Nikako ne mogu naći posao izdvojena tema

poruka: 996
|
čitano: 548.850
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Re: Nikako ne mogu naći posao
fanaticni gejmer kaže...

Radi se o kuharstvu. Sumnjam da je u drugim firmama bolje. Nazalost koliko je to razvikano, ljudi ne shvacaju da je u biti posao ultrastresan.


 

 

Da, to je stresan, težak posao, u 90% slučajeva nimalo fancy.

No ako si krenuo za kuhara, bolje prvo probaj naći drugi posao nego se prebacivati u nešto treće.

2 godine
offline
Nikako ne mogu naći posao

Pozdrav i sve najbolje svima!

Novi sam ovdje i imam neka pitanja, želio bih postati kvalitetan Linux sys-admin a poslije možda i SysOpps ili Site Reliability Engineer, a bojim se da je prekasno za to s obzirom da imam 28 godina, svega 3 godine stručnog studija informatike u Osijeku koji mi baš i nije dao puno skilla i tek 1 godinu iskustva u Linux okruženju kao Linux support tech od čega realno možda 6 mjeseci linuxa, ostalo je bio neki bezvezni customer support.

Još početkom studija sam vidio da nisam za klasično programiranje, ono imali smo na faksu C i C++, položio sam to ali nije mi baš najbolje išlo i malo me jeza hvatala od toga, ne mogu se ni zamisliti da 8 sati kuckam kod.

Zato me jedan prijatelj koji je danas ozbiljan SE uvukao u Linux u jednu support kompaniju, radio sam godinu dana i zadnjih 5 mjeseci sam upao u noćnu smjenu koja mi se jako loše odrazila na zdravlje čak sam pokupio i bolest štitnjače i danas sam ovisan o tabletama i napustio sam taj posao jer je bilo u planu da ostanem još barem toliko u noćnoj a ja se stvarno s time nisam mogao nositi.

Nikako ne mogu naći posla te struke a da je u mom gradu (OS) ili da barem mogu raditi remote a da se ne očekuje odmah neki senior level. Kad odradim neki intervju ljudi mi uglavnom kažu oke, uklopio bi se u našu kulturu ali nemaš baš detaljnog znanja nego samo površinskog, čega sam i sam svjestan, a s druge strane me žalosti činjenica kada vidim da dodje netko sa filozofskog bez uopće dana radnog staža i kasnije čujem taj/ta upao na poziciju QA engineera (i za to sam se jedno vrijeme prijavljivao).

Sad ne znam što počet učiti i iz kojih izvora da mogu biti konkurentan i zapošljiv? Probao sam si dići neke Linux distroe ali moj jebeni komp je takvo sranje da to kad pomjerim miš treba jedno 10 sekundi da se cursor pomakne. Da tek ne spominjem Docker ili Kubernetes, pa to odmah CPU load bude blizu 100%, nema teorije.

Neki kažu treba AWS ili GcP, što mislite jeli ima vajde od toga? Skinuo sam si neki Udemy kurs za AWS i naučio neke osnove, ono znam se snalaziti po konzoli, postaviti role, dignut EC2, ukluit baze itd. malo me još pati ovaj dio netkworkinga sa security groups itd. pa zapeo na nekom WP kada treba povezati bazu i server da se loada wp consola kada se upisi IP adresa, radio sve po klipu ali ne ide jbg...

Cilj mi je imat nekog realnog znanja da budem relevantan na tim intervjuima i da mogu dobiti neki konkretan posao bez noćnih smjena i onda taj posao tarubat jedno 2-4 godine pa možda tražiti neki bolji.

Što mislite, ima li nade i koje korake biste vi poduzeli na mom mjestu? Moram priznat da sam već pomalo lud i depresivan i da me strah kako vrijeme prolazi, svi stariji koji su van struke mi govore pa kako nemaš posla, bar kod vas u IT-u ga ima na bacanje, doslovno pada sve s neba, mo'š mislit? I taj famozni Linkedin za koji svi govore da ti ulijeću sa ponudama sma si napravio u ove 2 godine mislim da me samo 1 tip kontaktirao za njemački telekom i to su me odbili odmah nakon prvog intervjua tj. nisu se više javljali. Ostalo su bili nekakvi scamovi, oni lanci sreće, piramidalne sheme i sl. pizdarije...

Svaki savjet je dobro došao!

(Može i u inbox)

 
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

Pa da postoji univerzalni recept onda bi ga se svi drzali. Posveti se necemu i teraj to do kraja. Svastara = nistara. U medjuvremenu, ako ti treba para za zivot brisi i usrane guzice. Ako nista i to je dobro placeno vani, a kod nas minimalac. Neki ce uspjeti u it-u, neki nece i to je to.

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
maurs93 kaže...

Pozdrav i sve najbolje svima!

Novi sam ovdje i imam neka pitanja, želio bih postati kvalitetan Linux sys-admin a poslije možda i SysOpps ili Site Reliability Engineer, a bojim se da je prekasno za to s obzirom da imam 28 godina, svega 3 godine stručnog studija informatike u Osijeku koji mi baš i nije dao puno skilla i tek 1 godinu iskustva u Linux okruženju kao Linux support tech od čega realno možda 6 mjeseci linuxa, ostalo je bio neki bezvezni customer support.

Još početkom studija sam vidio da nisam za klasično programiranje, ono imali smo na faksu C i C++, položio sam to ali nije mi baš najbolje išlo i malo me jeza hvatala od toga, ne mogu se ni zamisliti da 8 sati kuckam kod.

Zato me jedan prijatelj koji je danas ozbiljan SE uvukao u Linux u jednu support kompaniju, radio sam godinu dana i zadnjih 5 mjeseci sam upao u noćnu smjenu koja mi se jako loše odrazila na zdravlje čak sam pokupio i bolest štitnjače i danas sam ovisan o tabletama i napustio sam taj posao jer je bilo u planu da ostanem još barem toliko u noćnoj a ja se stvarno s time nisam mogao nositi.

Nikako ne mogu naći posla te struke a da je u mom gradu (OS) ili da barem mogu raditi remote a da se ne očekuje odmah neki senior level. Kad odradim neki intervju ljudi mi uglavnom kažu oke, uklopio bi se u našu kulturu ali nemaš baš detaljnog znanja nego samo površinskog, čega sam i sam svjestan, a s druge strane me žalosti činjenica kada vidim da dodje netko sa filozofskog bez uopće dana radnog staža i kasnije čujem taj/ta upao na poziciju QA engineera (i za to sam se jedno vrijeme prijavljivao).

Sad ne znam što počet učiti i iz kojih izvora da mogu biti konkurentan i zapošljiv? Probao sam si dići neke Linux distroe ali moj jebeni komp je takvo sranje da to kad pomjerim miš treba jedno 10 sekundi da se cursor pomakne. Da tek ne spominjem Docker ili Kubernetes, pa to odmah CPU load bude blizu 100%, nema teorije.

Neki kažu treba AWS ili GcP, što mislite jeli ima vajde od toga? Skinuo sam si neki Udemy kurs za AWS i naučio neke osnove, ono znam se snalaziti po konzoli, postaviti role, dignut EC2, ukluit baze itd. malo me još pati ovaj dio netkworkinga sa security groups itd. pa zapeo na nekom WP kada treba povezati bazu i server da se loada wp consola kada se upisi IP adresa, radio sve po klipu ali ne ide jbg...

Cilj mi je imat nekog realnog znanja da budem relevantan na tim intervjuima i da mogu dobiti neki konkretan posao bez noćnih smjena i onda taj posao tarubat jedno 2-4 godine pa možda tražiti neki bolji.

Što mislite, ima li nade i koje korake biste vi poduzeli na mom mjestu? Moram priznat da sam već pomalo lud i depresivan i da me strah kako vrijeme prolazi, svi stariji koji su van struke mi govore pa kako nemaš posla, bar kod vas u IT-u ga ima na bacanje, doslovno pada sve s neba, mo'š mislit? I taj famozni Linkedin za koji svi govore da ti ulijeću sa ponudama sma si napravio u ove 2 godine mislim da me samo 1 tip kontaktirao za njemački telekom i to su me odbili odmah nakon prvog intervjua tj. nisu se više javljali. Ostalo su bili nekakvi scamovi, oni lanci sreće, piramidalne sheme i sl. pizdarije...

Svaki savjet je dobro došao!

(Može i u inbox)

 Hej stari,

 

dok ti ne odgovori netko na stručni dio posta, ja ću se kratko osvrnuti na ovaj "životni". S 28 godina nisi prestar za išta, možeš iznova krenuti u kojem god smjeru želiš i vremena postati jako dobar u onome što želiš. Stavovi drugih ljudi o tvom karijernom statusu su nebitni, nema pravila kada čovjek može krenuti u nekom smjeru, sam si sebi mjerilo.

 

Da ne misliš da mlatim praznu slamu: Ja sam napunio 42 nedavno, a otprije cca pola godine pokušavam napraviti career switch - i još uvijek sam "work in progress" po tom pitanju, imam dvojbe, trojbe i sve što ide s tim. Ako si zagrizao i znaš da je to-to, za 5 ili 7 godina ćeš se sjetiti sebe s 28 i nasmijati kako si mislio da je možda kasno. 

 

p.s. nemoj mi po filozofskom, ima i tamo ekipe koja zna ponešto :P

Tread softly because you tread on my dreams.
10 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

@maurs93

 

Druže, al prvo molim te otkantaj taj pesimizam vezano za sebe.

To samo priječi čovjeka da se ostvari u progresu i punom potencijalu.

 

Nisi star, a kamoli prestar za bilo šta. Za godinu dana možeš trčati maraton ako želiš i daš si truda.

 

Samo pozitivan stav vježbaj vezano za svoju budućnost.

 

Za taj Lin...ono, brijem da je dobra stvar, ovisno o tome kaj znaš i neznaš. Kaj više znaš to ti se više ekipe uvaljuje.

Babe iz HR, šaraju po tome i traže nove kandidate za svoje kompanije.

Poslove u IT samo dobivao bez imanja profila na tom Lin....

 

Nisam sa serverima radio, niti OS nekaj puno, al radi marljivo na svojim skillovima. Javljaj se na poslove u svojem kraju, te pitaj ekipu(-javi se drito co. sa takvim pitanjima) kaj bi trebao znati da za neko vrijeme postaneš njima zanimljiv kandidat. Poveži se sa lokalnom IT zajednicom preko MeetUpovima, raznih druženje, budi proaktivan.

Osijek Smart City je sve jači centar IT u HR. Jedan lik iz komanije je upavo izabrao Osijek za život i rad.

 

Zemi jednu il dve tehnologije i rokaj po tome.

 

 

Nikada ne odustaj. Bilo njih 10, a ti sam...kada te sruše na zemlju, opet se digni i zaderi se ka jeeee.

 

 

dzg
Moj PC  
4 0 hvala 1
3 godine
neaktivan
offline
Nikako ne mogu naći posao

U Osijeku ima jako puno IT tvrtku, ali sve su relativno male, i nitko kod njih ne treba dedicated sys admina. Jedini veci gdje se tako nesto treba su Ericsson i A1. Za QA ces puno lakse naci posao, jer ima jedno 100 tvrtki u Osijeku koji trebaju ili ce trebati jos ljudi za QA.

 

Ako se bas zelis fokusirati na server, onda ipak moras traziti dalje od Osijeka, ali u danasnje vrijeme svi nude remote tako da to ne bi trebao biti problem. Javim ti se jos u inbox.

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Nikako ne mogu naći posao

Hvala na odgovorima.

 

Da, na QA sam se u jednom periodu najviše i prijavljivao, često bi bile situacije da prodjem po recimo 2-3 intervjua i neki zadatak i na kraju me otkantaju, ili prvo zadatak i onda 2-3 testa i neki online psiho test i na kraju me odbiju, uvijek je razlog bio manjak iskustva, a onda čujem uzmu nekog bez dana staža iz umjetničke ili sa filozofskog tako sam od te QA pozicije odustao jer mi je puna kapa te politike, kulture ili čega već oni traže i nije ovo pljuvanje po tim fakultetima nego mi nije jasno u čemu onda ja ne valjam ako sve bude super na tim intervjuima i onda me odjebu i kako to ja nemam dovoljno znanja a ovi iz potpuno druge struke i bez staža imaju, a i više bih volio sebe vidjeti jednog dana u ovim sys-admin i sl. rolama. 

 

Nisam uopće neki slabić niti netko tko odustaje, koliko sam samo imao i lomova i prometnih pa se opet vratio sportu i fit i jak kao i prije a bilo upitno hoću moć hodat normalno, ovo bi trebalo biti puno lakše, ali jebiga očito negdje zapinjem a ne uspijevam detektirat gdje, jer ako 2 godine nešto ne ide onda mora da i ja radim nešto krivo. Znam da ozbiljnim igračima i ne treba Linkedin ali eto ja nisam senior i svaka takva stvar mi dobro dodje, ljudi su mi doslovno govorili ma samo napraviš profil i staviš otvoren za rad i navedeš pozicije koje te zanimaju i poslovi maltene na tjednoj bazi samo ulijeću u inbox, u 2 godine javio mi se jedan tip...

 

Sjećam se da sam jedan period doslovno prijavljivao na sve živo i mrtvo, znači od IT jobs Croatia, moj-posao, burza rada te Linkedin sve što ima opciju remote rada od QA, customer support, tech support, sys-admin, sys-opps, SRE, ali se nisam prijavljivao mahnito i na stvari za koje nemam apsolutno blage veze, svugdje bih ispunjavao minimalno 30-40% kriterija, a nekad i dobrih 70-80% i uglavnom su bile junior pozicije ili med ali su ohrabrivali i juniore da se prijavljuju u opisu oglasa, slao sam toliko da sam u jednom momentu mislio da šaljem prijave iznova jednim te istim firmama jer sam znao po danu izmedju 50-100 prijava imat i više nisam znao ni gdje sam se sve prijavio, pa ako to nije velik broj onda ne znam...

 

Na intervjuima naravno ne volim lagat i uvijek ću prije reći da nešto ne znam nego srat i izmišljat i onda ispast lažov i glupan.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.2.2022 12:56 (maurs93).
 
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao

Netko će uspjet, a netko neće? Što je to točno uspjeh, poprilično relativna i individualna stvar, nekome je posao od 1000 € u HR sa riješenim stambenim pitanjem i dobrom atmosferom u firmi super a nekome niti 3 puta veći novci nisu jer želi biti businessman i da ne radi za drugoga. Mene zanima ući u firmu gdje se mogu postepeno razvijati i imati neki learning curve bez da sam odmah prvi dan bačen u vatru i da se snalazim kako znam i umijem.

 

Ne znam čemu ovo sa brisanjem guzica i sl. financijski sam za sada osiguran da ne moram raditi bilo što (nikakvo bogatstvo ali za moje potrebe dovoljno) a da se mogu posvetiti učenju u IT-u i ono što sam pitao jeste za pozicije koje sam naveo sys-admin/sys-opps/SRE što učiniti da na takvim natječajima budem konkurentan, kakav zadatak, kakav projekt, iz kojih izvora je to kvalitetno a da nije puka teorija i sl, tako da ne znam čemu ove baljezgarije o guzicama, da mi treba kinta logično je da bi radio bilo kakav posao a ne išao na IT forum pitat ekipu kako postati sys-admin...

 

 

 

 

 

 

2 godine
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
SamoPitam3 kaže...

Pa da postoji univerzalni recept onda bi ga se svi drzali. Posveti se necemu i teraj to do kraja. Svastara = nistara. U medjuvremenu, ako ti treba para za zivot brisi i usrane guzice. Ako nista i to je dobro placeno vani, a kod nas minimalac. Neki ce uspjeti u it-u, neki nece i to je to.

 

Netko će uspjet, a netko neće? Što je to točno uspjeh, poprilično relativna i individualna stvar, nekome je posao od 1000 € u HR sa riješenim stambenim pitanjem i dobrom atmosferom u firmi super a nekome niti 3 puta veći novci nisu jer želi biti businessman i da ne radi za drugoga. Mene zanima ući u firmu gdje se mogu postepeno razvijati i imati neki learning curve bez da sam odmah prvi dan bačen u vatru i da se snalazim kako znam i umijem.

 

Ne znam čemu ovo sa brisanjem guzica i sl. financijski sam za sada osiguran da ne moram raditi bilo što (nikakvo bogatstvo ali za moje potrebe dovoljno) a da se mogu posvetiti učenju u IT-u i ono što sam pitao jeste za pozicije koje sam naveo sys-admin/sys-opps/SRE što učiniti da na takvim natječajima budem konkurentan, kakav zadatak, kakav projekt, iz kojih izvora je to kvalitetno a da nije puka teorija i sl, tako da ne znam čemu ove baljezgarije o guzicama, da mi treba kinta logično je da bi radio bilo kakav posao a ne išao na IT forum pitat ekipu kako postati sys-admin...

10 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Ne kužim. Kažeš okej ti je financijski a nemaš ni osnovni preduvjet da učiš ono što bio htio raditi - dobro računalo. Dakle prvi korak, kupi računalo koje kako kažeš, može za manje od 10 sekundi pomaknuti kursor.

Drugo, prijavljuješ se na pozicije za koje nisi kompetentan, QA inženjer, SysOps, SRE itd. Bez obzira što su možda juniorske, ti moraš imati neko znanje za to.

Nešto si radio po udemy-u pa ti ne ide, ne znaš gdje početi, a žališ se jer ti nitko ne da posao, niti ti se itko javlja na LinkedIn-u.

Pa ajmo onda ovako:
1. Kupi računalo
2. Kreni s nekim Linux certifikatom i/ili nekim course-om sa labovima
3. Instaliraj, konfigurirati, skriptiraj sve što vidiš i što ti padne na pamet
4. Imaš i na jutjubu milijun odličnih izvora
5. Certifikat
6. Specijalizacija - SRE, QA etc
7. Certifikat
8. Sredi LinkedIn, traži juniorske pozicije
9. Strpljenje

Za poziciju juniora ti ne treba možda iskustvo ali trebaš na razgovorima znati o čemu se priča. Ako je to SRE onda trebaš znati od OS-a, virtualizacije, baza, automatizacije, monitoringa, pa preko kontejnera i njihove orkestracije. Za QA trebaš znati programirati, raditi manualne testove, automatizirane testove, frameworke itd itd.

Tvoja ambicija u većini slučajeva neće biti dovoljna, nego ćeš trebati i podlogu (osnove), tako da počni raditi na sebi i kako ćeš imati više znanja javljaj se na odgovarajuće pozicije.
Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

Ja sam sa 28god. dobio posao u firmi od 850 ljudi kao serviser inf. opreme. Znači dno posla (koji bi po meni svatko trebao proć) ali mi je bio ulaz u IT svijet.

Imao sam naešto predznanja ali i veliku volju za učenjem. Kroz par godina sam savladao osnove serveraja i mreža od kabliranja na dalje.

Nakon 5god. postao sam voditelj IT službe i evo to radim već 5god. u međuvremenu završio CCSA i CCNA je u toku.

Poanta je da se može ali moraš imat strpljenja i konstantno učit.

 

Prema tvom pisanju kao šta ti je napisao kolega Entry ciljaš pozicije za koje nemaš dovoljno znanja,

Usredotoči se na jedan smjer kreni sa tim smjerom jer svaštarenjem nećeš puno postić. Imat ćeš kasnije dovoljno vremena za širit znanje.

 

Iskreno i ja sam shvatio po tvojem opisu kompa da nisi baš u nekoj dobroj financijskoj situaciji, ali ako nije tako nabavi si barem to osnovno sredstvo za rad i učenje.

nije mi baš ni jasno zašto do sad nisi ali valjda ti znaš.

 

Kreni danas i ne odustaj

 

LP 

Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Nikako ne mogu naći posao

Pa da, nisam u nekoj idealnoj, dovoljno dobroj da si pokrijem troškove života i stanarine, sad da si kupujem neka čuda ne...

 

Pa di da se onda prijavljujem još posebno u OS? Za developera tek nemam promil šanse i takav posao mi se gadi i dao bih otkaz valjda prvi dan sve da me netko i primi, nemam pojma to i dobio bih slom živaca. Zašto sam spominjao sve te pozicije gore, pa jebote nije da ja dodjem na te intervjue kao zadnji tukac i da blejim kao tele u šarena vrata, dobrih 80% intervjua ja znam odgovore na pitanja i jasno mi je o čemu se radi, posebno za ove jednostavnije pozicije kao QA engineer, oke ne znam automatska testiranja ali za to i treba ući u posao da bi čovjek dobio realnog znanja oko toga. Ako mi ljudi daju zadatak i ja riješim dobro i napišem 50-ak test caseova i zovu me na idući krug onda očigledno nekog vraga i znam...

 

Kažete prijavljujem se na pozicije kojima nisam dorastao? Pa eto možda zato jer je kolega iz iste firme koji recimo nije ni osjetio support sa istim iskustvom sa monitoringa dobio remote SRE poziciju sa nekim strancima sa 2k € netto a prijavio se na svega 5-6 oglasa, zato jer je ovaj jedan drugi koji je doduše vrstan sys-admin dobio posao DevOpsa sa istim brojem godina iskustva takodjer stranci i još bolja plaća od ovog prethodnog, zato jer je jedna cura sa filozofskog ušetala u našu firmu i sa sales odjela skočila na neki PM u jednom FIVEU, takodjer njena kolegica sa salesa na QA u istom FIVEU, dakle može se a sasvim sigurno sve te osobe izuzev ovog koji je postao DevOps nisu imale nekog turbo znanja i skilla jer sam radio s njima i znam da smo svi tu negdje u par deka...

 

Ova jedna došla u firmu i kaže mi lega koji tamo radi 90% vremena non-stop cima ljude za rukav već mjesecima da je ovaj jedan popizdio i odlučio se našalit s njom na pitanje zašto joj neki program nije radio rekao doslovno ovo: "ćokolada koja ti stoji na stolu ima lješnjake koji uzrokuju interferencijske smetnje na tvoj procesor" i ova kaže "aha" i uzme ju i stavi u torbu iza stolice, znači takve osobe upadnu na te pozicije al eto ja sam nedorastao i nemam dovoljno osnove, seems legit...

 

Pa naravno da budem ljut i frustriran kada čujem takve stvari.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.2.2022 19:14 (maurs93).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

Eto da i ja malo komentiram.

 

Završio sam SSS - Ind. Meh znači 3 godine obrazovanja.

 

Počeo raditi s 18 za najgoru moguću plaću mislim da je bila 2700 u 3. smjene na 70 stupnjeva.

 

Nakon godine dana dobio unapređenje te su me bacili na lijevanje.

Na kraju završio u toj istoj firmi na održavanju strojeva a radio sam kao običan radnik u pogonu.

Tamo stekao iskustvo u održavanju strojeva i bravarije sve općenito te se zadržao 3 godine.

 

Zaposlio se u drugoj firmi kao bravar za veću plaću.

Počeo kao bravar zatim se prebacio da budem pomoćnik strojne obrade.

Polako se učio i ispitivao kako ti CNC strojevi funkcioniraju.

 

Eto me 4 godine poslije u toj istoj firmi.

Toliko sam napredovao da sam trenutno jedan od 2 glavna Programera na 2 5-osno stroja kojima je vrijednost preko milijun eura te mislim da je samo par takvih u Europi tih karakteristika.

 

Da se zna nikad nisam volio matematiku i fiziku ali ako nešto želiš naučiti onda to i možeš.


U međuvremenu:

 

Naučio se raditi u Autocad-u/SolidWorks, PTC Creo.

 

Naučio crtati, raditi 3D modele.

 

Gledam da si ove godine upišem 4. stupanj i da kad to završim da se upišem na strojarstvo.


Poslije se zbuksam u neki ured, maknem se od špene i da budem projektant.

 

Poanta price je ako želiš i imaš volje samo nebo ti je granica.

 

Nemoj preskakati stepenice da bi dosegao neki drugi level znanja usavrši prvo ovaj prvi za koji si zapeo.

 

Poslije kad ti se otvore vrata bit će poslova na pretek.

 
7 0 hvala 3
3 godine
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao

Znaju se ljudi prodati, to je takoder vrlo vazna stavka, da sam sebe promoviras i prodas se. Investiraj malo i u to i pogledaj neki video/tutorial o prodaji i personal brandingu. Ja sam u IT isto usao tek sa 30 god, prvo kao Support, pa QA i onda na PM poziciju. Nakon 3 godine sam otvorio svoju firmu i radim kao konzultant, ali jos nisam ni blizu tamo gdje zelim biti, radim konstanto na sebi, ucim nove stvari, malo malo neki certifikati (i ako su certifikati u mom poslu vise za kurcenje i marketing, nego sto su stvarno potrebni).

2 godine
protjeran
offline
Nikako ne mogu naći posao

@maurs93 

 

Razumijem te kako ti je, jer sam prošao kroz gotovo ista govna.
Radio sam uglavnom za strane firme u Zg-u, natukao nekih 15-ak godina staža i ostao bez posla. Domaće sam izbjegavao, jer plaće malo ima, pa malo nema. Ali, za leasing automobila je UVIJEK bilo!!! Prioriteti su jasno bili definirani!
Frend kojeg sam dovukao u firmu mi je kopao rupu od prvog dana kako je stigao u firmu. Iskopao ju je dovoljno kroz godinu dana. Pouka broj 1: jebeno nikad ne pomaži nikome.
Našao drugi posao, ali se ispostavilo da su me vrbovali kao sw engineera, a trebali su support lika. Nekima je to isto, jebi ga... Hrvatska.
Nakon toga sam odlučio freelanceat. To je funkcioniralo djelomično. Teško je doći do normalnih projekata, jer takvi nisu nikad outsourceani. Sporadični koje bi ulovio su bili dobro plaćeni, ali nema kontinuiteta, a vrijeme prolazi i treba od nečeg živjeti. Iako je freelancing neusporedivo bolji od rada u nekoj firmi jer nemaš posla s budalama, iz financijskog razloga si prisiljen potražiti full time job. Skupio sam zvučne firme i zvučne projekte u CV-u, pa si mislim "ajde, biti će nešto". I prijavljuješ se na C++ oglase.. Telefon Gradnja (debili), ZMS Info (debili crni pojas - sedmi dan), RIZ (još uvijek ne znam kuda te debile svrstat), Banksoft, AVL, Serengeti, Ekobit, Infobip, Kurčinabit... nastavi niz.
Prve tri navedene su pozvale na razgovor za koji ne znam čemu je služio ni danas. Ostali nisu nikad ogovorili. Ekobit je sjećam se poslao odjeb 2 minute nakon slanja prijave LOL. Jedna firma me bila pozvala na intervju s namjerom da me spljuje uživo, jer su mislili da mi je CV lažan, ali su shvatili da su se zajebali. To je valjda bio jedini motiv za intervju.
I sad si misliš "nitko ne trza, moj CV očito nije iznadprosječan kao što mi se činilo, već upravo suprotno, izgleda da sam luzer... kaj sad?".
Idući korak je bio iskoristit LinkedIn i probat naći posao vani. To se pokazao jednako pametno kao i gašenje vatre s napalmom. Probaš preko poznatih kontakata doći do informacija traži li tko ljude. Nema odgovora, nikakvog, čak ni negativnog! Platiš LinkedIn membership da bi mogao kontaktirat ljude s kojima nisi direktno povezan, opet nema odgovora. LinkedIn oglasi sadrže 99% scama. Mahom headhunteri koji harvestaju klijentelu za svoje baze. Dobio sam od takvih par ponuda za senior poziciju u Austriji za nekih 45000 eura bruto godišnje i za nekih 35000 ako se dobro sjećam na Malti. Nasmijao se na obje i ispao vrlo bahat i bezobrazan zbog takve reakcije. Da sam bio pametan tada, rekao bi im SUCK MY BALLS!!!. Idući korak je bilo gašenje LinkedIn profila. Zatim svakom headhunteru koji bi me maltretirao zahtjev za brisanje iz njegove baze. S vremenom je količina šuma pala na nulu. Nemaš motiva, misliš da si gotov i probaš nasumično vani aplicirati, ali DIREKTNO!! Recimo MS. Pozicija za koju imam iskustva i mislim si "ajmo probat, ko ga jebe". Prva runda, druga, treća (on site). Izjebali me toliko da mi je šupak bio kao Učka. I evo ponude! Ali, nisam bio oduševljen niti zemljom, a još manje s timom u kojem bi radio. Kako je punudu dao MS koji ima jasno definiran postupak selekcije kandidata za razliku od svih onih Hrvatskih firmi, vratiš si malo samopouzdanja.
Javljao se dalje direktno na oglase: Irska, Engleska, Njemačka, Luksemburg, Danska, Norveška, Švedska, itd.. padali su intervjui i ponude. Na kraju sam odabrao što mi je pasalo. Danas radim 70% manje nego u što je to bio slučaj u Zg-u. Imam love više nego kaj mi treba.

Kad netko napiše da Hrvatskoj fali IT kadra, mogu samo reći: LAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠ!!!
Ali, faliti će uvijek lješnjak-menadžment kadar. Takvi su uvijek bili na cijeni i uvijek će biti traženi u Hrvatskoj. Budale nesposobne za život, ali sposobne za "menadžeriranje" za 25000kn neto, a developeru lažeš u facu kako nema para za povišicu. Hrvatska nije ništa drugo, nego Jugoslavija v2.0.

Na drugoj temi je bilo govora kako većina dobrog kadra "tuče" 20k+ kuna neto mjesečno. Neki i 30k, pa i više. Očito sam ja živio u nekoj drugoj Hrvatskoj.

Ako misliš naći normalan posao, bjež van.

P.S.
LinkedIn profil ni danas nemam.

 
15 1 hvala 7
5 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
maurs93 kaže...

Ne znam čemu ovo sa brisanjem guzica i sl. financijski sam za sada osiguran da ne moram raditi bilo što (nikakvo bogatstvo ali za moje potrebe dovoljno) a da se mogu posvetiti učenju u IT-u i ono što sam pitao jeste za pozicije koje sam naveo sys-admin/sys-opps/SRE što učiniti da na takvim natječajima budem konkurentan, kakav zadatak, kakav projekt, iz kojih izvora je to kvalitetno a da nije puka teorija i sl, tako da ne znam čemu ove baljezgarije o guzicama, da mi treba kinta logično je da bi radio bilo kakav posao a ne išao na IT forum pitat ekipu kako postati sys-admin...

 Brisanje guzica je samo usput navedeno, jer svaki posao je posten i treba ga postivati. Barem ga vani postuju, a tu kod nas, eto reagiraju nazalost kao i ti. Odmah se dizu na zadnje noge kao to je nesto ispod casti... Ako ikada budes imao dijete vidjeti ces da to nije nikakva posebna znanost. Doduse, u IT-u nema brisanja, ali zna biti lizanja "guzica"...

14 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

Evo ja sam freelancer, developer več duži niz godina, nekad imam projekte, nekad ne, sad je sve teže i teže nač projekt, sve je veca konkurencija, jaako puno mladeži ide u IT, tako da je sve manje posla, prije par god je to bio dream job al danas baš i nije!

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.3.2022 7:32 (danmega).
 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
danmega kaže...

Evo ja sam freelancer, developer več duži niz godina, nekad imam projekte, nekad ne, sad je sve teže i teže nač projekt, sve je veca konkurencija, jaako puno mladeži ide u IT, tako da je sve manje posla, prije par god je to bio dream job al danas baš i nije!

Nije ti mladež problem, nego sve manje projekata je autsorsano.

Ja sam prije 7-8 godina radio kao freelancer i pronaći projekt preko tadašnjeg ODeska je bio mission impossible. Bilo je ogromnih projekata di je naručitelj imao budžet od 300-500 USD.

Najviše projekata sam dobio preko poznatih ljudi i preko stackoverflowa. Ali kad je to presušilo, to je bilo to, game over.

 

Zatim je još ODesk bio kupljen od strane Upworka koji je nabio lihvarske provizije i to je bio zadnji čavao. Mene su kontaktirali s nadom da ću nastavit poslovanje, jer su vidjeli koliko sam naplatio prije akvizicije. Uredno sam ih odjebo i rekao da za te provizije moraju naći veću budalu.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
syrotinja kaže...

@maurs93 

 

Razumijem te kako ti je, jer sam prošao kroz gotovo ista govna.
Radio sam uglavnom za strane firme u Zg-u, natukao nekih 15-ak godina staža i ostao bez posla. Domaće sam izbjegavao, jer plaće malo ima, pa malo nema. Ali, za leasing automobila je UVIJEK bilo!!! Prioriteti su jasno bili definirani!
Frend kojeg sam dovukao u firmu mi je kopao rupu od prvog dana kako je stigao u firmu. Iskopao ju je dovoljno kroz godinu dana. Pouka broj 1: jebeno nikad ne pomaži nikome.
Našao drugi posao, ali se ispostavilo da su me vrbovali kao sw engineera, a trebali su support lika. Nekima je to isto, jebi ga... Hrvatska.
Nakon toga sam odlučio freelanceat. To je funkcioniralo djelomično. Teško je doći do normalnih projekata, jer takvi nisu nikad outsourceani. Sporadični koje bi ulovio su bili dobro plaćeni, ali nema kontinuiteta, a vrijeme prolazi i treba od nečeg živjeti. Iako je freelancing neusporedivo bolji od rada u nekoj firmi jer nemaš posla s budalama, iz financijskog razloga si prisiljen potražiti full time job. Skupio sam zvučne firme i zvučne projekte u CV-u, pa si mislim "ajde, biti će nešto". I prijavljuješ se na C++ oglase.. Telefon Gradnja (debili), ZMS Info (debili crni pojas - sedmi dan), RIZ (još uvijek ne znam kuda te debile svrstat), Banksoft, AVL, Serengeti, Ekobit, Infobip, Kurčinabit... nastavi niz.
Prve tri navedene su pozvale na razgovor za koji ne znam čemu je služio ni danas. Ostali nisu nikad ogovorili. Ekobit je sjećam se poslao odjeb 2 minute nakon slanja prijave LOL. Jedna firma me bila pozvala na intervju s namjerom da me spljuje uživo, jer su mislili da mi je CV lažan, ali su shvatili da su se zajebali. To je valjda bio jedini motiv za intervju.
I sad si misliš "nitko ne trza, moj CV očito nije iznadprosječan kao što mi se činilo, već upravo suprotno, izgleda da sam luzer... kaj sad?".
Idući korak je bio iskoristit LinkedIn i probat naći posao vani. To se pokazao jednako pametno kao i gašenje vatre s napalmom. Probaš preko poznatih kontakata doći do informacija traži li tko ljude. Nema odgovora, nikakvog, čak ni negativnog! Platiš LinkedIn membership da bi mogao kontaktirat ljude s kojima nisi direktno povezan, opet nema odgovora. LinkedIn oglasi sadrže 99% scama. Mahom headhunteri koji harvestaju klijentelu za svoje baze. Dobio sam od takvih par ponuda za senior poziciju u Austriji za nekih 45000 eura bruto godišnje i za nekih 35000 ako se dobro sjećam na Malti. Nasmijao se na obje i ispao vrlo bahat i bezobrazan zbog takve reakcije. Da sam bio pametan tada, rekao bi im SUCK MY BALLS!!!. Idući korak je bilo gašenje LinkedIn profila. Zatim svakom headhunteru koji bi me maltretirao zahtjev za brisanje iz njegove baze. S vremenom je količina šuma pala na nulu. Nemaš motiva, misliš da si gotov i probaš nasumično vani aplicirati, ali DIREKTNO!! Recimo MS. Pozicija za koju imam iskustva i mislim si "ajmo probat, ko ga jebe". Prva runda, druga, treća (on site). Izjebali me toliko da mi je šupak bio kao Učka. I evo ponude! Ali, nisam bio oduševljen niti zemljom, a još manje s timom u kojem bi radio. Kako je punudu dao MS koji ima jasno definiran postupak selekcije kandidata za razliku od svih onih Hrvatskih firmi, vratiš si malo samopouzdanja.
Javljao se dalje direktno na oglase: Irska, Engleska, Njemačka, Luksemburg, Danska, Norveška, Švedska, itd.. padali su intervjui i ponude. Na kraju sam odabrao što mi je pasalo. Danas radim 70% manje nego u što je to bio slučaj u Zg-u. Imam love više nego kaj mi treba.

Kad netko napiše da Hrvatskoj fali IT kadra, mogu samo reći: LAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽŽEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠ!!!
Ali, faliti će uvijek lješnjak-menadžment kadar. Takvi su uvijek bili na cijeni i uvijek će biti traženi u Hrvatskoj. Budale nesposobne za život, ali sposobne za "menadžeriranje" za 25000kn neto, a developeru lažeš u facu kako nema para za povišicu. Hrvatska nije ništa drugo, nego Jugoslavija v2.0.

Na drugoj temi je bilo govora kako većina dobrog kadra "tuče" 20k+ kuna neto mjesečno. Neki i 30k, pa i više. Očito sam ja živio u nekoj drugoj Hrvatskoj.

Ako misliš naći normalan posao, bjež van.

P.S.
LinkedIn profil ni danas nemam.

 

Lol, ima poprilicno istine u ovome, barem kako cujem od kolega koji su vani.

vani ljudi nema, svi su kratki sa ljudima, samo treba preskočiti

1) hrvatske firme koje nemaju nikakvih projekata, pa su im studenti dobri

2) hrvatske firme koje lose tretiraju ljude

3) hrvatske firme

4) headhuntere i razne middlemana

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.3.2022 11:01 (Sanchez_1).
4 godine
neaktivan
offline
Nikako ne mogu naći posao

Da se nadovezem:

 

u hrv treba ostati taman toliko da se nauče potrebne stvari s kojima se treba prodati van. Zašto? Jer je u vecini slučajeva u hrv manadgement toliko loš da mozete samo pobrati loše navike i misliti da je ono što je loše zapravo dobro.

ja takve managere zovem "berači kokica", jer su najčešće nepotrebni, rade nepotreban posao i sami su sebi svrha... iako, nije da toga nema vani, samo ima puno manje

 
5 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Sanchez_1 kaže...

Da se nadovezem:

 

u hrv treba ostati taman toliko da se nauče potrebne stvari s kojima se treba prodati van. Zašto? Jer je u vecini slučajeva u hrv manadgement toliko loš da mozete samo pobrati loše navike i misliti da je ono što je loše zapravo dobro.

ja takve managere zovem "berači kokica", jer su najčešće nepotrebni, rade nepotreban posao i sami su sebi svrha... iako, nije da toga nema vani, samo ima puno manje

 

Slažem se. Nakon 5 godina radnog iskustva i ja razmišljam o promjeni okoline i odlasku iz lijepe naše.

6 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

I ja sam jedan od onih koji ovih dana počinje aplicirati za poslove izvan Hrvatske. Razlozi su ovdje već ranije navedeni. 

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

Idite tamo gdje ce netko trebat to sto nudite. Najgore je zalit se. S takvima nitko ne voli radit, radije sutite i maknite se ako vam ne valja. Svi imaju neki kriz i nikom nije lako.

 

Do neke 30te vam je najpametnije sutit i dolazit na vrijeme na posao. Ili ako sami radite, bit tocni u dogovorima. Pamet vise manje, sve se da naucit.

 

Od zalopojki nazalost nista, zapravo samo sebi stetite. Ja takve ljude izbjegavam jer to postane zarazno. Ono.. da, baš je tebe budalu svemir našao da mu zajebe sudbinu.

 

Oke, mozda sad bas nemas srece, ali sta znas sta zivot nosi za 3 ili 5 godina.

 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
9 0 hvala 2
7 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao

Ovdje neki pišu taman kao da veze sa realnošću nemaju.
Činjenica je da ti je za dobar start u IT-u najvažnija "veza" odnosno sreća. To će svatko iole pošten priznati.
Ja znam masu ljudi što sa faksom što bez faksa koji pojma nisu imali ali su upali u pravo vrijeme na pravo mjesto i tu skupili znanje i iskustvo.
Ili trebaš imati fantastičan CV (a kako će ga početnik uopće imati?!) il itrebaš imati sreću/dobre konekcije... 

Lako je pametovati nekome koga je sreća posrala i koji je sa nikakvim prethodnim znanjem i kvalifikacijama upao u solidnu firmu na solidno plaćen posao koji mu može poslužiti kao super odskočna daska. Onaj koji nema nikoga da ga preporuči i pogura, taj se može osloniti samo na svoj uporan rad i da će ga sreća posrati.

Tako kad čujem likove koji savjetuju početnicima: "ali ti se javljaš na posao za koji nemaš znanja" odmah me potjera na WC. Naravno da nema znanja. Niti jedan tek svršeni fakultetlija nema pojma o real life problemima i poslovima koji ga čekaju. Negdje se mora steći i iskustvo.

Takvi ne pomažu savjetima nego više odmažu. Vjerojatno je razlog zavist, ljubomorno čuvanje "tajnih vještina koje ne može imati svatko" i hranjenje vlastitog napuhanog ega.

 
6 4 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Neuk kaže...

Ovdje neki pišu taman kao da veze sa realnošću nemaju.
Činjenica je da ti je za dobar start u IT-u najvažnija "veza" odnosno sreća. To će svatko iole pošten priznati.
Ja znam masu ljudi što sa faksom što bez faksa koji pojma nisu imali ali su upali u pravo vrijeme na pravo mjesto i tu skupili znanje i iskustvo.
Ili trebaš imati fantastičan CV (a kako će ga početnik uopće imati?!) il itrebaš imati sreću/dobre konekcije... 

Lako je pametovati nekome koga je sreća posrala i koji je sa nikakvim prethodnim znanjem i kvalifikacijama upao u solidnu firmu na solidno plaćen posao koji mu može poslužiti kao super odskočna daska. Onaj koji nema nikoga da ga preporuči i pogura, taj se može osloniti samo na svoj uporan rad i da će ga sreća posrati.

Tako kad čujem likove koji savjetuju početnicima: "ali ti se javljaš na posao za koji nemaš znanja" odmah me potjera na WC. Naravno da nema znanja. Niti jedan tek svršeni fakultetlija nema pojma o real life problemima i poslovima koji ga čekaju. Negdje se mora steći i iskustvo.

Takvi ne pomažu savjetima nego više odmažu. Vjerojatno je razlog zavist, ljubomorno čuvanje "tajnih vještina koje ne može imati svatko" i hranjenje vlastitog napuhanog ega.

 Postoji razlika poslova za koje se traži znanje i pozicija na kojima traže nekog koga će učiti da od juniora dođe do seniora. Dakle, ako se ti javljaš recimo za QA poziciju, a blagog pojma nemaš o tome, onda se ne treba čuditi zašto te nitko neće zaposliti, s obzirom što ta pozicija traži.

 

Naravno da su rijetki oni koji nakon fakulteta imaju realnog znanja (mada se i to danas mjenja). I zato treba znati svoja ograničenja i gdje se javljati, a ne napamet, "pa ja ću naučiti", i onda se posije žaliti kako te nitko neće zaposliti. Neke firme nemaju vremena ni ljudi da bi učili nekog od početka. Neke imaju (i to je super) i zato treba dobro filtrirati i ciljati kod koga se javljati.

Nadglednik dina
7 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Entry Point kaže...

 Postoji razlika poslova za koje se traži znanje i pozicija na kojima traže nekog koga će učiti da od juniora dođe do seniora. Dakle, ako se ti javljaš recimo za QA poziciju, a blagog pojma nemaš o tome, onda se ne treba čuditi zašto te nitko neće zaposliti, s obzirom što ta pozicija traži.

 

Naravno da su rijetki oni koji nakon fakulteta imaju realnog znanja (mada se i to danas mjenja). I zato treba znati svoja ograničenja i gdje se javljati, a ne napamet, "pa ja ću naučiti", i onda se posije žaliti kako te nitko neće zaposliti. Neke firme nemaju vremena ni ljudi da bi učili nekog od početka. Neke imaju (i to je super) i zato treba dobro filtrirati i ciljati kod koga se javljati.

 
Ne znam.. moja su iskustva suprotna tome. Osobno sam okružen sa dosta ljudi koji su u tim vodama i skoro svi jednoglasno kažu da je QA najjednostavnija ulazna pozicija.
Ne samo to nego znam osobe koje su pukom srećom (ili preporukom) dobile posao QA ili SEO a da blage veze o tom poslu nisu imale. Ali doslovno nikakvih kvalifikacija za taj posao nisu imale, nego samo dobru volju poslodavca i njihovu volju za učenje u hodu. 
Manje više svi kažu isto, da je jako teško upasti negdje na prvi posao ako nemaš nikoga da te ubaci/preporuči  jer, logično, nemaš nikakav CV iza sebe.

A to da bi sve firme i poslodavci voljeli primiti vrhunskog stručnjaka a plaćati ga kao studenta je razumljivo, ali je i idiotski. Negdje ljudi moraju započeti i steći potrebna znanja, iskustva i vještine za tržište rada. Ako firma želi "gotov proizvod" na entry level poziciji, onda o čemu više pričati.

A mislim da nevezano za IT struku ne treba previše objašnjavati da ljudi nakon fakulteta (tečajeva, certifikata, itd) apsolutno nisu pripremljeni za tržište rada bez nekog perioda stažiranja ili sličnog gdje će prikupiti korisna znanja i vještine.

Tako da ne vidim smisao u odbijanju početnika koji su voljni zasukati rukave sa primjedbama tipa: "ali ti ne znaš sve što nama treba." - pa onda lijepo platite seniora koji zna sve. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.3.2022 12:52 (Neuk).
6 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Neuk kaže...
Entry Point kaže...

 Postoji razlika poslova za koje se traži znanje i pozicija na kojima traže nekog koga će učiti da od juniora dođe do seniora. Dakle, ako se ti javljaš recimo za QA poziciju, a blagog pojma nemaš o tome, onda se ne treba čuditi zašto te nitko neće zaposliti, s obzirom što ta pozicija traži.

 

Naravno da su rijetki oni koji nakon fakulteta imaju realnog znanja (mada se i to danas mjenja). I zato treba znati svoja ograničenja i gdje se javljati, a ne napamet, "pa ja ću naučiti", i onda se posije žaliti kako te nitko neće zaposliti. Neke firme nemaju vremena ni ljudi da bi učili nekog od početka. Neke imaju (i to je super) i zato treba dobro filtrirati i ciljati kod koga se javljati.

 
Ne znam.. moja su iskustva suprotna tome. Osobno sam okružen sa dosta ljudi koji su u tim vodama i skoro svi jednoglasno kažu da je QA najjednostavnija ulazna pozicija.
Ne samo to nego znam osobe koje su pukom srećom (ili preporukom) dobile posao QA ili SEO a da blage veze o tom poslu nisu imale. Ali doslovno nikakvih kvalifikacija za taj posao nisu imale, nego samo dobru volju poslodavca i njihovu volju za učenje u hodu. 
Manje više svi kažu isto, da je jako teško upasti negdje na prvi posao ako nemaš nikoga da te ubaci/preporuči  jer, logično, nemaš nikakav CV iza sebe.

A to da bi sve firme i poslodavci voljeli primiti vrhunskog stručnjaka a plaćati ga kao studenta je razumljivo, ali je i idiotski. Negdje ljudi moraju započeti i steći potrebna znanja, iskustva i vještine za tržište rada. Ako firma želi "gotov proizvod" na entry level poziciji, onda o čemu više pričati.

A mislim da nevezano za IT struku ne treba previše objašnjavati da ljudi nakon fakulteta (tečajeva, certifikata, itd) apsolutno nisu pripremljeni za tržište rada bez nekog perioda stažiranja ili sličnog gdje će prikupiti korisna znanja i vještine.

Tako da ne vidim smisao u odbijanju početnika koji su voljni zasukati rukave sa primjedbama tipa: "ali ti ne znaš sve što nama treba." - pa onda lijepo platite seniora koji zna sve. 

To govoriš za Zagreb?

Ne krećem se baš u krugovima firško diplomiranih, ali znam da pripravnici počinju sa početnikom plaćom oko 7 tisuća, barem u firmi di ja radim. Prije je to bilo 5 tisuća.

Nekako mi je teško zamisliti da sa diplomom ne možeš naći posao dugo vremena po Zagrebu osim ako stvarno imaš nerealne financijske zahtjeve. Al kažem opet, možda i nisam netko koje je dovoljno upućen u situaciju.

 

Ono što ne ide na ruku početnicima je što su većina firmi kod nas zapravo agencije gdje je teže upasti bez iskustva.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.3.2022 13:21 (duke3d).
10 godina
offline
Nikako ne mogu naći posao


Ma, kakvi su ovo luzerski komentari...baš, danas na mobu iste čitam, te me odmah isti takvi luzerski komentari dižu iz krveta, da ne budem kao oni.
Hvala im na tome.

 

O kojoj vražjoj sreći, vezi, uroti svemira kontra vas, vi pišete???
Neće vas na Balkanu, pa odite bijeli svijet, samo vas čekaju....

 

Jednostavno, ne hasnite nikome za posao da vas zaposli. Ste probali nekaj samostalno raditi. Pa, nije I prženje čipa, pa nemaš doma za to uređaje, pa moraš ići na fakultet.

Sve kaj rade po tim zločestim kompanijama koje vas ne žele, možete i vi doma napraviti.
Nećete vjerovati. Samo je potrebno imati Internet vezu i kompjuter.

 

I to je to. Sve ostalo je na vama.

 

Nemate radnog iskustva, joj, joj,......a kaj radiš doma? Igraš kompjuterske igre? Pa samo nastavi to raditi i pitaj se zakaj te neće zaposliti.

 

Luzeri gube, uporni pobjeđuju.

 

dzg
Moj PC  
1 5 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
duke3d kaže...

 

Ono što ne ide na ruku početnicima je što su većina firmi kod nas zapravo agencije gdje je teže upasti bez iskustva.

 

 Ah famozne hrvatske agencije zapadnih kontroverznih poduzetnika....  90 posto njih je tipa stolni tenis pet frendly i slične piz***e place su taman tisuću dvi tri iznad prosjeka da se ljudi upecaju kako je u itiju med i mlijeko a u realnosti rokovi nikad ne prestaju...  8 sati rada je nepoznat pojam stres je svakodnevna pojava ali na ovom forumu svi su seniori bez kojih se ne mogu te rade za 30k kn kad im se digne cuna....  A ono 90% rvackog itija je smeće radno vrijeme od 9 do 5 je jedan kolega imao s time da nikad nije doma došao prije 7 za 9 10k kn...  To je realnost ali ne bombardirani smo gore sa tv-a pričama o itju nego Ukrajina propagandom o itiju kao obećanoj industriji jer sve drugo smo uništili i pokrali... 

BTW danas sam saznao pomoćni krovopokrivac ima plaću 13 000kn... Pomoćni radnik.... To treba bit na tv...  Ili keramičar 25eura kvadrat...  Koji seniori i slični bakrači ovog keramičara moliš 3 mjeseca da dođe radit 2 dana... 

Živimo Hajduk
13 godina
offline
Re: Nikako ne mogu naći posao
Neuk kaže...

Činjenica je da ti je za dobar start u IT-u najvažnija "veza" odnosno sreća. To će svatko iole pošten priznati.
Ja znam masu ljudi što sa faksom što bez faksa koji pojma nisu imali ali su upali u pravo vrijeme na pravo mjesto i tu skupili znanje i iskustvo.

Normalno da ne možeš upasti u neku firmu gdje se traže ljudi koji znaju raditi, ali zato imaš valjda pola firmi kod nas koje rade skoro isključivo s juniorima i studentima jer su škrti platiti više. S vremena na vrijeme im daju neku povišicu, a oni ostanu dok ne nauče dovoljno da se mogu negdje drugdje prebaciti i to je to.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice