Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti... izdvojena tema

poruka: 1.319
|
čitano: 472.433
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
rooswelt1991 kaže...

radi se o micro usb-u

Punjači za mobitele novije, zte koristi na svojim, lg na novijim androidima, htc na jeftinim modelima, čitači knjiga koriste dotični, i još puno toga.

Kako mi se čini, taj priključak bi uskoro mogao postati standard za punjenje mobilnih uređaja, što bi bio strašan pomak u mobilnoj industriji...

 

 

 

Edit: inače mislim da je ovo puuno bolja investicija od rpi

 Taj priključak i je standard, čovječe. I koriste ga apsolutno svi,ovo što si naveo je bulažnjenje.

 

I dovoljno je kupiti najobičniji punjač sa USB A konektorom i micro USB-USB A kabel i to je to. 

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
16 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

To onda mogu kupit na svakom kantunu. Jel bitna snaga napajanja?

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
tnakir kaže...

To onda mogu kupit na svakom kantunu. Jel bitna snaga napajanja?

 Na RPi stranici je navedno 700 mA, što bi trebao pokriti svaki punjač.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

po meni nije bolje itx konfa, a nanoitx je skup kao sam vrag, najjeftinija ploča koju sam ja našao ispod itx formata je 220$, i to bez poštarine.

Cijena ovoga je 159$ sa poštarinom i ima istu konfiguraciju kao novi galaxy sIII, tak da je to vrlo sposobna mašina, koja troši manje od 5W.

Dimezije 9*9cm, praktički zajedno stane u bilo koje kučište od prijenosnog diska. Da ne napominjem da neke baterije od mobitela se mogu prenamjeniti i da ovo radi čak bez "punjača" neko vrijeme.

A quad proc, 1gb rama, je dosta za jako puno operacija, na samom linku imaš ispod videoisječke što je sve s njim moguće raditi.

 

@pranja nisi me razumio vezano za microusb, znam da je to standard kao priključak, međutim ja sam govorio o tome da postane standard za punjače na svim mobitelima, a to još nije postao...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Pranja kaže...
tnakir kaže...

To onda mogu kupit na svakom kantunu. Jel bitna snaga napajanja?

 Na RPi stranici je navedno 700 mA, što bi trebao pokriti svaki punjač.

Moje iskustvo govori "Ne" na nekima punjačima je pisalo i po 2A pa nije radio zbog nestabilne struje od 5V  što vjerojatno je posljedica priključenja miša i tipkovnice

16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Buhaha kaže...

Moje iskustvo govori "Ne" na nekima punjačima je pisalo i po 2A pa nije radio zbog nestabilne struje od 5V  što vjerojatno je posljedica priključenja miša i tipkovnice

Sto mi onda preporucas?

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
12 godina
odjavljen
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
@buhaha:

U serious? Struja od 5 V? Aj se ti malo uhvati osnova elektrotehnike.

RPi u full loadu trosi 365 mA sa prikljucenim HDMi jem. Kad dodem na komp,stavit cu cijelu tablicu potrosnje. Ili si ti uzeo pokvareni adapter ili ne znas citati oznake. Dat cu i link gdje je covjek koristio RPi koji je kao napajanje koristio usb kabel prikljucen na komp gdje je max. struja 500 mA.
Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Buhaha kaže...

Moje iskustvo govori "Ne" na nekima punjačima je pisalo i po 2A pa nije radio zbog nestabilne struje od 5V  što vjerojatno je posljedica priključenja miša i tipkovnice

Razlikuj jačinu struje (I) od napona ili razlike potencijala (U). Amper (A) je jedinica za jačinu el. struje (I), dok je Volt (V) jedinica za napon (U).
To što si rekao nema smisla. To 2 A znači da je maksimalna jačina struje (Imax) na ispravljaču 2 A. Nestabilna struja??? Hmmm, jačina struje varira promjenom napona, što opet zavisi od napona na primaru transformatora što je u biti gradska mreža mreža (220 V).
Ko zna šta si ti mislio s tim...

16 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pa valjda je mislio da je napon nestabilan kod tih punjaca... Sto ga vi komplicirate...  {#}

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
SupremeCommander kaže...

Pa valjda je mislio da je napon nestabilan kod tih punjaca... Sto ga vi komplicirate...  {#}

Ne znam ja što je on mislio, ali me živcira kada se mješaju osnovne električne veličine. {#}

16 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ja cu svakako trebati jace napajanje, jer osim HDMI-a, na Rpi idu i HDD od 2.5'' te bezicna tipkovnic/mis.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
tnakir kaže...

Ja cu svakako trebati jace napajanje, jer osim HDMI-a, na Rpi idu i HDD od 2.5'' te bezicna tipkovnic/mis.

 U tom si slučaju uzmi adapter 5 V/2 A, to je sasvim dovoljno,čak i malo previše.

 

E,da kao što sam rekao,potrošnja:

 

RPi bez priključenog ethernet kabela-360 mA

RPi+adapter za bežične periferije isključen-368 mA

RPi+usb miš-442 mA

RPi+adapter za bežične periferije+ethernet+HDMi-410 mA

 

U prijevodu,izuzetno mala potrošnja i opterećenje.

 

 

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.7.2012 22:13 (Pranja).
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Eh jeste ga vi zapeli što sam napisao struja umjesto napon :D 

Procitajte malo po netu pa cete vidjeti da dosta ovisi o naponu.

Posto imam RPI znam u cemu sam imao problem. Amperaza moze pisati i 5A ali kod nekvalitetnog adaptera napon padne i RPi nece radit.

 

 
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

koliko se grije proc na pi-ju?

pitam jer namjeravam svog staviti u case za njega i sakriti iza tv-a

Da Bog da svi čiteri dobili rak kostiju,tako da ne mogu držati jebeni miš u ruci.Tada će imati barem malo opravdanja za varanje.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Buhaha kaže...

Eh jeste ga vi zapeli što sam napisao struja umjesto napon :D 

Procitajte malo po netu pa cete vidjeti da dosta ovisi o naponu.

Posto imam RPI znam u cemu sam imao problem. Amperaza moze pisati i 5A ali kod nekvalitetnog adaptera napon padne i RPi nece radit.

 

 Jakost/jačina struje ili struja,a ne amperaža.

 

Ajde ti izmjeri taj pad napona,baš me zanima. Ugl,ne znaš ništa o fizikalnim veličina o kojima govoriš,pišeš napamet neke totalne gluposti, još ti navedem potrošnju i ti opet.

 

Inače, snaga je umnožak struje i napona, i ako RPi pri opterećenju i sa spojenim periferijama treba cca 500 mA uz napon od 5 V, ispada da troši 2,5 W. A ako adapter pri 5 V daje 2 A to je snaga od 10 W.

 

Nemoj više trolati svojim neznanjem,molim te. Samo dezinformiraš ljude.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
crozoki kaže...

koliko se grije proc na pi-ju?

pitam jer namjeravam svog staviti u case za njega i sakriti iza tv-a

Evo pogledaj ovdje http://hackaday.com/2012/06/26/adding-heat-sinks-to-a-raspberry-pi/

15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Pranja kaže...
Buhaha kaže...

Eh jeste ga vi zapeli što sam napisao struja umjesto napon :D 

Procitajte malo po netu pa cete vidjeti da dosta ovisi o naponu.

Posto imam RPI znam u cemu sam imao problem. Amperaza moze pisati i 5A ali kod nekvalitetnog adaptera napon padne i RPi nece radit.

 

 Jakost/jačina struje ili struja,a ne amperaža.

 

Ajde ti izmjeri taj pad napona,baš me zanima. Ugl,ne znaš ništa o fizikalnim veličina o kojima govoriš,pišeš napamet neke totalne gluposti, još ti navedem potrošnju i ti opet.

 

Inače, snaga je umnožak struje i napona, i ako RPi pri opterećenju i sa spojenim periferijama treba cca 500 mA uz napon od 5 V, ispada da troši 2,5 W. A ako adapter pri 5 V daje 2 A to je snaga od 10 W.

 

Nemoj više trolati svojim neznanjem,molim te. Samo dezinformiraš ljude.

LOL, malo si smiješan i ne izmišljaj gluposti. RPi imam među prvima u HR ;)

http://elinux.org/R-Pi_Troubleshooting#Troubleshooting_power_problems

12 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Buhaha kaže...

LOL, malo si smiješan i ne izmišljaj gluposti. RPi imam među prvima u HR ;)

http://elinux.org/R-Pi_Troubleshooting#Troubleshooting_power_problems

 Ne nisam smiješan, ozbiljan sam. Ja ništa ne izmišljam dijete,to mi je struka.

 

A to što si prvi u HR dobio RPi znači što? Da si pametniji i da znaš sve živo i neživo o elektronici samo jer si ga prvi dobio?

 

Poklopi se ušima i ne spamaj.

 

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Pranja kaže...
Buhaha kaže...

LOL, malo si smiješan i ne izmišljaj gluposti. RPi imam među prvima u HR ;)

http://elinux.org/R-Pi_Troubleshooting#Troubleshooting_power_problems

 Ne nisam smiješan, ozbiljan sam. Ja ništa ne izmišljam dijete,to mi je struka.

 

A to što si prvi u HR dobio RPi znači što? Da si pametniji i da znaš sve živo i neživo o elektronici samo jer si ga prvi dobio?

 

Poklopi se ušima i ne spamaj.

 

Blago nama kada imamo takvu struku {#} žali bože tvojega potrošenog vremena {#}

12 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Buhaha kaže...

 

Blago nama kada imamo takvu struku {#} žali bože tvojega potrošenog vremena {#}

 Budući da je tvoje znanje o elektonici ravno nuli, ti nemaš pravo da išta govoriš o mom znanju,a kamo li ovako mučki vrijeđaš.

 

Prijavljeno moderatoru.

 

 

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Pranja kaže...
Buhaha kaže...

 

Blago nama kada imamo takvu struku {#} žali bože tvojega potrošenog vremena {#}

 Budući da je tvoje znanje o elektonici ravno nuli, ti nemaš pravo da išta govoriš o mom znanju,a kamo li ovako mučki vrijeđaš.

 

Prijavljeno moderatoru.

 

 

pusti ga pranja, vidis da je dovoljna struja od 5V da pokrene pi

Autoclimb kills more people than AIDS
12 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Samo da kažem da je moj stigao ovaj tjedan. Očekivao sam slična davanja, kad ono dođem u poštu na šalter, gospođa mi pruži kovertu a ja počnem brojati pare. Ona kaže ne treba ništa plaćati. A meni osmjeh. I imaš šta vidjeti u omotnici Pi zamotan u majcu veličine L (sa njihovim i Raspberry Pi logom).  Naručen preko Farnell (ElementsI4), prilikom narudžbe samo naglasiti da ga šalju sa običnom poštom a ne DHL-om.

Priključio sam ga na D-Linkov USB hub (sa napajanjem) i radi bez problema (čak overclockan na 800 MHz), radi i na Lenovo dockinggu, a radi i na iPhone 3 punjaču.

Koristim ga za Raspbmc-om ali mi je malo nestabilan (u odnosu na WDTV) resetira mi display postavke često (možda jer je spojen na TV preko HDMI hub-a).

Inače playa BRrip 1080p (Star Wars bitrate 10.3 Mb/s) bez trzanja sa D-Linkovog DNS 320 NAS-a.

Mislim da je stvoren za media player za tu cijenu, ali vidim da ljudi trenutno razvijuaju Android 4.0 za njega pa budemo probali kad izađe....

 Za tu cijenu mislim da ne treba tražiti ništa bolje.

strašno mrzim egoiste, vole više sebe nego mene
Moj PC  
4 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

mi moze ko objasnit sto je to dhl i zasto se na njega placaju carina itd...ja kad sam narucio sam platio jos 7€ standard delivery...dali to znaci da ce mi poslat obicnom postom i nece mi naplatit carinu?

narucio sam u rs components

Kad ne radi,udri po njemu pa će proradit!
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.8.2012 2:17 (LGA775).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
LGA775 kaže...

mi moze ko objasnit sto je to dhl i zasto se na njega placaju carina itd...ja kad sam narucio sam platio jos 7€ standard delivery...dali to znaci da ce mi poslat obicnom postom i nece mi naplatit carinu?

narucio sam u rs components

DHL ti je kao i FedEx... dakle brza kurirska sluzba. Racunaj da ce ti DHL naplatiti troskove carinjenja i obrade jos 200-tinjak kn.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
13 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

a kod mene je standard delivery...znaci da mi nece naplatit carinjenje?

Kad ne radi,udri po njemu pa će proradit!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
LGA775 kaže...

a kod mene je standard delivery...znaci da mi nece naplatit carinjenje?

Mislim da ti kod RS-a nema slanja obicnom postom, vec samo DHL, to im je po defaultu.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
tnakir kaže...
LGA775 kaže...

a kod mene je standard delivery...znaci da mi nece naplatit carinjenje?

Mislim da ti kod RS-a nema slanja obicnom postom, vec samo DHL, to im je po defaultu.

nažalost istina...ja nisam imao nigdje opciju da odaberem drugi oblik dostave prilikom narudžbe...

 

Za sada nemam baš previše vremena igrati se s RPi ali nadam se da će ostali više ovdje stavljati slike i doživljaja...

12 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Moj PI je došao jučer, također sam naručio preko DHL-a i platio 225kn (130 + PDV DHL-u za carinjenje plus nešto poreza na  sam PI) što me šokiralo. Pi me koštao 480kn prije nego je došao do mene, još sam kupio i karticu za 50kn. Mislim da ću morati kupiti još i usb-wifi, a čak možda i napajanje, trebam isprobati sve što mi je dostupno prije te odluke.

Mislim da se svejedno isplati, da se malo igra i uči. Trenutno pokušavam složiti XBMC da radi LAN, pa lijepo preko mobitela streamati i upravljati.

Ako netko ima iskustva slaganje mreže na raspbmc-u nek slobodno javi.

Mogu i priložiti slike, ako nekoga zanima.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Dobio ga je ALTPRO d.o.o. (zastupnik Farnella u Zagrebu).

 

Ja platio jučer na njihov žiro 364 kn, danas ujutro otišao po njega, + kupio 16GB SD (microSD sa SD adapterom, class 10)  u Linksu za 139 kn i HDMI u DVI za 44 kn. 

 

Dakle imali su ga na lageru, bez čekanja :)

 

 

Fino radi :)

razmjenavjestina.org
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.8.2012 10:40 (vrodic).
Moj PC  
3 0 hvala 3
12 godina
odjavljen
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice