Prototip letijelice nove generacije

poruka: 123
|
čitano: 37.906
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Prototip letijelice nove generacije

zdravo svima, trebam malu pomoc, naime osvojio sam srebro na natijecanju inovacija ove godine s Teorijskim radom o letijelici nove generacije, naime radi se o mlaznome pogonu koji koristi vodik i kisik na tekucoj bazi, no posto nemam puno teorijskog znanja iz nekih podrucija fizike, (preciznije aerodinamike) neznam sto bi se moglo dogoditi, a postoji velika mogucnost da bi letijelica mogla eksplodirati u zraku ili da bi, za vrijeme mijenjanja agregacijskog stanja iz tekuceg u plinovito, vodik i kisik toliko rasirili u cijevima da bi ove mogle popucati, li da, ako i izdrze, stvorio toliki potisak da bi letijelica izgubila gontrolu, trebam neke ideje kako da je stabiliziram i koje materijale da upotrijebim za cijevi i oplatu letijelice, cini mi se vrlo isplativom posto bi po izracuna nekih starijih kolega, letijelica vrlo malih dimenzija (1m x 1,618m) mogla doseci brznu cetri puta vecu od brzine zvuka... ( a one btw, ne proizvode CO2)

ako se netko razumije u fiziku, aeronautiku, mehatroniku, elektroniku ili navigaciju, bio bih zahvalan na svakoj pomoci Osmijeh

Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
1337Code_breaker kaže...

zdravo svima, trebam malu pomoc, naime osvojio sam srebro na natijecanju inovacija ove godine s Teorijskim radom o letijelici nove generacije, naime radi se o mlaznome pogonu koji koristi vodik i kisik na tekucoj bazi, no posto nemam puno teorijskog znanja iz nekih podrucija fizike, (preciznije aerodinamike) neznam sto bi se moglo dogoditi, a postoji velika mogucnost da bi letijelica mogla eksplodirati u zraku ili da bi, za vrijeme mijenjanja agregacijskog stanja iz tekuceg u plinovito, vodik i kisik toliko rasirili u cijevima da bi ove mogle popucati, li da, ako i izdrze, stvorio toliki potisak da bi letijelica izgubila gontrolu, trebam neke ideje kako da je stabiliziram i koje materijale da upotrijebim za cijevi i oplatu letijelice, cini mi se vrlo isplativom posto bi po izracuna nekih starijih kolega, letijelica vrlo malih dimenzija (1m x 1,618m) mogla doseci brznu cetri puta vecu od brzine zvuka... ( a one btw, ne proizvode CO2)

ako se netko razumije u fiziku, aeronautiku, mehatroniku, elektroniku ili navigaciju, bio bih zahvalan na svakoj pomoci Osmijeh

Ugljicne cijevi :)

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
Prototip letijelice nove generacije

ako nema windouuuuz 8 nutra, nije nova...xD

 

 

btw, je li moguce staviti neki zirometar u letjelicu i neki zirometar ili vaservagu na pistu i sinkronizirati ih bezicno da si salju podatke tako da avion moze sam sletit..?

znam da tih svih stvari ima na svakom aerodromu, ali za home-made igracke bi bilo fora to napraviti...

mjenjam sobnu lampu za dvosobnu..
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
ovisi odakle bi ga nabavio, a trebao bi i neke kontrolne programe za njih...
vijeruj mi nova je, nemogu ovdije skice stavit, nes mi sa slikama ne radi, al letijelica na mlazni pogon koja ne ispusta CO2 nikada nije bila (uspijesno) napravljena, zato sam ja tu XD
jel zna neko odgovor na moje originalno pitanje, tnakira koliko su te ugljicne cijevi cvrste, moraju izdrzati tlak nekoliko stotina, ako ne i tisuća atmosfera...
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
1337Code_breaker kaže...
ovisi odakle bi ga nabavio, a trebao bi i neke kontrolne programe za njih...
vijeruj mi nova je, nemogu ovdije skice stavit, nes mi sa slikama ne radi, al letijelica na mlazni pogon koja ne ispusta CO2 nikada nije bila (uspijesno) napravljena, zato sam ja tu XD
jel zna neko odgovor na moje originalno pitanje, tnakira koliko su te ugljicne cijevi cvrste, moraju izdrzati tlak nekoliko stotina, ako ne i tisuća atmosfera...

http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_nanotube

 

evo ti pa citaj. Uglavnom cvrsce su od celika par tisuca puta.

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
onda je dovoljno, no dosta mi je velika briga dali ce ventili raditi dobro, ispusti li se i najmanja kolicina kisika prije nego sto je potrebno, morat cu strugat ostatke te ugljikove nanocijevi sa faca svih u krugu od 500 m
mislio sam da, kad se sastavi, napravim pokusni let od maksimira do medvijednice i nazad, s time da kad dođe do medvijednice ispusti baklju (to bar necu blizu maksimira imat problema nac XD)
zna li neko koliko ce se prosiriti Vodik nakon sto iz tekuceg pređe u plinovito stanje, o mi je jedan od glavnih faktora jenadžbe i, uz nabavku materijala, glavni problem u svemu, ako se ne siri dovoljno, em necu imat dovoljan potisak, em necu imat dovoljno goriva...
zna li netko???
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
1337Code_breaker kaže...
onda je dovoljno, no dosta mi je velika briga dali ce ventili raditi dobro, ispusti li se i najmanja kolicina kisika prije nego sto je potrebno, morat cu strugat ostatke te ugljikove nanocijevi sa faca svih u krugu od 500 m
mislio sam da, kad se sastavi, napravim pokusni let od maksimira do medvijednice i nazad, s time da kad dođe do medvijednice ispusti baklju (to bar necu blizu maksimira imat problema nac XD)
zna li neko koliko ce se prosiriti Vodik nakon sto iz tekuceg pređe u plinovito stanje, o mi je jedan od glavnih faktora jenadžbe i, uz nabavku materijala, glavni problem u svemu, ako se ne siri dovoljno, em necu imat dovoljan potisak, em necu imat dovoljno goriva...
zna li netko???

Pitanje: di ces rijesit kisik / vodik. 

 

Kako ces rijesit proracune u vezi aerodinamike, statike i slicno?

I'm going woo woo
16 godina
neaktivan
offline
Prototip letijelice nove generacije

Ako tvoja letjelica nosi i vlastiti kisik, nije li to onda raketa, a ne mlazni motor?

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
imam jedan program koji simulira uvijete, reko biti kako se zove, ali je instaliran na racunalou u tehnicko klubu posto preko njega sve to obavljamo...
kisik i vodik dobivam na najjdenostavniji moguci nacin
sto se sastoju od dvije molekule vodika i jedne molekule kisika? ;-)
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
neaktivan
offline
Prototip letijelice nove generacije

Dok cekas odgovor ovdje ne bi ti bilo lose postaviti pitanje i na Airlinersima i Phy-u obzirom da je ekipa vise usredotocena na tu tematiku.

 

http://www.airliners.net/aviation-forums/aviation_hobby/

 

http://www.physicsforums.com/forumdisplay.php?f=187

http://www.youtube.com/watch?v=JRLl2yVrJzE
15 godina
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
1337Code_breaker kaže...
imam jedan program koji simulira uvijete, reko biti kako se zove, ali je instaliran na racunalou u tehnicko klubu posto preko njega sve to obavljamo...
kisik i vodik dobivam na najjdenostavniji moguci nacin
sto se sastoju od dvije molekule vodika i jedne molekule kisika? ;-)

Da ali vodik je problematicno skladistit jer ima jako male molekule koje najcesce prolaze kroz strukture nekakvih drugih materijala,.

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
i na to sam mislio: 1.vodik moze proci kroz TANKE strukture, kod debljih ce se samo ugraditi koj nanometar u materijal
2. magnetiziranjem spreminika ce se vodik konstantno micati, zbog cega cr se vecina sile usimijeravati prema sredistu spremnika.
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
1337Code_breaker kaže...
i na to sam mislio: 1.vodik moze proci kroz TANKE strukture, kod debljih ce se samo ugraditi koj nanometar u materijal
2. magnetiziranjem spreminika ce se vodik konstantno micati, zbog cega cr se vecina sile usimijeravati prema sredistu spremnika.

To je nesto kao spremnici plazme... samo sto ce ti pogoniti toliko jake magnete?

 

Kolika ce ta letjelica biti? Ko Discovery... ako te vec zanima aeronautika onda se uhvati radije normalnijeg projekta kao sto su makete aviona i slicno.

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
pa i je nekakav avion, recimo ;-)
bit ce dug 100 cm, sirok 161,8 cm, u sebi ce imati veliku punjivu li-ionsku bateriju visokog kapaciteta, btw to nije jednia stvar koja ce gutati struju
no za to sam se vec pobrinuo, trenutno me jos jedino brine jena manja stvar, kako mogu slati naredbe avionu, posto nemoze radijskom vezom jer mora mi slati video kako leti...
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
Prototip letijelice nove generacije

A jesi smislio kako ces ugradit warp jezgru?

I'm going woo woo
15 godina
offline
Prototip letijelice nove generacije

Što se tiče dizajna aviona, najbolje ga je napraviti u X-plane-u.

 

Pitanje u vezi motora:

Jel' taj motor koristi samo vodik i kisik kao pogon ili ima i turbinu kao turbo-mlazni i turbo-ventilatorski motor?

Ako koristi samo vodik i kisik, onda je to raketni motor.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
nesto slicno, ali ne, drugaciji je omijer, postupak zapaljenja, ispusni plinovi i po nekim mojim proracunima, poveco sam ucinkovitost za 10000%
tnakir: a nju cu stavit odmah pored spremista za dilitij, tamo ispod plazmenih vodova XD
sad dosta sale kolko je velik taj xplane, dosta mi se dobar cini...
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
Prototip letijelice nove generacije

X-plane ima otprilike 1 Gb, ali tada možeš letjeti samo u ograničenom prostoru (dio Austrije). Prostor cijelog svijeta ima 50 Gb i treba se dodatno skinuti. (demo je, BTW, ograničen na 10 minuta leta.)

Inaće, X-plane ima jako dobar Engine i modeli koji su u njemu napravljeni jako odgovaraju pravim modelima. Dakle ono što u njemu napraviš bi letjelo i u stvarnosti.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 9:49 (Shamrock).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
skinut cu kad mi antena đođe, ali dali podrzava stvaranje novih motora i vrsta pogonskih goriva?
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
Prototip letijelice nove generacije

U X-planeu postoji nekoliko tipova motora (low bypass jet, high bypass jet, rocket, turboprop...)

Sami modeli motora ne postoje, nego se odabere  tip motora (rocket, recimo) i određuje se potisak, potrošnja goriva (SFC), velićina mlaznice(samo vizualno), optimalna visina...

X-plane više služi za određivanje aerodinamićkih svojstava letjelice, nego za stvaranje motora.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 10:02 (Shamrock).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
probat cu, hvala na linku, koliko je tesko nabaviti ugljikovu nanocjev???
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
Prototip letijelice nove generacije

Otprilike isto kao i dilitij :)

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
hahahahaha, pa ak sam nabavio njega nabacit cu i ugljik, XD
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
14 godina
offline
Prototip letijelice nove generacije

vrlo vrlo zanimljiv projekat 
ja bi sudjelovao ali moja znjanja fizike su tolka da bi ti mogao nacrtat dva udubljena zrcala na krilu letijelice :)
SRETNO daj neku sliku baci ak imas kaj slozeno 

MOJ AVARTAR = JAMES HETFIELD /// WEB SITE http://hcgamer.weebly.com/ !!!!!!!!!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
ne, tek je sve u planu, iznjet cu nove zamisli i preinake u subotu u klub pa cemo vidit reakciju, najveci ce problem biti dijelovi i materijali, no nek se o tome brinu sefovi... :)
no neznam dali sam reko s nekim preinakama mogla bi dosec 6maha...
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
Prototip letijelice nove generacije

Kad to poleti ja radim narodno veselje. Eto sluzbeno i svecano obecavam!

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
moze, ti donesi gajbu pive i janjca
pusti to dvije gajbe pive:)
malo da te (od)raspolozim (neznam kak se pise XD)
letijelica je prijavljena na natijecanje u prosincu, pa ce do tad bit gotova, nagrada me motivira :)
bas ce bit ljepo, ekipa iz kluba, ja, ako neko oce doc s foruma, par gajbi pive, hladna zimska noc i rostilj (ti nosis)
Deal???
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
Prototip letijelice nove generacije

Deal!

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije
jel zivis u zg
Samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljutska glupost, a za svemir i nisam posve siguran...
15 godina
offline
RE: Prototip letijelice nove generacije

Split

I'm going woo woo
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice