Pitanje o programiranju, početnik

poruka: 8
|
čitano: 2.410
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje o programiranju, početnik

Poštovana ekipa,

 

Planiram iz hobija za početak naučiti programirati, vježbat jedno 4,5 godina. Za početak, koji bi mi bio najbolji program? C#? Čitajuć čini se da bi to bio dobar početak.

 

Znam da ima masu ovih tema sigurno, ali eto sry.

 

Trenutno radim u računovodstvu, imam završen faks. Ne planiram upisati IT faks ali volia bi u slobodno vrijeme uložit u sebe, mislim da bi programiranje bila super stvar.

youtube.com/summercroatia http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje o programiranju, početnik

Pa iskreno tu nikad nećeš dobiti jednostavan odgovor.

 

Većina ljudi, a i boljih fakulteta će te uputit u Python, što bih iskreno i ja napravio prije koju godinu, no možda ne i danas kad susrećem takve kolege u ovom predmetu.

Kad biraš jezik uglavnom ćeš ići između pojmova implicitnih i eksplicitnih jezika (što mnogi doduše deklariraju krivo).

 

Ako uzmeš Python, napravit ćeš dosta toga u jedno 60% manje redova nego u bilo kojoj varijaciji Ca (C, C++, C# recimo).

 

Ali, ako te imalo zanima low-level razina (barem u nekom pogledu), svakako počni sa C++. U konačnici ćeš biti bolji programer, a uzimanje Pythona nakon što uzmeš C++ i algoritme u ruke će ti biti šećer na kraju.

Ispast će nešto u stilu "zašto sam se mučio", ali shvatit ćeš da dosta kompleksnijih stvari znaš, te ćeš odma u glavi imati neki optimiziraniji smjer razmišljanja o problemu.

 

Postoji razlika između developera i inžinjera. Inžinjer zna u svakom trenutku što određena linija koda radi u CPU, L2/L3 cacheu, RAMu (text, stack, heap..) i kako se u potpunosti interpetira. Ako uzmeš C/C++/C#, shvatit ćeš ove stvari barem djelomično. Ako uzmeš Python i ostaneš na njemu, nećeš nikad.

Developer zna ponešto od toga, ali uglavnom ostaje na razini toga da koristi te stvari jer rade ono što njemu treba.

 

 

 

Tako da moja topla preporuka je da kreneš u smjeru C++ prvo. Zatim na Javu (čisto zbog globala), a onda na C# jer će ti doći kao mješavina tih jezika. Kad naučiš optimizacijske i algoritmijske principe (nemoj uopće razmišljati o ovome jer si početnik zasad, ali doći će stvari na svoje), onda se baci na Python kojeg ćeš vjerojatno na kraju i najviše koristit iz hobija. S njim možeš u sve smjerove (strojno učenje ili web - Django).

 

P.S. Nabavi si predavanja iz PPIja i ASPa s FERa. Ako imaš nekog frenda ili možda ti netko s foruma može zipat njihove prezentacije sa sajta.

Oni koriste C uglavnom, ali sve osim objektnog programiranja u C++ je isto. Naučit ćeš najbitnije principe, a onda C++ pohvatat u par dana (sve do klasa).

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.7.2017 13:45 (Mitch).
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje o programiranju, početnik

Počet ću onda sa C++ pa gdje me godine odnesu.

youtube.com/summercroatia http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje o programiranju, početnik

osnova programskih jezika, sličnost.. sve je to 'isto'.. C u bilo kom obliku je dobar izbor.

-pohvalan-realan plan (4-5godina..) i upravo u tome je 'problem', spomenut python ili bilo što, java, platforma.. stvari se mijenjaju, a vrijeme potrebno za učenje (ne za dvojku-prolaznu ocjenu, nego za biti programer) je duže, npr za android bi trebalo početi prije desetak godina, sad je možda već kasno, jer se ne može predvidjeti +5g potrebe. Osnova-logika. To je bitno, ostalo u hodu, promijeniš alat-platformu po potrebi jednako kao što se promjeni automobil. Onaj tko to ne može, nije programer (fahidiot).

 

bez 'sretno' i sl. želja, jer nemaju veze s programiranjem :)...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Pitanje o programiranju, početnik

Postavljaš krivo pitanje. Umjesto da pitaš "zašto želim naučiti programirati", pitaš "kako ću naučiti programirati" (odn. koji programski jezik da naučim?). To je pogrešan pristup zato što na to ne postoji jednoznačan odgovor, ali postoji vrlo realna opasnost da će ti pretežak početni jezik trajno "ogaditi" programiranje. Da se razumijemo - C je težak, vrlo težak jezik. C++ je još teži. Realistično - kada i ako svladaš osnove tih jezika, neće biti puno direktnih primjena koje bi ti bile trenutačno korisne. Morao bi uložiti još mjesece i godine u svladavanje naprednih tehnika i frameworka da bi mogao početi izrađivati smislene projekte u tim jezicima. S druge strane, jezici kao Javascript ili Python bi ti omogucili da skoro odmah počneš stvarati web bazirane projekte koji su itekako korisni i unovčivi. Zato je pogrešno pitati "koji jezik trebam naučiti" nego prvo trebaš sam sa sobom razjasniti zašto želiš naučiti programirati, izabrati nekav projekt koji bi recimo u roku godine dana želio moći napraviti - bila to web stranica, mobilna aplikacija, igrica ili bilo što drugo, pa onda sukladno tome izabrati jezik koji će ti biti najkorisniji. Npr. želiš napraviti Android aplikaciju? Bez daljnjeg trebaš Javu, a možeš probati i sa Kotlinom. Hoćeš napraviti interaktivnu web stranicu? Koncentriraj se na HTML + CSS + Javascript. Želiš izraditi igricu? C++ & Unreal Engine ili C# & Unity, itd., itd.

 

Najbitnije je imati viziju onoga što želiš postići pa je onda i učenje daleko, daleko lakše i ugodnije, a šansa za odustajanje utoliko manja.

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Pitanje o programiranju, početnik

@Neznalica121212

 

Frende, kreni učiti. SVe možeš postići protokom vremena i radom na sebi. Pusti filozofiranje i mišljenja tuđih ljudi. Najbitnije je da ti imaš stav, te volju da nešto želi raditi.

O.K., počni sa C#, malo kasnije ubaciš baze i to je to.

 

 

Samo, odgrebi ovo 4-5 godina. Koje crne 4-5 godina bi čekao? Kome?

 

Gle, daj si vremena, recimo kuku dana, da savladaš C#, da prođeš sve "gradivne" elemete tog jezika, proučavaj kôdove kako su drugi ljudi došli do rješenja.(od jednostavnijih primjer ka težima).

 

Te, čim počneš učiti programiranje, sastavi CV u kojem navodiš svoje dosadašnje isksutvo, škole, bla-bla, te izrazi u CV i u motivacijskim pismima, da ono baš si zagrijan za programiranje, te počni rokati po oglasima svoje papire, daj do znanja ljudima želiš učiti i raditi.

 

Jerbo, na tržištu rada je nedostatka kvalficirane radnne snage, te poslodavci čak i ne traže veliko znanje, nego eto nekoga tko je tek počeo, pa možeš na svojem novom poslu zajedno sa njima savladati programiranje. Znači, učiš, radiš i još te plate.

Samo češljaj oglase. Svagdje gdje traže juniora, te neveliko iskustvo( u godinama) samo rokaj svoje papire.

 

Samo se nemoj zabiti u sobu na 4-5 godina(), te sam sebi nekaj, brijati i učiti. Postani odmah aktivan u Cro-ICT zajednici, poveži se sa ljudima, stvaraj konekcije,....

 

Suerte!

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.TMATIJA1.Leaving or dead, always ahead...
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.7.2017 10:23 (PzKpfw).
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje o programiranju, početnik

#include <iostream>

int main() {

std::cout << " Hvala Vam! Sretno mi";

return 0;

}

youtube.com/summercroatia http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
 
3 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o programiranju, početnik
PzKpfw kaže...

@Neznalica121212

 

Frende, kreni učiti. SVe možeš postići protokom vremena i radom na sebi. Pusti filozofiranje i mišljenja tuđih ljudi. Najbitnije je da ti imaš stav, te volju da nešto želi raditi.

O.K., počni sa C#, malo kasnije ubaciš baze i to je to.

 

 

Samo, odgrebi ovo 4-5 godina. Koje crne 4-5 godina bi čekao? Kome?

 

Gle, daj si vremena, recimo kuku dana, da savladaš C#, da prođeš sve "gradivne" elemete tog jezika, proučavaj kôdove kako su drugi ljudi došli do rješenja.(od jednostavnijih primjer ka težima).

 

Te, čim počneš učiti programiranje, sastavi CV u kojem navodiš svoje dosadašnje isksutvo, škole, bla-bla, te izrazi u CV i u motivacijskim pismima, da ono baš si zagrijan za programiranje, te počni rokati po oglasima svoje papire, daj do znanja ljudima želiš učiti i raditi.

 

Jerbo, na tržištu rada je nedostatka kvalficirane radnne snage, te poslodavci čak i ne traže veliko znanje, nego eto nekoga tko je tek počeo, pa možeš na svojem novom poslu zajedno sa njima savladati programiranje. Znači, učiš, radiš i još te plate.

Samo češljaj oglase. Svagdje gdje traže juniora, te neveliko iskustvo( u godinama) samo rokaj svoje papire.

 

Samo se nemoj zabiti u sobu na 4-5 godina(), te sam sebi nekaj, brijati i učiti. Postani odmah aktivan u Cro-ICT zajednici, poveži se sa ljudima, stvaraj konekcije,....

 

Suerte!

 

 Frende hvala puno. Trenutno mi ovo izgleda kao jedan extra izazov, a i vi šta programirate ste mi maheri, tako to vidim.

Nemam potrebu za novim poslom trenutno, stvarno mi je dobro gdje radim, ali želim i ja biti maher. :P

 

 

youtube.com/summercroatia http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice