Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

poruka: 17
|
čitano: 1.918
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

Pozdrav svima! Da malo opišem povijest svog problema. Prije par mjeseci sam počeo redovito dobijati rušenje sustava uz crni ekran te je serviser ustanovio da je problem grafička kartica. Radilo se o GTX970. Potom sam kupio GTX 960 koja je radila bez ikakvih rušenja (mada je ponekad bilo "zapinjanja" u igrama nasumicno), ona je za razliku od 970 koja je bila spojena sa jednim 8 pin connectorom, bila spojena sa 2 6 pin connectora. Razlog zbog kojeg navodim to je sljedeće - Kupim novu grafičku, Gainward GTX 1660 super oc i unutar 5 sati korištenja dobijem dva simptoma. Prvi je zvuk identičan ovom: 

 a nedugo potom, rušenje i crni ekran. Kad se dogodio crni ekran, ventilator na grafickoj se u tom trenutku pojacao na maksimalnu brzinu i radio je tako dok nisam resetirao PC. Kad sam resetirao PC, bootao se normalno i sve se cinilo u redu. Nisam nista htio riskirati i ponovno pokusavati pa sam odmah graficku odnio nazad u ducan (Links) i trazio reklamaciju. Kazu da je moraju testirati i da ce nazvati za par dana. Primjetio sam nekoliko stvari. Prvo, 970 mi je imala coil whine, a i 960 ga je razvila nakon mjesec dana, nije ga imala kad sam ju kupio. Ova 1660 je spojena istim 8 pin connectorom kao i 970 te se srusila na isti nacin. Mene zanima sljedece, je li moguce da je nesto drugo uzrok problema, kao los PSU ili los kabel sto napaja graficku? Inace, 970 se rusila nasumicno, 960 je imala coil whine pod opterecenjem, a 1660 se srusila pod opterecenjem, u igri. Takoder, vise puta sam u svim ovim situacijama pomocu DDU brisao drivere i instalirao nove. Ako sam nedovljno detaljno opisao problem, molim vas recite da dodam sve detalje sto bi mogli biti bitni. Samo me strah sljedeceg - Links odobri reklamaciju, ponovno instaliram graficku i dobijem iste probleme. Ne bih htio ponovno ici u Links nakon jednog dana sa istim problemom, mislim da bi me vratili (opravdano?).

 

Specifikacije sustava: Msi H97 PC mate, i5 4660, Corsair Vengeance 2x8 gb, Seasonic S12 Bronze 520W, Kingston SSD, WD Blue HDD. 

 

Hvala na svakoj sugestiji i lijep pozdrav svima!

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici
pageup kaže...

Prvo pričekaj da vidiš što točno budu rekli iz Linksa kad se grafička kartica istestira.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
12 godina
offline
Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

Koliko je staro to napajanje ? Bilo bi dobro da posudis od nekoga drugo pa da vidis da barem iskjucis tu opciju.Ne vjerujem da 3 grafe mogu biti problem.Mbo ili psu.

Moj PC  
1 0 hvala 1
3 godine
neaktivan
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

Napajanje je staro tocno 4 i pol godine. Nastojat cu ako ikako mogu posuditi drugo napajanje. Sad gledam u kabel i primijetim sljedece, 2 od 8 pinova kao da su nekako tamniji, ili lagano deformirani, stvarno je tesko vidjeti. Na drugom 8 pin connectoru su svi savrseni i jednako izgledaju. Inace koristio sam uvijek bas ovaj sa slike.

 

Uzeo sam staru gtx 970 i pogledao ulaz za struju i vidim da su 3 pina tamniji, isti oni koji su bili u dodiru sa ovim pinovima na kabelu što su mi sumnjivi. Pogledao sam na internetu i našao da su bas ti oni koji napajaju grafičku. Potvrđuje li ovo da je stvarno do psu ili (nadam se naivno) do kabela? 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.4.2020 17:42 (pageup).
8 godina
offline
Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

Hmmmm ...

 

Ti smečkasti pinovi znak su da je vukla previše struje ...

 

Poželjno ne koristiti taj konektor više ...

 

Samim time ti predlažem i provjeru napajanja ...

 

Ako si koristio te pinove ,moguće da je zbog njih bilo problema ...

 

Zvuk koji se čuje iz grafe je struganje ventilatora po hladilu,moguće da je tvornički u "auzvinklu", moguće da si slučajno primio za vent dok si ju stavljao u kućište ...

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

-može biti struja.. ali sve kontrolira mbo-bios, ako nisi updateao to može biti logično objašnjenje pogrešnim powermanagmntom -> posljdice.

-svaka komponenta za sebe može biti uzrok/kvar može i nova vga .. ali zajednički nazivnik je mbo i također je smunjivac, ne samo napajanje i sl.

-ako je vga crknula, dobit ćeš zamjenu.. ali to ne znači da si eliminirao uzrok problema tj da je uzrok u vga, prije da je to napajanje ili mbo-bios.. ili nešto deseto što se kod tebe možda desi npr mrežni napon-struja i sl. jer u par godina nije statistički normalno imati toliko problema, no sve se kvari i moguće je dobiti jackpot na lotu pa tako i kvarovi...

-drugi moguć uzrok je nešto soft, postavke, oc, miner i sl.. tj sve možeš uništiti 'turiranjem', auto, vga... i ponekad ne mora biti hw-kvar, jer sve kontrolira software, bios-os-driver-app-malware... pa dok ne nađeš uzrok, može biti bilo što :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici
Imao sličan problem. Bilo napajanje u pitanju.
''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
3 godine
neaktivan
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

Da da, jasno mi je, toga se i bojim, da ne sprzim novu graficku. Nisam toliko iskusan sa svim ovim pa mi je pola ovoga nabadanje, zato se ne usudim puno upustati ni u sto. Pokusat cu naci nekog dobrog servisera jer mi je ovo jedini pc i nikako nesto na cemu cu vjezbati, a u meduvremenu, nova graficka nece ici u ovaj sustav dok ne vidim sto nije u redu. Sad kad pricamo, ono sto mene najvise zbunjuje je to sto mi je ta gtx 960 radila prakticki besprijekorno (ako ignoriram coil whine), nije se rusio sustav ni nista, a sad sa novom grafickom i tim 8 pin konektorom odmah stari problemi (a slicna potrosnja struje kao i 960). Zato po mom razmisljanju (molim te ispravi me ako lupetam :)), sumnjam da je do maticne ili os-a i malwarea, to bi se trebalo jednako ocitovati na obje graficke? U svakom slucaju, trazim dobar servis da testiraju napajanje i maticnu, a ne kosta me nista ni ponovno windows instalirat. Nisam nikad ni bios updateao, to cu naucit. Mislim da cu sve ostalo prepustit u ruke profesionalaca. Puno hvala svima na strpljenju i pomoci!

15 godina
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

-nema tu 'proffesionalaca'... tj samo ti naplate ono što možeš i sam, pročitati napone u bosu ili app-util u win.. i zaključiti jel struja ok ili nije. Da si elekričar imao bi unimetar.. ovako može biti napajanje, može mbo-bios jer kontrolira napajanje i upravljanje strujom kao što to radi driver u win + nisi updateao-flesaho bios ta to je potrebno upravo zbog vga (ili novi cpu ..).

-drugi moguć uzrok (sav soft ili postavke) neće nitko detektirati tj to s pojedinom komponentom nema veze, npr malware-miner ili overclock... serviser ima svoj radni pc-matičnu u koju ubode testno i vidi radi-ok, ili ne... ok kao odneseš računalo, možda sve provjere, možda sve zamjene, moža će popravak-diagnostika koštati više od novog i ne mora otkloniti uzrok.. pod jamstvom vga provjeravaju samo to, vga, ne ostatak računala koji ih ne znamima, osim kao moguć razlog odbijanja jamstva .. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici
ihush kaže...

Da si elekričar imao bi unimetar..

Imaš električara koji nemaju unimer (unimetar-to nešto za pojest?) i imaš ne električara koji ga imaju. 

Kako nema profesionalaca??? Pa na forumu ih ima koliko hoćeš ili su to ipak samo "profesionalci"???

ps. najbolje je kad sve zamjene i onda su mirni, valjda???

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.4.2020 19:37 (Valentin17).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici
Valentin17 kaže...
ihush kaže...

Da si elekričar imao bi unimetar..

Imaš električara koji nemaju unimer (unimetar-to nešto za pojest?) i imaš ne električara koji ga imaju. 

Kako nema profesionalaca??? Pa na forumu ih ima koliko hoćeš ili su to ipak samo "profesionalci"???

ps. najbolje je kad sve zamjene i onda su mirni, valjda???

 Ako je netko električar ili se smatra jednim, a nema multimetra, onda je k od električara. Kao gitarist bez gitare

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
13 godina
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici
Jakovp kaže...
 Ako je netko električar ili se smatra jednim, a nema multimetra, onda je k od električara. Kao gitarist bez gitare

Ne mora bit, ja sam jednostavna čeljad pa bih prije rekal da pravi električar mora imat samo zdravo-seljači probirštift. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici
Ako je napajanje staro 4 godine, razmisli i njega reklamiras (zagorenost) ili barem da ga servis ispita...
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
3 godine
neaktivan
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

Palo mi je i to na pamet, pogledam papire, imalo je samo 36 mj jamstva :/ Inace, citam kako se voltaze ne mogu pouzdano ocitati samo softverom, pa ce morati na servis. Nemogu nikako skinuti one pinove s uma, ali kao sto je ihush rekao, problem s maticnom ili softverom ce mi samo napraviti iste probleme na novim dijelovima. Kako znati je li maticna losa? Ostajem pri tome da za svaki slucaj odnesem na servis. Neka mijenjaju sto trebaju. Nemogu se misliti svaki dan ocu li sutra imati ispravan pc :)

15 godina
offline
3 godine
neaktivan
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici

Nazalost, definitivno vise nije pod garancijom. Pise i na kutiji i na jamstvenom papiru 3 godine. Evo primjer: https://www.hgshop.hr/napajanje-seasonic-ss-520gb-520-w-80-bronze/proizvod/164143

14 godina
offline
Re: Crni ekran na novoj grafičkoj kartici
pageup kaže...

Nazalost, definitivno vise nije pod garancijom. Pise i na kutiji i na jamstvenom papiru 3 godine. Evo primjer: https://www.hgshop.hr/napajanje-seasonic-ss-520gb-520-w-80-bronze/proizvod/164143

 Probaj direktno preko proizvođača, pošalji im mail, nemaš što izgubiti.

 

https://seasonic.com/industrial-support

 

Pokušaj preko toga upitnika.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice