Fizika -pomoc

poruka: 843
|
čitano: 332.702
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Fizika -pomoc

Ne. Citaj vise puta i primjeti ubrzano gibanje

Uvijek radim na nekom projektu, pp ako vas zanima neka suradnja :D ----xf:carlibas----VISIT www.optime-keys.com---------
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.12.2011 20:54 (FiCoO).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
djdomi kaže...
FiCoO kaže...
Ranko Kukumar kaže...
FiCoO kaže...

Moze mi netko rijesiti ovaj zadatak samo da mi kaze rjesenje da provjerim jel dobro

 

m=500kg

t=2s

s=20m

Ftrenja=1/20 x 5000

 

F vucna=?

 

 

  Napiši cijeli tekst.

auto mase 500kg prevali put u prve dvije sekunde 20m. Giba se jednoliko ubrzano a sila trenja je 1/20 tezine. Kolika je vucna sila

F=Ftr=1/20 * m*g = 1/20 * 500 * 10 = 250 N

ispravak:

a=2s/t2

a=10m/s2

 

F=Ftr+m*a=250 N + 5000=5250 N

 

osim ak negdje nisam failo.

Win7 je glupost ziva.....neke jako dobre igrice nemogu na njega zato sto je prenov...za nekih 2-3 god. ce bit dobro imat -Atom
14 godina
offline
Fizika -pomoc

To sam i ja dobio i potvrdjeno je od strane jednog profesora da je dobro. Past ce sutra odlicna ocjena :D

Uvijek radim na nekom projektu, pp ako vas zanima neka suradnja :D ----xf:carlibas----VISIT www.optime-keys.com---------
15 godina
offline
Fizika -pomoc

pozdrav

ko bi mi mogao pomoc fiziku i rješit šta vise ovih zadataka na linku da imam cijeli postupak pa da skuzim? stvarno bi bio jako zahvalan!

 

zadaci su na dnu stranice

 

HVALA!!!

Ako ti neko pomogne stisni gumb HVALA!
15 godina
offline
Fizika -pomoc

sta bas niko nece pomoc??{#}

Ako ti neko pomogne stisni gumb HVALA!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
DommY kaže...

sta bas niko nece pomoc??{#}

neznas nijednog rijesit? kolko vidim vecina je samo jedna formula

Dirt 3 -> Dino Bzik
15 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
dmanz kaže...
DommY kaže...

sta bas niko nece pomoc??{#}

neznas nijednog rijesit? kolko vidim vecina je samo jedna formula

neznam !!!

daj ako znas pomogni..kako jedna formu imam ih desetak i sa nijednom neznam kako :S

tesko je ovo nikako da skuzim

sutra pisem, ucim teoriju jer vidim od zadataka neide nista!

Ako ti neko pomogne stisni gumb HVALA!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
DommY kaže...
dmanz kaže...
DommY kaže...

sta bas niko nece pomoc??{#}

neznas nijednog rijesit? kolko vidim vecina je samo jedna formula

neznam !!!

daj ako znas pomogni..kako jedna formu imam ih desetak i sa nijednom neznam kako :S

tesko je ovo nikako da skuzim

sutra pisem, ucim teoriju jer vidim od zadataka neide nista!

pa B = u * I/2rpi

 

a u (mi) koristis za vakuum a to je 4pi * 10-7

Dirt 3 -> Dino Bzik
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

tijelo bacimo vertikalno uvis i ono se popne 40 m. kojom smo ga brzinom bacili?

tijelo bacimo horizontalno pocetnom brzinom od 20 m/s s visine od 100 m. koliki je domet tijela?

zna li netko rjesit ova 2 zadatka pomoc pls

Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz (4 CPUs), ~3.1GHz,NVIDIA GeForce GTX 460,4096MB RAM,Windows 7 Ultimate 64-bit SP 1
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Pomoc netko?

Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz (4 CPUs), ~3.1GHz,NVIDIA GeForce GTX 460,4096MB RAM,Windows 7 Ultimate 64-bit SP 1
14 godina
offline
Fizika -pomoc

Prvom je brzina 28,3 m/s

 

Drugom je 90m

 

 

 

Nisam 100% siguran ali to bi trebalo biti to

Uvijek radim na nekom projektu, pp ako vas zanima neka suradnja saljite poruku :D ------ Radim plexi kucista, ili sva ostala custom made kucista--posalji mi pp
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
trebo bi pomoć oko 3 zadatka. 1. Remorker, brodić za vuču, tegli brod mase 25 000 kg čeličnim užetom mase 200 kg. Ako remorker djeluje na početak užeta silom od 3 000 N, kolika je napetost u užetu na njegovoj polovini? 2. Dvije kutije masa 20 kg i 30 kg nalaze se na glatkoj površini. Kutije se dodiruju, a sila od 60 N djeluje u horizontalnom smjeru na manju kutiju pa se kutije ubrzavaju. Kojom silom veća kutija djeluje na manju? 3. Udaljenost između 2 stupa je 50 m. Kad ptica mase 1 kg sleti na žicu koja povezuje stupove, i to točno na sredini, žica se ulegne za 0.2 m. Izračunajte napetost žice. Zanemarite težinu žice. Rješenja su: za 1. 2 988 N, za drugi: 36 N, za treći: 613 N. Ako bi mogo netko rješit ili samo reći način na koji se rješavaju takvi zadatci.
14 godina
offline
Fizika -pomoc

Treba mi pomoc oko ovog zadatka

 

 

Човек је човеку одувек био вук / А вук вуку никад човек јер не мења ћуд..
13 godina
offline
Fizika -pomoc
Da i meni isto oko ovog;
Napisi jednadzbu harmonijskog vala kojem je amplituda 6 cm (Y0),valna dulj. 60 cm ("lambda "),brzina 24m/s (V ),ako se val siri u smjeru x-osi,a pomak raste u negativnom smjeru Y osi (za t=0 i y=0)
OK WTF ovdje treba?????
molim vas odgovorite do 13:00 jer do tad sam jos doma jer dns pisem taj sugavi test ,a nis ne znam
: (
12 godina
offline
Fizika -pomoc

u zadatku jednom sam dobio da mi nešto traje 6,61667h. to je u dekadskom sustavu, kako da to pretvorim u sate, minute, sekunde? hvala :)

Rest In Peace Steve Jobs, YOU CHANGED EVERYTHING
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

Sati: 6 sati

Minute: 0,61667 * 60 minuta u satu = 37,0002 -> 37 minuta

Sekunde: 0,0002 * 60 sekundi u minuti = 0,012 sekundi

 

Rezultat: 6,61667 sati je 6 sati, 37 minuta i 0,012 sekundi.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Molim pomoć oko zadataka:

 

1.Za koliko će se promjeniti tok magnetskog polja u unutrašnjosti zavojnice od 500 zavoja duge 50 cm i promjera 10cm kojom teče struja jakosti 1A,ako u nju ubacimo čeličnu jezgru relativne permeabilnosti 5300?
2.Kolika je jakost magnetskog polja u točki koja se nalazi na sredini,udaljenost između dva ravna međusobno paralelna vodiča?Vodiči su udaljeni 20cm,a na njima teku struje jakosti I1=10A i I2=15A u istom smjeru.
3.Nacrtaj ovisnost indukcije magnetskog polja u unutrašnjosti zavojnice o duljini zavojnice za sljedeće vrijednosti: N=500,I=10A,I1=10cm,I2=20cm,I3=30cm
4.Kolika jakost struje mora biti u ravnom vodiču da bi na udaljenost 1m od vodiča indukcija magnetskog polja bila 1T?
5.Pod kojim kutom prema magnetskim silnicama homogenog magnetskog polja treba biti postavljen ravni vodič da bi sila polja na vodič po jedinici duljine bila jednaka polovici maksimalne vrijednosti sile?Jakost polja je 10A/m a jakost struje kroz vodič 10A.
6.Dva ravna paralelna vodiča udaljena su 1m.Po jedinici duljina odbijaju se silom jednakoj težini tijela mase 100kg.Jakost struje kroz oba vodiča je jednaka.Kolike su jakosti struja kroz vodiče?
7.Koliko zavoja po metru duljine treba imati zavojnica kojom prolazi struja jakosti 10A,da bi jakost magnetskog polja u unutrašnjosti zavojnice bila jednaka jakosti magnetskog polja indukcije 1T.

14 godina
neaktivan
offline
tehnicka mehanika

pozz...da li mi moze neko poslati link za neku zbirku u kojoj imaju rijeseni primjeri za odredivanje tezista slozenih povrsina...

13 godina
offline
Re: tehnicka mehanika
Ado-89 kaže...

pozz...da li mi moze neko poslati link za neku zbirku u kojoj imaju rijeseni primjeri za odredivanje tezista slozenih povrsina...

  Kulišić, statika 1 (mehanika 1.), najbolja knjiga za početnike, mislim da se koristi i u srednjim školama. Probaj proguglati pdf, vidi na scribd-u.

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Zna netko ove moje zadatke koji se nalaze dva posta iznad?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

evo minut samo

12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc
1. Φ=BS
Φ=uo(aps. permeabilnost)*ur(relat. permeabilnost)*H*r2*pi
Φ=uo(aps. permeabilnost)*ur(relat. permeabilnost)*NI/l(duzina zavojnice,kalema)*r2*pi

Magnetni tok(fluks) jednak je proizvodu magnetne indukcije i povrsine provodnika(vodiča) u magnetnom polju. I magnetno polje zavojnice duzine l sa N namotajem kojom tece el. struja jacine I. S je povrsina sto bi trebalo da bude jasno r2*pi. a magnetna idukcija-koristi se kao vektorska velicina ciji je smjer jednak smjeru tangente na silnice magnetnog polja,a iznos sili kojom magnetno polje djeluje na provodnik duzine l kojim teče el struja jacine I. U ovom zadatku je čisto izjednačavanje formula.(veza između indukcije i mag.polja B i H i fluks)




2. uo(aps. permeabilnost)*H=F/I*l
a F prije dobijes sa formulom dva ravna paralelna pravolinijska provodnika:

F=uo(aps. permeabilnost)*I1*I2*l/2r*pi (l jeste o,2 cm isto kao i razmak)

Kod veze indukcije i mag. polja jačina struje je 25A.( što je zavrsna formula)
Slučaj 2: provodnkom tece el. struja i sila je privlačna.


3. ne crtam.

4. H=I/2r*pi
B/uo(aps. permeabilnost)=I/2r*pi

5. 90*,a sinus je 1. (po Amperu-prostorni koordinatni sistem,smjerovi sila su međusobno okimiti).


6. F=m
m=100kg što znači da je F=0,98kN ili 980N

F=uo(aps. permeabilnost)I2*l(1)/2r*pi


7. H=NI/l
B=H l(1m)
12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc
Pozz drugari....

Treba mi da uradim ova dva zadatka,toliko je lood profesor da mi je dao da probam kod kuce i ako uspijem da ih uradim zaključiće mi 4 :D
2 razred sam opšte gimnazije.

Prvi zadatak:
Kroz dvije duge paralelne žice teku struje 0,4A i 1A.Žice su udaljene 0.05m.Koliko je magnetno polje u tački A između od tih žica udaljenoj 1cm(0.01m) od žice kojom teće veća struja?

Drugi zadatak:
U zavojnici bez feromagnetne jezgre se promjenom jačine struje sa 6A na 2A u vremenu 0,3s inducira napon 2,8 V.Koliki će se napon inducirati ako se krug iskljući u sledećih 0,1s ?


(napominjem ako neko ima stariji nemoj da mi radi zadatak sa formulama koje nisam do sada nikad vidio)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
-Prvi Zadatak:
F=uo(aps.permeabilnost)*I1*I2*l/2*r*pi
(sila između dva paralelna pravolinijska provodnika kojima teče el. struja jačine I)
B=F/I*l   
(magnetna indukcija)
B=uo(aps.permeabilnost)*H
(veza između B i H)
uo(aps.permeab.)*H=F/I2*l                l=r1+r2  ,    I2=veća struja
H se traži.
-Drugi Zadatak:
Ui=-N*delta fi/delta t   (N=1,dobijemo delta  fi)
 fi=LI    (L=induktivitet zavojnice)
 
L= fi/I    (I=I1+I2)
Dobijemo Ui:
Ui=-L*delta I/delta t
(negativan predznak (-) se u rezultatu najčešće ne zapisuje)
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.12.2011 12:06 (wilson).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
wilson kaže...
-Prvi Zadatak:
F=uo(aps.permeabilnost)*I1*I2*l/2*r*pi
(sila između dva paralelna pravolinijska provodnika kojima teče el. struja jačine I)
B=F/I*l   
(magnetna indukcija)
B=uo(aps.permeabilnost)*H
(veza između B i H)
uo(aps.permeab.)*H=F/I2*l                l=r1+r2  ,    I2=veća struja
H se traži.
-Drugi Zadatak:
Ui=-N*delta fi/delta t   (N=1,dobijemo delta  fi)
 fi=LI    (L=induktivitet zavojnice)
 
L= fi/I    (I=I1+I2)
Dobijemo Ui:
Ui=-L*delta I/delta t
(negativan predznak (-) se u rezultatu najčešće ne zapisuje)

kasno druze,ali hvala u svakom slucaju sto si se potrudio :D

12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

hitno mi je potrbno resenje ovog zadatka, ja nikako ga ne uspjevam rjesiti...

moze li mi iko pomoci :)
unapred hvala... 

Sferna površina poluprečnika R=10cm, razdvaja dve sredine: vazduh i staklo (indeksa prelamanja ns=1.5), pri čemu je ispupčena (konveksna) strana ispunjena staklom. Svetla tačka se nalazi u vazduhu na rastojanju p=50cm na optičkoj osi sistema. Odrediti: 
a)gde se nalazi i kakav je lik svetle tačke, 
b)gde se nalazi i kakav je lik svetle tačke ako se sa jedne strane sferne površine umesto vazduha nalazi voda, indeks prelamanja nv=4/3, 
c)u slučaju pod a) i pod b) odrediti prvu i drugu žižnu daljinu ( odnosno kada zraci dolaze s leve, odnosno desne strane) prelomne sferne površine. 

 

12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Molio bih pomoć oko ovog zadatka. (636 u plavoj zbirci)

 

Osoba mase 50 kg vrti se u lunaparku na vrtuljku kotača. Polumjer kotača je 5 m .Ako se točke na obodu kotača(osoba) okreću stalnom brzinom od 5 m/s kolika će biti sila kojom osoba djeluje na sjedalicu u najvišoj a kolika u najnižoj točki? rješenja: F(u najvišoj)=250 N     F(u najnižoj)=750 N

 

 Shvatio sam da u najvišoj točci treba oduzeti centrifugalnu silu od sile teže a u najnižoj točci zbrojiti te dvije sile. Također znam da  centrifugalna sila djeluje radijalno prema van i tijelo je osjeća kad jednoliko kruži.(neinercijalni sustav) ....centrifugalna sila je fiktivna i nikad se ne crta na istom crtežu s centriPetalnom......Moje pitanje je zašto se u ovom zadatku ne može računati s centriPetalnom silom..znači u najvišoj točci zbrojiti centripetalnu i gravitacijsku a u najnižoj ih oduzeti?? Kako da znam u kojem zadatku treba radit s centripetalnom silom a u kojem s centrifugalnom?? 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.1.2012 0:39 (matthewmilitare).
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

može pomoć oko ova 2 zadatka

 

1.Ako dižemo teret sa polugom od pola metra i izmjeren je moment na teretu 20 n/cm, kolika je sila u tvojim rukama?

2.Kada će klackalica biti u ravnoteži ako je s jedne strane teret od 10kg, aa njegov je krak 3 cm, te je s druge strane teret od 4.5kg?

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

itko?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
AtomicBomb kaže...

može pomoć oko ova 2 zadatka

 

1.Ako dižemo teret sa polugom od pola metra i izmjeren je moment na teretu 20 n/cm, kolika je sila u tvojim rukama?

2.Kada će klackalica biti u ravnoteži ako je s jedne strane teret od 10kg, aa njegov je krak 3 cm, te je s druge strane teret od 4.5kg?

 

 

Evo pokušat ću ali ne garantiram točnost.

1. Pola metra je 50cm. F=duljina poluge x moment na teretu = 50cm*20N/cm=1000 N

2. Idemo zaključiti logički: Ako je na jednoj strani teret duplo manji tada bi ta strana(krak) trebao biti duplo duži od drugoga da bi bili u ravnoteži. Znači u ovom zadatku bi krak trebao biti nešto duži od 6cm.  masaNa1.kraku : masaNa2.kraku = duljina1.kraka : duljina2.kraka 10:4.5=x:3 => x=30/4,5=6,67cm

Nikad ne vjeruj sjaju u očima žene! To je vjerovatno svjetlo što prodire kroz njenu šuplju glavu. by NT
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice