Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

poruka: 341
|
čitano: 184.203
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Jumper-i su bitni ukoliko su u pitanju ATA diskovi jer se njima određuje mod (master, slave ili cable select) rada.

Ako su u pitanju SATA diskovi jumperi mogu služiti eventualno samo za određivanje SATA-1/SATA-2 brzine prenosa jer su neke starije ploče pravile probleme sa SATA-2 diskovima.

 

Takođe na novijim matičnim pločama nema potrebe da se diraju jumper-i na matičnoj ploči. Davno su prošla vremena kada se FSB ili množitelj procesora podešavao jumper-ima.

Dakle, sastavite, uključite i ako je sve OK dobićete sliku.

 

Ja se profesionalno bavim servisiranjem i dosad sam sastavio ne znam ni sam koliko kompjutera. Počeo sam sa 486-ticama koje većina vas vjerovatno nije nikad ni vidjela.

Sastavljanje kompa je sada dječija igra u odnosu na ono što je nekada bilo. I procenat neuspješnih prvih startovanja stalno pada. Prije 3-4 godine mogao sam očekivati da mi svaka 10-ta mašina neće upaliti nakon sastavljanja. Uzrok su u većini bile memorije i matične ploče. Danas je to palo na negdje skoro 1:100. Komponente su kvalitetnije i nema više šrot firmi tipa Matsonic, ECS, Elixir, Chaintech, Foxconn(njihove matične) etc. Komponente su sve kvalitetnije i pouzdanije, a garantni rokovi sve duži.

 

Da li ćete sami sastaviti komp ili to prepustiti nekom drugom to je vaš izbor. Ako ste pažljivi i ne silite ništa komp bi trebao da proradi. Ali ako niste sigurni u sebe bolje prepustite to nekom ko ima više iskustva. Niko vam neće priznati garanciju ako recimo polomite nožice na procesoru ili fizički oštetite neku komponentu.

 

U firmi u kojoj radim (u BiH) mi naplaćujemo samo komponente, a ako kupac izrazi želju da on sastavlja mi mu samo te komponente i isporučimo. Ali to je vrlo rijetko, možda se jednom godišnje takav pojavi. Za sve ostale mi sastavljamo (i instaliramo OS) i ne naplaćujemo to dodatno.

 

Što se brend name kompova tiče ja baš nisam previše oduševljen istima. Manje-više isti procenat kvarova kao i kod "slaganaca". Da ne pominjem recimo neke serije HP i Siemens brand-ova koji su dolazili sa neispravnim diskovima i optikama. Pa onda moram čitav komp vraćati dobavljaču itd.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 20:36 (dragans).
14 godina
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

tema je malo stara ali vidim da nitko nije napomenuo da se treba dooobro pripaziti da neostane koji šaraf ispod ploče(onaj bakreni na koji ploča sjeda) jel bi moglo bit belaja kao kod mene teletabisa

kiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiill frenzy
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Kupio sam sve nove komponente i složio ih u kućište i sve povezao.

Kada sam upalio komp, ventilatori se pokrenu upali se lapica od BIOSA (zeleno svijetli) i najedanput kao da se restarta, sve se zaustavi i ponovno krene kao da se pali, ali na monitoru nikakve slike i lampica od procesora svijetli crveno. Da nisam nešto s procesorom krivo povezao? Ne znam više što bi napravio!

Svaka pomoć je dobrodošla!

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
DAXY011 kaže...

Kupio sam sve nove komponente i složio ih u kućište i sve povezao.

Kada sam upalio komp, ventilatori se pokrenu upali se lapica od BIOSA (zeleno svijetli) i najedanput kao da se restarta, sve se zaustavi i ponovno krene kao da se pali, ali na monitoru nikakve slike i lampica od procesora svijetli crveno. Da nisam nešto s procesorom krivo povezao? Ne znam više što bi napravio!

Svaka pomoć je dobrodošla!

možda nisi ušteko onaj 8-pinski konektor za napajanje procesora?

14 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Koji 8-pinski? Spojio sam kabel od coolera na ploči u CPU fan.

Grafička mi ima 2 dijela za napajanje, a s grafičkom sam dobio 2 kabela i na molexu od grafe nema crvenog kabela. Trebam li ja obadva koja sam dobio spojiti na grafičku i napajanje ili trebam spojiti samo jedan kabel, a drugi od napajanja direktno na grafu i koji ti trebao u koji dio staviti?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
DAXY011 kaže...

Koji 8-pinski? Spojio sam kabel od coolera na ploči u CPU fan.

Grafička mi ima 2 dijela za napajanje, a s grafičkom sam dobio 2 kabela i na molexu od grafe nema crvenog kabela. Trebam li ja obadva koja sam dobio spojiti na grafičku i napajanje ili trebam spojiti samo jedan kabel, a drugi od napajanja direktno na grafu i koji ti trebao u koji dio staviti?

imaš jedan 24-pinski kabel koji je za napajanje matične i 8-pinski koji je za napajanje procesora i uštekava se negdje pokraj procesora. a u grafičku ubodi 2 6-pinska iz napajanja...

14 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Sve sam to napravio i opet se javlja isti problem. Gledao sam procesor i vidio da u socketu ima jedan kontakt koji je malo nahero. Da to malo čudo ne stvara problem?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
DAXY011 kaže...

Sve sam to napravio i opet se javlja isti problem. Gledao sam procesor i vidio da u socketu ima jedan kontakt koji je malo nahero. Da to malo čudo ne stvara problem?

može bit da si ga oštetio ili je već bio oštećen...

14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Hvala,puno si mi pomogao,bas cu sad ovaj mjesec kupiti racunalo i slagati ga samostalno,hvala jos jednom Smijeh

14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Dali da spojim samo jedan dio onog 8pin (koji ima 2 dijela) konektora za matičnu?Jedan dio paše,a drugi ne.Corsair CX400 je napajanje,sad ću na slikama pokazati...

 

 

[URL=http://www.imagesforme.com/show.php/1124185_masdai.jpg][IMG]http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_8b75d17f.jpg[/IMG][/URL]

 

 

[URL=http://www.imagesforme.com/show.php/1124184_gxnffgn.jpg][IMG]http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_d516b6bb.jpg[/IMG][/URL]

 

 

Volio bih što brže odg. zato što mi treba PC...

 

 

 

http://hr.test-iq.com/#280288 R32 FanPage
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.5.2010 22:39 (.: R32LowRider).
14 godina
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
.: R32LowRider kaže...

Dali da spojim samo jedan dio onog 8pin (koji ima 2 dijela) konektora za matičnu?Jedan dio paše,a drugi ne.Corsair CX400 je napajanje,sad ću na slikama pokazati...

Kako ne paše?? Trebao bi moć spojit 8-pinski kabel od napajanja u taj zaokruženi na slici.

16 godina
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
.: R32LowRider kaže...

Dali da spojim samo jedan dio onog 8pin (koji ima 2 dijela) konektora za matičnu?Jedan dio paše,a drugi ne.Corsair CX400 je napajanje,sad ću na slikama pokazati...

 

 

 

 

Vjerojatno si zamjenio EPS/ATX12V 8-4 pin za PCI-E 6 pin ( +2 ).., pogledaj na slici koji konektor točno trebaš upotrijebiti.

 

http://www.corsair.com/products/cx/default.aspx

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.5.2010 6:34 (spaljeni).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Ja imam neku smeđu M3A770DE,jel ima to nekakve razlike?Imam ovakav...Ali je prepolovljen na 2 dijela,i samo jedan dio stane u ploču.Možda je ploča drugačija?
Po slikama na netu vidim da su uglavnom zelene...

 

http://www.corsair.com/_images/products/hx_eps-atx12v_8-4_pin.jpg

http://hr.test-iq.com/#280288 R32 FanPage
16 godina
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

http://www.asrock.com/MB/overview.asp?Model=M3A770DE

 

Na gornjoj slici tvoje ploče ljepo se vidi EPS utor i u njegovom donjem redu su vanjske dvije rupice zaobljene

a u gornjem redu su 2 unutrašnje rupice zaobljene, sad pogledaj samu sliku EPS konektora na napajanju.

 

http://www.corsair.com/_images/products/hx_eps-atx12v_8-4_pin.jpg

 

Zarotiraj ga za 180 stupnjeva jer je tako slikan... istu stvar dobiješ. Vanjska dva pina u donjem redu su

zaobljena i 2 unutarnja pina su zaobljena, dakle mora pasat ako ti utor na matičnoj i konektor na napajanju odgovaraju slikama.

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.5.2010 13:19 (spaljeni).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Hvala,imam sad drugi problem.Kada upalim komp,nema mi slike na monitoru.Grafu sam spojio sa 6pin konektorom i uključio kabel od monitora i nikaj.Grafu par puta probao izvaditi i staviti no ništa...Molim vas sto brže pomoć!
http://hr.test-iq.com/#280288 R32 FanPage
14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Kada upalim komp,nema mi slike na monitoru.Grafu sam spojio sa 6pin konektorom i uključio kabel od monitora i nikaj.Grafu par puta probao izvaditi i staviti no ništa..
http://hr.test-iq.com/#280288 R32 FanPage
13 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

sutra mi stize nova maticna,proc,rami i napajanje... pa me zanima,kad cu to zamijeni jel mora stari hdd bit prazan,ili mogu ostat na njemu windowsi i ostalo??? HVALA!

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
tkala15 kaže...

sutra mi stize nova maticna,proc,rami i napajanje... pa me zanima,kad cu to zamijeni jel mora stari hdd bit prazan,ili mogu ostat na njemu windowsi i ostalo??? HVALA!

Ne mora biti prazan. Može sve ostati.

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
13 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

ok... i jos samo da pitam,jel mora ic termalna pasta na procesor prije stavljanja ventilatora??

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Misliš hladnjaka?

Kod većine hladnjaka je već nanesena termalna pasta, tako da ne trebaš, ali provjeri za svaki slučaj.

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
13 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
DamageHigh kaže...

Misliš hladnjaka?

Kod većine hladnjaka je već nanesena termalna pasta, tako da ne trebaš, ali provjeri za svaki slučaj.

da,hladnjaka..ok..HVALA..

14 godina
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
tkala15 kaže...
DamageHigh kaže...

Misliš hladnjaka?

Kod većine hladnjaka je već nanesena termalna pasta, tako da ne trebaš, ali provjeri za svaki slučaj.

da,hladnjaka..ok..HVALA..

Imaš gumb za to ispod posta, da se ne spama po temi..Namigiva

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
15 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Imam par pitanja.

dakle imam napajanje 20 pinsko pretpostavljam da može ić na matičnu koja zahtjeva 24 pinsko (matična asus M2V) samo me zanima da li postoji kakva caka kod spajanja tj. pravilo po kojem se spaja, koji pinovi ostaju slobodni na matičnoj i tako to?

 i drugo grafička geforce 9600gt, pošto imam staro napajanje a ona isto ima svoje napajanje ono 1x 6pin, e sad imam onaj konektor što ima dva molex izlaza 4 pinska, da li ih oba spajam na napajanje i kako isto kao i prvo pitanje da li postoji kakvo pravilo koji pin  sa graf. ide na koji sa napajanja?

http://www.erepublik.com/en/referrer/Ivoo
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
W_L_M kaže...

Imam par pitanja.

dakle imam napajanje 20 pinsko pretpostavljam da može ić na matičnu koja zahtjeva 24 pinsko (matična asus M2V) samo me zanima da li postoji kakva caka kod spajanja tj. pravilo po kojem se spaja, koji pinovi ostaju slobodni na matičnoj i tako to?

 i drugo grafička geforce 9600gt, pošto imam staro napajanje a ona isto ima svoje napajanje ono 1x 6pin, e sad imam onaj konektor što ima dva molex izlaza 4 pinska, da li ih oba spajam na napajanje i kako isto kao i prvo pitanje da li postoji kakvo pravilo koji pin  sa graf. ide na koji sa napajanja?

Haah spoji ti to ali se ne cudi kad ssve odu u 2pm!

Mjenjaj napajanje

"The war is in your blood.Don't fight it!"-John Rambo
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
W_L_M kaže...

Imam par pitanja.

dakle imam napajanje 20 pinsko pretpostavljam da može ić na matičnu koja zahtjeva 24 pinsko (matična asus M2V) samo me zanima da li postoji kakva caka kod spajanja tj. pravilo po kojem se spaja, koji pinovi ostaju slobodni na matičnoj i tako to?

 i drugo grafička geforce 9600gt, pošto imam staro napajanje a ona isto ima svoje napajanje ono 1x 6pin, e sad imam onaj konektor što ima dva molex izlaza 4 pinska, da li ih oba spajam na napajanje i kako isto kao i prvo pitanje da li postoji kakvo pravilo koji pin  sa graf. ide na koji sa napajanja?

Ne možeš pogrešno utaknuti jedino da polomiš plastiku na ploči ili konektoru napajanja. Ostaju slobodna 4 konektora sa jedne strane, a kad počneš spajati brzo ćeš shvatiti sa koje.

 

Za grafičku imaš riješenje da kupiš poseban prelaz u koji utakneš molex sa napojne, a na drugoj strani imaš 6 (ili 4 većinom) pinski konektor koji ide u grafu.

Ali ti je bolje riješenje da kupiš novu napojnu koja taj konektor već ima na sebi. Nemoj petljati ništa sa prespajanjima tipa "ova žica na ovu itd." jer ćeš samo štetu napraviti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.9.2010 0:28 (dragans).
13 godina
protjeran
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
DamageHigh kaže...
tkala15 kaže...

sutra mi stize nova maticna,proc,rami i napajanje... pa me zanima,kad cu to zamijeni jel mora stari hdd bit prazan,ili mogu ostat na njemu windowsi i ostalo??? HVALA!

Ne mora biti prazan. Može sve ostati.

E kad bi to tako islo :)

 

Nemoj ocekivat da ce mu se podignuti windowsi i aplikacije sa starog sistema. Moci ce sacuvati stare fileove, fotografije, glazbu.... ali reinstall windowsa mu ne gine.

14 godina
neaktivan
offline
Slaganje računala - jednostavno i bezbolno

Danas sam nabavio 3 pločice RAM-a, jednu od 1 GB, i dvije od 512 MB. Sve tri pločice su DDR-400 tipa.

Imam nekakvu staru matičnu, sa tri utora za RAM.

 

Dakle, ima li veze redoslijed kojim moram posložiti te tri pločice, ili je svejedno kako ih ugradim?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Slaganje računala-jednostavno i bezbolno
sasa kaže...

OK, ali nemozes tako govoriti kad aje rijec o brand name racunalima! nema sanse da ti stroj radi ugladen, tiho, mirno, lijepo, dugo s beskrajnom podrskom za sve oseve i drivere na jednom mjestu kao sto to ima IBM (Thinkcenter) ili eventualno HP!

OK, nisu gaming masine, ali niti jedna ozbiljna tvrtka niti jedan ozbiljan admin nece niti razmisljati o nekim slozencima. pa cak i developeri i CAD useri radije uzimaju gotove radne stanice od HP/IBM ili sl. nego da im netko slaze!

Naravno da slozenci iz nasih trgovina nisu niti do koljena brandovima, ali to je druga prica! I da, brandovi podvezuju kabele, maksimalno optimiziraju ventilaciju/hladenje i sl...

Evo moja šefica kupila brand hp na nagovor od programera koji mi je sastavio program za kasu( Makar sam se protivio tome), i radio je tako nekih mjesec dana pa je crklo napajanje, ok pošto je bila sezona i frka i nisam mogao do servisa ugradio sam drugo napajanje i radilo  je dok nije otišao serijski port za printer na matičnoj ploči ( šta je gore nisam imao neki drugi printer za kasu koji ide na usb),

nakon toga sam stavio računalo koje sam kupio za 400kn i ono dan danas radi, a prošlo je već 2 god. tako da to brand name FTW. 

Mislim da je najbolje uložiti malo truda i vremena i sastaviti sam računalo. Kao prvo imaš garanciju  na svaku komponentu( jer u brand name računalima imaš onu famoznu naljepnicu i najčešće garanciju 1god. a ovako za svaku komponentu dobiiješ garanciju koliko ona vrijedi a to je za neke komponente i 3 god ako ne i više..

16 godina
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
betmen kaže...

Danas sam nabavio 3 pločice RAM-a, jednu od 1 GB, i dvije od 512 MB. Sve tri pločice su DDR-400 tipa.

Imam nekakvu staru matičnu, sa tri utora za RAM.

 

Dakle, ima li veze redoslijed kojim moram posložiti te tri pločice, ili je svejedno kako ih ugradim?

Nema veze kojim redom ih staviš, makar bih ja prvo stavio ovu od 1gb odmah do utora uz procesor pa onda ove od 512

14 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje računala - jednostavno i bezbolno
Hvala.
A ima li veze što su sva tri od različitih proizvođača? (Kingmax, Dynet, Geil)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice