Gdje je nestala radna etika? zaključana tema

poruka: 145
|
čitano: 32.470
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?

Jako dobro napisano.

 

Ljudi iz nekog razloga ne razumiju da u kapitalizmu nema demokracije, to je tiranija. Nikad ni jedna firma nije provela izbore "za šefa", a ni neće.

 

Mene ne smeta privatno vlasništvo, ni firme, ni obrti ni šefovi, al brate nemože 60.000 radnika radit na minimalcu da bi CEO dobio milijune bonusa, a kad kihne bonus podjelit otkaze. Al Musk je tehno mislioc mesija milenija. Jer zarada, zarada uber alles.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?

joj nemojte....

 

ja imam ljevičarske poglede ali je isto prokleta istina da šljaker (Croaticus Balcanicus Vulgaris ili US six-pack Redneck, svejedno) je ograničen pogledom i brine se samo za svoju guzicu... i kuri ga bolac za sve osim njegove plaće i radnog mjesta...

 

ne idoliziram menažderčad, ali oni moraju gledati širu sliku i trebaju biri dobro plaćeni (kao i šljakeri) uostalom...

 

jest da se uvijek gledaju shareholderi, ali u 3 mjesečnom izvješću koje standardno dobivam, govori se i o stakeholderima (a to su zaposlenici i dobavljači, kao i retaileri naših proizvoda !)...

 

da ne govorimo da kod nas postoje zaštićeni - po babi/stičevima/partiji i oni potrošni - koji vuku firmu ali ih firma i prve odjebe da bi zaštićeni ostali u svojem zen stanju...

 

jesam da se postave nekakvi fiksni omjeri plaće, ali i da se dobar dio zarade daje upravljačima u firmi (naravno ako su firmu dobro vodili i otvarili profite)...

 

sad zvučim kao glasač "stranke umjerenog razvoja u granicama zakona", ali istina negdje u sredini (OK, bliže europskom modelu nego američkom)...

 

jer prelako se u Americi daje otkaz, ali bormeš i preteško u Hrvatskoj (govorimo o otkazu u firmi koja jeprofitabilna, a ne kad dogori do noktiju pa svi tonu zajeno i bratski...)...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Stric_Jura kaže...

joj nemojte....

 

ja imam ljevičarske poglede ali je isto prokleta istina da šljaker (Croaticus Balcanicus Vulgaris ili US six-pack Redneck, svejedno) je ograničen pogledom i brine se samo za svoju guzicu... i kuri ga bolac za sve osim njegove plaće i radnog mjesta...

 

 

Zato on i ima status "radnik", kao takav njegova jedina zadaća jest da brine za svoje radno mjesto i svoju plaću, brigu za sve ostalo pa tako i tog radnika na sebe su pristali preuzeti razni šefići menadžerčići, voditelji i sva plejada wanna be rukovoditelja.

A ovaj balkanikus ima takav stav iz razloga što ga ionako ništa nitko ne pita i tretiraju ga kao govno kako stavom tako i plaćom. Radio sam dovoljno dugo u privatnom sektoru i jako dobro znam kako to izgleda ako nemaš neki leverage i upper hand da držiš poslodavca za nezgodno mjesto ili te on jakooo treba pa se pravi da mu je stalo. U načelu nepisano pravilo glasi cjeniš me onoliko koliko me plaćaš a ostale stvari neka ostanu gdje im je i mjesto u pripovjetkama Brlić Mažuranić.

 

Poanta je da su poslodavci desetljećima prodavali kapitalizam radniku, dok su se radnici tobože ponašali kao da je socijalizam (po tumačenju poslodavca), čestitam uspješno su ga prodali radniku koji se prilagodio i koristi ga. Sada kada su svi u istom kapitalizmu poslodavac više ne priča "ako nećeš ima tko hoće"

 

 

 

11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Hrki87 kaže... 

 

 

Pa daj mi reci kako je onda moguća proizvodnja na sjeveru Hrvatske? 90% izvoz u EU (pretežito u DE), jako malo u HR.

Dali možda ima veze što je sjever bio pod utjecajem Austro-Ugarske te što su ljudi navike/znanje potegnuli iz DE/AT??? Koliko znam cijene energenata su iste, a jedino je mentalitet drugačiji...

Tko brani npr. nekom poduzetniku da otvori proizvodnu firmu na način da npr. prvo ode u DE i tamo sa svojom sposobnošću nagovori švabu da investira u HR i napravi proizvodni pogon te zaposli ljude? Tako funkcionira dosta firmi kod mene. Najlakše je reći da je kriva politika i cijena energije. Elon musk je sve pare nakon prodaje PayPal-a uložio u Teslu, a mi rvatnine bi navjerojatnije izgradili 1000 apartmana i prodavali turistima pristup za slanu vodicu do kraja života.

 

Izuzetak nije pravilo, osim toga danas se svašta zove "proizvodnjom".

Nitko poduzetniku ne brani da napravi to što kažeš, ali onda ima boljih mjesta za iskorištavanje tog znanja nego HR, zemlje gdje će dobiti jeftinije ljude, manji cijenu energenta (pod uvjetom da mu isti uzima veliki udio u trošku samog proizvoda)

 

Elon Musk nije klasični predstavnik poduzetnika već onaj promil koji se izdiže, kao i još neki iz tog tehno ešalona za koje je upitno da li bi bili to što jesu bez uplitanja trećih strana. (više manje ljudi koji na pozive ručaju u "bijeloj kući")

 

ps.

Po tvom načinu pisanja (spominjanje sjevera i radnih navika, Austougarske, apartmana itd.. vidim da imaš šablonski stav da na jugu nitko ne radi ništa drugo nego samo rentaju apartmane) Eto čisto kao protutežu najveći broj iseljenika u sjevernu i južnu Ameriku upravo dolazi iz tih područja za koja ti pišeš ove stereotipe.

Slažem se da su ljudi na sjeveru HR marljivi i imaju navike, ali isto tako imaju i sreću da su u graničnom području sa našim "susjedom" koji ima najjači standard u ovom dijelu svijeta.

 

 

 

 

12 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

fora slika vezano uz temu

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2024 10:07 (goran022).
 
11 0 hvala 3
5 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

Ako vec stavljamo prikladne slike 

 
6 0 hvala 2
6 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

Ja ih u potpunosti razumjem, jednostavno ne žele bit ovce poput večine nas koje rade bez mozga 8 sati na dan u bezličnom uredu bulječi sate i sate u ekrane, sa poslovima koji su sami sebi svrha, i gdje ti korporacija servira kako je tvoj doprinos jakoooo važan. I onda iza toga dođeš doma u 7 navečer sj...n od posla i vožnje, legneš na kauč i plačeš nad time kako ti život ide mimo tebe za posao koji ti k...a ne znači u životu. I doslovno živiš za vikend koji prođe prije nego i otvoriš oči, i onda samo ponavljaj do penzije.... i uz to cjelim putem lažeš sam sebe kako ti je super jer si si priskrbio stan, auto svakih x godina, čudo jedno materijalih gluposti koje ti ništa ne znače... a jedino čega se u biti sječaš su samo druženja sa prijateljima, sa obitelji... svi oni trenutci kojih je bilo premalo jer si morao sjedit sa drugim ovcama u uredu i sam sebi radit lobotomiju...

 

Ja još osobno nisam sreo osobu koja mi je rekla da uživa 8-9 sati na dan sjedit u uredu sa polu iritantnim suradnicima radeći posao koji te ispunjava kao i gledanje boje kako se suši...

 

Uglavnom, imaju punu podršku od mene da promjene ovu besmislenost koju večina ovaca (uključujuči mene samog) nema ni volju ni snagu promjenit. I isto tako učim i svoju djecu, ako ti se ne sviđa digni se i otiđi dok ne nađeš nešto u čemu vidiš smisao... pa ako je to čuvanje ovaca na Velebitu onda je to to, jer praznije od sjedenja u uredu 2/3 svog života ne postoji ništa!

 

Možda jesam malo pesimističan ali samo pomislite koliko je poslova u vašoj firmi koji nemaju nikakvog smisla, koliko je šefova za koje nitko živ nezna šta u biti rade uopće 8 sati na dan.... i onda kad mi netko opravdava plaču CEO-a koja je doslovno do 300x veća od plače osobe koja u biti nešto stvara i proizvodi u toj firmi.... a njihove plače nikad u povijesti nisu toliko bile veće od plače najniže pozicije u firm, mi dođe da puknem nekoga.... samo pogledajte sliku pa si pokušajte opravadat ovoliku razliku...

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2024 0:39 (nikonja).
Moj PC  
20 0 hvala 4
6 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
@Nikonja sve stoji i užasna istina samo mi nije jasno zašto kod tebe CEO plače kad imaju tako dobre plaće 😜

Kako to vratiti u normalu, nekad su se bojali komunista, sindikata, bojali se gnjeva naroda ako basnoslovno zarađuju na grbači radnika. A sad, sindikate su razhebali i potkupili, komunisti su izgubili mah i prevareni. Sad su gazde i njihovi CEO toliko bahati da mi se povraća.
Gledao neku zanimljivu misao jednog vlasnika firme koji se boji običnih ljudi, da ako dođe velika kriza i ljudi naprave revolt. I da ga ne bi obezglavili on svojim radnicima daje nad prosječne plaće (namjerno ih preplaćuje).
Ovi naši CEO su zaštićeni ko lički medvjedi i ne boje se.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2024 13:21 (ajimerej).
13 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

Zadnji posao koji sam radio na "balkanu" (prije 5-6 godina), razgovor za posao je otprilike ovako tekao: 

"Kolika je plaća za ovaj posao?" 

- 16 kuna po satu 

"16 ti bogova" 

Kandidat napušta instantno prostor i više ni traga ni glasa. 

 

Potpuno zasluženo. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2024 13:40 (Ranko Kukumar).
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
ivan dragi kaže...

Jako dobro napisano.

 

Ljudi iz nekog razloga ne razumiju da u kapitalizmu nema demokracije, to je tiranija. Nikad ni jedna firma nije provela izbore "za šefa", a ni neće.

 

Mene ne smeta privatno vlasništvo, ni firme, ni obrti ni šefovi, al brate nemože 60.000 radnika radit na minimalcu da bi CEO dobio milijune bonusa, a kad kihne bonus podjelit otkaze. Al Musk je tehno mislioc mesija milenija. Jer zarada, zarada uber alles.

 Ma nemoj? Jel te netko tjera da radiš negdje gdje je tako? Tržište to samo rješi, ali očito mentalni jugosloveni i kauč komunisti imaju problema sa shvaćanjem slobodnog tržišta.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
nikonja kaže...

Ja ih u potpunosti razumjem, jednostavno ne žele bit ovce poput večine nas koje rade bez mozga 8 sati na dan u bezličnom uredu bulječi sate i sate u ekrane, sa poslovima koji su sami sebi svrha, i gdje ti korporacija servira kako je tvoj doprinos jakoooo važan. I onda iza toga dođeš doma u 7 navečer sj...n od posla i vožnje, legneš na kauč i plačeš nad time kako ti život ide mimo tebe za posao koji ti k...a ne znači u životu. I doslovno živiš za vikend koji prođe prije nego i otvoriš oči, i onda samo ponavljaj do penzije.... i uz to cjelim putem lažeš sam sebe kako ti je super jer si si priskrbio stan, auto svakih x godina, čudo jedno materijalih gluposti koje ti ništa ne znače... a jedino čega se u biti sječaš su samo druženja sa prijateljima, sa obitelji... svi oni trenutci kojih je bilo premalo jer si morao sjedit sa drugim ovcama u uredu i sam sebi radit lobotomiju...

 

Ja još osobno nisam sreo osobu koja mi je rekla da uživa 8-9 sati na dan sjedit u uredu sa polu iritantnim suradnicima radeći posao koji te ispunjava kao i gledanje boje kako se suši...

 

Uglavnom, imaju punu podršku od mene da promjene ovu besmislenost koju večina ovaca (uključujuči mene samog) nema ni volju ni snagu promjenit. I isto tako učim i svoju djecu, ako ti se ne sviđa digni se i otiđi dok ne nađeš nešto u čemu vidiš smisao... pa ako je to čuvanje ovaca na Velebitu onda je to to, jer praznije od sjedenja u uredu 2/3 svog života ne postoji ništa!

 

Možda jesam malo pesimističan ali samo pomislite koliko je poslova u vašoj firmi koji nemaju nikakvog smisla, koliko je šefova za koje nitko živ nezna šta u biti rade uopće 8 sati na dan.... i onda kad mi netko opravdava plaču CEO-a koja je doslovno do 300x veća od plače osobe koja u biti nešto stvara i proizvodi u toj firmi.... a njihove plače nikad u povijesti nisu toliko bile veće od plače najniže pozicije u firm, mi dođe da puknem nekoga.... samo pogledajte sliku pa si pokušajte opravadat ovoliku razliku...

 

Ti si "tipkač" tj. radiš uredski posao, ili si pak programer. Uglavnom, "tipkalo" si. Je li tako? Tebi je posao više orijentiran na umne zadatke koje obavljaš, ali većina ljudi radi više nešto fizički orijentirano. I svi se žale. I ti i tebi slični i ovi koji rade jedan skroz drugi spektar poslova tj. vrstu posla u odnosu na ono što ti radiš. "Nitko" nije zadovoljan (ma ima i zadovoljnih, naravno).

 

Većina ljudi uviđa da se život svodi na rad. Hajde vrati se na trenutak u razdoblje OŠ ili srednje škole i kako ti je bilo? Jesi li isto želio što prije doći kući i družiti se i jesi imao dojam da ti život prolazi u ludo dok si u školi i sjediš? Još ako te škola nije zanimala ili barem pojedini predmeti... Pa to je užas. Slično je na poslu, a posebno ako radiš nešto što ne voliš.

 

Recimo i meni moj posao nije uopće drag i slabo je plaćen. Radim u brodogradilištu, ali dosta je specifičan (vojni brodovi i naoružanje) i netko bi pomislio da je to extra posao samim tim. Ono što mi paše su ljudi i nekada trenuci kada nema posla jer takva bude situacija. Ali posao je u biti gubitak vremena. Radimo jer nam treba novac i da nam dan bude koliko-toliko ispunjen. Jedino kada radiš nešto za sebe, e onda to vrijedi i znači. Dakle, kada bi čovjek imao svoju firmu.

Ili kada bi radio nešto što ima veću društvenu korist, jer bitan je i taj osjećaj da ti radiš nešto korisno i pomogneš čovjeku u konačnici. A to su više poslovi medicinske struke, pa i prosvjete. Kada učiniš nešto korisno za drugog čovjeka. To su za mene pravi tj. bolje rečeno pravo korisni poslovi.

13 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
ajimerej kaže...
 prosječne plaće (namjerno ih preplaćuje). 

14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Entry Point kaže...
ivan dragi kaže...

Jako dobro napisano.

 

Ljudi iz nekog razloga ne razumiju da u kapitalizmu nema demokracije, to je tiranija. Nikad ni jedna firma nije provela izbore "za šefa", a ni neće.

 

Mene ne smeta privatno vlasništvo, ni firme, ni obrti ni šefovi, al brate nemože 60.000 radnika radit na minimalcu da bi CEO dobio milijune bonusa, a kad kihne bonus podjelit otkaze. Al Musk je tehno mislioc mesija milenija. Jer zarada, zarada uber alles.

 Ma nemoj? Jel te netko tjera da radiš negdje gdje je tako? Tržište to samo rješi, ali očito mentalni jugosloveni i kauč komunisti imaju problema sa shvaćanjem slobodnog tržišta.

 Najbolji tvoj post od kad si na forumu. Stoj mi dobro.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
10 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Stric_Jura kaže...

joj nemojte....

 

ja imam ljevičarske poglede ali je isto prokleta istina da šljaker (Croaticus Balcanicus Vulgaris ili US six-pack Redneck, svejedno) je ograničen pogledom i brine se samo za svoju guzicu... i kuri ga bolac za sve osim njegove plaće i radnog mjesta...

 

ne idoliziram menažderčad, ali oni moraju gledati širu sliku i trebaju biri dobro plaćeni (kao i šljakeri) uostalom...

 

jest da se uvijek gledaju shareholderi, ali u 3 mjesečnom izvješću koje standardno dobivam, govori se i o stakeholderima (a to su zaposlenici i dobavljači, kao i retaileri naših proizvoda !)...

 

da ne govorimo da kod nas postoje zaštićeni - po babi/stičevima/partiji i oni potrošni - koji vuku firmu ali ih firma i prve odjebe da bi zaštićeni ostali u svojem zen stanju...

 

jesam da se postave nekakvi fiksni omjeri plaće, ali i da se dobar dio zarade daje upravljačima u firmi (naravno ako su firmu dobro vodili i otvarili profite)...

 

sad zvučim kao glasač "stranke umjerenog razvoja u granicama zakona", ali istina negdje u sredini (OK, bliže europskom modelu nego američkom)...

 

jer prelako se u Americi daje otkaz, ali bormeš i preteško u Hrvatskoj (govorimo o otkazu u firmi koja jeprofitabilna, a ne kad dogori do noktiju pa svi tonu zajeno i bratski...)...

 Slažem se kolega sa većinom samo ne bi rekao da fiksni omjeri plaća pomažu. Ono što većina ne shvaća jest da su upravo zaposlenici i oni koji traže posao ti koji u većini slučajeva ruše cijenu rada odnosno plaća. Jer uvijek će biti nekog tko će biti voljan raditi za manje. Pogotovo ako mu je posao prijeko potreban.

 

Ali kao što si rekao, volio bi mix US-EU modela. Socijalna mreža za zaposlenike, ali i malo više konkuretnosti. Da se u EU malo odreže bitangama koje sišu novac poreznih obveznika, Europljani bi imali veće plaće i možda bili malo konkurentniji u svjetskoj ekonomiji. Amerika je kompletna suprotnost, dog eat dog svijet, gdje jedan dan imaš plaću od 100-200k, a drugi dan žicaš ljude po LinkedIn-u jel netko zapošljava. S druge strane u tako aktivnoj ekonomiji nije preteško naći posao, samo je pitanje što zadovoljava tvoje uvjete. Isto tako je stres ubitačan, a stabilnost nije tako česta. No, da ne bi bilo tako crno, stabilnost postoji u starim mastodontima od korporacija, na pozicijama koje nisu top plaćene. Ovisi i o industriji.

Pošto smo na IT forumu, onda ću reći iz dugofodišnjeg iskustva da je najbolje tražiti IT pozicije u firmama kojima core posao nije IT. Recimo medicina, financije (donekle) itd. Dakle u funkciji podržavanja core business-a. Nema boljeg. Manje stresa, više sigurnosti, i općenito veće zadovoljstvo.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2024 19:58 (Entry Point).
6 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Kad kažu tržište to samo riješi.. 🤣🤣 najveći na tržištu to sami riješe..
 
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
Entry Point kaže...

 Slažem se kolega sa većinom samo ne bi rekao da fiksni omjeri plaća pomažu. Ono što većina ne shvaća jest da su upravo zaposlenici i oni koji traže posao ti koji u većini slučajeva ruše cijenu rada odnosno plaća. Jer uvijek će biti nekog tko će biti voljan raditi za manje. Pogotovo ako mu je posao prijeko potreban.

Upravo iz tog razloga tvoja teorija o tržištu koje rješava probleme nije točna. Ta priča funkcionira kod juniora koji je tek počeo raditi, živi sa starcima i nije kreditno opterećen. Takav ukoliko smatra da nije adekvatno tretiran pokaže srednji prst poslodavcu i ode u drugu firmu gdje će kroz 6-12 mjeseci shvatiti da je opet u istim govnima. Čim se skine s mamine sise bilo unajmljivanjem stana ili pogotovo kreditom, ta priča s tržištem pada u vodu. A da ne pričam kad si u braku i imaš djecu. Tada ide ona stara: "veži konja gdje gazda kaže".

Entry Point kaže...
Ali kao što si rekao, volio bi mix US-EU modela. Socijalna mreža za zaposlenike, ali i malo više konkuretnosti. Da se u EU malo odreže bitangama koje sišu novac poreznih obveznika, Europljani bi imali veće plaće i možda bili malo konkurentniji u svjetskoj ekonomiji. Amerika je kompletna suprotnost, dog eat dog svijet, gdje jedan dan imaš plaću od 100-200k, a drugi dan žicaš ljude po LinkedIn-u jel netko zapošljava. S druge strane u tako aktivnoj ekonomiji nije preteško naći posao, samo je pitanje što zadovoljava tvoje uvjete. Isto tako je stres ubitačan, a stabilnost nije tako česta.

Cijeli radni vijek sam proveo po Evropi. Radio sam iz Evrope direktno i za Amere. Nakon valjda 25 godina iskustva ti mogu reći da Amerika nije nikakva suprotnost. I u Evropi, i u Americi je potpuno identična stvar. Danas imaš plaću 100-200k, sutra pitaš tko traži ljude i nitko ti ne odgovara na e-mail, a do jučer ste si međusobno glancali skrotum na LinkedIn-u. Ja sam upravo jedan od takvih. Radio za jednu od najvećih korporacija, fenski projekti, proizvodi koji se koriste u cijelom svijetu, list-price €50k, kad me zapošljavali, samo što mi nisu popušili, itd... par godina kasnije "dude, sorry but jebi ga". Danas gledam poslove čišćenja i kad se otopi ušteđevina idem čistit zahode. Sam sebi jebem mater što sam si izabrao karijeru u IT-u.

 

Za ove koji kažu kako fali ljudi, zadnji odjeb koji sam dobio na prijavu poslanu prije nekih 2-3 mjeseca je bio zanimljiv. Naime, nisam dobio generički odjeb, već direktno od lika koji je voditelj razvoja. Prevedeno na RvaCki lik je između ostaloga napisao:

 

"Vidio sam tvoju prijavu i moram priznati da bi bio dobar fit za poziciju, ali smo zaposlili drugog kandidata. Dobili smo toliko prijava da nismo mogli čak ni intervjuirati sve koje smo željeli."

 

Ta hiperinflacija se vidi i u tome da 50% firmi više ne šalje nikakav odjeb, što je u nekim državama ilegalno. Jednostavno ne mogu, previše ljudi, svi znaju radit i jebi ga.

Entry Point kaže...

Pošto smo na IT forumu, onda ću reći iz dugofodišnjeg iskustva da je najbolje tražiti IT pozicije u firmama kojima core posao nije IT. Recimo medicina, financije (donekle) itd. Dakle u funkciji podržavanja core business-a. Nema boljeg. Manje stresa, više sigurnosti, i općenito veće zadovoljstvo.

Iz mojeg iskustva je to maestralni zajeb. Nagledao se dosta frendova koji su bili presretni u takvim okolinama dok iz vedra neba kompanija nije odlučila outsorceat takav razvoj. Cijeli odjel - noga u guzicu. I tada si fah idiot koji je do jučer bio ekspert, tražena roba, a danas si sprdnja ovih kaj kucaju PHP i JavaScript, jer nitko ne razumije maže li se to na kruh što si radio, ili koji k...

11 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

Evo ja imam 28 godina, ali se još osjećam kao balavi klinac na čiju se generaciju pozvao pokretač teme. Šta da kažem. Odrastao sam na selu, nije da nisam imao što jesti, niti da mi je nešto pretjerano falilo, ali sam uvijek primjećivao da se na meni štedjelo. Odjeća i obuća se kupovala baš ona najjeftinija s placa, hrana - samo ono što nismo doma imali, npr. jeftina posebna salama i slično. Nekakve dodatne aktivnosti koje bi se trebale platiti su uvijek pravdali da su glupe i da na to ne treba ići (npr. sport, dodatno učenje jezika, udruge neke). I tako sam ja brzo shvatio gdje mi je mjesto pa nisam nikad od svojih niti ništa tražio, a posla je s druge strane kod kuće uvijek bilo, ali je od njega je bilo malo koristi. Takav mentalitet je dosta sličan onome iz socijalizma gdje se radilo samo da se radi, a o efikasnosti se nije previše pitalo. Kad sam bio već malo veći, isto se nisam osuđivao ništa tražiti od svojih - niti dopuštenja da izađem malo van, niti za kakve novce.

 

I što mi je to donijelo? Ništa dobro. Na prvom poslu se nisam osudio ništa pitati za plaću jer mi je  uopće bio šok da će me netko za rad platiti. S druge strane vidim neke iz svoje generacije koji su bili puno lošiji već u osnovnoj školi od mene, da ne govorim o srednjoj, a koji su me sada debelo prešli u životu, otišli i u Irsku, radili svakakve poslove, ali ono najvažnije - stekli iskustvo, a bogami i kapital. A glavna prednost u odnosu na mene im je bila što su se znali za to izboriti, em od svojih doma, em od poslodavca. 

 

Šta sam iz svega zaključio? Nebitno je žaliti se okolo, kao i ovdje na forumu - niti poslodavac, niti zaposlenik - stvari rješavate na licu mjesta, svatko iznosi svoje argumente i bolji pobjeđuje. To je to, hoćeš, hoćeš, nećeš, nećeš. Ako ti se netko ne sviđa - daj mu otkaz, ili ga nemoj niti zapošljavati. Ako ti se ne sviđa poslodavac, probaj se žaliti, ako se ništa ne deševa, odi tražiti posao dalje. Gradi veze izvan posla itd.... 

 

 
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Gdje je nestala radna etika?

OVa tema, kao i svaka druga tema o ekonomiji i odnosu zapada, istoka i mjesta u kojm se između nalati Hrvatska, je čisto zlato jer imaš ljude koji lajkaju dva dijametralno različita posta.

 

A sve zato jer se uči da je Bismarck bio kul vladar, vojskovođa, plejboj, filantropist Čovjek Čelik prije Iron mana, a ne da je upravo njegova politika stvorila fašizam koji spominje kolega u postu, kojeg je lajkalo 15 ljudi, da bi potom lajkalo post koji je sušta suprotnost tom postu.

 

Vjerojatno zato i imao 15% građana koji uredno izlaze na izbore, pa se glas daje Pernaru, potom Mostu, pa Kolakušiću, pa sa DPu.

Ja dajem ruku u vatru da se radi o istim glasačima, koji korumpiranost tj. spregu vlasti i kapitala mrze, pa im je fašizam adekvatan termin za to - jer je fašizam nešto "loše", izjednačavanje i svođenje na isti nazivnik - po lošem.

Ali, kako ne znaju što u biti fašizam znači - spremni su glasati za nekoga tko se kakti bori protiv toga, no trik je da u biti ne vide da bi svojim glasom uveli - samo neki drugi oblik fašizma, u zadnje vrijene, klero i ksenofobni/šovinistički i seksitički.

 

To su u biti oni ljudi koji znaju da nešto ne valja, ali decidirano tvrde da nisu desničari, sve dok nakon drugog argumenta (1. je da je vlast korumpirana) izlete baš parole kako je kriv "jugoslavneski/balkanski/sovjetski/salonaški ili kulturo-marksistički socijalizam".

 

I tako se 15% građana upeca na argument br. 1, a kad se kola zakotrljaju, nije bitno što je broj 2. ili nedaj bože neko rješenje.

 

No, jedno rješenje je demokratičnost radnog mjesta, jer se lakše uči biti društveno odgovoran na radnom mjestu, gdje se to čini i pasivno, jer o tom radnom mjestu ovisi preživljavanje.

I zato sindikat:

https://www.theguardian.com/us-news/2022/jun/10/us-union-workers-report-congress

 

No, sindikat je "jugoslavenski/balkanski/sovjetski/salonaški ili kulturo-marksistički socijalizam" - kaže radnik glasajući za Sinčića, Penavu i Kolakušića!

 

Viditi ćemo hoćemo li dobiti retrospektive vlastitih stajališta i što će nadjačati u našem radniku - 10% veća plaća, ili glas (pod zadnje) Rogana i Muska koji - gle čuda - mrze sindikate...

 

Ali sidnikalist krade svinjske polovice i pije vinjak na moj račun!- kaže radnik glasajući za Sinčića, Penavu i Kolakušića!

 

Ali....

Ako Musk nedaje 10% plaće, a "mistični sindikalist komunjara" da veću plaću pa i pritom ukravši svinjsku polovicu - gdje ti je bolje?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
2 2 hvala 1
16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
CVET2 kaže...

 I tako sam ja brzo shvatio gdje mi je mjesto pa nisam nikad od svojih niti ništa tražio, a posla je s druge strane kod kuće uvijek bilo, ali je od njega je bilo malo koristi. Takav mentalitet je dosta sličan onome iz socijalizma gdje se radilo samo da se radi, a o efikasnosti se nije previše pitalo. Kad sam bio već malo veći, isto se nisam osuđivao ništa tražiti od svojih - niti dopuštenja da izađem malo van, niti za kakve novce.

 Mi smo bili u sličnoj situaciji i ja starce ne krivim za ništa - jer su sa manje ipak stvorili nešto. Niti mi pada na pamet da se osjećam loše jer nešto nisam dobio niti, su mi oni dužni išta. Dapače, tvoja je dužnost da im i vratiš.

 

No ovo o socijalizmu ti također ne drži vodu.

 

Koliko se bolnica, domova zdravlja, škola, vrtića i knjiznica, te tvornica i gradskih stanova napravilo od 1950-1980, a koliko od 2000 - 2024? Zagreb je više škola dobio zbog potresa nego zbog gradske "kapitalističke" vlasti.

 

S time da je socijalizam dizao zemlju iz doslovnog blata, jer je dio zemlje bio porušen, a većina poljoprivredna, dok su nama ipak ostali ti stanovi i bolnice i škole.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
11 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
wyks kaže...

 Mi smo bili u sličnoj situaciji i ja starce ne krivim za ništa - jer su sa manje ipak stvorili nešto. Niti mi pada na pamet da se osjećam loše jer nešto nisam dobio niti, su mi oni dužni išta. Dapače, tvoja je dužnost da im i vratiš.

 

No ovo o socijalizmu ti također ne drži vodu.

 

Koliko se bolnica, domova zdravlja, škola, vrtića i knjiznica, te tvornica i gradskih stanova napravilo od 1950-1980, a koliko od 2000 - 2024? Zagreb je više škola dobio zbog potresa nego zbog gradske "kapitalističke" vlasti.

 

S time da je socijalizam dizao zemlju iz doslovnog blata, jer je dio zemlje bio porušen, a većina poljoprivredna, dok su nama ipak ostali ti stanovi i bolnice i škole.

 Ne krivim ni ja njih za uvjete koje su mi pružili, bili su takvi kakvi su bili - solidni, ali to ponašanje gdje se cijelo vrijeme ponašaš kao dresirani pas koji se uvijek boji dal će ga vlasnik maznuti po glavi ili ne, naravno da ih za to krivim. Nisam htio previše ići sa tom nekom poviješću i ulaziti u neke socijalno-ekonomske probleme, ali sam htio reći da je ipak bolje odgojiti dijete bez tog nekog utjerivanja straha i da zna i osudi se reći ono što ga mući. Što se tiče socijalizma, ne mogu previše o njemu govoriti, ali zadnje desetljeće očito nešto nije štimalo kad se sve raspalo. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2024 11:51 (CVET2).
16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
CVET2 kaže...

 Ne krivim ni ja njih za uvjete koje su mi pružili, bili su takvi kakvi su bili - solidni, ali to ponašanje gdje se cijelo vrijeme ponašaš kao dresirani pas koji se uvijek boji dal će ga vlasnik maznuti po glavi ili ne, naravno da ih za to krivim. Nisam htio previše ići sa tom nekom poviješću i ulaziti u neke socijalno-ekonomske probleme, ali sam htio reći da je ipak bolje odgojiti dijete bez tog nekog utjerivanja straha i da zna i osudi se reći ono što ga mući. Što se tiče socijalizma, ne mogu previše o njemu govoriti, ali zadnje desetljeće očito nešto nije štimalo kad se sve raspalo. 

 Da, slazem se poprilicno sa navedenim...

 Ja bi rekao da sam svojim starcima zamjerao upravo to o cemu mislim da ti pricas - bojali su se pokazati entuzijazam (ako su ga imali) zbog straha da ce in netko kaznit, imali su previse strahopostovanja prema nadredenima.

Truth in engineering.
14 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
wyks kaže...

 Mi smo bili u sličnoj situaciji i ja starce ne krivim za ništa - jer su sa manje ipak stvorili nešto. Niti mi pada na pamet da se osjećam loše jer nešto nisam dobio niti, su mi oni dužni išta. Dapače, tvoja je dužnost da im i vratiš.

 

No ovo o socijalizmu ti također ne drži vodu.

 

Koliko se bolnica, domova zdravlja, škola, vrtića i knjiznica, te tvornica i gradskih stanova napravilo od 1950-1980, a koliko od 2000 - 2024? Zagreb je više škola dobio zbog potresa nego zbog gradske "kapitalističke" vlasti.

 

S time da je socijalizam dizao zemlju iz doslovnog blata, jer je dio zemlje bio porušen, a većina poljoprivredna, dok su nama ipak ostali ti stanovi i bolnice i škole.

Ne može "kapitalizam" biti sinonim za "kriminal". Pogledaj si koliko od svake bruto plaće država uzima. Novac za sve je bio uzet kroz porez, ali je opljačkan od strane političara. Istovremeno narod podržava tu pljačku. Niti jednom nitko nije izašao na ulice zbog pljačke, ali zbog nogometaša je, i to više puta. Zašto? Zato jer je nogomet bitan, a korupcija je nebitna, želimo ju upravo takvu, kakva je.

16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
CVET2 kaže...

Ne krivim ni ja njih za uvjete koje su mi pružili, bili su takvi kakvi su bili - solidni, ali to ponašanje gdje se cijelo vrijeme ponašaš kao dresirani pas koji se uvijek boji dal će ga vlasnik maznuti po glavi ili ne, naravno da ih za to krivim. Nisam htio previše ići sa tom nekom poviješću i ulaziti u neke socijalno-ekonomske probleme, ali sam htio reći da je ipak bolje odgojiti dijete bez tog nekog utjerivanja straha i da zna i osudi se reći ono što ga mući. Što se tiče socijalizma, ne mogu previše o njemu govoriti, ali zadnje desetljeće očito nešto nije štimalo kad se sve raspalo. 

 Ok, da, ne želim ulaziti u tvoj odnos, ti najbolje znaš kako si se osjećao.

 

Nije stvar socijalizma isključivo kako je završio i što se sve događalo.

 

No, u usporedbi sa nekim drugim ustrojenjima, bitno je što društvo na kraju dobiva. Jer prosječni građanin ustrojenja od 2000 na ovamo nije dobio skoro pa ništa.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Gdje je nestala radna etika?
neutrino kaže...

Ne može "kapitalizam" biti sinonim za "kriminal". Pogledaj si koliko od svake bruto plaće država uzima. Novac za sve je bio uzet kroz porez, ali je opljačkan od strane političara. Istovremeno narod podržava tu pljačku. Niti jednom nitko nije izašao na ulice zbog pljačke, ali zbog nogometaša je, i to više puta. Zašto? Zato jer je nogomet bitan, a korupcija je nebitna, želimo ju upravo takvu, kakva je.

 Može, jer je stvar percepcije.

 

Koja je dana razlika između ovoga što se dešava u USA i feudalizma?

Feudalizam je u nekom segmentu bio i bolji jer su porezi bili manji, i jer je Feudalac imao obavezu koju bi često platio glavom.

Dapače, prinosi današnjih vladara su veći, uz manje obaveza i manje rizika.

Još se nije desilo da bankrotira iole veći milijarder.

 

Jer je tadašnji Feudalac imao veći rizik jer se kapital direktno temeljio na prinosu feuda, dok je jučer Musk zaradio više novaca nego cijeli planet u povijesti, a je li se taj novac temeljio direktno na proizvodnji Tesle, ili prinosu "žita"?

 

Je li kapitaliazm "slobodno tržište" ili fraza kojom milijarderi kroje stvari u svoju korist?

 

 

Gdje je taj uspješan kapitalizam? Je li to Harlan Crow koji je istresao milijune na račun vrhovnog suca USA? Misliš li da je njega briga za našu debatu što je "kapitalizam".

Je li njima bitno žive li u "feudalizmu" ili "kapitalizmu" ili će napraviti sve što je u njihovoj moći, jer je naspljedno pravo daleko jači ekonomski pokazatelj nego ijedan drugi ekonomski sustav?

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
online
Re: Gdje je nestala radna etika?
Batista kaže...
CVET2 kaže...

 Ne krivim ni ja njih za uvjete koje su mi pružili, bili su takvi kakvi su bili - solidni, ali to ponašanje gdje se cijelo vrijeme ponašaš kao dresirani pas koji se uvijek boji dal će ga vlasnik maznuti po glavi ili ne, naravno da ih za to krivim. Nisam htio previše ići sa tom nekom poviješću i ulaziti u neke socijalno-ekonomske probleme, ali sam htio reći da je ipak bolje odgojiti dijete bez tog nekog utjerivanja straha i da zna i osudi se reći ono što ga mući. Što se tiče socijalizma, ne mogu previše o njemu govoriti, ali zadnje desetljeće očito nešto nije štimalo kad se sve raspalo. 

 Da, slazem se poprilicno sa navedenim...

 Ja bi rekao da sam svojim starcima zamjerao upravo to o cemu mislim da ti pricas - bojali su se pokazati entuzijazam (ako su ga imali) zbog straha da ce in netko kaznit, imali su previse strahopostovanja prema nadredenima.

Takvo je djetinjstvo imalo svako dijete "milenijalac" u RH.

Roditelji su proveli cijeli život u izrazito "kastnom" sistemu, koji ih je onda punio frustracijama, a te frustracije su jedino mogli liječiti na djeci.

Zato su uvijek bacali floskule o napornom radu, u koje nisu ni sami vjerovali, pa ih je to još više "jelo".

Zato nikad ni ne budemo mogli biti normalni, ali eto, nekak se snalazimo 

 

(kad čovjek shvati kaj je zaista bitno kod posla, preporodi se)

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2024 12:43 (fer-de-lance).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice