Windows 7 i firma ?!

poruka: 41
|
čitano: 8.406
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Windows 7 i firma ?!

Pozdrav svima,

 

Slozio sam si sam jedan kompjuter za firmu, ali jos nisam stavio windowse na njega, zanima me dali ja bas moram u dućanu kupiti win 7 pro, ili mogu kupiti u oglasniku od nekoga tipa :

 

http://www.njuskalo.hr/softver/original-windowsi-7profesional-ili-windows-7-home-oglas-8038543

 

I to normalno koristiti ? 450 kuna razlike mi je puno za dati.

 

Citao sam da se mora imati račun za windowse ako dođe inspekcija, dali je to istina ? Sto ako netko zagubi račun i kupio je sa kešom ?

 

Molim pomoć :)

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 i firma ?!

{#}... pa ako zagubiš račun, platit ćeš kaznu za loše vođenje knjigovodstva, jer za firmu ... 'bez računa se ne računa', kazna je koju nulu viša od one za licencu.

-može ti mr.B.Gates pokloniti origigi windoze, ali račun moraš imati, tj sva plaćanja firme idu kroz žiro-knjigovodstvo. Ili misliš da si se prvi sjetio izmisliti vatru?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
Sipo kaže...
Citao sam da se mora imati račun za windowse ako dođe inspekcija, dali je to istina ? Sto ako netko zagubi račun i kupio je sa kešom ?

Ako si kupio windowse za firmu, onda si ih kupio na R1. R1 bi trebao ići u knjigu UF i u glavnu knjigu i ta teorija "oprostite gospon inspektor, izgubio sam račun" baš i ne drži vodu tj. dugovnu i potražnu stranu.

 

Druga stvar što naši "poduzetnici" vole nešto kupiti kešom i onda nekako provuć u firmu... Zato nam i je ovako lijepo.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
14 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

Nepotrebno je kupovati Windows, sve potrebe za firmu daje Linux Ubuntu ili Mint, uz upotrebu LibreOffice-a!

Moj PC  
5 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
phoenix2003 kaže...

Nepotrebno je kupovati Windows, sve potrebe za firmu daje Linux Ubuntu ili Mint, uz upotrebu LibreOffice-a!

U potpunosti istina, jer ako se firma bavi poslovima gdje moraju koristi programe koji koštaju nekoliko nula a nemaju podršku za Linux, tada nema smisla tražiti način da se prođe jeftinije sa Windowsima.

Please state the nature of the tehnical emer... oh, it's you. Have you tried turning it off and on again?
15 godina
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
xhopeon kaže...
phoenix2003 kaže...

Nepotrebno je kupovati Windows, sve potrebe za firmu daje Linux Ubuntu ili Mint, uz upotrebu LibreOffice-a!

U potpunosti istina, jer ako se firma bavi poslovima gdje moraju koristi programe koji koštaju nekoliko nula a nemaju podršku za Linux, tada nema smisla tražiti način da se prođe jeftinije sa Windowsima.

 -izbor OSa, aplikacija.. bespotrebne su ovakve tvrdnje. Sve je komercijala, osim onog što je free. Naravno patuljci pojima nemaju...

Korisnik 'bira' OS prema potrebi tj aplikaciji koji namjerava koristiti. Ako ima mogućnost izbora (tj ako postoji aplikacija za OS kao win, linux, osx..) tad korisnik može birati, često ne može, tj često je jedini izbor MS-OS. Dok spomenuti LibreOffice može na win, ostatak softwarea (kasa-knjigovodstvo, ACAD, pa čak i MS-Office kao ''standard'' za neke stvari) i igre..  skraćeno, nije bez razloga MS +90%, linux <1% za desktop usere.

Komercijala na linuxu je ono što se broji par nula više od MSa, naravno ako je takav job u pitanju.

Cijena samog OSa je zapravo beznačajna za poslovnog korisnika, svi ostali troškovi su višestruko veći, dok support-aplikacija ovisi o porizvođaču (ne o korisniku, mada je on ciljana skupina).

 

Za ovu temu, korisnik umjesto razmišljanja kako smuljati licencu-račun, može korisiti linux platformu (neku koja je free), može barem probati (jer je free). U svim ostalim kombinacijama je besmislena rasprava jer druge stvari (ne izbor korisnika koji nema blage veze što treba) određuju što MORA....

Izbor linux distri vidi na distrowatchu, popularan Ubuntu, za poslovnjake može Suse, klasičan Debian (osnova većine distri).. ili bilo koja druga, svejdno. Sve tamo piše samo treba pročitati i isprobati.

btw, i MSov OS se može isprobati, jednostavna instalacija bez keya-aktivacije i imaš rok od 30 dana... unutra kojeg možeš kupiti licencu ili odustati, sve ostalo nije stvar foruma.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
phoenix2003 kaže...

Nepotrebno je kupovati Windows, sve potrebe za firmu daje Linux Ubuntu ili Mint, uz upotrebu LibreOffice-a!

 

Imao sam slično mišljenje kao i ti. Ali tijekom odrade stručne prakse (informatički sektor) u jednoj od većih tvrtki (Našice Cement) promijenio sam mišljenje. U tvrtci je bilo preko 200 računala sa originalnim Windowsima (Office, Microsoft Dynamics NAV,..). Nikako mi nije bilo jasno kako im se isplati toliko novca ulagati u navedeni operativni sustav i aplikacije kada postoje besplatne alternative. Jedini razlog zbog kojeg su koristili microsoft tehnologije je PODRŠKA, ostali open source sustavi je nemaju ili ako imaju ničime nisu vezani da moraju dati podršku u određenom roku.

14 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

....i koju god djelatnost firma da obavlja za nju postoji razvijena distribucija koja zadovoljava sve potrebe(Ubuntu Studio, Backtrack/Kali...).

 

@dombo - podrška je širok pojam. U čemu je bio problem?

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2013 11:31 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
phoenix2003 kaže...

@dombo - podrška je širok pojam. U čemu je bio problem?

 

Za vrijeme moje prakse nismo naišli na veće probleme. Ali Microsoft Navision je složena aplikacija za poslovanje, obuhvaćala je sve od uprave, skladišta, proizvodnje, otpreme,.... Microsoft je ovdje morao dati punu podršku za takav sustav i omogućiti odgovore na sva moguća pitanja i na sve moguće scenarije. Takva tvrtka ne može dopustiti da nešto krene po zlu jer tada utjeće i na ostale sektore u poslovanju.

14 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

Moram priznati da nisam istraživao Linux alternative takvom software-u. Međutim, ako samo uzmemo u obzir koliko računala ima samo državni aparat kojima ta računala služe da napišu dokument, pošalju mail i koriste internet dolazimo do milijunske ($) brojke. Međutim država tvrdoglavo se drži Microsofta što je van pameti. Također, recimo npr. odvjetnički uredi su savršeni za Linux kao i mala poduzeća i mnoštvo pozicija u administraciji kojima je posao, računovodstvo, statistika, itd, itd.....

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2013 13:33 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
phoenix2003 kaže...

...Također, recimo npr. odvjetnički uredi su savršeni za Linux kao i mala poduzeća i mnoštvo pozicija u administraciji kojima je posao, računovodstvo, statistika, itd, itd.....

E za baš to nemaš nikakvog (kvalitetnog) softvera.

 

Domaća knjigovodstvena rješenja (i sl. softver) se vrti isključivo na Windowsima (ako ne i u DOSu - Clipper programi) a linux alternativa nema. Ni za knjigovodstvo, ni za POS, ni za skladišta, ni za upravljanje dokumentacijom... Ima nekakav ERP ali je skup ko suho zlato pa ispadne jeftinije Win + win rješenja.

 

Ali nešto se kuha {#}

 

[edit] - a da ne pričamo o astronomskom trošku prelaska na linux. Edukacija, serveri, aplikacije, podrška, održavanje... Brr. Nek ti ihush objasni, on je u tim vodama.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2013 13:42 (Sum_of_all_fears).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 i firma ?!

Da Sum_of_all_fears me sjetio da je većina ljudi u firmi zaposlena u pogonu (prosječna dob 40-60 god. ) njima linux nije intuitivan i većina je ako ništa drugo barem doma čitala novosti na internetu, naravno na windowsima. Tako da njih sada učiti drugom operativnom sustavu (iako su razlike za prosječnog korisnika neznatne) je veliki zalogaj, samo da im spomenete tako nešto naći ćete se pred zidom.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 i firma ?!

Iz vlastitog iskustva mogu reći da se ta skupina korisnika prilagodi u jako kratkom roku. Imali smo primjer tvrtke koja je praktički čitavu administraciju preselila na Mint jer su ionako koristili samo Office i Chrome. Knjigovodstvo je ostalo na jednom PCju koji vrti windowse (mada nešto kemijamo i testiramo sa WINEom) i nitko se nije žalio. Sve imaju na desktopu, start meni nisu ionako koristili, LO izgleda kao i Office i ugl., nema problema.

 

Ta tranzicija nije problem ako je tu neko vrijeme netko tko može ukratko objasniti i pripomoći. Šef se kuži u linux tako da je i on tu bio neko vrijeme ali kasnije nije bilo problema.

 

[edit] - linux sysadmini su u pravilu skuplji od win sysadmina tako da je i to bitna stavka. Nije vam svejedno jel on košta 4k ili 8k za "isti" posao.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2013 14:12 (Sum_of_all_fears).
14 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

LibreOffice Calc (mislim da se tako zove) je savršena alternativa za Excell. Ja u Excell u pratim statistiku i potrošnju goriva za nekih 20-ak službenih vozila. Same se u previđena polja upisuju brojevi a on sam radi za što je namjenjen, računa potrošeno gorivo, radi 3/6/9/12 mjesečnu statistiku, pređeni put.....u iste svrhe je moguće koristiti i Calc. Također i ostale aplikacije su sasvim solidna alternativa Microsoftu za većinu firmi.

To što je neki neuki daktilograf navikao kod kuće na piratsku verziju Windowsa koju je instalirao njen/njegov sin, to nije problem poslodavca jer ima da nauči da koristi ono što mu je firma dala da radi sa tim i naravno firma je dužna da ga obuči! Barem danas nikada nije bila manja razlika u korištenju Linux/Windows (a ionako nemaju pojma ni o Windowsu, ako ćemo iskreno). Kako znaju čačkati smartphone i reći koji Android imaju i kako se loguju na Facebook?!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 i firma ?!

Lako za Office i alternative, problem su ostale aplikacije od naših vrlih programera koje nisu dobile update od izdavanje '98 do sada, kad je fiskalizacija došla - to su samo nakačili onaj .exe tako da imaju što manje posla, samu aplikaciju vjerojatno ni dragi bog ne zna presložiti natrag. Jedna sa kojom sam ja radio ima hookove na tipkovnicu kako user nebi mogao stisnuti Alt-F4 prije nego što popuni obrazac! Doslove presreće kombinaciju tipki. Užas.

 

Problem su aplikacije koje sam gore naveo.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
13 godina
neaktivan
offline
Windows 7 i firma ?!

Hvala svima, nista onda, moram ih nazalost kupiti. Program koji koristim ima podrsku samo za windowse, tako da nazalost linux ne dolazi u obzir. Za office sam se vec snasao.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
Sipo kaže...

Hvala svima, nista onda, moram ih nazalost kupiti. Program koji koristim ima podrsku samo za windowse, tako da nazalost linux ne dolazi u obzir. Za office sam se vec snasao.

- mlađahne IT alternativce nikako uvjeriti da ponekad izbora nema. Phoenix spominje facebook, Office, LOL. Aplikacija određuje OS, sve ostalo je sporedno do izbora boje računala.

- LibreOffice ti je free, win verzija. Ne treba se 'snalaziti' ako želiš biti čist i ako zadovoljava tvoje potrebe. Kazna je ista ako koristiš OS ili Office ili neki treći soft, sve mora biti licencirano u suprotnom, možeš kroistiti i pirat OS jer je zanemariva razlika tj ista kazna ako inspektor naiđe. '' in for a penny in for a pound''.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
ihush kaže...
Sipo kaže...

 

- mlađahne IT alternativce nikako uvjeriti da ponekad izbora nema. Phoenix spominje facebook, Office, LOL. Aplikacija određuje OS, sve ostalo je sporedno do izbora boje računala.

 

Moraš uzeti u obzir činjenicu da većina računara u administraciji služi za rad u Word-u, Excel-u, IE, odnosno njihovim Libre (Open) Office alternativama. Najmanje 90% uposlenika koji koriste te računare, kada vidi toolbar u Word-u 2007, pomisli: "Uuuuuuuh! What is this button do?!!

15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
phoenix2003 kaže...

Najmanje 90% uposlenika koji koriste te računare, kada vidi toolbar u Word-u 2007, pomisli: "Uuuuuuuh! What is this button do?!!

Velika većina (onih koji su prešli na O 2007 i kasnije) se u 6 i nešto godina itekako dobro ispraksirala u upotrebi ribonna.

 

Otkad IE ima ribonne?!

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.6.2013 19:44 (kizo2703).
14 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

Mala je razlika toolbara MS Office (2003) i LibreOffice. A što se tiče IE, i ti gledaš u sitnice...... Ponovo kažem, za državnu administraciju, kojekakve agencije, odvjetnike.... Linux je idealan.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
phoenix2003 kaže...

Mala je razlika toolbara MS Office (2003) i LibreOffice. A što se tiče IE, i ti gledaš u sitnice...... Ponovo kažem, za državnu administraciju, kojekakve agencije, odvjetnike.... Linux je idealan.

I opet (iako su ti to dečki već objašnjavali ,tebi se to očito ne prima): najmanji problem je instalacija Linuxa i Libre Officea.

 

Čarobna riječ je podrška ,koje:

a) Nema

b) Košta ko tri licence za Windows i Office zajedno po PC-u

 

Plus ,cijena sys admina za linux ,obično dupla cijeni sys admina za Windows.

Plus ,cijena prelaska ,edukacija ..... and so on.

 

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.6.2013 23:57 (kizo2703).
14 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

Dajte uozbiljite se. Moja firma u 12 godina, kako radim u njoj, još nikada nije nazvala Microsoft za podršku. Kakvu podršku? Upali, piši, računaj, ugasi! Kad smo već kod troškova, dok platiš licencu za Windows+Office možeš kupiti još jedan računar.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
phoenix2003 kaže...

Dajte uozbiljite se. Moja firma u 12 godina, kako radim u njoj, još nikada nije nazvala Microsoft za podršku. Kakvu podršku? Upali, piši, računaj, ugasi! Kad smo već kod troškova, dok platiš licencu za Windows+Office možeš kupiti još jedan računar.

-jedno pitanje, po formulaciji gornje izjave, koristiš (u firmi) MS platformu? Ili trabunjaš if-then...

-svejedno koji OS, svejdno koji Office paket, pa čak i mobitel (tablet s Androidom) ako zadovoljava potrebe, to je OK. .. problem je što u većini slučajeva IZOBRA NEMA jer je biznis nešto što ne ovisi samo o tvojim afinitetima.

-svakako je pristojinije korsititi free linux rješenje ako zadovoljava, ali ni linux ne znači automatski free. To sve ovisi o aplikaciji koju korisnik koristi.

-koliko kućnih korisnika (kojima je i MS recimo free) koristi linux i libre? Možda jednog dana kad igre... do tad svi imaju MS by TPB.

-cijena OSa je neki problem? LOL... firma kojoj je OS jedini trošak ni ne treba PC, možda ni telefon.

i da izbjegnemo nagađanja, naravno koristim MS (glavni juzerski OS za DEVove odnosno klijente), koristim i ostale OSeve, SLES, HP-UX, jer se sve zapravo vrti na njima. Misliš li da su free ili jeftiniji od MSa? Naprotiv, skuplji su. Dok Office paket (za klijente) je skoro beskoritan ako nije MS, osim ako je (kao tebi) jedini kriterij facebook (nema nikakve veze s Officeom ili polsovanjem). Pojedina licenca ili neki od ISO certifikata (preduvijet za posao) su godišnje od 100.000kn naviše.. cijena MSa? = sitniš. Kad uspoređuješ cijene, vidi npr PC od 3.000kn i neki od 13.000kn. (samo kao primjer), pa recimo ACAD je dvostruko skuplji (ja ga ne koristim), CS je skuplji (ne ni njega ne koristim).. koliko ono košta Windows ili Office? Koliko košta ako si firma, partner, koji direktno od MSa uzima licence? Koliko košta neki printer ili njegov toner? itd itd.

... vjeruj, privatnik nikad neće platiti jednu kunu (1kn) ako ne mora ili ako može jeftinije. Večina firmi plaća MS, ne zato jer su glupi, nego zato jer je potreban (neophodan).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

Ma ja se slažem sa svime ali pomenuo sam državni aparat. Dakle, u jednoj "firmi" kakav je državni aparat imamo na hiljade računala koji nikada neće vrtiti CAD, Photoshop, niti druge aplikacije specijalne u svojoj svrsi već služe isključivo kreiranju tekstualnih dokumenata, računanja i prezentacija te sufranju internetom i igranju 2D igrica (u slobodno vrijeme). Znam to iz iskustva jer svako malo u firmi "koju osjećam kao svoju" vršim pregled računara te brišem pokere, filmove, toolbare, Chicken Invaders-e..... dok ta ista računala isključivo služe pisanju tekstualnih dokumenata.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 i firma ?!
phoenix2003 kaže...

Ma ja se slažem sa svime ali pomenuo sam državni aparat. ..

slažem se...

- država plaća paušal... (kikiriki) za korištenje MS platforme. Više ih košta struja koju potroše na pokeru i fb.

- prelazak na npr linux ni u uređenim državama nije gladak, ima troškova, skrivenih troškova i iznanađenja... pa i udaranja u glavu 'što mi je to trebalo'... OS nije skup za ono što uz njega ide. To ne treba tako gledati. Koliko košta sladoled, neka PC-PSX igra, cigarete.. OS nijie skup, skupo je imati birokraciju koja sve uništi, potroši, pokrade bez ikakve koristi.

 

- kao i druga strana, npr kod nas je 'nacionalna norma' open doc... naravno, na papiru. Tako da bilo što osim MSa zaboravi ako trebaš kompatibilnost. MS ima dobre lobiste ali državni službenici za trajanja madnata su poznati kao 'nepotkupljivi' itd.. na kraju je kao protiv vjetrenjača. FINA, Fiskalizacija, igre.. bilo što. Podsjetnik na +90 vs 1 posto.. ne bez razloga. dok je ispod haube (serveski) obrnuta situacija.

 

-i zaboravljen, +btw+ .. npr Makedonija (FZOM) je na RH. Ulupani novci, sustav bez redundantnih linija, prekid, nestanak struje i ne radi. Prošle godine na otvorenju ministar ... nema interneta i sustav ne radi. To što su na (komercijalnom) linuxu u tom primjeru baš ništa ne znači.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2013 23:04 (ihush).
14 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

Potpuno se slažem. Dodajem još jedan argument zbog čega sam za Linux. Prije nekoliko godina, nakon što je uvelo nekakav interni sistem komunikacije,  jedno je ministarstvo nabavilo veću količinu Dell računala. Radilo se o MiniTower Optiplex računarima sa XP OS-om. Radilo se o tome da su zbog greške u konstrukciji sva računala crkla gotovo istovremeno ( u nekoliko dana). Genijalci se sjetili da odmah kupe nova ali šta se desilo. Dobili su nova računala drugog tipa ali sa 7-com, za koju taj sistem komunikacije nije bio kompatibilan, već je mogao da radi samo pod XP-om. Ja sam jedom prilikom, IT administratoru rekao da 7-ca može raditi XP mod i da mi džaba stoje računari (IT administrator to nije znao vjerovali ili ne!). Kada je nazvao u cetralu svoje nadređene oni su mu rekli da rade na tome da 7-ca bude kompatibilna sa sistemom! Nije sve tako sjajno ni sa MS-om.

Svi se možemo složiti da su poduzetnici ljudi na isti kalup, jer da nisu takvi ne bi imali to što imaju. Sjetimo se vlasnika IKEA-e koji uredski namještaj koristi otkako je počeo sa biznisom. U firmi u kojoj bi ja bio vlasnik MS ne bi imao šta tražiti! Mora se štediti ili kako to pravnici kažu:"Postupati pažnjom dobrog privrednika"!

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Windows 7 i firma ?!

A što ako mi se MS mora koristiti radi nekog softvera?

 

Nije sve tako bajno.

 

Ja osobno nemam ništa protiv Linuxa, ali nema dobre alternative Creative Suitu, znači Linxu je no go za mene...

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2013 18:01 (Syke).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 i firma ?!

Nula bodova. Pokušali sa GIMPom i Inkscapeom i "nije to to".

http://nighthawk-software.blogspot.com/
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 i firma ?!

Gle ,svaka čast ,sve je to lijepo ,krasno ,free ,you're special - koristiš alternativu.

 

Ali ,kad treba zaradit pare ,alternativa tu nema kaj tražit.

 

Uostalom ,evo ti quote sa tvog linka:

 

''Those programs might fulfill your needs individually. The thing that they miss, though, is the great integration between Adobe's suite products (same icons, same GUI, easy to share things between them and so on)''

 

Jasnije od ovog ne može!!

 

Ista stvar je i sa AutoDeskovim proizvodima.

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2013 19:47 (kizo2703).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice