Robotska ruka

poruka: 31
|
čitano: 15.431
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Gleda sam neke robotske ruke pa sam odlucia napravit jednu ali sam pocetnik.

Da li ima netko tko ima nacrt za nju i zna gdje se djelovi mogu nabavit.mozda zna  i za neku dobru knjigu.

Molim vas.

RazorNapster
14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

itko

RazorNapster
14 godina
protjeran
offline
Robotska ruka

Ja sam je slagao sa Fishertechnik kockicama, prejednostavno i precool..

 

14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Hmm.di ih ima uzet i dali se upravlja preko racunala.Jesu li dovoljno snazne da podignu nesto npr.joystcik ili nesto slicne tezine

RazorNapster
14 godina
protjeran
offline
Robotska ruka

nezz di se daju nabavit, upravljati ih mozes preko svoga joysticka (kojega napravis) i preko kompa, za to imas sucelje robo pro, ali ima i paralelno koje ti radi direktno.

a ovo podizanje ti ovisi o jacini motora najvise.

 

14 godina
protjeran
offline
Robotska ruka

možeš programirati za ruku u qbasicu.

Sk8er Boi
14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Znam da se moze programirati u qbasic-u al sam na visti pa nesto ne zeli,ali dali netko ima shemu ili nacrt za robotsku ruku,najvise me muci saka,ali bih tia znat kako su rijeseni zglobovi,ne zelim da ta ruka ispadne neki klimavi shit,

Moolim vas pomozite

RazorNapster
14 godina
protjeran
offline
Robotska ruka

nemožeš upravljati direktno iz qbasica moraš imati još jedan dodatni program za sve windowse ali neznam kak se zove

Sk8er Boi
14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

fala vam puno nasa sam izvrsnu stranicu i sve mi je jesno evo za kraj kako ce izgledat

RazorNapster
14 godina
protjeran
offline
Robotska ruka

Mozes u robo pro-u..Ili si kupi arduino i s njega mozes sve kontrolirati, + moras si kupiti motore i materijal.

14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka
Da znam to neki mi preporucaju da izvadim iz printera,videa i sl.Ali da li vi znate di ima kupit prav,mislim vec gotove
RazorNapster
15 godina
neaktivan
offline
RE: Robotska ruka

Kod nas mislim da ne. Kao prvo moraš se odlučiti na vrstu motora, steper, servo, linear actuator, .. Ovisno o motorima ide kontroler, a zatim softver koji će reći šta da motori rade. Ako se misliš 'igrati', preporučam lego mindstorms jer ćeš odmah imati sve rješeno. A microsoft robotics je besplatan ako se ne varam. Ako misliš napraviti ozbiljnu 'industrijsku' ruku i još proći jeftinije, onda moraš sam raditi. Tu imaš dvije muke, mehaniku i motore/elektroniku. Elektroniku (napajanje, kontroler, getriba, kočnica, ttl encoder,..) možeš sam raditi ili kupiti gotovu kao i mehaniku. Nešto mehanike sam vidio i kod nas, ali bolje da ne vidiš cijene, pa preporučam puno entuzijazma i ideja i posjet Lager commerce-u. I prvo se raspitaj za cijene, pa prilagodi nacrt tome, jer postoji npr. lager 22/8/8 koji skf-ov košta 28kn a isti takav kineski 3kn. Evo npr. jedne firme koja nudi stepere.

14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

mislio sam staviti servo od 100 stupnjeva (takva tri) i dva od 360,s tim ide upravljacka ploca koja moze napajat ova dva od 360 ali ne i druga tri za njih sam uzeo dodane baterije,sve to bi me doslo 120 dolara al posta,carina i sl ispada 340 dolara,gleda sam lego al nista od toga.Htia bi napravt nesto pout one slike,konstrucija mi nije problem,ni sve to spojit al neznam kako to sve nabavit.Molim vas napisite te trgovine i hrv

RazorNapster
15 godina
neaktivan
offline
RE: Robotska ruka

5 serva, kontroler i napajanje 120$? To mora da su malecki, slabašni motori? Te jačine motora i jačih imaš u printeru, flopyju ili cd/dvd slabije. To su steperi, ako imaju 4 žice onda su bipolar, 6 žica unipolar. Relativno jednostavno (jeftino) možeš napraviti kontroler, ako te interesira naći ću link za štampanu pločicu. Kao napajanje možeš koristiti staro napajanje iz pc-a, a kad kažem staro, mislim na stariji model koji radi bez matičnjače. A napajanje se može i 'preraditi' da dobiješ kvalitetnije napajanje za te potrebe. I ako nađeš išta od toga u hr, javi i meni..

16 godina
offline
Robotska ruka

Malo je offtopic, ali da ne gomilam teme... Zanima me da li ima gdje za kupit u hr laserski cnc do 20 000 kn. Sluzio bi za lagane poslove, nista profi

14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Hmm,imam staro napajanje mislim da je 60w ili tako nesto,imam i stari printer,i stari dvdcd, kazes da su ti motori dobri,koliko su jaki

RazorNapster
14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Bio bih ti jako zahvalan za taj link za štampanu pločicu

RazorNapster
15 godina
neaktivan
offline
RE: Robotska ruka

Link. Vidi 5axis layout, to bi zadovoljilo tvoje potrebe (5 motora). Vidim da je nešto promjenjen dizajn ploče, ja sam radio stariju varijantu i radi. Motor iz printera je dosta jak, ali ovi iz diskova baš i nisu. Problem je što ti trebaju isti ili barem slični motori, jer je bitna voltaža, kao i broj stepa po okretaju. Postoje narvno i bolje varijante; radio jedan kontroler s 5804 unipolar steper driverima i jednostavnija je varijanta, možeš motore drive-ati u half / full / double step modu, dok kod ovog kontrolera je podržan samo 1 step, ali mislim da ćeš taj čip teško nabaviti.

14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Koje motore koriste printeri,da li se takvi motori mogu nac u dvd cd,i koji bi mi onda plocicu prporucio a   koje motore za ruku visime 30 cm,nravno bit ce lagana

RazorNapster
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.10.2009 21:06 (Barnie).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Robotska ruka

Printeri koliko sam skontao koriste bipolar. Dapače, jedine unipolar koje imam sam kupio. A ovi iz dvd/cd su stvarno malecki i slabašni. Stepera ima i u fax uređaju, laserima, inkjetima, scanerima,.. Koji god okreće nešto poput valjka ima i nešto snage, pa se isplati, a ovi malecki su dobri samo za igru i učenje, jer nemaju snage za ništa korisno. Evo na slici 1. lijevo je iz printera (ne sjećam se kojeg), srednji je isto iz printera, desni je iz faxa i to je bio bingo jer sam našao 2 ista u faxu, a imao sam 2 faxa. Nadao sam se naći iz dvd-a za usporedbu, ali nisam našao, pa mi vjeruj na riječ, 1/8 od ovih. I ovo je pločica po shemi s onog linka. Slika 2. kontroler s pc napajanjem u kutiji od starog ups-a(ima naravno i poklopac). Ovi moji unipolar motori su tu negdje snage kao ovi iz printera i s njima ganjam manji cnc stroj. U praksi to ovisi o prijenosu, sporo i jako ili brzo i slabo ili neka sredina.

14 godina
protjeran
offline
RE: Robotska ruka
Barnie kaže...

Gleda sam neke robotske ruke pa sam odlucia napravit jednu ali sam pocetnik.

Da li ima netko tko ima nacrt za nju i zna gdje se djelovi mogu nabavit.mozda zna  i za neku dobru knjigu.

Molim vas.

O bože.

 

Jesi ti pao na glavu kao mali? Ili misliš da je elektronika pichkin dim? ZA TO SE STUDIRA JAKO DUGO!

Life is all about ass; you are either covering it,laughing it off, kicking it, kissing it, busting it, or trying to get a piece of it.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Robotska ruka
Buffer Overflow kaže...

Jesi ti pao na glavu kao mali? Ili misliš da je elektronika pichkin dim? ZA TO SE STUDIRA JAKO DUGO!

Neka se zabavlja čovjek.. I zašto bi trebao studirati i biti expert, pa neće on izmisliti bipolar steper driver, dovoljno je da skine pdf i slijedi uputstva. Dovoljno je da zna osnove, ako ne, ima i gotovih kontrolera, a za mehaniku ti doista ne treba faks, 'prosto k'o ameba'. Ako je i to prekomplicirano, legići uvijek igraju..

16 godina
neaktivan
offline
RE: Robotska ruka
bed kaže...
Buffer Overflow kaže...

Jesi ti pao na glavu kao mali? Ili misliš da je elektronika pichkin dim? ZA TO SE STUDIRA JAKO DUGO!

Neka se zabavlja čovjek.. I zašto bi trebao studirati i biti expert, pa neće on izmisliti bipolar steper driver, dovoljno je da skine pdf i slijedi uputstva. Dovoljno je da zna osnove, ako ne, ima i gotovih kontrolera, a za mehaniku ti doista ne treba faks, 'prosto k'o ameba'. Ako je i to prekomplicirano, legići uvijek igraju..

Ma nije ni elektronika u svemu tome uopće kompleksna, barem ne u današnje vrijeme. A to mislim u smislu da ima toliko tutoriala na netu da si i osnovnoškolac može složit nešto što funkcionira. Fax ti za ovakve stvari ne treba iz ničega...Jedino je pitanje koliko love uložit u sve to.

 

Samo, meni osobno nije jasno čemu tako nešto ić radit doma kad nemaš ništa od toga?

14 godina
protjeran
offline
RE: Robotska ruka
Lightning kaže...
bed kaže...
Buffer Overflow kaže...

Jesi ti pao na glavu kao mali? Ili misliš da je elektronika pichkin dim? ZA TO SE STUDIRA JAKO DUGO!

Neka se zabavlja čovjek.. I zašto bi trebao studirati i biti expert, pa neće on izmisliti bipolar steper driver, dovoljno je da skine pdf i slijedi uputstva. Dovoljno je da zna osnove, ako ne, ima i gotovih kontrolera, a za mehaniku ti doista ne treba faks, 'prosto k'o ameba'. Ako je i to prekomplicirano, legići uvijek igraju..

Ma nije ni elektronika u svemu tome uopće kompleksna, barem ne u današnje vrijeme. A to mislim u smislu da ima toliko tutoriala na netu da si i osnovnoškolac može složit nešto što funkcionira. Fax ti za ovakve stvari ne treba iz ničega...Jedino je pitanje koliko love uložit u sve to.

 

Samo, meni osobno nije jasno čemu tako nešto ić radit doma kad nemaš ništa od toga?

ja sam osnovnoskolac, i imamo robotiku u skoli... ono, cool je :)

14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Zbilja zelim to naparvit i napravit cu jer sam vec rastaka stari printer.

Izvadia sam dva motora(to su ovi na slikama) i napajanje na kojem pise  output=24 v pa zakljucujem da motori rade na 24v,koju mi plocicu preporucujete za te motore(da ima izlaz na usb)(nabavit cu jos tri ovakava motora)

 

RazorNapster
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2009 12:09 (Barnie).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Robotska ruka

Hm, nešto mi ne izgledaju kao steperi.. Je'l to imaju 2 kontakta? Steperi imaju 4 ili 6 žica i sasvim drugačije funkcioniraju nego obični motori. Dok obični imaju stator i rotor i čim mu dovedeš napajanje on se okreće, steperi imaju 2 ili 3 'statora', a pokreće se tako da naizmjenično (kod bipolara) ili u krug (kod unipolara) ukuljučuješ jedan od 'statora' - zavojnicu. A zato je i potreban kontroler ili driver koji će 'paliti/gasiti' zavojnice da se motor pokreće. A na taj način možeš okretati motor i u jednom i u drugom smjeru, i precizno određivati koliko se motor okrene, što s običnim ne možeš. I ako je steper iz printera, pretpostavljam da je najviše 12V, bez obzira što je napajanje 24, ali na svakom ima neka oznaka, šifra, proizvođač, pa tražiš po netu teh. info o motoru.

15 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Zanimljiv projekt!

 

Ako ga uspiješ realizirati, na kraju kad bude sve gotovo slobodno tu na forumu, napraviš opsežni tutorijal kako si ga napravio, s kojim dijelovima, kak si programirao...

 

Mislim, bilo bi zanimljivo, jer sam vidio hrpu ovakvih tema gdje se ljudi raspituju kako to napraviti, s kojim dijelovima, gdje ih nabaviti, cijene, programiranje, itd... ali još nitko nije napisao da je to napravio, i kako....

 

U svakom slučaju puno sreće, i prema slici koju si stavio ruka bi trebala biti super, ali i ujedno mnogo komplicirana za izradu, ali ne daj se obeshrabriti, i što je najbitnije; dobro se zabavi u izgradnji, a kasnije i u igri sa plodom tvojih ruku!!!

Tko se zadnji smije, najsporije razmišlja
14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Te motore sam izvadia iz printera i to tintnog,imaju dva pola,i oblika valjka su,napajanje ima izlaz za tri zice slican onome u kompjuteru za ventilatore.Ponavljam koju mi plocicu preporucate za njih da ih spojim na komp preko usb(tako sam blizu ostvarenju)

RazorNapster
15 godina
neaktivan
offline
RE: Robotska ruka

Pa baš i nisi blizu..

Kao prvo nisu dobri motori; koliko ja vidim imaju 2 pola (vidi se i žice koje si precvikao). Kao drugo preporučio sam varijantu lpt porta jer je sam dizajn neusporedivo jednostavniji. Za usb ti je potrebna komunikacija, tj. kontrolera s računalom, dok ovaj prvi samo prima podatke lpt porta. Vidim 2 rješenja koja se nude, barem na tom site-u, za usb i za 4 osovine su a ne za 5. Rješenja su 2; s risc microcontrolerom, kojeg nisam siguran da ćeš ga uopće mehanički montirati - izbušiti rupice i zalemiti; s pic-om za koji ne vidim da daju software, odnosno vjerojatno je jedina varijanta da ga kupiš od njih napunjenog. Ili treća varijanta da 'zagriješ stolac i rasturiš c#' i sam napišeš program za taj pic..

 

Moraš biti svjestan da, koliko para toliko muzike. Čak i više para nego muzike jer za tu cifru koliko kod njih košta kit, kupiš gotovi ozbiljniji kontroler.. I druga stvar, iz iskustva, prvo pokušaj nešto jednostavnije, jer će ionako ispasti loše, u drugom projektu ćeš već biti pametniji i shvatiti gdje si griješio, a treći projekt ima sve predispozicije biti 'prava stvar'..

unipolar - 6 žica unipolar - 6 žica
bipolar - 4 žice bipolar - 4 žice
14 godina
neaktivan
offline
Robotska ruka

Jeb-ti kako to da se u mom printeru nasli takvi motori al evo ja sam nasa alternativu izradit cu   kontroler koji ce imat prekidac za svaki motor ispod prkidaca ce se nalazit jos jedna sklopka koja ce mjenjat polove,tako cu moc mijenjat i smijer i kad ocu da radi.Fala vam puno

RazorNapster
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice