL
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
Znači uz 3G odlaze i GPRS i UMTS.
Ja sam znatiželjan, zašto zadržavaju 2G za glas i poruke? Je li ih ja to obavezuje regulator (HAKOM?) ili vlastiti interesi?
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

Meni je i dan danas 3G/H upaljen  jer na 4G mi mobitel prazni bateriju brze nego šeks pelinkovac...Za 5G ne zelim ni znat..S tim da mi nikad nista previse nije smetalo  da mi je tako stekalo da sam morao prebacivati na 4g

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
3 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
Ovo je kraj kaže...
Znači uz 3G odlaze i GPRS i UMTS.
Ja sam znatiželjan, zašto zadržavaju 2G za glas i poruke? Je li ih ja to obavezuje regulator (HAKOM?) ili vlastiti interesi?

Pa ima još puno korisnika s dumb phoneovima kod nas, a i mora ostati 2g uvijek zbog hitnih poziva tamo gdje nemaju nikakav drugi signal tipa Lika, Velebit...

 

GPRS je 2G, to ostaje.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2023 22:14 (Lil Dice).
6 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
Čitao sam negdje da neki stariji uređaji uglavno stara tehnologija za sigurnost, promet... (tako nešto ako se dobro sjećam) koriste 2G signal
i to bi bilo skupo i komplicirano za mijenjati na noviju generaciju.

A za kraj 3G-a, juhu napokon manje će nas zračiti i mogu skinuti AL foliju s glave 🥳
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2023 8:22 (ajimerej).
5 mjeseci
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
ajimerej kaže...
A za kraj 3G-a, juhu napokon manje će nas zračiti i mogu skinuti AL foliju s glave 🥳

 

haha, to hoćes reći da samo 3g zrači? šta smo s ostalim g?

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2023 23:14 (Marijo642).
6 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
@Marijo svakako manje. Kako smo imali 2, 3, 4 i 5G sad imamo 2, 4 i 5G 🥳🤠
15 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
Ček, jel' to znači da EDGE gase? Pa to mi je na T-scumu dostupno nekih 80% vremena, jer im je 4G pokrivenost toliko jadna da boli duša
K
Moj PC  
0 3 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
Ne, edge je nesto naprednija inačica 2g-a, koji ostaje. 3g (umts) odlazi
11 godina
offline
Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

Nek mi neko objasni kaje onda 1g mreža

 

2g je edge i poruke i pozivi ok.sta onda spadalo pod 1g

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

NMT

Ispočetka je postojala samo u nordijskim zemljama, analogna mreža, od početka 80-ih pa ne znam do kad.

Mislim da se poslije rata koristila i kod nas jedno vrijeme (do pojave prvih GSM mreža).

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2023 9:44 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
sseennoonn kaže...

Meni je i dan danas 3G/H upaljen  jer na 4G mi mobitel prazni bateriju brze nego šeks pelinkovac...Za 5G ne zelim ni znat..S tim da mi nikad nista previse nije smetalo  da mi je tako stekalo da sam morao prebacivati na 4g

 

To bi i mene zanimalo. Kako je energetski učinkovitija kada mi svaki G jede 10-15% više baterije u odnosu na prijašnjeg? Možda i više... kada sam nabavio prvi 5G napravio sam usporedbu. U 24h mi je mobitel sa 100% pao na nekih 85%, kada je bio podešen na 5G onda 70-75%. Sa tim da nije bilo surfanja na mobitelu, igrica i sličnih gluposti. Praktički samo idle da je spojen na mrežu.

Možda je efikasnije za providera, novija tehnologija baznih stanica manje troši, trošak su prebacili na korisnike, više punjenja baterije, više potrošene struje, više trošenja baterije, korisnik će možda zbog dotrajalosti iste malo češće kupovati novi mobitel. Win-win situacija za njih...

 

Korky kaže...
Ček, jel' to znači da EDGE gase? Pa to mi je na T-scumu dostupno nekih 80% vremena, jer im je 4G pokrivenost toliko jadna da boli duša


Ne, to je dio 2G-a, tj. GSM-a, tzv. 2.5G.

Prije 16-17 godina sam u Siemensu (dok je to još bio Siemens, a ne Nokia Siemens Networks) radio na razvoju GERAN-a (GSM Edge Radio Access Network). Zanimljivo je da se i 2G, tj. Edge, može konfigurirati da daje brzine prometa blizu kao UMTS, bilo je definirano u standardu, samo što mobiteli koji to podržavaju nisu došli dalje od prototipa. Na baznim stanicama smo to implementirali. No trebalo je gurati 3G, prodati novu opremu, a i to je na 2G-u trošilo puno TRX-ova pa je u konačnici sve ostalo samo kao "podržano".

 

GSP kaže...

Nek mi neko objasni kaje onda 1g mreža

 

2g je edge i poruke i pozivi ok.sta onda spadalo pod 1g

 

To je bilo ono što je u devetestima kod nas imalo marketinško ime "Mobitel" mreža, NMT standard. Ako se sjećaš da je onda bilo dva pozivna broja za mobitele 099 i 098, 099 je bilo to, a 098 je bio GSM, tj. 2G. 

13 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

Ušteda energije je s strane operatora i to velika, a i mogu reciklirati dio spektra za LTE i 5G

robimarko@gmail.com
8 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

U opcijama na Note 9  3G/2G  preko noći sa 100% napunjene baterije ugasim internet radi notifikacija i do jutra u idleu mi ajd nek bude i 95% baterije . Ista stvar drugu noć 100% bat u postavkama stavim na LTE/3G/2G do jutra padne na 87% bez da sam ga pipnuo.A iako je brž internet u globalu priznam ..Ali da koristim mobilni internet i LTE baterija mi ne izdrzi ni 3h surfanja . Da li ima veze lokacijski da kod mene nema 4g signala pa trosi puno vise resursa jer uvijek pokusava uloviti bolji signal kojeg nema  ili ne znam do čega je .Oko tog konkretno nisam stručan ali da crpi bateriju barem 25% brže je 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
7 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

Da, zbog lošijeg signala mora trošit više energije u uploadu, ali opet, kad ne koristiš mob ne bi trebao baš toliko.

Očito im je modem dosta rastrošan.

Npr., kod mene na Motoroli je 100% vremena na 4G, i ok signal (3-4 "crtice"), i preko noći ne ode nikad više od 1%, eventualno ako netko stalno bombardira porukama, ali to je rijetko kad.

Ali opet, nije pravilo za svaki mob, a i imam dosta veliku bateriju pa i to igra ulogu.

E da, i pokazivač postotka baterije ti je odokativan, zna se raskalibrirat.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2023 13:00 (fer-de-lance).
5 mjeseci
offline
Re: Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže
fer-de-lance kaže...

Da, zbog lošijeg signala mora trošit više energije u uploadu, ali opet, kad ne koristiš mob ne bi trebao baš toliko.

.

 

Ne točno moram priznat, imam huawei p30 i p40 pro. Na vip mrezi sam, u zdanje vrijeme kad sam na 4g mrezi mob preko noci potrosi i do 40% baterije ( nije bitno koji od ta dva). Skuzio sam da potrosi 1-2% samo ako je u zrakoplovnom nacinu rada. malo sam istrazivao i negdje procitao da a1 ima neki problem s frkvencijama 4g mreze pa se valjda stalno gubi signal i prebacuje (neam pojma). 

 

Ugl, stavio sam mob samo da mi 2g/3g hvata i od onda potrosnja baterije vracena u normalu, mob ne punim po dan i pol- dva zavisi od korištenja

5 godina
offline
Hrvatski Telekom najavio gašenje 3G mreže

Poštovani,

 

Ako vjerujemo Hrvatskom Telekomu da 5G mreža troši manje struje po prijenosu podataka u sekundi nego 3G mreža, (15 puta manje po riječima Hrvatskog Telekoma), osnovnom matematikom dolazimo do podatka da će 5G mreža ukupno trošiti više struje nego 3G mreža, čak 6,66 puta više struje po sekundi! (Jer je u prosjeku 100 puta brža nego 3G mreža) Te će stoga ugljični otisak biti veći! nego što je to bio slučaj s 3G mrežom.

 

Izjava o odricanju odgovornosti : Ne koristim 3G mrežu i nisam korisnik Hrvatskog Telekoma.  Ali koristim 2G mrežu jednog drugog operatera i živim na Zemlji i u interesu mi je da se ugljični otisak smanji.

 

Hvala.

 
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice