Podivljale cijene GPU-a

poruka: 288
|
čitano: 102.777
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a?

Zanima me zasto su cijene odredenih GPU-a toliko skocile? Je li povezano s cryptovalutama? 

Asus ROG STRIX GTX 1080 TI se prije par mjeseci mogla kupiti za 2500-3000 kuna, a sad u zadnjih par dana su na njuskalu cijene skocile do 4000 kuna.

 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Podivljale cijene GPU-a?

Korona, majneri, bitcoin, itd...

15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Bitcoin?
3 godine
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
R4zOR229 kaže...
Bitcoin?

 Vecina kad napise bitcoin misli na opcenito kriptovalute, no to je najmanji problem, problem je korona i nemogucnost rada u tim natrpanim tvornicama kao i svugdje u svijetu.

5 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

gledam i ja cijene da..

1660 super nova dodje cca 3000kn, rx 570 dodje 2600kn, 5600 xt cca 3800kn...

bas su podivljale...

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Boris grozni kaže...
R4zOR229 kaže...
Bitcoin?

 Vecina kad napise bitcoin misli na opcenito kriptovalute, no to je najmanji problem, problem je korona i nemogucnost rada u tim natrpanim tvornicama kao i svugdje u svijetu.

 Ne mogu vjerovat da stvarno mislite da je korona odgovorna za ovakvo povećanje cijena. U postrojenjima te vrste svi nose odjela i maske, zrak se filtrira, dodavanje UV sterilizatora je najmanji problem za njih, nije to RH. Distribucija brodovima je manji problem, ali došle bi kartice da ih ima. Kripto sa nVidia strane te konzole/Ryzen 5xxx/Ryzen3xxx su sa AMD strane jer TSMC ne može napravit više 7nm waffera nego što to rade. Uglavnom se kartice rasprodaju po ovakvim cijenama što znači da ih jeb... fali na tržištu.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
3 godine
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Tsmc je svakako u toj prici+korona, ostalo su gluposti, korona je teski fail za globalnu industriju nitko ozbiljan se nezeli zajebavati da mu tvornica stane s radom, kako u kini tako i svugdje, kakva odjela, zrak, ljudi zive krecu se idu doma.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Ethereum
Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Iz prve ruke i sam to mogu potvrdit haha
Neki dan iz zahebancije stavio obje RX-ice na njušku, 4 i 8gb, za ovu od 4gb 850 ili 950, a za ovu od 8gb 1400(4 plačena 600kn, 8 800kn prije max mj mj ipo dana).

Meni je ljudi telefon 2 dana neprekidno zvonio, nisam prodao, maknio sam oglas i još uvijek šokirano sjedim i nevjerujem haha.

Za ovu od 8 se nudilo i 1500, za ovu od 4 baš i nije toliko zainteresiranih bilo, no mogao sam obje u roku od par sati prodat. 
Od 8gb sam mogao sigurnih 700kn okrenuti a na ovoj od 4 bar 350kn.

 

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
Moj PC  
4 2 hvala 0
12 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Na kraju i ekipa koja je kupila od scalpera po 300-400 eur previse u 10. i 11. mj. 2020. zadovoljno trlja ruke :D 

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 12:51 (Minneyar).
Moj PC  
3 1 hvala 1
15 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Najgore od svega ispada kako im se ne isplati radit cut verzije gpu-a. Rtx 3060ti je nestala ne proizvode je.Navi 22 -rx6700 serija ko zna kad će kažu početkom ljeta. Jednostavna računica dok idu ove od 1000$ ko toalet papir, neviđeno do danas , ne treba se gubit na cut down verzijama.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2021 13:38 (dery).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Koliko ja vidim problem je višeslojan. Dio je (kod AMD barem) vezan uz to što se više proizvoda radi na istom procesu, pa imaju obaveze prema partnerima (Sony, Microsoft) kojima moraju velike količine isporučivati, dio ima veze što je TSMC zakucan do ibera na 7nm i ne može se više dobiti po potrebi, te treće da ima i skupljih proizvoda koji se na istim waferima proizvode, gdje je margina daleko veća, a čije potrebe tržišta nisu dokraja iskorištene, pa se jeftini dijelovi ni ne isplate.

Samsung (nVidia) ima sličan problem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Ne znam samo kako su se doveli u situaciju da moraju soniju i majkrosoftu davati 80% kapaciteta, a vjerojatno i više, pa onda nemaju dovoljno za proizvodnju onoga što im je inače primarni biznis.
To su loše poslovne odluke, možda ne za njihove financije, ali bogme za ugled i povjerenje pc tržišta itekako jesu. Baba su je ispala pi*** kako god okrenuo priču
3 godine
protjeran
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
picajzla0707 kaže...
Ne znam samo kako su se doveli u situaciju da moraju soniju i majkrosoftu davati 80% kapaciteta, a vjerojatno i više, pa onda nemaju dovoljno za proizvodnju onoga što im je inače primarni biznis.
To su loše poslovne odluke, možda ne za njihove financije, ali bogme za ugled i povjerenje pc tržišta itekako jesu. Baba su je ispala pi*** kako god okrenuo priču

 ????

Ryzena ima po svim dućanima, i onih 3XXX serije koji su best buy i onih 5XXX koji su premium segment. S druge strane PS5 i Xboxa nema nigdje. Zašto je 80% kapaciteta usmjereno na konzole je jasno kao dan. Njihova logika je jasna doslovno kao 2+2, ne kužim šta te buni 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2021 11:28 (user2206).
11 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Rajzena ima trenutno, po cijenama koje nemaju smisla i koje su takve upravo zbog nestašice, isto kao i grafičkih kartica. Razlog nestašici su minimalni kapaciteti koje su ostavili za gpu i cpu, prema njihovim izjavama tek 20%, a vjerojatno i manje.
Da su stavili po trećinu za konzole, trećinu za gpu i trećinu za cpu, pc tržište kao njihov core biznis bi imalo puno manje, ako uopće, sa nestašicama i nabijanjem cijena zbog istih
7 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Kad očekujete smanjenje cijena grafičkih?

Ja iskreno ne vidim ništa još barem 6 mjeseci...nažalost

BTW tko ima a da je iz Zagreba kupio bih neku grafu od 6 ili 8 GB  Ponude u PP :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Ne očekujemo ništa, nevidija se sama zajebala s kapacitetima, amd je odlučio zajebat nas zbog konzola i grafa jednostavno nema dovoljno odnikud, a to znači divljanje cijena. Do kad? Do daljnjeg!
16 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

ne ocekejem tako skoro da se normaliziraju cijene, nadam se iza ljeta da ce biti normala

 

srecom kupio ps5 iako nisam imao namjeru, pa uzeo radi brata pa cu imat na cemu igrat

 

najgore ako nekome krepa grafa i onda nema pare za drugu, ili ako je u garanciji pa nemaju druge nego ti vrate lovu, a sve istog ranga puno skuplje sada

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Želja je da se majneri dobro opeku na ovakvim investiranjima, da im više ubuduće ne padne na pamet tako nešto.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.2.2021 16:06 (dery).
Moj PC  
7 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Tko je pratio mogao je ubosti RTX 3060 Ti za 3900 kn, samo kaj su ljudi očekivsli da će biti ubrzo 3500 kn 😂
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
forumaš kaže...
Tko je pratio mogao je ubosti RTX 3060 Ti za 3900 kn, samo kaj su ljudi očekivsli da će biti ubrzo 3500 kn 😂

 Za 3900kn želim nečujnu hladnu na 4k bar 60fps-a. To su nekakva realna očekivanja za te novce u 2021g. Ali danas je sve nerealno i naopako postalo normalno.

kradem mine iz minskog polja
14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
super 😂
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

ahahaha ma i ja se sam sebi nasmijem šta izvalim jbg znam sve ne trebaš ništa reči

kradem mine iz minskog polja
14 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Trebao si me slušti, kupiti, igrati se par mjeseci, sad ju prodati za 5000 kn i spremiti 1100 kn u džep :D

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Jbga kad je u to vrijeme hrco pumpao fantazije o rx6800 za šaku kuna i dovoz šleperima, pa je ekipa to čekala i rugala se do besvjesti nevidijinim early adopterima.
Sad se može reći - tko se ruga, poseru ga :D
6 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
picajzla0707 kaže...
Jbga kad je u to vrijeme hrco pumpao fantazije o rx6800 za šaku kuna i dovoz šleperima, pa je ekipa to čekala i rugala se do besvjesti nevidijinim early adopterima.
Sad se može reći - tko se ruga, poseru ga :D

 Koja ekipa? Trojica dobili perma ban, ostali Riot i hahaha koji su bili na hlađenju. Te "ekipe" je bilo 5,6. Vas sa druge strane novčića je 10. Oni su dobili pedalu. Fair play.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
11 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Ajde malo pogledaj ampere temu i beskrajno trolanje o paper launchu koje se proteže kroz 30 stranica i uvjeravanja kako će amd šleperima dostavljat navi po upola nižim cijenama, da ne spominjemo sranja s vramom, pa onda to usporedi s navi temom kad se ispostavilo da ih je još manje. Možda ti bude jasnije koliko je bilo bezveznog trolanja i gluparija, a ispalo je kako sam rekao - tko se ruga, poseru ga
9 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Ne može AMD okrenut leđa konzolama jer mu one bile jedina pozitivna bilanca dok su razvijali Ryzen a cpu i gpu odjeli bili rasulo.

Ja sad lupam glavu što nisam "investirao" u 5x rtx2060 i na svakoj dignuo bar 500kn. Eto, nisam bio pametan kao prošli put. Poslušao ženu da ne radim dodatne troškove.

Prije 2 mjeseca sam radio na recepciji i slušam poslovni sastanak koji se odvijao u blizini za stolom lobby bara. Iz naše susjedne zemlje investitor želi graditi kripto-farmu i nabavlja GPU iz Austrije, koliko god da ih ima, samo da mogu rudariti.
Neki veliki igrači s velikim investicijama a nije bilo važno ni da su grafe polovne. Spominjali su i gtx1080ti.

Eto, takvo je stanje i dalje, dok bitcoin opet ne pukne, nema normalizacije.
SSD koliko si mi života uštedio...
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Jebote treba kupit ovo raste joj cijena brže od bitcoina:

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Da svabe nisu  normalni..samo dizu cjene..

Pratim onaj geizhals i tamo svaka 3 dana odu cjene gore..

Kog zanima u protisu ima 3060ti za 5600kn

 

Malo njusko po njuskalo vidim par mining rigova se prodaje.

Jel to ehtrium poceo padat? 

R33mba#2892
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice