Kompjuter boota samo BIOS, ne prepoznaje disk

poruka: 7
|
čitano: 1.224
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
PC ne prepoznaje disk

Pozz ekipa, 

jučer kupljen novi komp:

 

 AMD CPU Desktop Ryzen 5 6C/12T 7600X (4.7/5.0GHz Boost,38MB,105W,AM5) box, with Radeon Graphics

Asrock AMD AM5 B650M-HDV M.2

 Kingston DDR5 32GB 6000 MHz, 2x16G FURY Black EXPO KF560C36BBEK2-32

GIGABYTE Video Card AMD Radeon RX 7900 GRE GAMING OC 16G, GDDR6 16GB/256bit, PCI-E 4.0 x16, 2xHDMI, 2xDP, 2x8pin, WINDFORCE 3X, 700W PSU, Retail
Kingston SSD 2TB NV3 M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD , EAN: 740617344783

MSI MAG A750GL PCIE5, 750W, 80 Plus Gold, ATX Form Factor, 100~240 Vac Input Voltage, 47Hz ~ 63Hz Input Frequency, 120 mm Fan, 140 x 150 x 86mm, Active PFC, OCP, OVP, OPP, OTP, SCP, UVP, ATX, 2xEPS, 

 

Stavio sam windows 11 (prijatelj mi preko microsoft stranice napravio usb sa winowsima).

Sve radilo super 3 sata da bi se komp resetirao i sam od sebe ušao u bios.

Nakon toga, ako ga isključim ili resetiram opet se non stop vraćao u bios te nije htio bootati windowse.

Pod boot opcijama u biosu ne prepznaje disk, a probao sam opet staviti taj usb sa WIN 11 kao da ga idem opet instalirati, te kad dođe do onog dijela gdje se bira na koji disk, ni tu nema niti jednog diska za odabrat (dakle, disk ne prepoznaje niti bios niti instalacija wina).

 

Jutros se probudim i sad opet radi. Međutim, kako bih izbjegao potenacijalni problem u budućnosti, zna li netko u čemu bio mogao biti problem?

nine
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: PC ne prepoznaje disk
jake kaže...

Pozz ekipa, 

jučer kupljen novi komp:

 

 AMD CPU Desktop Ryzen 5 6C/12T 7600X (4.7/5.0GHz Boost,38MB,105W,AM5) box, with Radeon Graphics

Asrock AMD AM5 B650M-HDV M.2

 Kingston DDR5 32GB 6000 MHz, 2x16G FURY Black EXPO KF560C36BBEK2-32

GIGABYTE Video Card AMD Radeon RX 7900 GRE GAMING OC 16G, GDDR6 16GB/256bit, PCI-E 4.0 x16, 2xHDMI, 2xDP, 2x8pin, WINDFORCE 3X, 700W PSU, Retail
Kingston SSD 2TB NV3 M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD , EAN: 740617344783

MSI MAG A750GL PCIE5, 750W, 80 Plus Gold, ATX Form Factor, 100~240 Vac Input Voltage, 47Hz ~ 63Hz Input Frequency, 120 mm Fan, 140 x 150 x 86mm, Active PFC, OCP, OVP, OPP, OTP, SCP, UVP, ATX, 2xEPS, 

 

Stavio sam windows 11 (prijatelj mi preko microsoft stranice napravio usb sa winowsima).

Sve radilo super 3 sata da bi se komp resetirao i sam od sebe ušao u bios.

Nakon toga, ako ga isključim ili resetiram opet se non stop vraćao u bios te nije htio bootati windowse.

Pod boot opcijama u biosu ne prepznaje disk, a probao sam opet staviti taj usb sa WIN 11 kao da ga idem opet instalirati, te kad dođe do onog dijela gdje se bira na koji disk, ni tu nema niti jednog diska za odabrat (dakle, disk ne prepoznaje niti bios niti instalacija wina).

 

Jutros se probudim i sad opet radi. Međutim, kako bih izbjegao potenacijalni problem u budućnosti, zna li netko u čemu bio mogao biti problem?

probaj vidjet temperaturu diska. (ne smije preći 70° C)

11 godina
offline
Re: PC ne prepoznaje disk
jake kaže...

Pozz ekipa, 

jučer kupljen novi komp:

 

 AMD CPU Desktop Ryzen 5 6C/12T 7600X (4.7/5.0GHz Boost,38MB,105W,AM5) box, with Radeon Graphics

Asrock AMD AM5 B650M-HDV M.2

 Kingston DDR5 32GB 6000 MHz, 2x16G FURY Black EXPO KF560C36BBEK2-32

GIGABYTE Video Card AMD Radeon RX 7900 GRE GAMING OC 16G, GDDR6 16GB/256bit, PCI-E 4.0 x16, 2xHDMI, 2xDP, 2x8pin, WINDFORCE 3X, 700W PSU, Retail
Kingston SSD 2TB NV3 M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe SSD , EAN: 740617344783

MSI MAG A750GL PCIE5, 750W, 80 Plus Gold, ATX Form Factor, 100~240 Vac Input Voltage, 47Hz ~ 63Hz Input Frequency, 120 mm Fan, 140 x 150 x 86mm, Active PFC, OCP, OVP, OPP, OTP, SCP, UVP, ATX, 2xEPS, 

 

Stavio sam windows 11 (prijatelj mi preko microsoft stranice napravio usb sa winowsima).

Sve radilo super 3 sata da bi se komp resetirao i sam od sebe ušao u bios.

Nakon toga, ako ga isključim ili resetiram opet se non stop vraćao u bios te nije htio bootati windowse.

Pod boot opcijama u biosu ne prepznaje disk, a probao sam opet staviti taj usb sa WIN 11 kao da ga idem opet instalirati, te kad dođe do onog dijela gdje se bira na koji disk, ni tu nema niti jednog diska za odabrat (dakle, disk ne prepoznaje niti bios niti instalacija wina).

 

Jutros se probudim i sad opet radi. Međutim, kako bih izbjegao potenacijalni problem u budućnosti, zna li netko u čemu bio mogao biti problem?

 

 

Ili je bio neki update u pitanju pa je do samog drivera ili je problem sa slotom u kojem se isti nalazi.

Pogledaj logove kako bi ustanovio što je prethodilo rebootu.

 

15 godina
offline
Re: PC ne prepoznaje disk
jake kaže...

..

 

Jutros se probudim i sad opet radi. Međutim, kako bih izbjegao potenacijalni problem u budućnosti, zna li netko u čemu bio mogao biti problem?

 -nagađanje ćoravog milana .. po opisu vjerojatno zblentan 'disk' (drive, neovisno o formatu m2-nvme-ssd.. čip, direktno na pci iil kroz sata kontroler.. ono što nazovemo disk).

-a tad zašto (se to dogodi..).. prvo zato jer ms to gura, gpt, secboot, tpm.. ms uvjeti za win11 koji veze s računalom nemaju, tj osu je svejedno, nevažno, ali.. bilo koja promjena i nema diska-pristupa-boota, tj 'zaštita' (ne korisnika i ne od kvara, nego juzera klase jamsesbond kojem ako bi netko ukrao računalo-disk i spojio ga na npr drugo računalo ne bi mogao pristupiti podatcima, tj secboot-tpm fičer-zaštita pristupa..) ...a zaštita je ponekad 'prejaka', panično-pogrešna, tj ako boot iz bilo kojeg razloga nešto posumnja, samoubije se.. nije bug nego fičer! :)

-drugi razlog, sam disk-čip se 'zblenta'.. oče i to .. za razliku od klasičnog-mehaničkog hdd-a (koji ima motor-akutator..) kojeg možemo čuti, spinup dok se pokrene ili škljocanje kad ima grešku.. čip ne čujemo... gašenjem-paljenjem se recimo 'probudi'.. može biti i loš kontakt, može biti i update recimo biosa ili drivera, tj soft uzrok a to tad nije kvar nego kao bug, tj ako se updatea-flesha bios, tad može biti bilo koja povezana postavka za mod rada-boot promjenjena dok se u par restartova-automatikom resetom sama mbo ne 'popravi' tj detektira izmjenu i sl. .. pa do tog da umjesto pravog gašenja-reboota imaš sleep-hyber, dok za takve stvari mora reboot (razlika je upravo u izmjeni koja traži pravi reboot dok juzeru računalo izgleda jednako ugašeno..) .. a to su sve doveli uefi-fičeri kao mogućnost, dok je najčešće traljav driver, powermanagment koji ovisi o podatcima-info drivera, koji mora biti nov-certificiran ili ga installer-os odbije-ignorira a bez pravih postavki recimo ugasi dio-komponentu a ne zna je ponovo upaliti iz nekog s-stanja do recimo pravog reseta kad se komponenta probudi..

.. a sve to je logično da se dogodi upravo kod instalacije i prvih updateova + oni updateovi koje ni ne vidiš, ovisno o postavkama kao 'radno vrijeme' i kad će automatika nešto pokrenuti, dok na svejžoj instalaciji svaki soft-driver želi nešto takvog napraviti i to radi oem-soft-app kao i sam os, .. dok recimo poruku za restart ne dobiješ ovisno o postavkama i vidiš poruku 'ne gasite računalo..' dok radi update.. kod svježe instalacije takvih updateova ima nekoliko rundi, bolje je ručno progurati sve do kraja nego prepustiti defaultnim postavkama automatike koja će u neko vrijeme obaviti to isto, no tad se dogode ovakve stvari .. a sve dok nije prava greška-kvar, je normalno da nakon par rebootova opet proradi, jer nije automatika-fix tako loša, zna ms napraviti os.. samo je pitanje što-kad i statistički od 1000 juzera jednom se nešto zbrlja, nije imao sreće.. dok se znanjem eliminira (ne)sreća kao kriterij tj zato je to bolje obaviti 'ručno'.. što prije, sve drivere, sve updateove, bez odgoda i sl. .. tek tad je računalo spremno za rad, mada win prikazuje da je ok stanje kao gotovo daleko prije.

+hlađenje.. tj pregrijavanje, jer čipovi se u radu jako griju.. cpu-gpu znamo i imaju hladnjake.. no grije se i ostalo, chipset-ram.. pogotovo m2-nvme disk (drive).. tj u svježoj instalaciji disk radi tisuće taskova satima, nonstop.. nema pauze, hlađenja.. i ponekad se pregrije, bilo sama kartica-čip ili kontroler-ploča.. za to su temp 50-60 ok.. iznad, 70+.. su već problematične, tj tad krenu greške, smrzavanja i sl. .. + a sve kontrolira mbo-bios, upravlja napajanjem, povermanagment krou točne podatke drivera pravilno dozira i po potrebi throtla-hladi.. ili bios onemogući-isključi kao osigurač, spriječi kvar-pregaranje.. pa sve proradi jednako kao kad izbaci kućni osigurač za struju (automatika-bios nakon nešto minuta dok se recimo napajanje ohladi..).

-to sve kod novog može biti uzrok, tj to što je novo i vjerojatno ispravno ne znači da grešaka nema, npr driver kao i sve postavke svega od biosa i osa kroz juzerski dio i defaultne postavke koje juzer može promijeniti-podesiti no često ni ne zna da postoje. .. za novo računalo čak nisi 100% siguran da je 100% ispravno.. tj ako novo radi čitav dan bez problema tad je vjerojatno ispravno i tad će vjerojatno raditi godinama.. ako se problem dogodi, tad može biti neka 'slaba' komponenta, možda nedovoljno napajanje, možda slabo hlađenje.. možda samo dok se poslože svi driveri i možda više nikad ne dođeš u istu situaciju pa nadalje sve radi ok.. ili ako sad ponoviš od nule install postoji šansa da se ponovi isti problem i da jednako nestane što bi potvrdilo da je uzrok kombinacija updatea-drivera-uefija-fičera i neke postavke-opcije kao defaultne no previše takvih sitnica koje bi bile moguće da bi bilo tko iz takvog 'testa' bio siguran za idući put dok se u mjesec dana promjene svi driveri pa možda i bug-power koji je bio možda uzrok u ovom slučaju.. pa ista instalacija već sutra ne mora dati isti rezultat.. tj juzer se javlja u ovakvu temu samo kad ima problem, a to je na kraju kao jackpot-pogodak, mali dio u odnosu na masu-ostale i nedovoljno za 'znati' osim nagađati što sve može biti.. pri čemu već sutra ne mora biti isto stanje jer se barem jedan driver-soft-app u međuvremenu promijeni-updatea i stanje nije identično.

 

-tako da nećeš znati za idući put.. čak ni to trebaš li možda reklamirati računalo-novo, tj vidjet ćeš kroz par dana, prvo mora raditi ok, a zatim pošto ti je vjerojatno prvi put da instaliraš win i to može biti povezano, tj lako je instalirati.. treba znati ostalo, sitnice, postavke.. iskustvo, možda se tad ista situacija ne ponovi iskusnijem korisniku koji već rutinski instalira 'pravi' driver tj zna redosljed.. dok iskusniji hardweraš brže otkrije moguć problem recimo napajanja ili hlađenja, čuje zvuk-cviljenje ili miris.. koji početniku ne pali alarm, ne u računalu nego u glavi :)

-recimo 'prst-test'.. ako prstom dotakneš neki dio računala, nakratko-brzo.. nećeš se opeći, no osjetit ćeš toplinu.. granicu, do 70 nema opeklina, 50-60 treba sekunda-više pa počinje peći, +70 peče. .. tim prst-testom možeš dovoljno prepoznati moguć uzrok npr pregrijavanje čipa-čipseta, nvme diska i sl. ..

-ili koristiš soft kao hwinfo u kojem možeš vidjeti sve podatke za napajanje-temperature uz ostalo.. kao što u biosu možeš vidjeti temperature itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Kompjuter boota samo BIOS, ne prepoznaje disk

U medjuvremenu dok su dosli prvi odgovori u ovoj temi, opet se isto dogodilo i nakon par reseta sam odustao, nazvao futuru i odnio komp da vide sta se događa. 

 

Svakako javim ako se sto rijesi, mozda nekome pomogne...

nine
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kompjuter boota samo BIOS, ne prepoznaje disk

PC dosao sa servisa. Utvrdili neispravan disk i zamjenili novim. 

Super ekipa u servisu, riješili to brzo i još mi stavili windowse da se ne moram ja s tim zezat.

nine
 
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kompjuter boota samo BIOS, ne prepoznaje disk

Slobodno ih imenuj... zaslužili su

Edit: sad vidim da je futura... oni su oduvijek bili super

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2024 21:45 (miki_the_pirat).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice