Problem s prednjim utorom za slušalice.

poruka: 34
|
čitano: 9.258
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

Pozdrav.Kupio sam slušalice i imaju takoder mikrofon i ja spojim odzada mikrofon i radi normalno ali kad spojim na prednji utor nekad jednostavno  kao  da nisu spojene, ne pokazuje da su spojene i kad malo jace stisnem pokaze da su spojene ali kad nesto snimim zvuk se ne cuje a kad je spojeno odzada zvuk se cuje normalno.

Ako netko zna nesto molio bih ga da mi pomogne.

Hvala unaprijed.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

Dali si prije koristio front panel , dali je normalno radio ? obicno se nakon duzeg koristenja ( ustekavanje istekavanje ) "zubi" utisnu previse i ne rade kontakt na jacku

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.
g3arv8 kaže...

Dali si prije koristio front panel , dali je normalno radio ? obicno se nakon duzeg koristenja ( ustekavanje istekavanje ) "zubi" utisnu previse i ne rade kontakt na jacku

Koristio sam i sve je normalno radilo ali u zadnjih tjedan dana i utor za slušalice zeza moram malo zakrenuti priključak da radi normalno jer se zvuk bas ne cuje.

13 godina
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

SimpleLife

 

- Možda su ti se prednji utori za slušalice poderali (istrošili) od onoga uključi-isključi,

  pa sad ne možeš ostvarit dobar kontakt.

- Opcije su ti ili promjena kućišta ili ugradnja one dodatne ladice koja ide na mjesto optike,

  a na sebi obično ima USB, Audio, SD kartrica utore.

---------- Drži se majstore, moje misli su uz tebe. ----------
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2014 20:40 (Valentin17).
 
1 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.
Valentin17 kaže...

SimpleLife

 

- Možda su ti se prednji utori za slušalice poderali (istrošili) od onoga uključi-isključi,

  pa sad ne možeš ostvarit dobar kontakt.

- Opcije su ti ili promjena kućišta ili ugradnja one dodatne ladice koja ide na mjesto optike,

  a na sebi obično ima USB, Audio, SD kartrica utore.

Ok hvala na pomoći.

Vidit cu sta cu napraviti.

12 godina
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

Imam sličan problem samo neznam dal treba šta podesiti kad uključim slušalice u front panel s/pdif (valjda je to ) nema zvuka kad prebacim na tu opciju.Nema zvuka ni kad slušalice uključim direkt u zvučnik..Jedino ima zvuka kad uključim slušalice umjesto zvučnika nazad u kucistu ?

Davno sam imao slusalice i samo bi prebacivao sa spekers na s/pdf i opcija hdmi ali neznam šta predstavlja

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Ako imaš dolje uz sat ili negdje instaliran control panel od zvučne onda otvori to i imaš negdje postavke pa imaš opciju koji je "codec" za prednji izlaz, obično imaš AC97 i još nekaj, pa prebaci na ovo drugo i probaj.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
12 godina
offline
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Neznam nisam našao taj AC97 nisam te bas ni najbolje razumio :S

Sve ispada da radi a samo nema zvuka

 

Nigdje mi ne piše da prebacim na headphones opciju samo imam tu spekers gdje mi ide zvuk iz zvučnika i ove dvije gdje ne cujem nista na slusalice

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2023 14:36 (kaw_liga).
7 godina
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

te opcije bi trebale bit u biosu, vjerovatno nije ac97 nego hdaudio ako nije neko baš prastaro kuciste. uglavnom na slici dole imaš primjer od kućišta koje podržava oba standarda, neznam jeli razlika u tome da ac97 ima odvojene pinove za detekciju kad je nešto uštekano a hdaudio mjeri otpore ili je samo u pinoutu konektora razlika.

 

spdif je digitalni izlaz/ulaz i naravno da nema zvuka kad na to namjestiš.

neke ploce odvojeno pokažu za front panel "headphones" izlaz tako vjerovatno i za mikrofon.

ko sta je receno ides ako je win 10 dole na zvucnik u taskbaru desni klik, pa sounds, pa gledas na recording tab koji se pojavi kad uštekaš, tako i za output, pa taj namjestiš desnim klikom "set as default device" i onda kad ištekaš front panel opet ti prebaci izlaz s maticne na default.

ako koristiš neki mikrofon koji ima line level out ili je dinamicki nemoj ga spajat na front panel jer na front panelu je vjerovatno samo mic in koji je mono i ima bias napon na sebi za one male kondenzatorske kapsule.

edit: sretna nova, i zaboravi sam da imaš u recording/playback kad klikneš desni klik na prazni prostor ispod navedenih izlaza/ulaza dvi opcije; show disabled devices , show disconnected devices... obe klikni da su upaljene tako da vidiš sve bez obzira jeli ugašeno negdi ili nije spojeno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2023 14:39 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

U biosu nisam našao ništa a kad odem u winse na sound-recording-piše da nije plug in ni line in, ni ,microphone najčudnije mi je da kad uštekam direkt u zvučnik nema zvuka u slušalicama......jedino nazad u kučistu kad uštekam pojave se da je sve uštekano

15 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.
kaw_liga kaže...

Imam sličan problem samo neznam dal treba šta podesiti kad uključim slušalice u front panel s/pdif (valjda je to ) nema zvuka kad prebacim na tu opciju.Nema zvuka ni kad slušalice uključim direkt u zvučnik..Jedino ima zvuka kad uključim slušalice umjesto zvučnika nazad u kucistu ?

Davno sam imao slusalice i samo bi prebacivao sa spekers na s/pdf i opcija hdmi ali neznam šta predstavlja

 -spdif nije analogni nego digitalni signal, kao cd.. nema veze s frontpanelom-audiom (tj ima, sve to radi zvučna kartica..).

-vjerojatno nije spojen kabel, pogrešan raspored-standard ili nešto takvo.. pa i kvar.

-kad radi, spajanje zvučnika-slušalica (na analogne izlaze, bilo iza-mbo ili frontpanel) mora se pojaviti popup prozor drivera koji nudi izbor i sl. odnosno tek tad (prvi put) win uključi taj dio mixera, do tad je isključeno-diseblirano, tj tek prvim spajanjem se nešto omogući-uključi.. a ako je nešto od kvarova-žica problem tad to jednostavno ne radi, isključeno. Tek kad win detektira spoj-uređaj, tad omogućuje izlaz (tj driver-mixer to radi)..

 

kaw_liga kaže...

Neznam nisam našao taj AC97 nisam te bas ni najbolje razumio :S

Sve ispada da radi a samo nema zvuka

 

Nigdje mi ne piše da prebacim na headphones opciju samo imam tu spekers gdje mi ide zvuk iz zvučnika i ove dvije gdje ne cujem nista na slusalice

 -ac97 je stari stereo-audio, novi je hifi-hda, HD-Audio i konektori imaju upravo takve oznake ako postoje oba.. dok je moguće da novi hw nema staru opciju ac97 nego samo novu hda..

-to je standard, stvar rasporeda-žica-pinova, npr razlika za mic-žice. Ako je pogrešno spojeno može izazvati kvar zvučne ili samo ne radi.. tj samo točno spojeni pinovi-žice po standardu kad je sve ispravno rade. .. tj moguće da je nešto dobro spojeno a nešto pogrešno, npr za primjer naopako okernut konetor (mada ima jedan blindiran pin koji to prevenira..).

-kad spojiš iza (na mbo) slušalice rade, to znači da su one ispravne, da zvučna radi.. no možda nemaš odgovarajući driver, možda je u biosu isključen frontaudio ili je pogrešan standard ac97-hda ili pogrešno spojene žice ili kvar ... ili nešto deseto :) tj da je ispravno tad bi jednako radilo na frontpanelu, tj ponašalo bi se identično, a sad je samo problem otkriti razliku-uzrok, npr pogrešan driver ili fizički problem (kvar-pin-žica, potrgan frontpanel itd..)

 

kaw_liga kaže...

U biosu nisam našao ništa a kad odem u winse na sound-recording-piše da nije plug in ni line in, ni ,microphone najčudnije mi je da kad uštekam direkt u zvučnik nema zvuka u slušalicama......jedino nazad u kučistu kad uštekam pojave se da je sve uštekano

 -ima li ili nema zvuka u slušalicama? .. po ovome nema a tad znači da su slušalice ipak neispravne, žica-nešto.. tj to što uštekaš u zvučnik? tad je taj zvučnik neispravan, tj u stereo jack konektroru imaš fefer-oprugu, koja odvaja-spaja kontakt za zvuk na zvučnicima ili slušalicama tj ako spojiš jack tad ta opruga-kontakt fizički isključi zvučnike (kao mute) .. ako je to potrgano tad naravno ne radi, bilo što može raditi samo ako je ispravno što uključuje i žice-spojeve.. npr otpala žica-lem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

Nema zvuka kad uštekam direkt u zvučnike možda si u pravu vj je ta fefer opruga otkazala jer se zvuk ugasi sa zvučnika ali ne ide ni na slušalice,probao sam i drugim slušalicama sad ostaje samo pitanje zašto oni prednji utori kao da ne postoje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.
Je l si ga pokušao očistiti s alkoholom?
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

Probao i ništa prednji utor ne pokazuje znakove života....

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

Sve sam probao nanovo instalirati driver sa realtek stranice, izgleda da mi fali realtek hd audio manager a njega ne mogu instalirati koliko sam vidio po youtubu to je neko rješenje :S

Gledajuci nekog Indijca koji ima isti problem rješio je stvar tako što je skinuo drajver R279 ja kad ga skinem ne vidim nikakvu promjenu kad idem na -open sound settings-output device mi i dalje pise (high definition audio device a ne kao njemu(realtek high definition.....) )

i input i dalje stoji kao da nije ništa naprijed uštekano..no input device found

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Moraš instalirati onaj koji je za tvoju zvučnu karticu.

Koju zvučnu karticu imaš?

Jel ti to ova na matičnoj pod Moj PC?

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 8:47 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Da to je ta....integrirana u Mob

15 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.
kaw_liga kaže...

Da to je ta....integrirana u Mob

- stariji hw koji nema novi driver za win10-11.. mada radi i stariji driver (jer je osnovno isto) install-procedura ga ignorira (kao da ništa nije napravljeno) jer win10 ima noviji, višu verziju tj koristi se generički driver.

-može se skinuti driver s ms-katalog stranice, možda ima potreban-noviji tj ms od proizvođača to pribavi a ako je izbačen iz install-baze (generički koji koriste win) još se može ručno skinti. Teoretski može od proizvođača, na asusu nema (nije asus proizvođač audio-čipa, no kao proizvođač mbo je onaj koji to radi prema korisniku), ima na realteku koji proizvodi čip ali on ne radi brendiranje za pojedine proizvođače-oeme i ne želi biti support potrošačima + svi žele što je prije moguće prekinuti support +10god.. i zato se to traži na ms-katalogu.

-driver mora biti certificiran i odgovarajuća verzija-broj (mada je sam driver isti, može i stari npr od win-xp..). Automatika-update ne može obaviti svoj dio jer oem-proizvođač ne supporta za w10, ostaje samo ručno (kao i za ostale uređaje u takvoj situaciji, printeri-skeneri itd.). Ako driver nije certificiran (a to je trošak proizvođača, razlog zašto ne supporta beskonačno, to za win radi ms..) tad se driver instalira u 'f7-modu' .. (držati shift, resetart.. kad se pojavi meni izabrati boot i install necertificiranog drivera..) tek tad će se driver instalirati, do tad ga install procedura ignorira-blokira.

-ali i problem, kod svakog updatea-upgradea automatika pronađe generički driver (ovaj koji se sad koristi) i pošto je on jedini certificiran za w10-11 i najviša verzija tad ga ponovo uključi-zamjeni i opet treba ponoviti sve.

-to je tako sa supportom komponenti starijih od 10tak godina, tj hw koji ima drivere za win2000-xp u pravilu nema za win10, ne bi imao realno ni za win8 ali je tad ms još imao takvu politiku i želio je sve juzere-oseve gurnuti na novi os, zato je čak dao free upgrade i keyevi od w7-8 vrijede za w10. Posljednji 'pravi' driver je tad obično za w8-8.1, može se s njim pokušati ali pošto generički za w10 ima viši verzijski broj dobije prednost. Problem je zapravo 'samo' u setup.exe-u.. tj to je app-soft koji ima hardkodirano winver koje podržava i naravno da stariji setup za starije win nema navedeno novi tad nepostojeći win10 i ne obavi ništa, mada je driver isti-radi. .. tad se može raspakirati (zip-rar-7z..) tj potreban je text-mode driver (ini-info file, sys-dll fileovi, stvarni driver fileovi, instalira se desnim klikom tj u textu piše sve što je potrebno reći osu a jedini problem je što nema navedeno za w10 + verzijski broj tj zato se koristi win-baza katalog u kojem se godinama nakon gašenja supporta nalaze svi driveri i tamo je obično posljednji koji se koristi i sad .. ali uz razliku da umjesto generičkog, treba pronaći konkretan za taj brand-seriju tj u ovom slučaju za asus-mbo..

 

-to nema veze s izlazom za slušalice na zvučniku, to je kvar zvučnika, fizički.. tj jedino frontpanel može imati veze s driverom, ali može jednako biti kvar-žica ili pogrešan raspored-postavke od biosa i ac97-hda moda, tj ako radi na stražnjoj strani tad što se tiče drivera nema razloga da ne radi i frontpanel.. pa je to vjerojatno kvar kao za zvučnik koji nema veze s driverom-čipom a tad je sve ovo nepotrebno, tj tad nije problem driver pa ne može biti ni rješenje...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Problem s prednjim utorom za slušalice.

Probao sam skinuti i drajvere od Vista, Windows7, Windows8, Windows8.1, Windows10 Driver (32/64bits) Driver only (Executable file)  R2.82

Ali ista stvar jedina mogucnost je kupnja onog usb -a sa ulazom za mic i slusalice..A ovo ce ostati enigma zašto prednje ne reagiraju nisu mogle biti oštecene nikad se nisu ni koristile...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

-moguće da audio kabel za frotpanel uopće nije spojen.. tj ako ne znaš da je ikad radilo, tad je vjerojatno to ili kvar frontpanela, dok noviji driver na način kako tražiš nećeš pronaći tj ne pomaže ti setup.exe i verzije rx.x .. nije stvar u tome, .. skini s ms kataloga i probaj (cab file koji raspakiraš kao zip.. 7z.)

-drugi način je probati s realtekove stranice.. tj nije isto win10 driver od 2015te i kasnije, kad uvode važne-velike promjene 1703-1909... a sad je aktualna 22h2 za win10-11.. tj do sad su verzije-nadogradnje bile polugodišnje, od sad jednom godišnje, a od 2018me postupno ide izbacivanje supporta, starih drivera itd.. i win10 nije isti win danas kao prije +5god.. tj kriterij-uvjet za driver je novi-kompatibilan (mada je sam driver ekšli isti-identičan-stari.. problem je procedura + popis oseva koje setup ima hardkodirano u proceduri instalacije i jednostavno ne prepozna noviji winver kao win10.. tj važan je build, ne samo win10).

-ako pronađeš driver za noviji win, aktualni 22h2 ili barem 1909.. tad imaš šanse običnim setupom nešto napraviti ili 'zaobilaznim' putem, install starijeg win (w7-8 ili stari w10 kao 15-1604..) pa nadogradnja koja će 'možda' tad ispravno prepoznati audio i instalirati odgovarajući driver, no šansa je 50% da bi bilo isto kao sad (ako je stvar u driveru, dok po opisu može biti i fizički kvar frontpanela ili da uopće nije spojena žica s mbo.. tj provjeri, mora ići kao i usb i paljenje-reset bunt žica za audio s mbo..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.
kaw_liga kaže...

Probao sam skinuti i drajvere od Vista, Windows7, Windows8, Windows8.1, Windows10 Driver (32/64bits) Driver only (Executable file)  R2.82

Ali ista stvar jedina mogucnost je kupnja onog usb -a sa ulazom za mic i slusalice..A ovo ce ostati enigma zašto prednje ne reagiraju nisu mogle biti oštecene nikad se nisu ni koristile...

 

 Skini sa stranice proizvođača.

https://www.asus.com/supportonly/m4a87td/helpdesk_download/

Biraš Windows 7 i 64 bitni ako je 64 bitni OS (a ziher je).

Onda radiš ono kaj je ihush napisao: klikneš na start i tam dolje di je tipka za gašenje držiš shift i onda klikneš na restart (ona strelica prema dolje pa dobiješ na izbor restart).

Dalje slijedi ove upute od 2 do 7 i kad se upali mod bez verifikacije drivera onda instaliraj to kaj si skinuo.

https://www.tenforums.com/tutorials/156602-how-enable-disable-driver-signature-enforcement-windows-10-a.html

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
12 godina
offline
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Uradio sve tako,skinuo audio drajver sa stranice i instalirao kad se ekstraktiralo od ponuđenih ikona Driver,Hotflix,NoHotflix, AsusSetup to probam instal i izbaci poruku #ne podržava operacijski sustav Wnt_6.2P_64

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2023 11:34 (kaw_liga).
15 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

-naravno... i to ponavljam, setup.exe je problem, installer koji ima hardkodirano winverzije koje podržava, ne može imati noviju koja tad nije postojala. Da bi instalirao driver 'pogrešne verzije' moraš imati raspakirane fileove, ne setup nego sys-dll-inf fileove, setup je zapravo samoraspakiravajući 'zip' (kompresiran file..) dok je stvarni driver-fielovi upotrebljiv, tj umjesto da to radi setup (vanjska-treć app) treba prepustiti osu, desnim klikom na inf file..) ali (opasnost) mora se znati što se radi, driver MORA biti odgovarajući, ne pogrešan, jer tad može 'ubiti' os.

 

-prvi kriterij je 32-64 bitni os-driver, mora biti isto, tj os je sigurno 64bitni i moraš imati odgovarajući 64bitni driver (one sys-dll fileove, u tome je razlika).

-može bilo koji od xp nadalje ali ideš unazad, ako postoji prvo koristiš win8.1, pa 8.0 pa 7 .. ovisno koji je posljednji dostupan driver, a problem sa xpom je što iz tog vremena praktički nema 64bitnih samo 32bitnih, tj za to je praktično minimum driver od viste ili 7 .. imaš driver za win8-8.1 ..

M4A87TD - Support (asus.com)

 

-drugo što ponavljam, beskorisno? .. ms-katalog. Zar je tako teško utipkati u google?

naravno, tad se mora znati što se traži, tj asus je samo oem-brand koji osnovne komponente spaja, tj audio čip proizvodi recimo realtek, traži se nešto relatekovo, dok oem ima svoj vendor id-broj, tj može se tražiti asus-realtek-audio... tj pogeda se u računalo, što trenutno os vidi-prijavljuje pod uređajem (ali to može biti generički-pogrešno tj ne znači da ćemo tako pronaći 'pravi' driver').

npr možda je to ovaj driver, realtek, win10.. iz 2016.te..

 

-ali, problem možda uopće nije u driveru, možda je problem fizički-kabel-spoj-kontakt-žica.. tad se kemijanjem-forsiranjem može samo nešto zbrljaviti.

 

-prijedlog, bootati neki live medij-os, nešto kao linux-ubuntu.. zvuk će raditi i tad vidimo radi li frontpanel, ako radi nije fizički kvar i tad možda driver pomogne, ako je jednako tad nije problem u driveru i tad driver ne može biti rješenje problema. .. jednostavan test-eliminacija ''ili-ili''. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Kaj nije VIA VT1818 ?

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.
fer-de-lance kaže...

Kaj nije VIA VT1818 ?

 

 -ne znam.. moguće :) .. tj ako juzer kojem je računalo u rukama ne može to vidjeti, ako ne može googlati, pročitati.. meni čarobna kugla ne radi (na ferju) :)

 

.. a i s tim realtek-via.. u neko davno doba realtek preuuzeo sve, tj kad se ide u povjest treba i vlasnišvo-brand-naziv prilagoditi traženju, mada je ekšli isto, može biti drugi brand-ime.

 

no ponovimo, realtek, via.. i ostali (koji? creative-SB16?) .. postoje stranice 'pravih' proizvođača čipa, audio-čipa, oni (jedino oni) porizvode driver, ne microsoft, ne asus, hp.. i ako nikako drugačije, tamo se traži, ali problem, oni ne žele biti support potrošaču (zakon-trošak-obveza) tj to je zakonska obveza oema kao asus dok traje.. a kad istekne tad se juzer-kupac-korisnik snalazi kako može-zna.

-npr može se isti driver skinuti sa stranica konkurencije, kao hp-lenovo.. jer opet, svi rade isto, iste komponente, isti os, isti driver.. ali razlika u oem-brendiranju i tad je problem što asus setup.exe neće instalirati na hp-lenovo i obrnuto tj brandiranje, dok u ms katalogu nađemo sve to ako postoji bez problema setup.exea .. no i to se može pokušati, moguće da ponekad radi.

 

-razlika, za uređaj kao audio-zvučna to može raditi, za uređaj kao scanner je problem kad nam treba frontend apps, sken-modul kojim skeniramo npr u twain modu.. dok se može koristiti npr win-wia driver i win-skener app. Audio nema takve potrebe ali ima mixer + ostala podešavanja slično kao printer.. pa ovisi što nam takva frontend app može ponuditi, npr mogućnost da umjesto da se front-back isključe ako se koristi onaj drugi rade oba ili da recimo line-in postane line-out i sl. kao remapiranje funkcija.. tj razlika između generičkog drivera i full je upravo u tome, dok je driver ekšli isti, jedan jedini, tj to je samo frontend app koja prosljedi uređaju ono što juzer želi, bilo to za printer-audio.. isto (slično) je. Ako je ms-generički driver bez takve funkcije-dodatka tad nije problem driver (i nije, jer zvuk radi..) nego kako mu objasniti da radi nešto drugo-dodatno.. tj fali frontend-app a ona se neće pojaviti sama od sebe duhom svetim nego nju instalira setup.exe tj kad nema supporta za novi os to znači da proizvođač kao asus nije napravio novu verziju za novi os .. a on to ne želi jer želi prodati iduću seriju proizvoda + istekli su zakonski rokovi kad mora dati support.

-najmanje je problem čisto driver, više soft, treća strana i tko što mora-želi kao i to što ms izbacuje legacy support od 2018 pa hrpa starih-ispravnih uređaja nema kako raditi, uz podsjetnik da jedino porizvođač (pravi) proizvodi dirver za neki os i ako on to ne napravi tad nitko drugi neće, ne smije, copyright itd tj ako se nešto ne proizvodi +5 god tad kreće pravo korištenja konkurencije, što je razlog zašto recimo intel i dalje koristi naziv pentium za cpu (da ga ne proizvodi-prodaje 5g tad bi drugi proizvođači mogli jednako koristiti naziv..) itd itd. dok to sve zajedno nema nikakve veze s prvim-pravim pentium procesorom, samo pravne-licencčne igre vlasništva..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Slažem se, sve ok, samo kažem da je VIA u pitanju, a sumnjam da bi mu radilo s Realtek driverima, osim ako sam nekaj opako propustio...

Uglavnom, nađoh ovo: 

https://www.via-drivers.com/download-VT1818-sound-driver-for-Windows8-64bit.html

Site izgleda da nije scam pa valjda može probat downloadat.

Ova prva verzija iz 2013. i signana je, možda ima sreće pa da uspije instalirat, jer je puno puno novije godište od one sa službene stranice matične.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
online
Problem s prednjim utorom za slušalice.

nije scam.. klasični 'support' nakon x-godina i promjena svega u PC svijetu..

-no primjer za učenje 'kako se to radi kad se nešto egzotičnog traži'.. pa iskoristimo ga, uz uvjet da je to taj via-driver 1818.. možda je, možda nije + važno, ne smije se forsirati pogrešan.

-što tamo piše.. piše popis audio čipova koje driver podržava.. pa eto c/p

VIA HD Audio Codecs for VT1702S, VT1705, VT1708B, VT1708S, VT1716S, VT1718S, VT1802P, VT1812S, VT1818, VT1819S, VT1828S and VT2021.
Supported for Windows 7 (32/64bit) and Windows 8 (32/64bit).

-jedan od čipova je i 1818, tj juzer koji traži prvo mora vidjeti čipo-oznaku i tad traži ovakav popis u kojem je taj čip naveden, u svakom readmeu-info textu je to navedeno kao i os-winver.

-sad ono što juzer iz današnjeg doba ne zna (ne može znati) .. je 'vinyl' .. oznaka pomalo blesava tj nešto kao hifi (vinilke-ploče..) a to je tad bila i opcija u bios-u (pa ovisi o enableanju) + to je dodatni soft koji je u to doba bio mixer, tj prelazno doba kad win nije imao mixer i dodatne opcije za zvuk, danas ima pa do tog da može svaka app imati različite postavke ili koristiti više audio kontrolera itd. no tad i problem ako ovisi o toj frontend apps (već opisano u prošlim postovima)..

-da, to je noviji-posljednji driver za via, na ms katalogu je iz 2004.. tj win xp-2003.. ne za vista-seven-8.. i naravno samo 32bitni, pa se tad mora koristiti ovaj via-in izvor za 64bitni os (ili koristiti 32bitni os koji danas više ne postoji za juzere, ugašeno..).

-i tako juzer klikne 'download'.. koji mu pokaže popis-tablicu oseva-drivera po čipu i winver.. + problem, za win10 nema ništa, ni 32 naravno ni 64bitnog.. i tad jedino preostaje unazad prvi dostupan od w8.

-- pa ponovo upozorenje, treba znati, ne nagađati, tj ovo što forumaš piše da je možda-vjerojatno via-1818 audio čip, juzer koji traži driver mora PRIVJERITI.. negdje nešto piše, info-utisli ili pročitati na samoj mbo-čipu neku oznaku! ..

no recimo da je to taj čip.. pa nastavimo..

-na idućem kliku driver 64bitni inf-file.. možete vidjeti sadržaj, tj to je text-file, ini-file s opisom, podržanim čipovima-verzijama-oemima i winverzijama. Instalira se desnim klikom..

-ako se ništa ne dogodi, tad nije u 'kompatibilnima' tj juzer tad treba ići kroz devicemanager (upravljanje..) i browsati do fodlera s driverom-infom, + čitati opcije kao kvačica da win prikaže samo kompatibilne drivere.. tu morate biti sigurni da je to odgovarajući driver, pogrešan može zblokirati os (no win10 ima onaj boot-meni u kojem se može posljednja izmjena kao driver rollbackati, inače se beskonačno vrti u krug, paljenje-boot-smrzavanje-reboot.. i ne može se deinstalirati jer os ne može raditi, tj zato postoji taj meni-opcija u bootmeniju kad se win zblentira, kao nakon lošeg updatea-upgradea..

-to je običan zip file, skinuto treba raspakirati u folder.. (uobičajeno desni klik nudi folder jednak nazivu zipiranog filea, ne ulaziti u njega, ne otvarati ga zipom i sl. nego raspakirati, tako da ga installer može vidjeti kao file-folder. Ako uđete u taj folder u njemu ćete vidjeti razne fileove sys-dll i info kao vjerojatno i readme.textfile..

 

ali.. u ovom slučaju za sad, ja nisam siguran da je uzrok problema u driveru, zvuk-audio radi, ne radi 'samo' frontpanel kao što ne radi spoj-izlaz-prolaz korz zvučnik, ali zvučknik nema baš nikakve veze s driverom-računalom-osom.. ako ne radi to je kvar-žica-kontakt.. a frontpanel može biti jednak kvar koji nema veze s driverom-osom + postavka u biosu + .. a tek mala šansa je da će ovaj driver dodati i taj dio.. tj naravno, ako je stvar u driveru, tad hoće, tj ako čitate sadržaj infoa možete vidjeti upravo i to, definirane varijable za front-rear-mic-- sve i naravno da je moguće da to ovaj driver riješi dok generičkom to možda nedostaje.. no to je samo 50% šansa-možda.. dok i dalje ostaje šansa da je naprosto kvar ili nema žice-kontakta a tad driver nema što popraviti, može samo zbrljaviti, jer podsjetnik, audio radi, zvuk radi, postojeći driver radi.. ne radi 'samo' frontpanel izlaz a to kao i zvučnik ne mora biti stvar drivera tj za zvučnik sigurno nije driver nego kvar.

-zato takve stvari treba raditi samo ako smo sigurni, nakon što pročitamo potrebno, pronađemo 'dokaz' da je to taj čip tj da bi taj driver mogao pomoći ako je stvar do drivera.. ili alternativno drugim načinom potvrditi da je-nije, ili-ili... kao bootanjem liveosa, čak poželjno nešto starije što je primjereno generaciji čipa, tj vidimo da su to driveri-godine od 2003-2013.. dvadeset godina, tad je realno očekivati da nova distra-linux-win-mac.. nemaju neki stari driver, tj da je izbačen iz osove-interne baze, nema ga.. + nema 64bitnog osim ako ga je proizvođač napravio, kao ovaj viain no naravno da ga oem kao u ovom slučaju asus nije nakon desetljeća uključio i resignao za novi win10 kao 64bitni driver tj da je to asus napravio tad bi tamo skinuli driver, kao i to da bi automatika-update to obavio sam, ako je uopće problem u driveru, jer ponovo, audio radi, ne radi neki izlaz, kvar zvučnika nema veze s računalom-osom-driverom i jednostavno nije dovoljno dobar razlog da početnik to ide kemijati-forsati.. jer što ako, što ako nakon tog koraka ne može bootati os, koji za sad ipak radi.. a ovo je po svemu +20 godina star hw.. prestar? ili što ako nije čip na matičnoj nego dodatna audio kartica, npr na matičnoj crknulo ili zbog nedostatka drivera ima dodatnu-diskretnu audio karticu i tad sva nagađanja oko čipa mogu biti pogrešna ili slučajno točna.. to juzer treba vidjeti, otvoriti računalo, vidjeti žice, komponente.. ne nagađati ili raditi nešto na ćoravo, dok mi možemo ovako nabadati moglo bi ovo-ono.. dok posljedica može biti da računalo ne radi, u dobrim namjerama .. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Slažem se, ali može biti da je i do drivera, imao sam skroz identični slučaj prije par tjedana na mom računalu, proslijedio sam ga ženi i nije radio zvuk na frontpanelu (nikad nisam ni probao).

Naravno, otvorim i sve ok spojeno, instaliram milijun verzija drivera i ništa, instrument u ruke, sve ok, i konektor i prekidač.

Na kraju otišao u podrum po produžni TRS i uštekam odozada ali mi i dalje vrag nije dao mira i počeo klikat po panelu od zvuka i prebacim s AC97 i odjednom sve radi.

To sam trebal prvo pomislit ali eto, mozak u leru...

 

P.S. a to kaj ne radi kad ušteka u zvučnik lako može biti da je do TRS<>TRRS (ako ima TRRS sluške) loše kompatibilnosti, a to ne bi bio problem na frontpanelu ako ima prekidač u konektoru.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2023 16:35 (fer-de-lance).
15 godina
online
Problem s prednjim utorom za slušalice.

da, moguće je pogrešan standarad jacka-trrs.. moguće je svašta, no s 10-20 god starim hw je i realno da je nešto fizički oštećeno, tj ako je zvučna iz doba +10god tad je realno očekivati da je i frontpanel potrgan, žica i sl. .. tj i dalje ne možemo čak ni tu podjelu sw-hw eliminirati kao uzrok, a tad se 'ne popravlja' tj popravlja se tek kad znamo gdje je problem-uzrok, na ćoravo + u ovom slućaju imamo daleko veće šanse da juzer na kraju ima veći problem od frontaudia..

 

evo (edit) i nove moguće ideje-uzroka-razloga problema.. pošto je (pra)stara audio kartica, iz doba kad je tek ac97 postojao.. prije HDA standarda, tad normalno nema ni te opcije u biosu (kao što nema ni uefi-gpt boot i sl.) a tad je moguć banalan problem, pogrešne žice-konektro na audio dijelu, tj novije kućište koje nema (možda ima) oba konektrora i sl. a pošto bios ne nudi izbor-standard tad je to moguća kombinacija koja naravno napravi problem ako je pogrešan raspored-standard a da je sve ostalo ispravno (pa i driver)..

-rješenje, izvuči žice iz pin-konektora i presložiti po odgovarajućem rasporedu hda-ac97.. gledajući shemu, audio-left-right-mic-power itd.. tj jednako kao da se slaže usb-2.0 pinovi ili power-reset-led .. radi ako je ispravno, ne ako je pogrešno dok eliminira fizičko oštećenje kao razlog, moguće.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2023 17:09 (ihush).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem s prednjim utorom za slušalice.

Skinuo drajver ali ga ne mogu instalirati neki iss. format drugi folderi prazni i sl nema načina za install...ma necu vas više gnjaviti sa ovim problemom nije o glavu

a i-ihush piše tako opširne odgovre da nama "običnim" juzerima je problem to i pročitati a ne primjeniti..recimo ja dok pročitam prvu rečenicu vec zaboravim šta je htio reci..jednostavno je pre opširan i temeljit ne sumnjam ni najmanje u stručnost i znanje ali imam osjecaj da radi u apoteci kad bi ga pitao koje kapi za nos da uzmem jer mi je začepljen da bi me upoznao sa cjelom anatomijom,podjelom dišnog sustava svakako hvala na trudu pokusacu jos nešto od napisanog mada sam sve bliže odustajanju od rješavanja problema što bi rekao Grunf iz Alan Forda "bilo je i vecih problema pa ih nismo rješili"

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice