Spor komp, HDD, MBO..?

poruka: 9
|
čitano: 1.566
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Spor komp, HDD, MBO..?

Imam problem već neko vrijeme sa kompom. Kada krenem izvoditi bilo kakve radnje na kompu isti mi u trenucima radi jako sporo i onda nastavi sve normalno. Konkretno, otvorim chrome/edge i čekam par sek više nego prije da mogu krenuti bilo šta raditi pa kada otvorim dodatni tab opet prvo čekanje par sek za daljnji nastavak. U tim trenucima čujem HDD da "radi" i u task manageru bude HDD na 100% iako je brzina prijenosa minimalna. To mi se također događa i u igricama. Igram uredno i najednom padne fps toliko da to sve bude neigrivo. Isto je tada HDD stalno na 100%. Jučer sam stavio drugi HDD i instalirao novi win10 i opet isto. U privitku na 2. slici se točno vidi kada otvaram tab ne internetskom pregledniku da užasno padne brzina prijenosa HDD-a. Mijenjao sam i nekoliko sata kabela i stavljao u druge utore na matičnoj ali bezuspješno. Stvarno više ne znam šta bi moglo biti tako da molim za pomoć ako netko ima kakvih iskustava sa sličnim situacijama. 

FC Bayern Munchen
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Spor komp, HDD, MBO..?
Scorp21 kaže...

Imam problem već neko vrijeme sa kompom. Kada krenem izvoditi bilo kakve radnje na kompu isti mi u trenucima radi jako sporo i onda nastavi sve normalno. Konkretno, otvorim chrome/edge i čekam par sek više nego prije da mogu krenuti bilo šta raditi pa kada otvorim dodatni tab opet prvo čekanje par sek za daljnji nastavak. U tim trenucima čujem HDD da "radi" i u task manageru bude HDD na 100% iako je brzina prijenosa minimalna. To mi se također događa i u igricama. Igram uredno i najednom padne fps toliko da to sve bude neigrivo. Isto je tada HDD stalno na 100%. Jučer sam stavio drugi HDD i instalirao novi win10 i opet isto. U privitku na 2. slici se točno vidi kada otvaram tab ne internetskom pregledniku da užasno padne brzina prijenosa HDD-a. Mijenjao sam i nekoliko sata kabela i stavljao u druge utore na matičnoj ali bezuspješno. Stvarno više ne znam šta bi moglo biti tako da molim za pomoć ako netko ima kakvih iskustava sa sličnim situacijama. 

Ovo mi smrdi na to da ti HDD radi u PIO modeu.

 

-> Right-click on "Computer", select "Manage"
-> Navigate to "System Tools" -> "Device Manager" in the left pane
-> Navigate to "IDE ATA/ATAPI Controllers" in the right pane
-> Double-click on the channel in question to bring up the properties dialogue
-> Click "Advanced Settings"

 

Vidi je li Enable DMA uključen, ako nije, uključi ga, potvrdi i restartaj.

15 godina
offline
Spor komp, HDD, MBO..?

Provjerio sam i DMA je uključen. Sinoć sam išao kopirati sve svoje podatke na eksterni HDD i tijekom kopiranja brzina prijenosa je bila oko 30 MB/s, a opterećenje HDD-a oko 30% što je ok. Čim krenem nešto raditi na kompu zauzeće HDD-a bude 100% bez obzira što brzina prijenosa bude i 0,1 MB/s. Nekako najviše sumnjam u matičnu jer sam bio stavljao drugi HDD, promijenio nekoliko SATA kabela i stavljao ih u druge utore na MBO, promijenio sam grafičku (morao), u BIOS-u mijenjao AHCI/IDE...

Ali nije to stalno tako već zna nekada raditi normalno. Npr. krenem igrati BF4 i nakon par min komp toliko uspori da je to neigrivo.

FC Bayern Munchen
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.3.2017 7:18 (Scorp21).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Spor komp, HDD, MBO..?

U BF4 mi se konkretno popale sve ove ikone kada komp zašteka. Nema veze na kojim postavkama igram, internet mi je super (30 mbps), ping oko 30 ms. U hd tune sve ok osim što mi CRC pokazuje 3856, dok u sentinelu sve super...

FC Bayern Munchen
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Spor komp, HDD, MBO..?

Nisam čitao od početka.
Si provjerio temperature? Da se možda ne pregrije cpu pa da ne počne thortlati?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Spor komp, HDD, MBO..?

Temperature su idealne tako da u tome sigurno nije problem. Komp je ukupno podosta hladan. Zanimljivo je da otkako su krenuli problemi da i cijeli komp prilikom paljenja dosta duže treba da bi se išta moglo koristiti. Isto tako loadanja mape na bf4 traje duže nego drugim igračima oko 0.5-1 minutu tako da se oni već dobrano igraju, a ja nisam ni krenuo... Sve mi je to čudno jer je prije uredno radilo 

FC Bayern Munchen
13 godina
offline
Re: Spor komp, HDD, MBO..?
Scorp21 kaže...

Temperature su idealne tako da u tome sigurno nije problem. Komp je ukupno podosta hladan. Zanimljivo je da otkako su krenuli problemi da i cijeli komp prilikom paljenja dosta duže treba da bi se išta moglo koristiti. Isto tako loadanja mape na bf4 traje duže nego drugim igračima oko 0.5-1 minutu tako da se oni već dobrano igraju, a ja nisam ni krenuo... Sve mi je to čudno jer je prije uredno radilo 

 Nešto neće štimati s windowsima,probaj druge windowse staviti(ne ove koje si već stavio na drugi disk nego nove downloadaj).

Sve mi smrdi da nešto dođe uz te same windowse nekakav shit.

Btw provjeri svchost proces pa vidi kako se on ponaša(znao me izjebat u mali mozak isto tak uspori sve).

14 godina
offline
Spor komp, HDD, MBO..?

Ako ni novi OS ne pomogne, probaj te diskove u drugom PC-u.

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Spor komp, HDD, MBO..?

Daj screenshot kartice Health iz HD Tunea.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice