Kemija, pomoć?

poruka: 55
|
čitano: 22.365
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kemija, pomoć?
Staljin kaže...

Da ne otvaram neku novu temu, ima li tko kakvu ideju za pokus za kemiju? Zadano je samo da svi materijali moraju biti "iz kuće", ne smijemo koristiti nikakve kemijske elemente i sl.

 

potrebni su ti Soda bikarbona i alkoholni ocat

Uvijek kad poletiš nebu nešto snažno vrati te na zemlju.Ne bilo vam to baš prema volji, prava ljubav nigdje ne postoji. Znam, ja to dobro znam. Šta da radi insan kad ostane sam? || Slab karakter x)
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?

Za što treba alkoholni ocat? Vidio sam samo kako je otapao sodu bikarbonu u vodi...

Smrt jednog čovjeka je tragedija, smrt milijuna - statistika.
15 godina
offline
Re: Kemija, pomoć?
Staljin kaže...

Za što treba alkoholni ocat? Vidio sam samo kako je otapao sodu bikarbonu u vodi...

  Nije to soda bikarbona, to dobiješ kada napraviš zagrijavaš i mješaš alkoholni ocat i sodu, a zove se Natrijev acetat. Ubacuješ sodu dok se otopina ne zasiti.

Uvijek kad poletiš nebu nešto snažno vrati te na zemlju.Ne bilo vam to baš prema volji, prava ljubav nigdje ne postoji. Znam, ja to dobro znam. Šta da radi insan kad ostane sam? || Slab karakter x)
13 godina
neaktivan
offline
Kemija, pomoć?

Koliko sam shvatio to je reakcija:

NaHCO3+CH3C00H -> CH3C00Na + H20 + C02;

Natrijev acetat=CH3COONa

 

EDIT:sad kad sam pogledao pokus izgleda zanimljivo

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.6.2011 22:39 (ivanho).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?

Hvala na pomoći, napravio sam sve, sad čekam da se ta otopina ohladi.

Smrt jednog čovjeka je tragedija, smrt milijuna - statistika.
13 godina
neaktivan
offline
Kemija, pomoć?

Nije uspio, ne znam zašto. Možda zbog omjera u natrij acetatu. Ima li tko kakav drugi prijedlog?

Smrt jednog čovjeka je tragedija, smrt milijuna - statistika.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?

Odakle si izvukao Natrijev acetat? Da nisi krivo to napravio?

 

U biti u tavi grijes alkoholni ocat (sto ce smrdit katastrofalno) i dodajes mu sodu bikarbonu dok ne dobijes prezasicenu otopinu. Tekuci dio prelijes u casu i pustis da se ohladi. To ti je ta tekucina koju trazis. Jesi tako radio ili?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?

Ja sam grijao alkoholni ocat, i odmah u njega dodao sodu bikarbonu. Ali, jos sam ga grijao, jer sam procitao negdje da to treba biti u prahu. I na kraju sam dobio neki prah slican soli (izgledom). Dakle, ne treba tako, treba biti tekucina?

Smrt jednog čovjeka je tragedija, smrt milijuna - statistika.
15 godina
offline
Re: Kemija, pomoć?
Staljin kaže...

Ja sam grijao alkoholni ocat, i odmah u njega dodao sodu bikarbonu. Ali, jos sam ga grijao, jer sam procitao negdje da to treba biti u prahu. I na kraju sam dobio neki prah slican soli (izgledom). Dakle, ne treba tako, treba biti tekucina?

  Pa i treba ti prah, i onda prah u vodi otapaš dok se ne zasiti.

Uvijek kad poletiš nebu nešto snažno vrati te na zemlju.Ne bilo vam to baš prema volji, prava ljubav nigdje ne postoji. Znam, ja to dobro znam. Šta da radi insan kad ostane sam? || Slab karakter x)
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?

I to je onda natrij acetat? Ili gotov pokus? Pojasni, molim te.

Smrt jednog čovjeka je tragedija, smrt milijuna - statistika.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?
Staljin kaže...

I to je onda natrij acetat? Ili gotov pokus? Pojasni, molim te.

Ovako, ivanho ti je dao reakciju

 

Znaci, zagrijes ocat na tavi i u njega malo po malo dodavas i mijesas sodu bikarbonu, zlicicu po zlicicu. Nakon sta ti se prestane otapat i pocne talozit dodas jos malo malo octa tek toliko da se otopi i taj talog i to je otopina koju trazis. NaOAc (skracena formula za CH3COONa) ti je sol koja je otopljena u vodi. Ako hoces prah morat ces nastaviti grijati dok voda ne ispari.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.6.2011 16:32 (Sunburn).
15 godina
neaktivan
offline
Kemija, pomoć?

Trebao bih pomoć ako netko zna riješiti ove zadatke:
 
1)Kolika je masa kisika u uzorku natrijevog karbonata koji sadrži 50 grama ugljika?
2)Izračunaj broj atoma kisika  u 8.56 x 10 -3 grama aluminijevog oksida.
3)U uzorku koji sadrži 40 grama metana izračunaj broj atoma ugljika.
Hvala

14 godina
neaktivan
offline
Kemija, pomoć?

molim pomoc u vezi nekih zadataka i objasnjenje:

 

Utopimo li cink u otopinu bakrova(II) sulfata:

 

a) bakar se oksidirao           b) cink se reducirao           c) bakar je reducens          d) cink je reducens              e) točno je a i c

 

 

Ion I- :  a) oksidirat ce kloridni ion          b) reducirat ce kloridni ion           c) reducirat ce elementarni klor           d) oksidirat ce elementarni klor

Dirt 3 -> Dino Bzik
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć

Oprosti kaj tu pišem al neznaaam otvorit novo xd

 

znaaaci hitnoooo mi treba Fe OH + H3PO4 

ovo 3 i 4 je doljee xd

 

JEEEL NETKOO TO ZNA NAPISAT

 

TO JE 4 NAČIN !

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć

Pa ni ne moras otvarati novo, sve ide u istu temu.

Jel tebi fali ponesto u toj formuli? Koliko znam željezov hidroksid je Fe(OH)3, nikad jos nisam vidio Fe(OH). Eventualno Fe(OH)2.

 

Ako je Fe(OH)3:

 

Fe(OH)3 + H3PO4 = Fe3+ + 3*(OH)- + 3*H+ + PO43- = FePO4 + 3*H2O

 

 

Ako je Fe(OH)2 nisam siguran ali mislim da bi moglo biti:

 

3*Fe(OH)2 + 2*H3PO4 = 3*Fe2+ + 6*OH- + 6*H+ + 2*PO43- = Fe3(PO4)2 + 6*H2O

 

Mislim da ti tako ide, ako netko moze potvrditi to bi bilo fantasticno.

Vi veri veniversum vivus vici
13 godina
neaktivan
offline
Kemija, pomoć?

Pišem ispit iz kemije sad u ponedjeljak i ostalo mi je samo 2 zadatka koja ne mogu riješiti tj.ne shvaćam ih pa ako ima netko tko bi mi mogao to pojasniti i riješiti.Unaprijed hvala

 

1.zad:Koliko je sati potrebno provoditi elektrolizu da se strujom jakosti 3A,razloži 18g vode?

 

2.zad:U dva serijski spojena elektrolizera nalaze se otopine srebrove i zlatne (III) soli.Kolika je masa zlata koja se izluči na katodi,ako se na katodi prvog elektrolizera izlučilo 2,5g srebra?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?
silentblader kaže...

Pišem ispit iz kemije sad u ponedjeljak i ostalo mi je samo 2 zadatka koja ne mogu riješiti tj.ne shvaćam ih pa ako ima netko tko bi mi mogao to pojasniti i riješiti.Unaprijed hvala

 

1.zad:Koliko je sati potrebno provoditi elektrolizu da se strujom jakosti 3A,razloži 18g vode?

 

2.zad:U dva serijski spojena elektrolizera nalaze se otopine srebrove i zlatne (III) soli.Kolika je masa zlata koja se izluči na katodi,ako se na katodi prvog elektrolizera izlučilo 2,5g srebra?

1. evo ti formula

 

m(h2o)/M(h2o) = I * t / F * z

Dirt 3 -> Dino Bzik
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?
silentblader kaže...

Pišem ispit iz kemije sad u ponedjeljak i ostalo mi je samo 2 zadatka koja ne mogu riješiti tj.ne shvaćam ih pa ako ima netko tko bi mi mogao to pojasniti i riješiti.Unaprijed hvala

 

1.zad:Koliko je sati potrebno provoditi elektrolizu da se strujom jakosti 3A,razloži 18g vode?

 

2.zad:U dva serijski spojena elektrolizera nalaze se otopine srebrove i zlatne (III) soli.Kolika je masa zlata koja se izluči na katodi,ako se na katodi prvog elektrolizera izlučilo 2,5g srebra?

Jel zna netko drugi zadatak?Molim vas pomozite...

14 godina
neaktivan
offline
Kemija, pomoć?
Postoji li neko pravilo prema kojem se mogu odrediti valencije nelog elementa ili se to uči napamet?
Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
13 godina
neaktivan
offline
Kemija, pomoć?

1. i 2. skupina metala i vecina nemetala ti je uvijek ista i valencija im odgovara poziciji u periodnom. Metali su kako koji i njih moras napamet.

Vi veri veniversum vivus vici
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija, pomoć?
Eo ovako ide: u 1. stupcu valencija je I, u 2. je valencija II, onda od 3 stupca do 12. je neodređena, tj može biti više različitih, pisat će ti u zadatku, u 13 stupcu je valencija III, u 14. stupcu je valencija IV, u 15. stupcu je valencija 3 no dušik je iznimka i može imat valenciju IV, u 16. stupcu je valencija II, a u 17. stupcu je valencija I, u 18. stupcu su plemeniti plinovi a oni su inertni(mislim da se tak kaže)
skype: jajejaje23 xf: jajenaoko123 LotRO ingame: Crovoid BF:BC2 ingame [cro]MUgLY LoL ingame: croMUgLY
15 godina
offline
Kemija, pomoć?

Jel zna netko ovo: Ion nabojnog broja 3+ ima pet elektrona u 3d podljusci. O kojem je metalu riječ?

Nisam se popeo na vrh hranidbenog lanca da bi bio vegetarijanac
13 godina
offline
Kemija, pomoć?

treba mi pomoci iz kemije, pa ako netko ima viska vremena neka mi rijesi nesto od ovih zadataka jer me ovakva pitanja sutra cekaju u testu.

 

ja bi sam rijesio, al mi neide, iz kemije imam 1,1,2

 

 

★★★★★ ako sam ti pomogo stisni HVALA!!!★★★★★
13 godina
offline
Kemija, pomoć?

molim vas, to mi treba hitno,

bilo sta rijesite

★★★★★ ako sam ti pomogo stisni HVALA!!!★★★★★
12 godina
neaktivan
offline
Kemija, pomoć?

Ima li neka dobra dusa koja bi znala rijesit zadatak 2.17? Unaprijed hvala

Tonco
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice