Što je Abakus?

poruka: 8
|
čitano: 1.754
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Što je Abakus?

Pozdrav ekipa, novi sam na forumu pa bih voljeo započeti s temom Abakusa. Nadam se da malo edukacije nije protiv nikakvih pravila :)

 

Jednostavno rečeno Abakus je sprava koja ima jednaku ulogu kao i kalkulator u današnje doba. Naime potvrđeno je da su Abakus koristile mnoge drevne civilzacije kao što su kineska dinastija Tang, Rimljani, Grci, ali i također budistički učenici. Što zapravo dokazuje da je riječ o vrlo važnom pomagalu za to specifično doba. Abakus se je koristio za mnoge operacije vrlo slične matematičkim operacijama, puno ranije nego što je stvoren numerički sustav.

Međutim iznenadili bi se da i u današnje doba u pojedinim dijelovima svijeta se još uvijek koristiti navedena sprava. Naravno najčešće je riječ o trgovcima, činovnicima, odnosno o ljudima koji su često u doticaju sa računanjem. Sljedeća činjenica samo dodatno dokazuje koliko je Abakus važan jer određene škole u svijetu još uvijek podučavaju o navedenoj spravi. S obzirom da postoji niz blagodati u obliku pomoći za osobe s oštećenim vidom. 

 

 

Tko je izradio prvi Abakus?

Povjesničari još uvijek sa sigurnošću ne mogu utvrditi tko je prvi izradio Abakus. Jedino što se trenutno zna da se je navedena sprava već koristilia 2700. godine prije Krista u Mezopotamiji. U to vrijeme u Mezopotamiji, njihov sustav se je temeljio na seksagesimalnim brojevnim sustavom. Naravno i druge velike civilizacije su koristile Abakus, kao što su Kina, Grčka, i Egipat.

 

Za što se koristi Abakus?

U drevno doba kada nije bilo računala, kalkulatora i sličnih uređaja. Ljudi su se snalazali na razno razne načine, i baš iz navedenog razloga netko je stvorio Abakus. Što znači da navedeni uređaj ima više ili manje jednaku ulogu kao i prosječni kalkulator. Abakus je uveliko pomogao mnogima, jer do nastanka mnogi su računali i brojali na prste što dosta često baš i nije idealno.

 

 

Neurološke koristi

Mnogi znanstvenici navode da korištenjem Abakusa se poboljšava rad mozga, i na taj način se dodatno razvija. Jer jednom kada krenete koristiti Abakus, počinjete mentalno razmišljati. Na taj način se svakako poboljšava vizualna motorika. Češćim korištenjem sprave za računanje vježbate mozag, i nakon određenog vremena moći ćete rješavati matematičke probleme u kraćem vremenu. Što znači da poboljšavate učinkovitost, jer se smanjuje potreba za kratkotrajnom memorijom.

Zbog navedenih razloga studenti u pojedinim dijelovima svijeta vole koristiti Abakus. Jer žele poboljšati svoje mentalne sposobnosti kod rješavanja zahtjevnijih matematičkih operacija. Oni žele povećati sposobnost rješavanja zadataka u što kraćem vremenu sa što manje napora. Jer ako redovito koristite Abakus za matematiku, tada se povećava kapacitet memorije što omogućuje brže pronalaženje rješenja.

 

 

Kako se koristi Abakus

S obzirom da postoji nekoliko različitih vrsta Abakusa, tada prvo trebate vidjeti koju vrstu vi želite koristiti. Jer postoji Kineski odnosno klasični Abakus koji ima dvije kuglice prvi vrhu, i pet kuglica pri dnu. Dok recimo Japanska verzija ove sprave ima jednu kuglicu prvi vrhu, i četiri kuglice pri dnu.

U nastavku budemo pokazali osnove klasičnog odnosno Kineskog Abakusa. Naime osim redova, ova korisna sprava ima nekoliko različitih stupaca koji zapravo na neki način predstavalju vrijednost. Naravno ukupna vrijednost ovisi o veličini i obliku Abakusa. Također nemojte se dati zavarati zbog vrlo jednostanog dizajna, jer se samo sjetite da je ova matematička sprava sve do sada izdržala.

8 godina
offline
Što je Abakus?

Jedno pitanje, sva cast na trudu, od kuda ideja da otvoris novi profil i zapocnes ovu temu, bas me zanima?

3 godine
neaktivan
offline
Re: Što je Abakus?

Kao prvo hvala na lijepim rijecima :) 

 

Nisam nikad imao profil ovdje, ali posjecivao sam ga dosta puta tokom zadnjih nekoliko godina... Ovdje se vecinom pise o tehnologiji igricama i tako tim stvarima pa sam odlucio malo 'razbiti' rutinu s malim tekstom... Planiram napraviti jos nekoliko ovakvih slicnih tekstova (ako nitko nema nista protiv) :)

8 godina
offline
Što je Abakus?

Samo naprijed xd

3 godine
protjeran
offline
Re: Što je Abakus?
juricanimac kaže...

Planiram napraviti jos nekoliko ovakvih slicnih tekstova (ako nitko nema nista protiv) :)

 Imam ja, koja je svrha pisat nešto što se izgugla za 3. sek i o čemu već postoji 300 članaka po internetu i wikipediji?

Isto tako, koja je svrha otvorit temu u kojoj se nema šta raspravljat?

Znači ti si sad copy/pejstao taj text i to je to, tema se može zaključat jer ne kužim o čemu bi se trebalo dalje pisati...

 

9 godina
offline
Re: Što je Abakus?
Ako vec imas zelju pisati takve stvari trebao si otvoriti temu tipa Dnevna doza zanimljivosti ili tako nesto pa napisati mali zanimljivi clanak na temi, naglasak na napisati, ne copy paste. Nema potrebe otvarati teme za svaku zanimljivost koju nades.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što je Abakus?
Ok, ovo je trebalo ići u neku općenitiju temu kao što su ostali rekli. Druga stvar, ako ovo nije copy/paste, onda bi svakako preporučio malo bolje i intimnije upoznavanje sa standardnim hrvatskim jezikom jer je ovo užas... U slučaju da je ovo copy/paste, onda cijela tema uopće nema nikakvog smisla...
12 godina
offline
Što je Abakus?

Koliko vidim, uglavnom kopirano s ove stranice

 

Da ne ponavljam, slažem se s tri posta prije mene

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice