Instalacija Windows 8 operativnog sustava izdvojena tema

poruka: 149
|
čitano: 83.062
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Tutorijal: Instalacija Windowsa 8 sa USB sticka
8 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Imam instalirani i aktivirani Windows 7 Ulitimate na SSD. Sada bi nakon dugog premišljanja ipak prešao na Windows 8.1. Imam bootabilni DVD osmice.

Znam da je najbolja opcija clean install osmice ali neda mi se opet gubiti dva dana za instaliranje hrpe programa i osobnih podataka (bookmarksa, mailova i sl.) pa bih išao ipak na Upgrade kod instalacije da se ne obrišu podaci sa sedmice.

 

Pitanja:

 

- dali nakon instalacije osmice ostaje windows aktivacija sa sedmice?

- kako je s popunjem SSD (ukupno 120Gb) ako preko sedmice upgradam na osmicu? Dali osmica briše sedmicu ili ostaje neki tipa restore point pa je SSD popunjen s fileovima oba Windosa? Ako da, dali se mogu izbrisati instal fileovi od sedmice kako bi se oslobodio prostor?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
online
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Nakon upgradea dobiješ Windows.old folder na C: s predhodnom instalacijom. Njega možeš obrisati putem Disk Cleanupa.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Dali je taj Windows.old folder sve što ostavlja sedmica iza sebe ili ima još nešto od sedmice što ostaje na disku i zauzima prostor?

 

Koliko je približno velik taj Windows.old folder?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
online
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Sve ti je unutra, Windows folder, Program Files, Users... veličina ovisi o sadašnjoj veličini osmice.

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Renta10 kaže...

Sada bi nakon dugog premišljanja ipak prešao na Windows 8.1.

Zašto ne odmah na Windows 10? Nadogradnja sa 7 na 10 je besplatna ako imaš orginal licencu.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
15 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Renta10 kaže...

Pitanja:

 

- dali nakon instalacije osmice ostaje windows aktivacija sa sedmice?

- kako je s popunjem SSD (ukupno 120Gb) ako preko sedmice upgradam na osmicu? Dali osmica briše sedmicu ili ostaje neki tipa restore point pa je SSD popunjen s fileovima oba Windosa? Ako da, dali se mogu izbrisati instal fileovi od sedmice kako bi se oslobodio prostor?

 Ne, ne ostaje. Ali ostaje kod Windowsa 10.

 

Ovisi o tome koliko slobodnog prostora imaš na C:\. Za upgrade ti treba barem 20gb za komotnu instalaciju.

If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Valentin17 kaže...
Renta10 kaže...

Sada bi nakon dugog premišljanja ipak prešao na Windows 8.1.

Zašto ne odmah na Windows 10? Nadogradnja sa 7 na 10 je besplatna ako imaš orginal licencu.

 

Već sam upgradeao na 10 i nije mi se sviđala nikako pa sam vratio sustav na sedmicu. Ali pošto je osmica vrlo slična sedmici prešao bi trajno na nju.

 

 

13 godina
online
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Renta10 kaže...
Ali pošto je osmica vrlo slična sedmici prešao bi trajno na nju.

Razlika je dan i noć, više je 10 sličan 7 nego 8.1, u 8.1 nema klasičnoga starta.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2015 19:39 (Valentin17).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Syke kaže...

Sve ti je unutra, Windows folder, Program Files, Users... veličina ovisi o sadašnjoj veličini osmice.

 

Ne kužim tvoj odgovor u vezi veličine sedmice..

Sada sam na sedmici a dizao bi na osmicu pa pitam za veličinu tog Windows.old foldera. Barem otprilike, 15, 20, 25 Gb...

 

Veliš da je sve unutra ali što je s driverima za sedmicu, dali su i oni unutra. Ako jesu i ako mogu sve obrisati onda ne vidim zašto se preporučuje clean install prema upgradeu? Ne vidim razliku u konačnom rezultatu ako se mogu BAŠ SVI tragovi sedmice izbrisati...?! Zašto bi clean install bio onda bolji....am I missing something?

10 godina
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Renta10 kaže...
Valentin17 kaže...
Renta10 kaže...

Sada bi nakon dugog premišljanja ipak prešao na Windows 8.1.

Zašto ne odmah na Windows 10? Nadogradnja sa 7 na 10 je besplatna ako imaš orginal licencu.

 

Već sam upgradeao na 10 i nije mi se sviđala nikako pa sam vratio sustav na sedmicu. Ali pošto je osmica vrlo slična sedmici prešao bi trajno na nju.

 

 

 Osmica vrlo slična sedmici ?!!? Jesi li ti baš siguran u tu tvrdnju jer po mom sličnija je desetka sedmici a ako čemo realno desetka je malo jači servis pack za osmocu da bi bila sličnija sedmici.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
10 godina
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Renta10 kaže...
Syke kaže...

Sve ti je unutra, Windows folder, Program Files, Users... veličina ovisi o sadašnjoj veličini osmice.

 

Ne kužim tvoj odgovor u vezi veličine sedmice..

Sada sam na sedmici a dizao bi na osmicu pa pitam za veličinu tog Windows.old foldera. Barem otprilike, 15, 20, 25 Gb...

 

Veliš da je sve unutra ali što je s driverima za sedmicu, dali su i oni unutra. Ako jesu i ako mogu sve obrisati onda ne vidim zašto se preporučuje clean install prema upgradeu? Ne vidim razliku u konačnom rezultatu ako se mogu BAŠ SVI tragovi sedmice izbrisati...?! Zašto bi clean install bio onda bolji....am I missing something?

 Windows.old mapa je kompletana c particija od starih windowsa, što znci ako na "c" imaš zauzeće od 100giga tolika će bit i win.old mapa

Sami sebi smo najveci neprijatelji
8 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Valentin17 kaže...
Renta10 kaže...
Ali pošto je osmica vrlo slična sedmici prešao bi trajno na nju.

Razlika je dan i noć, više je 10 sličan 7 nego 8.1, u 8.1 nema klasičnoga starta.

 

Imam classic shell pa osmica nije problem. Ne sviđa mi se desetka unutar sustava, folderi, opcije, fontovi...ma sve..

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
nicky.sl kaže...
Renta10 kaže...
Valentin17 kaže...
Renta10 kaže...

Sada bi nakon dugog premišljanja ipak prešao na Windows 8.1.

Zašto ne odmah na Windows 10? Nadogradnja sa 7 na 10 je besplatna ako imaš orginal licencu.

 

Već sam upgradeao na 10 i nije mi se sviđala nikako pa sam vratio sustav na sedmicu. Ali pošto je osmica vrlo slična sedmici prešao bi trajno na nju.

 

 

 Osmica vrlo slična sedmici ?!!? Jesi li ti baš siguran u tu tvrdnju jer po mom sličnija je desetka sedmici a ako čemo realno desetka je malo jači servis pack za osmocu da bi bila sličnija sedmici.

 

 

Ok, moguće da tu griješim...nisam probao još osmicu ali mi se činila slična sedmici vidjevši ju na youtubeu. Naravno, ako maknemo metro sučelje i one prozore desno...tada mi se čini kao sedmica samo modernija plos Windows store. Desetka mi je pak sasvim drugi svijet, koristio sam ju nekih desetak dana i nikako se nisam mogao priviknuti..totalno mi je bila nerazumljiva.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2015 20:06 (Renta10).
10 godina
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Pa zbog čega prilaziti na osmicu ako s raznoraznim programćićima od nje radiš sedmicu ? Jedmostavno ostani na sedmici .

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
nicky.sl kaže...

Pa zbog čega prilaziti na osmicu ako s raznoraznim programćićima od nje radiš sedmicu ? Jedmostavno ostani na sedmici .

 

Zato jer svugdje gdje pitam ili pročitam kažu da je osmica "bolja", stabilnija, modernija, brža, manje opterećuje komp, duže ima Microsoft podršku...bla bla bla...plus još W. store koga zanima a mene zanima.

 

Nije li to sve dovoljan razlog za prelazak na osmicu?

 

Doduše, to sve kažu i za desetku...al ta mi stvarno nije sjela..uz najbolju volju..

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2015 20:11 (Renta10).
10 godina
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Viruj meni da će ti se osmica još manje svidit od desetke. Desetka je reklo bi se "osmica vraćena na klasični PC". Osmica je previše prilagođena za touch screan za razliku od desetke koja zasad uspješno balansira.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Onda najbolje da sam probam i uvjerim se.

 

Al ono što sam vidio na youtube je da kad se makne metro sučelje i prozori desno, stavi classic shell da je osmica izvana i unutra druga sedmica....a to mi potpuno odgovara.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.12.2015 20:25 (Renta10).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Probaj ko ti brani. Ja već zvučim ka reklama za Windows 10 jer on je po mom za četiri klase isprid i osmice i sedmice.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Renta10 kaže...

Onda najbolje da sam probam i uvjerim se.

 

Al ono što sam vidio na youtube je da kad se makne metro sučelje i prozori desno, stavi classic shell da je osmica izvana i unutra druga sedmica....a to mi potpuno odgovara.

 Samo ti probaj.

 

E, pa nije. Mnogo toga se ne može maknuti. Ako ti se nije svidjela Desetka, Osmica nije puno drugačija, samo da znaš.

 

 

If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
8 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Sve 5...samo diskutiramo.

 

Probati ću, pa vidjeti.. Lako se vratim na sedmicu ako mi 8 ne sjedne...dobro je dok imamo izbora..

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Renta10 kaže...

 

Probati ću, pa vidjeti.. Lako se vratim na sedmicu ako mi 8 ne sjedne...dobro je dok imamo izbora..

 I, da se vratimo na aktivaciju - za Osmicu trebaš novi ključ. 

If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
8 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

8.1 clean install, aktiviran. Za sada vrlo zadovoljan, mislim da će mi dulje ostati na kompu.

 

A sada na instalaciju updatea i  aplikacija.. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2015 18:14 (Renta10).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Ponovo instalirat programe na novi OS ili kopirat sa starog?

 

Dakle mislim se vratit sa 10-ke na 8-icu. I mislim da sam nedgje ćua da se programi mogu i samo kopirat sa starog OS-a novi, da se ne treba nužno ponovo instalirat? Jeli to istina? Ako je onda je malo čudno jer zašto bi uopće instaliravali programe kad možemo skinit već instalirano i stavit na svoj komp?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Neki se i mogu kopirati a neki ne a ja se vodim onom: Novi OS novi i programi.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
12 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Moze pomoc... Krenio sam instalirati i izbacuje mi na 1, 2 % instalacije error 0x8007025d ikaze da svi fileovi nisu tu.. Ikakvo rjesenje? 

Some say that he resined a job in Rome to have a fulltime job in here in London and that all of his legs are hydraulic... all we know is, he's called the Stig. PSN :theMeanDuck
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava
Saint96 kaže...

Moze pomoc... Krenio sam instalirati i izbacuje mi na 1, 2 % instalacije error 0x8007025d ikaze da svi fileovi nisu tu.. Ikakvo rjesenje? 

Drugi instalacijski ISO, drugi program ako radiš USB, manja brzina snimanja ako snimaš DVD.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
13 godina
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

pozdrav drustvo, trebam pomoc. nemorem nigdje nac ono sto mi treba u postavkama bios sto se tice  hp stream notebook pc 13.

stiglo iz irske na njemu su windowsi 8.1 64 bit, rama 2 gb ddr3,i hdd je od 30gb,nema cd rom,  ima samo tu jednu particiju c koja, je ajme puna 

i zacrvenila, e sad ja sam htio u njega da instaliram windows7 32 bit itd medutim sam skinio i onaj rufus i obradio usb da s njega podignem windowse.

ali nista nisam uspio.problem biosi jer ima neki vrag uefi kojega ne mogu iskljucit nigdje u postavkama bios i nemogu nikako da postavim taj sugavi boot.

e sad googlao i nista nisam uspio nac sto me zanima osim da ako podrzava uefi windowsi moraju bit 64bit,8 ili 10,a windows 7 neodgovara jer ona navodno ne podrzava taj uefi.

e sad vas ja molim veliku pomoc........pomagajte drugovi......

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows 8 operativnog sustava

Step 1: (if you boot from USB flash drive):

How to create UEFI Boot Mode compatible Windows 8.1/10 64-bit USB flash drive.  You can google this easily

 

Step 2:

UEFI firmware (BIOS) settings.

- Exit; OS Optimized Defaults: Win8 64bit (default is Other OS)

- Boot; Boot Mode: UEFI (default is Legacy Support)

- Security; Secure Boot: Enabled

 

Step 3:

You do not need to change the boot order of drives in your UEFI firmware (BIOS) settings.

- Connect your Windows 8.1/10 USB flash drive (FAT32 file system) or insert your Windows 8.1/10 DVD.

- Shut down your laptop.

- The system loads boot options now select the BOOT MENU option.

- Select your USB/DVD from the boot menu.

- (If you boot from DVD): Press a key when you see "Press any key to boot from CD or DVD".

 

Step 4:

On the Where do you want to install Windows? screen, you'll need to delete all of the partitions. Select a partition and click on the "Delete" option for each partition.

https://goo.gl/JYhLK8
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Instalacija Windows 8 operativnog sustava

-u vrijeme w8-8.1 je bilo 'problematičnih' BIOSa.. (igre MSa i OEMa), ugl noviji bios dozvoljava postavke koje su 'slučajno' nestale..

-w7sp1x64 podržava uefi, za uefi nije važan uefi nego ono što s njim defaultno ide, sec.boot, gpt.. i boot medij u odgovarajućem modu za GPT.. (ne MBR).

-kemijaš rufusom (rufus je alat, tek kad znaš kako-zašto..) imaš msov dvd2usb, skineš pravi iso s msove str, snimiš, radi. (mora biti 'pravi' instal medij/iso koji ima mbr-legacy i gpt-uefi mod boota, ne možeš od nekog 'starijeg' w7 installa koji to nema.. ili rufusom +znanje).

-s druge strane, 2gb je premalo za današnje requiramentse apps (ne OSa, svi OSevi u poslejdnjem desetljeću imaju jednake requirementse i rade na +512mb.. ali ne koristiš OS, nego appse koa npr browser, igre..) i tad je logičnije dodati rama npr +4 ili više ako može.. nego se zadovoljiti 32bitnim osom.. (kojeg ne možeš ni instalirati ako ne može uefi-gpt.. jer je to requirements GPTa tj 64bitni boot koji je isključivo za 64bitni OS, od win2008-nadalje, linux itd..). Zgog igara MSa, želje zamjene svih starijih win (xp-7..8) na win10, nema nikakvog posebnog razloga izbjegavati w10, npr zbog supprota, ali ako želiš ili imaš razlog tad je tvoj izbor w7 OK.. no dok ne rješiš boot/bios ne može 32bitni).

-alternativno, umjesto installa (tj installer procedure, koja je samo 'skripta').. može ručno, bilo koji OS, priprema diska (bootabilni medij), kopiranje-raspakiravanje i kreiranje botomenija. Diskpartom pripremiš disk, raspakiraš .wim, dodaš boot, gotovo :) .. malo je teže sve iz CMDa, lakše je s drugog funkcionalnog PCja. Tako se umnažaju predinstalirani win.. i kad upališ dovršiš install korisničkih podataka.. a ovisno o 'kompatibilnosti' bios-os, upalit će (ili neće..).

-BIOS mora biti podešen. (kako? pa ovisno o željama i potrebama OSa, npr ako želiš w7 tad ne može biti win8-boot/uefi manager opcija jer je taj bootmanager uveden od w8, dok w10 može)

-kad nešto radiš s nekim install medijem, npr win7, moraš znati 'kakakv je'.. stari-novi, original ili neki modificiran.. npr MSov alat dvd2usb ne radi s modificiranima, isključivo čisti (druge ne želi kopirati, tad koristitš rufus ili pribaviš 'pravi').. a pošto već par godina sve možeš skinuti s MSovih stranica, nema razloga ne napraviti upravo tako, odeš na ms-down, w7-8-10.. koji želiš (za w10 ne traži key, za starije traži).. i imaš 'origigi'.. koji radi.

 

+btw, igra s BIOSom, da bi ga se flashalo, postojali su ugl samo winflashevi za laptop (ne cmd-dos/bios) kao .exe .. tad si prvo morao podići npr win8, flashati pa tek tad je mogao w7.. pošto već imaš w8, možeš odmah provjeriti ima li noviji bios, flashati ga i vidjeti ima li neka promjena u bios-opcijama.. tj možeš pročitati changelog prije i znati ima li  uopće smisla pokušavati (jer svaki flash može biti problem..).

+btw2, ovo je tema installa w8, ne w7

+btw3, svaki software (sve je soft, OS, driver, app..) ima neke requirementse, kao kompatibilnost ili minimum, npr igre traže npr directx i x-rama/vga.. jednako je s OSom, postavkama biosa i sl. tj da bi bilo koji soft mogao koristiti (instalirati), moraš se prilagoditi tim potrebama, ako je to ograničeno biosom na uefi, tad možeš 'birati' samo takav os a to je x64bit, pri tome je sporedno npr w7, linux.. više je važna 'generacija', npr starije linux distre nemaju gpt podršku kao što nema ni stariji w7.. jer je to uvedeno cca 2006-7-8..

.. vidi npr ovaj link, win7x64sp1 (ne neki drugi).. itd.

 

+važno! koristi bootmeni/cms/expressboot.. (razni nazivi, ne bootorder u biosu, nego izbor u paljenju..) jer tad boto medij koji ima legacy-uefi vidiš na ta dva načina kao dva različita bootmedija, tek prava kombinacija će ti dozvoliti nastavak installa npr ne možeš bootati u legacy i nastaviti s gpt.. neće ti dozvoiti installer procedura formatiranje diska, kreiranje boota itd.. u ovom primjeru je to F12.. drugi bios/mbo može biti nrp f2, f8.. esc.. a važno je tako odabrati, jer ne možeš znati u kojem modu će neki bios preferirati boot lefacy-uefi ili uefi-legacy + ne znaš ima li mediju uopće potreban boot mod, ako je samo jedan tad može samo taj (logično, ali dok to prvi put ne vidiš, ne možeš ni znati..). .. i to je sve zbog MSove politike.. ne zato jer tako baš mora biti, bit će i gore, jer na nove chipsetove će ići smao w10x64 .. jer neće biti drugog supporta tj drivera.. zato, možda je bolje prije se prilagoditi nego iz pogrešnog razloga (nedovoljno rama) inzistirati na starijem OSu koji nije sam sebi smisao (nevažno koliko je dobar, svaki OS je dobar, radi, problem je 'izbor' tj možeš li birati..).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Tutorijal: Instalacija Windowsa 8 sa USB sticka
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice