RUNE Rural Network

poruka: 359
|
čitano: 256.386
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
trube kaže...

Vjerovatno cu uzet fibernet paket 200/100 .Zivi bili pa vidili

 E to su slatke brige.

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

mi je drago da vidin tu pretele is susešćine haha

malo čakavice ni nikega ubilo :D

nadam se da će i a1 preć preko rune mreže,imaju 1gbit/s po cijeni od 209kn šta je odlična cijena

čim više operatera,to bolje,rušenje cijena i ostale blagodati za korisnike

 

a i živim oko 500m udaljen od centrale,tako da očekujem brže spajanje nego ostali korisnici,jer ova centrala u Kršanu bi trebala pokrivat općinu Kršan,Pićan i Svetu Nedelju

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.4.2021 0:53 (trube).
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Bitno je zadržati optimističan stav.

 

Neka vas ne obeshrabre frustracije nas par koji se nalazimo u neposrednoj blizini centrale na Matuljima (doslovce je neki mogu zapišati sa svog balkona), a čekamo već preko 8+ mjeseci da se završi sekundar.

RUNE nema dovoljno ekipa na terenu s kojima bi pokrili instalaciju centrala, izgradnju primara, sekundara i zadnju milju/kućnu instalaciju, ne računajući incidente i reklamacije aktivnih korisnika.

Rollout zato kasni i trajat će godinama (prema rječima jednog od inozemnih kooperanata, još sigurno 3-4 godine).

 

S druge strane, A1, ako i kada uleti u RUNE, sigurno neće ponuditi tako nisku cijenu za 1Gbit. Oni to mogu ponuditi na svojoj optici, ali ne i na infrastrukturi u zakupu kakvu RUNE nudi - sve ispod 300 HRK bi bilo sjajna konkurencija jedinom koji trenutno nudi tu brzinu, Fibernetu.

Ja stoga planiram uzet Fibernet jer ostavljaju dojam 2 magnitude veće fleksibilnosti od A1 (prednost manjih sustava) i tek se dokazuju. Nekima će sigurno zapasti u oko limit od 20+ TB za mjesečni promet prije nego što aktiviraju SSD (SpeedStepDown), kao i činjenica da u ovome trenutku zbog malog broja korisnika, FTTC nodovi u sekundaru imaju jako malo djelitelja za cijeli bandwidth.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.4.2021 14:37 (Workbench).
3 godine
offline
RUNE Rural Network

Apslutno se slažem sa Workbench. Dodatno danas sam baš pričao sa voditeljem prodaje u FiberNetu po pitanju tog IPv6 rangea i statičkih rezervacija. Ukratko IPv6 range je dostupan tako da ako nekom treba može ga tražiti.

 

Što se time rezervacije javne IP adrese v4 ili v6, za rezidencijalne usere to je 75,00kn/mj (s PDV), tako da nema besplatne rezervacije neovisno o adresom prostoru. Također 20TB ograničenje prometa je potvrđeno od strane Fiber tehničke podrške.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.4.2021 15:09 (Rusty1281).
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
RUNE Rural Network

Stigao jutros i mail od MOT-a. Potvrđuje i zelena polja na GIS karti (Matulji i Kastav). Spajanja će očito krenuti uskoro.

 

Poštovani, 

naši će tehničari uskoro u Vašem objektu provesti kućnu instalaciju. 

Sljedeći korak prije puštanja usluge, je odabir operatera, te paketa usluga po Vašoj mjeri.

U prilogu Vam dostavljam cjenike i pakete naših operatera.

Budite slobodni istražiti paket koji Vam najviše odgovara, te me povratno kontaktirati.

 

Lijepi pozdrav,

Gorana Vlastelin

Modern optic technology d.o.o.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 13:37 (Rusty1281).
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

Pozdrav, koliki su troškovi da se to sve odradi i uvede usluga?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
dunach kaže...

Pozdrav, koliki su troškovi da se to sve odradi i uvede usluga?

750 kn

2 godine
offline
RUNE Rural Network

Pozdrav ljudi, nakon već dugog niza godina na bakru i ja gledam ako bi i što bi mogao uzeti od optike što se nudi.

Mana ovoga projekta je što nisam upoznat niti sa jednim ISP-em koji se nude na Rune infrastrukturi. Trenutno sam na Iskonu, jako sam zadovoljan, linija nikad stabilnija; strah me je da zbog brzopletosti za optiku odaberem lošeg operatera među ponuđenim - radije bih ostao na "stabilnom bakru" nego imao upitnu optiku. Tvrdim upitnu, jer infrastruktura je nova, te niti nemam velika iskustva sa samom optikom u privatnoj svrsi (trenutno sam u smeđoj zoni na GIS mapi). Na temelju toga i pišem ovaj post;


Kakva su vaša iskustva sa pojedinim operaterima, kojega bi ste od ponuđenih preporučili? Isto me zanima i ako je bilo ikakvih poteškoća pri instalaciji, te nakon instalacije ako je došlo do bilo kakvih smetnji (nestabilna veza, spora brzina, pucanja, itd.) - ako je bilo, da li se kvar ispravio, u kojem vremenskom roku, te da li se izlazak tehničara na teren naplaćivao?

 

Nakrcao sam dosta pitanja, znam, ali ozbiljno razmišljam da pređem napokon te želim vidjeti iskustva ostalih prije nego što se odlučim.

Hvala unaprijed!

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Ja sam potpuno drugačije razmišljao, rađe da budem na nestabilnoj i novoj optici nego na sranju od bakra s kojim sam se mučio x godina. 

 

Ja imam Fibernet i sve za sad radi kako spada. Imam od 12mj i do sad sam možda jednom ili dva puta resetirao ruter da bi se ispostavilo da je negdje na terenu kabel od Rune bio presječen. I kada se to desilo, sanirali su kroz par sati. Brzinu imam ugovorenu 500/250 ali na testu mi je uredno uvijek cca 560/270 znači i malo više. 

 

Sve ti ovisi koliko koristiš internet...ako si heavy user onda ćeš se preporodit sa optikom.

2 godine
offline
Re: RUNE Rural Network
snake44 kaže...

Ja sam potpuno drugačije razmišljao, rađe da budem na nestabilnoj i novoj optici nego na sranju od bakra s kojim sam se mučio x godina. 

 

Ja imam Fibernet i sve za sad radi kako spada. Imam od 12mj i do sad sam možda jednom ili dva puta resetirao ruter da bi se ispostavilo da je negdje na terenu kabel od Rune bio presječen. I kada se to desilo, sanirali su kroz par sati. Brzinu imam ugovorenu 500/250 ali na testu mi je uredno uvijek cca 560/270 znači i malo više. 

 

Sve ti ovisi koliko koristiš internet...ako si heavy user onda ćeš se preporodit sa optikom.

 

Kako tko prijatelju, slažem se da ima problema i na bakru, no evo, osobno sam već par godina bez ikakvih smetnji, tu sam negdje ulovio sreću nekako

Hvala na dijeljenju iskustva, ovo sa većom brzinom je ugodno iznenađenje. Definitivno će dobro doći! 

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Bakar može biti stabilan ako imaš sreće pa ti parica nije prespojena na 150 mjesta do centrale, možda ti je centrala sa DSLAM-om blizu pa su ti i brzine blizu onoga što si ugovorio. Izolacija vodiča je možda korektna i ormarić kućne instalacije je suh i s dobro održavanim regletama. Sve je to moguće ali vrlo rijetko. I dalje si limitiran sa brzinama, ako je razvod preko stupova nikad nije sigurno hoće li se neka grmljavina istresti na tvom vodu i spaliti nešto usput.

 

U suštini, jednom kad vidiš kakav dojam ostavlja optika na npr. na 100/50, ne vraćaš se više na bakar, a o većim brzinama koje se tu spominju ne treba dalje ni raspravljati.

Smeđe područje ne znači puno, možda ubodeš priključak za 2-3 mjeseca, a možda tebaš čekat i do godine dana.

Rune nije pretjerano pouzdan po pitanju rokova i to treba uzet u obzir, no ako ne podneseš prijavu za priključak, neće biti ni potaknuti da tvoj kvart brže kabliraju. 

3 godine
offline
RUNE Rural Network

Trenutno sam na 30/60 dana od kada je uplata sjela. Baš me interesira da li će u narednih 30 dana napraviti kućnu instalaciju. Fibernet ugovor je riješen i spreman.

 

HT je isto skoćio na 1/500 paket:

 

"Od 30.4.2021.g. uvodi se nova opcija dodatne brzine pristupa Internetu naziva „Opcija 1 Gbit/s“ koja će korisnicima optičke mreže Hrvatskog
Telekoma omogućiti pristup Internetu od 700 Mbit/s do 1 Gbit/s (silazno) i od 350 Mbit/s do 500 Mbit/s (uzlazno) po cijeni od 30 (PDV uključen),
bez obveznog trajanja ugovora za opciju.
Opcija će biti dostupna za ugovaranje na prodajnim kanalima Terenska prodaja i Teleprodaja i savjetovanje korisnika. S obzirom na specifične
tehničke uvjete pružanja brzine 1 Gbps, predmetna brzina ostvariva je pod uvjetom da korisnik na svojoj strani ima odgovarajuću terminalnu opremu
koja podržava brzinu 1 Gbps, a koju korisnik može uzeti u najam od HT-a (riječ je o ponudi opreme Premium Smart modem i Premium Smart Mesh).

Ako se vec ima navedena oprema,navodno ide onda 30kn mjesecno.. "

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
RUNE Rural Network

Da bar netko od jacih operatera bude dostupan na rune mrezi kao Telemach, vidim da su dostupni u Sloveniji uz A1 mrezu . Najvise radi sporta i TV kanala jer brzine od 100 ili 200 Mbit/s su sasvim ok za veliku vecinu korisnika.

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network

Evo zadnjih pola sata sam na Twitteru sa A1 jer sam i prije kontaktirao, ali mi nisu imali ništa za službeno potvrditi. Naime sada je odgovor malo drugačiji:

 

ja: " Pozdrav još jednom. Evo me opet sa istim pitanjem: da li će A1 i kada, službeno ponuditi svoje usluge za kućanstva u PGŽ i Istri u sklopu RUNE projekta te po kojoj cijeni.

Hvala na povratnoj informaciji. lp"

 

A1: " Mi na toj adresi trenutno ne možemo postaviti svoju opremu, ali, koliko sam shvatila RUNE projekt, ti trebaš samostalno zatražiti priključak na bit.ly/33BvIei te ćemo ti mi potom moći omogućiti naše usluge preko te infrastrukture. ^MT"

 

ja: " Da sve je to jasno. Ja u naredno 30 imam izvršenu instalaciju, mene samo interesira da li ćete vi kao ISP imati onda omogućene fiber usluge preko tako realizirane instalacije? Dodatno po kojoj cijeni ćete onda ponuditi svoj 1G fiber paket?

 

Hvala još jednom."

 

A1: "Dakle, kroz 30 dana će ti biti instalirana infrastruktura? Zadnje što su nam kolege s nadležnog odjela javili je da bismo ti trebali moći ponuditi naše usluge po standardnoj cijeni i po aktualnim promocijama. Trenutno nudimo promociju od 6 mjeseci besplatno. Internet usluga je 179 kn/mj., TV usluga dodatnih 90 kn/mj., a fiksni telefon dodatnih 10 kn/mj. Cijene mogu biti povoljnije ako imaš A1 pretplatničkih usluga unutar A1 i povežeš ih u MOZAIK ^MT"

 

ja: " Tako je. Ja sam službeno na planu za instalaciju, te sam već riješio ugovor sa drugim “službeno” oglašenim ISPom pod RUNE projektom, a koliko vidim vi niste i dalje se službeno oglasili da li ćete biti ili ne. Dakle da nisam ni pitao, ne bi ni znao. Još jednom onda samo da potvrdimo. Da li mi možete potvrditi da ćete svoj 1/500Mbit paket nuditi RUNE korisnicima po vašoj kataloškoj cijeni od 209kn (trenutno)?"

 

A1: "Luka, provjerit ćemo još dodatno s kolegama na koji način ćemo to točno moći odraditi pa ti se još javimo. Ovo nije klasična situacija pa bih htjela duplo provjeriti. ^MT"

 

E sada, vidjet ćemo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.5.2021 14:27 (Rusty1281).
9 godina
offline
RUNE Rural Network

Nakon što sam dao zahtjev za priključkom i nestrpljivo čekam uplatnicu, pokazatelji na terenu govore kako bi se uskoro moglo i nešto desiti. Ovo je vrlo blizu moje lokacije.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Stavi si na mobitel notifikator i kreni ih cimati na telefon svaka 3 tjedna. 

Jedan od njihovih inženjera do kojih sam sasvim slučajno došao mi kaže da ako ne zoveš/gnjaviš, ne možeš očekivati neki pomak.

Govorim iz vlastitog iskustva; susjeda u stanu ispod mene je podnijela dokumentaciju za priključak 5 dana nakon mene, nije ih nikad potom zvala.

Prije mjesec dana su mi poslali predračun za pretplatu, njoj ništa.

3 godine
offline
RUNE Rural Network

Na moje pitanje od jučer (dakle prošlo je 30 od 60 dana roka za realizaciju sa RUNE strane da me spoje) stigao je upravo odgovor (ovo je za lokaciju u Matuljima):

 

Poštovani,

 

Radni nalog je izdan podizvođačima na Vašem području i oni će Vas kontaktirati s vremenom izgradnje. Uputit ćemo upit i Vaše upute za spajanje prema podizvođačima uz napomenu da Vas kontaktiraju.

 

Lp

 

Dakle čekamo.

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
RUNE Rural Network

Evo danas odrađeno spajanje kuće na stup. Čekam sada puštanje signala. 

 

 

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
RUNE Rural Network

Evo povratna informacija od RUNE s današnjim danom (2.6.2021):

 

Poštovani,

 

Hvala vama na strpljenju, do vas je potrebno još povući sekundarni kabel do pristupnog ormara i odradit spojnice, radovi na tom području su planirani unutar dva tjedna, vjerojatno će započeti sljedeći a završiti naredni tjedan.

 

 

Dakle ovo je 100-150m od centrale na Matuljima. Dakle čekamo polovicu 6.mj.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 11:59 (Rusty1281).
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
RUNE Rural Network

Znači poruka svima da se naoružaju sa strpljenjem, nema pravila.

Možeš praktički pišati s balkona na centralu, dobit ćeš spajanje cijele petlje kad riješe očito ogromni backlog zahtjeva s liburnijskog područja.

 

 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
RUNE Rural Network

RUNE kamion/košara upravo stigla. Spaja se sekundar na Matuljima. 200m od centrale (u smjeru centrale). Još malo!

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
RUNE Rural Network

Danas je odrađeno spajanje stupa sa centralnom i puštanje signala. Fibernet upravo poslao podatke i konačno je sve gotovo. 

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Rusty1281 kaže...

Danas je odrađeno spajanje stupa sa centralnom i puštanje signala. Fibernet upravo poslao podatke i konačno je sve gotovo. 

 

 

Koliko vremena je prošlo od kad si dao zahtjev. Ja sam prije 10 mjeseci dao zahtjev i ne vidim da će me spojiti prije zime. Stalno ponavlaju kao papiga za koji tjedan a nitko ništa ne radi. Već su dojadili i bogu i narodu. Ne možemo ništa jer gdje su oni počeli postavlati optiku nitko drugi neće tako da smo ovisni o njima. Meni istekao ugovor sa sadašnijm operatorom i moram plačati uslugu skuplje a optike ni navidiku. Naj bitinije su im pompozne najave Brzi internet uskoro na cijeloj Grobnišćini do kraja godine ( 2019 ) ja mislim možda ove. Da kad ideš na provjeru stoji priključak u tri mjeseca i tako već pola godine. Neka me demantiraju ! Lijep pozdrav s Grobinštine.

3 godine
offline
Re: RUNE Rural Network

22.07.2020 sam podnio sve dokumente koji su traženi na portalu. 13.4 sam dobio mogućnost uplate za izradu priključka. 01.6.2021 mi je kuća spojena na stup. Od 9.-11.6.2021 su spajali moj stup i ulicu sa centralom, te sam 11.6. i bio spojen. 

 

Pošto sam ISPa imao već paraleno u pripremi (riješen ugovor i dogovorena usluga), a rekao sam da ći koristiti svoju opremu, onda nije bilo potrebe da tehničar dolazi kod mene. Poslali su mi pristupne podatke tako da sam i 11.6. imao aktivnu vezu. 

11 godina
offline
RUNE Rural Network

Tek su 'sramežljivo' počeli sa spajanjima na Matuljima. U razgovoru s izvođačem radova na terenu koji je meni prošli tjedan složio kućnu instalaciju, saznajem da na 1 radni nalog za Matulje dolazi 15 naloga iz Opatije, Lovrana, M.Drage itd. Nemaju dovoljno ljudi jer iste ekipe kooperanata rade i za njih i za HT koji se također prilično rastegnuo u riječkom prstenu.

Za razliku od HT-a koji ima jasan slijed rada tehničara (od centrale, prema stupovima, prema zgradi/stanu, unutar objekta), RUNE je kaos; malo rade oko centrale, pa onda 2 tjedna razvlače ispod ceste, pa onda odrade turu s kućnim instalacijama, pa opet malo na nadzemne vodove, PAN ormariće itd. 

 

Što se tiče Grobinštine za koju su namjeru gradnje najavili HAKOM-u prije godinu dana, tu sigurno kasne minimalno pola godine u odnosu na plan jer je isto kašnjenje bilo i na Liburniji i ovom gore dijelu na potezu Matulji/Kastav.

Čini mi se da su ovaj gore sjeverni dio, Dražice-Podkilavac-Jelenje još nekako pokrili sekundarima po glavnim cestama (vide se šlinge za buduće 'dronove') ali to malo znači, tj. tako stanje može potrajati i sljedećih godinu dana.

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
RUNE Rural Network

Samo ću reći da sam konačno završio svoj RUNE križarski put.

Načekao se i naživcirao, cimao ih telefonom i mailom 15 puta, ali sve se na kraju isplatilo.

 

Dokumenti predani 15.08.2020., spajanja preko HEP-ovi stupova i slaganje FTTC ormarića 12/2020. Predračun plaćen 13.04.2021, kućna instalacija 11.06.2021, go-live 30.06.2021.

Fibernet, moj router spojen preko PPPoE u njihov VLAN, odličan tech support.

 

DSL speed: 541/270, 3ms

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
RUNE Rural Network

Ima li kakvih novosti/pomaka za A1?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
snake44 kaže...

Ima li kakvih novosti/pomaka za A1?

 Nema ni izgradnje niti ićega drugoga sve stoji kao da smo u Bangladešu. Lp

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
evo lagani update
jucer stigla uplatnica..dakle za 2mjeseca bi trebala doc optika..Radi se o opcini Krsan u istarskoj zupaniji
Zahtjev predan jos prosle godine..Samo jedno pitanje ko ima vec rune..Dal se treba ugovor s operaterom isto prije sklopit nego dođe optika..tako da ne cekam jos i njih poslje sa opremom i pustanjem linije u rad..Hvala
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Da, ako se radi od Fibernetu, to je definitivno pametno napraviti.

Na njihovim stranicama skineš Zahtjev za zasnivanje pretplatničkog odnosa.

Ispuniš ga sa svojim podacima uključujući željeni paket, isprintaš, potpišeš, skeniraš i pošalješ mailom.

Nakon nekoliko dana će ti poslati ugovor kojeg također riješiš na isti način.

 

Čim Rune završi sa svojim dijelom, Fibernet se može cimnuti da izađu na teren sa svojom opremom.

Za druge operatere ne znam da li je iole slična praksa.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice