Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

poruka: 25
|
čitano: 4.585
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
pitanje

Kupio sa nedavno sljedeću konfiguraciju: MBO Intel DX38 BoneTrail, CPU Core2 Quad @ 2.66GHz Q9450, RAM 2GB DDR3 Super Talent na 1333 MHZ, Radeon HD3870PCS 512 MB GDDR4, Chieftec 500W, 250GB Seagate Barracuda SATA2..

Naime, imam filing da se komp ne ponaša tj. ne pokazuje performanse kakve bi trebao imati.. Imam trenutno instaliran WinXP SP2 32bit..

U aplikacijama mi je podjednako brz naspram starog P4 3.0GHz, 1 GB DDR, HDD 120GB SATA,čipset 865Perl, Radeon 1950Pro 256MB, a razlika je tek osjetna u igrama..

Trebam li staviti gore Vistu ili recimo 64bitne WinXP da bi se i u aplikacijama i u igrama ponašao jednako brzo???

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Vista,ali jedino mi je žao što nisi kupio 4 gige rama jer su danas oni povoljni čak i za jeftinije konfiguracije...


phhh,k'o da me briga,potpis...'ko to još piše...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

mah stavi ono sto je najzahtjevnije :D


Sve što možeš sad ostavi za kasnije
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
Vista da.
Samo možda bi trebao dignut takt procesoru.
DDR3 se bolje ponaša sa procom sa više mhz.
Ici ce ti bez frke na 3ghz a razliku ces SIGURNO primjetit
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
autorov komentar

Matična ploča ne podržava DDR2 nego DDR3, a ove 2 gige sam masno platio, oko 1400 kn.. Vista mi je zadnja solucija jer patim na performanse, pogotovo u igrama.. Jel WinXP 64bit bolji?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
Greg kaže...

Matična ploča ne podržava DDR2 nego DDR3, a ove 2 gige sam masno platio, oko 1400 kn.. Vista mi je zadnja solucija jer patim na performanse, pogotovo u igrama.. Jel WinXP 64bit bolji?

ufff!
Zaboravi  64  bitni  XP.
Ako  64  bitni  sistem  onda  vista.
Mada  ni  32  bina  nije  loša. 

Athlon X2 5000+@ 3200mhz,Gigabyte GA-MA770-DS3,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
16 godina
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Zašto da zaboravi XP 64? Ja ih koristim već 2 i pol godine pa me zanima.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
Crayox kaže...

Zašto da zaboravi XP 64? Ja ih koristim već 2 i pol godine pa me zanima.

  I nemaš nikakvih problema?
Nemogu  vjerovat.
Pa  64  bitni  XP  je  bugovit  do  neba.
Stvarno  ti  radi  kak  treba?
Ti  si  onda  jedan  od  rijetkih 
A  i  kupovat  XP  kad  je  na  tržištu  bolji  OS  nema  baš  puno  smisla  po  meni. 

 

Athlon X2 5000+@ 3200mhz,Gigabyte GA-MA770-DS3,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.4.2008 21:00 (LUXX).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
autorov komentar

Još jednu stvar sam primjetio, kada sam stavio u gore navedeni komp HDD iz još jednog starog kompa na kojem je taj disk bio sistemski, kopirao sam sa njega jednu datoteku od cca 8GB(image), kopiranje je trajalo cca 40 min, wtf? hard je Hitachi 80GB ATA/IDE..

nije moguce da je IDE tako spor.. napominjen da sam ga provjerio i defragmantirao, sve pet.. Takve stvari se baš meni moraju događat, jer što je najbolje, posao mi je ovo što ja sada vas pitam.. Svatko se nađe pred zidom, ko ja sad..:)

16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
Hmmm.
Drivere si sve instalirao?
Jel bi moglo bit da XP ne "voli" DDR3?
Najbolje probaj stavit vistu pa da vidimo.
Cini mi se da je greška jednostavno u XP-u ili driverima.
Ili jednostavno ne "voli" DDR3
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
autorov komentar

hmm..

driveri su svi gore i na mjestu..

meni je ovo prvi put da sam se susreo sa DDR3, ali u Everest Ultimate 450 mi na speed tetu pokazuju dobre rezultate..

 

evo:

CPU    Brzina procesora    Matična ploča    Chipset    Memorija    CL-RCD-RP-RAS    Brzina kopiranja
Core 2 Quad Q9450    2666 MHz    Intel Bonetrail DX38BT    X38    Dual DDR3-1333    9-9-9-24 CR1    7130 MB/s

16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
jesi probao tu datoteku (8gb) kopirat na neki drugi disk?
S time bi iskljucio mogucnost da je onaj IDE disk kriv.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
autorov komentar

jesam, na onu satu od  120 GB, cca 10 min

16 godina
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Kao što sam napisao u svom threadu, imam par egzotičnih problema, al ne kužim kako to misliš da su bugoviti do neba. Po čemu? Neki primjeri?

 

Očekivao sam da će ovdje vladati anti Vista raspoloženje, ali zanimljivo da nije. Kada sam ja kupovao sustav, nije bilo Viste, tako da sam morao XP 64 jer sam planirao koristiti, i koristim, 3D Studio MAX 9.0 64 i vray 64.

 

Probleme na koje sam naišao mi ne izgledaju kao baš XP 64 related, jer ih vidim i na kompu od buraza (mom starom) itd.


Recimo jedan takav egzotičan je da kada upalim 3D Studio MAX nekaj zezne i onda mi MP pokazuje scrabeled filmove i bilo kakve clipove, skužio sam da ima veze sa onim nekakvim overlayom ali DO DANAS niti MAX nije izdao patch, niti novi nforce ne pomažu. Ne znam koga bi pitao i kome bi se obratio.

 

Evo moj sustav (nadam se da nisam ukrao thread)

2X AMD Opteron 275

Tyan K8WE (AKA s2895)

GF 8800 GTX

4 GB RAM

2X WD Raptor 74

 

Svojevremeno sam dobro istraživao da sredim sustav, recimo postoji jedan AMDov "patch" na koji sam slučajno naišao i koji mi je riješio stabilnost i sustav se STVARNO ubrzao, pod opterečenjem se znao brejkati. Zove se 8131 PCI-X Bus filter controler.

E sad, ono što mene zanima, za taj moj sustav, da li postoji još takvih koje nisam tada našao. Naravno imam zadnje drivere od Tyana.

 

Anyway, kako radim na tom kompu strah me preči na Vistu, ali mogao bih probati dual boot jedno vrijeme. Znači preporučuješ? Imam osjećaj da će ipak 64 bitna Vista biti bugovitija i sporija od XP64. Kažem, samo osjećaj.

 

poz

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
Bugovitija nebi rekao.
Ima ovdje usera sa 64 binom vistom kojima sve radi kak treba.
Ok tvoj komp jest stvarno nešto što se ne viđa svaki dan al moralo bi ic bez greške.
64 bitnu nisam probao al cujem dosta dobrih stvari i ako se malo razumiješ u OS što je kod tebe ocito slucaj uspjet ceš 64 bitnu vistu natjerat na rad kakav si navikao.
U pravu si sa dual boot.
To bi ionako napravio.Cak i da je sve super sa vistom rađe si ostavi XP.
Nikad se nezna.
16 godina
neaktivan
offline
Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Greg: Vista 64bit

 

Crayox: ništa ne košta da probaš


Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't
stand one bit of competition
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
ma kakva vista, stavi linux;)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
autorov komentar

Brijem da ću ostavit ovaj XP još do Viste SP2!! Kaj se tiće konfe, za gamere je raj..

Ostavit cu još malo ovo pitanje/a za sve koji još imaju neku dobru ideju i preporuku, mislim da je tema koju bi trebalo razmotrit..

Samo da se ne pretvori u ružan rat između XP-ovaca i Vistinih štovatalja :P(|)

 

pusa bok

16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Windowsi mogu biti jednostavno zafrknuti. Najjednostavnije ti je nabaviti Vistu sa integriranim SP1 i x86 i x64 verziju. (Radio sam na x64 verzije vise od pola godine i nisam imao nikakvih problema!) i nekakvu drugu instalaciju XP-a,mada savjetujem Vistu. Isto tako,platforma je nova,ima bugova sigurno. Negdje je moguce da ima konflikata i nesto moze zafrkavati. Primjer: Dobio sam novu konfu,Phenom,790FX Chipset,3870. Komp je dosao sa instaliranom vistom koja ne da nije sljakala nego je bila katastrofa. Rusila se,bila spora,igre nisu sljakale. Tek sam sa updateom biosa,NE INSTALIRANJEM raznih utilitya sa cd-a (ono,overclock,mjerenje temp,itd...) i 2 primjerka Viste uspio dobiti brzinu u Windowsima i performanse u aplikacijama. U tom segmentu,svaka cast Windows updateu,na kojem su se svakodnevno pojavljivali novi driveri i zakrpe. Dakle,puno je toga sto moze zafrkavati. Provrti testove za performanse,tipa 3dmark,stogod-nie bitno,i usporedi sa rezultatima na internetu sa slicnim rezultatima.


CN: "Spider"
Phenom 9600
ASUS MBO 790FX
HD 3870 DDR4
4GB CORSAIR
VISTA SP1 X86
16 godina
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Znači ovako, izuzevši stara računala na kojima je očito sporija, kažete da je Vista brža od XPa na high end računalima? Znači ipak dolazi do izražaja da bolje iskorištava multi core/proc. Hvala ljudi na savjetima!

16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?
Crayox kaže...

Znači ovako, izuzevši stara računala na kojima je očito sporija, kažete da je Vista brža od XPa na high end računalima? Znači ipak dolazi do izražaja da bolje iskorištava multi core/proc. Hvala ljudi na savjetima!

 Nemora nuzno biti tako. Al ajd... Ja bi presao na tvom mjestu na X64 Vistu. Nabavi slipstreamanu verziju sa SP1 i automatski radi update.

CN: "Spider"
Phenom 9600
ASUS MBO 790FX
HD 3870 DDR4
4GB CORSAIR
VISTA SP1 X86
16 godina
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Slipstreamanu? Planiram kupit, kod dealera su već verzije sa SP1 pretpostavljam?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Vista je sporija na starijim računalima (pogotovo gdje fali RAM-a), ali je zato na bržim mašinama brža.

 

"skužio sam da ima veze sa onim nekakvim overlayom ali DO DANAS niti MAX nije izdao patch, niti novi nforce ne pomažu"

 

Vista sve renderira na istu površinu i nemaš overlay probleme. Probaj Vistu pa vidi.


If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
moderator
offline
Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

High end? Pa vista, po mom misljenju zbog DX10 (naxp-u ga nema). Znam sad ce reci svi: nema puno igara, sporo, nije razlika neka... Ali covjek ima comp koji je kupio zbog performansi i na takvom stroju se ocekuje da igra s max detaljima. Sad kako ce mu crysis zaklati prvenstveno graficku, to je druga prica. Ja se igram na visti x64 i nemam primjedbe.

A sto se tice kopiranja na disku, mnogu su se zalili na mrezno kopiranje, ali ja u mrezi nemam nikakvih problema s brzinom. Preko 100Mbitne mreze ide s 9MBs sto je realno (mozda je mreza sporija od diska ali ni pri normalnom kopiranju nemam problema).

Toliko od mene a autor teme neka razmisli.


Opinion is like an as*hole, everyone has it!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Za high-end računalo, koji je najbolji OS?

Mislim da svi grijesite.Vista bukvalno ima problema sa kompatibilnoscu hardware-a.XP je daleko bolji sto se tice Hardware.Glupo je govoriti da je Vista koja ni 2 godine nije na trzistu da je bolja Od XP sto se tice hardware-a.Smijesno...


Extreme_Tech
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice