M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

poruka: 51
|
čitano: 12.472
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

ja imam tu plocu i taj procesor, sve radi na 4.17ghz auto voltage

Cogito, ergo sum
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Neznam, meni je pc skorz stabilan i sve radi, bit ce da je onda nesto bas povuklo ili je prdnuo senzor na maticnoj jer od onda ni jednom nije palo ispod 11.43V bio na idleu bio mineao litecoin/renderao video i igrao gothic 2 u isto vrijeme :D Tako da ko zna, bitno da je sve ok za sada, zasto nemoze M5A97 R2.0 Evo/pro i ostale verzije raditi sa tim cpuom na vise od 1.38v - neznam

 

 

EDIT: Pranklin - ja sam ga undervoltao ispod stock voltaze i stavio na 4.2ghz sve radi, probat cu na 4.4 posto kazu da mu je to sweet spot, ali sumnjam da ce to podrzat ta voltaza, ako ne podrzi dici cu na 1.25v sto je takodjer niza od stock voltaže koja je 1.36-37v što je pre pre vise, isto mi je bilo na starom phenomu 965, stock voltaža odpr. 25% veca nego sto je potrebno

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.7.2014 23:22 (D3lBoy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
D3lBoy kaže...

Neznam, meni je pc skorz stabilan i sve radi, bit ce da je onda nesto bas povuklo ili je prdnuo senzor na maticnoj jer od onda ni jednom nije palo ispod 11.43V bio na idleu bio mineao litecoin/renderao video i igrao gothic 2 u isto vrijeme :D Tako da ko zna, bitno da je sve ok za sada, zasto nemoze M5A97 R2.0 Evo/pro i ostale verzije raditi sa tim cpuom na vise od 1.38v - neznam

 

 

EDIT: Pranklin - ja sam ga undervoltao ispod stock voltaze i stavio na 4.2ghz sve radi, probat cu na 4.4 posto kazu da mu je to sweet spot, ali sumnjam da ce to podrzat ta voltaza, ako ne podrzi dici cu na 1.25v sto je takodjer niza od stock voltaže koja je 1.36-37v što je pre pre vise, isto mi je bilo na starom phenomu 965, stock voltaža odpr. 25% veca nego sto je potrebno

Nema sanse da ploca nije dovoljna, ona bi trebala gurati i iznad 1.4V lagano. Neko na forumu je vec provjeravao i ta ploca drzi FX 8320 na 1.48V bez vdropa.

10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Onda moguce da je napajanje slabo, ali kazem, samo na google upisi fx 8320 freeze, milijon istih problema i to naj cesce sa istom maticnom. Tako da neznam, sad da svi imaju slaba napajanja nebi reko, a i sam autor ove teme ima dosta dobro napajanje koliko sam vidio, tako da neznam u cemu je. Ja mislim da je zbog temperatura, jer negdje sam procitao da kad se freeza znaci temperature su pre visoke, i sve sta mozes je ugasit cijeli komp. A to mi je logicno jer kad sam radio prime95 stress test na stock voltažama i stock brzinama, nakon pola h bi dostizalo 61+ stupanj. A tu negdje 62c+ koliko ja znam rang amd temperatura, tako da kad bi podigao voltažu sa stocka logicno bila bi i veca temperatura, tako da ja mislim da je do toga prije nego da svi imaju losa i slaba napajanja

12 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Kod mene su temp. u idleu 32 stupnja, u loadu 52 ako stavim na 4GHz recimo. Tako da temp nisu problem sigurno, a kako je freeze u trenutku kad idle-a onda temp i takt sigurno nisu problem. Citao sam negdje da ako je ukljucen LLC, u nekim slucajevima moze uzrokovati freeze kad baci napon ispod onog sto cpu-u treba. Probat cu kad se vratim kuci to iskljucit i javit rezultate. :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

hmm, ako ti se freeza na idleu onda je neki drugi problem, meni se iskljucivo tokom prime95 ili intel torture testa, ali kazem sad je sve ok, taj LLC treba drzati na auto na m5a97 (kako i je na stock) inace se preporuca staviti ga na Ultra 75% ali kao za m5a97 na auto jer moze uzrokovati freezove... a meni i na auto bude freeze.

 

Za vrijeme torture testova mi temperature budu visoke jako, izmedju 60-65c, ali ovako dok bilo sta drugo radim (igro bf4, renderao video - šta god da radim) nikad preko 55

12 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Da ja ga drzim na enabled cijelo vrijeme cini mi se da bi mogo to bit problem... Vidjet cemo haha.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
The Doctor kaže...
Da ja ga drzim na enabled cijelo vrijeme cini mi se da bi mogo to bit problem... Vidjet cemo haha.

Stvar je riješena.

 

Stavim sve na stock, upalim torture test i temperature u HW monitoru dosižu 61 i vise c. Reko pa kako moze tako visoko Phenom 965 je isto bio 125w pa je max na loadu isao na 45c. Znam da se FX serija grije vise nego Phenom II ali ne bas tako, ma reko mora bit nesto krvio. Pa se sjetim - Na phenomu mi je HW monitor prikazivao temperaturu za svaku jezgru pod tabom Phenom 965 dok mi ovdje prikazuje CPU temp pod tabom od maticne. Reko idem pogledati sta pise pod tabom FX 8320, kad ono samo Package temps 14c (idle), krenuo u googlanje i odgovor je tako banalan i cijelo vrijeme mi je bio pred ocima.

 

Pod motherboard kad citas temperature, voltaže etc. On napise temperaturu CPU socketa. Što nije ono sto mi je na starom procu prikazivalo. Reko dobro ali amd je napisao da za Piledriver procesore je max 61c znaci i dalje ne valja !? Ali ne 61c core temp ne Cpu temp (sto je socket na mobo). Core temp je uvijek nizi od socket tempa, socket temp. nema pisanu granicu, vec ide od maticne do maticne ali svi preporucuju da se ne prelazi 70c. I tu je naj vjerojatnije bio problem cijelog freezanja jer ja sam vidio na stock visoke temperature - uspanicio se i poceo spustat voltažu, nije bila dovoljna voltaža za clock i freezalo se (btw. u medju vremenu sam LLC namjestio na Ultra High 75% i NB LLC na high tako pise u tutorialu za FX 8320 OC tako da mozda je i to pomoglo)

 

I evo sad 4.42ghz na 1.3v, max core temp 53c (max. dozvoljeno od amd je 61-62c) S time da se sa tim temperaturama vise neces srest osim za vrijeme torture testa. CPU temp (socket) je max bio 70c (sto je sasvim normalno)

 

Da nebi mislili da pricam gluposti i solim pamet - sve informacije su potvrđene od amd radnika na jednom forumu (a i ako mi nevjerujete Google: "FX 8320 Core temp Socket temp")

 

Eto nadam se da ces sredit, iako se freezanje moze dogoditi i dalje, pokusavaj sve dok ne nadjes pravu voltažu ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.7.2014 21:32 (D3lBoy).
11 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

meni se nas cudno desava sa kompom zadnjih par dana procesom mi neprelazi 2.310mhz,sa defoltne postavkama u biosu,probo sve kmbinacije uvijek isto,jedino ako izkljucim cool and quiet onda radi na frekvenciji na kojoj bi i trebo..koj se tu vrag desava help

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 19:19 (Žiga82).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Kuha?

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Čitatelj kaže...

Kuha?

  mislis da se pregrijava ? ne normalne su temperature,vec tako radi danima normalno,sa cool and quiet na off :)

7 godina
protjeran
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Resetiraj BIOS na tvornice postavke. Ako ne pomogne, probaj staviti noviju verziju BIOS-a.

Gigabyte ploce su musicave, rade po svom navodjenju. Tako da to nema nista sa M5A97R2.

 

PS - Provjeri ti ipak hladjenje - to sto su temperature "dobre", to ne znaci nista, osim da je zbog visoke

temperature spusten takt, da nebi kuhalo. Ocisti hladnjak komprimiranim zrakom, kompresorom (pazi da ne baca vodu),

ili lagano kistom za krecenje i usisavacem.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.9.2020 7:47 (Čitatelj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Čitatelj kaže...

Resetiraj BIOS na tvornice postavke. Ako ne pomogne, probaj staviti noviju verziju BIOS-a.

Gigabyte ploce su musicave, rade po svom navodjenju. Tako da to nema nista sa M5A97R2.

 

PS - Provjeri ti ipak hladjenje - to sto su temperature "dobre", to ne znaci nista, osim da je zbog visoke

temperature spusten takt, da nebi kuhalo. Ocisti hladnjak komprimiranim zrakom, kompresorom (pazi da ne baca vodu),

ili lagano kistom za krecenje i usisavacem.

 zadnji bios imam,a reset biosa nepomaze

11 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Žiga82 kaže...
Čitatelj kaže...

Resetiraj BIOS na tvornice postavke. Ako ne pomogne, probaj staviti noviju verziju BIOS-a.

Gigabyte ploce su musicave, rade po svom navodjenju. Tako da to nema nista sa M5A97R2.

 

PS - Provjeri ti ipak hladjenje - to sto su temperature "dobre", to ne znaci nista, osim da je zbog visoke

temperature spusten takt, da nebi kuhalo. Ocisti hladnjak komprimiranim zrakom, kompresorom (pazi da ne baca vodu),

ili lagano kistom za krecenje i usisavacem.

 zadnji bios imam,a reset biosa nepomaze

 temp mi je trenuto 35-36C

7 godina
protjeran
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Kakva je temperatura i frekvencija kad opteretis CPU, primjerice sa AIDA64 stress testom?

Na AIDA-i usput mozes pratiti i frekvecije i temperature. I pipni rukom hladnjak nakon 5min

testa - pa usporedi sa onim sto senzor kaze. Nebi me cudilo da ti crkne senzor u CPU ili MBO,

desava se.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Čitatelj kaže...

Kakva je temperatura i frekvencija kad opteretis CPU, primjerice sa AIDA64 stress testom?

Na AIDA-i usput mozes pratiti i frekvecije i temperature. I pipni rukom hladnjak nakon 5min

testa - pa usporedi sa onim sto senzor kaze. Nebi me cudilo da ti crkne senzor u CPU ili MBO,

desava se.

 ispod 50C a frekvencija 2300 ak nezgasim cool and quiet,kad ga zgasim na 3500 ,sa ugasenim turbom

7 godina
protjeran
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

To su normalne frekvencije za sve jezgre.

Kad recimo opteretis samo jednu jezgru, onda moze imati turbo do 4GHz.

Ili rucno podesis 4GHz sve jezgre u BIOS-u, trebalo bi sljakati.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Čitatelj kaže...

To su normalne frekvencije za sve jezgre.

Kad recimo opteretis samo jednu jezgru, onda moze imati turbo do 4GHz.

Ili rucno podesis 4GHz sve jezgre u BIOS-u, trebalo bi sljakati.

kak je to normalno kad mu je normalna 3500 a turbo 4000,imam ovaj proc od 2013 i nikad nije ovak radio

znaci u prime95 sve na su na 100% i nijedna neprelazi 2300 i tebi je to normalno?

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.9.2020 0:21 (Žiga82).
7 godina
protjeran
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Kad iskljucis C&Q imas normalne frekvencije - ne mozes imati i C&Q i turbo, nejde jedno s drugim.

Kao da hoces na Priusu imati dva turbo chargera, potrosnju od 2l i ubrzanje do 100 od 2s.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Čitatelj kaže...

Kad iskljucis C&Q imas normalne frekvencije - ne mozes imati i C&Q i turbo, nejde jedno s drugim.

Kao da hoces na Priusu imati dva turbo chargera, potrosnju od 2l i ubrzanje do 100 od 2s.

 od kud ti to? sa defoltnim biosom imas upaljen turbo i cool and quiet

7 godina
protjeran
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Mislim da to na AM3(+) platformi ne radi - mozes imati ukljucene obje opcije,

ali meni to na AM3+ platformi nikad nije radilo.

Na AM4 platformi to radi kako spada.

 

Mozes probati sa driverom, makar je pisan za AM2 platformu, al to je sve u principu isto,

ista tehnologija medjusobno kompatibilna:

https://drivers.softpedia.com/get/Other-DRIVERS-TOOLS/Others/AMD-Cool-n-Quiet-Driver-1320-Rev-G.shtml

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice