BIOS ne želi spremiti promjene (boot order)

poruka: 6
|
čitano: 1.678
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
BIOS ne želi spremiti promjene (boot order)

Naime, jučer sam napravio clean instalaciju windowsa 10, ali u biosu jednostavno mi ne želi spremiti promjene (naravno stisnem f10 save and restart). Znači svaki put kada palim komp piše mi "An operation system wasn't found, try disconnecting any drives that don't contain an operation system" Press Ctrl Alt Delete to restart...
- Koristim Intel SSD 530 series (na njemu je sustav) + WD 1tb 2 particije (na njima su isključivo igre filmovi i sl.)
- Updejto sam BIOS na zadnju verziju
- Napravio sam Clear CMOS-a kada je komp bio isključen
- Čudno ali kada napravim druge promjene u biosu one ostanu spremljene, dok boot order ne ostaje...
____________________________________________________________________________
Kada ulazim u BIOS pod boot option priorities to izgleda ovako:

Boot Option #1 Windows Boot Manager (P1: Intel SSD)
Boot Option #2 Intel SSD
Boot Option #3 WD 1TB HD
Boot Option #4 DVD RW

i pritiskom na tipku F10 save & restart, nakon drugog paljenja sve se pobrka...

Ali čudno što kada stavim Boot Option #1 Windows Boot Manager, a sve ostalo disabled onda ostaje sejvano...
E sada ako netko zna riješenje bio bih mu zahvalan. Hvala unaprijed :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: BIOS ne želi spremiti promjene (boot order)

Ako je to greška (bug) u samom BIOS-u, onda ti tu nitko ništa ne može pomoći, osim proizvođača matične ploče, odnosno BIOS-a - ako ne izdaju novi BIOS u kojem će to ispraviti, onda je to to.

 

Iz tvoje poruke doduše ne vidim gdje je problem - zašto ti sve ostale opcije ne bi bile disabled? Svako malo podižeš drugi OS s hard diska ili DVD snimača?

12 godina
neaktivan
offline
Re: BIOS ne želi spremiti promjene (boot order)
mbaksa kaže...

Ako je to greška (bug) u samom BIOS-u, onda ti tu nitko ništa ne može pomoći, osim proizvođača matične ploče, odnosno BIOS-a - ako ne izdaju novi BIOS u kojem će to ispraviti, onda je to to.

 

Iz tvoje poruke doduše ne vidim gdje je problem - zašto ti sve ostale opcije ne bi bile disabled? Svako malo podižeš drugi OS s hard diska ili DVD snimača?

 Promjenio sam baterijicu na matičnoj i sada sve radi okej, čudno ali radi... 

10 godina
neaktivan
offline
Re: BIOS ne želi spremiti promjene (boot order)
naravno da radi. kad nestane struje, baterija napaja maticnu i na taj nacin postavke biosa ostaju spremljene. kad se baterija izvadi, postavke se resetiraju. znaci da ti je baterija slaba ili nije dobro sjela u utor.
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: BIOS ne želi spremiti promjene (boot order)
Moslavac. kaže...
mbaksa kaže...

Ako je to greška (bug) u samom BIOS-u, onda ti tu nitko ništa ne može pomoći, osim proizvođača matične ploče, odnosno BIOS-a - ako ne izdaju novi BIOS u kojem će to ispraviti, onda je to to.

 

Iz tvoje poruke doduše ne vidim gdje je problem - zašto ti sve ostale opcije ne bi bile disabled? Svako malo podižeš drugi OS s hard diska ili DVD snimača?

 Promjenio sam baterijicu na matičnoj i sada sve radi okej, čudno ali radi... 

Nije ništa čudno. Inicijalno sam ti kod odgovora i napisao da bi trebao zamijeniti bateriju nakon što sam vidio da ti matična ploča nije najsvježiji primjerak, no izbrisao sam jer si napisao da ti u nekim slučajevima pamti postavke. A zapravo je stvar u tome da ti nije pamtila postavke, nego se vratila na defaultne, a da to nisi skužio.

15 godina
offline
BIOS ne želi spremiti promjene (boot order)

i (važnije) podešavanje bootordera u BIOSu za potrebe instalacije je beskorisno, nepotrebno pa i 'pogrešno'.. treba koristiti quick-bootmeni ili cms ili kako ga se već naiva, izbor.. f-tipka za vrijeme bootanja, time se eliminiraju ostale nedoumice kao uefi-legacy.. i pošto je potrebno (samo jednom) za vrijeme prvog dijela installa, nema nikakve posebne potrebe, prednosti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice