Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zaradu

poruka: 19
|
čitano: 4.217
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
protjeran
offline
Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zaradu

Mnogi građani, koji žive i rade u Irskoj, dobili su dopise od hrvatskih poreznika u kojima ih se traži da plate porez na plaću koju su zaradili u toj zemlji.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2016 10:29 (Ivo Robić).
 
0 1 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zaradu

Kada se iselim znači odmah ću pokrenuti postupak promijene državljanstva, čim mi bude moguće po lokalnim zakonima.

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zaradu

Ako se za nešto može reći da se ''vlast'' trudi oko svojih građana je to da ih doslovno tjera iz države.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar
Ivo Robić kaže...

Mnogi građani, koji žive i rade u Irskoj, dobili su dopise od hrvatskih poreznika u kojima ih se traži da plate porez na plaću koju su zaradili u toj zemlji.

 Već je demantirana ova senzacionalistička vijest. Sve EU države rade isto, pa ako naša Porezna uprava u ovom slučaju radi svoj posao onda nema razloga za kritike.

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
15 godina
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar
Prince-Artas kaže...
Ivo Robić kaže...

Mnogi građani, koji žive i rade u Irskoj, dobili su dopise od hrvatskih poreznika u kojima ih se traži da plate porez na plaću koju su zaradili u toj zemlji.

 Već je demantirana ova senzacionalistička vijest. Sve EU države rade isto, pa ako naša Porezna uprava u ovom slučaju radi svoj posao onda nema razloga za kritike.

 Ajde postaj neki dokaz...baš me zanima, jer imam dosta prijatelja iz Švedske i Njemačke u SADu koji nisu dobili ama baš ništa od ovog.

16 godina
protjeran
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar
Mitch kaže...
Prince-Artas kaže...
Ivo Robić kaže...

Mnogi građani, koji žive i rade u Irskoj, dobili su dopise od hrvatskih poreznika u kojima ih se traži da plate porez na plaću koju su zaradili u toj zemlji.

 Već je demantirana ova senzacionalistička vijest. Sve EU države rade isto, pa ako naša Porezna uprava u ovom slučaju radi svoj posao onda nema razloga za kritike.

 Ajde postaj neki dokaz...baš me zanima, jer imam dosta prijatelja iz Švedske i Njemačke u SADu koji nisu dobili ama baš ništa od ovog.

 Nema problema, evo linkovi od kolega

http://www.bug.hr/forum/topic/radna-iskustva/kako-dobio-posao-irskoj/231005.aspx?page=27&jumpto=5206513&sort=asc&view=flat

http://www.bug.hr/forum/topic/radna-iskustva/kako-dobio-posao-irskoj/231005.aspx?page=27&jumpto=5206529&sort=asc&view=flat

http://www.bug.hr/forum/topic/radna-iskustva/kako-dobio-posao-irskoj/231005.aspx?page=28&jumpto=5206620&sort=asc&view=flat

 

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2016 14:54 (Prince-Artas).
15 godina
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar

 Okej.

 

1. link - A person resident and domiciled in Ireland, dakle Irac/Irkinja koji i dalje ima prijavljeno boravište u Irskoj.

 

Hrvati koji su otišli to nemaju i nisu otišli privremeno ako su trajno odjavljeni na MUPu.

 

Uglavnom svi se svode na nešto što se zove prividna porezna rezidentnost za HR (dakle ne za Irsku u kojoj radiš).

 

To ovdje nije slučaj. Dakle osobe koje su otišle u Irsku tipa 2013. i apsolutno odjavili sve u HR osim državljanstva, nemaju nikakvog razloga odgovoriti na ove uplatnice Porezne uprave.

Zašto? Zato što ne dobivaju dvostruke porezne olakšice i nalaze se u državama koje imaju ugovor o dvostrukom oporezivanju.

 

Ako živim u SADu, s kojim HR čak i nema nikakav ugovor, ja uopće ni po jednom zakonu nisam dužan platiti porez na dohodak RH. Makar sam po državljanstvu Hrvat sa zelenom kartom.

 


tl dr; svi linkovi koji su dani se odnose na privremene rezidente aka freelancere. Tipa godinu dana stručne prakse, osposobljavanja itd. Dakle osobe s duplim boravištem. Takvi moraju platit, ostali tipa Friday ne. Možda su čak te osobe, freelanceri, i prijavljeni u HR i žive ovdje, a sjeda im lova na tekući od firme iz vana...dakle kruške i jabuke.

 

EDIT - još nešto, redovito kod nas Porezna obožava se pravit glupa, misleći da nitko neće htjet krenut sa sudskim troškovima u parnicu protiv države...moš mislit. Ako imam plaću 6 znamenaka godišnje, traže me cca 30 hiljada €...za te novce se isplati tužit.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.11.2016 15:31 (Mitch).
16 godina
protjeran
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar
Mitch kaže...

 

To ovdje nije slučaj. Dakle osobe koje su otišle u Irsku tipa 2013. i apsolutno odjavili sve u HR osim državljanstva, nemaju nikakvog razloga odgovoriti na ove uplatnice Porezne uprave.

Zašto? Zato što ne dobivaju dvostruke porezne olakšice i nalaze se u državama koje imaju ugovor o dvostrukom oporezivanju.

 Koliko sam ja shvatio ovdje se ne radi o tome da se nešto isto oporezuje dvaput već da se nešto što se u Irskoj oporezuje po nižoj stopi nego kod nas ovdje naplati porez za razliku. Pretpostavljam da se radi o porezu na dohodak.

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
15 godina
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar

Nebitno, i dalje oni koji nemaju trajno boraviste u Irskoj, a odjavljeno u HR, moraju platit.

 

Ostali se mogu slobodno oglusit i nista im nitko ne moze.

15 godina
offline
Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zaradu

Što se tiče ''oglušavanja'' da se ne plati ako se dobije ''pismo''  , ovršeni budete sigurno, samo je pitanje način koji će porezna uzet.

Odkad smo ušli u EU, ''ovrhe'' se laganini provode bez obzira gdje se nalazite u EU.

Imam par primjera gdje su ljudima plaće Njemačkoj ''ovršene'' nakon što su otišli gore živjeti i raditi.

Porezna u ovom trenutku vidi svaku ''kunu'' koji ste zaradili, a da je isplaćena preko računa bilo gdje u EU.

 

 

 

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar
Mitch kaže...

 

To ovdje nije slučaj. Dakle osobe koje su otišle u Irsku tipa 2013. i apsolutno odjavili sve u HR osim državljanstva, nemaju nikakvog razloga odgovoriti na ove uplatnice Porezne uprave.

Zašto? Zato što ne dobivaju dvostruke porezne olakšice i nalaze se u državama koje imaju ugovor o dvostrukom oporezivanju.

Iz cega zakljucujes da to ovdje nije slucaj?
Friday je u svom threadu napisao da je preselio u negdje 10. mjesecu, sto znaci da je u 2015. zivio 9 u HR, a 3 u Irskoj. Za 2016. HR nema osnove trazit ga porez, no za 2015. zakonski gledano ima.
Osim ako nemas primjera da ljudi koji godinama zive u Irskoj i odjavljeni su u HR, dobivaju uplatnice iz vedrog neba, po meni i linkovi i vijest govore o kruskama, a ti o jabukama. :)

15 godina
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar
CyberK kaže...
Mitch kaže...

 

To ovdje nije slučaj. Dakle osobe koje su otišle u Irsku tipa 2013. i apsolutno odjavili sve u HR osim državljanstva, nemaju nikakvog razloga odgovoriti na ove uplatnice Porezne uprave.

Zašto? Zato što ne dobivaju dvostruke porezne olakšice i nalaze se u državama koje imaju ugovor o dvostrukom oporezivanju.

Iz cega zakljucujes da to ovdje nije slucaj?
Friday je u svom threadu napisao da je preselio u negdje 10. mjesecu, sto znaci da je u 2015. zivio 9 u HR, a 3 u Irskoj. Za 2016. HR nema osnove trazit ga porez, no za 2015. zakonski gledano ima.
Osim ako nemas primjera da ljudi koji godinama zive u Irskoj i odjavljeni su u HR, dobivaju uplatnice iz vedrog neba, po meni i linkovi i vijest govore o kruskama, a ti o jabukama. :)

 Pa rekao sam sve do trajne odjave on mora plaćat...ali pretpostavljam da nije otišao bez trajne odjave...koliko se sjećam to je napravio za sebe unutar 4 tjedana...nevažno za njega sad konkretno, ali ako si siguran da seliš onda to i radiš

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2016 0:15 (Mitch).
11 godina
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar

Da, rekao si da takvi moraju placat. A onda si rekao "To ovdje nije slučaj". Kako nije? Gdje pise u clanku da oni koji su trajno odjavljeni i ne zive u HR isto dobivaju porezne uplatnice? Navodis primjer "osobe otišle u Irsku tipa 2013. i apsolutno odjavili sve u HR osim državljanstva" - ja ne vidim da clanak kaze da takvi moraju placat razliku poreza. Otuda ono "mi o kruskama, ti o jabukama".

11 godina
neaktivan
offline
Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zaradu

Vjerojatno jedan od načina da se zaustavi iseljenje naroda. Nema država puno zarade od toga.

 

Žalosno je što država Hrvatska jedino zna bičevat sa porezima i ničim drugim, čak i izvan granica.

youtube.com/summercroatia http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zaradu

Nasa drzava izgleda hoce da bas ljudi odu i vise se ni ne vrate.

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar

@bnaci

 

Kužim kaj pišeš, al' ona ne želi dobro svojem narodu, nego želi da ostanemo raditi za mizerne plaće i u lošim radnim uvjetima kako bi punili proračun, kako bi ona i paraziti na proračunu mogli dobro živjeti.

 

Znači, ona želi da ostanemo u HR, al' kao jeftina radna snaga, te njihove ovce za šišanje. Zato i gule naše ljude koji odlaze u bolji život negdje drugdje.

Mafijaška posla.

 

Našim političkim elitama i velikim domoljubima je najveći problem kada čovjek više ne želi živjeti "hrvatski san" u ovoj septičkoj jami.

 

Onaj tko odlazi je najveći domoljub, jer ne želi biti dio mafijaške države, te su najveće izdajice ovog naroda na vlasti i u opoziciji, gdje se samo mjenjaju na vlasti po nekakvoj kružnoj rotaciji.

 

Tko voli, nek' izvoli!!!

 

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
13 godina
neaktivan
offline
Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zaradu

Ne znam o čemu se ovdje radi, ali postoji cijela procedura koja se mora napraviti kada odlaziš u stranu zemlju na rad (sva sila odjava kod nas i prijava kod njih). Ako osoba propusti jednu od ovih stvari, npr. i dalje stoji rezident RH onda naravno da podliježe i dalje pravilima RH. Isto tako, vrijedi pravilo broja dana boravka u određenoj zemlji što je npr. problem kod ljudi (mahom sportaša) koji imaju boravak prijavljen u Monte Carlu, ali nemaju dovoljan broj dana u godini na lokaciji te onda vrijede druga pravila (npr. moraju jedan dio zarade platiti u nekoj drugoj zemlji).

 

Source: Radim u poreznom savjetovanju i reviziji

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar

@buraas

 

Problem ti je buraz kaj država redovito i nemilosrdno dere malog čovjeka, gdje god može. Dočim, mafijaši koji su pokrali društvena bogatstva od narod rade kaj oće, te mu gule kožu, gdje stigne. Država ništa ne radi tim igračima koji redovito krše Zakon o radu, te se onda svi paraziti državnog proračuna čude, kada taj običan mali čovjek odlazi raditi van u tuđinu.

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvate i u Irskoj, traže da plate porez na zar
PzKpfw kaže...

@buraas

 

Problem ti je buraz kaj država redovito i nemilosrdno dere malog čovjeka, gdje god može. Dočim, mafijaši koji su pokrali društvena bogatstva od narod rade kaj oće, te mu gule kožu, gdje stigne. Država ništa ne radi tim igračima koji redovito krše Zakon o radu, te se onda svi paraziti državnog proračuna čude, kada taj običan mali čovjek odlazi raditi van u tuđinu.

 

 

Kužim ja burki o čemu ti govoriš, ali ako ćeš gledati na to kao da te netko sjebao onda ćeš uvijek ti biti taj koji je sjeban. Evo ti moj primjer: Počeo sam raditi na drugoj godini faksa u firmi sa 75% bosanaca koji pojma nisu imali o informatici, engleski su jedva natucali, a ni s hrvatskim nisu baš na ti. Da ne govorim koliko je otpora bilo što imamo 3 tajnice koje jedva kavu skuhaju (i to onako preko ku**a jer im je to "ispod časti") ili što se na ulaganje u IT opremu i software gleda kao da si mi platio safari na bahamima. Ono što se tu očituje je tvoj karakter i koliko ti možeš i imaš sposobnosti promijeniti okruženje onako kako tebi odgovara, koliko si karizmatičan i koliko imaš motivacije učiniti ono što se drugima ne da ili ne žele (jer ih boli kifla). Ja sam frende 3 puta skoro dobio otkaz i jednom sam ga dao prije nego što sam postao manager jer imam stav da me zaboli kifla dal si ti doktor, direktor ili Isus Krist jer ak si glup, reći ću ti u facu da si glup i potkrijepit to sa argumentima.

 

Država nije neki nevidljivi entitet koji lebdi nad svima nama. Državu čine ljudi, a vjeruj mi, ne želiš NIKAD raditi za Državu niti u državnim firmama jer ćeš postati upravo ovo što najviše prezireš. Jel mi vjeruješ da uopće nije problem u ovima "gore" na pozicijama nego u ovim uhljebima dole negdje u nekoj državnoj firmici ili nekoj agenciji koji su već 20 godina tamo i šlajfaju karu ispod stola smišljajući kada da pokrenu idući štrajk dok im jednom mjesečno netko ne uleti i traži da iskopiraju pola strane teksta. Vidio sam previše takvih i zlo mi dođe od njih. A onda će se ti isti ustat na noge i tražit neka prava i da im se plaća poveća sa 5.500 na 5.750. Jebeš to frende. Takvi nam ne trebaju, a takvih je najviše. Gamad! Čast iznimkama.

 

I sad kad pogledaš tu situaciju pa naravno da će mladi čovjek otići i tražiti bolje uvjete vani, ali nemoj mislit da ćeš šlajfat karu i brat lovu. Upravo suprotno! Ubit ćeš se od posla ko mazga i bit ćeš happy na kraju dana kad ti ostane 100 eura viška jer znaš da ćeš tu stotku potrošit na ljetovanje po našoj obali i bit će ti jebeno. Pa jbte, ko ti brani da se i ovdje ubiješ od posla i zaradiš lovu (doduše, ostane ti na kraju jedva za kavu, ali tako je svugdje prvih par godina). Ako znaš što želiš, i imaš neku viziju samog sebe za par godina, te znaš kako to postići, ja ne vidim razlog zašto to ne bi i ostvario.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice