Logika lozinki i nove koncepti samih

poruka: 15
|
čitano: 3.883
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Logika lozinki i novi koncepti samih

Dobar dan! Mene zanima to jest palo mi je nešto na pamet :D. Bavim se programiranjem vec dobrih 3 godine i sada me zanima nešto. Svaka šifra ima neku vrstu enkripcije te poslije proces enkripcije ona se spremi negdje. Svjedoci smo da u današnjem vremenu postoji mnogo hakerskih napada na osjetljive podatke koji su nažalost većinom uspješni. E sada, zamislimo mi jednu kuglu kao geometrijsko tijelo naravno. I sada, odaberemo 3 točke bilo gdje u kugli ili na površini. Kada te tri točke spojimo dobijamo dio prostora u kugli. I sada lozinka je vjerovatnoca da ta povrsina i prostor u kugli zauzima i srediste. Na to dodamo hipoteticki da se kugla vrti konstantom brzinom. Zamislimo jos koordinatni sustav na jednoj strani kugle slova ABCD itd. na drugoj brojevi 1234 itd. Kada se kugla vrti sifra se mijenja to jest sada je jedna tocka A2 dok za 0.1 sec je F9. Sifra se mijenja samo u podatcima na "papiru" dok u stvarnosti ostaje ista. Vaša razmišljanja?

Why?
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.10.2019 15:58 (THErealPiVeNzI).
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Logika lozinki i nove koncepti samih

Itko?

Why?
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i novi koncepti samih

Lozinke se obicno hashiraju, ne znam zasto bi se itko mucio s enkripcijom. A vec preko 10 godina stari SHA2 je dovoljno siguran za... pa, uglavnom bilo sto. Koga veseli, postoje i teoretski sigurniji hashevi.

https://www.pci-z.com/
6 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i novi koncepti samih

Da, no nije li svijet sigurniji s više podjednako dobrih,boljih ili lošijih algoritama? Recimo kada je izlazio PHP 7.1 cijeli PHP community je hvalio poboljšani password_hash kao funkciju najboljeg jezika za sigurni kod u zadnjih 10 godina. Nakon 2 dana od puštanja verzije online Rusi već probili algoritam.

Why?
7 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i novi koncepti samih

To kada imaš isti rezultat hash funkcije s različitim lozinkama, zove se kolizija i jako je loša stvar s stajališta sigurnosti.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih
Upravo to, i zasto nebi tezili da imamo sto vise nacina enkripcija i hashiranja? Bili se moja prvotna poruka mogla realizirati?
Why?
15 godina
offline
Logika lozinki i nove koncepti samih

pokušavaš reinventati toplu vodu.. :) .. odgovor ti je u problemu tri vojske, dat već stoljećima prije..

-da bi svije strane komunicirale moraju imati ključ.. uz to, čim ne kontroliraš čitav kanal od a-do-b, tad je sve moguće MinM, prisluškivanje.. i stvar je samo u raspoloživim resursima/snazi tj vremenu za probijanje.

-ne postoji neprobojno/šifra/vrata.. pitanje je samo koliko vremena treba, RT ili mjeseci i ako je vrijeme dovoljno dugo, tad je praktički probijanje besmisleno jer tajna poruka koju ćeš dešifrirati nakon nekoliko mjeseci-godina-stoljeća nije više važna (obsolete).

-to danas rade superračunala, farme, mineri/seti.. dok se složenost (nrp duljina bitova enkricije) poveća s npr 64-na-128.. 512-1024.. itd. linearno kako raste cpu-gpu snaga tj mogućnost dekriptiranja u RTu.

-kao vrata-sef-zid banke, nije cilj napraviti neprobojno, jer je nemoguće.. nego dovoljno dugo amortizirati-usporiti do dolaska policije, ili ovisno o trošku/šteti, može biti i bez ikakve zaštite (to procjenjuje vlasnik kao vlastiti rizik, nevažno jel novac ili neki podatak u pitanju, isto pravilo).

 

edit: + neovisno ako i izmisliš 'super' enkripciju/zaštitu.. recimo (kolokvijalno) neprobojno, moraš dati 'servisni' ključ nadležnima (policija-država-institucije..) jer takva su pravila igre, inače nisi na tržištu (ili radiš direktno za njih).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2018 15:38 (ihush).
 
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih
Totalno si u krivu. Nitko ne želi više hash algoritama. nego standardiziranih algoritama koji su sigurni. Što misliš zašto se tim problemima najviše bave doktori matematike.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih
Znaci nista bez vlasti i viših sila. Nemislim da je moja zamisao ista revolucionarno vec me pomalo zanima enkripcija i sifre jer ono zasto ne :) . Samo mi je to retardirano zasto moram vlastima dati kljuc? Znam postoje losi ljudi (teroristi, kriminalci itd.) ali opet?
Why?
6 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih
Znaci nista bez vlasti i viših sila. Nemislim da je moja zamisao ista revolucionarno vec me pomalo zanima enkripcija i sifre jer ono zasto ne :) . Samo mi je to retardirano zasto moram vlastima dati kljuc? Znam postoje losi ljudi (teroristi, kriminalci itd.) ali opet?
Why?
6 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih
A kako znas da su standarni algortmi toliko sigurni? Nekazem da je moj algortiam bolji od njih ili bilo tako sta vec zar nije bolje imatisirko spektar algoritama pa neka svako sebi bira?
Why?
15 godina
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih
THErealPiVeNzI kaže...
Znaci nista bez vlasti i viših sila. Nemislim da je moja zamisao ista revolucionarno vec me pomalo zanima enkripcija i sifre jer ono zasto ne :) . Samo mi je to retardirano zasto moram vlastima dati kljuc? Znam postoje losi ljudi (teroristi, kriminalci itd.) ali opet?

 -jer tako funkcioniraju države/ovlašteni nadzor (i igrokazi npr oko applea), sva mrežna oprema, wifi, ako želi na tržište mora udovoljiti regulatorima.. dok su npr CPU strateška roba i ne možeš samo tako izvoziti/prodavati hitech opremu. Jer to je tako..

THErealPiVeNzI kaže...
A kako znas da su standarni algortmi toliko sigurni? Nekazem da je moj algortiam bolji od njih ili bilo tako sta vec zar nije bolje imatisirko spektar algoritama pa neka svako sebi bira?

 -povjerenje se stječe.. ti bez obzira kakav algoritam imaš, ga ne možeš imati unaprijed-bjanko.. alternativa je npr FOSS.. open, svima na uvid. Tad kad svatko zna algoritam, tad nema nečeg skrivenog. Tad nije 'crna kutija' nego algoritam kao npr PGP i ostali. To nisu tajne stvari, tajan je samo ključ, konkretna šifra, komunikacija-sadržaj (ne tehnologija, koja ako nije dokumentirana i dostupna barem na uvid, nije ništa.. mambo-đambo.. i najčešće muljaža).

 

edit: snaga algoritma je provjerljiva, bruteforce (+ dict.) .. i zna se koliko permutacija može imati neka znamenka, npr ako imaš šifru duljine 4 znaka (numer, letter x2 uper/low, spec, ..) recimo pin samo 4 broja-znamenke.. zna se koliko pokušaja je potrebno, od nula 0-do 9999 .. je 10.000 i vrieme koje je potrebno soft/PCju da to odradi. Pin bi se probio u sekundi, zato se automatski zaključa uređaj/kartica nakon 3 promašaja. Dovoljno dobra metoda, odnosno, možeš probijati mjesec dana i odvrtio si tek desetinu pokušaja (3x dan).. za godinu ako vlasnik nije ništa primijetio tek imaš pin, statistički je to 50% mogućih permutacija, tj recimo pola godine za primjer pina. U to vrijeme banka ima dovoljno alarma za reakciju, tj kartica si se u tom primjeru zaključa 100/50 dana za redom.. a postoji i mogućnost da iz prve pogodiš, kao jackpot. .. no tad je stvarno bolje igrati loto (ako imaš takvu sreću).

 

sad uzmi koliko je permutacija u npr 32bitnom ključu, pa probaj izračunati kiliko je u 512 ili 1024 bitnom, koriste se i 2048. Običan juzer jednostavno neće u nekom realnom-smislenom vremenu pogoditi key, ni na sreću.. jer je šansa daleko manja nego loto, dok 'država' iz tog razloga, inzistira na dijelu keya (recimo polovica).. i oni to mogu u RT, npr pratiti svaki mobitel, uz naravno nalog suda. Posjedovanjem dijela ključa, nema narušavanja privatnosti itd.. a država je sigurna da ako želi, može.. ili već neki od takvih kombinacija (vjerojatno već shvaćaš koncept..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2018 20:31 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih

Pa dobro, jesi li svjesan koliko ima radova koji analiziraju te algoritme i njihovu sigurnost. Znaš li za što se sve koriste hash funkcije? Jesi li procitao barem jednu analizu?

6 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih
Da shvacam sada, hvala na opsirnom pojasnjenju :)
Why?
6 godina
neaktivan
offline
Re: Logika lozinki i nove koncepti samih
Shvcam ja hash funkcije samo promisli tko testira te algoritme. 2003. NSA je umalo plasirala tzv. Cleanera algoritam koji je mogao uci u svaki account svega sto je znano 21.st. i izbrisati registry logove na srecu jedan skotski matematicar je pronasao taj dio algoritma za logove i propao je pokusaj NSA i sada ti reci da oni vec nisu ili pokusavaju plasirati drugi ne direktno vec indirektno
Why?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice