Nekretnina - procjena vrijednosti od banke

poruka: 10
|
čitano: 15.979
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
suspendiran
offline
Nekretnina - procjena vrijednosti od banke

Pozdrav,

 

ja ne znam gdje da postavim ovo pitanje, zar na HR prostorima nema nekakav normalni forum za diskusiju o tim temama??

 

Uglavnom, zanima me vaša iskustva s bankom vezano za procjenu vrijednosti nekretnine.

 

Kao što znate, kad odete zatražiti kredit (onoliko koliko osoba koja prodaje traži) banka šalje procjenitelja da procjeni realnu vrijednost nekretnine.

Ta vrijednost je uvijek manja od tražene, to mi je jasno, ali zanima me ... *KOLIKO MANJA* ..??? 10%? 50%?!! 

 

Konkretno radi se o novoj kući s velikom okućnicom. Pozicija je prilično dobra iako je na selu, ali u blizini turističkih gradova.

 

Vrijednost kvadrata nove kuće (skroz uređena "ključ u ruke", samo fali nešto namještaja, ali sve tip top unutra riješeno, kuhinja, dnevni, blagavaona, kupatilo, spavaća, sve sve sve)

ne bi smjela biti ispod 1000 eura po kvadratu, zar ne?? Ne??? Ima veliku okućnicu na kojoj je brdo voćaka, ma i to mora ići u cijenu??

 

 

Jako sam zabrinut, već su me toliko puta razočarali, dajte molim vas recite mi vaša iskustva da me banka ne razočara baš toliko. Ali samo vaša iskustva molim vas, bez onog "ja znam tipa koji zna tipa" ili "čitao sam na netu o tome".

9 godina
online
Re: Nekretnina - procjena vrijednosti od banke

Kao što već sigurno znaš, za nektninu su važne samo tri stvari: Lokacija, lokacija i pretpostavljaš lokacija. Dakle, stvar je tržišta - ponude i potražnje. Pretpostavljati 1000€/m2 za kuću samo zato jer je kuća i jer je sređena nema smisla. Tu u Istri se stare kamene ruševine (ako nađeš) prodaju po više od 1000€/m2 jer su tražene, a gledam po Slavoniji cijela imanja uzmeš takoreć na karticu... jbg. tako je kako je. Znam da ti nisam baš pomogao, samo sam ti htio reći da možda malo krivo razmišljaš... bar mi tako zvučalo... možda griješim.

10 godina
suspendiran
offline
Re: Nekretnina - procjena vrijednosti od banke
miki_the_pirat kaže...

Kao što već sigurno znaš, za nektninu su važne samo tri stvari: Lokacija, lokacija i pretpostavljaš lokacija. Dakle, stvar je tržišta - ponude i potražnje. Pretpostavljati 1000€/m2 za kuću samo zato jer je kuća i jer je sređena nema smisla. Tu u Istri se stare kamene ruševine (ako nađeš) prodaju po više od 1000€/m2 jer su tražene, a gledam po Slavoniji cijela imanja uzmeš takoreć na karticu... jbg. tako je kako je. Znam da ti nisam baš pomogao, samo sam ti htio reći da možda malo krivo razmišljaš... bar mi tako zvučalo... možda griješim.

 

Kuća je novosagrađena i fino uređena, ima više od 100 kvadrata i veliku okućnicu. Meni je cijena nešto više od 1,000 eura po kvadratu realna za tu kuću. Tebi nije? Zato pitam, nadam se da će mi banka dati očekivanu procjenu, šokirao bih se ako bi došla procjena na recimo 700 eura po kvadratu. Nadam se da se to nikome još nije desilo i da niti neće.

 

Inače pitanje, a što ako se iskaže želja za kupovanjem ruševine od 1000 eura kvadrat? Vidim da se kupuju, ako banka neda toliko kako se onda kupi? Da li stranci imaju drugačije uvjete (njihove banke) ili je nešto drugo u pitanju?

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.6.2020 19:33 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
3 godine
protjeran
offline
Nekretnina - procjena vrijednosti od banke

Kako moze vrijediti vise ako nekog poduzetnika da to isto sagradi od zemlje do pokrečenog stana u Zg-u kosta cca 600 do max 700€/m2, dobro ti je gore kolega rekao bitna je samo lokacija, lokacija ti dize cijenu iznad ovoga!

9 godina
online
Re: Nekretnina - procjena vrijednosti od banke

Kad netko ima lovu - ulaže u nekretnine (ako ne želi špekulirati)... zato se kupuje. Traži ono gdje može uložiti i zaraditi (jer banke više ne daju kamate na štednju). A ulaže tamo gdje je tržište zainteresirano za nekretnine - tj. gdje ih nedostaje, a to definitivno nije kontinent.

nije kredit jedina opcija na kupiti nekretninu... al to se ne odnosi na nas koji rješavamo svoje stambeno pitanje.

EDIT: para na paru, šuga na fukaru - uvijek bilo nažalost.

Grozni66666 ovo paušalno nabacivanje brojkama jednostavno ne drži vodu. Najskuplje su prizemnice s podrumom a ako netko radi višestambenu sa 50+ stanova onda ta cifra mooožda i ima veze (mada sumnjam) ali reći 700€ max je blago rečeno neozbiljno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.6.2020 20:42 (miki_the_pirat).
3 godine
protjeran
offline
Nekretnina - procjena vrijednosti od banke

Neozbiljno? gdje ti to zivis u New Yorku? pa covjece imas novih stanova po 1000€ sta mislis koliko košta kvadarat nekog poduzetnika dok sve plati? Ne nabacujem ja nikakve paušalne brojke vec ti govorim iz iskustva koliko kod nas kosta jedan m2/€.

9 godina
online
Re: Nekretnina - procjena vrijednosti od banke

Ne mislim. Znam. Iz iskustva. Ja ne bih kupio za sebe taj koji u gradnji košta 600-700€/m2. Od toga ti minimalno 100€/m2 otpada na zemljište i komunalije... neka hvala.

3 godine
protjeran
offline
Re: Nekretnina - procjena vrijednosti od banke
miki_the_pirat kaže...

Ne mislim. Znam. Iz iskustva. Ja ne bih kupio za sebe taj koji u gradnji košta 600-700€/m2. Od toga ti minimalno 100€/m2 otpada na zemljište i komunalije... neka hvala.

Evo ti primjer stanovi u Zaprudu i stanovi u Žajinoj, cijena prakticki ista no stanovi u Žajinoj su nemjerljivo kvalitetniji od zidova, podova, vrata, stolarije ma sve, sve, sta ti znas koliko je nekoga to koštalo ako nemas informaciju iznutra ili ako nisi neki izvodac radova ili se kuzis u gradevinu?

9 godina
online
Re: Nekretnina - procjena vrijednosti od banke

Znam... to mi struka. Netko drži do svog imena, a netko otvara novu firmu za svaki objekat.... jbg. Zato ti i velim da je 700€ nerealno ako nije neki objekat sa puno stanova. Ide se sa čepićastom folijom kao HI temelja, ne obraća se pažnja na zvučnu izolaciju podova, najjeftinija stolarija, prekinuti toplinski most je nepoznanica, vrhunac HI je varena ljepenka, ravni krov koji drži točno koliko traje zakonska garancija za obrtničke radove, limar rješava sve probleme na krovu ako je kosi, kad sunce opali u fasadu vidi se svaka tipla (ako ih ima) i svaka ploča stiropora, stirodur kao prvi red je misaona imenica, o početnim lajsnama da ne pričamo, paleta silikona spremna kad krenu završni radovi... ima toga još... i sve to ti je 700€/m2, pa ti izvoli.

5 godina
offline
Re: Nekretnina - procjena vrijednosti od banke
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Pozdrav,

 

ja ne znam gdje da postavim ovo pitanje, zar na HR prostorima nema nekakav normalni forum za diskusiju o tim temama??

 

Uglavnom, zanima me vaša iskustva s bankom vezano za procjenu vrijednosti nekretnine.

 

Kao što znate, kad odete zatražiti kredit (onoliko koliko osoba koja prodaje traži) banka šalje procjenitelja da procjeni realnu vrijednost nekretnine.

Ta vrijednost je uvijek manja od tražene, to mi je jasno, ali zanima me ... *KOLIKO MANJA* ..??? 10%? 50%?!! 

 

Konkretno radi se o novoj kući s velikom okućnicom. Pozicija je prilično dobra iako je na selu, ali u blizini turističkih gradova.

 

Vrijednost kvadrata nove kuće (skroz uređena "ključ u ruke", samo fali nešto namještaja, ali sve tip top unutra riješeno, kuhinja, dnevni, blagavaona, kupatilo, spavaća, sve sve sve)

ne bi smjela biti ispod 1000 eura po kvadratu, zar ne?? Ne??? Ima veliku okućnicu na kojoj je brdo voćaka, ma i to mora ići u cijenu??

 

 

Jako sam zabrinut, već su me toliko puta razočarali, dajte molim vas recite mi vaša iskustva da me banka ne razočara baš toliko. Ali samo vaša iskustva molim vas, bez onog "ja znam tipa koji zna tipa" ili "čitao sam na netu o tome".

 Banka ne kupuje kucu i ne mozes je posmatrati kao kupca. Banka procjenjuje koliko za kucu moze dobiti da je proda odmah i napalti svoj kredit koji ti eventualno ne vratis. Zato ide takva procjena... Ako se kuce na toj lokaciji prodaju po nekoj cijeni banka ide dosta nize da je moze prodati odmah i naplatiti sebe. Banci nije u interesu da kucu prodaje mjesecima i da se nateze sa kupcima. Njih interesuje kredit i naplata istog....

 

Tako da bancina procjena nije vrijednost kuce na trzistu nego koliko vrijedi njima....

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice