Kloniranje sistemskog diska

poruka: 59
|
čitano: 20.015
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kloniranje sistemskog diska

Pozdrav miceki.

 

Dakle, kao sistemski disk trenutno mi služi jedan 160GB hard, sada bi ga zamijenio jednim neiskorištenim 250GB diskom bez potrebe za instalacijom OS-a ni softvera koji je gore.

 

Klonirao sam diskove ranije sa Ghostom, ali nikada sistemske. Ovaj puta klonirao sam taj svoj sistemski na ovaj od 250 GB međutoa, kad bootam sa tog 250 nemam pozadinu, explorer.exe moram ručno pokrenuti i ništa u principu ne funkcionira.

 

Što mi je činiti?

 

Jesam li nešto fulao ili postoji nešto na što trebam obratiti posebnu pažnju prilikom izrade klona?

When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Već nekoliko puta sam koristio Acronis True Image (WD Edition) i radi bez problema na svim diskovima koje sam klonirao, bili oni WD ili koja druga marka. Moja preporuka, provjereno i sigurno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.12.2010 19:48 (toncro).
16 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
Pa u principu radi i Norton Ghost, međutoa, kad sam bootao s diska kasnije ništa nije štimalo...
When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
Danny_HR kaže...
Pa u principu radi i Norton Ghost, međutoa, kad sam bootao s diska kasnije ništa nije štimalo...

Ovaj moji sam spomenuo radi savršeno. Ne znam kako radi Norton (čini mi se unutar winowsa), ali ovaj, uz prethodne postavke unutar Windowsa (koji disk se klonira na koji), klonira diskove prilikom bootanja i mislim da je time značajno umanjena mogućnost pogreške jer Win stalno nešto piše/briše. 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
toncro kaže...
Danny_HR kaže...
Pa u principu radi i Norton Ghost, međutoa, kad sam bootao s diska kasnije ništa nije štimalo...

Ovaj koji sam spomenuo radi savršeno. Ne znam kako radi Norton (čini mi se unutar winowsa), ali ovaj, uz prethodne postavke unutar Windowsa (koji disk se klonira na koji), klonira diskove prilikom bootanja i mislim da je time značajno umanjena mogućnost pogreške jer Win stalno nešto piše/briše. 

 

15 godina
neaktivan
offline
Kloniranje sistemskog diska

Nisam nikad radio sa diska na drugi disk nego na isti ali možeš probat napravit image c particije (sistemske) sa Windows backup & restore i taj image spremit recimo na externi disk.

Kreiraš system repair disk i kad zamjeniš diskove ubaciš taj repair disk i daš mu putanju do externog harda gdje je image.

http://www.petri.co.il/restore-windows-7-from-backup-image.htm

World Championships: 7, GP started: 269, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,441
 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Kloniranje sistemskog diska

Acronis True Image. Ne smeta mu ni različita veličina diskova i dozvoljava ti da promijeniš SSID Windowsa (vjerojatno je to razlog zašto te "zezaju" stvari djelomično).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
vlad0 kaže...

Acronis True Image. Ne smeta mu ni različita veličina diskova i dozvoljava ti da promijeniš SSID Windowsa (vjerojatno je to razlog zašto te "zezaju" stvari djelomično).

Istina, čak i ako recimo imaš dvije particije na sistemskom disku kojeg želiš klonirati moguće je odrediti hoćeš li da ti ih proporcionalne kreira na novom disku. Mislim, ali nikad nisam probao, da je ćak moguće i kreirati particije različitih velićina na novom disku.

15 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Ja sam koristio Acronis Migrate Easy. Nevezano uz ovaj program, znalo mi se desiti da mi se pomiješaju slovne oznake particija ako ih ima više na disku prilikom kloniranja.

 

Veličine particija se mogu mijenjati, nisam dugo koristio program pa se ne sjećam svih detalja.

14 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
Danny_HR kaže...
Pa u principu radi i Norton Ghost, međutoa, kad sam bootao s diska kasnije ništa nije štimalo...

Prije dva dana sam djeci zamjenio disk pomoću Norton Ghost-a ( sa Hirens boot diska). Komanda Local_disk_to_disk (nikako partition_to_partition).

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Za win 7 x64 preporucujem acronis true image. Napravis image iz samih windowsa i odmah napravis i bootable cd/dvd. Ja sam skoro vracao image i ide sve bez problema. Ovi stariji programi sa hirensboot cd-.a recimo imaju problema sa win 7. Naravno backup vaznih podataka se podrazumijeva. Ali zasto to radis osim ako ces taj 160 gb disk vaditi iz kompa. Na brzini sumnjam da ces dobiti ista.

:)
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.12.2010 20:13 (logic).
16 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
logic kaže...

Za win 7 x64 preporucujem acronis true image. Napravis image iz samih windowsa i odmah napravis i bootable cd/dvd. Ja sam skoro vracao image i ide sve bez problema. Ovi stariji programi sa hirensboot cd-.a recimo imaju problema sa win 7. Naravno backup vaznih podataka se podrazumijeva. Ali zasto to radis osim ako ces taj 160 gb disk vaditi iz kompa. Na brzini sumnjam da ces dobiti ista.

160 ću vaditi. Ne radim to zbog brzine. :)

Ništa, sad ću probati sa Acronisom.

Thx svima, javim kak je prošlo.

P.S. Sve radi normalno, i boota normalno sa 250 ali samo ako je i 160 spojen, čim ga isključim nekakve greške. Neobično. Valjda je do samog Ghosta.

When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Meni ghost sa hirensboot cd-a  nije uopste htio napraviti image. sa acronisom sve proslo bez greske,.

:)
16 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
E da, samo pitanje.

Mora li to biti image? Mogu li nekako direktno, bez snimanja na DVD/CD?
When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
Danny_HR kaže...
E da, samo pitanje.

Mora li to biti image? Mogu li nekako direktno, bez snimanja na DVD/CD?

Pa image napraviš i spremiš na externi hard ako imaš ili usb stick (dovoljno velik).

World Championships: 7, GP started: 269, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,441
16 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
Guba. Idem sad probat.
When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
14 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
logic kaže...

Za win 7 x64 preporucujem acronis true image. Napravis image iz samih windowsa i odmah napravis i bootable cd/dvd. Ja sam skoro vracao image i ide sve bez problema. Ovi stariji programi sa hirensboot cd-.a recimo imaju problema sa win 7. Naravno backup vaznih podataka se podrazumijeva. Ali zasto to radis osim ako ces taj 160 gb disk vaditi iz kompa. Na brzini sumnjam da ces dobiti ista.

Ghost radi nezavisno od OS-a te pravi low level kopiranje svih podataka na disku ( MBR, SSID,Partition table...).Acronis i slični programi koji rade iz windowsa mogu imati problema ako je disk koji se kopira popunjen preko pola pa nemaš gdje smjestiti image (osim na 20+ DVD diskova što je mukotrpan posao).

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Ne znam koliko je to pametno radi controlera. Da ne zezne nesto. Nisam pokusavao mada se ne sjecam da ima uopste ta opcija iz windowsa. Nekak sam sklon tradicionalnom nacinu. disk-image-disk. Evo sad sam pogledao i ima opcija disk to disk.

 

EDIT: Ne znam sta je bilo u pitanju ali popunjenost nije. Doduse ja sam imao veci disk i vise particija pa mi nije to pravilo problem. Samo znam da mi od svih programa sa hirens boot cda. niti jedan to nije htio napraviti. Zasto? Nemam pojma.

:)
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.12.2010 20:32 (logic).
15 godina
neaktivan
offline
Kloniranje sistemskog diska

E sad ste mene narajcali:)

Idem napravit image na jednom kompu i onda ubacit drugi hard i isprobat.

Uvijek sam vraćao na isti disk a sad ću probat na drugi različitog kapaciteta.

World Championships: 7, GP started: 269, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,441
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Nece se desiti nista spektakularno. Ponudit ce ti da poveca particiju na velicinu diska tj. da popuni cijeli disk ili da klonira particiju a visak ostavi nealocirano.

:)
15 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
Danny_HR kaže...

P.S. Sve radi normalno, i boota normalno sa 250 ali samo ako je i 160 spojen, čim ga isključim nekakve greške. Neobično. Valjda je do samog Ghosta.

I ja sam imao slične probleme kada sam htio kopirati disk, mislim da se to desi ako kopiraš particije a ne kompletan disk kao cjelinu, u jednom od gornjih postova je spomenuto. Problem nije vezan s Ghostom nego s načinom kopiranja diska.

 

Ja kopiram diskove direktno, aplikacija se pokreće s DVD-a, ne idem preko image-a.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.12.2010 20:37 (Kristyans).
14 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
I naravno , kopirani disk treba spojiti na SATA kanal na kom je bio izvorni disk (ili PATA svejedno)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Ja doduse nisam mijenjao disk vec sam imao image kao backup. U slucaju kao danijev moras ici na disk to disk radi skrivene boot particije.

:)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
maks-rs kaže...
I naravno , kopirani disk treba spojiti na SATA kanal na kom je bio izvorni disk (ili PATA svejedno)

Zasto?

:)
16 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
maks-rs kaže...
I naravno , kopirani disk treba spojiti na SATA kanal na kom je bio izvorni disk (ili PATA svejedno)

Ovo nebi trebalo imati nikakvog utjecaja.

When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Naravno da nema. Jedino mozda ako ides sa sata na ide i obratno ali i to se da rijesiti. Ako je sata to sata u najgorem slucaju slijedi ulazak u bios i podesavanja boot redoslijeda.

:)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
Danny_HR kaže...
maks-rs kaže...
I naravno , kopirani disk treba spojiti na SATA kanal na kom je bio izvorni disk (ili PATA svejedno)

Ovo nebi trebalo imati nikakvog utjecaja.

 

Ni nema. Samo se kasnije u BIOS-u promijeni HDD boot order.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
14 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
logic kaže...

Zasto?

Zato što boot.ini file definiše broj diska. Recimo windows je bio instaliran na disk_0 a ti ga kopiraš na disk_1 pa odspojiš disk_0. Ako ne prebaciš SATA konektor windows će tražiti boot fajlove na pogrešnom disku.

 

Mislim da se kod Danny-a upravo ovo dešava.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.12.2010 20:48 (maks-rs).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska

Ja sam prije 6 mjeseci napravil seljenje sistema sa Windows backupom u Sedmici ,na starom PC-u i dan danas sve radi uredno.

 

Jedina razlika u odnosu na Ghost ili Acronis je kaj particija ili disk na koji se seli moraju biti iste veličine ili veći.

I naravno ,samo vraćanje se radi sa Repair diska ili sa instalacijskog dvd-a.

 

maks-rs kaže...

Zato što boot.ini file definiše broj diska. Recimo windows je bio instaliran na disk_0 a ti ga kopiraš na disk_1 pa odspojiš disk_0. Ako ne prebaciš SATA konektor windows će tražiti boot fajlove na pogrešnom disku.

Ovdje se radi o Sedmici ,tu nema boot.ini-a!!

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.12.2010 20:48 (kizo2703).
16 godina
offline
RE: Kloniranje sistemskog diska
kizo2703 kaže...

Ja sam prije 6 mjeseci napravil seljenje sistema sa Windows backupom u Sedmici ,na starom PC-u i dan danas sve radi uredno.

 

Jedina razlika u odnosu na Ghost ili Acronis je kaj particija ili disk na koji se seli moraju biti iste veličine ili veći.

I naravno ,samo vraćanje se radi sa Repair diska ili sa instalacijskog dvd-a.

Da, vidiš i ovo je opcija, nisam se toga ni sjetio.

 

Al Acronis trenutno radi svoje, pa ak to ne uspije budem probao sa Winsima.

When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice