Windows 10 - problemi izdvojena tema

poruka: 6.671
|
čitano: 1.709.362
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Za fluidan rad racunala najbolje da imas procesor sa hyper threadingom,minimalno 8gb rama i SSD.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

Ma koriste ga uglavnom roditelji najosnovnije internet,muzika,karte i to e to...neznam da ga proskenirati necim ili reinstal winsaa

10 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Win 10 ima antivirus koji bi reagirao da je do virusa , eventualno odi na web od Malwerbyta i skini adwcleaner pa pretraži/očisti.

U Task Menager ( desni klik na donjoj status liniji) odi na Startup pa vidi što se sve od programa diže u memoriju kod uključenja PC pa što smatraš da je nepotrebno isključi (disable).

Kao što je kolega rekao najviše će pomoći za brži rad neki SSD SATA 2,5" , disk od 250GB je dovoljno a iza toga i povećanje RAM-a na 8GB.

Ako ideš na novu instalaciju win10 otkači kablove HDD kojeg imaš , spoji SSD na prvi SATA_0 port (6Gb/s) a nakon završetka instalacije možeš HDD ponovo spojiti u SATA_1 port.

9 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

Ponovo sam na čisto instalirao winse i opet je usporen,dugo vrti dok otvori,često zablokira itd prije je sa istom konfiguracijom radio daleko brže očito je neki problem...trebao bi provjeriti memoriju i disk sa nekim programom..

A komponete su pod mojim profilom Moj Pc

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 15:35 (dasan).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

SSD su uzmi i preporodit ćeš se. Win 10 iako isto piše Win 10 nije onaj koji si instalirao nekada.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

A moguce da je zbog toga toliko usporilo ništa uzecu novi SSD(Ako može neka preporuka)

A imaju 8GB rama DD3 za njihove potrebe to je dovoljno dal još šta uraditi....skenirati ram ili disk

13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

A moguce da je zbog toga toliko usporilo ništa uzecu novi SSD(Ako može neka preporuka)

A imaju 8GB rama DD3 za njihove potrebe to je dovoljno dal još šta uraditi....skenirati ram ili disk

Uzmeš npr. onaj Patriot P210, Crucial BX500 kapaciteta 240, 250, 256 GB koliko već nađeš.

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost, disk možeš provjeriti po sljedećem tutorijalu, do RAMa nije jer računalo bi se rušilo, smrzavalo da je do njega.

Isto tako, a ne mogu vjerovati da ovo govorim u 2023 godini, defragmentiraj si HDD sa npr. Defraglerom i isključi automatski defrag u Win 10.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

Našao sam u Protisu za 30e,prošao sam hd tunom i djeluje da je sve ok a i onaj drugi program hd senitel je u kratkom testu objavio da je zdravlje savrseno (ne moze detaljno jer nisam kupio nego trial verziju koristim)

hdd evo ovaj onda da uzmem trebam li i kabel i dal moja maticna to podržava..Ali još ne mogu vjerovati da je toliko usporeno svaki klik nekoliko sec jos je gore na webu...

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 19:04 (dasan).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

Taj SSD je u redu, kad rastaviš računalo očisti prašinu te zamjeni termalnu pastu na procesoru jer vjerovatno to dugo nije rađeno, Arctic MX-4 pakiranje od 4 grama je dovoljno za više izmjena.

Sata kabel imaš već od HDDa, ali za možda euro ili dva uzmi novi pa zamjeni i njega kad već otvaraš.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 19:11 (Valentin17).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

Ok naručujem ssd i  kabel jel to taj kabel?

I onda stavim winse na na taj ssd i to je to...od programa više ne treba antivirus ni malwarebites ?

 

Mada mi i dalje nije jasno da je tako usporio PC :S svako malo zablokira pri jednostavnim naredbama pa klik pa nekoliko sek nista pa opet klik pa otvori dva prozora pa zablokira kao da ima 133mb rama :D

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2023 23:09 (dasan).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

Ok naručujem ssd i  kabel jel to taj kabel?

I onda stavim winse na na taj ssd i to je to...od programa više ne treba antivirus ni malwarebites ?

Windows 10 ima antivirus u sebi. Malwarebytes samo za povremeno skeniranje, treba ugasiti onu njegu zaštitu jer uspori računalo.

To je taj kabel da.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

Ok naručujem ssd i  kabel jel to taj kabel?

I onda stavim winse na na taj ssd i to je to...od programa više ne treba antivirus ni malwarebites ?

 

Mada mi i dalje nije jasno da je tako usporio PC :S svako malo zablokira pri jednostavnim naredbama pa klik pa nekoliko sek nista pa opet klik pa otvori dva prozora pa zablokira kao da ima 133mb rama :D

 Ako je stari disk lako moguće da imaš loših sektora... koji nisu 100% nečitljivi ali su spori. Baš sam nedavno na jednom kršu koji je bio kasa u kafiću imo takvu situaciju, sve sporo do bola, zastoji. čekanja, užas. Na kraju ispalo da je imo 10-ak sektora od kojih su se neki čitali preko sekunde a većina njih na području NTFS sistemskih tablica kojima se stalno pristupa da se "vidi gdje je šta"... Prebacilo se sve na SSD i "leti ko raketa".

12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Gnjavator kaže...
dasan kaže...

Ok naručujem ssd i  kabel jel to taj kabel?

I onda stavim winse na na taj ssd i to je to...od programa više ne treba antivirus ni malwarebites ?

 

Mada mi i dalje nije jasno da je tako usporio PC :S svako malo zablokira pri jednostavnim naredbama pa klik pa nekoliko sek nista pa opet klik pa otvori dva prozora pa zablokira kao da ima 133mb rama :D

 Ako je stari disk lako moguće da imaš loših sektora... koji nisu 100% nečitljivi ali su spori. Baš sam nedavno na jednom kršu koji je bio kasa u kafiću imo takvu situaciju, sve sporo do bola, zastoji. čekanja, užas. Na kraju ispalo da je imo 10-ak sektora od kojih su se neki čitali preko sekunde a većina njih na području NTFS sistemskih tablica kojima se stalno pristupa da se "vidi gdje je šta"... Prebacilo se sve na SSD i "leti ko raketa".

 I ja bi prvo rekao da je nekaj sa starim diskom, pa onda možda dalje ram itd... Ali u svakom slučaju bez ikakve rezerve uzeti ssd, jel ovaj stari disk bio pokvaren ili ne. SSD je stvarno trenutno najbolji lijek za stare kompove. Moja seka ne želi baciti svoj prvi laptop sa nekim dual core procesorom i 4 gb rama, ono čuva ga za uspomenu. Treba mu nekih 10min da se digne W10 su gore. I onda sam stavio ssd sa instaliranim w11 i diže se u manje od minute. Tako da SSD is the way to go.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

Problem!

Nemam kabel za napajanje za ssd disk onaj uski što ide iz napajanja ima samo jedan kom koji je uštekan u stari HDD?Uslikao sam ga dolje!

Ispada da može samo jedan hard disk na ovu ploču?

Kako sad da spojimo stari HDD dodatno sa ovim da kupim još jedan ovaj kabl i onda jedan kraj ide u mob drugi u hdd

 

 

 

 

EDIT: Našao sam ga bio je spojen u CD 

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 12:42 (dasan).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...
EDIT: Našao sam ga bio je spojen u CD 

Ako ti treba taj CD koji sada nema napajanja, kupi si adapter molex na sata.

 

https://www.protis.hr/products/details/sata-power-kabel-25cm-sata-power-retail/86011

https://www.protis.hr/products/details/cc-gmb-sata-power-kabel-15cm-sata-power/17107

9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

Hvala..

 

Imam novi problem instalirao sam winse koliko znam na ssd novi (pc leti) ali ispada da sam ih instalirao na stari HDD koji ima dvije particije novi Ssd mi se ne prikazuje tek kad odem u device manager tamo mi piše da postoji i on patriot ssd u čem je problem?

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 13:29 (dasan).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

Hvala..

 

Imam novi problem instalirao sam winse  ali ispada da sam ih instalirao na stari HDD koji ima dvije particije novi Ssd mi se ne prikazuje tek kad odem u device manager tamo mi piše da postoji i on patriot ssd u čem je problem?

lijepo iskopčaš disk iz kompa dok instaliraš Windowse pa uključiš stari HDD poslije toga da ti nebi kod instalacije boot particiju stavio na HDD a ostatak na SSD - ne bi bio prvi koji bi to uspio - pa da onda jednom kad izbaciš taj HDD vanka dođeš sa pitanjem zašto neće boot windowsa sa SSD-a kad izvadiš nepotrebni HDD :)

 

pod izbacivanjem HDD-a ne mislim da ga fizički izvadiš iz kompa nego samo da izvučeš kabliće :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 13:29 (Gnjavator).
9 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

Razumijem haha ali onda ce ostati Windows na oba diska moram ovaj format a kako ako ce biti isključen ali mi nije jasno gdje je ssd nestao ?

 

Ovdje pak jasno piše da je c disk ssd sad mi pak jasno nije ništa...

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 13:43 (dasan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

provjeri ti u disk managementu i device manageru šta ti je gdje...

 

inače možeš ti u disk managementu kasnije te particije na HDDu formatirati, brisati... samo ti prvo sredi da ti je sistem tamo gdje trebaš.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 13:53 (Gnjavator).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

Razumijem haha ali onda ce ostati Windows na oba diska moram ovaj format a kako ako ce biti isključen ali mi nije jasno gdje je ssd nestao ?

 

Ovdje pak jasno piše da je c disk ssd sad mi pak jasno nije ništa...

Ajde ovako napravi, kako kolega reče, otpoji HDD koji imaš, neka samo SSD ostane spojen i instaliraj Windows onda.

Ako kod instalacije pronađeš neke particije na SSDu, obriši ih i neka instalacija kreira nove, instaliraj Win 10.

Kad instaliraš Windows, spoji HDD natrag i svakako pogledaj u BIOSu da je SSD odabran kao prvi boot uređaj, a ne HDD i onda se javi ovdje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 13:50 (Valentin17).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

Instalirao win nanovo vratio stari HDD, u disk manageru vratio i staru particiju to bi bilo to sad imam c koja je ssd na kojoj su winsi i d i e stare..gotovo prazne

Treba li još sta instalirati rekli ste po potrebi malwarebites i defregmet...

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 15:16 (dasan).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

Instalirao win nanovo vratio stari HDD, u disk manageru vratio i staru particiju to bi bilo to sad imam c koja je ssd na kojoj su winsi i d i e stare..gotovo prazne

Treba li još sta instalirati rekli ste po potrebi malwarebites i defregmet...

SSD se ne defragmentira, a za HDD postoji auto defragment u Windowsu 10. Ublock Origin addon instalirati u internet preglednik za blokadu reklama, Windows 10 ima svoj antivirusni program ugrađen u sustav.

Povremeno se računalo može proskenirati sa AdwCleaner, Malwarebytes, Hitman pro, za čišćenje smeća je dovoljan disk clean up ugrađen u Windows 10.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
dasan kaže...

Instalirao win nanovo vratio stari HDD, u disk manageru vratio i staru particiju to bi bilo to sad imam c koja je ssd na kojoj su winsi i d i e stare..gotovo prazne

Treba li još sta instalirati rekli ste po potrebi malwarebites i defregmet...

Ko što Valentin reče sve što treba imaš u Windowsima, samo ponekad kad se sjetiš instaliraš free malwarebytes i preskeniraš, očistiš ako ima nešto i deinstaliraš ga da ti ne smeta...

3 godine
offline
Windows 10 - problemi

prelazim sa stolnog racunala na laptop a neda mi se prolaziti kroz instalaciju windowsa instalaciju potrebnih mi programa i podesavanja svega, bi li radio trenutni windows 10 ako samo prebacim ssd u laptop?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Instalacija Windowsa max pola sata. Instalacija programa i podešavanje istih, možda malo duže. Odradiš jednom i miran si.
To što predlažeš teoretski će proraditi nakon par restarta da se povuku driveri i sistem prilagodi novom hardveru, no provjeren je recept za hrpu problema.

Ja to ne bih nikad uradio.
morrisoN
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Petar hw kaže...

prelazim sa stolnog racunala na laptop a neda mi se prolaziti kroz instalaciju windowsa instalaciju potrebnih mi programa i podesavanja svega, bi li radio trenutni windows 10 ako samo prebacim ssd u laptop?

- može.. ''ali'' prvo ovisi o licenci, kako je sad instalirano-aktivirano (retail-oem i sl.) ali to prolazi za win realtivno lako, jer je ms blag, daruje.. pa čak i da key-licenca ne radi, win radi (osim customizacije i dosadnog upozorenja)..

- prebacit ssd u novi pc je lako.. ako ima odgovarajuće mjesto, laptop će vjerojatno imati mjesto, ali to ovisi o modelu, možda nema, možda samo nvme-m2 itd. tako da i taj dio plana ovisi o fizičkom dijelu, ne o osu-licenci ili nešto što se može..

- s druge strane, clean install na novom-čistom je brz, cca 10-15min + još toliko za osnovna podešavanja (dok automatika povlači drivere i sl.).. ali naravno što više dodataka-appsa, podešavanja + kopiranje dokumenata.. to je više tog dijela posla, no pošto laptop ima svoj 'disk' (neovisno koji drive, ssd-nvme..) u tom trenu imaš dva funkcionalna računala i nije problem raditi na starom, prebacivati dokumente, fizički-diskom ili mrežom itd.. + ne ovisiš o tome da si nešto preskočio-zaboravio jer imaš netaknuto staro računalo barem do trena dok ga ne baciš-ubiješ ili što već..

-prednost za clean, pogotovo što tad možeš instalirati samo ono što stvarno trebaš-koristiš, npr 'ništa' ili office.. dok ostalo od tisuća appsa koje juzeri često imaju 'defaultno' instalirano većina većinu nikad ne koristi čak ni ne upale .. tj korisnik je čudna sorta-biljka, često ima sve soft-pakete kao adobe-corel-mso-acad-razno.. ne zato jer treba-koristi nego navika i 'jeftino' (kućni-licenca-alternativni izvori itd..) :)

-čitav posao može biti gotov za recimo sat ali naravno ovisi o svemu što i kako koristiš, npr podešavanje emaila, gmail ili mso-outlook + prebacivanje starog pst-a itd.. a svako podešavanje tih sitnica potroši recimo 5 minuta.. pa s jednim-par programa nije strašno, no s desetak ode i čitav dan, no ponovo, prednost što imaš i dalje staro računalo pri ruci i ne ovisiš o tome da nešto moraš-hitno tj time laptop dobije 'bolje šanse' za biti čist-bolji (bez nepotrebnog 'smeća') tj 'filtriraš' stvarne potrebe-navike u koristi da je stvarno na radnom računalu ono što stvarno koristiš.. i tad će vjerojatno narednih nekoliko godina raditi optimalno, što istina može jednako biti i s prenošenjem diska iz starog... tj teoretski je isto ili bolje clean, obje teorije su ispravne tj praksa ovisi o svakom slučaju za sebe i nema jednog točnog odgovora, pa čak ni to hoćeš li uspjeti zbog licence ili fizičkih ograničenja laptopa ako nema mjesto za 2,5inča itd itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Petar hw kaže...

prelazim sa stolnog racunala na laptop a neda mi se prolaziti kroz instalaciju windowsa instalaciju potrebnih mi programa i podesavanja svega, bi li radio trenutni windows 10 ako samo prebacim ssd u laptop?

 Ja imam jedan SSD sa windowsima 10 i taj ssd prebacujem sa kompa na komp pa čak i na laptop, i sve radi ok nikad problema. Prvi put kad ga staviš u drugi komp, može ti se desiti par restartanja i instaliranja drivera, ali nakon toga bi trebalo sve raditi ok. 

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

Da, uz hrpu smeća i nepotrebne stavke u registru, koje mogu biti uzrok čestih BSOD-ova, raznih drugih problema i usporenja sustava...

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 23:09 (BlackMoon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Windows 10 - problemi

Pozdrav,

kako mogu vidjeti koji servis mi usporava gašenje windowsa?

Imam SSD disk i od klika na shut down gašenje traje 2-3 minute.

Na drugim računalima sa SSD diskom to traje bar upola krače.

Boot windowsa je normalan.

Pomalo, šegavo i vajka!
 
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Windows 10 - problemi

evo me opet, pokusavam na ssd da instaliram win 10 sa bootabilnim usb.. kad hocu da ga instaliram na ssd particija 0 je oznacen napise " nije moguce instalirati..izabrani disk ima MBR tablu particije. Kod EFI sistema windows mozete instalirati samo na GPT diskovima " ...kako rijesiti ? HVALA 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice