Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 5.945
|
čitano: 283.720
|
moderatori: DrNasty, Danny_HR, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
8 godina
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
volegradele kaže...
u ST postoji poznati diy-er audiofil koji je unaprijedio na bolje vec legendarna Pass pojacala...pa u svemu postoji napredak,mislim da je i ovaj gore Pass prvo bio vođen pod njegovom paskom!!

kolega tajo je dobro objasni, pass-u nešto dodat i oduzet to više nije isto pojačalo.. mislim može imat subjektivno bolji zvuk ali to više nije isti amp...

neki klon niti koristi iste komponente npr tranzistore, niti isti pcb, niti isti layout i ožičenje kutije, nii istu kutiju, jedino ima tu istu shemu pa onda još i to dorade.... a-a

Pa je ne govorim o kloniranju indenticnog Pass pojacala kojeg je Nelson nesebicno podjelio sa diy zajednicom,do dana danasnjeg je napravljeno na tisuce modova pojacala baziranog na orginalnoj Passovoj shemi tako i ovaj iz ST je unaprijedio zvucno taj amp!Normalno da to nije isto pojacalo,pa skoro svako nije isto..pa i glavan premisao je da DIYer uz osnovnu zamisao unaprijedi,doradi ili sto vec zeli od postojece sheme!Uvik moze bolje,zasto ne..taj amp se pravi po toj shemi vec preko 20 godina i sigurno ni sam Pass nije odao sve tajne orginal Pass Aleph 5 pojacala.

AUDIOFIL
3 godine
tajo1960 kaže...
....što svi DIY-eri u pravilu rade; pa kao "preprave" taj stari, malo ga "prepeku", pa ga onda prodaju kao Mark II verziju unaprijeđenu i skuplju, često i 5x (i to sam doživio)....

bježi od tih šta nešto prodaju, svaki pravi diyer ce ti ili poklonit ili samo naplatit djelove ovi ostali se tim bave samo radi zarade i sigurno ne razmišljaju o zvuku.

8 godina
dabar_solta_V2 kaže...
tajo1960 kaže...
....što svi DIY-eri u pravilu rade; pa kao "preprave" taj stari, malo ga "prepeku", pa ga onda prodaju kao Mark II verziju unaprijeđenu i skuplju, često i 5x (i to sam doživio)....

bježi od tih šta nešto prodaju, svaki pravi diyer ce ti ili poklonit ili samo naplatit djelove ovi ostali se tim bave samo radi zarade i sigurno ne razmišljaju o zvuku.

Treba cijenit svoj rad,od neceg se mora ztivit,zasto nesto ne naplatit ako si dobar u svom poslu,nikad mi nije zao nesto dobro platit!

AUDIOFIL
7 tjedana
Vaš audio kutak

Hm, oni koji misle da nešto znaju o elektronici i DIY-u, trebali bi odslušati dva -*tri predavanja od kolege @Ilmzima.

Znam nešto o elektronici,i o Hifi, ali sam ga u par sussreta s njim jedva pratio kada se zalaufa.

Uostalom, on je sada i službeni konstuktor jedne naše firme.

0 0 hvala 0
12 godina

Marohei (isprike ako sam krivo napisao) zvucnika/pojacala možda?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 7:43 (djigibao).
7 tjedana
Vaš audio kutak
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 8:44 (analogni).

1 0 hvala 0
10 godina
dabar_solta_V2 kaže...

ovaj je robot 110%

kakav biwire, pošto ne štediš na ničemu čemu ne napravit biamping :D

Za bi-amping treba 2 pojačala sa, u 99,99% istim karakteristikama i od istog proizvođača (da bi kompatibilnost i sonične karakteristike bile podudarne), ali i aktivnu skretnicu, ako želi pravi, aktivni bi-amping!

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
7 tjedana
Vaš audio kutak
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 9:02 (analogni).

0 0 hvala 0
3 godine
ne moraju pojacala bit ista, cak niti gain ne treba bit isti, jedino treba pazit na group delay da sekcije zvucnika ostanu u istoj ravnini.

tako da mozes spojit npr A klasu jako male snage za tweeter npr cjevni amp, ab klasu srednje snage za midrange npr neki chipamp ko gainclone i za bas d ili gh klasu kako ti vise odgovara.. a za skretnicu je onda naj jednostavnije nabavit digitalnu profi ko npr dbx jer ima sve potrebno za uskladit takav sistem a jako su jeftine s obzirom na mogucnosti.
10 godina

Malo čudan veznik u naslovu teme - "Ili", ha ha. "Bi-wiring" ili "Bi-amping"

Ne radi se baš o pojmu "ili"... bi-wiring i bi-amping. Zbunjujuće za početnike, ali, totalno različito u praksi, pa ono "ili" (veznik) nekako nema mjesta tamo i ne bi trebao biti.

Single-wire ili bi-wire (čak i 3-wire) - više bi odgovaralo stvarnosti oko načina povezivanja 1 pojačala i zvučnika, a "single-amp" i "bi-amp" bi više odgovaralo drugom stanju (gdje se koristi 2 pojačala... ili čak 3, ako su monoblokovi u pitanju).

Kolega, mislim da ćeš se složiti, ako malo bolje razmisliš!

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 10:42 (tajo1960).
7 tjedana
Vaš audio kutak

Naravno.

Bi-amping i Bi-wiring su sasvim različite stvari.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 9:33 (analogni).

0 0 hvala 0
10 godina
dabar_solta_V2 kaže...
ne moraju pojacala bit ista, cak niti gain ne treba bit isti, jedino treba pazit na group delay da sekcije zvucnika ostanu u istoj ravnini.

tako da mozes spojit npr A klasu jako male snage za tweeter npr cjevni amp, ab klasu srednje snage za midrange npr neki chipamp ko gainclone i za bas d ili gh klasu kako ti vise odgovara.. a za skretnicu je onda naj jednostavnije nabavit digitalnu profi ko npr dbx jer ima sve potrebno za uskladit takav sistem a jako su jeftine s obzirom na mogucnosti.

Dabar, hajde, lijepo te molim, pažljivo pročitaj što napišem.

Kad napišem "da bi kompatibilnost i sonične karakteristike bile podudarne" - onda to i mislim. Znam da možeš, teoretski, spojiti i 2W pojačalce i 100W drugo u bi-amping, nitko ne brani, ali - napisao sam "da bi kompatibilnost i sonične karakteristike bile podudarne". Dodajem - u što većem stupnju i postotku!

Onaj tko poseže u bi-amping vode - obično NE uzima različita pojačala, nego obično, na već postojeće integrirano pojačalo jedne firme - dokupi pojačalo snage od iste firme, sa 99,99% podudarnom karakteristikom na svim poljima, da bi kompatibilnost bila što više izražena.

Puno firmi stoga i radi integrirana, ali i pojačala snage vrlo vrlo sličnih karakteristika (koja i navode kao mogućnost za budući bi-amping spoj).

Od 1997-2011 sam koristio bi-amping (integrirano + pow. amp), pa onda opet od 2015-2019 godine (opet integrirano+power), i, vjeruj, znam što kažem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 10:44 (tajo1960).
7 tjedana
Vaš audio kutak

Prvo slika je neki preamp bez Tweaka, a drugi je moj (i plus 3 i 4 slika).

Valjda Dabar vidi da su žice ufrkane....

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 9:52 (analogni).

0 0 hvala 0
12 mjeseci

Evo ja pročitao... E sad me nešto kopka, a to sam još i prije čitao, ono kad netko tvrdi da bi-wire ne služi ničemu i da samo dodaš duplo deblji kabel, pa radi toga i razlika u zvuku, ne radi bi-wirea.

Sad ja malo razmišljam, pa mi pojasnite i ispravite me...

Bi-wire, na izlazu pojačala, na jedan izlaz (speaker A) spojim 2 kablea i onda svaki ide na svoje mjesto na zvučnike (HF i LF) - Od zvučnika do pojačala idu 2 kablea, odvojeni, ali se spajaju na isti izlaz. Kakva je onda razlika, zašto bi signal bio drugačiji u ovom slučaju, ili kad se signal spaja na samim zvučnicima, sa jumperom? Signal ne ide odvojeno cijelim putem, spoji se prije ili kasnije u jedna signal, pa gdje je i zašto razlika ako se spoji metar ipred ili metar iza kabela?

Bi-amp znam što je i kako treba izgledat i tu je signal cijeli odvojen i svaki zvučnik (HF i LF) svira signal iz svog pojačala, tu nema tog "spajanja" signala, to mi je sve jasno zašto i kako ima razlike.

Ono što zbunjuje je što u ovom članku oni Bi-amp opisuju kao spajanje na jedno pojačalo, koje ima Speaker A, Speaker B i speaker A+B prekidač. To imam i ja na svom pojačalu. Kakvog smisla ima spojit HF i LF odvojeno na speaker A i speaker B? Nije to bi-amp i nisu to odvojena A i B pojačala, to je jedno te isto pojačalo, koje samo dijeli signal na A i B konektore, a unutra, prije tih konektora opet se spaja sve na jedna signal. Ili ovdje griješim? 

Znači ja doma imam spojeno na bi-wire svoje zvučnike, ali tako da idu 2 žice u jedan konektor, sve je spojeno na Speaker A i uključim uvijek samo Speaker A. Na bratovom pojačalu su skroz uklonjeni ti drugi Speaker B konektori i sve je spojeno direktno, postoje samo 2 konektora za jedan par zvučnika. Dodušem njegovi zvučnici ni nemaju bi-wire, pa mu ni ne treba ništa drugo...

Live long and prosper.
7 tjedana
Vaš audio kutak

Ako slike pomognu....

Kod single-wiringa kratko spojiš NF i HF terminale zvučnika sa Jumperima , a kod bi-w ne...(i šibaš isti signal , posebno na niskotonski dio zvučnika i posebno na visokotonski dio zvučnika.

Ne mora amp imati A i B izlazne zvučničke terminale za Bi-Wiring. Spojiš paralelno (duplo) sve na A...

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 10:51 (analogni).

0 0 hvala 0
12 mjeseci
analogni kaže...

Ako slike pomognu....

Kod single-wiringa kratko spojiš NF i HF terminale sa Jumperima , a kod bi-w ne...(i šibašisti signalposebno na niskotonski dio zvučnika i posebno na visokotonski dio zvučnika.

Ma sve ja to razumijem, ali me koncept malo buni. Evo nazad slika s onim što je meni interesantno.

Zeleno sam označio točke spajanja signala u jedna isti signal. Razlika je u otprilike metar kabela, ali signali se spajaju u jednom trenutku razlika je samo u kojem trenutku. Zar to ipak radi razliku u zvuku, kako to pojačalo može uklonit taj povratni signal iz zvučnika, ako signal ne ide odvojeno, pa u neki aktivni filter, nego se signal spoji na ulazu u pojačalo i opet dolazi kao jedinstveni signal, jedne žice, kroz jedan konektor...

Nije mi jasno zašto pojačalo "ispravi" taj povrtani signal koji zvučnik može stvorit ako se signal spoji na konektoru pojačala, ali ako se signal spoji na konektoru zvučnika (s jumperom) onda nema tog efekta?

Live long and prosper.
7 tjedana
Vaš audio kutak

Pa, ako 15-20 cm materijala Jumpera načini razliku, onda i puno duži kabel to čini.

Na drugom dijelu slike ono zeleno ne bi bila "točka spajanja" već polazna točka, a sve dalje je razdvojeno....

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 11:04 (analogni).

0 0 hvala 0
12 mjeseci
analogni kaže...

Pa, ako 15-20 cm materijala Jumpera načini razliku, onda i puno duži kabel to čini.

Na drugom dijelu slike ono zeleno ne bi bila "točka spajanja" već polazna točka, a sve dalje je razdvojeno....

OK, da. Al onda je tako na obe slike. Nisu točke spajanja, nego su točke razdvajanja.

Iako, povrtani signal ide IZ zvučnika prema pojačalu, pa se TAJ povratni signal iz 2 zice spaja u jednu, tako da može i onako kako sam prvo pisao, samo ovisi što gledaš i u kojem smjeru.

U prvo slučaju, signal krene iz pojačala, dođe do konektora i tu se razdvaja na 2.

U drugom slučaju, signal ide iz pojačala, prođe kabel i na jumperu se razdvaja na 2.

Mene zanima, radi li razliku u zvuku jumper, odnosno dupli kabel ili razliku u zvuku radi onaj efekt povratnog signala iz zvučnika, koji pojačalo eliminira nekako, što je opis bi-wire sheme.

Jer mi taj opis bi-wire sheme baš i ne drži vodu, ovako logički razmišljajući, signal bi trebao bit razdvojen cijelim putem da to sve ima smisla. Ako se signal igdje spaja, odnosno razdvaja, onda gdje je smisao, jer je originalno taj signal počeo kao jedan, a ako ide povratni signal nazad, opet završava kao jedan. Kako onda radi ta shema odvajanja povrtanog signala i eliminacije istog? Zašto to ne radi i sa single-wire?

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 11:15 (Filox).
7 tjedana
Vaš audio kutak

Ovaj metalni prokrom omotač oko mojih shuko i IEC Furutech konektora sam dobio na poklon.

Vrag bi ga znal čemu to služi....

0 0 hvala 0
12 mjeseci
analogni kaže...

Ovaj metalni prokrom omotač oko mojih shuko i IEC Furutech konektora sam dobio na poklon.

Vrag bi ga znal čemu to služi....

Koga briga čemu služi, ako je besplatno stavi, pa makar radi izgleda. Ne pitaj puno, samo radi kako ti kažu.

Live long and prosper.
7 tjedana
Filox kaže...
analogni kaže...

OK, da. Al onda je tako na obe slike. Nisu točke spajanja, nego su točke razdvajanja.

Iako, povrtani signal ide IZ zvučnika prema pojačalu, pa se TAJ povratni signal iz 2 zice spaja u jednu, tako da može i onako kako sam prvo pisao, samo ovisi što gledaš i u kojem smjeru.

U prvo slučaju, signal krene iz pojačala, dođe do konektora i tu se razdvaja na 2.

U drugom slučaju, signal ide iz pojačala, prođe kabel i na jumperu se razdvaja na 2.

Mene zanima, radi li razliku u zvuku jumper, odnosno dupli kabel ili razliku u zvuku radi onaj efekt povratnog signala iz zvučnika, koji pojačalo eliminira nekako, što je opis bi-wire sheme.

Jer mi taj opis bi-wire sheme baš i ne drži vodu, ovako logički razmišljajući, signal bi trebao bit razdvojen cijelim putem da to sve ima smisla. Ako se signal igdje spaja, odnosno razdvaja, onda gdje je smisao, jer je originalno taj signal počeo kao jedan, a ako ide povratni signal nazad, opet završava kao jedan. Kako onda radi ta shema odvajanja povrtanog signala i eliminacije istog? Zašto to ne radi i sa single-wire?

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14316&PN=1&title=koja-je-razlika-biwiring-i-jumperi

Ako pomogne @Edisonov post....

"Nije isto. Svaki kabel ima nekakav otpor, ovisno o duzini, presjeku, broju zica... a isto tako ima i neki kapacitet, i neki induktivitet. Opet, zvucnicke jedinice u kutiji najcesce nisu spojene direktno na zvucnicke kabele, nego signal do njih dolazi preko elemenata skretnice. U bi-wire sistemu imamo dva kablela od pojacala do zvucnika. Kako god uzeli, ta dva kabela tesko da mogu imati iste ili jako slicne elektricne karakteristike kao jedan kabel. I tu dolazimo do prve razlike.

Drugo, pojacalo svojim signalom (strujom i naponom) pokrece membranu zvucnika koja proizvodi zvuk. Uzmimo za primjer bas zvucnik, potrebno je dosta struje za pokrenuti ga, on ima odredjenu mehanicku krutost koju treba savladati da bi se membrana kretala. Struja tjera zavojnicu u magnetnom rasporu da se krece i tako pomice membranu. Medjutim, membrana se svojim ovjesom suprotstavlja tome i stvara suprotnu silu, tj. proizvodi struju koja se kroz kabel vraca u pojacalo, a ono je svojim niskim izlaznim otporom prigusuje (tzv. damping faktor). Kod bas zvucnika je taj povratni val prilican (veliki pomaci, velika zavojnica), a kod visokotonaca puno manji. Sad zamislimo slozeni signal, kakav je najcesci u muzici, i gdje pojacalo isporucuje istovremeno i niske i visoke tonove i sve ostale... i prilican kontrasignal koji se kroz isti kabel vraca do pojacala. On se mijesa sa signalom koji dolazi iz pojacala, a razlicitog su intenziteta, faze, pa i frekvencije... U teoriji je bolje da taj povratni val iz bas zvucnika ide svojom zicom i ne "brlja" po visim frekvencijama koje idu svojom zicom. To bi bila filozofija i prednost bi-wiringa.

Bi-wire spoj uvijek daje drugaciji zvuk nego kad se spoji klasicnim spojem s jednim kabelom. Da li ce biti bolje ili ne, treba svatko za sebe odluciti. Zvuk bi-wiringa je cesto privlacniji i atraktivniji... barem na prvu. No veliko je pitanje da li je i ispravniji, i treba veliko slusno iskustvo da bi se to ustanovilo. Najcesce treba i duze vrijeme slusati...

Bi-wiring jako ovisi i o pojacalu, i o kabelima, i o skretnici, i samoj konstrukciji zvucnika. Zbog ovoliko promjenjivih parametara. nije univerzalno rjesenje. Treba probati."

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 11:23 (analogni).
12 mjeseci
analogni kaže...
Filox kaže...
analogni kaže...

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14316&PN=1&title=koja-je-razlika-biwiring-i-jumperi

Ako pomogne @Edisonov post....

Super, ali odmah ću se i nadovezat s potpitanjem...

A ako sve spojim single-wire shemom, ali koristim duple kabele, samo radi debljine? Onda dobijem isto što i kod bi-wire ili? Jasna je meni razlika duplo debljeg kabela, kao i utjecaj jumpera na zvuk, ali ako bi to zanemarili, da li stvarno postoji taj povratni signal iz zvučnika i da li ga bi-wire spajanje eliminira? Odnosno, kako ga se to eliminira, kad se na konektoru pojačala sav signal spaja i razdvaja, pa tako i taj povratni signal opet može preći na žicu za visoke tonove... Šta to ukloni taj povratni signal?

Ovo je sad baš tehničko pitanje...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 11:27 (Filox).
3 godine
guglaj negative feedback... i guglaj impedance matching, i na kraju damping faktor..

s neke realne strane biwire nema bas smisla jer se odvaja zvucnike koji ionako ne rade na istom frekvencijskom rasponu, ali u nekim ekstremnim slucajevima moze bit razlike, vrijede ista pravila ko kod kolege gradele koji je doma od razvodne kutije vuka odvojen kabel do hifi-a.

-tajo, nebi se slozi da mora bit isto pojacalo, dapace cak je bolje da je razlicito jer onda ima razlicite karakteristike distorzija, npr tweeter ima jace odd harmonike a midrange even i onda kad sumiras signal na uhu imas nizu distorziju jer je amo rec rasporedjena... sta imam iskustva s aktivnim zvucnicima i monitorima ima svakakvih kombinacija, ali uvjek paze na vremenski pomak...
12 mjeseci
dabar_solta_V2 kaže...
guglaj negative feedback... i guglaj impedance matching, i na kraju damping faktor..

s neke realne strane biwire nema bas smisla jer se odvaja zvucnike koji ionako ne rade na istom frekvencijskom rasponu, ali u nekim ekstremnim slucajevima moze bit razlike, vrijede ista pravila ko kod kolege gradele koji je doma od razvodne kutije vuka odvojen kabel do hifi-a.

-tajo, nebi se slozi da mora bit isto pojacalo, dapace cak je bolje da je razlicito jer onda ima razlicite karakteristike distorzija, npr tweeter ima jace odd harmonike a midrange even i onda kad sumiras signal na uhu imas nizu distorziju jer je amo rec rasporedjena... sta imam iskustva s aktivnim zvucnicima i monitorima ima svakakvih kombinacija, ali uvjek paze na vremenski pomak...

Razumijem ja i negative feedback, ali mene mući da taj negative feedback ne nastavi putovat po cijeloj žici, a kako se 2 žice ipak u jednom trenutku spajaju/dodiruju, onda daj feedback ide iz jedne u drugu. Ili, ako ne ide u drugu žicu (kako stručni izrazi u mene, zar ne), zan svejedno opet taj feedback ne putuje skupa s cijelim signalom u onom kratkom dijelu, od konektora do PCB ploće unutar kučišta pojačala? Zar taj mali put isto ne utjeće na signal visokih tonova, koji pokušava izaći iz pojačala? Aj dabre, ovo je baš za tebe nešto.

Ima li razlike ako signal i negative feedback putuju kroz metar kabela, ili ako putuju kroz samo 5 cm kabela/žice? Da li duljina kabela ima utjecaja na ovaj odnos signal/feedback?

Mislim da sam došao do onog pitanja koje želim postavit već dugo... Dok se ja izrazim kako sam ja to zamislio...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 12:04 (Filox).
12 godina
Vaš audio kutak

Ne eliminira ništa. Električki je posve isto doveo ti signal do zvučnika jednim parom, dva para ili pet para kablova, jedina prednost će biti manji otpor zbog većeg presjeka kabla kroz koje signal putuje. No da bi to imalo smisla kabel bi trebao biti jednožilni. Kad je licnasti, otpor je ionako malen, a ako te to jako muči, stavi predimenzionirani kabel do zvučnika i miran si. Također, skretnici je svejedno odakle si doveo signal. Prije zvučnika mora biti skretnica, bila ona na jednoj pločici pa sa te pločice ima izlaze na bas i visoki, ili se nalazila na samim zvučnicima pa signal do nje dovodiš sa terminala, posve je nevažno. Signalni put je i dalje isti, frekvencije se moraju razdvojiti.

Biwiring ima smisla jedino sa biampingom, i to samo ako možeš preskočiti skretnicu u zvučniku te direktno napajati jedinicu, jer za taj posao filtriranja koristiš aktivnu skretnicu. Sve ostalo je prodavanje banana neznalicama. Struju boli đon što itko misli kako stvari funkcioniraju, uvijek putuje linijom manjeg otpora, a električki, stvari su vrlo jednostavne.

No zamuljano je propagandnim materijalom koji jednostavno koristi neznanje, psihoakustiku i učinak je vidljiv.

Priložena je potato shema kako stvari funkcioniraju, vrlo jednostavno. Nema tu nikakvih fantazija oko shema spajanja, niti magije. Gornja tri, od kojih je drugi najčešći u 'biwiring' shemama, su električki istovjetni.

EDIT - Fali četvrta, samo malo...

U ovoj zadnjoj slici je vidljivo da idu odvojene žice na terminale... no električki, sasvim je svejedno spajaju li se te žice na izlazu iz pojačala, na terminalu ili na skretnici, kad kroz njih ide identičan signal. Može nastati dodatni problem ako se zvučnici spajaju različitim kablovima, recimo koaksijalnim i običnim, zbog većeg otpora koaksa doći će do pada napona te će do jednog drivera doći tiši signal. Nadam se da nema debila koji to rade. Kablovi moraju biti iste dužine i istog presjeka. Na tim niskim frekvencijama (do 40 kHz) otpor je jedina karakteristika koja čujno utječe na signal - induktivitet se uzima u obzir tek na radio frekvencijama.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 12:12 (Father_Dougal).
Moj PC  
3 0 hvala 2
12 mjeseci
Father_Dougal kaže...

Ne eliminira ništa. Električki je posve isto doveo ti signal do zvučnika jednim parom, dva para ili pet para kablova, jedina prednost će biti manji otpor zbog većeg presjeka kabla kroz koje signal putuje. No da bi to imalo smisla kabel bi trebao biti jednožilni. Kad je licnasti, otpor je ionako malen, a ako te to jako muči, stavi predimenzionirani kabel do zvučnika i miran si. Također, skretnici je svejedno odakle si doveo signal. Prije zvučnika mora biti skretnica, bila ona na jednoj pločici pa sa te pločice ima izlaze na bas i visoki, ili se nalazila na samim zvučnicima pa signal do nje dovodiš sa terminala, posve je nevažno. Signalni put je i dalje isti, frekvencije se moraju razdvojiti.

Biwiring ima smisla jedino sa biampingom, i to samo ako možeš preskočiti skretnicu u zvučniku te direktno napajati jedinicu, jer za taj posao filtriranja koristiš aktivnu skretnicu. Sve ostalo je prodavanje banana neznalicama. Struju boli đon što itko misli kako stvari funkcioniraju, uvijek putuje linijom manjeg otpora, a električki, stvari su vrlo jednostavne.

No zamuljano je propagandnim materijalom koji jednostavno koristi neznanje, psihoakustiku i učinak je vidljiv.

Priložena je potato shema kako stvari funkcioniraju, vrlo jednostavno. Nema tu nikakvih fantazija oko shema spajanja, niti magije. Gornja tri, od kojih je drugi najčešći u 'biwiring' shemama, su električki istovjetni.

EDIT - Fali četvrta, samo malo...

Pa tako nekako sam i ja razmišljao, ali svašta čitam, pa još nisam uvjeren. The logic is strong in this one. Po svoj logici stvari, trebalo bi bit tako kako ti kažeš. Na žalost, uvjerio sam se u životu, da i logika zna zakazat koji put kod audia, pa evo, sad pokušavam sebi složit sve logički u glavi.

P.S.

Ja i dalje imam spojeno doma bi-wire, nisam bio siguran, nije mi se provjeravalo, uzeo sam jeftine kabele za početak, pa sam ih stavio duplo više, čisto zlu ne trebalo, da ima više kabela.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 12:09 (Filox).
7 tjedana
Vaš audio kutak

Samo malo..!

Da li imaš samo duple kabele spojeno sa Jumperima ili imaš duple kabele u bi'wire ( bez jumpera) ?

Jer samo dupli kabeli daju veću debljinu žice, ali i dodatne prelazne otpore na duplim spojevima. Bolje onda da su ta dva kabela međusobno upletena u jedan.

Debljinom riješiš problem otpora, ali generalno ne i svu kvalitetu kabela/zvuka. Jer je tu još i kvaliteta/čistoća i vrsta materijala vodića, kvaliteta dialektrika i geometrija upleta.

I ne miješati negativnu povraznu vezu sa povratnim signalom iz drivera zvučnika.

I damping faktor i impedancijska zavisnost uređaja ukupno imaju veze, ali su zasebni pojmovi ipak.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 12:24 (analogni).

0 0 hvala 0
12 mjeseci
analogni kaže...

Samo malo..!

Da li imaš samo duple kabele spojeno sa Jumperima ili imaš duple kabele u bi'wire ( bez jumpera) ?

Jer samo dupli kabeli daju veću debljinu žice, ali i dodatne prelazne otpore na duplim spojevima. Bolje onda da su ta dva kabela međusobno upletena u jedan.

Debljinom riješiš problem otpora, ali generalno ne i svu kvalitetu kabela/zvuka. Jer je tj još i kvaliteta/čistoća i vrsta materijala vodića, kvaliteta dualektrika i geometrija upleta.

I ne miješati negativnu povraznu vezu sa povratnim signalom iz drivera zvučnika.

I damping faktor i impedancijska zavisnost uređaja ukupno imaju veze, ali su zasebni pojmovi ipak.

Ne, ne, normalno spojen bi-wire. Dupli kabeli u bi-wire modu, bez jumpera, on je uredno spremljen u ladici. Ali imam jedno pojačalo, ne bi-amp. Treća skicirana shema od Fathera, na prvoj slici.

Sad sam nabavio Kimber kable, single-wire, banane na jednom kraju, terminirani srebrom na drugom kraju. I sad ću s njima preći na single-wire, nisam ih još zamijenio. To je puno kvalitetniji kabel od ovog šta imam, pleteni, debeli i terminiran kako treba, pa će i zvuk bit puno bolji/čišći. 

Pa pitam sve ovo da znam ima li mi smisla gurat bi-wire u budućnosti, jer mi to onda zahtjeva skroz nove kabele i to duple... A sad baš, pitanje je hoću li dobit išta, osim praznog novčanika.

Mislim da mi je najpametnije napravit kvalitetne jumpere i koristit ove Kimber koje imam, single-wire.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 12:29 (Filox).
11 godina
dabar_solta_V2 kaže...

Ne moraju, ali ipak prst u uvo je kad imaš ista pojačala. Ne moraš mozgat o ničemu.

7 tjedana
Filox kaže...

Pa pitam sve ovo da znam ima li mi smisla gurat bi-wire u budućnosti, jer mi to onda zahtjeva skroz nove kabele i to duple... A sad baš, pitanje je hoću li dobit išta, osim praznog novčanika.

Mislim da mi je najpametnije napravit kvalitetne jumpere i koristit ove Kimber koje imam, single-wire.

Ovo boldano prije svega.

Jedan kvalitetan kabel i Jumperi će biti bolje od dva lošija u bi-wire....

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 12:37 (analogni).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice