Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengenu?

poruka: 15
|
čitano: 6.084
|
moderatori: vincimus, Lazarus Long
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengenu?
Je li moguća ušteda ako naručim GPU unutar EU, ali druge zemlje?

Ako naručim grafičku na Njemačku adresu, i onda mi osoba s te adrese pošalje istu osobno poštom u hrvatsku, hoću li uštedjeti tako lovu ili će osoba morati platiti porez il razliku u PDVu?

nismo li u Schoengenu? Ne znači li to da neće to morati platiti ako mi jednostavno to pošalje poštom za moje osobne potrebe a nikakve komercijalne svrhe?

jer ako naručim karticu s Amazona na moju adresu u Hr, automatski je kartica skuplja nego da ju tamo dostave.

 
0 2 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen
Schengen nema veze s tim. To si mogao otkad smo usli u EU (skoro 10 godina).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen

da, ali vidim da kad naručim preko amazona, ako je dostava u Njemačku, cijena bez poštarine je niža nego za slanje u hrvatsku, jer naš PDV je 25% a njemački 19%, pa oni uračunaju razliku i skuplje je.

Si siguran da ako to napravim preko prijatelja u Njemačkoj, da tu razliku neću morati nekako platit na kraju?

gnautix 

8 godina
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen
Neces, nema carine,nema granice. nije uvoz.

Kupljeno tamo, racun imas, pdv placen, a sad smo svi gradjani iste "drzave", znaci isto ti je kupio u zagrebu, mariboru ili berlinu.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
4 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen
dankogrg kaže...

da, ali vidim da kad naručim preko amazona, ako je dostava u Njemačku, cijena bez poštarine je niža nego za slanje u hrvatsku, jer naš PDV je 25% a njemački 19%, pa oni uračunaju razliku i skuplje je.

Si siguran da ako to napravim preko prijatelja u Njemačkoj, da tu razliku neću morati nekako platit na kraju?

gnautix 

 Sigurno, ne brini se... 

8 godina
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen
Damir22 kaže...
Neces, nema carine,nema granice. nije uvoz.

Kupljeno tamo, racun imas, pdv placen, a sad smo svi gradjani iste "drzave", znaci isto ti je kupio u zagrebu, mariboru ili berlinu.

 Nisi se baš lijepo odrazio da je svejedno kupio je u Zagrebu,Mariboru ili Berlinu ...

 

Svaka država ima svoj PDV, pa je isto tako i razlika u kojoj državi kupiš ....

 

Istina da sad više od kad smo u EU ne carine robu koju ti prijatelj pošalje iz DE u HR ... ili iz SLO u HR ...

 

Ali da će mu biti jeftinije, sigurno hoće, kak veli i sam DE pdv je 19%, naš 25%, pa će tu ušparati koji euro ...

 

I sa poštarinom iz DE u HR je opet grafa jeftinije ako se kupi u DE i šalje na adresu u DE ...

 

Pa onda iz DE u HR ...

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.4.2023 11:08 (nbdy32).
16 godina
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen
nbdy32 kaže...

Svaka država ima svoj PDV, pa je isto tako i razlika u kojoj državi kupiš ....

 

Istina da sad više od kad smo u EU ne carine robu koju ti prijatelj pošalje iz DE u HR ... ili iz SLO u HR ...

 

Ali da će mu biti jeftinije, sigurno hoće, kak veli i sam DE pdv je 19%, naš 25%, pa će tu ušparati koji euro ...

 

 ...

I neće baš, svaka ozbiljnija trovina (iliti, ona koja ima veći promet prema RH) će mu zaračunati 25% PDV-a.

Druga stvar je ako naručuje preko Mailboxdea i slično...

8 godina
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen
Old Iggy kaže...
nbdy32 kaže...

Svaka država ima svoj PDV, pa je isto tako i razlika u kojoj državi kupiš ....

 

Istina da sad više od kad smo u EU ne carine robu koju ti prijatelj pošalje iz DE u HR ... ili iz SLO u HR ...

 

Ali da će mu biti jeftinije, sigurno hoće, kak veli i sam DE pdv je 19%, naš 25%, pa će tu ušparati koji euro ...

 

 ...

I neće baš, svaka ozbiljnija trovina (iliti, ona koja ima veći promet prema RH) će mu zaračunati 25% PDV-a.

Druga stvar je ako naručuje preko Mailboxdea i slično...

Ti ne čitaš kaj sam napisao ...

8 godina
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen
U ovom kontekstu je apsolutno svejedno gdje u eu kupis.

Znaci ako odes osobno u njemacku, platit ces njemacki pdv, i nitko te nece traziti da platis hrvatski pdv, niti ti obracunati i naplatiti razliku.

Ako kupis u sloveniji, placas njihov porez, i isto tako, neces platiti razliku.

Ako netko privatno kupi i salje ti unutar eu postom, dostavom, opet, nitko ti nece razliku naplatiti, niti pitati gdje je to ustvari kupljeno. Dakle unutar eu nema carine.

Ako narucujes sa shopa direktno u hrvatsku platiti ces nas pdv, i opet, nitko nista na to dodatno ne racuna u smislu carine, poreza, nameta....

Tako da, svejedno je ako pricamo o osobnoj kupovini u eu. Web kupovina je nesto drugo, ali opet, osim viseg naseg pdv neces platiti nista dodatno.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 mjeseci
neaktivan
offline
Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengenu?

Nije moje da se petljam ko kako da raspolaže sa svojim novcima, gdje će uštediti a gdje ne, no ovo mi je totalno bezveze i bespotrebno kompliciranje bez obzira da li jedva spajaš kraj s krajem ili imaš novaca na bacanje.

 

Samim time što si kupio grafičku u njemačkoj ili već gdje, si uštedio sigurno 30-200 eura ovisno o kojoj grafičkoj je riječ, u odnosu na dućan u hrvatskoj, i neka je poštarina besplatna od dućana na njemačku adresu, svejedno plaćaš poštarinu kad ti je frend pošalje osim ako će ti frend platiti poštarinu, ili ćeš čekati da ti je donese kad dolazi u hrvatsku.

 

kao što su ti drugi forumaši rekli, bez obzira na to što smo u eu gdje god što kupiš u eu na daljinu (preko weba ) iz hr uvijek se zaračunava hrvatski porez a ne porez države u kojoj si stvar kupio (npr. kartica neka te košta 300 eura, njemački dućan će ti je naplatiti 375 eura s porezom a ne 357 ako si naveo hrvatsku adresu za dostavu) + poštarina ti je cca 20 eura ako ti dućan šalje na tvoju adresu u hr ako nije teža od mislim 7 kg, nemoj me držat za riješ o masi pošiljke

 

ako ti frend kupi u dućanu u njemačkoj, i pošalje ti u hrvatsku, opet imaš poštarinu za platiti, nije dostava besplatna ako ti je frend pošalje, uštedio si ovih 18 eura razlike u porezu, nisi uštedio ništa na poštarini

 

jedina stvarna ušteda je razlika u netto cijeni kartice u njemačkoj u odnosu na netto cijenu kartice u hrvatskoj

 

a tu si na kartici od recimo 300 eura sigurno uštedio 50 eura zato jer naši trgovci nabijaju 20% gore na cijenu svake komponente koju prodaju i end of story

 

ah i da, ne plaćaš nikakva druga davanja - dvostruki porez, carinu ili nemogu se sjetiti kaj još ima tj. kaj je bilo prije dok nismo bili unutar eu, u eu smo i, pojednostavljeno rečeno, nema gospodarske granice u prometu robe pa nema ni carine i drugih nameta

 

eh da, još nešto, dobro promisli i odluči kaj ćeš kupiti, tamo nema pregovaranja kad nešto kupiš, u slučaju da odustaneš od kupnje teško da će ti vratiti novce, bez obzira da li je još u roku odobrenog povrata robe - cca. 14 dana od dana kupnje, ono što uvijek rade je da ti ponude zamjenu 1/1, u slučaju da to odbiješ onda si voda jer će ti ponuditi povrat novca ali ne puni iznos nego umanjen za recimo nekih 30%, imaju točno po stavkama zašto je umanjen, znači nema pregovaranja ko na tržnici

 

lp

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.5.2023 16:50 (RobertXIII).
 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengenu?

Dajte link na neku njemačku trgovinu s jeftinijim grafičkim karticama, da malo to proučimo...

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengenu?

Upucaj geizhals i sortiraj po cijeni ono šta te zanima, pa vidi ko šalje u ovu prčiju.

 
0 0 hvala 0
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen

evo Zaporožac a i ostalima na uvid, pa prouči uštedu od 421 eura 

ušteda na grafičkoj 200 eura

 

Hrvatska najniže cijene gledano na nabava.net po pojedinačnoj komponenti


MB Asus ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI 571,89 €
Intel CPU Desktop Core i7-13700KF (3.4GHz, 30MB, LGA1700) box 450,00 €
G.Skill Trident Z5 DDR5 32GB (2x16GB), DDR5 6400 x 2 322,66 €
WD Black SSD SN850X Gaming NVMe 2TB M.2 heatsink, 229,90 €
Crucial MX500 SSD disk, 4 TB 287,99 €
PowerColor RX7900XTX Hellhound Spectral White, 24GB GDDR6 1.285,00 €
Seasonic 1300W PRIME PX 1300, Platinum, 360,00 €
Corsair iCUE 5000T RGB 434,00 bijeli €
CORSAIR iCUE H150i ELITE LCD XT BIJELI 414,00 €
-----------------
= 4.355,44 €
________________________________________________________________________

 

Europa najniže cijene gledano na idealo.de po pojedinačnoj komponenti i na austrijski
mylemon.at i njemački mindfactory.de (neznam zašto nisu uključeni u idealo jer danski proshop
je a mindfactory je njemački dućan); idealo je ko naša nabava.net


ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI 522,64 €
Intel Core i7-13700KF 409,54 €
G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6400 SL C32 DC - 32GB x 2 285,26 €
WD Black SN850X PCIe 4.0 NVMe M.2 Heatsink – 2TB 178,40 €
Crucial MX500 4 TB 231,99 €
PowerColor Radeon RX 7900 XTX Hellhound Spectral White 1.079,99 €
Seasonic Prime Platinum 1300 286,80 €
Corsair iCUE 5000T RGB - White 346,93 €
Corsair iCUE H150i ELITE LCD XT white 329,99 €
-----------------
= 3.670,55 €

 


Razlika je 684,89 eura, ako uzmemo u obzir razliku od 6% između poreza u eu i hr (19% vs 25%), dolazimo do 261 eura koji idu državi a ne trgovcu

i zaključno, u hrvatskoj trgovini plaćam isto računalo 421 € više nego da ga kupim u trgovini u eu.

 

Hvala ali ne bi išlo, za tu razliku mogu slobodno 1600km do proshopa u dansku busom
i vratiti se i još mi ostane love a vidio sam dansku i malo se maknuo odavde, a da ne spominjem
činjenicu da 70% komponenti mogu kupiti u mylemon koji je u feldbachu na 190km od zagreba
(krenem u 08h ujutro s autom, tamo sam u 11h, dok utrpam sve u auto 12h i u 16h max. sam doma
sa potrošenih 80 € na gorivo i cestarine), a lemon 70% stvari ima cca 5 € razlike u odnosu na ostale dućane sa idealo.de, znači još
dodatnih 30, i svejedno mi je ostalo 300 €, i neka za ostale 3 stvari platim poštarinu 50 € opet sam računalo platio 250 € manje nego da sam ga kupio bilo kojoj trgovini u hr.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2023 9:43 (RobertXIII).
2 godine
online
Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengenu?

Svakako hvala, nego mislio sam na neku konkretnu trgovinu (posredno si naveo jednu, ova je u Austriji) a da nije mindfactory i druge. već izgužvane...

Vjerojatno i "vani" ima trgovina s razlikama u cijeni kao što ih ima kod nas..

 

Mislim si, mogu li tamo vanka kupiti cijelo moćno računalo s Erste Diners karticom na 36 rata kao što mogu kod nas ?

 

 

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2023 9:51 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 0
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Je li moguća ušteda ako naručim GPU u Schengen

provjeri si 

https://www.galaxus.de/

https://www.proshop.de/

ako hoćeš nešto drugo osim mindfactory, compteruniverse, i neznam kaj je za tebe još izgužvano

 

da ima, velike su razlike, znaju ići i do 40 eura 

zato sam i dao https://www.idealo.de/

kupiš tamo gdje je najjeftinije, svi imaju manje više iste uvjete i tamo nema da neka trgovina može neke svoje nebulozne uvjete i pravila postavljati o jamstvu i povratu

 

evo vam link koji vrijedi za cijelu europsku uniju glede prava i obveza o jamstvu i povratu proizvoda i vrijedi za sve od xzy minorne lokalne fizičke trgovine do amazona,

dobro ga proučite jer puno ljudi misli da mogu vratiti proizvod samo tako ili otkazati kupovinu i sl.

osnovno pravilo je

 

''Ako robu kupite u trgovini, nemate pravo vratiti robu (radi zamjene ili povrata novca) na temelju pravila EU-a, osim ako je proizvod neispravan.''

 

no pročitajte sve pa ćete vidjeti koja su vam sve prava i obveze i u kojim slučajevima možete vratiti robu i na koji način i kada imate prava na obeštećenje, materijalno ili novčano

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_hr.htm

 

 

ja preferiram mylemon za svu tehnikaliju jer su u blizini, no neke stvari im znaju biti skuplje 20-30 eura no u pravilu su tu negdje +- 7 eura u odnosu na cijenu u nekom drugom dućanu

no zna se dogoditi da imaju nešto i 20-30 eura jeftinije, no to je tako kod svih, ovisi čega imaju hrpu na lageru ili su nešto jeftino nabavili ili čisti marketing da privuku s jednim proizvodom 

a dođeš po taj jedan jeftiniji i kupiš još dva druga po standardnoj cijeni

 

svaki dućan ti ima pri dnu stranice popis kartica koje prima kao sredstvo plaćanja i ostale oblike plaćanja koje prihvaća tipa paypal, no najbolja opcija ti je poslati mailom upit i dobiješ konkretan odgovor u roku par sati obično (provjereno)

vrlo su ažurni glede toga, poslao nekih 7 mailova sa upitima glede ovog računala i sve odgovoreno isti dan

 

nemam diners i neznam kako funkcionira i da li daju na 36 rata bez kamata, ako da onda super

a ako ne 

provjeri si opciju s nenamjenskim kreditom, dizanjem gotovine sa kreditnom karticom (koliko možeš dignut gotovog novca), a ne direktno plaćati s dinersom na kredit, jer neke trgovine nude dodatni popust na gotovinsko ili jednokratno plaćanje

pa digneš gotovinu na osnovu kartice ili direktno u banci uzmeš kredit pa ga otplaćuješ na rate i onda s gotovinom kupuješ i dobiješ još dodatnih do 5% popusta, nakupi se, vjeruj mi

provjeri u svojoj banci kolike su im kamate na neku od opcija koje sam naveo i ako ti je ok uzmi 4000 eura keša ili 1000 eura, ne ulazim u to koliko misliš potrošiti i u kupovinu, pa si si još uštediš a imaš računalo sa kojim si miran slijedećih 5 godina bez greške

 

hrpa ljudi se uredno igra na računalima dan danas sa i5 6,7,8 generacije a za 6 mjeseci dolazi meteor koji je 14-ta generacija, ja imam i5 4670k i radi ko beba istina nisam se igrao niti ga opterećivao ničim jer se nisam igrao jer nisam imao vremena a ono kaj sam se igrao je bilo na ps4 i zadnjih par godina ps5 no komp je komp i uvijek sam za pravo igranje koristio računalo 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2023 11:24 (RobertXIII).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice