Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19? zaključana tema

poruka: 8.530
|
čitano: 956.779
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?".
8 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Ono i dsz
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
PzKpfw kaže...

 

 

@Damir22

Nema ovo veze s Stožerom. Apeliram na savjest ljudi, pogotov onih koji nisu na linij života.

BTW, stožer je baš meni neka čudna riječ. Ima za mene neki neprijateljski prizvuk.

Više volim riječ:štab.

 ne budi glup (kao i inače pametni Igor Mandić) - Stožer - ima isti korijen kao i štab (jednačenje po zvučnosti daje štap) - a koji je iz njemačkog..

 

stožer jest hrvatska riječ - dolazi od stog tj. drveni stup (rečeni štab/p) koji drži stog sijena/slame uredno naslaganu oko njega...

 

štab je došao kao germanizam iz srpskog vojnog govora iako su zanimljivo, oni bili skloni francuskom...

 

dakle vojni izraz za vrh stošca vertikalne subordinacije...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 23:13 (Stric_Jura).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
PzKpfw kaže...

 

 

@Damir22

Nema ovo veze s Stožerom. Apeliram na savjest ljudi, pogotov onih koji nisu na linij života.

BTW, stožer je baš meni neka čudna riječ. Ima za mene neki neprijateljski prizvuk.

Više volim riječ:štab.

 Past ce dva tri?

7 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

stožer civilne zaštite rh stožer civilne zaštite rh
 

3 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Ovo me podsjetilo na onu tradiciju gdje se na kraju godine u nekom selu (tu u HR) zapali neki političar i javna ličnost.
Ne znam kad to točno bude, ako se ne varam bude oko Nove godine.
Imam dobar filing da će netko iz stožera bit podgrijan :D
Pararera
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Pokladi, a ne kraj godine. Zadnji utorak prije početka korizme.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
nixass kaže...
mGT kaže...
PESfanCRO kaže...
NEW_MAN kaže...

Cijepil se budem ono valjda prvi dan kad postane dostupno. Odma i bez razmisljanja. Djecu smo cijepili sa svime i svacime ali ih ne mislim cijepiti protiv corone. Jos su mali i sansa da im se nekaj desi je manja nego da ih auto pogazi dok se igraju na dvoristu. Kad odrastu mogu sami birat a do onda se nadam ne bude vise corone u opticaju.

Ovaj virus osim kaj je za odredene skupine ljudi smrtonosan on je i ubojica ekonomije. Ne ocekujem da bude me virus ubio ali smrdit doma dva tjedna nije opcija. Osim toga za trajanja ovog sranja ne mogu posjetit starce niti oni mogu k nama. Baka mi lezi u bolnici sa upalom pluca koju je popusila zahvaljujuci coroni i cekamo da nam jave da ju dojdemo pokopati. Sirota bude umrla sama i ne mogu je vidjeti niti sam je vidio zadnjih deset mjeseci! Ako nista drugo cijepio bih se samo zato da budem uz baku da ne umre sama okruzena ljudima u maskama i odvojena od ostatka svijeta.

Treba sloziti zakon da ko se ne cijepi a treba lijecnicku pomoc da mu se ista i naplati. Hard core bi bilo istima uskratit pomoc pa nek crknu ali smo ljudi pa bi im trebalo pomoci pod uvjetom da im se to naplati.

 Čovječe kaj je tebi?? Ljudi praktički cijeli život izdvajaju za zdravstvo (uzima im se od plaće, plaćaju dopunsko, participaciju ako nemaju dopunsko...) i ti bi im sad još naplatio liječnićku pomoć ako se neće cijepit s cjepivom čije se ni kratkoročne nuspojave u potpunosti ne znaju a kamoli dugoročne (nakon dvije, tri, pet godina i više). Ti se slobodno cijepi, to je tvoj izbor, ali dopusti i drugima da odaberu suprotno i da ih se ne kazni zbog toga. Ovo ne znači da sam antivakser, čak sam i sestri savjetovao da cijepi kćer (moju nećakinju) protiv HPV-a prošle godine (kad se poteglo to pitanje u školi, ali tu se radilo o cjepivu koje je u opticaju već 10-ak i više godina).

 Upravo tako, ovo cijepivo je prebrzo razvijeno i netestirano na dugoročne možebitne posljedice.

Osim ako nisu počeli razvijati prije pandemije 

sto je dugorocno?

 

covjece korona virusi se istrazuju desetljecima.

poprilicno sam siguran da imaju dobru bazu za razvoj lijekova protiv ovoga i da se odredjene stvari mogu fast track-at.

usput mi mozes poslati jutubu kanal ili fejsbuk grupu di lijepo educiraju o prebrzom razvoju.

kad si strucnjak, sto bi tebi bio dovoljno dugi razvoj?

Nije YT kanal ili Facebuuk grupa, ali ipak jedna slika razvoju cjepiva, kronološki, kroz povijest 

 

ATJ Lučko
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ATJLučko kaže...

Nije YT kanal ili Facebuuk grupa, ali ipak jedna slika razvoju cjepiva, kronološki, kroz povijest 

 

 Postoji jedna bitna stvar. Razvoj cijepiva se nije isplatio. Cijepiva su bila zadnja stvar koja se razvijala i u koje se ulagalo. Do 2019 su samo 2 farmaceutske kompanije proizvodile cijepiva, jer su to mogli financijski odraditi.

 

Pošto je covid tako ogroman šok na zdravlje, gospodarstvo i općenito funkcioniranje svijeta, znanost i kompanije su se pokrenule (i financirane su), te iskoristile moderne i brze tehnologije da razvije prijeko potrebno cijepivo.

 

To je primarni razlog zašto je tako brzo razvijeno. Potreba + financije. I još jedan vrlo bitan razlog - jer zapad nije pošteđen od tog virusa. Dokle god su ljudi umirali po africi i aziji od bolesti koje su bile rijetke na zapadu, nikog nije bilo briga.

 

I to sve ne znači da je cijepivo nesigurno. I za ostala bi bilo kraće da je bila tako hitna potreba, da su imali tehnologiju i znanje današnjice, kao i financije.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ATJLučko kaže...
nixass kaže...
mGT kaže...
PESfanCRO kaže...
NEW_MAN kaže...

Cijepil se budem ono valjda prvi dan kad postane dostupno. Odma i bez razmisljanja. Djecu smo cijepili sa svime i svacime ali ih ne mislim cijepiti protiv corone. Jos su mali i sansa da im se nekaj desi je manja nego da ih auto pogazi dok se igraju na dvoristu. Kad odrastu mogu sami birat a do onda se nadam ne bude vise corone u opticaju.

Ovaj virus osim kaj je za odredene skupine ljudi smrtonosan on je i ubojica ekonomije. Ne ocekujem da bude me virus ubio ali smrdit doma dva tjedna nije opcija. Osim toga za trajanja ovog sranja ne mogu posjetit starce niti oni mogu k nama. Baka mi lezi u bolnici sa upalom pluca koju je popusila zahvaljujuci coroni i cekamo da nam jave da ju dojdemo pokopati. Sirota bude umrla sama i ne mogu je vidjeti niti sam je vidio zadnjih deset mjeseci! Ako nista drugo cijepio bih se samo zato da budem uz baku da ne umre sama okruzena ljudima u maskama i odvojena od ostatka svijeta.

Treba sloziti zakon da ko se ne cijepi a treba lijecnicku pomoc da mu se ista i naplati. Hard core bi bilo istima uskratit pomoc pa nek crknu ali smo ljudi pa bi im trebalo pomoci pod uvjetom da im se to naplati.

 Čovječe kaj je tebi?? Ljudi praktički cijeli život izdvajaju za zdravstvo (uzima im se od plaće, plaćaju dopunsko, participaciju ako nemaju dopunsko...) i ti bi im sad još naplatio liječnićku pomoć ako se neće cijepit s cjepivom čije se ni kratkoročne nuspojave u potpunosti ne znaju a kamoli dugoročne (nakon dvije, tri, pet godina i više). Ti se slobodno cijepi, to je tvoj izbor, ali dopusti i drugima da odaberu suprotno i da ih se ne kazni zbog toga. Ovo ne znači da sam antivakser, čak sam i sestri savjetovao da cijepi kćer (moju nećakinju) protiv HPV-a prošle godine (kad se poteglo to pitanje u školi, ali tu se radilo o cjepivu koje je u opticaju već 10-ak i više godina).

 Upravo tako, ovo cijepivo je prebrzo razvijeno i netestirano na dugoročne možebitne posljedice.

Osim ako nisu počeli razvijati prije pandemije 

sto je dugorocno?

 

covjece korona virusi se istrazuju desetljecima.

poprilicno sam siguran da imaju dobru bazu za razvoj lijekova protiv ovoga i da se odredjene stvari mogu fast track-at.

usput mi mozes poslati jutubu kanal ili fejsbuk grupu di lijepo educiraju o prebrzom razvoju.

kad si strucnjak, sto bi tebi bio dovoljno dugi razvoj?

Nije YT kanal ili Facebuuk grupa, ali ipak jedna slika razvoju cjepiva, kronološki, kroz povijest 

 

 

A kolko je Rimljanima trebalo za cjepivo?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

i tvoj zakljucak je?

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Entry Point kaže...

 Postoji jedna bitna stvar. Razvoj cijepiva se nije isplatio. Cijepiva su bila zadnja stvar koja se razvijala i u koje se ulagalo. Do 2019 su samo 2 farmaceutske kompanije proizvodile cijepiva, jer su to mogli financijski odraditi.

 

Pošto je covid tako ogroman šok na zdravlje, gospodarstvo i općenito funkcioniranje svijeta, znanost i kompanije su se pokrenule (i financirane su), te iskoristile moderne i brze tehnologije da razvije prijeko potrebno cijepivo.

 

To je primarni razlog zašto je tako brzo razvijeno. Potreba + financije. I još jedan vrlo bitan razlog - jer zapad nije pošteđen od tog virusa. Dokle god su ljudi umirali po africi i aziji od bolesti koje su bile rijetke na zapadu, nikog nije bilo briga.

 

I to sve ne znači da je cijepivo nesigurno. I za ostala bi bilo kraće da je bila tako hitna potreba, da su imali tehnologiju i znanje današnjice, kao i financije.

Ne nego profit. Cjepivo za COVID-19 je najveći biznis 21og stoljeća (od sada). A kada god je tuđi profit u pitanju, budi siguran da su svi ostali na zadnjem mjestu (jer tako kapitalizam funkcionira). I to je isključivi razlog zašto toliko firmi radi na cjepivu i zašto je sve toliko ubrzano. Države i zdravstvene organizacije su te koje su radi potrebe i prevelike disrupcije na način života na koji smo navikli znatno olabavile procedure za go to market. Vrijeme će pokazati je li to bila dobra odluka. Ja ću osobno pičekati dojmove beta testera jer ni kod tehnologije nisam early adopter, a kamoli kod ovako nečega.

 

Velika većina nas je ovdje sa iskustvom iz IT-a i trebali bi znati kakvi se proizvodi izbacuju na tržište kada se skrati vrijeme testiranja unatoč najboljoj volji ljudi koji rade na njima.

3 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Djeluje da su namirisali lovu pa svi skaču na taj vlak dok nije otišao.
Pararera
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ATJLučko kaže...

Nije YT kanal ili Facebuuk grupa, ali ipak jedna slika razvoju cjepiva, kronološki, kroz povijest 

 

 Sad mi reci iskreno, jel misliš da je lakše bilo 1933. za 12 godina razviti cjepivo protiv gripe ili 2020. za godinu dana?

Jel znaš koliko je znanja u medicini prikupljeno od tada? Jel znaš kakve su resurse imali 1933. a kakve danas?

Jel bi rađe vozio auto koji je 1933 razvijan 12 godina ili bi neki koji je razvijan od 2019 do 2020?

10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
kerum kaže...

Ne nego profit. Cjepivo za COVID-19 je najveći biznis 21og stoljeća (od sada). A kada god je tuđi profit u pitanju, budi siguran da su svi ostali na zadnjem mjestu (jer tako kapitalizam funkcionira). I to je isključivi razlog zašto toliko firmi radi na cjepivu i zašto je sve toliko ubrzano. Države i zdravstvene organizacije su te koje su radi potrebe i prevelike disrupcije na način života na koji smo navikli znatno olabavile procedure za go to market. Vrijeme će pokazati je li to bila dobra odluka. Ja ću osobno pičekati dojmove beta testera jer ni kod tehnologije nisam early adopter, a kamoli kod ovako nečega.

 

Velika većina nas je ovdje sa iskustvom iz IT-a i trebali bi znati kakvi se proizvodi izbacuju na tržište kada se skrati vrijeme testiranja unatoč najboljoj volji ljudi koji rade na njima.

 Više znanstveni ugled nego profit. Profit je i razumljivi, kao i svaka industrija mora od nečeg živjeti. Ne znam zašto ljudi misle da je istraživanje lijeka ili cijepiva za farmaceutsku industriju besplatno. Pa to košta miljarde dolara. I oni imaju zaposlene koje trebaju platiti i oni trebaju profit za daljnje razvijanje. Da ne pričam o logistici, dobrovoljcima, suradnja sa drugim državama i slično. 

 

Zato to nije nikom jasno?

 

Profit je tu najmanja stvar u biti. Jer s konkurencijom i regulacijima cijene padaju. Zato par svijetskih farmaceutskih kompanija i radi na cijepivima, jer ostalim nije isplativo.

 

Da im je samo profit na pameti, mislim da je ovo onda jedno vrlo rizično ulaganje. Čak bi rekao ekstremno rizično. Isplativije je štancati aspirin ili neke paracetamol nego se baciti u razvoj cijepiva pored svih ostalih sa velikom šansom da možda nećeš dobiti upotrebljivo cijepivo.

 

Vrijeme testiranja se i nije nešto bitno skratilo. Broj dobrovoljaca je uobičajen za broj dobrovoljaca za bilo koji drugi lijek ili cijepivo. 100, 1000, 30 000 +. Ono što je skraćeno jest proučavanje rezultata kliničkih ispitivanja, ali to ne znači da cijepivo nije sigurno ili efikasno. Sve ostalo su fine stvari, koje će oni i dalje analizirati, tako da dođemo i do još efikasnijeg i boljeg cijepiva.

 

2020-ta je, trebali bi očekivati ovakve stvari sa modernim tehnologijama, a ne da buljimo u podatke 15 godina, i onda jednostavno odustanemo jer nema kupaca.

 

 

Nadglednik dina
13 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
BlueMax kaže...
ATJLučko kaže...

Nije YT kanal ili Facebuuk grupa, ali ipak jedna slika razvoju cjepiva, kronološki, kroz povijest 

 

 Sad mi reci iskreno, jel misliš da je lakše bilo 1933. za 12 godina razviti cjepivo protiv gripe ili 2020. za godinu dana?

Jel znaš koliko je znanja u medicini prikupljeno od tada? Jel znaš kakve su resurse imali 1933. a kakve danas?

Jel bi rađe vozio auto koji je 1933 razvijan 12 godina ili bi neki koji je razvijan od 2019 do 2020?

Jedno je cjepivo koje ti/mi "da sigurno imunitet", a ovo je prevencija tipa "drži vodu dok, nastavi sam", jer garancije na doživotni imunitet NEMA, u tom zecu leži grm! 
Znam dosta dobro koliko se je moglo prije 100 godina brzo istraživati, skorom isto onoliko koliko je bila potreba za profitom! 
U slučaju da se dobije imunitet makar 99.93%, to bi bilo nešto poželjno, a ova od ako 6 mjeseci, meh meh 

ATJ Lučko
10 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

 

Nadglednik dina
Moj PC  
2 2 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Daj, molim te, skini te ružičaste naočale.
Pararera
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Pararera kaže...
Daj, molim te, skini te ružičaste naočale.

 Nakon što ti skineš aluminijsku foliju.

Nadglednik dina
11 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ATJLučko kaže...
nixass kaže...
mGT kaže...
PESfanCRO kaže...
NEW_MAN kaže...

Cijepil se budem ono valjda prvi dan kad postane dostupno. Odma i bez razmisljanja. Djecu smo cijepili sa svime i svacime ali ih ne mislim cijepiti protiv corone. Jos su mali i sansa da im se nekaj desi je manja nego da ih auto pogazi dok se igraju na dvoristu. Kad odrastu mogu sami birat a do onda se nadam ne bude vise corone u opticaju.

Ovaj virus osim kaj je za odredene skupine ljudi smrtonosan on je i ubojica ekonomije. Ne ocekujem da bude me virus ubio ali smrdit doma dva tjedna nije opcija. Osim toga za trajanja ovog sranja ne mogu posjetit starce niti oni mogu k nama. Baka mi lezi u bolnici sa upalom pluca koju je popusila zahvaljujuci coroni i cekamo da nam jave da ju dojdemo pokopati. Sirota bude umrla sama i ne mogu je vidjeti niti sam je vidio zadnjih deset mjeseci! Ako nista drugo cijepio bih se samo zato da budem uz baku da ne umre sama okruzena ljudima u maskama i odvojena od ostatka svijeta.

Treba sloziti zakon da ko se ne cijepi a treba lijecnicku pomoc da mu se ista i naplati. Hard core bi bilo istima uskratit pomoc pa nek crknu ali smo ljudi pa bi im trebalo pomoci pod uvjetom da im se to naplati.

 Čovječe kaj je tebi?? Ljudi praktički cijeli život izdvajaju za zdravstvo (uzima im se od plaće, plaćaju dopunsko, participaciju ako nemaju dopunsko...) i ti bi im sad još naplatio liječnićku pomoć ako se neće cijepit s cjepivom čije se ni kratkoročne nuspojave u potpunosti ne znaju a kamoli dugoročne (nakon dvije, tri, pet godina i više). Ti se slobodno cijepi, to je tvoj izbor, ali dopusti i drugima da odaberu suprotno i da ih se ne kazni zbog toga. Ovo ne znači da sam antivakser, čak sam i sestri savjetovao da cijepi kćer (moju nećakinju) protiv HPV-a prošle godine (kad se poteglo to pitanje u školi, ali tu se radilo o cjepivu koje je u opticaju već 10-ak i više godina).

 Upravo tako, ovo cijepivo je prebrzo razvijeno i netestirano na dugoročne možebitne posljedice.

Osim ako nisu počeli razvijati prije pandemije 

sto je dugorocno?

 

covjece korona virusi se istrazuju desetljecima.

poprilicno sam siguran da imaju dobru bazu za razvoj lijekova protiv ovoga i da se odredjene stvari mogu fast track-at.

usput mi mozes poslati jutubu kanal ili fejsbuk grupu di lijepo educiraju o prebrzom razvoju.

kad si strucnjak, sto bi tebi bio dovoljno dugi razvoj?

Nije YT kanal ili Facebuuk grupa, ali ipak jedna slika razvoju cjepiva, kronološki, kroz povijest 

 

 Ako ćemo se koristiti logikom profita, znači farmaceutskoj industriji nije bilo isplativo naći cjepivo protiv HIV-a? Zamisli samo bazen mogućih mušterija: svaki potencijalni i aktualni preljubnik oba spola plus svaki hipohondar plus ljudi koji zaista trebaju transfuzije i krvne pripravke zbog njihovog zdravstvenog stanja plus oni iz "nek se nađe" ekipe. Ne znam jel netko još ostao neubrojen.

5 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Pa sigurno su imali neku podlogu za cijepivo od kada se dogodila sars pandemija 2003. godine...

10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
telefon 2 kaže...

 Ako ćemo se koristiti logikom profita, znači farmaceutskoj industriji nije bilo isplativo naći cjepivo protiv HIV-a? Zamisli samo bazen mogućih mušterija: svaki potencijalni i aktualni preljubnik oba spola plus svaki hipohondar plus ljudi koji zaista trebaju transfuzije i krvne pripravke zbog njihovog zdravstvenog stanja plus oni iz "nek se nađe" ekipe. Ne znam jel netko još ostao neubrojen.

 Pa i nije. Troškovi će nadmašiti bilo koji profit. Plus cijena bi vjerojatno bila prisiljeno smanjena tako da bi izgubili brdo novaca. 

 

Za gripu se još trude donekle, a ostala "humana" cijepiva se po defaultu proizvode (polio, TBC itd).

 

EDIT: Na istraživanjima protiv virusa HIV-a i slično se obično radi u javnim ili javno-privatnim institucijama (istraživačkim centrima, laboratorijima) koji su u sklopu sveučilišta ili kao nezavisni centar gdje se financiraju iz javnih i privatnih izvora (često iz oboje). Zato i ide tako sporo jer novac za takva istraživanja u punim kapacitetima je ogroman.

 

Aktualan primjer je npr Oxford - AstraZeneca, javno privatno partnerstvo u cilju pronalaska cijepiva protiv covid-19-

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 11:02 (Entry Point).
13 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
telefon 2 kaže...
ATJLučko kaže...
nixass kaže...
mGT kaže...
PESfanCRO kaže...
NEW_MAN kaže...

Cijepil se budem ono valjda prvi dan kad postane dostupno. Odma i bez razmisljanja. Djecu smo cijepili sa svime i svacime ali ih ne mislim cijepiti protiv corone. Jos su mali i sansa da im se nekaj desi je manja nego da ih auto pogazi dok se igraju na dvoristu. Kad odrastu mogu sami birat a do onda se nadam ne bude vise corone u opticaju.

Ovaj virus osim kaj je za odredene skupine ljudi smrtonosan on je i ubojica ekonomije. Ne ocekujem da bude me virus ubio ali smrdit doma dva tjedna nije opcija. Osim toga za trajanja ovog sranja ne mogu posjetit starce niti oni mogu k nama. Baka mi lezi u bolnici sa upalom pluca koju je popusila zahvaljujuci coroni i cekamo da nam jave da ju dojdemo pokopati. Sirota bude umrla sama i ne mogu je vidjeti niti sam je vidio zadnjih deset mjeseci! Ako nista drugo cijepio bih se samo zato da budem uz baku da ne umre sama okruzena ljudima u maskama i odvojena od ostatka svijeta.

Treba sloziti zakon da ko se ne cijepi a treba lijecnicku pomoc da mu se ista i naplati. Hard core bi bilo istima uskratit pomoc pa nek crknu ali smo ljudi pa bi im trebalo pomoci pod uvjetom da im se to naplati.

 Čovječe kaj je tebi?? Ljudi praktički cijeli život izdvajaju za zdravstvo (uzima im se od plaće, plaćaju dopunsko, participaciju ako nemaju dopunsko...) i ti bi im sad još naplatio liječnićku pomoć ako se neće cijepit s cjepivom čije se ni kratkoročne nuspojave u potpunosti ne znaju a kamoli dugoročne (nakon dvije, tri, pet godina i više). Ti se slobodno cijepi, to je tvoj izbor, ali dopusti i drugima da odaberu suprotno i da ih se ne kazni zbog toga. Ovo ne znači da sam antivakser, čak sam i sestri savjetovao da cijepi kćer (moju nećakinju) protiv HPV-a prošle godine (kad se poteglo to pitanje u školi, ali tu se radilo o cjepivu koje je u opticaju već 10-ak i više godina).

 Upravo tako, ovo cijepivo je prebrzo razvijeno i netestirano na dugoročne možebitne posljedice.

Osim ako nisu počeli razvijati prije pandemije 

sto je dugorocno?

 

covjece korona virusi se istrazuju desetljecima.

poprilicno sam siguran da imaju dobru bazu za razvoj lijekova protiv ovoga i da se odredjene stvari mogu fast track-at.

usput mi mozes poslati jutubu kanal ili fejsbuk grupu di lijepo educiraju o prebrzom razvoju.

kad si strucnjak, sto bi tebi bio dovoljno dugi razvoj?

Nije YT kanal ili Facebuuk grupa, ali ipak jedna slika razvoju cjepiva, kronološki, kroz povijest 

 

 Ako ćemo se koristiti logikom profita, znači farmaceutskoj industriji nije bilo isplativo naći cjepivo protiv HIV-a? Zamisli samo bazen mogućih mušterija: svaki potencijalni i aktualni preljubnik oba spola plus svaki hipohondar plus ljudi koji zaista trebaju transfuzije i krvne pripravke zbog njihovog zdravstvenog stanja plus oni iz "nek se nađe" ekipe. Ne znam jel netko još ostao neubrojen.

U ovom slučaju postoji vjerojatno nekakav presedan koliko se meni vidi! 
Vjerojatno im nije toliko profitabilno zanimljivo, jer pazi; AIDS NIJE ZARAZAN 
I što sada, gdje smo sa samarićanskim motivima u toj i takvoj priči?! 
Gdje je ikada bila izrečena kakva zabrana/mjera zbog HIV/AIDS bolesti, spomeni makar jednu, ako postoji?! 
Govorim o zabranama kao protiv CORONE, čisto da nebi bilo nismo znali! 

ATJ Lučko
15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ATJLučko kaže...
BlueMax kaže...
ATJLučko kaže...

Nije YT kanal ili Facebuuk grupa, ali ipak jedna slika razvoju cjepiva, kronološki, kroz povijest 

 

 Sad mi reci iskreno, jel misliš da je lakše bilo 1933. za 12 godina razviti cjepivo protiv gripe ili 2020. za godinu dana?

Jel znaš koliko je znanja u medicini prikupljeno od tada? Jel znaš kakve su resurse imali 1933. a kakve danas?

Jel bi rađe vozio auto koji je 1933 razvijan 12 godina ili bi neki koji je razvijan od 2019 do 2020?

Jedno je cjepivo koje ti/mi "da sigurno imunitet", a ovo je prevencija tipa "drži vodu dok, nastavi sam", jer garancije na doživotni imunitet NEMA, u tom zecu leži grm! 
Znam dosta dobro koliko se je moglo prije 100 godina brzo istraživati, skorom isto onoliko koliko je bila potreba za profitom! 
U slučaju da se dobije imunitet makar 99.93%, to bi bilo nešto poželjno, a ova od ako 6 mjeseci, meh meh 

 

Zar ti stvarno misliš da za neko cjepivo danas realno treba 30 godina da se usavrši? Ili je sigurno neki drugi problem u pitanju - nedostatak interesa, novca, volje, ljudi, znanja, računalne moći, testnih subjekata, bolesnih ljudi.

A sad svi sudjeluju u traženju rješenja jer nikom ova situacija globalno ne odgovara. 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
7 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

uh, vidim ima nekoliko uskokutnih komentara pa da pokušam bar malo proširiti, amaterski...

svijetu, zapadnom prvenstveno, koji ima novaca a koji bi mogao ostati bez njega radi pandemije je očajnički stalo do cjepiva kao jedinog dokazano učinkovitog sredstva za zaustavljanje virusnih epidemija...

ova pandemija opasno prijeti urušiti vitalne mehanizme kojima funkcioniraju razvijene zapadne ekonomije

u pitanju nije samo profit, već kompletna zapadna civilizacija sa svim što uz to ide, ako kome očajnički nešto treba onda će iz petnih žila napraviti sve uvjete da do toga što mu treba dođe na što brži način, kompletna industrija lijekova je upregnuta da cjepiva što brže, efikasnije etc. dođu na tržište i budu javno dostupna, kompanije u branši financiraju i u njih ulažu svi...

dakle u pitanju nije samo profit već mehanizam na kojem funkcionira zapadni svijet od njegovog financiranja do moralnih i etičkih načela koji u njemu vladaju kakvi god bili

 

fail vidim jedino u nepostojanju učinkovitog mehanizma u vladama zapadnjačkih sustava vrijednosti da iskomuniciraju s javnošću važnost cijepljenja, vlade zajedno sa znanstvenicima bi morale sjesti s predstavnicima medija i dogovoriti se o načinima informiranja i obrazovanja građana o važnosti masovnog cijepljenja, dobro objašnjena i prezentirana znanost morala je staviti antivaxere i slične društvene retardante u zapećak i na margine društva a koliko sada vidim u tome se faila i ti nekad marginalci su ušli u mainstream, ukoliko se želi uspjeti u suzbijanju pandemije cijepljenjem morat će se pribjeći rigoroznijim metodama, ozbiljnom kažnjavanju širenja pseudoznanosti pa čak, imo, i ograničavanju i suspendiranju nekih ljudskih prava

 

GB od danas počinje provoditi masovno cijepljenje... popcorn time

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 11:31 (Louis Pluto).
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
@ATJLučko: nije sve objašnjivo profitom. Virus HIV-a je naprosto takav da toliko mutira da je cjepivo nemoguće proizvesti.
Mi smo s ovim SARS- Cov2 imali donekle sreće. A faktor u tome je bio i da su za jedinicu pokušali proizvesti cjepivo, ali kad se vidjelo da se epidemija ispuhala plus antivakserstvo, odustali su. Tu se vidi koliko je važno javno zdravstvo i proaktivni pristup.
16 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Dakle kompanije su zle jer rade cjepivo da zarade (pri čemu usput spašavaju živote), a cijelo vrijeme se navija da se starci puste umrijeti kako bi ostali mogli dalje zarađivati. Očito je vlastita zarada moralnija od tuđe.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
8 0 hvala 1
10 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Primjetio sam da je ovdje zabranjeno bit skeptičan, no eto zanima me vaše mišljenje na ovo?

https://2020news.de/en/dr-wodarg-and-dr-yeadon-request-a-stop-of-all-corona-vaccination-studies-and-call-for-co-signing-the-petition/

U slučaju da izvor nije dovoljno pouzdan i official, Dr. Yeadon je bio glava respiratornog odijela Pfizera.

Industry experience: 24 years (Ziarco, Consulting, Pfizer, GW, Welcome Labs)
# Papers published: 40 full papers, 63 abstracts, 2 books; # Patents published: 6
Innovator in inflammatory, immune and allergic diseases, developed out of deep knowledge of biology, therapeutics and business. Experienced in delivery of experimental therapeutics by oral, inhaled, nasal and injected routes.



Držite zdravi skepticizam, jer ovako instant ismijavanje drugacije-misljenika me jako podsjeca na "Tako je govorio Zarathustra", knjiga postaje ogledalo modernog društva.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 16:31 (D3lBoy).
Moj PC  
3 2 hvala 1
16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

nije zabranjeno biti skeptican, al ako netko citira Sladoljeva, narod.hr, logicno.hr, random izmisljene doktore iz italije i ostale izvore, onda nije drugo ni zasluzio nego da ga se zasamara

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Slažem se, no ne treba automatski sve što je kontra trpat u isti koš. Često to vidim, kad god netko izrazi ikakav skepticizam odma mu se odgovori "A JEL VJERUJEŠ I DA GUŠTERI SA 5G PRENOSE KORONU?!"

Prebolio sam koronu, kao i moji ukucani, kao i puno ljudi u mom mjestu, te rodbina iz drugog grada. Apsolutno nikom se nije ništa dogodilo (mladi, stari, bolesni, imuno kompromizirani, cak jedan rođak ima odstranjene limfne žlijezde samim time je užasno ugrožen), no ipak nikom od nas nije bilo kako su naši mediji prenosili. Nikom nije bio tramvaj na plucima, ne negiram da se to događa, naravno da se događa, no postotak i incidencija su bitni. Virus je tu i bit ce, niti ce ga ijedno cjepivo uništiti kao što nije ni ostale viruse koji su stalno prisutni i mogu biti opasni po život određenim osobama slabog imuniteta.

Bio sam skeptik prije, a nakon korone sam još veći, jer mi je gore bilo od alergije na ambroziju nego od tog. No razumijem, nije svima isto i zato tko se želi cijepiti može slobodno. No siliti sve ljude da se cijepe je glupo, jer što se onda ne cijepimo od influenze obavezno? Od nje se također umire, a tko je imao virusnu upalu pluća ili gripu (i koronu) zna koliko je gadnije od same korone, ne možeš baš hodat okolo i razmišljat "imam li ili ne".

Battlelog: D3lBoy-00
9 godina
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Tko te tjera da se cijepis?

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice