Klima uređaj

poruka: 30
|
čitano: 13.745
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Klima uređaj

Pozdrav.Htio sam napraviti homemade klimu pa mi treba jedna informacija. Za pocetak cu objasniti kako sam mislio ovo izvesti.
1.Kupit cu peltier(termoelektricni hladnjak),120mm radijator,2*120mm radijator,2*vodeni blok,nesto cijevi,2*pumpa
2.Moj plan je:ohladiti sa jednim vodenim hlađenjom jednu stranu peltiera(120 mm radijator ce se nalaziti vani u kutiji od jednog starog napajanja),a drugu stranu koja je hladnija, na nju takodjer prikljuciti vodeno hladjenje i spojit ga u sobu gdje ce preko 2* 120mm radijatora hladit zrak.

MOJ JE PROBLEM:Radijatori se koriste za hlađenje tople tekucine.Oni odvode toplinu na svoja rebra i pomocu ventilatora se rebra hlade, NO JA ZELIM OBRNUTO, pa je moje pitanje: AKO RADIJATOR NA SEBE VUCE TOPLINU,DALI CE ON I NA SEBE VUCI HLADNOCU ?(da ohladim prostoriju) TE TU HLADNOCU POMOCU VENTILATORA RASPRSITI PO SOBI ?

AKO OVO CITAJU MODERATORI, JA OVO PREDLAZEM ZA BUG SAMOGRADNJU U NAREDNIM BUG CASOPISIMA

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2013 12:39 (CRO_dalja).
 
2 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Klima uređaj

Vjerujem da ce te izac duplo vise od kupovne klime,+vrijeme,+strpljenje+problemi...man' se ludorija...

01001010011001010110001001100101011011010010000001101111011011100110111101100111001000000111010001101011011011110010000001110000011100100110010101110110011011110110010001101001
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Klima uređaj
CRO_dalja kaže...

Pozdrav.Htio sam napraviti homemade klimu pa mi treba jedna informacija. Za pocetak cu objasniti kako sam mislio ovo izvesti.
1.Kupit cu peltier(termoelektricni hladnjak),120mm radijator,2*120mm radijator,2*vodeni blok,nesto cijevi,2*pumpa
2.Moj plan je:ohladiti sa jednim vodenim hlađenjom jednu stranu peltiera(120 mm radijator ce se nalaziti vani u kutiji od jednog starog napajanja),a drugu stranu koja je hladnija, na nju takodjer prikljuciti vodeno hladjenje i spojit ga u sobu gdje ce preko 2* 120mm radijatora hladit zrak.

MOJ JE PROBLEM:Radijatori se koriste za hlađenje tople tekucine.Oni odvode toplinu na svoja rebra i pomocu ventilatora se rebra hlade, NO JA ZELIM OBRNUTO, pa je moje pitanje: AKO RADIJATOR NA SEBE VUCE TOPLINU,DALI CE ON I NA SEBE VUCI HLADNOCU ?(da ohladim prostoriju) TE TU HLADNOCU POMOCU VENTILATORA RASPRSITI PO SOBI ?

AKO OVO CITAJU MODERATORI, JA OVO PREDLAZEM ZA BUG SAMOGRADNJU U NAREDNIM BUG CASOPISIMA

Nisam expert u tome podrucju,ali nije mi jedna stvar jasna;Radijator hladi tekucinu zbog svoje velike povrsine i u odnosu na temperaturu tekucine i temperaturu zraka(koja je naravno niza od tekucine),hladi tekucinu!OK!Zbog visokih vanjskih temperatura,hladimo prostorije-pa de mi onda reci kako ces ti ohladiti prostoriju,ako je vani temperatura recimo 35 stupnjeva?I Radijator ce ti biti 35 stupnjeva,time i tekucina i onda kako ces rashladiti prostoriju sa 35 stupnjeva?

Osim naravno ako mislis hladiti radijator nekako!

12 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj

Naravno da ce i on tu hladnocu odvoditi, samo ako to vec ides raditi napravi s malo vece snage da se ta hladnoca dobro osjeti ako bude puhala u tebe...

Iako je u predhodnom postu kivic ti napisao da se manis ludorija ..ja ti to necu napisat jer sam za svaku samogradnju i znam kako ej to kad napravis nesto sto ce ti sluzit a djelo je tvojih ruku .....

 

eh da ...ti 120 mm ventilatori mislim da ti oni nece bit na dovoljno rpm ..pa nece dovoljno daleko ''bacati'' hladni zrak ... nađi nekakve ventilatore sa više rpm ..

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
11 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj
Temperatura ce zbog peltiera u radijatoru biti -17
11 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj
sto se tice cijene nece ici preko 50 dolara
15 godina
neaktivan
offline
Klima uređaj

Ti sa tim peltierom neces moci ohladiti procesor a kamoli prostoriju. Njegova snaga se mjeri u W a snaga potrebna za ohladiti prostoriju u kilovatima.

Najbolje ćes se rashladiti ako si zaljepis peltier na celo.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2013 4:08 (Glamdring).
 
8 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj

Vec sam ti rekao da se bojim da neces imat snage ..jedino da sklopis vise peltera i uzmeš jedan hladnjak od nekog auta ili kamiona i onda iz njega crpis ohlađeni zrak ...naravno u vodu ide i antifriz....

 

eh da pazi nemoj da ti npr hladnjkak bude aliminijski a blok bakreni jer moze doci to stvaranja naponskog članka te ce se jedan materijal trošiti ...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
11 godina
protjeran
offline
Klima uređaj

Frendica mi je rekla da je u Zegeju vidjela u nekim kafićima,ventilatore sa nekim plastičnim rezervoarima sa vodom u podnožju koji,opet "nečim" tu vodu hlade i pretvaraju u neku izmaglicu(ne zamjerite,koristim njene riječi,a znamo kakve su žene sa tehnikom,kad je prvi puta susretnu{#}..),onda ta "maglica" se dovodi do ispred venta,a on raspuhuje vrlo hladan zrak..

 

Rekoh joj da pokupi sve o njima što može,gdje su nabavljeni i tehspecse,pa budem osdtavio ovdje na forumu..

 

 

 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Klima uređaj

Ako sam dobro shvatio tvoje pitanje, da li radijator moze hladiti okolinu, onda je odgovor da moze. Pitanje je samo koliko efikasno.

Mislim da bi ti bilo efikasnije da napravis neku malu "kutiju" ili "kupolu" u kojoj ce se nalaziti taj radijator koji ce hladiti zrak u kutiji i nakon toga jednostavno taj zrak potjeras van. Jer ces moci akumulirati hladni zrak na jednom mjestu i imat ces efekt da nesto hladno "izlazi" van. Ako pokusas ovo sto si rekao imat ces dojam da to nista ne hladni.

Uz to mozda bi mogao razmisliti da stavis odvlazivac zraka u tu "kutiju" jer sam efekt odvlazivanja zraka ljudima daje osjecaj da je zrak laksi za disanje, svjeziji i slicno.

 

@redneck imas toga u u Zg kaficima. Koliko sam ja to vidio, oko terase je bila provucena cijev s vodom koja na sebi u razmaku svakih 20, 30cm ima prskalice koje fino rasprsuju vodu. Kada se one upale imas osjecaj kao da je fina maglica oko tebe i stvarno te ohladi.

Naravno pale se svakih 30 sekundu jer inace nebi imale nikakav efekt.

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2013 10:19 (Lion King).
 
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Klima uređaj

THX Lion King..ja se već ponadao da je neko revolucionarno a jeftino hlađenje izmišljeno,no,eto,curama je i obična vodena maglica,tehnološko čudo..

 

Da nije nas,još bi one gole hodale po ulicama{#}

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Klima uređaj

Da,ima susjed u kaficu....prskalice bacaju bas sitne kapljice,manje nego li ajax za staklo i sl.Mislim da nije puno platio to....mozda nekih 100€

01001010011001010110001001100101011011010010000001101111011011100110111101100111001000000111010001101011011011110010000001110000011100100110010101110110011011110110010001101001
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Klima uređaj

Ok stvar,ali samo za vani..to bi unutra diglo takvu vlagu u zraku,pri ovim temperaturama..

 

Tu i tamo malo uključim klimu,a imam one W5 kemijske odvlaživače iz Lidla,pa u toj kombinaciji,kao da sam u Alpima..

 

Istina je da je račun za struju radi klime,nešt veći,ali to je svega 3 mjeseca godišnje tako da nije previše..

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj

Da ta maglica je isto na splitskoj rivi ..nekidan doli bija istvarno imas hladnji osjecaj ...

 

ako imas novca za to raditi napravi pa daj tutorial...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
11 godina
neaktivan
offline
Klima uređaj
Materijal se steze i opusta pri razlicitim temperaturama pa sam sumljicav da mi radijator ne pukne kad kroz njega prodje -30,-17
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj
Da, to sam i ja razmisljao jer imam klimu od 2,5kw i jos je slaba, no povrsina i kolicina zraka koju klima ohladi je mnogo veca,a ja ovdje govorim o maloj powrsini i malom protoku zraka,no zrak koji bi izlazio bi bio puno hladniji
12 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj

ahah do sada sam bija vujeren da glupa pitanja ne postoje(bez uvrede kolega)

ako mozes izdrzat ''one'' temperature onda klimu uopce ne tribas stavljat ...vidin da si ''hajduk'' pretpostavljam split i okolica zanci jako vruća ljeta ...

e sad sve ti ovisi koliko mislis ulozit novca ...da se mene pita stavija bi veliku vanjsku jedniciu i tri unutarnje .... naravno pricam o kvalitetnom hlađenju/grijanju...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Klima uređaj

sorry , nisam iz ZG

 

...ali naslov teme me naveo da pokrenem jednu ideju za diskusiju.

Svi znamo za frižidere starinske ( ima ih i sad za jahte i sl.) koji rade na plin (butan-propan) ili 12 i 220V grijače bez kompresora. U biti vrši se zagrijavanje rashladne tekućine a u unutrašnjosti tih frižidera sam viđao i prostor za leđenje.

 

Ideja je da se za zagrijavanje umjesto grijača iskoristi sunce tj. paneli , a u unutrašnjosti kuće iskoristi npr. unutarnja jedinica od klima uređaja ili nekakav radijator , i normalno vani ( ali ne na suncu ) bi trebao biti i radijator za ispuštanje topline iz hlađenog prostora. Praktično to bi dok ima sunca bilo skoro besplatno hlađenje (jedini trošak energije bi bio ventilator ako je neophodan iako i on može raditi na el. solare ).

 

 

Ako ima koji stručnjak sa školom za rashladne sustave bilo bi interesantno pročitati mišljenje o ideji.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj
AF139 kaže...

sorry , nisam iz ZG

 

...ali naslov teme me naveo da pokrenem jednu ideju za diskusiju.

Svi znamo za frižidere starinske ( ima ih i sad za jahte i sl.) koji rade na plin (butan-propan) ili 12 i 220V grijače bez kompresora. U biti vrši se zagrijavanje rashladne tekućine a u unutrašnjosti tih frižidera sam viđao i prostor za leđenje.

 

Ideja je da se za zagrijavanje umjesto grijača iskoristi sunce tj. paneli , a u unutrašnjosti kuće iskoristi npr. unutarnja jedinica od klima uređaja ili nekakav radijator , i normalno vani ( ali ne na suncu ) bi trebao biti i radijator za ispuštanje topline iz hlađenog prostora. Praktično to bi dok ima sunca bilo skoro besplatno hlađenje (jedini trošak energije bi bio ventilator ako je neophodan iako i on može raditi na el. solare ).

 

 

Ako ima koji stručnjak sa školom za rashladne sustave bilo bi interesantno pročitati mišljenje o ideji.

 Nema to snage za napravit nesto konkretno da bi se i osjetilo ...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
13 godina
offline
Re: Klima uređaj
SuperMario102030 kaže...

Pozdrav svima. Imam pitanje, kamo vodite klimu na servis? Pital bi dio forumasa koji su iz Zagreba. Hvala ;)
p.s. da se promjene filteri i ostali kvarovi ako ih ima.. (marka klime: Toshiba)

Filtere možeš očistiti i sam. Jednostavno podigneš poklopac (iznad filtera) izvadiš filtere, opereš ih i osušiš. I to je to.

 

Ovlašteni serviseri za Toshiba uređaje su MB Frigo i Veka-Ing. Serviser ti treba samo ako je kvar na klimi. Nemoj pušiti priče o godišnjem održavanju klime to je navlakuša.

AF139 kaže...

sorry , nisam iz ZG

 

...ali naslov teme me naveo da pokrenem jednu ideju za diskusiju.

Svi znamo za frižidere starinske ( ima ih i sad za jahte i sl.) koji rade na plin (butan-propan) ili 12 i 220V grijače bez kompresora. U biti vrši se zagrijavanje rashladne tekućine a u unutrašnjosti tih frižidera sam viđao i prostor za leđenje.

 

Ideja je da se za zagrijavanje umjesto grijača iskoristi sunce tj. paneli , a u unutrašnjosti kuće iskoristi npr. unutarnja jedinica od klima uređaja ili nekakav radijator , i normalno vani ( ali ne na suncu ) bi trebao biti i radijator za ispuštanje topline iz hlađenog prostora. Praktično to bi dok ima sunca bilo skoro besplatno hlađenje (jedini trošak energije bi bio ventilator ako je neophodan iako i on može raditi na el. solare ).

 

 

Ako ima koji stručnjak sa školom za rashladne sustave bilo bi interesantno pročitati mišljenje o ideji.

To što ti opisuješ su apsorpcijski rashladni uređaj i rashladni uređaj zasnovan na peltierovom efektu.

 

 

Baci pogled ovdje i ovdje.

 

Industrija rashladnih uređaja je velika i jaka sa stalnim unapređenjima jer ta tehnologija nije dosegla svoje krajnje granice a i zakonodavci stalno nešto otežavaju s zabranama freonskih radnih tvari. Zar misliš da si se ti prvi toga sjetio? Pogledaj ovo.

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Klima uređaj

 hvala, a inače sam ovo na nekom forumu napisao prije više od 10 godina pa su "stručnjaci" komentirali da to nebi moglo raditi na sunčeve kolektore. Čitao sam tada o tom peltierovom efektu a razmišljao da bi se takvi klima uređaji u dalmaciji dobro isplatili jer se troši previše struje ljeti za hlađenje.

 

Ovo u slovenskoj bolnici je za grijanje vode a vidim za hlađenje piše el. kompresorski hladnjak od 82kW ...a ja čekam kućanske uređaje za hlađenje bez utroška struje već samo sunca

15 godina
odjavljen
offline
Re: Klima uređaj
AF139 kaže...

sorry , nisam iz ZG

 

...ali naslov teme me naveo da pokrenem jednu ideju za diskusiju.

Svi znamo za frižidere starinske ( ima ih i sad za jahte i sl.) koji rade na plin (butan-propan) ili 12 i 220V grijače bez kompresora. U biti vrši se zagrijavanje rashladne tekućine a u unutrašnjosti tih frižidera sam viđao i prostor za leđenje.

 

Ideja je da se za zagrijavanje umjesto grijača iskoristi sunce tj. paneli , a u unutrašnjosti kuće iskoristi npr. unutarnja jedinica od klima uređaja ili nekakav radijator , i normalno vani ( ali ne na suncu ) bi trebao biti i radijator za ispuštanje topline iz hlađenog prostora. Praktično to bi dok ima sunca bilo skoro besplatno hlađenje (jedini trošak energije bi bio ventilator ako je neophodan iako i on može raditi na el. solare ).

 

 

Ako ima koji stručnjak sa školom za rashladne sustave bilo bi interesantno pročitati mišljenje o ideji.

Nisam siguran da će ti sunce direktno moći ugrijati tekućinu na dovoljnu temperaturu. Ona mora biti znatno veća od temperature toplijeg spremnika (vani). Eventualno bi se mogao poigrati zakrivljenim ogledalima koji bi toplinu fokusirali na spremnik.

 

S druge strane, morao bi imati nekakvu regulaciju da za najtoplijih dana ne ode sve u mp3. Regulaciju koja će pratiti temperature (bolje tlakove, ali kompliciranije) i pomicati ogledala, te na taj način regulirati snagu upariti s jednokratnim zaštitnim prekotlačnim ventilom koji je napravljen da izleti kada tlak poraste iznad sigurnog. Za sve to bi trebao dobro poznavati parametre rada konkretnog sustava i korištene tekućine.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
10 godina
offline
Re: Klima uređaj

Evo danas gledam i za razliku od prije 10-15 god. sad se guglanjem može naći dosta toga po ovom sistemu hlađenja npr.

http://www.zelenaenergija.org/clanak/trigeneracija-i-solarno-apsorpcijsko-hladenje/1670

 

Na dnu stranice je osnova tj. principijska shema , a rekoh iskoristivost je ogromna i nadam se u skoroj budućnosti da će biti ponuda uređaja za kućne upotrebe umjesto ovih današnjih za koje izdvajamo mjesečno veliki iznos računa za el. energiju.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj
MrBlc kaže...
AF139 kaže...

sorry , nisam iz ZG

 

...ali naslov teme me naveo da pokrenem jednu ideju za diskusiju.

Svi znamo za frižidere starinske ( ima ih i sad za jahte i sl.) koji rade na plin (butan-propan) ili 12 i 220V grijače bez kompresora. U biti vrši se zagrijavanje rashladne tekućine a u unutrašnjosti tih frižidera sam viđao i prostor za leđenje.

 

Ideja je da se za zagrijavanje umjesto grijača iskoristi sunce tj. paneli , a u unutrašnjosti kuće iskoristi npr. unutarnja jedinica od klima uređaja ili nekakav radijator , i normalno vani ( ali ne na suncu ) bi trebao biti i radijator za ispuštanje topline iz hlađenog prostora. Praktično to bi dok ima sunca bilo skoro besplatno hlađenje (jedini trošak energije bi bio ventilator ako je neophodan iako i on može raditi na el. solare ).

 

 

Ako ima koji stručnjak sa školom za rashladne sustave bilo bi interesantno pročitati mišljenje o ideji.

Nisam siguran da će ti sunce direktno moći ugrijati tekućinu na dovoljnu temperaturu. Ona mora biti znatno veća od temperature toplijeg spremnika (vani). Eventualno bi se mogao poigrati zakrivljenim ogledalima koji bi toplinu fokusirali na spremnik.

 

S druge strane, morao bi imati nekakvu regulaciju da za najtoplijih dana ne ode sve u mp3. Regulaciju koja će pratiti temperature (bolje tlakove, ali kompliciranije) i pomicati ogledala, te na taj način regulirati snagu upariti s jednokratnim zaštitnim prekotlačnim ventilom koji je napravljen da izleti kada tlak poraste iznad sigurnog. Za sve to bi trebao dobro poznavati parametre rada konkretnog sustava i korištene tekućine.

 

Da li se postici dovoljna temperatura uz pomoc neceg ovakvog 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
15 godina
odjavljen
offline
Re: Klima uređaj

Vjerojatno. Tebi treba podatak kolikom snagom se grije element. Od sunca u ljetnim mjesecima, kroz podne, tijekom nekoliko sati dnevno, možeš računati oko 500 - 600 W/m2.

 

Znači, ako plin oslobađa 600 W, treba ti ogledalo polumjera oko 60 cm (oko 1 m2).

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2015 21:01 (MrBlc).
13 godina
offline
Klima uređaj

Trenutna situacija na polju iskorištavanja solarne energije za hlađenje je takva da nema komercijalno isplativih uređaja. Sam sustav je intrigantan i zanimljiv jer najviše rashladne energije trebamo kada je sunčevo zračenje najjače. Proći će još dosta vremena dok se na tržištu ne pojave komercijalno isplativi uređaji. Trenutne aplikacije su više marketinškog tipa i istraživačke.

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Klima uređaj

Molio bih savjet!

 

Planiram ugraditi klimu uređaj u kuću snage 3.5 KW.

Malo sam se raspitivao i majstori za ugradnju traže 900 KN+-.Malo mi se to cini previse!

 

  Zanima me mogu li ja osobno kupiti klimu i sam je ugraditi?

Građevina,elektrika,termoizolacije....i ostalo sam već radio,tako da ne bi trebalo biti problema u svezi toga(posjedujem alat),samo me zanima "tips and tricks" same ugradnje.

Moram li puniti klimu plimom i kako?Moram li "izvući vakuum"(tako sam ćuo)?

Unapred zahvalan.

Ako želiš pobjediti,ne smiješ izgubiti!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Klima uređaj
Milka30 kaže...

Molio bih savjet!

 

Planiram ugraditi klimu uređaj u kuću snage 3.5 KW.

Malo sam se raspitivao i majstori za ugradnju traže 900 KN+-.Malo mi se to cini previse!

 

  Zanima me mogu li ja osobno kupiti klimu i sam je ugraditi?

Građevina,elektrika,termoizolacije....i ostalo sam već radio,tako da ne bi trebalo biti problema u svezi toga(posjedujem alat),samo me zanima "tips and tricks" same ugradnje.

Moram li puniti klimu plimom i kako?Moram li "izvući vakuum"(tako sam ćuo)?

Unapred zahvalan.

Ja sam koristio neki tutorial s neta, al to je bilo jos pred cca 5 godina, za plin nisam siguran, ali mislim da je kod nove klime u kompresoru stlacen.

Uglavnom ovako: montiras unutarnju i vanjsku jedinicu, nakon toga vuces cijevi za plin, neznam kakvo je sad stanje jer moja koristi onaj neki plin koji je sad zabranjen, ali moje su bakrene izolirane.

Kad to rjesis ides s strujom, povuces kabel iz vanjske u unutarnju i nakon toga do stekera iz unutarnje(moze i iz vanjske, ali pazi da ti ne pada kisa po kablu ako mislis koristiti produzni)

3. imas cijev za kondenzat, bitno je da je ona pod padom kako ti se ne bi kondenzat zadrzavao u unutarnjoj jedinici i nakon nekog vremena poceo smrditi(ja imam cijelu unutarnju jedinicu lagano nagnutu  prema strani di sam spojio cijev).

Ja sam sve to montirao u kanalice na zid, sad neznam kakvo je stanje kod tebe, ali idealno je ako su vanjska i unutarnja jedinica samo preko zida(sto kod mene nije slucaj)

 

To je to od toga sta ja znam, ali jos se raspitaj za plin i punjenje, ja sam za taj dio pozvao poznanika koji se malo bolje kuzi u te stvari.

:D
12 godina
offline
Klima uređaj

U međuvremenu sam se bolje raspitao i ispada da je u biti jedini problem spojiti unutarnju i vanjsku jedinicu cjevima.Navodno ne moze lemljenjem bakrenih cjevi,niti zavarivanjem plasticnih cijevi.

 

Ako želiš pobjediti,ne smiješ izgubiti!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Klima uređaj
Milka30 kaže...

U međuvremenu sam se bolje raspitao i ispada da je u biti jedini problem spojiti unutarnju i vanjsku jedinicu cjevima.Navodno ne moze lemljenjem bakrenih cjevi,niti zavarivanjem plasticnih cijevi.

 

Ne radi se lemljenjem nego imas one cijevi koje kupis u kolutu i na kraju i kad ih poslozis samo moras na krajeve stavit saraf i onim posebnim alatom prosirit kraj cijevi, stavis gumicu i zasarafis.

:D
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice