Konstanti problemi sa novim računalom

poruka: 21
|
čitano: 4.286
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Konstanti problemi sa novim računalom

Pozdrav ekipa,

 

tražim pomoć jer stvarno više nemam ideja ni živaca borit se sam sa ovim problemima.

 

Kupio sam novo računalo u 12. mjesecu i od tada konstani problemi. Blue screenovi redovni, tu i tamo black sreene ili freeze ekrana. Evo zadnji problem koji se javio da bez obzira na aplikaciju/igru učitava sve sto godina, što definitivno nebi trebao. Pokušao sam sto stvari, neko vrijeme je čak bilo i oke ali problem je i dalje tu.

 

Prije nego što ga odfuram na servis volio bi to pokušati riješiti solo. Evo konfiguracije računala:

 

CPU:AMD ryzem 5 3600

GPU:Sapphire 5700 XT pulse 8GB

MB:MSI TOmahavk B450 MAX

RAM:2x8GB G.Skill 3200Mhz C16 AEGIS

SSD:Kingston SSD 500GB a2000 m.2 2280 NVMe, PCIe 3.0 x4

HDD: Toshiba  1TB 3.5 7200rpm 64mb

PSU:Fractal Essence 600w

Case:Fractal design meshify C

 

AK treba još kakav dodatni info tu sam na raspolaganju.

 

Hvala Vam unaprijed, nadam se da ću razriješiti ovo prije nego odleti komp kroz prozor

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Konstanti problemi sa novim računalom

Jeli bila gotova konfiguracija ili si sam sastavljao? Ako je gotova konfiguracija, onda na servis.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom

Sam sam birao komponente, al je kompletna konfiguracija nabavljena i složena u dučanu.

12 godina
offline
Konstanti problemi sa novim računalom

Ja bi prvo probao iskljucit XMP profil. 

Sta bi jos mogao odradit je mem test , provjerit kako se komponente ponasaju pod opterecenjem temperature i voltaze.Obavezno instalirat zadnji chipset driver i bios.Mozes pokusat i sa samo jednim stickom rama da vidis hoce se komp smrznut.Smrzavanje je u vecini slucajeva do hdd tako da bi bilo dobro provjerit ispravnost hdd/ssd.

Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
PESFan93 kaže...

Pozdrav ekipa

Svakako odraditi kako kaže kolega u postu iznad.

Upute kako napraviti dijagnostiku RAM memorije i HDDa/SSDa:

 

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost.

https://www.tenforums.com/tutorials/14201-memtest86-test-ram.html

 

Nadam se da koristiš originalni Windows 10 koji si skinuo sa Microsoftove stranice, ukoliko to nije slučaj,

skini original i napravi reinstall sustava tako da imaš čisti temelj. KLIK.

Skini alat, pokreni ga i izradi USB (veličina min. 8 GB) s kojega onda možeš pokrenuti instalaciju.

 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.5.2020 14:19 (Valentin17).
10 godina
offline
Konstanti problemi sa novim računalom

Pretpostavljam da je do grafe, mozda nikad nit driveri nisu skidani (noviji mislim). Uglavnom, DDU + najnovije drivere skini i vidi dal se opet desava. Ako opet imas najnovije drivere ali nisi napravio DDU moze bit da je do toga.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.5.2020 16:44 (hahhaajaads).
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Konstanti problemi sa novim računalom

Evo krećem polako sa svim testiranjima, SSD i HDD zasada izgledaju u redu, slijedi DDU i fresh instalacija drivera. Ako to ne pomogne onda reinstalacija windowsa, ne preostaje ništa drugo (ovi koji su instalirani već su bili skinuti sa microsoftove stranice, iako je key za aktivaciju kupljen na stranici).

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom

Kad već testiraš, probaj bench test (CPU+GPU) i ako imaš multimetar, prilikom bench-a testiraj napone na slobodnom molex priključku.

Na multimetru dobiveni napon na 12 V bi se još mogao spustiti nekih 0,10-0,15 V jer treba uzeti u obzir da je to na neopterećenom molex-u, a u ovom slučaju većina struje do kartice ide preko jednog PCI-E kabela s dva priključka. S obzirom da kartica može povući oko 18-20 A (220-240 W) pri max opterećenju te recimo da bi kroz PCI-E išlo 15 A (180 W) kao što su dobili na recenziji, zavisno o duljini kabela do priključaka (računao sam 55 cm), dobije se onaj pad napona od 0,10-0,15 V.

 

Ta provjera bi bila s razlogom jer je FD Essence vrlo jeftino napajanje koje u tvom slučaju pogoni CPU i GPU koji zajedno koštaju oko 5000 kn. Koliko se sjećam, to napajanje je kod nas bilo 400-450 kn, a trenutno se vani može pronaći i za oko 300 kn (link). Nemam testove, ali po specifikacijama i slikama bih rekao da je u pitanju početna CWT platforma koja se između ostalih može pronaći i u modelu Cooler Master B600. Pri višim opterećenjima napajanje ima relativno velik pad napona pa možda upravo to kartici "smeta".

 

Tehnički bi napajanje trebalo biti dovoljno jako te da se i ustanovi napon od oko 11,6 V što su dobili na prethodno stavljenom testu modela CM B600, to je unutar ATX granica što znači da bi kartica to trebala tolerirati, no čisto dijagnostički ne bi bilo loše kao opciju probati testirati i s kvalitetnijim napajanjem ukoliko je moguće.

 

4 godine
neaktivan
offline
Konstanti problemi sa novim računalom

Jesi li apdejtovao bios? Možeš da pokreneš WhoCrashed da vidiš šta ti te greške kazuju. 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Konstanti problemi sa novim računalom

Ljudi samo kratki update, otkako sam napravio DDU i clean instal drivera za grafu sve radi super (da poklucam o drvo). Tak da nadam se da bude tako i ostalo. Svakako hvala vam svima na savjetima, vrhunski ste!

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
PESFan93 kaže...

Ljudi samo kratki update, otkako sam napravio DDU i clean instal drivera za grafu sve radi super (da poklucam o drvo). Tak da nadam se da bude tako i ostalo. Svakako hvala vam svima na savjetima, vrhunski ste!

 Super, sad kad to znas radit onda preporucujem kod svakog instaliranja novih drivera to radit, bilo da se radi o AMDu ili Nvidiji 

13 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
hahhaajaads kaže...
 Super, sad kad to znas radit onda preporucujem kod svakog instaliranja novih drivera to radit, bilo da se radi o AMDu ili Nvidiji 

Bome ja to radim samo ako postoje neki problemi što je u mom slučaju rijetko, inače šibam nadogradnje bez problema i radi svaki put.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
10 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
Valentin17 kaže...
hahhaajaads kaže...
 Super, sad kad to znas radit onda preporucujem kod svakog instaliranja novih drivera to radit, bilo da se radi o AMDu ili Nvidiji 

Bome ja to radim samo ako postoje neki problemi što je u mom slučaju rijetko, inače šibam nadogradnje bez problema i radi svaki put.

 Mene nece, dosla najnovija 1660ti u kuciste i problemi i sa njom i odma nakon toga windows ser*cka. 

 

 Iskreno sve se vise naginjem da isprobam ReviOS pa da vidim kak to radi 

15 godina
neaktivan
offline
Konstanti problemi sa novim računalom

Ja sam isto imao puno problema sa bsod. Tek kada su se učitali svi novi driveri i nadogradio sistem, tek sada sve radi kako treba.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
hahhaajaads kaže...
Valentin17 kaže...
hahhaajaads kaže...
 Super, sad kad to znas radit onda preporucujem kod svakog instaliranja novih drivera to radit, bilo da se radi o AMDu ili Nvidiji 

Bome ja to radim samo ako postoje neki problemi što je u mom slučaju rijetko, inače šibam nadogradnje bez problema i radi svaki put.

 Mene nece, dosla najnovija 1660ti u kuciste i problemi i sa njom i odma nakon toga windows ser*cka. 

 

 Iskreno sve se vise naginjem da isprobam ReviOS pa da vidim kak to radi 

 Nisi zadovoljan Windowsima pa ces instalirati preradjene windowse za koje ne znas ni ko je niti sta je uradio ;)

Neprocjenjivo ;)

6 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom

https://forum.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/bsod-sto-zasto-kako/21360.aspx?page=115Tema u kojoj ljudi koji znaju pomažu u dijagnostici. Hvala im još jednom, meni su također pomogli. Za slučaj da problem ispliva na površinu.

10 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
Posmatrač kaže...
hahhaajaads kaže...
Valentin17 kaže...
hahhaajaads kaže...
 Super, sad kad to znas radit onda preporucujem kod svakog instaliranja novih drivera to radit, bilo da se radi o AMDu ili Nvidiji 

Bome ja to radim samo ako postoje neki problemi što je u mom slučaju rijetko, inače šibam nadogradnje bez problema i radi svaki put.

 Mene nece, dosla najnovija 1660ti u kuciste i problemi i sa njom i odma nakon toga windows ser*cka. 

 

 Iskreno sve se vise naginjem da isprobam ReviOS pa da vidim kak to radi 

 Nisi zadovoljan Windowsima pa ces instalirati preradjene windowse za koje ne znas ni ko je niti sta je uradio ;)

Neprocjenjivo ;)

 Frend je na tim windowsima vec cca godinu dana, i kaze da niti jedan jedini problem nije imao. Uostalom, kao da je tesko opet skinut druge windowse... Oba dva mogu stavit u roku od 20ak min 

5 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
hahhaajaads kaže...
Posmatrač kaže...
hahhaajaads kaže...
Valentin17 kaže...
hahhaajaads kaže...
 Super, sad kad to znas radit onda preporucujem kod svakog instaliranja novih drivera to radit, bilo da se radi o AMDu ili Nvidiji 

Bome ja to radim samo ako postoje neki problemi što je u mom slučaju rijetko, inače šibam nadogradnje bez problema i radi svaki put.

 Mene nece, dosla najnovija 1660ti u kuciste i problemi i sa njom i odma nakon toga windows ser*cka. 

 

 Iskreno sve se vise naginjem da isprobam ReviOS pa da vidim kak to radi 

 Nisi zadovoljan Windowsima pa ces instalirati preradjene windowse za koje ne znas ni ko je niti sta je uradio ;)

Neprocjenjivo ;)

 Frend je na tim windowsima vec cca godinu dana, i kaze da niti jedan jedini problem nije imao. Uostalom, kao da je tesko opet skinut druge windowse... Oba dva mogu stavit u roku od 20ak min 

 Ja imam win 10 od prvog dana i nikad nikakvih problema a po njemu jasu dva klinca od 10 i 12 godina.... 

10 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
Posmatrač kaže...
hahhaajaads kaže...
Posmatrač kaže...
hahhaajaads kaže...
Valentin17 kaže...
hahhaajaads kaže...
 Super, sad kad to znas radit onda preporucujem kod svakog instaliranja novih drivera to radit, bilo da se radi o AMDu ili Nvidiji 

Bome ja to radim samo ako postoje neki problemi što je u mom slučaju rijetko, inače šibam nadogradnje bez problema i radi svaki put.

 Mene nece, dosla najnovija 1660ti u kuciste i problemi i sa njom i odma nakon toga windows ser*cka. 

 

 Iskreno sve se vise naginjem da isprobam ReviOS pa da vidim kak to radi 

 Nisi zadovoljan Windowsima pa ces instalirati preradjene windowse za koje ne znas ni ko je niti sta je uradio ;)

Neprocjenjivo ;)

 Frend je na tim windowsima vec cca godinu dana, i kaze da niti jedan jedini problem nije imao. Uostalom, kao da je tesko opet skinut druge windowse... Oba dva mogu stavit u roku od 20ak min 

 Ja imam win 10 od prvog dana i nikad nikakvih problema a po njemu jasu dva klinca od 10 i 12 godina.... 

 Jebiga, neki imaju a neki ne. Ja recimo ne prckam po windowsima (osim kad formatiram windowse, iskljucim windows defender, game mode, stavim perf plan i jos neke sitnice jer mi je tad sve responzivnije i makne se onaj micro lag koji mi se i prije desavao), znaci prvi dan i to 10-20ak minuta nastimam windowse i skinem osnovne stvari i to je to, ne skidam pirateriju  tak da virusa nema, ne skidam nikakve driver boostere, antiviruse i sl... ali jednostavno neki update zezne sve. Prije par mj. mi je jedan update zeznuo zvuk, skoro sam opet stavljao windowse i na kraju me je Friday spasio i rekao da je moguce da je do njih, i bilo je. Isto sam imao i sa grafom problema, opet kazem, znaci prije sam samo stavljao najnovije drivere i sve je radilo super i nakon jednog drivera sa ovom 1660Ti se sve zeznulo, black screenovi i sl... da bi opet na kraju skuzio da je do samih novih drivera i da me je spasio DDU i nvslimmer, a to sad radim svaki put kad stavljam nove drivere.

 

Znaci komp koristim za 80% gaminga, 10% rendera i 10% surfanja po internetu. Ja sam isto govorio u 2019 da je windows 10 najbolji windows koji se ikad desio, ali ova 2020 je krenula i jos je takva da moze ic samo nizbrdo i nigdje vise 

5 godina
offline
Re: Konstanti problemi sa novim računalom
hahhaajaads kaže...
....

 Jebiga, neki imaju a neki ne. Ja recimo ne prckam po windowsima (osim kad formatiram windowse, iskljucim windows defender, game mode, stavim perf plan i jos neke sitnice jer mi je tad sve responzivnije i makne se onaj micro lag koji mi se i prije desavao), znaci prvi dan i to 10-20ak minuta nastimam windowse i skinem osnovne stvari i to je to, ne skidam pirateriju  tak da virusa nema, ne skidam nikakve driver boostere, antiviruse i sl... ali jednostavno neki update zezne sve. Prije par mj. mi je jedan update zeznuo zvuk, skoro sam opet stavljao windowse i na kraju me je Friday spasio i rekao da je moguce da je do njih, i bilo je. Isto sam imao i sa grafom problema, opet kazem, znaci prije sam samo stavljao najnovije drivere i sve je radilo super i nakon jednog drivera sa ovom 1660Ti se sve zeznulo, black screenovi i sl... da bi opet na kraju skuzio da je do samih novih drivera i da me je spasio DDU i nvslimmer, a to sad radim svaki put kad stavljam nove drivere.

 

Znaci komp koristim za 80% gaminga, 10% rendera i 10% surfanja po internetu. Ja sam isto govorio u 2019 da je windows 10 najbolji windows koji se ikad desio, ali ova 2020 je krenula i jos je takva da moze ic samo nizbrdo i nigdje vise 

 Ja jednom reinstalirao radi raspada radi polja sto nema veze sa windowsima i jednom system restore. Nikad nista vise od toga a na kompu ima svega. Bukvalno.... ;)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice