IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 618.881
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Evo da se i ja nadovežem, vezano je za IT branšu, telekomunikacijski sam tehhničar. Imam netto oko 3000 eura, područje Hessen, sluzbeno vozilo. Spajanje Cisco rutera, data centri i svašta nešto. Ispod 3000 eura nemojte ni pomišljati živjeti u Njemačkoj. 4000 bi bilo ok, a do toga doci trebalo bi radi kompleksnije poslove. Vecina nas je ovdje moderno roblje, ali tak je kak je. Dok ne nađem nešto bolje ostajem tu.
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

daj ti to objasni balavcu koji zna dodavat cigle majstoru (karikiram) i zna "graditi" po rvackijem standardima, ali je čul da se more zaraditi 5 kila ojra v Švabiji, pa bi si kupil 3 leta staroga A6 da se pokaže kao još jedan mladi uspješan Hrvat....

 

plaće su porasle 8kao i troškovi života)  i za telekom tehničara je 3 kile dobra plaća...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Samo kod navođenja plaće u DE bi trebalo napisat i steuerklasse, 3k neto je 4100 bruto u Klasse3 ili 4800 u klasse1. Poprilična razlika
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
neutrino kaže...

@nine, TI obrazac nema veze s DE, već samo s HR poreznom koja voli naplatiti dupli porez ako ikako može. Marko nastoji napraviti odjavu iz HR poreznog registra da ne bi imao problema s tim.

 

jasno, svi smo to radili, jer nam se naša divna država prijetila sa kaznama.. da bi napravio odjavu trebaš i potvrdu o poreznoj rezidentnosti u stranoj državi u kojoj je jedna stavka nekretnina u drugim državama..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...
neutrino kaže...

@nine, TI obrazac nema veze s DE, već samo s HR poreznom koja voli naplatiti dupli porez ako ikako može. Marko nastoji napraviti odjavu iz HR poreznog registra da ne bi imao problema s tim.

 

jasno, svi smo to radili, jer nam se naša divna država prijetila sa kaznama.. da bi napravio odjavu trebaš i potvrdu o poreznoj rezidentnosti u stranoj državi u kojoj je jedna stavka nekretnina u drugim državama..

Ne, ne mora biti potvrda od porezne. Dovoljan je bilo kakav službeni dokument na kojem piše da si rezident. To automatski uključuje i porezni dio.

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

kako god, ja sam tražio tu potvrdu o rezidentnosti.. sve u svemu, ne vidim zašto bi hr. potraživala poreze, ako se nekretnine u hr. ne oporezuju i ako dokažeš da si porezni rezident u drugoj državi..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
16 godina
online
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...

kako god, ja sam tražio tu potvrdu o rezidentnosti.. sve u svemu, ne vidim zašto bi hr. potraživala poreze, ako se nekretnine u hr. ne oporezuju i ako dokažeš da si porezni rezident u drugoj državi..

Zato jer je porezna rezidentnost kod nas definirana na više načina.

Samo posjedovanje nekretnine ne znači automatski da si rezident, iako je dosta bitan uvjet. Isto tako, nema nikakve veze s plaćanjem poreza na nekretnine, da postoji plaćao bi ga i kao rezident i kao nerezident.

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nine kaže...
MarkoPoolo kaže...

Nije bas vezano za temu, ali imam pitanje u vezi poreza ako netko zna, radim u inozemstvu i popunjavam TI obrazac, imam posjed s kucom i auto u HR, u kuci trenutno ne zivi nitko, jer smo svi otisli van, ali roditelji znaju doci i pogledat, a i mi dolazimo jednom mjesecno u HR, auto isto doma stoji i provoza se jednom, dvaput mjesecno, auto mi je zao prodavat jer je u super stanju i nebi ga prodavao. E sad pitanje glasi, da bi se odjavio iz HR, jel uvjet ne imati nekretninu, te auto na sebe u HR? Ili mogu zadrzat navedene stvari u svojem vlasnistvu, te se odjaviti? Ako me to "veže" za HR, te stvara neke probleme oko odjave, prepisao bi kucu i auto na roditelje.

 

koliko ja znam, a ne moram biti 100% u pravu, njemačku ne zanima dali ti imaš nekretninu u hr.. ako radiš i plaćaš poreze i boraviš više od x vremena u njemačkoj, ti si njemački porezni rezident i možeš odjaviti poreznu rezidentnost u hr.

a sama hr. nema porez na nekretnine..

izvor? naveo sam u njemačkoj na zahtjevu za izjavu o poreznoj rezidentnosti, da žena i ja imamo nekretninu i to im nije bilo bitno..

 

Mi smo se odjsavili 2018. i zadrzali auto i kucu do kraja 2022... hr porezna nije tu vidjela nikakav problem niti nas tereti... problem je ako ti stane firma u HR u kojoj si vlasnik/direttor... tu MORAS rjesiti status sa mirovinskim, tj. dostaviti potvrdu da se negdje dalje za tebe uplacuju doprinosi ... inace ce te teretiti za doprinose na direktorsku placu :)

2 godine
offline
IT posao Njemačka

Hvala na odgovorima, radi se o Austriji, nekoliko godina smo gore, ne šaljem novce roditeljima, već ako što treba riješavamo sve kešom, baš iz razloga da se ne vidi da se šalju novci iz inozenstva. Imam papir, odnosno potvrdu iz austrije o njihovoj poreznoj rezidentnosti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: IT posao Njemačka
MarkoPoolo kaže...

Hvala na odgovorima, radi se o Austriji, nekoliko godina smo gore, ne šaljem novce roditeljima, već ako što treba riješavamo sve kešom, baš iz razloga da se ne vidi da se šalju novci iz inozenstva. Imam papir, odnosno potvrdu iz austrije o njihovoj poreznoj rezidentnosti.

Imaš li samo papir ili si se i odjavio ovdje?

2 godine
offline
Re: IT posao Njemačka
Old Iggy kaže...
MarkoPoolo kaže...

Hvala na odgovorima, radi se o Austriji, nekoliko godina smo gore, ne šaljem novce roditeljima, već ako što treba riješavamo sve kešom, baš iz razloga da se ne vidi da se šalju novci iz inozenstva. Imam papir, odnosno potvrdu iz austrije o njihovoj poreznoj rezidentnosti.

Imaš li samo papir ili si se i odjavio ovdje?

 Imam samo papir, htio bi se odjaviti iz HR.

14 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...
Samo kod navođenja plaće u DE bi trebalo napisat i steuerklasse, 3k neto je 4100 bruto u Klasse3 ili 4800 u klasse1. Poprilična razlika

 Evo npr IT Tehnicar koji je zaposlen u firmi koja je IT podrska za drugu veliku firmu i  ima sa Steuerklasse 1 cca 1700eur do 1850eur pocetnu placu. Uglavnom dnevno  ima par laptopa  koji su vec u firmi pripremljeni znaci instalirani windows i svi programi koji su potrebni, te mu je zadatak otici do druge  firme do krajnjeg korisnika odnijeti laptop, upisati IP Adresu, Proxy Adresu, postaviti odnosno konfigurirati Outlook, Teams, One Drive. Sa starog laptopa napraviti BackUp Favorita, Mreznih pogona (vec je napisana skripta koja to automatski uradi i spremi na usb)  i tjt. Uglavnom bas jednostavne stvari. Isto tako radi u sustavu ulaznica tj. "IT Support Ticketsystem" kao prva razina podrske gdje se "Remote" odnosno na daljinu rjesavaju problemi kao sto su npr. Driver za pisac(printer), Driveri za eksterne uredjaje kao sto su Slusalice itd itd. Za sve slozenije probleme postoji mogucnost da se ulaznica, tiket, nalog kako je kome lakse za razumjeti proslijedi na drugu razinu IT Podrske koja ima vise mogucnosti u samom sustavu i nema toliko ogranicenja kao podrska prve razine. Sve u svemu jako zanimljiv posao, onaj tko je bas nov u tome poslu moze puno toga nauciti. Bitno je da se poznaju neke osnove u IT grani, ljudi kojima je problem prepoznati da neki uredjaj ne funkcionira jer mu nedostaje upravljacki program - driver, on nema tu sto traziti. Ovo govorim iz iskustva jer sam radio na pocetku u jednoj takvoj firmi i jako je bilo zanimljivo, otisao sam zbog ponude vece place boljeg mjesta i sl. U svakom slucaju vrijedi pokusati ako netko ima ambicije i vidi se u tome poslu, a bitno je i da se zna jezik jer je komunikacija s ljudima odnosno s klijentima vazna. Jako puno ima ponuda za IT posao u oglasima tako da sam siguran da postoji za svakoga nesto. 

Kada ti noge postanu slabe, vrijeme počinje da prolazi brže.
16 godina
online
Re: IT posao Njemačka
MarkoPoolo kaže...
Old Iggy kaže...

Imaš li samo papir ili si se i odjavio ovdje?

 Imam samo papir, htio bi se odjaviti iz HR.

Onda nađi onaj upitnik, trk na poreznu, dogodit će ti se prije ili kasnije da te pitaju "a gdje je naš porez".

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Old Iggy kaže...

trk na poreznu

 

ja sam to sve pomoću nekog online formulara poslao.. jedino kaj mi je falilo, a nije nigdje ni pisalo da treba, je bila potvrda o odjavi sa hr. zdravstvenog, ali taman su se javili 2 tj. prije nego sam išao na godišnji, pa sam to izvadio u zg.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
13 godina
offline
IT posao Njemačka

danas sam osjetio dašak hrvatske administracije u konzulatu u minhenu, išao radi upisa bebača u matičnu knjigu rođenih  prije toga sam naravno poslao upit, što i kako, naravno da se ono što su u mailu napisali uopće ne slaže sa onime što mi je žena tamo pričala 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Ajde bar smo onda tu u hrvatistanu napredniji, mi ne moramo nista osobno, sve onlajn za prijavu bebača. Wuhuuuu!

I sretno, uživaj!
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
13 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

 

ovako ja sam trenutno zaposlen kao IT u njemackoj, primanja znaju varirati dosta, pogotovo gdje se nalazite i koja ste porezna klasa.

 

ja sam imao srece, zaposlio se u vrijeme C-19, prije toga sam isao na tecaj njemackog koji je prekinut zbog C-19, tadasnja razina njemackog mi je bila A2 sto je po meni prenisko za IT posao.

Vjerujem da sam posao dobio jer sam imao dobar CV i naravno zavrsen trogodisnji studij, prije toga 7 godina radio u IT-u u BiH, pocetna plata 2500€, na mojoj poreznoj klasi to je bilo oko neto 1950€.

Nakon godine rada,dobio sam povecanje plate na 3000€, sto iznosi neto oko 2230€.

U to vrijeme sam mislio promijeniti posao, jer putujem 10ak km dnevno i dobio priliku u DRV(Deutsche Rentenversicherung), obavio razgovore, sve prosao i dobio posao koji sam se mislio da prihvatim ili ne i nakon razgovora sa svojim sefom, odlucio sam ih odbiti.

Dobio sam povecanje plate na 4000€(2930€ neto), vise dana godisnjeg i bonus na kraju godine koji ovisi o poslovanje tvrtke i jos par stinica.

 

Sa ovom platom, sasvim normalno moze jedna cetveroclana obitelj da zivi, ja sam nekih 70km od Minhena.

 

a evo primjera kakve su plate u drzavnim ustanovama za informaticare:

 

 

ovo je grupa za diplomiranog informaticara kod DRV EG-11(u ostalim sluzbama su slicne plate slicne):

pocetna plata je 3622€, nakon godinu dana rada prelazi se u drugu grupu onda je 3980€, nakon dvije godine u drugoj ide se u trecu i plata 4317, pa onda 4682 i na kraju dodje se do 5463€ plus sto se svake godine ili dvije ove plate malo povecavaju.

eto ako netko ima kakvih pitanja slobodno pitajte :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2023 13:55 (doma87).
Moj PC  
13 0 hvala 8
16 godina
offline
IT posao Njemačka

Recesija trese IT scenu u Njemačkoj. Jedan sam od pogođenih u valu otkaza, trenutno prvi mjesec na BA, pišem prijave, obavljam razgovore, ali za razliku od prije 6 godina, sada ide mnogo teže usprkos ogromnom iskustvu. Ako ste programer web aplikacija od vas se u reduciranim timovima traži da budete fullstack na steroidima umjesto dosadašnje specijalizacije za backend, frontend,... Nas par je odbilo takvo nešto prihvatiti i dobili smo otkaze :D Ranije je par kolega dalo otkaz. Uglavnom bilo nas je 16 početkom ove godine, sada je u agenciji ostalo 6 kolega, od kojih su 4 fullstack, drugo dvoje radi administrativne poslove.  Nevješt njemački odjedanput postao problem nakon 6 godina, da sam na trenutak pomislio kako je problem što sam stranac, međutim otkaze su dobili i njemci, dok su u firmi kao developeri ostala dva momka turskog porijekla.

 

Razmišljam krenuti solo, registrirati se kao freelancer i pružati outsourcing / support usluge.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
5 0 hvala 3
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Nix kaže...

Recesija trese IT scenu u Njemačkoj. Jedan sam od pogođenih u valu otkaza, trenutno prvi mjesec na BA, pišem prijave, obavljam razgovore, ali za razliku od prije 6 godina, sada ide mnogo teže usprkos ogromnom iskustvu. Ako ste programer web aplikacija od vas se u reduciranim timovima traži da budete fullstack na steroidima umjesto dosadašnje specijalizacije za backend, frontend,... Nas par je odbilo takvo nešto prihvatiti i dobili smo otkaze :D Ranije je par kolega dalo otkaz. Uglavnom bilo nas je 16 početkom ove godine, sada je u agenciji ostalo 6 kolega, od kojih su 4 fullstack, drugo dvoje radi administrativne poslove.  Nevješt njemački odjedanput postao problem nakon 6 godina, da sam na trenutak pomislio kako je problem što sam stranac, međutim otkaze su dobili i njemci, dok su u firmi kao developeri ostala dva momka turskog porijekla.

 

Razmišljam krenuti solo, registrirati se kao freelancer i pružati outsourcing / support usluge.

 ima li nekih poticaja za otvaranje kad si nezaposlen?  koji bi bio otp trosak otvaranja kleingewerbea i koji je hladni trosak mjesecno, ako znas?

 

16 godina
offline
IT posao Njemačka

Nisam upoznat sa poticajima. Sa obrtima treba biti oprezan, imaju niz ograničenja, npr. ne možeš kao obrtnik obavljati poslove za jednog klijenta. Ako znaš njemački ništa te ne sprečava obavljati poslove iz HR, gdje je povoljnija stanarina ili imaš vlastiti stan / kuću.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.10.2023 11:22 (Nix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Nix kaže...

Recesija trese IT scenu u Njemačkoj.

 

tbh. s obzirom da sam se ove godine odlučio promijeniti posao, primjetih da su neke firme stopirale zapošljavanja u it-u, ali i dalje je potražnja jako velika, bar kaj se sistemašenja tiče..

ja sam počeo tražiti u 2. mjesecu, krajem 4. sam već imao novi posao..

prošlo je mjesec dana od komentara, jesi našao/riješio kaj?

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Ne, ništa nije riješeno. Uglavnom se vrte isti oglasi na koje sam se javljao. Meni su izravna konkurencija dečki  mlađi 20-30 godina,  vjerojatno je i tu problem.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
13 godina
offline
IT posao Njemačka

ajde, bar kapa arbeitslosengeld  sretno sa potragom..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
IT posao Njemačka

5 mjeseci arbeitslos :D Otkazi se šire, time se povećava konkurencija za dostupna radna mjesta. Deutsche Bank otpušta blizu 3500 uposlenika od kojih je dobar dio IT-ovaca. Novi oglasi su sa podignutim kriterijima koji odmah eliminišu strance koji ne govore i pišu tečno njemački, ako i to prođete čeka vas niz drugih filtera. Za sada ne vidim svjetlo na kraju tunela.

 

Opći dojam kako se pripremaju za rat, radno sposobne guraju u metaloprerađivački sektor, eksplozija je poslova za cnc i druge robotizirane strojeve.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2024 13:03 (Nix).
Moj PC  
3 0 hvala 2
14 godina
offline
IT posao Njemačka

Otpuštanja banaka nisu neko mjerilo, jer banke već duže vrijeme bacaju van IT. Ne žele imati in-house IT, već 3rd party.

Unatoč sranjima koje serviraju mediji kako fali IT kadra, realnost je upravo suprotna; kadra nikad više nije bilo! Hiperinflacija ljudi stvara upravo to da poslodavci mogu uvjetovati ne samo znanje lokalnog jezika nego i visinu, broj cipela i kakve tetovaže im se sviđaju. Tu kod mene na jedno otvoreno radno mjesto dolazi oko 150 kandidata. Većinom istočna evropa i bliski istok. Ta gomila ljudi strahovito ruši cijenu rada, tako da je jedino lokalnim kanidatima plaća dobra. U tome svemu su se firme podijelile na dva tipa. Jedne koje zapošljavaju isključivo domaću radnu snagu i druge koje imaju samo loklani menadžment (čitaj šefovske pozicije), a radna snaga je isključivo jeftini uvoz. U jednoj firmi na razgovoru za posao su mi ponosno na drugom slajdu prikazali hijerarhiju firme. Od 4-5 čelnih ljudi firme dvojica su bila na razgovoru. The boss, lokalac, naravno, šef razvoja non-local, ali još uvijek evropljanin, a cijeli tim od cca 20-30 ljuidi Arapi. Gledam sva ta imena i mislim si "koji kurac da radim ovdje". Nije stvar rasizma, ni ničeg sličnog, ali kulturološki nemam nikakve jebene dodirne točke s tim ljudima, a trećinu dana bi provodio s njima, plus plaće su im garant 20-30% niže od plaća lokalaca.

 

Ja sam gledao kako doći do H1B vize za USA, ali to je mission impossible. Prije ćeš sjest na krivi bus koji stoji na Marsu, nego doći do H1B.

Tamo je tržište dovoljno veliko da se još uvijek može pronaći posao u niši u kojoj si dobar (zajebi one pizdarije s izlaskom iz comfort zone).

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
IT posao Njemačka

Meni se i dalje stalno nude poslovi.. Baš i ne primijetim da mi netko ruši cijenu rada, kada je meni do sada samo rasla 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
IT posao Njemačka

Spam koji dolazi od headhuntera nema baš veze s konkretnom poslovnom ponudom.

Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Koji je po tebi razlog tog spama?

14 godina
offline
IT posao Njemačka

mali od foruma, headhunteri pune svoje baze podataka s kandidatima. U svakom trenutku ćeš na LinkedIn-u naći stotine oglasa koji su fejk. Možeš aplicirati, ali nikad nikakav feedback neće doći. Na nekima gdje je naveden i broj telefona sam znao zvati po 2-3 puta tokom 2-3 dana i nula bodova. Povratni poziv - nikad ništa. Zvao sam isključivo u situacijama gdje se traženi skillset poklapao s mojim 100%, pa sam smatrao da bar imam osnove za jedan interview.

 

Na kraju kad sam odjebao linkedin account me još jedan headhunter uspio dohvatit, ali je taj bio tehnički potkovan za razliku od ostalih debila, a i tvrdio je da je ex developer. Nakon što sam mu rekao da mi se ne troši vrijeme na njega, jer mi prodaje samo mumbo-jumbo spike i troši vrijeme, lik je naglo postao zainteresiran zbog čega odjeb na prvu. Na kraju je priznao ovo gore navedeno.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Ne kažem da nema toga, ali skupljanje samo zbog skupljanja je dosta besmisleno.

Što se tiče tih oglasa na koje nitko ne odgovara imam svakakvih iskustva. Tipa firma plati oglas i unajmi nekog slobodnjaka regrutera za popunu pozicije. U međuvremenu se planovi promjene, slobodnjak ode, a oglas ostane i pogodi u čiji mailbox idu prijave.

Što se tiče tvoje izjave da je višak IT kadra, to ću se složiti s tobom. Ono čega je manjak i nedostaje je kvaliteta. Mi smo uvijek bili izbirljiv odjel i imalo smo neke standarde, ali daleko od toga da smo tražili Google kandidate i opet nam je znalo trebati po godinu dana i 100njak intervjua da nađemo nekog tko nam odgovara, a tehnologije su uobičajene da uobičajenije ne mogu biti.

Posla je manje, to je sigurno, ali ga još ima dosta.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice