Gitare i sve vezano uz njih izdvojena tema

poruka: 4.965
|
čitano: 892.288
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
Mentalist kaže...
1domagoj1 kaže...

....

Je li ti daleko Banja Luka?

Osmijeh

Pa s obzirom da mi treba neko s područja Zagreba, logično je zaključiti da sam i ja odande (točnije Vrbovec, ali nije bitno), pa onda bi odgovor na tvoje pitanje bio: da, daleko mi je. :)

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

Ejj, stani pa ni netriba ti zato majstor tako je i meni na električnoj kad ne sviram po distorzijom zujala 3. žica, i ja sam je malo štimao i više nije

Prof. dr. sc. torrentologije
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.7.2010 14:54 (Brzi97).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
Brzi97 kaže...

Ejj, stani pa ni netriba ti zato majstor tako je i meni na električnoj kad ne sviram po distorzijom zujala 3. žica, i ja sam je malo štimao i više nije

Čisto sumnjam da je takav problem. Kod njega se vjerojatno nešto, što bi trebalo bit fiksno, odvalilo, i mislim da je rekao da mu se na svim žicama tako čuje. Bolje da to odfura nekom stručnom za te stvari, nego da okolo drvofixom lijepo po gitari.

hmda
15 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

A onda mu se vjerojatno iskrivio vrat... to također može napraviti sam kod kuće... ja osobno neznan ali moj otac zna iako on nije nikakav majstor...

Prof. dr. sc. torrentologije
15 godina
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
1domagoj1 kaže...

Ajmo malo probudit temu. Zanima me, jel zna neko nekog majstora na području Zagreba koji bi mi mogao popraviti akustičnu gitaru (ne klasičnu da se razumijemo). Naime, primjetio sam da kad odsviram ton (nije bitno, prazna žica ili na nekom polju) dobim kao laganu distorziju, skoro pa nečujno, tj. većini ljudi nečujno, ali meni užasno smeta. Drugim riječima ta "distorzija" je zapravo, pa zvuči mi kao da se nešto odljepilo (ne u potpunosti samo malo) kod mosta dolje, tj. konjića, pa kad opalim žicu onda zuji. Kad pritisnem most malo uz tijelo gitare, zujanje je ili manje ili nestane, dakle sigurno se nešto odvojilo od tijela gitare, al ne jako. Pa ono ako neko ima za preporučiti nekog majstora...

jel to mozda ovo?

 

Life will kill you, even if you're in a rock and roll band
16 godina
offline
Gitare i sve vezano uz njih

Ja ne sviram gitaru no zato uzivam u gitaristickoj mjuzi do daske, evo onda onak usput moje tri najomiljenije gitare a ostalo je odavno vec poznato.Cool

 

 

EVH Frankestein Replica EVH Frankestein Replica
Kramer Kramer
EVH Wolfgang EVH Wolfgang
16 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

Ne ne, krivo ste me skontali, tj. ja sam se vjerojatno malo krivo izrazil. Dakle, ne zuji žica, znači kad ju okinem pa da udara po pragovima, nego kad ja nju opalim, nešta zuji na bridgeu, ne jako, ali me iritira, baš ko da nije dovoljno učvršćeno i/ili zalijepljeno. Naravno to nije jako, niko to niti ne skuži dok sviram, nekad čak ni ja, al ako se uhom približi bridgeu, baš se čuje, ne jako, ali se čuje. A i ne čudi me, nije gitara 5 godina bila na nikakvom servisu/popravku. Trebalo bi čak i cijeli taj dio zamijeniti, jer kak se sa slike vidi (nije moja slika) ovi označeni dijelovi, e tu su žice već dosta urezale u drvo pa bi i to trebalo sredit...

 

@Razor ovo je fakat dobar link :)

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
14 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

Gitaru sam učim svirat preko interneta, ali mi nešto i tata objasni. Počeo sam je svirat prije 4 mjeseca, a u zadnje vrijeme me sve više počela glazbena teorija pa me zanima je li dobra knjiga "Škola za gitaru - Žarko Vukosavljević" koju mi je prijatelj posudio. Pitam zato jer je izdata 1966. godine, pa ne znam je li i dalje dobra ili da kupim neku noviju knjigu.

The way of an artist: people spit on him, they insult him, they ignore him and laugh to him, and then, when he dies, then they realise his greatness.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
MaracKoMarac kaže...

Gitaru sam učim svirat preko interneta, ali mi nešto i tata objasni. Počeo sam je svirat prije 4 mjeseca, a u zadnje vrijeme me sve više počela glazbena teorija pa me zanima je li dobra knjiga "Škola za gitaru - Žarko Vukosavljević" koju mi je prijatelj posudio. Pitam zato jer je izdata 1966. godine, pa ne znam je li i dalje dobra ili da kupim neku noviju knjigu.

Ne znam tu konkretnu knjigu, ali to ste je iz '66 nista ne mijenja na stvari. Za pocetak je vjerojatno super bilo koja knjiga. No ako te zanima glazbena teorija, to bas i neces naci u knjigama za gitaru - probaj nabavit neku knjigu iz solfeggia

14 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

Hvala na savjetu, nakon što prođem ovu knjigu onda ću možda negdje naći knjigu za solfeggio.

The way of an artist: people spit on him, they insult him, they ignore him and laugh to him, and then, when he dies, then they realise his greatness.
16 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

@ domagoj

 

Koliko su ti stare žice? Ako ih već imaš dulje vrijeme (više od 3 mjeseca), moguće da su već izblajhane i da zato zuje.

 

Teško mi je povjerovati da bi ti takav bridge stvarao probleme pošto je taj bridge zakeljen za tijelo gitare, dakle nema pomičnih dijelova, a pinovi ne bi držali da nešto nije u redu s njima. Probaj promjeniti žice prije nošenja na servis.

~~~ Hur tycker du om dem applen??? ~~~
15 godina
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih

nisam bas neki expert ali mjenjat zice nakon 3mjeseca?tad su tek super nakon kaj sviras malo na njima

Life will kill you, even if you're in a rock and roll band
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
R4zOR229 kaže...

nisam bas neki expert ali mjenjat zice nakon 3mjeseca?tad su tek super nakon kaj sviras malo na njima

Sve ovisi o kvaliteti žica i koliko često svira na njima. Ne postoji pravilo kad mijenjati žice, 3 mjeseca sam naveo čisto okvirno - otprilike tada se meni obično počinje pojavljivati ona hrđava boja, sve češće se raštimavaju i gube reski zvuk. Nekima možda uzrokuju i zujanje.

 

Ako tebi tad dostižu vrhunac, onda ne sviraš baš često. Meni su idealne par dana nakon postavljanja kad se rastegnu i počnu držati štim.

~~~ Hur tycker du om dem applen??? ~~~
14 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
u idealnom svijetu, mijenjo bi žice svakih mjesec dana. ali ovako mjenjam svaka 3-4 mjeseca.
Pitanje: da li itko koristi fast fret?
hmda
15 godina
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih

a sad si povuko zanimljivo pitanje ajde kolko svirate dnevno?(zna da nemate fiksno :P al otprikie recite kolko tolko tocno)

Life will kill you, even if you're in a rock and roll band
14 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
sat do dva
hmda
16 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

@ i_rambo_plache

 

Imaš pravo, stvarno bi to moglo biti, vidiš vidiš, aj kad budem u Zg kupit ću nove (opet)...jer kad ste već povukli to zanimljivo pitanje, evo, recimo ponekad 4-5 sati (s prekidima, u komadu najviše 2 h), ali sve ovisi o danu, nekad samo solfeggio učim, a nekad samo sviram, tak da ako takav prosjek gledamo, to bude nekih 2-2,5h. Eh, da, prije nego počnu hrđavit izdrže najviše tjedan dana :)

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
14 godina
protjeran
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
MaracKoMarac kaže...

Hvala na savjetu, nakon što prođem ovu knjigu onda ću možda negdje naći knjigu za solfeggio.

 

Knjiga Ivana Golčića je dobra, izdana u Zagrebu '93.

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
1domagoj1 kaže...

@ i_rambo_plache

 

Imaš pravo, stvarno bi to moglo biti, vidiš vidiš, aj kad budem u Zg kupit ću nove (opet)...jer kad ste već povukli to zanimljivo pitanje, evo, recimo ponekad 4-5 sati (s prekidima, u komadu najviše 2 h), ali sve ovisi o danu, nekad samo solfeggio učim, a nekad samo sviram, tak da ako takav prosjek gledamo, to bude nekih 2-2,5h. Eh, da, prije nego počnu hrđavit izdrže najviše tjedan dana :)

Možeš probati očistiti žice (dovoljan je i jedan list WC papira) tako da povučeš svaku žicu po cijeloj duljini - iznenadit ćeš se koliko se prljavštine na njima nakupi.

Ako čišćenje neće pomoći, skini žice i opet ih postavi, ali tako da onaj dio koji je bio na headstocku bude na bridgeu. Zvuk će biti reskiji, a možda i zujanje prestane.

Moguće je i da se onaj čelični (ili bakreni) wound odvojio od "temelja" žice pa da zato zuji. Tu ti nema pomoći...

~~~ Hur tycker du om dem applen??? ~~~
14 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
ma kako ce obrnut zice kad zice za akusticnu imaju kuglicu na jednom kraju.
hmda
15 godina
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih

mislim da nemore bit tj zavisi od bridga al nisam siguran

Life will kill you, even if you're in a rock and roll band
14 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
mora mora. Zice za akustaru se ucvrscuju pinovima, koji pritiscu metalne prstenove/kuglice na kraju zice. Na klasicnoj se zice vezu oko bridgea
hmda
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
Slash 666 kaže...
ma kako ce obrnut zice kad zice za akusticnu imaju kuglicu na jednom kraju.

My bad, ali eto jedne prednosti zašto uzeti klasičnu  :D

 

P.S. - just kidding, akustična FTW!

~~~ Hur tycker du om dem applen??? ~~~
14 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
i ja vise volim akusticnu, al ponekad je klasicna nezamjenjiva. Tako meka i podatna!
hmda
16 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

Haha, a jeste likovi: "meka i podatna". :D :D

 

@ i_rambo_plache ma ja njih uvijek obrišem, imam mali ručnik baš za brisanje žica (jer da, iritira me kad ispod vidim hrpice prljavštine :D). Budem još vidio, pa ako ništa ne pomogne, ah otići ću onda u servis. Sad mi je pala na pamet ideja, kaj mislite kolko mi se isplati mijenjat mašinice na gitari?

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
13 godina
neaktivan
offline
Gitare i sve vezano uz njih

Nije neka mudrost - ako sviras prstima, trebas klasicnu, ako sviras trzalicom, bolja je akusticna.

 

BTW, ak ti nije jako nespretno, odi u servis i objasni kaj te muci i jel znaju zasto se to dogada. Jako su simpaticni i usluzni i vjerojatno ce ti besplatno popravit ak je nesto jednostavno (bar je tako bilo pred 6 godina dok sam jos isao u muzicku pa sam tamo imao sate gitare)

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2010 10:54 (Grgapm).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
@1domagoj1
koja je to tocno gitara?
hmda
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
Slash 666 kaže...
@1domagoj1
koja je to tocno gitara?

Neka noname. Toledo(R). Made in Spain, al pretražio cijeli web, ništa o tim gitarama nema. Ima samo o nekim Vintage koje je Aria proizvodila 60tih, ali to su električne, a ova niti je električna, a bome niti tolko stara. Ali ima jednostavno predobar zvuk. Očito mi se potrefilo pa sam ju upiknul... Zvuk je najsličniji akustičnoj koju James koristi za intro Battery. Ako nije i isti. I Fade to Black. Jedino ne znam koju gitaru koristi na njima. Znam da je u to vrijeme imal neku akustičnu koju mu je Cliff poklonio, neka Ariina. Ko zna...

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
14 godina
protjeran
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
Slash 666 kaže...
i ja vise volim akusticnu, al ponekad je klasicna nezamjenjiva. Tako meka i podatna!

 

Klasicna gitara je takodje akusticna!!

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto
16 godina
neaktivan
offline
RE: Gitare i sve vezano uz njih
Mentalist kaže...
Slash 666 kaže...
i ja vise volim akusticnu, al ponekad je klasicna nezamjenjiva. Tako meka i podatna!

Klasicna gitara je takodje akusticna!!

To stoji, ali je postalo uvriježeno da su klasične one gitare sa širim vratom i najlonskim žicama, a akustične one s užim vratom i metalnim žicama.

Mašala sisa u Mande! Op-op! Vid' djevojaka, krunice vam grešne! Đe si Đurđica, puška te ubila! A vid ove guzate, alo, pa po podu ti se vuče!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice