Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

poruka: 28
|
čitano: 17.835
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

Pozdrav svima,

 

Namjeravam kupiti startni pištolj Ekol Firat Magnum koji ispucava 9mm P.A.K. streljivo,znači puca ćorke.

Koliko vidim postoji ''Half Loud'' i ''Silent Blank Ammo'' streljivo za naručiti izvana.

Half loud je 50% tiše od pravog pištolja,dok se kod Silent Ammo-a pucanj ni ne čuje.

Ovako otprilike izgleda:

https://www.blank-guns-depot.com/blank-firing-guns-store/catalog/9MM-380-Revolver-Half-Load-Blanks-50-Pack-p-16887.html

 

Mene zanima,zna li itko gdje bi u Hrvatskoj mogao kupiti takvo streljivo?

 

 

 

Svaki komentar je dobrodošao.

11 godina
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

Evo mene opet.

Samo da budem 100% siguran.

Da li je ovo oružje kategorija ''D'' ili ''C'':

https://www.rojal.si/hr/shop/startni-pistolji/startni-pistolji/ekol-firat-magnum-black.html

 

Ima ''Top Venting/Fire'' što je znači da cijev ima blokadu,i da pištolj jedino proizvodi zvuk i bljesak.

Naručio bi ga iz Amerike,pa me zanima da li će zapeti na carini i što onda?

 

Puno hvala.

11 godina
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

C kategorija je to...

16 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
Jurassic Park kaže...

 

Naručio bi ga iz Amerike,pa me zanima da li će zapeti na carini i što onda?

 

Puno hvala.

Pitaj MUP, oni će ti znati odgovor. Pitanje je smiješ li ga uopće uvesti.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
11 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
Father_Dougal kaže...
Jurassic Park kaže...

 

Naručio bi ga iz Amerike,pa me zanima da li će zapeti na carini i što onda?

 

Puno hvala.

Pitaj MUP, oni će ti znati odgovor. Pitanje je smiješ li ga uopće uvesti.

 Misljenja sam da ga smije uvest pošto spada u C kategoriju, te shodno tome nije potrebno prethodno odobrenje nego ga mora prijaviti u roku od osam dana od dana nabave s time da mora biti star najmanje 21 godinu ( članak 6 i članak 25 Zakona o oruzju)

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 20:25 (kicmabrajker).
11 godina
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

Hvala na odgovorima.
Zvao sam Monster RBS koji prodaje zračna i plinska oružja i tamo mi je prodavač rekao da je to kategorija ''D'' jer ima blokadu u cijevi odnosno ''Top Fire/Venting''.
On prodaje kompaktnu verziju (samo drugi oblik) a ''moja'' verzija magnum je u dolasku,ali ne prije rujna.
Evo link od Monster RBS-a,samo skorlajte dolje i prije nego kliknete na pištolj EKOL FIRAT MAGNUM / BLACK pročitajte kratki opis.

Stvarno ne znam zašto mi je to rekao,jer ne vidim razloga da laže,a opet ne usudim se kupiti pa da je kategorija C.
Inače,u petak ću zvati MUP.

11 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
Jurassic Park kaže...

Hvala na odgovorima.
Zvao sam Monster RBS koji prodaje zračna i plinska oružja i tamo mi je prodavač rekao da je to kategorija ''D'' jer ima blokadu u cijevi odnosno ''Top Fire/Venting''.
On prodaje kompaktnu verziju (samo drugi oblik) a ''moja'' verzija magnum je u dolasku,ali ne prije rujna.
Evo link od Monster RBS-a,samo skorlajte dolje i prije nego kliknete na pištolj EKOL FIRAT MAGNUM / BLACK pročitajte kratki opis.

Stvarno ne znam zašto mi je to rekao,jer ne vidim razloga da laže,a opet ne usudim se kupiti pa da je kategorija C.
Inače,u petak ću zvati MUP.

 pa stvarno mi nije jasno kako spada u kategoriju D. . . u petak nazovi upravne poslove u policijskoj upravi di zivis i budu ti rekli i obavezno javi u koju kategoriju spada.  . 

10 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
@Jurassic Park
E, Jurski zakaj ti treba gun?
Meni se taj Ekol Magnum čini kao C kategorija oružja. Hm, si čitao zakon o oružju??
Naime taj zakon u članku 6. za D kategoriju veli ovo:

-zračno oružje čija kinetička energija je manja od 10,5 J ili je brzina projektila manja od
200 m/s i kalibra maksimalno 4,5 mm
- oružje s tetivom čija je sila natega manja od 450 N
- električni paralizatori – sredstvo za samoobranu niske struje, služi za privremeno
onesposobljavanje

- raspršivači
- hladno oružje.

Well, ni trunke iz opisa tvoje definicije koju ti je rekao trgovac.
Meni se čini da je to njemu ostalo(taj komad plinjare) prije stavljanja plinsko oružja pod C kategoriju, te sada to hoće nekom utopiti.
Inače, za ovakva pitanja najbolje se obrati našem forumašu Bunker, jer se on kuži u te stvari.
Čovjek je ljudina.
Ako želiš pravu informaciju obrati se ekipi iz Hunter-KŽ, oni su ti u ZGB kod Džamije nedaleko....
Odlična ekipa...
Ako baš želiš proći bez potrebe prijave oružja, onda uzmi nešto ovako(slika dolje), jer je to 6mm, kalibar nekadašnjeg engejca...starije generacije će znati kaj je to...nekada se mogao kupiti na svakom kiosku-al' to su bila neka druga vremena.
 
Tu su još još dva modela istog kalibra. Jedan i drugi.
E, da kada prijaviš oružje u roku od osam radnih dana MUP, očekuju za koji mjesec poziv od policije, da malo porazgovarete o tome što ste kupili...gdje radite, što će vam oružje, gdje će te ga držati itd, itd...Ništa strašno, ali nije to za svakog.
Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.5.2018 23:46 (PzKpfw).
11 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
PzKpfw kaže...
@Jurassic Park
E, Jurski zakaj ti treba gun?
Meni se taj Ekol Magnum čini kao C kategorija oružja. Hm, si čitao zakon o oružju??
Naime taj zakon u članku 6. za D kategoriju veli ovo:

-zračno oružje čija kinetička energija je manja od 10,5 J ili je brzina projektila manja od
200 m/s i kalibra maksimalno 4,5 mm
- oružje s tetivom čija je sila natega manja od 450 N
- električni paralizatori – sredstvo za samoobranu niske struje, služi za privremeno
onesposobljavanje

- raspršivači
- hladno oružje.

Well, ni trunke iz opisa tvoje definicije koju ti je rekao trgovac.
Meni se čini da je to njemu ostalo(taj komad plinjare) prije stavljanja plinsko oružja pod C kategoriju, te sada to hoće nekom utopiti.
Inače, za ovakva pitanja najbolje se obrati našem forumašu Bunker, jer se on kuži u te stvari.
Čovjek je ljudina.
Ako želiš pravu informaciju obrati se ekipi iz Hunter-KŽ, oni su ti u ZGB kod Džamije nedaleko....
Odlična ekipa...
Ako baš želiš proći bez potrebe prijave oružja, onda uzmi nešto ovako(slika dolje), jer je to 6mm, kalibar nekadašnjeg engejca...starije generacije će znati kaj je to...nekada se mogao kupiti na svakom kiosku-al' to su bila neka druga vremena.
 
Tu su još još dva modela istog kalibra. Jedan i drugi.
E, da kada prijaviš oružje u roku od osam radnih dana MUP, očekuju za koji mjesec poziv od policije, da malo porazgovarete o tome što ste kupili...gdje radite, što će vam oružje, gdje će te ga držati itd, itd...Ništa strašno, ali nije to za svakog.

 Bok stari,

 

ma mislio sam imati nešto za povremenu zabavu,eventualno proslave nove godine i kad pobjedimo u tekmi.

Da.čitao sam zakon,i zato mi i nije jasno zašto taj pištolj prodaje pod D jer mi ne liči na D nego baš na C.

Lako moguće da mu je ostalo od promijena zakona,ma da ne znam kako ima muda prodavati to bez da ga policija ne uhvati,samo mi nije jasno zašto mi je rekao da taj model stiže oko rujna,a neke ima sad u prodaji?

Probat ću pitati Bunkera.

Zvao sam KŽ Hunter i tamo su mi rekli da oni prodaju slične pod ''C'' a k tome su i 5 puta ljubazniji nego taj u Monster-u,taj je svadljiv i dosta drzak.

Te pištolje koje si mi linkao sam i sam gledao i to prije godinu-dvije i također sam namjeravao kupiti jedan,ali sam zvao MUP i rekli su mi da je to,pazi ovo:B kategorija jer iako je kalibar mali,i ima manje od 10,5 joula (točnije 9,5) svejedno izbacuje projektil kroz neke plinove ili tako nešto.

Ne bi kupovao nešto što je C.jer mi se ne da zezati s prijavama.

Inače,imam repliku Berette 92FS koja je airsoft,to sam kupio jer je replika iz Resident Evil-a i služi mi više za ''display'' a i svakih mjesec-dva ispalim par spremnika,ali istini za volju-to je igračka.

Ovaj Ekol sam htio jer je realističniji zbog zvuka,bljeska,funkcija poput izbacivanja čahure i tako.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.5.2018 0:18 (Jurassic Park).
10 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt

@Jurassic Park

 

Slažem sa sa ovim kaj pišeš za svoje gunove. Mi dečki volimo takve stvarčice.

 

Trgovcima je ostalo nešto plinjara prije promjena zakona pa može prodati bez da uzme tvoje podatke, jer nigdje nije zavedeno da ih oni imaju kao takve.

 

Ne, ne, taj kalibar flober 6mm, nije nikakva B kategorija, nego D kategorija

 

 

Ima u svemu jedna fora oko prijava ovih plinjara. Naime, ako imaš neku osobnu iskaznicu nekog iz EU, onda trgova može uzeti njegove podatake, a stranac ne mora to prijavit MUP, jer je stranac...

 

BTW, ti slobodno uzmi sebi što ti srece želi, jer za tvoj život vrijede tvoja pravila.

To je cool.

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
7 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt

Evo prociscenog zakona :

https://www.zakon.hr/z/270/Zakon-o-oru%C5%BEju

Trgovci ko trgovci, nema garancije da azurno prate zakonske promjene, i najcesce nemare puno do prve kazne....tako da nije mudro oslanjati se na njihove odgovore.

U zakonu je dost dobro kategorizirano oruzje, pa te parametre usporedi sa tvornickim specifikacijama oruzja koje zelis kupiti. Tako bus onda utvrdio da li moras to oruzje prijaviti...

Razne drzave imaju razne zakone, tako da svasta ti mozes internetom naruciti ,no bitno ti je kaj veli nas zakon jer pretpostavljam da bus ovdje nosao i koristio to oruzje, makar i za kak ti velis proslavu...

Nemoj samo zanemariti cinjenicu da mozes dobiti kaznu i ostati bez pistolja i po nekim drugim zakonima koji reguliraju javne skupove, okupljanja, sportske susrete....



11 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
bunker kaže...

Evo prociscenog zakona :

https://www.zakon.hr/z/270/Zakon-o-oru%C5%BEju

Trgovci ko trgovci, nema garancije da azurno prate zakonske promjene, i najcesce nemare puno do prve kazne....tako da nije mudro oslanjati se na njihove odgovore.

U zakonu je dost dobro kategorizirano oruzje, pa te parametre usporedi sa tvornickim specifikacijama oruzja koje zelis kupiti. Tako bus onda utvrdio da li moras to oruzje prijaviti...

Razne drzave imaju razne zakone, tako da svasta ti mozes internetom naruciti ,no bitno ti je kaj veli nas zakon jer pretpostavljam da bus ovdje nosao i koristio to oruzje, makar i za kak ti velis proslavu...

Nemoj samo zanemariti cinjenicu da mozes dobiti kaznu i ostati bez pistolja i po nekim drugim zakonima koji reguliraju javne skupove, okupljanja, sportske susrete....


 Da,izgleda da je to pištolj za signalizaciju,samo mi nije bilo jasno što u zakonu piše da je plinsko oružje C kategorija,a nigdje se ne spominje da se tu i ubraja signalno.

Izgleda da su signalni i plinski pištolji jedno te isto.

Puno hvala svima na odgovorima!

11 godina
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

Znam čovjeka koji ispod oka ima nekakvu fleku nalik tetovaži i on tvrdi da je dobio plinskim pištoljem izblizine i da je to od toga.

Da li je to moguće ?  

 

7 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt

Da, ozljede su itekako moguće.

Cijev u plinsko signalnom oruzju ima rupu, tj prostor kroz koji prolaze tvari. Ta cijev je najcesce ili manjeg promjera ( uprešana je manja cjevčica ) ili ima hrbat ( pero, peraju ) po cjeloj duzini, i to sluzi tome da nebi mogao ispaliti standardni metak sa zrnom.

Ti pistolji su napravljeni od lošijih legura naspram pravih, pa bi ih pucanje pravom municijom vrlo brzo oštetilo cak i da nema one prepreke sa cijevi.

No plinski ili startni metak ima barutno punjenje pa će vatra i pritisak kroz cijev izletiti ispred pistolja i mogu izazvati ozljede u neposrednoj blizini. Pogotovo kod revolvera gdje izbaci sav pritisak, dok se kod pistolja dio pritiska iskoristi za hod gornje navlake u svrhu uzbacivanja cahure i umetanja nove u posteljicu cijevi...

Takav metak nema zrno, no neki proizvodjači stavljaju kartonski ili plasticni čep, poklopac, koji sprecava ispadanje "baruta" iz metka. Taj čep bi se trebao raspasti no ponekad neki veći komadićak izleti neostecen kroz cijev i pri toj brzini i tako zapaljen moze i do par metara udaljenosti nanijeti ozljede na koži, oku i sl...

Dio te municije nema čep nego je kraj čahure uprešan ( stisnut ) i rasiri se pri pucnju. Ako su to neke jeftinjak čahure , ili su reciklirane ( ponovno punjene pa im je vrh vise puta prešan ) onda se hoće odlomiti i dio tog metalnog vrha čahure, i tada imamo užareni oštri metalni komadić velike brzine koji je već u stanju ozbiljne ozlijede izazvati....


Postoji i prava plinska municija sa nadrazljivcima, suzavcem, cs-om...i kod te municije se prilikom ispaljivanja par metara ispred pistolja stvori manji oblak te kemikalije. Ponekad , pogotovo nakon isteka roka upotrebe, takva kemikalija u tom oblaku moze izazvati i nepredvidiva ostećenja kože, sluznice, oka,...

Opreza nikad dosta pri rukovanju oruzjem. Inace sam profesionalno rukovao i koristio oruzje dvadesetak godina, i šteta je kaj nemamo neku krovnu temu o oruzju gdje bismo razmjenili iskustva i secirali pravnu ili tehnicku pozadinu svega toga...

👮
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 11:55 (bunker).
11 godina
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?
Evo dečki,rekao sam da ću se javiti kad nazovem MUP pa javljam.
Ovako,prvo sam zvao MUP i nitko mi se nije javljao, onda sam zvao carinu i pitao za uvoz,oni su rekli da oni pošalju zapis u policiju da je to uvezeno u HR.
Onda sam zvao Hunter KŽ gdje su mi rekli da je to ''C'' kategorija OSIM ako ima tu blokadu u cijevi,onda je ''D''.
Zatim sam zvao MUP (odjel za oružje) gdje mi se javila jako nepristojna ženska koja me otpilila i rekla ''ako trgovac kaže da je ''D'' onda je ''D''.

Sad nisam siguran da li da vjerujem prodavačima i ovoj babi koja se očito ili ne razumije ili joj se ne radi pa mi je rekla da je ''D''.

Inače,htio bi čuti vaše mišljenje.
10 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt

@Jurassic Park

 

 

Hm, i kaj da čovjek napravi. MUP ti ne može reći pravu informaciju, a ako kupiš, pa te netko jednog dana pita za gun, te počne tvrditi da je to C kategorija, pa se moraš vaditi, a nemaš nikakv papir, jer je eto to možda D kategorija. O.K., da postoji nadležni sud, petljanja, simte-tamte,....

 

Odeš na policiju prijaviti, čeka te razgovor sa službenikom, za koji mjesec i tak'....ali, onda si miran. Imaš papir...

 

Veliš blokada u cijevi? Kakva blokada, pa kaj plinjare nemaju isto to??

Na mojem malenom Zorakiju je blokada u obliku križa...Zato se pitam, a C je kategorija...

Al' koliko sam guglao taj Magnum kaj si misliš uzeti je kalib 9mm P.A.K. Zato to postoji startno, plinsko, papar, svjetleće streljivo  itd...ZNači, kao i kod plinjare...

 

Ak' oš biti miran, uzmi prijavi...samo se više ne sjećam jel bi od trgovca trebao dobiti koji papir kaj nosiš u Petrinjsku(ak spadaš pod PU Zagrebačku)...to se ne mogu sjetiti...

Ili uzmi plinski u Hunter KŽ.

 

Pitaj još jednom Bunkera.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
6 godina
protjeran
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

Potezanje oruzja, IMHO, nije najpametnija stvar za napraviti, da je ne znam kakva situacija, ovisi na koga si ga potegnuo. Pepper sprej ti je idealan, miran si po bilo kojoj stavci zakona, iako je mozda zenskasto...

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
11 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
PzKpfw kaže...

@Jurassic Park

 

 

Hm, i kaj da čovjek napravi. MUP ti ne može reći pravu informaciju, a ako kupiš, pa te netko jednog dana pita za gun, te počne tvrditi da je to C kategorija, pa se moraš vaditi, a nemaš nikakv papir, jer je eto to možda D kategorija. O.K., da postoji nadležni sud, petljanja, simte-tamte,....

 

Odeš na policiju prijaviti, čeka te razgovor sa službenikom, za koji mjesec i tak'....ali, onda si miran. Imaš papir...

 

Veliš blokada u cijevi? Kakva blokada, pa kaj plinjare nemaju isto to??

Na mojem malenom Zorakiju je blokada u obliku križa...Zato se pitam, a C je kategorija...

Al' koliko sam guglao taj Magnum kaj si misliš uzeti je kalib 9mm P.A.K. Zato to postoji startno, plinsko, papar, svjetleće streljivo  itd...ZNači, kao i kod plinjare...

 

Ak' oš biti miran, uzmi prijavi...samo se više ne sjećam jel bi od trgovca trebao dobiti koji papir kaj nosiš u Petrinjsku(ak spadaš pod PU Zagrebačku)...to se ne mogu sjetiti...

Ili uzmi plinski u Hunter KŽ.

 

Pitaj još jednom Bunkera.

Ma mislim ono,pitaš dućan kaže jedno,pitaš drugi dućan kaže drugo,pitaš policiju,oni kažu da slušam dućan,pitam carinu jel' ga smijem uvesti,oni mi pak kažu pitaj policiju

Da,to je potpuna blokada cijevi i nije ''front fire'' (vatra izlazi iz cijevi naprijed) što bi ga po prodavačima svrstalo u D.

Ti sa tom blokadom se zovu ''top fire'' iliti ''top venting'',što znači da vatra i dim izlaze iznad zatvarača pištolja a ništa kroz cijev.

S tom blokadom se ne može ispaljivati streljivo poput paprenog/suzavca i CS,nego samo startno.

Da,koliko sam shvatio,prodavač izdaje potvrdu o kupnji i javlja policiji da je prodan.

Gledao sam po Hunter KŽ-u,i tamo nažalost nema sličnih ovome kojeg ja tražim,a to je Beretta 92FS (imam fetiš na M9 i 92FS ).

PS

stavio sam sliku jednog sličnog Ekol Firat Magnumu (tome kojeg bi kupio) koji ima ''top fire'' blokadu,pa probaj vidjeti da li je slična tvom Zorakiju.

Vidio sam te sa križnom blokadom,i tima vatra izlazi naprijed kroz cijev,a ovome kroz zatvarač iznad.

I ako imaš 3 minute vremena, baci oko na ovaj video-to objašnjava sve vezano uz ''Top Venting'' i ''Front Fire'':

Nadam se da će se Bunker javiti kad bude online.

 

 

EDIT:Gorstak,ne treba on meni za samoobranu,nego za slavlje i zabavu.Prije nekoliko godina sam čuo jednog policajca (iz Amerike) da je rekao ''nemoj potezati ako ga ne misliš koristiti''.

Jer

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.6.2018 22:34 (Jurassic Park).
16 godina
moderator
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
Jurassic Park kaže...

Gledao sam po Hunter KŽ-u,i tamo nažalost nema sličnih ovome kojeg ja tražim,a to je Beretta 92FS (imam fetiš na M9 i 92FS ).

PS

 

 

 

EDIT:Gorstak,ne treba on meni za samoobranu,nego za slavlje i zabavu.Prije nekoliko godina sam čuo jednog policajca (iz Amerike) da je rekao ''nemoj potezati ako ga ne misliš koristiti''.

Jer

 Beretta 92, razvikano, skupo smeće od pištolja.

Ovo za potezanje je dobro rekao, s tim da ne treba ni nositi oružje tamo gdje ga ne misliš potegnuti i koristiti. Ako si u civilizaciji, imaš institucije koje će ti pružiti  zaštitu (policija).

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.6.2018 0:43 (DrNasty).
10 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt

@Jurassic Park

 

Sada su mi stvari puno jasnije. Tvoj gun što želiš kupiti nije C kategorija, nego D.

 

U Zakonu o oružju što ga je Bunker linkao u članku 5., sve lijepo piše. Pod brojem 13. tog članka piše što je plinsko, a pod brojem 14. što je oružje za signalizaciju.

Znači ne treba prijava, mirno spavaj.

 

Zgodan je ovaj filmić kaj si linkao. Sve pokazuje kaj treba.

 

Moj Zoraki je čista plinjara...sve izlazi kroz cijev, ali ima eto križnu blokadu unutar cijev.....

 

Well, ne brini bu se javio Bunker, te što on kaže, to ti je to.

On je jedini po meni relevatan kada se priča o zakonima, gunovima, te o jošgro drugih stvari.

Čovjek je ljudina.

 

 

 

--------------------

 

Nego, DrNasty, te Gorky...hm, koje crno potezanje, kakve to hipoteske situacije...I ja, te Jurassic Park imamo svoje gunove za to što to volimo, te to nema nikakve veze sa samoobranom, uličnim nasiljem i tome slično. 

Gun mi je mado, te ga ne nosam nigdje. Plinjara mi je isto što i petarda. Baciš/pukneš kad si sretan prilikom nekog važnog datuma-Nova Godina,dobiš posao, Dinamo osvoji Kup prvaka i tome slično....

Ta, kad sam bio dijete bili su dosta popularni kod nas u kvartu revolver engejac....svatko ga je htio imati.

 

Ne pripremamo se za zombie apokalipsu...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
11 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
PzKpfw kaže...

@Jurassic Park

 

Sada su mi stvari puno jasnije. Tvoj gun što želiš kupiti nije C kategorija, nego D.

 

U Zakonu o oružju što ga je Bunker linkao u članku 5., sve lijepo piše. Pod brojem 13. tog članka piše što je plinsko, a pod brojem 14. što je oružje za signalizaciju.

Znači ne treba prijava, mirno spavaj.

 

Zgodan je ovaj filmić kaj si linkao. Sve pokazuje kaj treba.

 

Moj Zoraki je čista plinjara...sve izlazi kroz cijev, ali ima eto križnu blokadu unutar cijev.....

 

Well, ne brini bu se javio Bunker, te što on kaže, to ti je to.

On je jedini po meni relevatan kada se priča o zakonima, gunovima, te o jošgro drugih stvari.

Čovjek je ljudina.

 

 

 

--------------------

 

Nego, DrNasty, te Gorky...hm, koje crno potezanje, kakve to hipoteske situacije...I ja, te Jurassic Park imamo svoje gunove za to što to volimo, te to nema nikakve veze sa samoobranom, uličnim nasiljem i tome slično. 

Gun mi je mado, te ga ne nosam nigdje. Plinjara mi je isto što i petarda. Baciš/pukneš kad si sretan prilikom nekog važnog datuma-Nova Godina,dobiš posao, Dinamo osvoji Kup prvaka i tome slično....

Ta, kad sam bio dijete bili su dosta popularni kod nas u kvartu revolver engejac....svatko ga je htio imati.

 

Ne pripremamo se za zombie apokalipsu...

 Hvala na odgovoru stari!

Mogu pitati koji Zoraki imaš?

Ja sam jedno vrijeme razmišljao o Zoraki 918,ali je težak ''samo'' 850-ak grama,pa sam se odučio za Ekolov Firat jer ima 1100g.

Ma da sam čuo da je Zoraki kvalitetniji.

10 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt

@Jurassic Park

 

Može, može radi se o modelu Zoraki  M906, 9mm...

 

Teško mi je baš reći dal' je Ekol ili Zoraki, bolji jer nisam probao ovu Ekol marku, a niti čuo/vidio razlike među njima.

 

Nego, ekipa što se tiče plinjara drži da je Rohm najkvalitetnija roba.

Sada je to sve Umarex uzeo pod svoje, pa tako i Rohm.

Zoraki je Turčin.

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
8 godina
neaktivan
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

Stavi vatu u uši dok pucaš.

16 godina
moderator
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
PzKpfw kaže...

 

 

 

--------------------

 

Nego, DrNasty, te Gorky...hm, koje crno potezanje, kakve to hipoteske situacije...I ja, te Jurassic Park imamo svoje gunove za to što to volimo, te to nema nikakve veze sa samoobranom, uličnim nasiljem i tome slično. 

 

 

 

 Nisam mislio na potezanje plinjare nego sam se referirao na spomenutu izjavu tog policajca, koji je govorio o pravom oružju.

Ako potegneš plinski na nekog, posljedice po tebe mogu biti nesagledive, od zarađivanja kaznene prijave pa do odmazde tog nekog koga si krenuo zastrašiti.

A kod potezanja pravog, isto treba uzeti u obzir nesagledive posljedice, tako da je u civilizaciji bolje ni ne nositi pištolj nego ostaviti za to zaduženim službama da urade ono šzo im je posao.

Btw, ako se ekipa slaže, možemo ovu temu preimenovati u općenitu temu o oružju kad se iscrpe pitanja oko plinskog pištolja.

7 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
Jurassic Park kaže...
.......

 

Ajmo po nekakvom logičkom redu, ne toliko zbog tebe nego više zbog općeg poimanja tematike :

 

Ono kaj tebe zanima je razlika između  C i D kategorije oružja. Zakon to objašnjava ovako :

 

Čl 6

 

Oružje kategorije C su:
1. plinsko oružje,
2. reprodukcije vatrenog oružja kod kojeg se ne upotrebljava jedinstveni naboj,
3. Mužari,

4. zračno oružje čija kinetička energija je 10,5 J ili veća ili je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm,

5. oružje s tetivom čija je sila natega veća od 450 N.

 

Oružje kategorije D su:
1. zračno oružje čija kinetička energija je manja od 10,5 J ili je brzina projektila manja od 200 m/s i kalibra maksimalno 4,5 mm,
2. oružje s tetivom čija je sila natega manja od 450 N,
3. električni paralizatori,
4. raspršivači,
5. hladno oružje.

 

Nemoj sad očekivati da ti mi odradimo  baš sav posel, nego lijepo odaberi oružje koje želiš kupiti i obavezno iz službenog izvora ( proizvođač, a ne kojekakvi trgovci koje zakelje bilo kakvi tekst uz reklamu oružja ) pribavi na mail tvorničke specifikacije tog oružja i usporedbom sa ovim zakonskim pojašnjenjima buš sam vidio u koju kategoriju se uklapa to oružje.

 

 

 

Članak 7 ti govori da i oružja C i D kategorije se u biti nemogu nositi, pokazivati ili koristiti na javnim mjestima ( jer ih se pravno vrlo lako uklopi u ovaj zakonski opis da je to oružje pogodno za nanošenje ozljeda pa se stoga nesmije nositi niti koristiti na javnom mjestu ). 

 

Nadalje nam taj isti član kaže da kategoriju C moraš prijaviti mup-u, a kategoriju D isto moraš prijaviti prilikom prelaska državne granice.

 

Tu imamo jedan praktično- pravni problem ako dolutaš do granice sa D oružjem koje prethodno nisi prijavio mup-u. Niti naš a još manje strani granični policajac se nebude upuštao u igrariju i tumačenje zakona već bu išao linijom manjeg otpora  pa će ti oduzeti oružje i podnijeti prekršajnu prijavu jer će time teret odluke skinuti sa sebe i prebaciti sudstvu na leđa. To možeš prevenirati tako da i C i D kategoriju ipak prijaviš mup-u, dobil buš adekvatni papir i onda onaj naš graničar ima papir koji mu znatno olakšava posao i nedovodi ga u nedoumicu dal bu pogriješio ili ne:

 

Članak 7

 

 

1. zabranjeno oružje – oružje i streljivo kategorije A, hladno oružje kojem je osnovna namjena napad ili nanošenje ozljeda, predmeti pogodni za nanošenje ozljeda kada se nose na javnom mjestu, a način ili okolnosti njihovog nošenja ukazuju da se nose kako bi bili uporabljeni za napad ili nanošenje ozljeda, te oružje kategorije C i D kada se koristi za uznemiravanje, napad i nanošenje ozljeda,

3. dozvoljeno oružje za koje je potrebna prijava nadležnom tijelu – oružje kategorije C,
4. dozvoljeno oružje za koje nije potrebno odobrenje niti prijava nadležnom tijelu – oružje kategorija D osim u slučaju prelaska državne granice

 

 

Sada obrati pažnju na zakonsko razlikovanje plinskog i signalnog oružja, i uočiti ćeš da većina oružja može biti i plinska i signalna te da to ovisi o municiju koju ćeš upotrijebiti a ne o tipu oružja. Zbog toga su tebi bitni oni tvornički podaci o brzini, energiji i sl a ne trgovački natpis kojim je on to oružje okarakterizirao kao plinsko ili signalno ili startno i sl....

 

čl 5

 

13) Plinsko oružje su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili stlačenog plina usmjereno raspršuju neškodljive nadražljive tvari za onesposobljavanje pojedinca koje na ljudsko zdravlje imaju kratkotrajan učinak.
14) Oružje za signalizaciju su pištolji, revolveri, puške i druge naprave koje pod pritiskom energije barutnog punjenja ili stlačenog plina usmjereno raspršuju ili ispaljuju naboj namijenjen isključivo izazivanju glasnog pucnja i ispaljivanju svjetleće signalne zvjezdice.

 

 

 

Članak 25 nam govori da si ti taj koji mora u roku 8 dana od nabave osobno prijaviti mup-u da si kupio takvo i takvo oružje. Također i trgovac mora izvijestiti mup ali to neukida tvoju obvezu da i ti ideš to prijaviti:

 

 

Članak 25.

Fizičke osobe starije od 21 godine i pravne osobe smiju bez odobrenja nadležnog tijela, nabavljati i držati oružje kategorije C.
Osobe iz stavka 1. ovoga članka koje nabave oružje kategorije C dužne su ga prijaviti nadležnom tijelu u roku od osam dana od dana nabave.
Za prijavljeno oružje nadležno tijelo izdat će potvrdu, ukoliko su ispunjeni uvjeti propisani člankom 10. stavkom 2. točkom 2., 3., 4. i 5. ovoga Zakona.
Ovlašteni trgovac oružjem dužan je o prodaji oružja kategorije C izvijestiti nadležno tijelo u roku od osam dana od dana prodaje oružja.

 

 

Kao što vidiš u gornjem članku, tebi će mup za C kategoriju izdati potvrdu , ali samo ukoliko zadovoljavaš slijedeće parametre ( koji su skoro pa isti za nabavu A i B kategorija oružja : )

 

Članak 10

 

2) da je navršila 21. godinu života,
3) da nije pravomoćno osuđena za kaznena djela protiv Repub­like Hrvatske, za kaznena djela protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom, za kaznena djela protiv života i tijela, kaznena djela protiv opće sigurnosti ljudi i imovine te kaznena djela koja u sebi sadrže elemente nasilja, a sadržani su u kaznenim djelima protiv imovine, protiv slobode i prava čovjeka i građanina, protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa, protiv braka, obitelji i mladeži, protiv pravosuđa, protiv javnog reda, protiv službene dužnosti, protiv Oružanih snaga Republike Hrvatske, protiv okoliša koja se odnose na mučenje ili ubijanje životinja, ili ako je za takvo kazneno djelo pokrenut postupak,
4) da nije pravomoćno kažnjena za prekršaj, odnosno da nije pokrenut postupak za prekršaj koji ukazuje da bi oružje moglo biti zlouporabljeno, posebice za prekršaje iz područja nasilja u obitelji, te da joj nije izrečena zaštitna mjera radi nasilja u obitelji,
5) da ne postoje druge okolnosti koje ukazuju da bi oružje moglo biti zlouporabljeno, a osobito: češće i prekomjerno uživanje alkohola, konzumacija opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava, poremećeni obiteljski odnosi, sukobi s okolinom, agresivno i ekscesno ponašanje te drugi poremećaji u ponašanju, disciplinske povrede propisa o lovstvu ili športskom streljaštvu i sl.,

 

 

2) da raspolaže tehničkim znanjem i vještinom za pravilnu uporabu oružja i da poznaje propise koji se odnose na držanje ili držanje i nošenje oružja.

 

 

 

Članak 26 nam govori o nosanju oružja , i iako bi nekakva logika nalagala da se ovdje govori o A i B kategoriji, kako to u članku nije striktno navedeno, svaki sudac ili policajac to može protumačiti i na način da ti uvjek treba i papir  uz to oružje, čak i kada ga prenosiš onako propisano ( zaključana kutija....)  pa je to još jedan razloga da ishodiš potvrdu i za C i za D kategoriju i da ju imaš uvjek uz sebe kada nosaš to oružje...( ali nezaboravi one propise da nesmije biti vidljivo i korišteno na jvanom mjestu, nesmiješ ga davati maloljetnim i psihički bolesnim osobama u ruke čak niti u svom stanu, i bla bla bla...)

 

Članak 26.

Oružje se ne smije nositi bez oružnog lista.
Za prenošenje oružja za koje je izdana isprava o oružju nije potrebno odobrenje.

 

Članak 29 nam kaže da zbog pijanstva, droge ili tableta možeš taj čas ostati bez tog oružja ( i još se naplaćati kazni ) iako si imao sve potrebne papirine , a također i opetovano ukazuje na zabranu pokazivana na javnom mjestu:

 

Članak 29.

Građani su dužni pridržavati se pravila javno istaknutih zabrana o unošenju oružja u određene prostore ili prostorije.
Fizička osoba ne smije nositi oružje kada je pod utjecajem alkohola, opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava odnosno u takvom stanju da nije u mogućnosti shvatiti značenje svojeg postupanja odnosno vladati svojom voljom.
Zaštitari pri obavljanju poslova privatne zaštite oružje smiju nositi sukladno odredbama posebnog zakona.

Oružje kategorije B, C i D se na javnom mjestu ne smije učiniti vidljivim drugim građanima, niti se smije nositi na način koji građane uznemiruje.

 

 

Ako buš išao van delati na dulji period, onda ti je bitno i ovo znati :

 

Članak 31.

Vlasnik oružja i streljiva koji napušta mjesto prebivališta ili boravišta na vrijeme duže od godinu dana, a oružje i streljivo koje prema ovom Zakonu posjeduje na temelju oružnog lista ne nosi sa sobom, dužan ga je predati na čuvanje osobi koja ima oružni list za držanje ili držanje i nošenje oružja ili ovlaštenom trgovcu oružjem.
Vlasnik oružja i streljiva dužan je u slučaju iz stavka 1. ovoga članka o predaji oružja i streljiva na čuvanje osobi koja ima pravo držanja ili držanja i nošenja takvog oružja obavijestiti nadležno tijelo u roku od osam dana od dana predaje.

 

 

Postoji i čl 45 koji bi se pravnom logikom trebao odnositi samo na A i B kategorije, ( jer se za njih izdaje dozvola za držanje i nošenje dok se tebi izdaje obična potvrda za C i D kategorije ), no kako utom članku nisu striktno navedene kategorije, svaki sudac ili policajac može donijeti subjektivnu procjenu te te uputiti na zdravstveni pregled ( i u obrazloženju će napisati da postoje naznake da nezadovoljavaš one uvjete iz čl 10  na osnovu kojih uopće možeš posjedovati to oružje : češće i prekomjerno uživanje alkohola, konzumacija opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava, poremećeni obiteljski odnosi, sukobi s okolinom, agresivno i ekscesno ponašanje te drugi poremećaji u ponašanju...)

 

Članak 45.

Nadležno tijelo uputit će rješenjem na izvanredni zdravstveni pregled vlas­nika oružja za kojeg se opravdano sumnja da više nije zdravstveno sposoban za držanje i nošenje oružja.

Zdravstveni pregled iz stavka 1. ovoga članka obavlja se u zdravstvenim ustanovama, trgovačkim društvima koja obavljaju djelatnost medicine rada i kod specijalista medicine rada u privatnoj praksi, koji su ovlašteni za obavljanje takvih zdravstvenih pregleda, uz prilaganje rješenja o upućivanju na izvanredni zdravstveni pregled.
Vlasnik oružja iz stavka 1. ovoga članka dužan je u roku od 15 dana od dana primitka rješenja o upućivanju na izvanredni zdravstveni pregled dostaviti nadležnom tijelu uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja.
Troškove zdravstvenog pregleda vlasnika oružja iz stavka 1. ovoga članka koji je proglašen zdravstveno sposoban za držanje i nošenje oružja snosi nadležno tijelo koje ga je uputilo na zdravstveni pregled.
Vlasnik oružja iz stavka 1. ovoga članka za kojeg se na izvanred­nom zdravstvenom pregledu utvrdi da nije zdravstveno sposoban za držanje i nošenje oružja, sam snosi troškove izvanrednog zdravstvenog pregleda.

 

Uglavnom, na dosta načina možeš ostati bez tog oružja , bilo tko te može čak i anonimno priaviti za bilo kaj od voga kaj zakon opisuje, i tada policija nema izbora nego pokrenuti kojekakve postupke, procjene, preglede zdravstvene a za to vrijeme bu ti oduzeli oružje do okončanja postupka :

 

Članak 48.

Oružje, streljivo, odobrenje za nabavu oružja, oružni list, odobrenje za sakupljanje starog oružja, odobrenje za držanje oružja i dopusnica za neposredno rukovanje vatrenim oružjem oduzet će se odmah i prije okončanja upravnog, prekršajnog i kaznenog postupka, ako se radi o okolnostima koje ukazuju da bi oružje moglo biti zlouporabljeno, a osobito češće i prekomjerno uživanje alkohola, konzumacija opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava, poremećeni obiteljski odnosi te poduzimanju hitnih mjera radi zaštite od nasilja u obitelji ili zbog zaštite javnog poretka, koje se ne mogu odlagati, a činjenice na kojima treba biti utemeljeno rješenje utvrđene su ili barem učinjene vjerojatnim.
Nadležno tijelo izdat će potvrdu o privremeno oduzetom oružju, streljivu, odobrenju za nabavu oružja, oružnom listu i odobrenju za sakupljanje starog oružja i odobrenju za držanje oružja.

 

 

 

 

DrNasty kaže...
....

A kod potezanja pravog, isto treba uzeti u obzir nesagledive posljedice, tako da je u civilizaciji bolje ni ne nositi pištolj nego ostaviti za to zaduženim službama da urade ono šzo im je posao.

Btw, ako se ekipa slaže, možemo ovu temu preimenovati u općenitu temu o oružju kad se iscrpe pitanja oko plinskog pištolja....

 

 

Pa možda bi nekakva krovna tema bila dobra, pa u nju prebaciti i ove opće dijelove, no u ovoj temi kolega ima konkretno pitanje pa je možda bolje da ostane zasebno jer bi se u krovnoj temi utopila i za par mjeseci više nemreš do tog podatka bez čitanja unedogled....

 

Uporaba vatrenog oružja je zaribana , i svaki put kad sam ga službeno upotrebio je slijedila višemjesečna papirologija a onda i višegodišnji sud ( jer iako me služba svaki put zakonski opravdala, stala iza mene i ocijenila da je oružje upotrebljeno temeljem zakona, to nesprečava bilo koga da te naknadno privatno tuži i ako uspije u toj tužbi onda u zasebnom parničnom postupku posle traži naknadu od države jer je npr njemu sluh oštećen time kaj je pucao državni službenik par metara od njegovog uha a on je bio samo obični prolaznik....i tak,,,svega ima .....no kako je netko gore rekao, vađenje i uporaba oružja bi trebala biti baš ona zadnja faza kad stvarno više nemožeš ni pobjeći niti nikaj drugoga plus kaj i tada moraš ostati pribran i slijediti zakonsku proceduru usmenog upozorenja, pa pucnja u zrak i bla bla bla  ( i to sranje sam imal : pucao jesam u zrak radi upozorenja i odbijanja napada na mene i kolegu  no bili smo u haustoru i pogodio sam strop pa se hrga betona odvalila i pala na jednog napadača i strgala mu rame , i naravno opet višegodišnji sud jer jedan je postupak protiv njega kaj nas je napadao a posve neovisan je postupak protiv mene jer mu je moja radnja nanijela teške ozljede pa je njegov odvjetnik zauzeo stav da sam trebao koristiti borilačke vještine a ne pištolj jer samo kao policajac i inspektor svaku godinu morao proći ono testiranje i to je odvjetniku dosta za takav stav.....  Srećom sudac je bio korektan i oslobodio me  tj odbacio je tužbu...)

 

Uglavnom, netko voli motore, netko slike, netko muziku, netko oružje, no sa oružjem opreza nikad dosta bilo da je u ladici ili da ti je u džepu....

 

 

 

 

 

 

14 godina
offline
Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pištolj?

Zar trgovina ne mora voditi takav pištolj u policiji pod istom tom kategorijom?

Ako su oni neki pištolj prijavili pod D kategorijom, onda treba i kupac??

16 godina
moderator
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt
bunker kaže...

 

Pa možda bi nekakva krovna tema bila dobra, pa u nju prebaciti i ove opće dijelove, no u ovoj temi kolega ima konkretno pitanje pa je možda bolje da ostane zasebno jer bi se u krovnoj temi utopila i za par mjeseci više nemreš do tog podatka bez čitanja unedogled....

 

 

 Ne mogu prebaciti postove, zbog toga sam rekao da bi ovu mogli preimenovati kad interes oko plinskog pištolja prođe.

Ali ako ima interesa za posebnom temom, nije problem otvoriti novu.

 

4 DA, želim temu jer sam gun nut
0 NE, šuqrac bajo moj, nosi to
7 godina
offline
Re: Gdje kupiti ''tiho'' streljivo za startni pišt

@diablo86

Da, trgovac bi isto morao azurno pratiti zakonske promjene i prilagodjavati im se, no u praksi se desavaju i greske, pa je zadnje mjerodavno ono kaj veli mup .

Kako postoji zakonska obveza da kupac sam ode prijaviti to oruzje u mup, tada bu sluzbenik mupa okarakterizirao to oruzje u skladu sa tvornickim specifikacijama a ne prema trgovčevom stavu.

Inace, visegodisnji trgovci oruzjem imaju kontinuiranu suradnju s mupom i onda od njih traze kategorizaciju cak i prije nego uvezu oruzje i to mupovo misljenje prilazu carinskoj papirologiji u postupku uvoza. Tako da će u vecini slucajeva trgovacka kategorizacija biti tocna, no to nije presudno jer bu zadnju rijec imao mup kada i ako im doneses oruzje.

Zatekne li ti policija to oruzje na javnom mjestu ( racija, prometni sudar pa te pokupi hitna i policija.... ) tesko bus ti njima na licu mjesta objasnio kategorije ako nemas nikakav sl papir, i onda kreću problemi ( privodjenje, oduzimanje oruzja, dokazivanje, čekanje, nelagoda,.... ).


Zato bi autoru teme najmudrije bilo odnijeti pistolj u mup i nek ti da potvrdu. Naletis li na nestrucnog ili lijenog sluzbenika koji bu te probao otkantati spikom da za taj pistolj nikaj netrebas, tvoje je zakonsko pravo da trazis potvrdu o tome. Znaci, za tvoj dolazak i izjavu se mora neki sl papir sastaviti, ti imas pravo na potvrdu o tome i za to im moras dati nekaj biljega ( bilo je 20 kn, mozda se cifra mjenjala.... )

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice