LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na AP

poruka: 10
|
čitano: 2.449
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na AP

Pozdrav svima,

Molim Vas za pomoc. Malo duzi je post ali moram sve objasniti.
Znaci spajam se na wifi mrezu od koje primam internet. Ima LOS a udaljen sam od AP cca 470m zracne linije.Savrseno vidljiv put do AP bez i jedne prepreke, drveta ili slicnog. Bas LOS. Spajam se mikrotikovom pastetom a mreza radi na 5ghz.
Imam na papiru sto bi se reklo brzinu pustenu od 20/5mbs a u stvarnosti je ond cca 9-10/2,5mbs. Malo sam mrdao antenu jer mi je na balkonu pa ju sam upucavam i vidim da je zapravo problem u tome. Ne postizem pravu brzinu jer ne upucavam antenu dobro vec fulam za malo ali dovoljno valjda da na toj udaljenosti masim AP. Kako mi je pasteta zakljucanja i ne mogu se na nju spojiti ne znam kolika mi je jakost signala sem po onim lampicama na pasteti. One su sve u zelenom kao da je signal odlican ali fali jos koji postotak da dobijem full speed.
Ono sto mene zanima je dali ima neki program kojim sada na kompu mogu mjeriti jakost sognala pa po tome upucavata ili neki jeftiniji ebay uredjaj pa da ustekam lan kabel u njega i mrdam antenu i ocitavam jakost signala. Ovako mi je problam stalno sa balkona ulaziti u kucu pa klikni speed test pa vidi koja je brzina pa opet stimaj zasarafi pa unutra pa opet i opet.
Nadam se da sam bio dovoljno jasan sto me zanima ili treba.

Hvala na pomoci svima !

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na A
dxdandy kaže...

Pozdrav svima,

Molim Vas za pomoc. Malo duzi je post ali moram sve objasniti.
Znaci spajam se na wifi mrezu od koje primam internet. Ima LOS a udaljen sam od AP cca 470m zracne linije.Savrseno vidljiv put do AP bez i jedne prepreke, drveta ili slicnog. Bas LOS. Spajam se mikrotikovom pastetom a mreza radi na 5ghz.
Imam na papiru sto bi se reklo brzinu pustenu od 20/5mbs a u stvarnosti je ond cca 9-10/2,5mbs. Malo sam mrdao antenu jer mi je na balkonu pa ju sam upucavam i vidim da je zapravo problem u tome. Ne postizem pravu brzinu jer ne upucavam antenu dobro vec fulam za malo ali dovoljno valjda da na toj udaljenosti masim AP. Kako mi je pasteta zakljucanja i ne mogu se na nju spojiti ne znam kolika mi je jakost signala sem po onim lampicama na pasteti. One su sve u zelenom kao da je signal odlican ali fali jos koji postotak da dobijem full speed.
Ono sto mene zanima je dali ima neki program kojim sada na kompu mogu mjeriti jakost sognala pa po tome upucavata ili neki jeftiniji ebay uredjaj pa da ustekam lan kabel u njega i mrdam antenu i ocitavam jakost signala. Ovako mi je problam stalno sa balkona ulaziti u kucu pa klikni speed test pa vidi koja je brzina pa opet stimaj zasarafi pa unutra pa opet i opet.
Nadam se da sam bio dovoljno jasan sto me zanima ili treba.

Hvala na pomoci svima !

 Pa nazovi onog tko te je spojio da ti izmjeri signal, osim toga vec je valjda on valjda nariktao to sve. Ak mrdas naokolo antenu tak tesko ces ista postic. LED indikatori ne znace nista jer mozes sam u uredjaju unijet raspon za svaku lampicu pa se ne zamaraj s time.

 

reci liku da ti da ti da ispis

/interface wireless registration-table print stats

 

nek testira brzinu s tvog mikrotik na njegov mikrotik na toj lokaciji i vidi zakaj nemas brzinu. Moguce je da ti je samo 10M pusteno jer mi se to visi cini kao postavljen limit, nista drugo.

 

Dakle, jos jednom, nazovi "podrsku" i pitaj zasto nemas punu brzinu.

Linux, Arch Linux.
15 godina
offline
LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na AP

Ako se možes spojit na mikrotika pogledaj koje su ti razine signala. Također pogledaj koliki ti je CCQ (u Wireless > Status) pa napiši tu...

 

Inače, sa paštetom (SXT) ne moraš baš savršeno pogodit drugu stranu... Antena mu hvata poprilično široko (30+ stupnjeva).

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.12.2016 11:02 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na A
tnakir kaže...

Ako se možes spojit na mikrotika pogledaj koje su ti razine signala. Također pogledaj koliki ti je CCQ (u Wireless > Status) pa napiši tu...

 

Inače, sa paštetom (SXT) ne moraš baš savršeno pogodit drugu stranu... Antena mu hvata poprilično široko (30+ stupnjeva).

 Hvala ti na odgovoru. Ma da se barem mogu spojiti onda bi to bilo puno lakse. Ovak zato i pitam jer mi je mikrotik nedostupan po pitanju ilaska u njegov interface tj. OS.

A u pravi si sto se tice model, radi se o tom SXT uredjaju. Ma nekako mi se cini da krivu elevaciju postavljam.

11 godina
offline
Re: LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na A
Ante kaže...

 

 Pa nazovi onog tko te je spojio da ti izmjeri signal, osim toga vec je valjda on valjda nariktao to sve. Ak mrdas naokolo antenu tak tesko ces ista postic. LED indikatori ne znace nista jer mozes sam u uredjaju unijet raspon za svaku lampicu pa se ne zamaraj s time.

 

reci liku da ti da ti da ispis

/interface wireless registration-table print stats

 

nek testira brzinu s tvog mikrotik na njegov mikrotik na toj lokaciji i vidi zakaj nemas brzinu. Moguce je da ti je samo 10M pusteno jer mi se to visi cini kao postavljen limit, nista drugo.

 

Dakle, jos jednom, nazovi "podrsku" i pitaj zasto nemas punu brzinu.

 Ma brzina mi je sigurno pustena koja treba biti. Jer povremeno dok upucavam antenu uhvatim signal bolje od inace i imam tu brzinu ali dok posarafam sve to se malkice pomakne i vise to nije to. A cini mi se i da je elevacija u pitanju. Moja antena je na balkonu 3. kata a AP je na hotelu koji je u suterenu ali je ipak vislji od moje antene. Tako da jos kad i to rucno gadjam onda ni to bas najbolje.

A sto se tice zvanja onga koji me je spojio prije cu na lotu dobiti jer taj nije nikada kuci i tesko se uskladiti sa njim pa mi zato lakse ako mogu sam jer ako njega budem cekao onda cu se nacekati a do tada sam vec mogao nesto i sam napraviti.

Osim toga htio sam raditi i neki link sa mojim starcima jer i za to imam LOS pa bi mi trebalo nesto tj. neki mjerni instrument za lakse upucavanje. Naravno ako se da nesto jeftinije negdje naci ovako za amtere a ne da dajem 20000-30000kn za nesto.

15 godina
offline
Re: LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na A
dxdandy kaže...
Ante kaže...

 

 

 Ma brzina mi je sigurno pustena koja treba biti. Jer povremeno dok upucavam antenu uhvatim signal bolje od inace i imam tu brzinu ali dok posarafam sve to se malkice pomakne i vise to nije to. A cini mi se i da je elevacija u pitanju. Moja antena je na balkonu 3. kata a AP je na hotelu koji je u suterenu ali je ipak vislji od moje antene. Tako da jos kad i to rucno gadjam onda ni to bas najbolje.

A sto se tice zvanja onga koji me je spojio prije cu na lotu dobiti jer taj nije nikada kuci i tesko se uskladiti sa njim pa mi zato lakse ako mogu sam jer ako njega budem cekao onda cu se nacekati a do tada sam vec mogao nesto i sam napraviti.

Osim toga htio sam raditi i neki link sa mojim starcima jer i za to imam LOS pa bi mi trebalo nesto tj. neki mjerni instrument za lakse upucavanje. Naravno ako se da nesto jeftinije negdje naci ovako za amtere a ne da dajem 20000-30000kn za nesto.

 

Reci mu da ti da sifru za SXT da si narikces signal, moze ti dat read tak da ne pobrkas konfiguraciju, njemu je to 2 minute posla da se spoji i napravi usera dxdandy/nekipassword, ti se ulogiras i dalje rikces signal.

 

Onda ces shvatiti da ti recive los i da to ne mozes nariktat jer je stvar antene na zgradi koje vjerojatno ne gleda prema tebi vec si negdje na rubu. Imam 8 godina iskustva s time i najbolje je rjesenje daviti doticnog da ti to rjesi( nema tu nikakvog uskladjivanja, on to sve moze od doma napravit). Osim ako ni on ne zna nista vise nego nataknut sxt i poklikat osnovno.

 

S druge strane ako zelis mozes resetirat sxt, spojit se gore, nariktat signal i sve ostalo ponovo, no opet ces trebat tog lika da ti da ip adrese, wpa2 i nv2 passphrase, rjesi rutanje i slicno.

 

Moze ti se i on spojit i ocitavat ti preko telefona signal dok ti to riktas, tak da nazovi ga i rjesavaj to s njim, to ti je najbolja opcija.

Linux, Arch Linux.
11 godina
offline
Re: LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na A
Ante kaže...

Reci mu da ti da sifru za SXT da si narikces signal, moze ti dat read tak da ne pobrkas konfiguraciju, njemu je to 2 minute posla da se spoji i napravi usera dxdandy/nekipassword, ti se ulogiras i dalje rikces signal.

 

Onda ces shvatiti da ti recive los i da to ne mozes nariktat jer je stvar antene na zgradi koje vjerojatno ne gleda prema tebi vec si negdje na rubu. Imam 8 godina iskustva s time i najbolje je rjesenje daviti doticnog da ti to rjesi( nema tu nikakvog uskladjivanja, on to sve moze od doma napravit). Osim ako ni on ne zna nista vise nego nataknut sxt i poklikat osnovno.

 

S druge strane ako zelis mozes resetirat sxt, spojit se gore, nariktat signal i sve ostalo ponovo, no opet ces trebat tog lika da ti da ip adrese, wpa2 i nv2 passphrase, rjesi rutanje i slicno.

 

Moze ti se i on spojit i ocitavat ti preko telefona signal dok ti to riktas, tak da nazovi ga i rjesavaj to s njim, to ti je najbolja opcija.

 

Ma kuzi se on u to, ima sve u malome prstu samo sto mi je nedostupan skoro uvijek kada sam ja slobodan pa se nikako uhvatiti da smo istovremen slobodni. Ovo za "read" nisam znao, niti da mi moze dodjeliti jos jedan user. To mu jos danas javim da mi napravi pa da si probam signal po tome ustimavati.

Kako mehanicki resetirati SXT, nisam ga ni pogledao posteno kad sam ga kupio. Samo sam ga okacio na sipku i odokativno upucao a onda se on spojio na njega od doma i sve podesio. Nakon restarta se zakljucao jer su prije toga imali problema sa nikim userima pa je ovako manje sranje u mrezi. I to mi je OK, bitno mi je da radi pa nemam potrebe po tome prckati. Sad eto jedino sto me muci ovo sa full signalom.

E da evo sam sada isao tocno gledati koji model imam i radi se SXT "Lite-5", znaci nije cisti SXT.

 

LP !

15 godina
offline
LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na AP

Nema potrebe za točnim upucavanjem. Možeš "iz ruke" dobit odličan signal. Osim što imaš LOS, imaš li još malo lufta? Fresnelova zona ti mora biti čista.

 

500m za taj uređaj je ništa. Zapravo ovisi što ovaj ima sa druge strane al svejedno...

 

Btw pokušaj se spojit sa defaultnim loginom

 

user je: admin

pass: prazno

 

Skini si winbox za spajanje na mikrotik.

 

Btw SXT Lite-5 je ok uređaj.

 

Još nešto mi je palo na pamet, a da nije problem u polarizaciji? Pokušaj zarotirati uređaj za 90 stupnjeva oko osi pa vidi kako će se ponašati.

 

 

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.12.2016 15:18 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na A
tnakir kaže...

 

 

 

Još nešto mi je palo na pamet, a da nije problem u polarizaciji? Pokušaj zarotirati uređaj za 90 stupnjeva oko osi pa vidi kako će se ponašati.

 

 

Zadnji put mi je to jedan biser napravio i pri prvoj kisi napunilo cijeli SXT s vodom. Upravo si mogao nekome 400-500kn stete napraviti....

 

SXT-ovi su svi sa dvostrukom polarizacijom, dva chaina H(0.) i V(1.), dodatno paljenje, gasenje radis unutar OS-a( upalis oba). S donje desne strane su vratasca za pristup mreznom portu, rupa za kabel i skroz pri dnu je otvor/slic za eventualni kondenzat, ako zarotiras za 90 slic je sa strane i pri prvoj kisi voda ulazi unutra! Ploca ima premaz za zastitu od vlage, a ne ronjenja.

 

Linux, Arch Linux.
15 godina
offline
Re: LOS - Signal i savrseno upucavanje antene na A

Rekao sam da ga proba okrenit, onako, iz ruke. Mozda mu nije upaljena druga polarizacija na bordu. Mozda je s druge strane single polarity antena a provider mu je previdio upalit na njegovom boardu. Inace nebi bilo lose proci sxt sa silikonom na rupe. Oksidira mu sve zivo bez obzira na zastitu, pogotovo ako je blizu more.

 

Btw ako ti nazad svijetli svih 5 ledica kao indikator signala, onda ti je signal ispod -60dBm šta je ok. Vjerovatno ti je CCQ loš ili ti je sa druge strane limitiran bandwidth.

 

Na starijim verzijama RouterOS-a nisu po defaultu uključene oba chaina, samo 0, 1 si morao ručno uključivati.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.12.2016 19:24 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice