Pravno pitanje oko cijene

poruka: 42
|
čitano: 8.963
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pravno pitanje oko cijene

Nije daleko od prevare.


On je meni ponudio jednu cijenu, ja sam pristao, pružio ruku, na što je on rekao u zadnji tren da je cijena viša i pružio ruku. U jednu ruku me prevario.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
15 godina
offline
Re: Pravno pitanje oko cijene

legalna trgovina nije plac, znaju se cijene i svako odstupanje može biti kažnjivo, .. i trebalo bi.

trgovac ima ili nema robu, ako je po narudžbi, tad to mora tako biti označeno a tad i cijena..

ovo koliko se može razumjeti, nije online webshop, nego samo ofrlje.. stranica-kontakt. Nešto što ne bi ni trebalo postojati ili mora biti ažurno, ili bez cijena itd.

trgovac koji ima robu, zna cijenu trenutno (cjenkanje-popust je nešto drugo, nema veze sa slučajem).

trgovac koji robu nema, ne može ofrlje pisati cijenu, odnosno, može ga se za svaku takvu cijenu tlačiti i tražiti upravo takvu cijenu koju je naveo.

.. karikirano, može on namjerno (kao slučajno, greška), navesti cijenu jedne kune, 1kn, ... objašnjavati da je to greška (da je svakome jasno da to nije prava cijena i sl. nego neki placeholder..).. ali, nitko ga ne sili da takvu cijenu, pogrešnu, stavi. Kad ju je stavio, tad je to postala bitna stavka na temelju koje kupac dalje odlučuje.

cijena je najbitnija stavka robe, upravo to je srž, ne može biti iz dupeta, ako pak je, tad mu treba malo po dupetu-glavi.. silom zakona.

 

-problem je samo, kako to sve izgurati, neisplativo (a upravo dio trgovaca na to računa).

.. takva cijena može biti dovoljan razlog da kupac koji browsa po netu, upravo kod njega naruči robu, .. inače bi naručio kod prvog idućeg. Upravo to je osnova-motiv zavaravanja od strane trgovca koji će možda istu robu prodati po istoj cijeni kao bezbroj drugih trgovaca.

 

dali je takva cijena greška-sluačajnost ili namjera..? U oba slučaja može/mora biti kažnjivo. Kupac ima pravo inzistirati na onoj cijeni koja je njemu povoljnija, ostatak-razliku, može navesti kao nastalu štetu, koju bi sudski utjerao. Problem je samo što kupac nema mogućnosti kažnjavanja, tj samo dokazivu štetu.. ali država zato može/mora kazniti trgovca za zavaravanje i sl. privredni prekršaj, pa do izbacivanja iz branše ako se to ponavlja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.7.2017 17:12 (ihush).
9 godina
offline
Re: Pravno pitanje oko cijene
chutac kaže...

Nije daleko od prevare.


On je meni ponudio jednu cijenu, ja sam pristao, pružio ruku, na što je on rekao u zadnji tren da je cijena viša i pružio ruku. U jednu ruku me prevario.


Meni je veca prevara Canosa koja na webu objavi jednu cijenu dok u trgovini skroz drugacija cijena. 
Potrosio sam vrijeme i novac da bi dosao do njih u zagreb i onda hladan tuš. Zaposlenik ti veli da odes doma i narucis preko njihovog webshopa jer je osjetno jeftinije


Uglavnom javi se prizmi za stativ. Na facebooku ce ti najbrze odgovorit (po mom iskustvu) i slobodno ih pitas za savjet. Fotografi su i voljni su pomoci.

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.7.2017 17:11 (Santana).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pravno pitanje oko cijene
Santana kaže...
chutac kaže...

Nije daleko od prevare.


On je meni ponudio jednu cijenu, ja sam pristao, pružio ruku, na što je on rekao u zadnji tren da je cijena viša i pružio ruku. U jednu ruku me prevario.


Meni je veca prevara Canosa koja na webu objavi jednu cijenu dok u trgovini skroz drugacija cijena. 
Potrosio sam vrijeme i novac da bi dosao do njih u zagreb i onda hladan tuš. Zaposlenik ti veli da odes doma i narucis preko njihovog webshopa jer je osjetno jeftinije


Uglavnom javi se prizmi za stativ. Na facebooku ce ti najbrze odgovorit (po mom iskustvu) i slobodno ih pitas za savjet. Fotografi su i voljni su pomoci.

 Ok, hvala za preporuku :)

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
15 godina
offline
Pravno pitanje oko cijene

Na stranici zatražite zahtjev za ponudom. To nije nikakva narudžba. Na ovoj stranici su sve lijepo opisali.

http://www.m-computers.hr/page.asp?title=kako-kupovati

 

Na dnu još piše "Uz svaki artikl trudimo se dati što detaljniji i točniji opis, te fotografiju. Zbog tehničkih ograničenja ne možemo jamčiti apsolutnu točnost svih navedenih tehničkih podataka, opisa, fotografija, cijena i dostupnost proizvoda. Stoga ne odgovaramo za eventualne pogreške u Web trgovini, te za nastalu štetu korištenjem tih podataka. "

 

 

Kao da nikada niste vidjeli web shop. Ovi se čak čine korektni, mene su jedni zaje8ali nakon provjere robe u skladištu i plaćanja.

 

 

Evo u linksu: "Ako prodavatelj nije u mogućnosti isporučiti sve naručene proizvode, isporučit će raspoložive te o tome obavijestiti kupca e-mailom odnosno telefonom zajedno sa informacijom o dostupnosti i predviđenom roku za isporuku preostalih proizvoda. Ako proizvode nije moguće naknadno isporučiti, za neisporučene proizvode kupoprodajni se ugovor automatski raskida."

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Pravno pitanje oko cijene

Svašta sam kupovao online, od malih cifri, do velikih i nikada mi nitko nije rekao da je ono što stoji na webu potpuno pogrešno.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
15 godina
offline
Re: Pravno pitanje oko cijene
Diablo86 kaže...

..Stoga ne odgovaramo za eventualne pogreške u Web trgovini, ..

 

 

 -nevažno je što svi stave isti disclaimer, odgovornost je njihova, krivica nečija.. i u poslu štetu snosi onaj tko je za nju kriv-odgovoran. Disclaimer nije zakon, ili je to stvar neslaganja? Zakon je zakon.

ovo nije web trgovina, web trgovina je nešto s 'košaricom', klikneš, platiš i čekaš dostavu ili osobno preuzimanje.

-pošto se unaprijed pokušavaju ograditi od netočnosti.. najjednostavnije je izbjeći svaku netočnost jednostavnim ne navođenjem cijene, cijena će se naći u ponudi ili osobnom kontaktu. No ako je cijena navedena, ako je to primarni razlog kupnje kod bilo kojeg trgovca, tad je to (i inače) najbitnija stavka, najvažnije svojstvo robe, koje ne trpi 'greške', tj za greške se snosi odgovornost.

zanimljivo, cijena je u takvim slučajevima ugl. viša... ne niža, zašto? Odnosno, ako se u normalnoj trgovini svako odstupanje cijene na kasi i artuklu kažnjava, zašto bi ovo bilo drugačije, po kojem to zakonu?

-viša sila? gdje je ovdje viša sila ili nešto slično? Viša sila, može samo biti opravdanje za ne plaćanje kazne, sve ostalo je kažnjivo, namjerno zavaravanje u cilju stjecanja dobiti. Greške koje bi bile greške, nisu takve u osnovi, da npr donose neku dobit, ako tipfelerom natipkaš logimeh umjesto logitech.. time nisi ništa dobio (više izgubio, jer googlanje neće ponuditi), ako je cijena tipfeler npr 123kn 132kn.. ako je greška, kako je ta greška prošla, kako može biti greška kad se cijena ne unosi ručno nego je povezana s bazom itd itd..

- i opet, greške se plaćaju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Pravno pitanje oko cijene
Nitko se ne zali po forumu, ako prode jeftinije nego je mislio.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pravno pitanje oko cijene

Čini mi se da je tvoja trgovina..

 

Jedno je kad prođeš jeftinije(recimo imaju popust na American), a drugo kad ti na blagajni kažu da cijena na etiketi nije ta nego veća.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
2 godine
offline
Pravno pitanje oko cijene

Da osvježim temu, stavio sam proizvod u košaricu, i kad sam kliknuo kupi i došao do stranice gdje unosim podatke kartice, cijena se promijenila (povećala). Imam screenshot košarice i poslao sam im prigovor na e-mail. Kakva prava imam i što mogu napraviti/očekivati po pitanju toga? Također su proizvod maknuli iz ponude i moje košarice naknadno nakon mog prigovora, no zadržao sam screenshot.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 15:05 (Trilogija).
11 godina
online
Re: Pravno pitanje oko cijene
Trilogija kaže...

Da osvježim temu, stavio sam proizvod u košaricu, i kad sam kliknuo kupi i došao do stranice gdje unosim podatke kartice, cijena se promijenila (povećala). Imam screenshot košarice i poslao sam im prigovor na e-mail. Kakva prava imam i što mogu napraviti/očekivati po pitanju toga? Također su proizvod maknuli iz ponude i moje košarice naknadno nakon mog prigovora, no zadržao sam screenshot.

 

da nisi možda zamijenio cijenu za jednokratno plaćanje i/ili plaćanje gotovinom i kartično plaćanje i/ili na rate (gdje je cijena uvijek nešto veća) ?

 

2 godine
offline
Re: Pravno pitanje oko cijene
60nine kaže...
Trilogija kaže...

Da osvježim temu, stavio sam proizvod u košaricu, i kad sam kliknuo kupi i došao do stranice gdje unosim podatke kartice, cijena se promijenila (povećala). Imam screenshot košarice i poslao sam im prigovor na e-mail. Kakva prava imam i što mogu napraviti/očekivati po pitanju toga? Također su proizvod maknuli iz ponude i moje košarice naknadno nakon mog prigovora, no zadržao sam screenshot.

 

da nisi možda zamijenio cijenu za jednokratno plaćanje i/ili plaćanje gotovinom i kartično plaćanje i/ili na rate (gdje je cijena uvijek nešto veća) ?

 

 Nisam, i razlika je 1200 eura.

 

edit: Objavio sam post u adekvatnoj temi za to (Prava potrošača)

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 16:22 (Trilogija).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice