LED rasvjeta

poruka: 164
|
čitano: 87.617
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: LED rasvjeta

Isprobao sam i led traku prigušiti kako ste mi i rekli i na traci je promjena intenziteta (jačina) svijetla već bolje uočljiva nego na led žaruljama, ali isto ne mogu ju do kraja prigušiti (ali opet nešto veći raspon intenziteta sam dobio nego na žaruljama).

Mislim da je dimmer (prekidač) nekompatibilan sa ispravljačem kao što si i rekao i da to zeza :D

16 godina
moderator
offline
Re: LED rasvjeta
greathander kaže...

Isprobao sam i led traku prigušiti kako ste mi i rekli i na traci je promjena intenziteta (jačina) svijetla već bolje uočljiva nego na led žaruljama,

Vjerojatno zato jer LED traka nema kondenzatore. Kondenzator u žarulji malo popegla ulaznu struju, ulazni PWM.

 

greathander kaže...

ali isto ne mogu ju do kraja prigušiti (ali opet nešto veći raspon intenziteta sam dobio nego na žaruljama).

Da, jer napajanje ne daje dovoljno kratki duty cycle (vrijeme kad pušta struju, naspram vremena kad ne pušta).

 

greathander kaže...

Mislim da je dimmer (prekidač) nekompatibilan sa ispravljačem kao što si i rekao i da to zeza :D

U teoriji bi to trebao biti razlog, jer, ako se dobro sjećam, za napajanje je pisalo da podržava prigušenje od 0 do 100%.

 

Problem je što prilikom kupnje novog ne možeš unaprijed znati hoćeš li moći jače prigušiti svjetlo.

14 godina
offline
Re: LED rasvjeta
Nisam baš sve pročitao al čini mi se da imaš dimer za 230V pa poslije toga 12V ispravljac. Mislim da ti to nece raditi. Taj ispravljac od 12V ce ispraviti svaki raspon koji dimaš oko 230V. Trebaju ti žarulje koje rade na 230. Možeš sada probati običnu žarulji sa žarnom niti dimat.
Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
LED rasvjeta

Umjesto obične C10W žarulje sa žarnom niti, gore u autu (Škoda Fabia MK1) smo stavili jeftinu LED s Aliexpressa. Problem je što pri postavki prekidača u srednjem položaju (uključeno svjetlo kada se otvore vrata) ona onako slabo tinja i kada ne bi trebala svijetliti, a jedino ne svijetli kada stavimo prekidač u OFF položaj.

Čitao sam da se to zna tako dogoditi s nekvalitetnim LED žaruljama jer uzimaju struju od neutral (-) žice kada ožičenje nije najbolje napravljeno ili od indukcije kablova. Ne smeta nam to i ne bi bio problem da ostane tako jer ne svijetli jako i vjerojatno je potrošnja manja od 0,5 W, no gledam kao eventualnu mogućnost stavljanje zener diode koju bi stavio na (-) stranu (prikazano na slici) tako da potencijalno ograniči dovod struje s te strane. Ako bi to tako funkcioniralo kao što je prikazano, na što trebam paziti pri odabiru diode? Koliko vidim, u trgovinama su uglavnom iskazani samo napon i disipacija topline (deklarirano max. opterećenje). Igra li opterećenje meni neku ulogu ili je bitno samo da uzmem napon veći od 12 V? Žarulja je od cca. 3 W, ali dioda tih 3 W samo propušta pa to za moj slučaj nije bitno, je li tako? I može li tako spojena dioda imati nekakav loš učinak na cjelokupni sustav (pad napona, kratki spoj...) ili bi radila samo to što sam zamislio (ograničenje toka struje s (-) na (+))?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: LED rasvjeta

Mislim da to zapravo ne smiješ napraviti - da ti na tehničkom vide tu LED žarulju umjesto C10W, mogli bi te rušiti.

 

A inače općenito, nisam radio sa zener diodama, ali u takvoj nekakvoj situaciji brijem da bi se zenerica stavila "kontra" od obične diode u strujnom krugu. A sad koja vrijednost bi ti trebala? Pa... Trebao bi izmjeriti napon kad ti svjetlo tinja i onda bi znao da trebaš zenericu napona višeg od tog.

15 godina
offline
LED rasvjeta

Imamo doma luster na koji ide 5 x G9 žarulja. Promijenili smo sve žive modele i proizvođače, a vijek trajanja žarulja je nenormalno kratak, max. 3 mjeseca, a o cijeni da ne pričam.


Do napona nije, možda do grla... al to više nije ni bitno, odlučio sam staviti 5 x 5W LED chip. Ako ništa, bar će biti jeftinije za zamjenu.

Plan mi je bio uzeti:

 

LED Chip: LINK ili LINK2 (potreban malo veći napon) ili LINK3 (drugi tip hladnjaka)
Heat sink: LINK

Silicon pad: LINK

LED driver: LINK

 

Mislio sam uzeti dva drivera, jedan bi napajao 2x 5W LED, a drugi 3x5W LED. Eventualno bi ubacio još jedan prekidač da se dvije LEdice mogu ugasiti ako ne treba toliko svjetla. Mislio sam napraviti da bude dimable, al bolje ne komplicirati...

Imate li kakav još savjet ili preporuku za kupovinu drugih komponenti? Unaprijed hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: LED rasvjeta
Bojim se da ti ti hladnjaci nisu adekvatni.....

3w se vec jako grije, a kamoli jace ledice.... 10w izgara nakon par sekundi bez odgovarajuceg heatsinka....

Drugo, jesi siguran da ce ti to moci zamjeniti zarulje za osvjetljavanje prostorije......

Inace da, ledice su uzas sto se tice izgaranja, posebice na ovim manjim zaruljama - lose hladjenje.....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: LED rasvjeta
Damir22 kaže...
Bojim se da ti ti hladnjaci nisu adekvatni.....

 Hvala na pomoći! Ovaj bi bio ok?! https://www.aliexpress.com/item/1005003322882265.html?spm=a2g0o.cart.0.0.251b3c0078lAwI&mp=1
Ograničen sam dimenzijama zbog samog oblika lustera.

Postoji li neki bolji model LEDica, drivera?

16 godina
moderator
offline
Re: LED rasvjeta
SHELBY_09 kaže...
Ograničen sam dimenzijama zbog samog oblika lustera.

To onda može biti malo problematično. Stvar ti je u ovome - koliko dugo će ti LED-ice trajati, ovisi o tome koliko jako ih staviš da svijetle i koliko dobro hlađenje imaju. Ako ne želiš da prerano odu, onda ćeš ili smanjiti svjetlinu ili povećati hladnjake. A sad, teško je sad unaprijed reći koliki hladnjak bi bio dovoljan. Ako se dobro sjećam, negdje je bilo riječi da temperatura LED-ica ne bi trebala ići preko 50 ili 60 stupnjeva C, jer u suprotnom dolazi do bržeg propadanja.

 

SHELBY_09 kaže...
Postoji li neki bolji model LEDica, drivera?

Ja sam odustao od korištenja ikakvih LED drivera, jer ti ne nude nikakvu fleksibilnost.

 

Umjesto toga radije uzmem CV napajanje koje daje bar za dva volta viši napon od maksimlanog koji će mi trebati i onda koristim podesivi CC buck converter, znači sklop koji snižava napon, a da se može pomoću potenciometra može regulirati jakost struje. Znači, nešto poput ovog. Bitno je da ima dva potenciometra na sebi, jer jedan potenciometar služi za regulaciju izlaznog napona, a drugi za regulaciju struje. A buck converteri koji imaju samo jedan potenciometar, taj potenciometar služi za regulaciju napona, znači oni samo s jednim potenciometrom nisu CC (constant current) regulatori. A za pogonjenje LED-ica treba ti CC napajanje.

 

Bolje LED-ice su ti nešto tipa ovog. Ja negdje imam i nekoliko Osramovih High CRI LED-ica, koju daju dosta dobru kvalitetu svjetla (barem koliko mi se činilo na prvu loptu).

 

Ako se sjećam, tamo prije stavio si one termalne silikonske pločice? Mislim da ti to neće funkcionirati. Treba ti termalno ljepilo, da takve LED-ice zalijepiš na hladnjake, znači ovako nešto (thermal adhesive, heatsink plaster).

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 18:12 (mbaksa).
8 godina
offline
Re: LED rasvjeta
SHELBY_09 kaže...
Damir22 kaže...
Bojim se da ti ti hladnjaci nisu adekvatni.....

 Hvala na pomoći! Ovaj bi bio ok?! https://www.aliexpress.com/item/1005003322882265.html?spm=a2g0o.cart.0.0.251b3c0078lAwI&mp=1
Ograničen sam dimenzijama zbog samog oblika lustera.

Postoji li neki bolji model LEDica, drivera?

 Tesko za reci.....

 

Za pasivno hladnjenje 10w cipa potrebno ne nesto ranga amd ryzen coolera (bez ventilatora, jasno)...... mozes se provuci i sa manjim komadom aluminija, no, sve ovisi, koju struju pustas kroz ledicu.

 

Ogranicavajuci faktor ti je velicina kugle lustera (ili kako je vec izvedeno), no i sama cinjenica da je led u djelomicno zatvorenom prostoru, sto opet utjece na hladjenje.... sto me opet vraca na ono, zasto takve zarulje brzo pregaraju..... dodatno, ulaz 220v, grije se i sam driver, neznam kako si planirao njih smjestiti, i gdje, no racunaj i na to

 

 

Children Shouldnt Play with Dead Things
15 godina
offline
Re: LED rasvjeta
mbaksa kaže...

To onda može biti malo problematično. Stvar ti je u ovome - koliko dugo će ti LED-ice trajati, ovisi o tome koliko jako ih staviš da svijetle i koliko dobro hlađenje imaju. Ako ne želiš da prerano odu, onda ćeš ili smanjiti svjetlinu ili povećati hladnjake. A sad, teško je sad unaprijed reći koliki hladnjak bi bio dovoljan. Ako se dobro sjećam, negdje je bilo riječi da temperatura LED-ica ne bi trebala ići preko 50 ili 60 stupnjeva C, jer u suprotnom dolazi do bržeg propadanja.

 

...

 Da, luster je baš problematičan za išta implementirati. Ukućani ga se ne žele riješiti a on je za održavanje rupa bez dna. Hvala puno na detaljnom objašnjenju, mislim da ću ići u tom smjeru, eventualno staviti slabije ledice (3W) i naći najefikacniji omjer napona i struje .

Damir22 kaže...

 Tesko za reci.....

 

Za pasivno hladnjenje 10w cipa potrebno ne nesto ranga amd ryzen coolera (bez ventilatora, jasno)...... mozes se provuci i sa manjim komadom aluminija, no, sve ovisi, koju struju pustas kroz ledicu.

 

Ogranicavajuci faktor ti je velicina kugle lustera (ili kako je vec izvedeno), no i sama cinjenica da je led u djelomicno zatvorenom prostoru, sto opet utjece na hladjenje.... sto me opet vraca na ono, zasto takve zarulje brzo pregaraju..... dodatno, ulaz 220v, grije se i sam driver, neznam kako si planirao njih smjestiti, i gdje, no racunaj i na to

 

 Da, hlađenje će biti problem tako da ću vjerojatno ići na 3W pa ćemo vidjet. Probat pa ako ne štima, sve u kantu i naći bolje i modernije rješenje! Hvala puno na pomoći.

7 godina
online
Re: LED rasvjeta

Ili uzmeš jače ledice pa ih tjeraš na 3W.

Imaju više elemenata u sebi, pa onda zapravo rade još i efikasnije na toj snazi jer si bliže najoptimalnijoj točci.

Npr. uzmeš 10W čipove i tjeraš ih na 3W, dobiješ odličnu efikasnost i veću površinu koja onda lakše prenosi toplinu na hladnjak.

I još ako luster ima metalne visilice, onda napraviš dobar termalni spoj između hladnjaka i visilice, pa i tak imaš puno bolji termalni transfer.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.2.2022 20:41 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: LED rasvjeta
Samo pazi, i 3w ledice se griju kao lude..... Cak i ako ih tjeras na 2w, opet osiguraj dobro hladjenje
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: LED rasvjeta
mbaksa kaže...
greathander kaže...

Isprobao sam i led traku prigušiti kako ste mi i rekli i na traci je promjena intenziteta (jačina) svijetla već bolje uočljiva nego na led žaruljama,

Vjerojatno zato jer LED traka nema kondenzatore. Kondenzator u žarulji malo popegla ulaznu struju, ulazni PWM.

 

greathander kaže...

ali isto ne mogu ju do kraja prigušiti (ali opet nešto veći raspon intenziteta sam dobio nego na žaruljama).

Da, jer napajanje ne daje dovoljno kratki duty cycle (vrijeme kad pušta struju, naspram vremena kad ne pušta).

 

greathander kaže...

Mislim da je dimmer (prekidač) nekompatibilan sa ispravljačem kao što si i rekao i da to zeza :D

U teoriji bi to trebao biti razlog, jer, ako se dobro sjećam, za napajanje je pisalo da podržava prigušenje od 0 do 100%.

 

Problem je što prilikom kupnje novog ne možeš unaprijed znati hoćeš li moći jače prigušiti svjetlo.

 

Evo samo da javim da sam uspio postići totalno prigušenje i još veći raspon intenziteta svijetla sa novim dimmerom, a odgovor malo kasni jer je trebao stići iz kine :D

http://www.iskydance.com/index.php?c=product_show&a=index&id=524

tako da je problem bio u dimmer-u (prekidaču), tj. nije bio kompatibilan sa ispravljačem.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice